* Belépés   * Regisztráció * GyIK    * Keresés
Pontos idő: 2017. dec. 12. 3:01

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]

Hozzászólás a témához  [ 215 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 5, 6, 7, 8, 9
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2002. dec. 25. 20:04 
kapacsmester

Ezt a témát most vettem észre !!! Érdekel, mert foglalkozunk mi is iskolások tűzvédelmi nevelésével.
Mi a BM TOP által 1998-ban kiadott Munkafüzeteket használjuk "Tűzre vízre vigyázzatok" címmel. Előnye hogy négy korcsoportban foglalkozik a témával, ez iskolai és van egy óvodai munkafüzet is. Van hozzá tanári kézikönyv is, ebben a követelményszintek,a cél a módsze is megtalálható.

Hátránya, csak egy sorozat van meg.

tk20

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2002. dec. 07. 0:34 
kapacsmester

Akarom mondani valakiket!
A lényeg viszont az, és ami elszomorító, hogy bizony három-négy évente van csak próbariadó egy ilyen iskolában. Szívem szerint havonta tartanék egyet, mert az ördög nem alszik, csak bólogat.
Abban a hat évben míg én oda jártam, (nem buktam!) két tűzriadót sikerült megérnem. Silány. Ezeken javítani kell! Meg azon is, hogy hogyan mondjuk el -vagy egyáltalán elmondjuk-e - a diákoknak a helyes cselekvést ilyen és ehhez hasonló esetekben.

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2002. dec. 06. 12:08 
szikracsapkodó

Kis megyénkben az a szokás ilyen téren, hogy az óvodások, kisiskolások ellátogatnak a helyi Tűzoltóparancsnokságra és ott ismerkednek a tűzmegelőzéssel. Tapasztaltam egy nagyon jófajta oktatást is, amikor a helyi Hivatásosok gyakorlatot tartottak az egyik gimiben (Kalocsal-val mi is oda jártunk, ott is voltunk akkor).
Mindenki tudott arról, hogy gyakorlat lesz és fel is volt rá készülve.
Amikor megszólalt a csengő mindenki elindult kifelé (menekülési tervet figyelembe véve), egy darabig szépen haladtunk, aztán füstszag csapta meg az orrunkat. Az ott lévők 90%-a megijedt és majdnem kitört a pánik, de észrevettük, hogy az egészet a tűzoltók csinálták.

Szóval ez egy igazi "oktatás" volt...

Ja, még létrán is kimentettek valakit! :lol:

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2002. nov. 19. 16:01 
szikracsapkodó

Sziasztok!
Lányaim, 1, és 5. osztályosok. Hozzák haza az üzenőjüket, hogy ők bizony ki vannak oktatva tűzvédelemből. Kérdem én, aztán mit kell csinálni, ha tűz van a suliban? Válasz, a szaggatott csengetésre sorba kell állni, és kimenni az épületből. Ez nooormális? Ez egy régi, a 30-as években épült iskola. Ha éppen a 3. emeleten vannak, az kb. 8 millió lépcső. Hogy a fenébe jutnak le - mondjuk - füstben, melegben, stb., anélkül, hogy tudnák pl. vizes zsepi a szája elé stb. Mi van, ha bepánikol 1000 gyerek? Miért nem lehet tényleg bevetetni a tantervbe a Tűzmegelőzést? Kinél és kinek kell ezt felvetni? Javaslatokat kérek, és indítsuk el a dolgot.

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2002. nov. 19. 0:49 
pernyekergető

Ezt én is jó ötletnek tartom, mindenhogyan jó az ötlet, és szerintem nagyon sokan gondoljuk így. Még a főnököm is a Bfüred20-as is, csak nem tesz ennek érdekében semmit. Annyi, hogy bemutatókra megyünk, iskolákba csak akkor, ha gyakorlatozunk. Pedig az utánpótlás bent ül még a padsorokban szerintem. És az a helyzet, hogy a mi létszámunk fogy elég rendesen , mert több önkéntes megy el az állománytól, mint amennyi jön. Most, hogy kaptunk egy létrát, és egy fecskendőt, már lassan eljutunk oda, hogy két autót visz ki egy ember. Tehát hirdetni kellene, fiatalokat keresni, iskolákba elkezdeni már keresgélni a jövő nemzedékét. P/20 kérlek egyszer, ha találkozol a Józsival beszélgess el ilyenekről, köszi.

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2002. nov. 15. 15:00 
tűzokádó sárkány legszörnyűbb rémálma

Hi!

Minket is érdekelne, mert több iskola is van akik minden évben keresnek bennünket, hiogy tartsunk előadást vagy valamit...

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2002. nov. 10. 22:58 
tűzkakas-idomár

P/20 !

Kösz az infót.
Érdekelne a BM TOP által kiadott tanmenet.
Hogyan juthatok hozzá ?

üdv: VD

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2002. nov. 10. 22:36 

Mindenek előtt elnézést kérek mindenkitől, nem vettem észre a feltett kérdéseket, így megpróbálok rájuk válaszolni.
A gyerekekkel 4-5 fő foglalkozik heti rendszerességgel. Még nincs az oktatási tematika készen, egyenlőre próbálgatjuk egymást, de a cél az, hogy a 8. végére (vagy a 6. végére, majd még eldöntjük) a gyerekek a 40 órás alapfokú tanfolyam anyagából sikeres vizsgát tehessenek.
A szakköri foglalkozások úgy kezdődnek, hogy a szakkőr vezető belép az osztályba, a rajparancsnokok vigyázt vezényelnek és felsorakozttaják a rajokat. Jelentés beadás, köszönés. Ezt követően ismertetjük a napra rendelt evangéliumot. Általában az első részben alaki foglalkozás: már a fordulatok álló helyzetben és a menetelst tanuljuk. Ezt követően esettanulmányok feldolgozása történik. Legutóbb rossz volt az idő, szerelni nem lehetett, ezért a menetelés után elkezdünk egy kicsit égéselméletezni (égés feltételei). Élvezik a gyerekek, béár óriási a különbség az elsősöknek és a hetedikeseknek leadott égéselmélet óra között.
Holnap ismét vészhelyzetezünk. A sziklamászós balesetet fogjuk megoldani, ezt követően megnézzük videóról a Holdvilág-ároból történt mentést. ( www.tuzoltosag-pomaz.hu Alarm). A karácsonyfatüzet szándékosan decemberre hagyom.
Kis érdekesség: Írtam, hogy rajokba tömörültek a gyerekek. Úgy rendezzük be az osztályt, illetve a padokat, mint a gépjárműfecskendőn az ülésrend. Tetszik a srácoknak.
Van a Fővárosban is tűzvédelmi oktatás gyarekeknek. A molnárné Sipos Klári csinálja. A BM TOP által kiadott tanmenet és segédlet alapján.
Üdv.
Leidinger

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2002. okt. 19. 10:09 
vízpocsékoló

A pomázi kezdeményezés és/vagy hagyomány nagyon szép, és csak örülni lehet. De egyben egyedülálló is. Budapest területén szerintem nincs ilyen, vagy ehhez hasonló kialakult gyakorlat. Talán ilyen mélységig nem is (de nagyon jó, hogy ott így van), csak több helyen kellene oktatni.
Az elmúlt napokban átolvastam a NAT-ot és csak a 6. osztályosok tantervében találtam, a természetismeret tantárgy oktatási menetében a tűzoltás alapismereteit, és az égés alapismereteit. Ennyi lenne a tűzvédelmi, tűzmegelőzési és katasztrófák elleni védekezés??? :oops:
Egyébként az oktatási tematikára én is kiváncsi lennék.

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2002. okt. 16. 13:18 
tűzkakas-idomár

P/20 !

Elismerésem. :D
Hányan foglalkoztok a ~150 gyerkőccel és milyen rendszerességgel?
Kíváncsi lennék, hogy milyen tematika szerint tartjátok a foglalkozásokat.

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2002. okt. 15. 20:00 

Ma az 5-7-es kis tűzoltóknak Tűz raj, H2O raj, tartottam szakköri foglalkozást a 6.7. órában, majd a a 3-4-es Tűzkakas és Tűzgolyó rajnak szintén két órában. Az óra első felében alaki foglalkozás volt. A jelentés és jelentkezés volt a téma. Utánna projektorral kivetítettem a vészhelyzet című játékból a közúti balesetet és kielemezve a keletkezési ok, veszélyforrás, jelzés, beavatkozás, utómunkálatok tanulságok témaköröket megoldottuk közösen a feladatot. Ezt követően videon megnéztünk egy valódi küzúti baleset felszámolását, mely nem volt nagyon durva és összehasonlítottuk a szimulátorral.
Tegnap a Tűzmanó és Tűzvagány rajnak (2. osztály) tartottunk alaki és szerelési ismeretek fogalolkozást téma: sugárszerelés. Majd az 1. osztályosoknak volt alaki és rajparancsnok választás.
Az egyesületen belül működő Ifjúsági cekciónak ~150 tagja van. Iskolánként ~ 50 gyerek tanulja a tűzvédelmetés a mentő tűzoltást. Mi komolyan veszszük. Volt már a 2. osztálynosoknak fellépése is, mely látható a www.tuzoltosag-pomaz.hu oldalon az egyesület cím alatt
Leidinger István

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2002. okt. 15. 9:42 
tűzkakas-idomár

Tanárok és diákok egyaránt szívesen fogadják a tűzvédelmi előadásokat, gyakorlatokat. Kicsik-nagyok egyaránt érdeklődést mutatnak a téma iránt. Az iskolaigazgatók is partnerek, pláne ha nem merül fel költségük az oktatással kapcsolatban.
Fontos, hogy az oktatás rendszeres, változatos legyen, az előadó tegye érdekessé, vonja be a tanulókat is, a végén legyen gyakorlat, értékelés, dícséret.
A probléma az, hogy sok a gyerek és kevés az olyan oktató akinek szívügye a téma. Hiába áll az ellenőrző könyvben, hogy: "Tűzvédelmi oktatásban részesültem."
A hatodikai balesettel kapcsolatban az a véleményem, hogy nincs az a tűzvédelmi oktatás, iskolai közösség, tanár aki pótolhatná a szülők nevelő tevékenységét.

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2002. okt. 13. 20:04 
tűzkőről pattant

Sajnos a legtöbb intézmény (akár költségvetési akár vállalkozó szervezet tartja fenn) igen-igen kevés pénzt áldoz a tűzvédelemre és atűzvédelem eme ágának. Az oktatás viszonylag szolíd anyagi eszközök megmozgatásával pedig megoldható lenne. Sajnos a munkáltatótak ez nem is érdekli igazán. A jogszabályok szerint a tűzvédelmi oktatás a munkáltató feladata, de kevés vezető vállalja a plusz kiadást, hogy ezt szakemberrel végeztesse el. Inkább aláírat a dolgozóval egy Oktatási naplót, hogy ilyen és ilyen oktatáson ekkor és ekkor részt vett.

Mint minden ismeret átadást ezt is korán - már óvodás korban - kell elkezdeni, hiszen sokszor életek múlhatnak a helyes magatartáson. Azt hiszem a Nemzeti Alaptantervbe a tűz- és kat. véd. oktatást belevették, bár az iskola feladata lenne szakemberekkel elvégeztetni...
Hozzánk a Tp-re sokszor jönnek ovisok és alsó tagozatos iskolások körülnézni. ez igen nagy élményt jelent nekik. Ilyenkor sokkal fogékonyabbak a néha csak száraz osztályfőnöki órán hallott anyag befogadására.
Sokkal hitelesebb lehet az is, ha egy igazi tűzoltó tartana az iskolában ilyen féle oktatást... Sőt, ha még egy fecsi is elmegy, jó kis programot lehetne összeállítani. Sajnos az iskolaigazgatók nem így gondolkodnak, pedig biztos lennénk néhányan, akik - szabadidőből, ingyen - ellátogatnánk egy-egy suliba...

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2002. okt. 07. 17:22 
vízpocsékoló

Magyarországon nagyon kevés embert érdekel a tűzvédelem, tűzmegelőzés. Nagyon sok munkahelyen tartottam már tűzvédelmi oktatást (étterem, festékraktár, iroda, disco stb) és nagyon rossz tapasztalataim vannak. Azt is tanultam, hogy az előadón is múlik, hogy a témához milyen a hozzáállás. Ez ügyben elég kreatívnak tartom, és az előadásaimat is. A legtöbb hozzászólást és témafeltevést azoktól az emberektől kapom, akiknek már volt valami "tüzes" esetük.
A kedvenc kérdéseim közé tartozik, hogy milyen telefonszámon jelezné a tüzet. Siralmas és nevetséges válaszok érkeznek (felnőtt emberektől)!!
Sok ismerősöm van a közoktatásban és "tesztelni" szoktam őket, hogy miként tartják tűzvédelmi tanításukat, ill. hogy ők milyen oktatást kapnak munkahelyeiken (az iskolában). Az általános válasz, hogy beíratják az ellenőrzőbe: Tűzvédelmi oktatásban részesültem. Dátum.
Példa: Van Magyarországon egy Amerikai Iskola. Ez egy olyan iskola mint bármelyik Amerikában, csak mintha egy az egyben átemelték volna ide. A tanárok, a tanrend, az oktatás teljesen amerikai. Külön tanítják a tűzvédelmet, külön gyakorlatuk van a tűz esetén teendőkre, és ezt folyamatosan gyakorolják is. A tanároknak szigorú teendőik vannak, ha megszólal a tűzjelző (ilyet is beépítettek).
Nem akarom a fellegekbe emelni Amerikát............ de elgondolkodtató.

Kinek van az otthoni telefonján egy kis tűz ikon, mellette a tűzoltság telefonszáma (esetleg a mentők, rendőrség). Merthogy a családtagoknak, rokonoknak nem biztos hogy beugrik a tűzoltóság telszáma, pláne amikor ég a konyha vagy a nappali.

Várom a véleményeket és ellenvéleményeket!!

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

Hozzászólás témája: Tűzvédelmi oktatás gyerekeknek
HozzászólásElküldve: 2002. okt. 06. 20:20 
Szerkesztő

Szomorú apropója van ennek a topicnak. Gondolom mindenki hallott a ma délutáni bálatűzről az M7-es közelében, amelynek a vége úgy szólt, hogy "a két kisgyermek közül az egyik beismerte a gyújtogatást, másikukat még keresik a rendőrök". Pár perce érkezett a hír Pavelcze Lászlótól, a fehérvári tűzoltóság szóvívőjétől:

"2002. október 6-án 15óra 16 perckor érkezett a székesfehérvári Tűzoltóság ügyeletére a jelzés, hogy Polgárdi és az M7 autópálya közötti területen, reklám hordozására alkalmas szalmabála teljes terjedelmében ég. A kivonuló tűzoltó egységek, mentők és rendőrök egy könnyebben sérült fiatal fiút találtak a bála közelében, akin első és másodfokú égési sérülések voltak fellelhetőek. A megszeppent fiú sírva árulta el, hogy ő és társa a már említett, mintegy 30 méter magas, 5 méter széles, és 25 méter hosszú bálába játszottak. A tűz keletkezéséről nem nyilatkozott, de elmondta, hogy egy másik társával felmásztak oldalról a bálákra és egy résen keresztül mintegy 6 métert behatoltak annak belsejébe.A tűz észlelése után ő sikeresen kimenekült, de azóta sem találja társát. A helyszínre érkező mentők a fiatal fiút a székesfehérvári kórház ambulanciájára szállították könnyű sérültként. A fiú elmondása alapján a tűzoltó kárhelyparancsnok fölemelte a fokozatot, melynek eredményeként Székesfehérvárról 3 szerkocsi, 1 pályamentő, Polgárdi ÖTE vízszállítója, Balatonfűzfő, Pét és Siófok 1-1 szere érkezett a helyszínre, valamint a Készenléti Mentők mentőszere, és menkezdődött a fiú által megjelölt rész lokalizálása, a fémszerkezet feldarabolása. Mintegy 3 óra megfeszített munka eredményeként a fémszerkezetnél megszorult és a felismerhetetlenségik elszenesedett gyermek holttestét találták meg a székesfehérvári tűzoltók."

A topic témája az, hogy vajon mivel lehet megelőzni az ilyen eseteket? Rendszeres tűzvédelmi oktatás az óvodákban, iskolákban? Nálatok működik ilyen?
Erről jut eszembe, hogy külföldön bevett szokás az, hogy az iskolások rendszeresen ellátogatnak a helyi tűzoltóságra, és ott ismerkednek a tűzmegelőzéssel, tűzoltással (pl: porral oltó gyakorlati használata!). Nem kellene ezt itthon is meghonosítani? Mi a véleményetek erről?

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 215 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 5, 6, 7, 8, 9

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]