* Belépés   * Regisztráció * GyIK    * Keresés
Pontos idő: 2017. nov. 23. 11:13

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]

Hozzászólás a témához  [ 208 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Az elsősegély oktatása laikusoknak
HozzászólásElküldve: 2009. okt. 15. 17:52 
lángterelgető

Legalább hozzá mertek nyúlni ;-)

Az a helyzet, hogy ha valaki feltesz egy sebtapaszt mire kiérünk, már tapsikolunk örömünkben.

Egy jó szemléletű, szigorúan vizsgáztatott tanfolyam (ami nem elijeszti, hanem esetleg motiválja az embereket) mindenképpen jó lenne. Sajnos a jogosítványhoz szükséges elsősegély vizsga nem tanfolyamköteles, a tanfolyamok, ha vannak, nem egységes tematika szerint működnek, ha pedig a vizsgán a jelölt bukik, akkor nem érti, mi jogon buktatták.

Igaza van diprivannak, az ideális az lenne, ha a tanfolyamokat egységesen (akár a Vöröskereszt koordinálásával) szerveznék, egységes anyagból, egységes elvek szerint olyanok oktatnák, akik értenek hozzá. Ezek pedig a mentődolgozók, vagy max a sürgőségi osztályokon dolgozók lehetnének, mert sajnos sok olyan oktatja, aki életében eszméletlen embert még közelről nem látott. Talán akkor nem lesz majd olyan, aki a shock kiváltó okaként elsőnek a páni félelmet nevezi meg...

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2009. okt. 15. 12:56 
tűzokádó sárkány legszörnyűbb rémálma

Persze még az előző hozzászólásomhoz hozzátenném, és egyben pontosítanék azzal amivel már kipótolt diprivan a hozzászólása 2. részével.
maverickkel is egyetértek persze. De... kb. 1 éve mentem autóval a 11.es főúton kifelé Szentendre felé és az egyik kanyarban egy útról lesodródó terepjáró szerűség a feje tetején állt az árokban, gondolom előttem történhetett egy 5-10 perce a dolog. Én is megálltam de akkor már ott volt egy pár önjelölt mentő és egyben tűzoltó akik a csajt rángatták ki az autóból és lerakták az autó mellé. De csak simán kifektették napozni a hölgyet. Én raktam be stabil oldalfekvésbe, meg végig simítottam a gerincét hogy gerinc sérülése van-e. Szerencsére nem volt semmi komolyabb baja, de mondjuk ha van valami súlyosabb sérülése? És amúgy meg semmi sem indolkolta hogy olyan gyorsan kéne cselekedni mert gondolom a cobra 11ből látták hogy ha feje tetején áll az autó az biztos hogy robbanni fog rövid időn belül.
Szóval vannak ilyenek is...

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2009. okt. 15. 11:47 
lángterelgető

Ludas Matyi írta:
Az információk birtokába telefonon felveszem a kapcsolatot az illetékes szervvel, és kérem a segítségüket.
Így senki nem vonhat felelőségre, és nem történt mulasztás!

Ez tény. Ha pedig a mentő kiérkeztéig megfullad a saját hányadékától, a Te lelkiismereted is tiszta marad.

- - - :???: - - -

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2009. okt. 15. 11:39 
lángterelgető

Firefighter17 írta:
És vizsga biztos irta a papírt hogy megvan a vizsgája... Mert hogy biztos csak a nevét nem tudja pontosan, de a nagy írás közben már nem nézte hogy valóban Heimlich-féle műfogást mutogatja a csajszi...[/b]

Erre is értem, hogy nem veszik eléggé komolyan - a vizsgáztatók sem...

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2009. okt. 15. 11:36 
pernyekergető

1. KED mellény alig-alig van a mentőkben, gerinchordágy sincs mindegyikben.
2. A laikusnak íródott elsősegélynyújtó könyvből kell oktatni és nem az oxyológiából. Abban benne van, hogy SÚLYOS SÉRÜLTET NEM MOZGATUNK, CSAK AKKOR, HA KÖZVETLEN ÉLETVESZÉLYBEN VAN. pl. ég az autó, omlik rá a fal....vagy leáll a légzése az autóban ülve. Egyébként a talált helyzetben kell hagyni. Ezekben az esetekben egyértelmű, hogy a sérült nem mozgatása halálhoz vezet, ha megmozdítom és kimentem a veszélyzónából, akkor talán nem hal meg. Ezekre az esetekre kell tudni a műfogást, mert ezzel csökkenthető a további károsodás valószínűsége.

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2009. okt. 15. 11:32 
lángterelgető

"A gerinc sérültet kiemelése az autóból.
CSAK SZAKSZEMÉLYZET VÉGEZHETI, szakfelszereléssel: KED-mellény,
vákuum-matrac, STIFNECK gallér, mely rögzíti a testhelyzetet."

Mi van akkor , ha ég az autó?

"Nem igazán látom értelmét a sérültek kárhelyszíni ellátásának oktatását az jogsinál. Csak annyit tudjanak hogy mentő 104 tűzoltó 105 rendőr 107 és ha esetleg egyik sem jut eszébe akkor 112. De NE NYÚLJ HOZZÁ!

Túl sokan haltak meg emiatt a hozzáállaás miatt. Pályafutásom alatt olyat még nem láttam, hogy amiatt halt volna meg valaki, hogy elkezdték kötözgetni, vagy oldalra fordították volna. Annál több olyat, akihez hozzá kellett volna nyúlni, de nem tették. Sorolnék néhány magas időfaktorú kórságot: artériás vérzés, légúti idegentest, eszméletlen állapot, stb., stb., stb. Ezekkel nem biztos, hogy szerencsés az esetleg 15 perc után a helyszínre érkező mentőt megvárni. Ráadásul az átlag magyar még egy szívinfarktust sem képes felismerni...

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2009. okt. 15. 11:02 
pernyekergető

Oxyologia tankönyv

A gerinc sérültet kiemelése az autóból.
CSAK SZAKSZEMÉLYZET VÉGEZHETI, szakfelszereléssel: KED-mellény,
vákuum-matrac, STIFNECK gallér, mely rögzíti a testhelyzetet.

Ha a laikus rángatja ki az autóból a sérültet, és maradandó károsodást szenved itt jön a jog.
A segítségnyújtó nem megfelelő gondossággal járt el!
Így maradandó egészség károsodást okozott, amiért a segítő vonható felelőségre.
Ha elfordítom a fejem és tovább megyek, segítségnyújtás elmulasztását követi el.
Ez az ördögi kör!
Mi a teendő!
Én ezt tenném.
Meggyőződöm hogy a sérült tud e kommunikálni, ha igen megkérdezem mi történt,
Nem azért mer kíváncsi vagyok, csak hogy térben és időben ott van e, a sérült letet hogy zavart, következő kérdés mi fáj.
A zavart sérült törött végtaggal képes elfutni, nem kiszámítható!
Az információk birtokába telefonon felveszem a kapcsolatot az illetékes szervvel, és kérem a segítségüket.
Így senki nem vonhat felelőségre, és nem történt mulasztás!

"Bocsáss meg az ellenségeidnek, de jegyezd meg a nevüket!"

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2009. okt. 15. 2:00 

Ez így van!! Tényleg nem veszik komolyan, én együtt vizsgáztam egy szőke szép arcú nagy dekoltázzsal rendelkező csoport társammal a XIII. kerben és ott a gerinc sérültet a hölgy Heimlich-féle műfogással emelte volna ki az autóból.
És vizsga biztos irta a papírt hogy megvan a vizsgája... Mert hogy biztos csak a nevét nem tudja pontosan, de a nagy írás közben már nem nézte hogy valóban Heimlich-féle műfogást mutogatja a csajszi...
Hááát, ha lehet engem hagyjanak az autóba ha csattanok, hozzám csak egyenruhás nyúljon! Sajnos túl sok az önjelölt mentő, tűzoltó. :radobbent:
Nem igazán látom értelmét a sérültek kárhelyszíni ellátásának oktatását az jogsinál. Csak annyit tudjanak hogy mentő 104 tűzoltó 105 rendőr 107 és ha esetleg egyik sem jut eszébe akkor 112. De NE NYÚLJ HOZZÁ!

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2009. okt. 14. 17:33 
lángterelgető

Egyetértek. Sajnos az a baj, hogy ennek hatása csak akkor lesz, ha nem csak a cserbenhagyó autóst, hanem a cserbenhagyó gyalogost is büntetni fogják...

Egyébként még mindig nem veszik komolyan az es vizsgát, nekem úgy tűnik...

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2009. okt. 14. 11:14 
pernyekergető

"Minden állampolgár köteles szükség esetén tőle elvárható segítséget nyújtani sérült, balesetet szenvedett vagy olyan személynek, aki életét vagy testi épségét közvetlenül veszélyeztető helyzetbe jutott." (1972. évi II. törvény 28. §)

Itt minden szó fontos. (...köteles... tőle elvárható módon....)

Nincs annál nagyobb bűn, mint tétlenül nézni másnak a halálát. Miért kell mindig a kifogásokat keresni, ahelyett, hogy segítenénk Valakin?

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

Hozzászólás témája: Az elsősegély oktatása laikusoknak
HozzászólásElküldve: 2009. okt. 14. 6:10 
pernyekergető

Belegondolt valaki a jogi oldalába!!?

:radobbent: :radobbent:

"Bocsáss meg az ellenségeidnek, de jegyezd meg a nevüket!"

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2009. okt. 13. 23:04 
pernyekergető

Az eddiginek sem volt értelme. Ha leáll a légzés, akkor a keringés is hamarosan le fog állni. Bár a hirtelen halált a szív leállása okozza és ezért ez fontosabb, mint a lélegeztetés. Úgysem kapná be senki egy idegen orrát az utcán.(sztm. Én sem, pedig 20 éve mentőzöm).A gyerekemét igen, de egy idegenét....
Azt állítják az újraélesztéssel foglalkozó külföldi orvosok, hogy az első négy percben, még a lélegeztetést el is hanyagolhatja az elsősegélynyújtó, ha egyedül van, mert a halál bekövetkeztekor elég sok oxigén van még a szervezetben. A lényeg, hogy a keringést próbálja mesterségesen fenntartani.

Az oktatásra visszakanyarodva. A lényeg, hogy a tanuló a Vöröskereszt "színeiben" járjon oktatásra, mert megnőnek az esélyei a vizsgán. Aki nem jár tanfolyamra, az megbukik, de ez az élet más területén is érvényes. Miért kellene azt átengedni, aki még AMBU babát sem látott? A VK azt szeretné elérni, hogy csak OMSZ dolgozó oktasson és az oktatásból származó haszon a Vkereszt kasszájába vándoroljon, ne pedig az autósiskola-vezető zsebébe. FEKETÉN.

Egyébként 16 óra van az oktatásra. A vizsgához bőven elég, de ahhoz, hogy egy életre megtanulja ahhoz évente kellene ismételni. Elnézem az év végi állomásvizsgán a kivonuló kollégáimat és nem mindet engedném át a vizsgán.

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2009. okt. 13. 20:51 
lángterelgető

Közúti elsősegély vizsgán újabban vizsgázni kell BLS-ből (leánykori nevén komplex újraélesztés) is. A vizsga nem tanfolyamköteles. Szerintetetek hányan fognak bukni?

Kis adalék. Oktattam már mindenféle elsősegélyt. Tapasztalataim szerint, ha kellő gyakorlatot is szeretnénk biztosítani, akkor az ES-hez legalább 16, a CPR-hez pluszban legalább ugyanennyi óraszám kell.

Melyik autós iskola fogja ezt bevállalni?

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2009. feb. 19. 19:06 
csizmás kandúr

Gazdálkodj és segíts okosan program videói

Ez egy nagyon pozitív dolog, hogy egy nézett TV csatornán ilyen hasznos kisfilmeket látni 8-)

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007. dec. 22. 10:14 

Szia Eszt!

Akkor spórolunk!

Üdv!

KisCsiga 8-)

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007. dec. 21. 23:37 

KisCsiga írta:
Sziasztok!

Szükségem lenne közép szintű elsősegélynyújtó tanfolyamra, ami ha nem csalnak információim, akkor egy hetes...

Egy hetes? Ez csak valami tévedés lehet! Jobb helyeken elintézik két nap alatt! Spórolni kő!

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája: Re: az első...
HozzászólásElküldve: 2007. dec. 21. 9:50 

puska bá' írta:
Truki! PORRAL OLTÓ

OFF -AZAZ NEKEM CSAK EZ MARADT MOST-

Tudom én azt, direkt írom így! 8-)

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája: az első...
HozzászólásElküldve: 2007. dec. 21. 9:42 
Szent Tömlő őrzője

Truki! PORRAL OLTÓ

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007. dec. 21. 9:27 

Tudjátok mindég előttem van az a baba aminek lélegeztetést kellett adni. Fejet kellően hátra, hogy a légutak, stb.-stb. Tudjátok :-? Na 1 mentős volt az oktató! Mind a mainapig oktatja itt Cegléden a Tanulóknak jópénzért az Elsősegély Tanfolyamot. "FÚJ! ENNEK ADJAK LÉLEGEZTETÉST" mondta ott egy kis ribi. Holott csak az 1 tiszta bábu volt, ráadásul még gézt is használhattunk, a szájához.

Kérdem én, mikor orrán száján dől a vér, meg bepisilt, bekakilt a sérült, akkor annak hogy adna elsősegélyt egy ilyen életmentő civil?

Sehogy! Ott halnál meg! Még ha nem is szorultál be a roncsba, még ha nem is volna gerinctörésed, mit előtte megnézne. Az ilyenektől múlik az életed, nemcsak a MENTŐS kollégáktól, meg tőletek!

FIGYELEM RIASZTÁS, FIGYELEM RIASZTÁS.... Mikor ezt meghalljátok, az eset már rosszabb esetben, 30 perce történt előtte! 8-)

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007. dec. 21. 9:16 

Poroltó köszike a kiegészítést! :???:

...Krampusz felőlem oszt! :twisted:
Sose nyúlok hozzájuk. Csak hívom a mentőket! Még kijönnek elszívok 2-3 cigit, és közben hallgatom nyivákolásukat a roncsok közt! 8-) Meg sajnálkozok, másokkal, ha netán megállnak többen is! Bár meg kell hagyni, a KATASZTRÓFA TURIZMUS egyre nagyobb!

2x volt eddig hogy első voltam. 1x nem kellett már kapkodni, mert a motoros 1ik fele a motoron, a másik fele meg a sittes félpóton volt.

A másik egy éles kanyarban volt. HORTI KANYAR - CEGLÉD
Visított mint 1 fábaszorult féreg az autós! Hirtelen meggörbült előtte az úttest, meet úgy ment ahogy kellett!
Szép keresztek vannak ott. Ha arra jársz, gyujts 1 gyertyát Krapusz! :-(

Amúgy meg vagy 2 tucatot láttam már úton útfélen, közelről. És mindezt csak 9 év alatt ez idáig! PEDIG NEM IS VAGYOK TŰZOLTÓ! :-P

AHOJ! 8-)

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája: az első....
HozzászólásElküldve: 2007. dec. 21. 9:01 
Szent Tömlő őrzője

Truki! ÖSSZEEGYEZTETHETETLEN....... :-D

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007. dec. 21. 3:23 
Szent Tömlő őrzője

Igen, ez így helyes… De ha véletlenül mégis túlélné, akkor is dögöljön meg. Nem kell elsősegély!

"Éljen a demokrácia! Éljen a Köztársaság!"

1 "Kádár-Huszár" Ezred

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007. dec. 21. 0:23 

A mai közlekedési morál által bekövetkezett, közúti balesetek eredményei következtében, már nem is kell elsősegélynyújtást adni!

Hiszen általában AZ ÉLETTEL ÖSSZEEGYEZHETETLEN SÉRÜLÉSKET szenvednek. 8-)

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007. dec. 20. 21:09 

Sziasztok!

Szükségem lenne közép szintű elsősegélynyújtó tanfolyamra, ami ha nem csalnak információim, akkor egy hetes... Ki? Mikor? Hol? Mennyiért? Cégnek lesz, hosszúlejáratra és speciális felhasználóknak!

Várom válaszaitokat!

Üdv!

KisCsiga 8-)

Ui: OMSz, Vöröskereszt, Tűzoltóság... hajrá!

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007. márc. 19. 20:30 
pernyekergető

Ez sajnos valóban nem meglepő :-(
Például a KRESZ vizsga ezen részén egy srác mielőtt bement volna vizsgázni kérdezett rá, hogy hogyan kell stabil oldalfektetni, mert fogalma sincs róla.
Majd vidáman jött ki, hogy pont ezt kérdezték tőle és így átment a vizsgán. Hát így megy ez :???: Ezek után mit lehet elvárni?

Vissza a tetejére

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 208 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]