Az elsősegély oktatása laikusoknak

Mentők, rendőrök, mindenki, akinek kéklámpája van, vagy életet ment.
Válasz küldése
maverick
lángterelgető

Hozzászólás Szerző: maverick » 2006. szept. 04. 16:52

Daa-daa-daa

:-P :-P :-P
Murphynek mindig igaza van!
baberni
parázspörgető

Hozzászólás Szerző: baberni » 2006. szept. 04. 10:45

maverick írta:Kicsit uncsi már, hogy állandóan újra kell tanulni, de ha az okosokk szerint így sikeresebbek leszünk pár ezrelékkel, hát egye fene :razz:
:-)
Ettől szép az élet, vagy nem? 8-) Lenin is megmondta már... :cool:
Szeress, hogy szeressenek! Ajándék...
maverick
lángterelgető

Hozzászólás Szerző: maverick » 2006. szept. 04. 0:57

baberni írta:mintha lett volna a 30:2 előtt egy rövid ideig a 15:2 minden felállásban, de nem találom a "bizonyítékokat"... :-P
Ez nekem kimaradt az életemből hál' Istennek, legalább nem kevert meg még jobban. Kicsit uncsi már, hogy állandóan újra kell tanulni, de ha az okosokk szerint így sikeresebbek leszünk pár ezrelékkel, hát egye fene :razz:
Amúgy jó éjt!

:-)
Frinyó
tűzokádó sárkány legszörnyűbb rémálma

Hozzászólás Szerző: Frinyó » 2006. szept. 03. 23:38

baberni írta:Frinyókám, a lényeg, valami jól derengett ;-) , de most 30:2. Puszi Neked külön is!
30:2 nem elfelejtve :-P Pussz!!!
"Szégyen a futás,de a kurv@ annyát annak aki kerget!"
baberni
parázspörgető

Hozzászólás Szerző: baberni » 2006. szept. 03. 23:21

baberni írta:
maverick írta: ...jól emlékszem, hogy régebben fenn volt Neked a Murphy? vagy már ezt is keverem? 8-)
Bocs, nagyon fáradt vagyok...hiszen most is fenn van...ilyenkor jobb lenne befogni... 8-) :-P 8-)
baberni
parázspörgető

Hozzászólás Szerző: baberni » 2006. szept. 03. 23:19

maverick írta:Nem rövid ideig, több mint 10 évig ígyx csináltuk. Ha jól emlékszem, valamikor '92 körül változott, de nem vagyok benne teljesen biztos. Amúgy a többi stimmel :-P
Ilyen az, mikor figyelmesen olvas meg ir az ember ;-) ...jól emlékszem, hogy régebben fenn volt Neked a Murphy? vagy már ezt is keverem? 8-)
Azon túl meg már elvesztettem a fonalat, mire gondolsz hogy nem volt hosszú ideig? mert szerintem nem egyre gondoltunk, csak hogy én mire: ahogy visszanézegettem, lehet már rosszul emlékszem és nem találom most persze sehol, amira gondolok, hogy abban olvastam, mintha lett volna a 30:2 előtt egy rövid ideig a 15:2 minden felállásban, de nem találom a "bizonyítékokat"... :-P
Na megyek végre csicsikálni ;-) , és üdv a laikusoknak ;-)
maverick
lángterelgető

Hozzászólás Szerző: maverick » 2006. szept. 03. 23:05

baberni írta:
gafz írta:Huh, ez aztán a körmondat... :lol:
Komolyan mondom, kedves gafz, kizárólag kedvedért előkapartam a jegyzetem is, meg oxy könyvet is, idézem Neked szó szerint: márcsak azért is, mert az előbb elírtam...nem 5:2, hanem 5:1, (igy senkinek nem lett igaza, vagy mindenkinek igaza lett? :-D )
"193. o. :két segélynyújtó öt kompressziót és egy befúvást végez", de mentősöknek ugyi nehéz ezt felidézni.. :-D :-D :-D mindig csak intubálnak, az meg mindjárt nem BLS.. 8-) 8-) :-P 8-)
Ja, bocsi, tényleg 5:1...

De ha már ennyire belemerültünk, akkor 1 kis történelem:

Amikor kezdtem a szakmát, akkor az egyedüli és üdvözítő megoldás ez volt:
1 elsősegélynyújtó: 4 kezdő befúvás, majd 8 kompresszió, 2 befúvás
2 elsősegélynyújtó: 4 kezdő befúvás, majd 4 kompressizó, 1 befúvás
Aztán változott a dolog, valahogy így:
1 elsősegélynyújtó: 2 kezdő befúvás, majd 15 kompresszió, 2 befúvás
2 elsősegélynyújtó: 2 kezdő befúvás, majd 5 kompressizó, 1 befúvás
Jelenleg az elfogadott protokoll:
1 elsősegélynyújtó: nincs(!) kezdő befúvás, 30 kompresszió, 2 befúvás
2 elsősegélynyújtó: nincs(!) kezdő befúvás, 30 kompressizó, 2 befúvás

Amúgy nem csak az arányok változtak, hanem a betegvizsgálat protokollja is, a lehető legkisebb időveszteség irányába halad. Mostanra ott tartunk, hogy a keringést nem is kell vizsgálni, hanem annak jeleit elég keresni. Ha nincs légzés és nem mozog, akkor nyomjunk... vagy valami ilyesmi.
maverick
lángterelgető

Hozzászólás Szerző: maverick » 2006. szept. 03. 22:55

baberni írta:
gafz írta:Ez az 5 nyomás 2 befúvás szerintem sosem volt a BLS része :) Eleinte 8:2 volt az arány, aztán 15:2 jelenleg 30:2
Ne haragudj, hogy ki kell javítsalak, lényege nem sok, de csak hogy pontosak legyünk: a 15:2 előtt (ami önmagában nagyon rövid ideig volt ajánlás) igy szólt: ha egy elsősegélynyújtó személy van csak: 15:2 legyen az arány, ha kettő elsősegélynyújtó van, akkor 5:2 az arány. Én meg 8:2-ről nem hallottam még, anno 1993 (mikos BLS-t tanultam) óta, de ha volt, akkor irjátok meg lécccci mikor. Pussz! Frinyókám, a lényeg, valami jól derengett ;-) , de most 30:2. Puszi Neked külön is!
Nem rövid ideig, több mint 10 évig ígyx csináltuk. Ha jól emlékszem, valamikor '92 körül változott, de nem vagyok benne teljesen biztos. Amúgy a többi stimmel :-P
baberni
parázspörgető

Hozzászólás Szerző: baberni » 2006. szept. 03. 22:46

gafz írta:Huh, ez aztán a körmondat... :lol:
Komolyan mondom, kedves gafz, kizárólag kedvedért előkapartam a jegyzetem is, meg oxy könyvet is, idézem Neked szó szerint: márcsak azért is, mert az előbb elírtam...nem 5:2, hanem 5:1, (igy senkinek nem lett igaza, vagy mindenkinek igaza lett? :-D )
"193. o. :két segélynyújtó öt kompressziót és egy befúvást végez", de mentősöknek ugyi nehéz ezt felidézni.. :-D :-D :-D mindig csak intubálnak, az meg mindjárt nem BLS.. 8-) 8-) :-P 8-)
gafz
vörös kakas réme
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: gafz » 2006. szept. 03. 22:27

Valahogy ez az 5:2 nem tűnik logikusnak. 5 compressio = 2,5-5 másodperc (volt időszak, mikor 60/min compressiot javasoltak - 1988-ban az OMSZ-nál pl., azt hiszem ekkor volt az arány egy segélynyújtónál 8:2 2-nél 4:1, de lehet, ezt még egy >30 éves elsősegélynyújtás könyvben olvastam általános iskolás koromban (már akkor régi könyv volt) :-) -, meg olyan is hogy 120-at, nameg 100-nál nem jönne ki kerek szám) vagyis a "compressio"-"compressio hiány" arány testvérek közt is max. 1:1, de inkább rosszab. Hogy percenként kijöjjön 100/min. ahoz legalább 200-al kéne nyomni... Nem lehet, hogy egyszerűen lemaradt az 5-ös elől egy 1-es?

Huh, ez aztán a körmondat... :lol:
Dohányozzunk sokat, előzzük meg a tüdőrákot szívinfarktussal!!!
Sz@r ez az élet,mi meg csak kóstolgatjuk...
baberni
parázspörgető

Hozzászólás Szerző: baberni » 2006. szept. 03. 19:34

gafz írta:Ez az 5 nyomás 2 befúvás szerintem sosem volt a BLS része :) Eleinte 8:2 volt az arány, aztán 15:2 jelenleg 30:2
Ne haragudj, hogy ki kell javítsalak, lényege nem sok, de csak hogy pontosak legyünk: a 15:2 előtt (ami önmagában nagyon rövid ideig volt ajánlás) igy szólt: ha egy elsősegélynyújtó személy van csak: 15:2 legyen az arány, ha kettő elsősegélynyújtó van, akkor 5:2 az arány. Én meg 8:2-ről nem hallottam még, anno 1993 (mikos BLS-t tanultam) óta, de ha volt, akkor irjátok meg lécccci mikor. Pussz! Frinyókám, a lényeg, valami jól derengett ;-) , de most 30:2. Puszi Neked külön is!

Mazsola: www.kmcongress.com/mrt2006.php oldalon megtalálod, én csüt-re megyek, ha tudsz jönni, mehetnénk együtt hallgatni, többit privát.
Üdv mindenkinek
Frinyó

Hozzászólás Szerző: Frinyó » 2006. szept. 03. 17:53

Én is jogsinál tanultam és sajnos ez volt. Benne van a füzetbe, amit akkor jegyzetelni köllött... :???: De ez természetes, hogy akkor az elfelejtve és Nita féle pedig memorizálva :-)

Köszi Mindenkinek!
Mazsola
kapacsmester

Hozzászólás Szerző: Mazsola » 2006. szept. 03. 17:14

Hali!

Köszönöm szépen mindenkinek a segítséget, tényleg van jópár változás a BLS területén. Nem árt odafigyelni ezekre.

Frinyó!

Én 15:2-nek tanultam 2004-ben a compressio:lélegeztetés arányt, akkor az 2005-ben tényleg nem lehetett 5:2. Szerintem tanuld meg azt, amit Nita leírt, az hivatalos. Még mindig nem értem, miért nem lehet a jogsihoz rendes oktatásban részasíteni mindenkit. Én most fogok jogsit szerezni, még a tél előtt végezni akarok vele, kiváncsi leszek, mit fognak oktatni elsősegélyből.

Baberni!

MRT kongresszus nagyon felkeltette az érdeklődésemet, de aznap épp csak de. van órám, de azért valahogy majd megpróbálom megoldani. Majd írd meg légyszi hol, mikor lesz pontosan.

üdv.
gafz
vörös kakas réme
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: gafz » 2006. szept. 03. 16:56

Ez az 5 nyomás 2 befúvás szerintem sosem volt a BLS része :) Eleinte 8:2 volt az arány, aztán 15:2 jelenleg 30:2
Dohányozzunk sokat, előzzük meg a tüdőrákot szívinfarktussal!!!
Sz@r ez az élet,mi meg csak kóstolgatjuk...
Frinyó

Hozzászólás Szerző: Frinyó » 2006. szept. 03. 15:27

Ejjj!
Nekünk még mentő orvos úgy tanította, hogy 5 nyomás a mellkasra, aztán 2-szer lélegeztetés, közben figyelni a mellkast, nehogy valami oknál fogva "felfújás" következzen be.Aztán megint 5 nyomás, megint 2 lélegeztetés és így tovább.(10mp volt akkor is)
És ez volt 1 éve...Szép... :???:

1 év alatt változott valamilyen téren az alapfokú elsősegélynél olyan dolog, ami mára akár műhiba is lehet, vagy nem ajánlott?Bármi!

Előre is köszi szépen!
baberni
parázspörgető

Hozzászólás Szerző: baberni » 2006. szept. 03. 8:47

Szióka Mazsola!
Ha tudsz, gyere el a MRT kongresszusra, szept. 28-án délelőtt a legfrissebb ajánlásról és a változtatáspok okiaról lesz szó. Orvostanhallgatóknak ingyenes. Aznap én is megyek. Remélem jó lesz 8-). Üdv: Betti

Mazsola írta:Sziasztok!

Most olvasom itt, hogy változott pár dolog a BLS-sel kapcsolatban, meg tudná mondani nekem valaki, hogy honnan tudnék megszerezni egy 2003-masnál frissebb BLS ajánlást? Én 2004-ben tanultam a BLS-t, de ezek szerint ily kevés idő alatt is ennyit változik a világ. De helyes is, kellenek az újítások, ha hatékonyabbak, mint a korábbi próbálkozások.

Üdv.

Mazsola
Nita
tömlőszállító

Hozzászólás Szerző: Nita » 2006. szept. 02. 23:20

Mazsola!
Nem tudom honnan lehet letölteni már én is kerestem. De ha az Neked megfelel leírom amit a suliban ( mentőtiszti főiskola ) kiadtak nekünk anyagot. Ez a Magyar Resustitációs Társaság módszertani ajánlása:

Alapfokú újraélesztés ( BLS ) algoritmusa
A vizsgálat és az ellátás kezdeti lépései változatlanok:
1-A reakcióképesség vizsgálata hangos megszólítással ( Mi történt? Segíthetek? ) és vállaknál fogva való egyidejű óvatos megrázással.
2-Ha semmiféle válasz nem érkezik , hangosan segítségért kell kiabálni.
3-Az eszméletlen beteg légútbiztosítása a fej hátrahajtásával és az áll előreemelésével történik. A szájüreg rutinszerű átvizsgálása szükségtelen , mivel hírtelen szívhalál esetén csekély a valószínűsége annak, hogy a szájban legyen bármi. Természetesen nyílvánvaló hányás, illetve ha a két megfelelően végrehajtott lélegeztetési kísérlet sem vezet a mellkas látható megemelkedéséhez, bele kell nézni , és szükség esetén ki kell tisztítani a szájüreget. Első fontos változás a légzésvizsgálatnál van. A vizsgálat módja ( hátrahajtott fej mellett a légzőmozgások nézése és a légáramlás észlelése ) és időtartalma ( 10 másodperc )változatlan, az általa megválaszolandó kérdés változott: Normális légzés észlelhető-e? Normális alatt az alábbi kritériumok hangsúlyozott teljesülését értjük:
-Ne legyen kritikusan alacsony frekvenciájú, tehát 10 másodperces vizsgálat alatt legalább 2 légvétel történjen.
-Valamint a felszabadított légút mellett nem lehet szemmel láthatóan erölködő,illetve nem lehet hangos zörejekkel kísért.
Normál légzés hiányábam mentőt kell hívni.
Az ajánlás legnagyobb változása ezután történt,ugyanis a reakcióképtelen , nem ( normálisan ) légző áldozatnál haladéktalanul,tehát két kezdő lélegeztetési kísérlet , valamint a keringés járulékos vizsgálata nélkül, meg kell kezdeni a mellkaskompressziót. Ennek a változásnak az okai:
-Cél volt a minél kevesebb lépést követelő ,ezáltal jobban megjegyezhető cselekvéssor.
-Az esetek túlnyomó többségében fennálló, nem fuldoklásos eredetű keringésleállásoknál a szervezet oxygéntartalékai feltöltöttek és néhány perc erejéig feleslegessé tehetik a befúvásokat.
-Sokaknál a befúvásos lélegeztetés érzelmileg komoly visszatartó erő, ami adott esetben béníthatja a kompressziók megkezdését is.
A carotispulzus tapintásának nehézségei közismertek, ezért pulzusvizsgálatot már a korábbi irányelvek sem javasolták.
A mellkaskompressziokkal kapcsolatos egyetlen változás, a megszakítás nélkül végezendő lenyomások számának 30-ra növelése. a kompressziók során az alábbi módszert javasoljál:
-a segélynyújtó helyezze a kezét a mellkas közepére,
- másik kezét az előző kéz tetejére,
-kulcsolja össze az ujjakat,helyezkedjen a beteg mellé függőlegesen,nyújtott karral,
-és oly módon végezze a kompressziókat , hogy nem helyezi a nyomásokat a bordákra, a szegycsont alsó végére vagy a has felső részére.
A kompressziók sebessége változatlanul kb. 100/min.
Felnőtteknél figyelmet kell fordítani a 4-5 cm-es mélység elérésére.
Minden lenyomás után biztosítani kell a teljes felengedést is.
Kb azonos ideig legyen lenyomva és felengedve a mellkas.
A kompressziók megszakítását minimalizálni kell.
A tapintható pulzus nem biztos jelzője a megfelelő arteriás véráramlásnak,ezért nem is szabad keresgélésükkel az időt vesztegetni.
A harminc komrasszióból álló sorozatot két befúvás kövesse.

Üdv.: Nita
Forrás
vízpocsékoló

Hozzászólás Szerző: Forrás » 2006. szept. 02. 22:47

Szia!

Ezek az ajánlások szerintem frissek:
http://www.erc.edu/index.php/bls_aed_overview/en/
Üdv.: Megnemnevezett Forrás
Mazsola
kapacsmester

Hozzászólás Szerző: Mazsola » 2006. szept. 02. 21:36

Sziasztok!

Most olvasom itt, hogy változott pár dolog a BLS-sel kapcsolatban, meg tudná mondani nekem valaki, hogy honnan tudnék megszerezni egy 2003-masnál frissebb BLS ajánlást? Én 2004-ben tanultam a BLS-t, de ezek szerint ily kevés idő alatt is ennyit változik a világ. De helyes is, kellenek az újítások, ha hatékonyabbak, mint a korábbi próbálkozások.

Üdv.

Mazsola
KisCsiga

Hozzászólás Szerző: KisCsiga » 2006. aug. 02. 1:52

Gratulálok! Nagyon ránk fér az elsősegélynyújtás okítás! Hajrá!
"to SERVE and PROTECT"
eszt

Hozzászólás Szerző: eszt » 2006. júl. 17. 15:31

:tapsolo:
maverick
lángterelgető

Hozzászólás Szerző: maverick » 2006. júl. 16. 21:39

Most vagyok túl egy tűzoltó ES továbbképzésen. Számomra kellemesen meglepően egy 32 órás tanfolyam volt Vöröskereszt által akreditált középfokú ES vizsgával. A vizsgáztatótól tudom, hogy mindenki átment. Ami mégjobban a szívemhez szólt, az a hozzáállás volt: komolyan érdekelte a srácokat a dolog!
Csak így tovább!
Kérdés, hogy ez mostantól országosan is így lesz-e, vagy csak mifelénk volt ez valami lelkes ember magánakciója?
baberni
parázspörgető

Hozzászólás Szerző: baberni » 2006. júl. 03. 23:35

maverick írta:Ja, most olvastam tovább! Bocsi!
Semmi gáz, sikerült saját magamat idézve többször is elb...ni, :cool: :cool: :cool: , enyhén fáradt állapotban, de azért jo hogy itt vagytok!!
Puszi Nektek: Betti
maverick
lángterelgető

Hozzászólás Szerző: maverick » 2006. júl. 03. 22:30

Ja, most olvastam tovább! Bocsi!
maverick
lángterelgető

Hozzászólás Szerző: maverick » 2006. júl. 03. 22:29

baberni írta: Hú, most elolvastam újra, délelőtt elrohantam és most olvasgatom, kihagy pár szót, hogy értelmezni is lehessen, amit firkáltam.
Első: a mellkaskompresszió-befúvás arány 15:2, akkor is ha két személy végzi a CPR-t.
Bocs, hogy beleszólok, de a kompresszió:befúvás=30:2 az új BLS protokoll szerint, és ez is érvényes a kétszemélyes reanimációra.
Válasz küldése