Miért van ennyi CO-mérgezés?

Tűzmegelőzéssel és balesetmegelőzéssel kapcsolatos témák.
mege
tömlőszállító

Hozzászólás Szerző: mege » 2004. nov. 25. 9:46

Engedélyezés:
A tervezőt megbízza a kispénzű építtető, hogy "rajzoljon" neki egy házat, de ócsót! (tisztelet a kivételnek)
A tervező előveszi az ide vonatkozó jogszabályt és ez alapján megtervezi a kéményt. (magasság, kürtőméret, stb).
A kész tervet elviszi a kéményseprőhöz, aki 3750 forintért átnézi és lepecsételi.
Lehet beadni engedélyezésre.
Az építési hatóság megnézi, hogy minden érintett közmű és szakhatóság hozzájárult-e az építési engedély kiadásához. Ha minden rendben, kiadja az építési engedélyt.
Építés:
Az építtető kiviteli terv nélkül hozzákezd az építkezéshez, hiszen látott már építkezést, és a kőművesnek sem kell kiviteli terv, tud ő dolgozni az endgedélyesből is.
Így csinál egy kéményt (ahogy eddig is szokta) A gépész tervező meg menjen a p...ba, nehogy még neki is fizessek a tervezésért, éppen eleget kért az építész tervező!!!
Kazánból meg megveszem a legolcsóbbat, a szomszédnak is az van.
A műanyag ablak meg megint olcsóbb mint a hagyományos és jobban is szigetel. A konyhába meg veszek egy páraelszívót is.
A gázos tervező meg ne magyarázzon nekem a légutánpótlásról, nem vagyok én hülye, hogy beengedjem a hideg levegőt!
Következmény:
Apuka fürdik, a gázbojlerből jön a melegvíz. Anyuka hozzákezd a vasárnapi ebéd főzéséhez, bekapcsolja a páraelszívót. A ventiilátor erősebb szívóhatást fejt ki mint a hőszigeteletlen, kókány kémény, így a lakásban vákuum kezd kialakulni. Mivel a nyílászárók filtrációs szellőzése nulla (jó a szigetelés) a kéményből megindul a CO vissza a lakásba. Ha nem megfelelő CO védelemmel ellátott (olcsó) a kazán, nem fog letiltani az automatika. Először apuka dobja fel a pacskert, majd a család többi tagja.
Szomorú, és morbid, de valahol igaz.

Megjegyzés:
nem vagyok a fentebb felsorolt berendezések ellen, nem is mondom azt, hogy mindig így van, de a nem megfelelő építkezés miatt (anyag, berendezés, terv) előfordulhat CO mérgezés.

mege
építész
Zici78
tűzkőről pattant

Hozzászólás Szerző: Zici78 » 2004. nov. 24. 17:11

Sziasztok!
Véleményem szerint 1. régebben is volt elég sok mérgezés csak nem kapott ekkora sajtónyilvánosságot, persze valószínü hogy nem volt ennyi
2. a másik ok az lehet, hogy kb. 10-15 évvel ezelött terjedt el nagy számban a földgáz fütés a szerelvényeivel együtt és valszeg ennyi idö épp elég ahhoz, hogyha nincs megfelelöen karbantartva a rendszer akkor tönkremenjen.
nazda
Szent Tömlő őrzője

Hozzászólás Szerző: nazda » 2004. nov. 24. 10:01

Sziasztok !

Én csak(?) azt nem értem, hogy a különböző TV-kommentárokban olyan szépen modellezik a "nagy" házat ahogy takarja a "kis" házat és annak a kéményre gyakorolt aerodinamikai (lehet, hogy nem helyes a megfogalmazás) hatásait szél esetén ill. a CO lakótérbe jutását. Ami számomra meglepő, hogy ez a "kis" modellezés csak tragédia után válik aktuálissá nem a tervezés-engedélyezés fázisában.

Tehát ha nekem van egy engedélyes, ellenőrzött, üzemszerűen működő fűtési rendszerem (kazánostúl, kéményestűl) és "rám" építenek egy "engedélyes" nagy házat, aminek következményeként én CO-t kaphatok (nem régi eset!) légáramlás megváltozása miatt akkor ki a hunyó :?: (Én "el"hunyó az biztos! :wink: )

Üdv ! 8)
nazda !
Barni
tűzokádó sárkány legszörnyűbb rémálma

Hozzászólás Szerző: Barni » 2004. nov. 23. 8:40

Van mérőeszközünk. Egy MX 2000-es gáz koncentráció mérő, ami méri a CO-t. Sajna, már nekem is volt olyan esetem, mikor menteni kellett a családot, miközben jelzett rendesen.
gafz
vörös kakas réme
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: gafz » 2004. nov. 22. 23:24

CO mérgezés gyanúja esetén (nem halottak vannak persze, csak pár fejfájós pl.) a tűzoltóság segítségét lehet kérni CO-szint méréshez? Magyarán van ehhez ezköz a tűzoltóságokon? Egyszer belefutottam egy ilyen esetbe, azóta sem tudom, valódi CO mérgezés volt-e? (Mert persze a kórház sem tudja mérni a vérben a carboxyhaemoglobint.)
Dohányozzunk sokat, előzzük meg a tüdőrákot szívinfarktussal!!!
Sz@r ez az élet,mi meg csak kóstolgatjuk...
masodperc
tömlőszállító

Hozzászólás Szerző: masodperc » 2004. nov. 22. 17:16

"Csak a hétvégén 13 ember kapott szénmonoxid mérgezést, és ez a szám egyre növekszik."

Azért ez tényleg megdöbbentő.
nazda
Szent Tömlő őrzője

Miért van ennyi CO-mérgezés?

Hozzászólás Szerző: nazda » 2004. nov. 22. 13:21

Sziasztok !

Tavaly és azelőtt is voltak szelek, fújtak is ! Mégsem volt ennyi tragédia !
Az érintett kémények sem mind újak, hogy "hivatalból" rosszak legyenek...
A kéményseprők meg mindíg(?) ott vannak ! (tervezés, lakhatási engedély, évente min. 2 alkalom ellenőrzés....)

Hogy is van ez :?:

Üdv ! 8)
nazda !
Válasz küldése