* Belépés   * Regisztráció * GyIK    * Keresés
Pontos idő: 2018. máj. 25. 16:36

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]

Hozzászólás a témához  [ 143 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: A tűzcsapok állapota
HozzászólásElküldve: 2009. okt. 14. 0:04 
Szent Tömlő őrzője

atompyka írta:
A melléklet XVII. fejezetében találod a választ:
"A szerelvényszekrény felületét RAL 3000 piros színnel kell ellátni."

Sajnálatos módon azonban ezt a szabályt éppen a legfőbb törvényhozás helyszínén, mely a Parlament ülésterme, nem ismerik.. Csak meg kell nézni egy parlamenti közvetítést.

"Éljen a demokrácia! Éljen a Köztársaság!"

1 "Kádár-Huszár" Ezred

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2009. szept. 30. 8:21 
tűzkőről pattant

Implacabile írta:
Van-e fali tűzcsapszekrényre vonatkozóan szín előírás az új OTSZ-ben?

A melléklet XVII. fejezetében találod a választ:
"A szerelvényszekrény felületét RAL 3000 piros színnel kell ellátni."

ATom

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2009. szept. 29. 8:29 
vízpocsékoló

A következő kérdéssel fordulnék hozzátok (jelzem előre, hogy nem olvastam végig az egész topikot, tehát az is lehet, hogy valaki már foglalkozott ezzel a témával):
Van-e fali tűzcsapszekrényre vonatkozóan szín előírás az új OTSZ-ben? Megfordítva a kérdést: Szabályos-e az a tűzcsapszekrény, ami fehér színű, de az összes jogszabályban előírt azonosító, figyelemfelkeltő, stb piktogramot, jelzést tartalmazza, (utánvilágító, tűzcsap felirat, tűzcsap piktogram)?

A probléma az, hogy egy éve nyitottunk egy áruházat, ahol a tűzcsapszekrényeket esztétikai okokból fehérre rendeltük. Az illetékes tűzoltó szakhatóság a nyitás előtti bejáráskor ezt - bár a tűzcsapok meglétét, felszerelését, jelölését ellenőrizte - nem kifogásolta, az üzlet működési engedélyének kiadásához hozzájárult. Most a bevásárlóközpont üzemeltetése az időszakos felülvizsgálatkor jelezte, hogy a szekrény szerinte szabálytalan, pirosra kell festeni. Ezt azonban esztétikai okokból nem szeretnénk.

Mi a hivatalos álláspont?

Köszi
Implacabile

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2009. jún. 10. 7:18 
kapocspárkulcs tekergető

Hali

A 9/2008 (II.22.) ÖTM rendelet szerint (OTSZ)
'. rész
XIII. FEJEZET
TŰZOLTÓ TECHNIKAI ESZKÖZÖK, FELSZERELÉSEK
FÖLD FELETTI TŰZCSAPOK
1. A FÖLD FELETTI TŰZCSAPOK ALAKJA, MÉRETE.
1.1. A föld feletti (a továbbiakban:ff.) tűzcsapok kialakítására és méreteire a vonatkozó jogszabály, hatályos honosított, harmonizált szabvány az irányadó.
1.2. A gyártói előírások szerint telepített ff. tűzcsapoknak a felső kifolyócsonkok középvonalának magassága a talajszinttől mérve 650 és 900 mm közé kell esnie.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2009. jún. 05. 20:28 
vízpocsékoló

Sziasztok!

Kérdésem hozzátok (remélem jó helyre írom), hogy be lehet temetni a tűzcsapot? Mellékelt képen látható, hogy csak a felső része látszik ki a földből. Külön érdekes, hogy ez az utcában lévő utolsó ház előtt van és az utca végétől erdő van. Ha jogszabályba ütközök a dolog, ki az eljáró szerv, az önkormányzat vagy a tűzoltóság? Várom véleményetek, válaszotok. Előre is köszönöm!

Kép itt:

http://www.polgarorok.fw.hu/tuzcsap.JPG

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2008. ápr. 15. 15:46 
Szerkesztő

Kérnénk az eredeti téma (Tűzcsapok állapota) tiszteletben tartását, másirányú párbeszéd az arra megfelelő topikban vagy a Csevegő témában lehetséges.

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2008. ápr. 15. 15:24 
vízpocsékoló

Kedves Press 184 - vagy nem is tudom mi a helyes megszólítás, talán siettemben nem érzékelem ami keresek - egy nevet Önhöz.

Kis szusszanás a Kriminálexpó napja után és közben, útban egy másik programra. Fontosnak tartottam, hogy benézzek ide, olvasom a keserű hangvételű választ.
Sajnálom azt a tapasztalatot, vajon melyik ügyfélszolgálatnál ilyenek a dolgozók? Szét kellene zavarni őket, biztos fogalmuk sincs az ügyfélorientációról, a szolgáltató és minőségorientált munkamódszerekről.
Számomra a legbosszantóbb dolgok közé tartozik, ha a hatóság tagjai, és a poglárokkal intézkedésre feljogosítottak olyannal kell, hogy foglalkozzanak, ami nem talál a polgárok körében egyetértésre, mert nem fontos, hanem bosszantó. Az angoloknál rendszeresen felmérik a városi audit módszerével, mi fontos a lakosságnak, s erre készítenek stratégiákat, melyeket a kormány is költséggel támogat. De jó is lenne, ha nálunk is ezek a folyamatok lennének. Ám a változtatás nem megy egyedül.
üdv.HMárta

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája: Célforgalom
HozzászólásElküldve: 2008. ápr. 14. 17:44 
vízpocsékoló

Nekem a KRESZ oktatásnál a Célforgalom esetén történő behajtás értelmezését és tartalmát úgy oktatátták és tanították, hogy behajtani lehet, egy adott cél érdekében, s az ügy elintézése után mielőbb el kell hagyni az útszakaszt - az adott cél, az egy konkrét esetre, ügyre, adott célból engedélyezi a behajtást, s annak értelmezése nem terjedhet ki sem az áthaladásra, sem a tartós parkolás idejére.

Ezek szerint lesz értelme az új KRESZ-nek, hogy mindenki ugyanazt értse alatta, a pontatlan szóhasználatok pedig pontos értelmezést nyerjenek.

üdv.
HM
(A géptől eltávoztam, kb. 3 nap múlva leszek ismét közelében, a Kriminálexpo programján vagyok.)

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2008. ápr. 14. 17:40 
tűzokádó sárkány legszörnyűbb rémálma

OFF

Kedves Márta,

Nem panaszkodom. Már nem.
Amikor kerestem az ügyfélszolgálatot, kerek perec elutasítottak mindennemű segítséget az ügyben, mondván oldjam meg a rendőrség szabálysértési előadójával. Megoldottam.

Részemről be is fejeztem a témarombolást, mert eléggé elkanyarodtam a tűzcsapoktól.

További szép napot!

ON

Csak egészség legyen, meg fényerő!

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2008. ápr. 14. 17:32 
Szent Tömlő őrzője

Mit is jelent a "kivéve célforgalom"?

1 "Kádár-Huszár" Ezred

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2008. ápr. 14. 17:25 
vízpocsékoló

Nem derül ki, melyik felügyelői szerv volt az intézkedő és melyik kerületben történt az eset, de nem is vagyok ügyfélszolgálati munkatárs. Csupán az általános szabályokat tudom tolmácsolni és tanácsot adni:

Kerékbilincselést a fővárosban több közterület-felügyelet is végez. Bizonyára valamilyen iratokból kiderül, mely szerv volt az intézkedő.
Amennyiben a felügyelő intézkedése ellen panasza van, mielőbb forduljon panaszbeadvánnyal az intézkedés helye szerinti jegyzőhöz, ő illetékes a felügyelő intézkedése elleni panaszokat kivizsgálni, amennyiben még nem küldték meg az iratokat a szabálysértési hatóságnak.

üdvözlettel - HM

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2008. ápr. 14. 17:06 

Én is ülök otthon, egyszer csak... semmi.
Semmi sziréna, se tűzoltóautó, se mentő.

Rosszat sejtve kinézek az ablakon, és látom:
A Közterület Felügyelet munkatársai épp teszik fel a szabályosan parkoló autómra a kerékbilincset.
Megnyugodtam. Minden rendben.

Most már jöhetnek a kertészek is a locsolótömlővel.
Végül is itt az ideje. Január van.

:lol:

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája: a közterület-felügyelő üzenete a lakótelepi autósokhoz
HozzászólásElküldve: 2008. ápr. 14. 16:13 
vízpocsékoló

Közterületi rovat

A lakótelepi autó tulajdonosokhoz – lakótelepi parkolás

Lakótelepi lakásomba hirtelen belehasított a közeli szirénák hangja. Kimentem az erkélyre, hogy ijedtségemet csillapítsam a történtek megismerésével. A szemközti lakótelepi ház negyedik emeletének egyik helyiségéből, melynek ablaküvegei már kitörtek, széles koromfekete füstfelhő hömpölygött felfelé és ki a szabadba. A lakásból félelmetes üvöltő, sikító női hang hallatszott. A beavatkozó tűzoltókat már láttam a lakásban, - első az életmentés -, így tudtam, hogy ott van már az első segítség, az azonnali beavatkozó egység. Láttam, érkezik a többi tűzoltó autó is vijjogva, szirénázva, kék lámpával. Megnyugodtam, hogy rövidesen neki kezdenek a lakásban keletkező tűzfészek eloltásához, talán addig nem lobban be a többi panellakás. A tűzoltó autókkal egy időben befutott két mentőautó, két rendőrautó is, szirénájuk hangjától a levegő is rezonált. Ám a többi közelgő tűzoltó, és mentőautó valahogy nem jött közelebb a füstfelhős lakás felé. Mi lesz már?! Gyerünk! Gyerünk! Nehogy robbanás is legyen! Vajon a lakásban van-e emberélet, akin azonnal segíteni kell? Mi a csudát totojáznak már?! Miért nem mozdulnak tovább?!...Nem értettem, miért áll a pillanat…

A tűzoltó autókból tűzoltók pattantak ki, a mentőből, fehér ruhás személyzet futásba kezdett a füstös lakás felé. A tűzoltók közül vagy öten, a parkoló személyautókat egyenként körbefogták, és hórukk vezényszóra néhány centit odébb tették. Legalább 4-5 autóval meg kellett birkózniuk, amíg a tűzoltásra érkezett tűzoltó autók és az emberi életet mentő autó kellő közelségbe érhetett. A locsolótömlő is előkerült, egy tűzoltó a szabadtéri, közterületen lévő tűzcsapot is megtalálta. Most már mindenki tette a dolgát.
Elgondolkodtam. Az a néhány perc, amíg a tűzoltók a parkoló autókból szabaddá tették a vészhelyzetre szükséges felvonulási útvonalat, hozzáférhetővé vált a tűzoltásra ott lévő tűzcsap, a mentősök gyors beavatkozási lehetősége késleltetett, a segítségre szoruló ember számára óráknak is tűnhet. Ha emberéletet kell menteni, vagy a nagyobb katasztrófa helyzetet megelőzni, minden másodperc fontos!

Érthető, hogy az autó tulajdonos a lakásából szereti szemmel tartani autóját, még ha riasztója van is. A közterület-felügyelők rendszeresen tapasztalják, hogy a „Mindkét irányból behajtani tilos, kivéve célforgalom” közúti közlekedési jelzőtáblák ellenére a lakók rendszeresen ott parkolnak autóikkal. Időnként kinéznek, ha mindent rendben találnak, akkor nyugodtak.
Vajon gondolnak- e arra, hogy: a lakótelepi lakások mögötti közterületek szabályozottsága, a kialakított közúti közlekedési rend nem ok nélküli?A lakótelepi lakások körül kihelyezett „Mindkét irányból behajtani tilos” közúti jelzőtáblák, és a „Kivéve célforgalom” kiegészítő táblák, valójában a vészhelyzetben szükséges bekötőutak, valamint a közterületen lévő tűzcsapok hozzáférhetőségét, szabad, akadálymentes használatának célját szolgálják. Azt a célt, hogy ha szükséges, a tűzoltók, mentősök, rendőrök, közterület-felügyelők, egyéb segítők, a közösségekért tevékenykedők, gyorsan, akadálytalanul a szükséges helyre érkezhessenek, s mielőbb megkezdjék beavatkozó, életmentő tevékenységüket.
Tisztelt Lakótelepi Autótulajdonos! Gondoljon Ön is a minden napok biztonságára, a szabályos parkolásra, a tűzcsapok hozzáférhetőségére jövőbeni parkolásakor, és kérje erre autós társát is. Köszönjük.
Amennyiben észrevétele, vagy kérdése van a témával kapcsolatban, kérjük, hívja a Fővárosi Közterület-felügyelet ingyenesen hívható 06-80-220-220 vagy 06-80-330-330-as zöldszámait.
Fővárosi Közterület-felügyelet Bűnmegelőzési Osztálya

(cikket írta: Hargitai Márta bűnmegelőzési munkatárs – Fővárosi Közterület-felügyelet)
:-) [/b]

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2008. ápr. 12. 22:25 
szikracsapkodó

Úgy látom hogy elkezdtek rozsdásodni a csapok.

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2008. feb. 25. 22:25 
vízpocsékoló

Még egy kis info, ami hátha segít. :) A jelenlegi két tűzcsap a közműtervek alapján 2 különálló (150öv, 100göv) ágvezetéken van, amelyből a 150-es altalaji. Az új tűzcsap a 100göv-re lenne rákötve, a másik már létezőtől 30m-re.
Én most arra gyanakszom, hogy az altalajit a vízművek ki akarja - finoman szólva - „cserélni” egy felszínire.
A tűzoltóságon jártunk, hogy a szomszéd (párhuzamos) utcán 100m-en belül az ingatlantól, másik 2 tűzcsap található, a tűzoltócsövek simán a nyitott belső udvaron áthúzhatók, az ingatlan, amiről beszélünk udvari, stb. de elutasították, merthogy a vízművek +tűzcsap kiépítését javasolta (elkezdődött a mutogatás), valamint két rendeletet jelöl meg: 100m-en belül a megközelítési útvonalon belül kell lenni a tűzcsapnak, illetve a tűzcsapok száma 2-nél kevesebb nem lehet. Ja, és a végén tájékoztat, hogy ez nem szakhatósági állásfoglalás. :) És, igen, még valami, ha az utcánkban csőtörés van, akkor a szuper újonnan kiépített tűzcsap + a már létező, ami ugyan azon az ágon van, kiesik. Marad 1 tűzcsap (+ 2 a párhuzamos utcában, amit az említett rendeletek miatt nem vesznek figyelembe) és leég a ház... Érdemes a katasztrófavédelmet megkeresni ?
Ezek alapján az önkormányzatra nem tolható rá a kiépítés ?

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2008. feb. 23. 23:08 
vízpocsékoló

Kedves Fireex !

Jaj, nem, en szummazott mennyisegre gondoltam, illetve egy plusz kiegeszito tuzcsapra. Tehat 3 db tuzcsappal biztosithato a 2400l/p, 2 db-bal nem - a vizmuvek szerint. Ahogyan irtad, hogy szabvany szerint a min. oltovizkapacitas / tuzcsap nagyobb kell legyen mint 1667 l/p, akkor 2 tuzcsappal jo kell legyek (~3300l/p). Ennek fenyeben mit gondolsz ?

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2008. feb. 23. 21:13 
kapocspárkulcs tekergető

Szia Aydrax!

Amit írtál, az nagyon érdekes. Ha az elvi nyilatkozatban az szerepel, hogy 2400 l/p-et tud biztosítani egy tűzcsappal, ami ugyanazon az ágon van, mint a 2 másik, akkor a két másikkal is lehet azt biztosítani. Ez esetben valóban javaslom a mérést. Ezt vállalkozók szokták végezni, de elképzelhető, hogy egy-két tűzoltóság is vállal ilyet. Az illetékes parancsnokságon kérdezd meg a megelőzősöktől, tudnak-e helyben valakit.
A mérést végzők meg tudják mondani azt is, hogy valószínűleg mennyi lesz a kivehető vízmennyiség.

Üdv: fireex

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2008. feb. 23. 18:23 
vízpocsékoló

Kedves Puska ba' és Fireex!

Köszönöm szépen a válaszokat ! A csapok kezelője a Vízművek, aki hivatalosan, elvi nyilatkozat kérésemre azt mondja, hogy nem tudja biztosítani (valakitől azt hallottam, hogy ők ált. 800-900l/p / tűzcsap számolnak). Tehát a 2 tűzcsap max. 1800 l/p-t tudhat ?. Az ellenőrzést pedig gondolom a tűzoltóság? végzi... Érdemes nyomás ellenőrzést kérni ? Az elvi nyilatkozat továbbá tájékoztat arról, hogy az ingatlan előtt egy tűzcsap telepítésével biztosítható a 2400l/p. De kinek kell biztosítani, az önkormányzatnak ?

A mértékadó tűzszakasz területe 2446m2, az épület szintek száma 6 (földszint, 1-4 em, tetőtér), azaz 40%-al csökkenthető. Tehát a szükséges oltóvíz 2100 l/p. Az építési engedélyben, ami már sajnos jogerőre emelkedett, 2400 l/p szerepel.

Közműtervek alapján 2 különálló (150öv, 100göv) ágvezetéken van szerintem az oltóvíz, persze ez csak feltételezés. Meg kell kérdeznem a közműhivatalban, hogy tényleg ágvezetékről van-e szó. Ha körvezeték, úgy mi lenne a változás? Kétoldali táplálás ... mennyivel nagyobb kb. vízhozam ?

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2008. feb. 22. 23:18 
kapocspárkulcs tekergető

Szia Aydrax!

Biztos, hogy feljebb kerülsz? A tűzivíz igényt a mértékadó tűzszakasz határozza meg. Az, hogy az épület középmagas lett, nem feltétlenül emeli az oltóvíz szükségletet, mivel a mértékadó tűzszakasz meghatározott szintek szerint csökkenthető.
Nézd meg az Országos Tűzvédelmi Szabályzatban (46. §) Ha 2100 l/p kellett eredetileg, akkor az jó nagy ház, mert feltételezve, hogy 4 szintes eredetileg, akkor összesen 2285 m2 -ig jó. (A mértékadó így 1600 m2, mert 30% csökkentheted).
Ha tényleg átkerülsz, akkor még marad a mérés, amennyiben a vízművek nem változtat az álláspontján.
A régi tűzcsapszabványban a tűzcsapoknak minimum 100 m3/h-t kellett tudnia 10 bar-on. A tapasztalataim szerint bármelyik jelenlegi tűzcsap képes erre (kb. 1667 l/p) nyitott állapotban mérve 3-4 bar-on.
A két tűzcsap körvezetékes hálózaton van?

Üdv: fireex

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája: túzcsapok..
HozzászólásElküldve: 2008. feb. 22. 22:38 
Szent Tömlő őrzője

Úgy emlékszem 1500-1600L/perc a hivatalos.Baj esetén lehet nyomás/hozam fokozást kérni,de ez inkább a létesítés témakör...(csak félve jegyzem meg,ezt tudja biztosítani a csap kezelője?Mert akkor megdőlt a követelőzés...ki ellenőrzi műszeresen?)

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája: Szükséges oltóvíz biztosítása kinek a feladata ?
HozzászólásElküldve: 2008. feb. 22. 15:22 
vízpocsékoló

Az esetem a következő, amit szeretném ha szakértenétek. Lakásbővítésem tetőtér irányában történt meg egy 4 emeletes társasházon. Bejárati szint nem változott. A tetőtér mint használati szint miatt az épület közép magas lett, a beépítettségi foka a társasháznak megnőtt, így az oltóvíz igény 2400l/p-re emelkedett. Az utcában 100m belül 2 db T100-as tűzcsap van. A vízművek hivatalos nyilatkozata alapján 2400l/p ezekkel a csapokkal nem bíztosítható. Hivatalosan mennyit kell tudni egy tűzcsapnak ? Persze nem célom felülbírálni a vízműveket :) Van valami szabályozás, hogy mit kell tudni egy tűzcsapnak ? Nem az önkormányzat feladata lenne az oltóvíz biztosítása (a tűzvédelmi törvény alapján)?

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2008. jan. 29. 15:45 
Szent Tömlő őrzője

Hát igen!

Mindenki egyenlő, de vannak egyenlőbbek!

RÖFF!

1 "Kádár-Huszár" Ezred

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2008. jan. 29. 11:32 
Szent Tömlő őrzője

:-D :-D :-D

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2008. jan. 29. 11:30 

Hmmm. Biztos összedobták rá a pénzt. :-D :-D

Fogadj örökbe egy tűzcsapot! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2008. jan. 29. 11:28 
Szent Tömlő őrzője

Tudtommal nincs, mivel csak családi házakat látni.

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 143 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]