Tűzcsapok

Tűzmegelőzéssel és balesetmegelőzéssel kapcsolatos témák.
Pozsár
Szent Tömlő őrzője
Kapcsolat:

Re: A tűzcsapok állapota

Hozzászólás Szerző: Pozsár » 2009. okt. 14. 20:44

Implacabile írta:... Szabályos-e az a tűzcsapszekrény, ami fehér színű, de az összes jogszabályban előírt azonosító, figyelemfelkeltő, stb piktogramot, jelzést tartalmazza, (utánvilágító, tűzcsap felirat, tűzcsap piktogram)?

A probléma az, hogy egy éve nyitottunk egy áruházat, ahol a tűzcsapszekrényeket esztétikai okokból fehérre rendeltük. Az illetékes tűzoltó szakhatóság a nyitás előtti bejáráskor ezt - bár a tűzcsapok meglétét, felszerelését, jelölését ellenőrizte - nem kifogásolta, az üzlet működési engedélyének kiadásához hozzájárult. Most a bevásárlóközpont üzemeltetése az időszakos felülvizsgálatkor jelezte, hogy a szekrény szerinte szabálytalan, pirosra kell festeni. Ezt azonban esztétikai okokból nem szeretnénk.
...
A kérdésre a válasz: nem szabályos! de...

Eltérést - létesítéskor - lehet kéri! Ha azt műemléki, vagy egyéb ok (pl: esztétikai) indokolja.
Ilyen kivétel lehet a Parlament is.
Vagy ilyen kivétel lehetne az áruház is, ha még a használatba vételi eljárás előtt kérte volna az eltérést.
Mivel ez esetben a használatba vétel már megtörtént és elfogadták így ahogy van, ezért most már nem kérhetik számon.
A létesítésre vonatkozó szabályokat csak a használatba vételi eljárásig kérhetik, ha ez már megtörtént, csak a használatra vonatkozó szabálok betartása várható el.

ui: én már régóta nem vagyok "megelőzős", jó lenne, ha egy frissebb agyú kolléga is véleményt mondana.
Handbauer Péter
krampusz
Szent Tömlő őrzője
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: krampusz » 2009. okt. 14. 0:04

atompyka írta:A melléklet XVII. fejezetében találod a választ:
"A szerelvényszekrény felületét RAL 3000 piros színnel kell ellátni."
Sajnálatos módon azonban ezt a szabályt éppen a legfőbb törvényhozás helyszínén, mely a Parlament ülésterme, nem ismerik.. Csak meg kell nézni egy parlamenti közvetítést.
"Nincs jog, csak hatalom" Raymond E Feist

"Éljen a demokrácia! Éljen a Köztársaság!"

1 "Kádár-Huszár" Ezred
atompyka
tűzkőről pattant
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: atompyka » 2009. szept. 30. 8:21

Implacabile írta: Van-e fali tűzcsapszekrényre vonatkozóan szín előírás az új OTSZ-ben?
A melléklet XVII. fejezetében találod a választ:
"A szerelvényszekrény felületét RAL 3000 piros színnel kell ellátni."

ATom
Futóversenyt a Népligetbe, hídmászót a Dunába...
Implacabile
vízpocsékoló

Hozzászólás Szerző: Implacabile » 2009. szept. 29. 8:29

A következő kérdéssel fordulnék hozzátok (jelzem előre, hogy nem olvastam végig az egész topikot, tehát az is lehet, hogy valaki már foglalkozott ezzel a témával):
Van-e fali tűzcsapszekrényre vonatkozóan szín előírás az új OTSZ-ben? Megfordítva a kérdést: Szabályos-e az a tűzcsapszekrény, ami fehér színű, de az összes jogszabályban előírt azonosító, figyelemfelkeltő, stb piktogramot, jelzést tartalmazza, (utánvilágító, tűzcsap felirat, tűzcsap piktogram)?

A probléma az, hogy egy éve nyitottunk egy áruházat, ahol a tűzcsapszekrényeket esztétikai okokból fehérre rendeltük. Az illetékes tűzoltó szakhatóság a nyitás előtti bejáráskor ezt - bár a tűzcsapok meglétét, felszerelését, jelölését ellenőrizte - nem kifogásolta, az üzlet működési engedélyének kiadásához hozzájárult. Most a bevásárlóközpont üzemeltetése az időszakos felülvizsgálatkor jelezte, hogy a szekrény szerinte szabálytalan, pirosra kell festeni. Ezt azonban esztétikai okokból nem szeretnénk.

Mi a hivatalos álláspont?

Köszi
Implacabile
korneeel
kapocspárkulcs tekergető

Hozzászólás Szerző: korneeel » 2009. jún. 10. 7:18

Hali

A 9/2008 (II.22.) ÖTM rendelet szerint (OTSZ)
'. rész
XIII. FEJEZET
TŰZOLTÓ TECHNIKAI ESZKÖZÖK, FELSZERELÉSEK
FÖLD FELETTI TŰZCSAPOK
1. A FÖLD FELETTI TŰZCSAPOK ALAKJA, MÉRETE.
1.1. A föld feletti (a továbbiakban:ff.) tűzcsapok kialakítására és méreteire a vonatkozó jogszabály, hatályos honosított, harmonizált szabvány az irányadó.
1.2. A gyártói előírások szerint telepített ff. tűzcsapoknak a felső kifolyócsonkok középvonalának magassága a talajszinttől mérve 650 és 900 mm közé kell esnie.
khmmm...khmmm... :-)
ppe
vízpocsékoló

Hozzászólás Szerző: ppe » 2009. jún. 05. 20:28

Sziasztok!

Kérdésem hozzátok (remélem jó helyre írom), hogy be lehet temetni a tűzcsapot? Mellékelt képen látható, hogy csak a felső része látszik ki a földből. Külön érdekes, hogy ez az utcában lévő utolsó ház előtt van és az utca végétől erdő van. Ha jogszabályba ütközök a dolog, ki az eljáró szerv, az önkormányzat vagy a tűzoltóság? Várom véleményetek, válaszotok. Előre is köszönöm!

Kép itt:

http://www.polgarorok.fw.hu/tuzcsap.JPG
Moderátor
Szerkesztő
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Moderátor » 2008. ápr. 15. 15:46

Kérnénk az eredeti téma (Tűzcsapok állapota) tiszteletben tartását, másirányú párbeszéd az arra megfelelő topikban vagy a Csevegő témában lehetséges.
Hargitai Márta
vízpocsékoló

Hozzászólás Szerző: Hargitai Márta » 2008. ápr. 15. 15:24

Kedves Press 184 - vagy nem is tudom mi a helyes megszólítás, talán siettemben nem érzékelem ami keresek - egy nevet Önhöz.

Kis szusszanás a Kriminálexpó napja után és közben, útban egy másik programra. Fontosnak tartottam, hogy benézzek ide, olvasom a keserű hangvételű választ.
Sajnálom azt a tapasztalatot, vajon melyik ügyfélszolgálatnál ilyenek a dolgozók? Szét kellene zavarni őket, biztos fogalmuk sincs az ügyfélorientációról, a szolgáltató és minőségorientált munkamódszerekről.
Számomra a legbosszantóbb dolgok közé tartozik, ha a hatóság tagjai, és a poglárokkal intézkedésre feljogosítottak olyannal kell, hogy foglalkozzanak, ami nem talál a polgárok körében egyetértésre, mert nem fontos, hanem bosszantó. Az angoloknál rendszeresen felmérik a városi audit módszerével, mi fontos a lakosságnak, s erre készítenek stratégiákat, melyeket a kormány is költséggel támogat. De jó is lenne, ha nálunk is ezek a folyamatok lennének. Ám a változtatás nem megy egyedül.
üdv.HMárta
Hargitai Márta
vízpocsékoló

Célforgalom

Hozzászólás Szerző: Hargitai Márta » 2008. ápr. 14. 17:44

Nekem a KRESZ oktatásnál a Célforgalom esetén történő behajtás értelmezését és tartalmát úgy oktatátták és tanították, hogy behajtani lehet, egy adott cél érdekében, s az ügy elintézése után mielőbb el kell hagyni az útszakaszt - az adott cél, az egy konkrét esetre, ügyre, adott célból engedélyezi a behajtást, s annak értelmezése nem terjedhet ki sem az áthaladásra, sem a tartós parkolás idejére.

Ezek szerint lesz értelme az új KRESZ-nek, hogy mindenki ugyanazt értse alatta, a pontatlan szóhasználatok pedig pontos értelmezést nyerjenek.

üdv.
HM
(A géptől eltávoztam, kb. 3 nap múlva leszek ismét közelében, a Kriminálexpo programján vagyok.)
LP foto
tűzokádó sárkány legszörnyűbb rémálma
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: LP foto » 2008. ápr. 14. 17:40

OFF

Kedves Márta,

Nem panaszkodom. Már nem.
Amikor kerestem az ügyfélszolgálatot, kerek perec elutasítottak mindennemű segítséget az ügyben, mondván oldjam meg a rendőrség szabálysértési előadójával. Megoldottam.

Részemről be is fejeztem a témarombolást, mert eléggé elkanyarodtam a tűzcsapoktól.

További szép napot!

ON
PRESS 184

Csak egészség legyen, meg fényerő!
krampusz
Szent Tömlő őrzője
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: krampusz » 2008. ápr. 14. 17:32

Mit is jelent a "kivéve célforgalom"?

1 "Kádár-Huszár" Ezred
Hargitai Márta
vízpocsékoló

Hozzászólás Szerző: Hargitai Márta » 2008. ápr. 14. 17:25

Nem derül ki, melyik felügyelői szerv volt az intézkedő és melyik kerületben történt az eset, de nem is vagyok ügyfélszolgálati munkatárs. Csupán az általános szabályokat tudom tolmácsolni és tanácsot adni:

Kerékbilincselést a fővárosban több közterület-felügyelet is végez. Bizonyára valamilyen iratokból kiderül, mely szerv volt az intézkedő.
Amennyiben a felügyelő intézkedése ellen panasza van, mielőbb forduljon panaszbeadvánnyal az intézkedés helye szerinti jegyzőhöz, ő illetékes a felügyelő intézkedése elleni panaszokat kivizsgálni, amennyiben még nem küldték meg az iratokat a szabálysértési hatóságnak.

üdvözlettel - HM
LP foto
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: LP foto » 2008. ápr. 14. 17:06

Én is ülök otthon, egyszer csak... semmi.
Semmi sziréna, se tűzoltóautó, se mentő.

Rosszat sejtve kinézek az ablakon, és látom:
A Közterület Felügyelet munkatársai épp teszik fel a szabályosan parkoló autómra a kerékbilincset.
Megnyugodtam. Minden rendben.

Most már jöhetnek a kertészek is a locsolótömlővel.
Végül is itt az ideje. Január van.

:lol:
PRESS 184

Csak egészség legyen, meg fényerő!
Hargitai Márta
vízpocsékoló

a közterület-felügyelő üzenete a lakótelepi autósokhoz

Hozzászólás Szerző: Hargitai Márta » 2008. ápr. 14. 16:13

Közterületi rovat

A lakótelepi autó tulajdonosokhoz – lakótelepi parkolás

Lakótelepi lakásomba hirtelen belehasított a közeli szirénák hangja. Kimentem az erkélyre, hogy ijedtségemet csillapítsam a történtek megismerésével. A szemközti lakótelepi ház negyedik emeletének egyik helyiségéből, melynek ablaküvegei már kitörtek, széles koromfekete füstfelhő hömpölygött felfelé és ki a szabadba. A lakásból félelmetes üvöltő, sikító női hang hallatszott. A beavatkozó tűzoltókat már láttam a lakásban, - első az életmentés -, így tudtam, hogy ott van már az első segítség, az azonnali beavatkozó egység. Láttam, érkezik a többi tűzoltó autó is vijjogva, szirénázva, kék lámpával. Megnyugodtam, hogy rövidesen neki kezdenek a lakásban keletkező tűzfészek eloltásához, talán addig nem lobban be a többi panellakás. A tűzoltó autókkal egy időben befutott két mentőautó, két rendőrautó is, szirénájuk hangjától a levegő is rezonált. Ám a többi közelgő tűzoltó, és mentőautó valahogy nem jött közelebb a füstfelhős lakás felé. Mi lesz már?! Gyerünk! Gyerünk! Nehogy robbanás is legyen! Vajon a lakásban van-e emberélet, akin azonnal segíteni kell? Mi a csudát totojáznak már?! Miért nem mozdulnak tovább?!...Nem értettem, miért áll a pillanat…

A tűzoltó autókból tűzoltók pattantak ki, a mentőből, fehér ruhás személyzet futásba kezdett a füstös lakás felé. A tűzoltók közül vagy öten, a parkoló személyautókat egyenként körbefogták, és hórukk vezényszóra néhány centit odébb tették. Legalább 4-5 autóval meg kellett birkózniuk, amíg a tűzoltásra érkezett tűzoltó autók és az emberi életet mentő autó kellő közelségbe érhetett. A locsolótömlő is előkerült, egy tűzoltó a szabadtéri, közterületen lévő tűzcsapot is megtalálta. Most már mindenki tette a dolgát.
Elgondolkodtam. Az a néhány perc, amíg a tűzoltók a parkoló autókból szabaddá tették a vészhelyzetre szükséges felvonulási útvonalat, hozzáférhetővé vált a tűzoltásra ott lévő tűzcsap, a mentősök gyors beavatkozási lehetősége késleltetett, a segítségre szoruló ember számára óráknak is tűnhet. Ha emberéletet kell menteni, vagy a nagyobb katasztrófa helyzetet megelőzni, minden másodperc fontos!

Érthető, hogy az autó tulajdonos a lakásából szereti szemmel tartani autóját, még ha riasztója van is. A közterület-felügyelők rendszeresen tapasztalják, hogy a „Mindkét irányból behajtani tilos, kivéve célforgalom” közúti közlekedési jelzőtáblák ellenére a lakók rendszeresen ott parkolnak autóikkal. Időnként kinéznek, ha mindent rendben találnak, akkor nyugodtak.
Vajon gondolnak- e arra, hogy: a lakótelepi lakások mögötti közterületek szabályozottsága, a kialakított közúti közlekedési rend nem ok nélküli?A lakótelepi lakások körül kihelyezett „Mindkét irányból behajtani tilos” közúti jelzőtáblák, és a „Kivéve célforgalom” kiegészítő táblák, valójában a vészhelyzetben szükséges bekötőutak, valamint a közterületen lévő tűzcsapok hozzáférhetőségét, szabad, akadálymentes használatának célját szolgálják. Azt a célt, hogy ha szükséges, a tűzoltók, mentősök, rendőrök, közterület-felügyelők, egyéb segítők, a közösségekért tevékenykedők, gyorsan, akadálytalanul a szükséges helyre érkezhessenek, s mielőbb megkezdjék beavatkozó, életmentő tevékenységüket.
Tisztelt Lakótelepi Autótulajdonos! Gondoljon Ön is a minden napok biztonságára, a szabályos parkolásra, a tűzcsapok hozzáférhetőségére jövőbeni parkolásakor, és kérje erre autós társát is. Köszönjük.
Amennyiben észrevétele, vagy kérdése van a témával kapcsolatban, kérjük, hívja a Fővárosi Közterület-felügyelet ingyenesen hívható 06-80-220-220 vagy 06-80-330-330-as zöldszámait.
Fővárosi Közterület-felügyelet Bűnmegelőzési Osztálya

(cikket írta: Hargitai Márta bűnmegelőzési munkatárs – Fővárosi Közterület-felügyelet)
:-) [/b]
kanizsa1
szikracsapkodó

Hozzászólás Szerző: kanizsa1 » 2008. ápr. 12. 22:25

Úgy látom hogy elkezdtek rozsdásodni a csapok.
aydrax
vízpocsékoló

Hozzászólás Szerző: aydrax » 2008. feb. 25. 21:25

Még egy kis info, ami hátha segít. :) A jelenlegi két tűzcsap a közműtervek alapján 2 különálló (150öv, 100göv) ágvezetéken van, amelyből a 150-es altalaji. Az új tűzcsap a 100göv-re lenne rákötve, a másik már létezőtől 30m-re.
Én most arra gyanakszom, hogy az altalajit a vízművek ki akarja - finoman szólva - „cserélni” egy felszínire.
A tűzoltóságon jártunk, hogy a szomszéd (párhuzamos) utcán 100m-en belül az ingatlantól, másik 2 tűzcsap található, a tűzoltócsövek simán a nyitott belső udvaron áthúzhatók, az ingatlan, amiről beszélünk udvari, stb. de elutasították, merthogy a vízművek +tűzcsap kiépítését javasolta (elkezdődött a mutogatás), valamint két rendeletet jelöl meg: 100m-en belül a megközelítési útvonalon belül kell lenni a tűzcsapnak, illetve a tűzcsapok száma 2-nél kevesebb nem lehet. Ja, és a végén tájékoztat, hogy ez nem szakhatósági állásfoglalás. :) És, igen, még valami, ha az utcánkban csőtörés van, akkor a szuper újonnan kiépített tűzcsap + a már létező, ami ugyan azon az ágon van, kiesik. Marad 1 tűzcsap (+ 2 a párhuzamos utcában, amit az említett rendeletek miatt nem vesznek figyelembe) és leég a ház... Érdemes a katasztrófavédelmet megkeresni ?
Ezek alapján az önkormányzatra nem tolható rá a kiépítés ?
aydrax
vízpocsékoló

Hozzászólás Szerző: aydrax » 2008. feb. 23. 22:08

Kedves Fireex !

Jaj, nem, en szummazott mennyisegre gondoltam, illetve egy plusz kiegeszito tuzcsapra. Tehat 3 db tuzcsappal biztosithato a 2400l/p, 2 db-bal nem - a vizmuvek szerint. Ahogyan irtad, hogy szabvany szerint a min. oltovizkapacitas / tuzcsap nagyobb kell legyen mint 1667 l/p, akkor 2 tuzcsappal jo kell legyek (~3300l/p). Ennek fenyeben mit gondolsz ?
fireex
kapocspárkulcs tekergető

Hozzászólás Szerző: fireex » 2008. feb. 23. 20:13

Szia Aydrax!

Amit írtál, az nagyon érdekes. Ha az elvi nyilatkozatban az szerepel, hogy 2400 l/p-et tud biztosítani egy tűzcsappal, ami ugyanazon az ágon van, mint a 2 másik, akkor a két másikkal is lehet azt biztosítani. Ez esetben valóban javaslom a mérést. Ezt vállalkozók szokták végezni, de elképzelhető, hogy egy-két tűzoltóság is vállal ilyet. Az illetékes parancsnokságon kérdezd meg a megelőzősöktől, tudnak-e helyben valakit.
A mérést végzők meg tudják mondani azt is, hogy valószínűleg mennyi lesz a kivehető vízmennyiség.

Üdv: fireex
aydrax
vízpocsékoló

Hozzászólás Szerző: aydrax » 2008. feb. 23. 17:23

Kedves Puska ba' és Fireex!

Köszönöm szépen a válaszokat ! A csapok kezelője a Vízművek, aki hivatalosan, elvi nyilatkozat kérésemre azt mondja, hogy nem tudja biztosítani (valakitől azt hallottam, hogy ők ált. 800-900l/p / tűzcsap számolnak). Tehát a 2 tűzcsap max. 1800 l/p-t tudhat ?. Az ellenőrzést pedig gondolom a tűzoltóság? végzi... Érdemes nyomás ellenőrzést kérni ? Az elvi nyilatkozat továbbá tájékoztat arról, hogy az ingatlan előtt egy tűzcsap telepítésével biztosítható a 2400l/p. De kinek kell biztosítani, az önkormányzatnak ?

A mértékadó tűzszakasz területe 2446m2, az épület szintek száma 6 (földszint, 1-4 em, tetőtér), azaz 40%-al csökkenthető. Tehát a szükséges oltóvíz 2100 l/p. Az építési engedélyben, ami már sajnos jogerőre emelkedett, 2400 l/p szerepel.

Közműtervek alapján 2 különálló (150öv, 100göv) ágvezetéken van szerintem az oltóvíz, persze ez csak feltételezés. Meg kell kérdeznem a közműhivatalban, hogy tényleg ágvezetékről van-e szó. Ha körvezeték, úgy mi lenne a változás? Kétoldali táplálás ... mennyivel nagyobb kb. vízhozam ?
fireex
kapocspárkulcs tekergető

Hozzászólás Szerző: fireex » 2008. feb. 22. 22:18

Szia Aydrax!

Biztos, hogy feljebb kerülsz? A tűzivíz igényt a mértékadó tűzszakasz határozza meg. Az, hogy az épület középmagas lett, nem feltétlenül emeli az oltóvíz szükségletet, mivel a mértékadó tűzszakasz meghatározott szintek szerint csökkenthető.
Nézd meg az Országos Tűzvédelmi Szabályzatban (46. §) Ha 2100 l/p kellett eredetileg, akkor az jó nagy ház, mert feltételezve, hogy 4 szintes eredetileg, akkor összesen 2285 m2 -ig jó. (A mértékadó így 1600 m2, mert 30% csökkentheted).
Ha tényleg átkerülsz, akkor még marad a mérés, amennyiben a vízművek nem változtat az álláspontján.
A régi tűzcsapszabványban a tűzcsapoknak minimum 100 m3/h-t kellett tudnia 10 bar-on. A tapasztalataim szerint bármelyik jelenlegi tűzcsap képes erre (kb. 1667 l/p) nyitott állapotban mérve 3-4 bar-on.
A két tűzcsap körvezetékes hálózaton van?

Üdv: fireex
puska bá'
Szent Tömlő őrzője

túzcsapok..

Hozzászólás Szerző: puska bá' » 2008. feb. 22. 21:38

Úgy emlékszem 1500-1600L/perc a hivatalos.Baj esetén lehet nyomás/hozam fokozást kérni,de ez inkább a létesítés témakör...(csak félve jegyzem meg,ezt tudja biztosítani a csap kezelője?Mert akkor megdőlt a követelőzés...ki ellenőrzi műszeresen?)
"lényünkbe rejtve homályosan és mélyen alszik az elmúlt veszedelmek rémülete....."
aydrax
vízpocsékoló

Szükséges oltóvíz biztosítása kinek a feladata ?

Hozzászólás Szerző: aydrax » 2008. feb. 22. 14:22

Az esetem a következő, amit szeretném ha szakértenétek. Lakásbővítésem tetőtér irányában történt meg egy 4 emeletes társasházon. Bejárati szint nem változott. A tetőtér mint használati szint miatt az épület közép magas lett, a beépítettségi foka a társasháznak megnőtt, így az oltóvíz igény 2400l/p-re emelkedett. Az utcában 100m belül 2 db T100-as tűzcsap van. A vízművek hivatalos nyilatkozata alapján 2400l/p ezekkel a csapokkal nem bíztosítható. Hivatalosan mennyit kell tudni egy tűzcsapnak ? Persze nem célom felülbírálni a vízműveket :) Van valami szabályozás, hogy mit kell tudni egy tűzcsapnak ? Nem az önkormányzat feladata lenne az oltóvíz biztosítása (a tűzvédelmi törvény alapján)?
krampusz
Szent Tömlő őrzője
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: krampusz » 2008. jan. 29. 14:45

Hát igen!

Mindenki egyenlő, de vannak egyenlőbbek!

RÖFF!

1 "Kádár-Huszár" Ezred
morradin
Szent Tömlő őrzője
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: morradin » 2008. jan. 29. 10:32

:-D :-D :-D
LP foto
Kapcsolat: