* Belépés   * Regisztráció * GyIK    * Keresés
Pontos idő: 2017. szept. 24. 23:19

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]

Hozzászólás a témához  [ 149 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4, 5, 6  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007. nov. 17. 9:09 
lángterelgető

maestro írta:
Mert nem minden városban van.

...és szerintem Budapesten se nagyon kellene.

Legalábbis a közúti balesetekhez nem, ugyanis többször csak hátráltatják a munkát. Szerintem bőven elég a tűzoltó szakember, aki tudja, hogy hogyan kell kivágni a roncsból és elég a mentő szakember, aki tudja, hgy mit kell ezután tenni a sérülttel.

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007. nov. 17. 0:24 
tűzokádó sárkány legszörnyűbb rémálma

Ya. Már ahol van doktor szolgálat ott müxik a dolog.
De ahol nemvan? Pl. Pécsett és nagyon sok helyen? Mert nem minden városban van.

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007. nov. 16. 22:20 
lángterelgető

Big Gabi írta:
Tűzoltás során egyértelmű az életmentési szabályozás, de „Beavatkozás közúti, vasúti jármű balesténél” nem egyértelmű illetve egyértelmű, de nem tudni miért azt különbözően értelmezzük.
Nem vitatom, hogy a végrehajtás a tűzoltó feladata, idézed :
„92. A mentési sorrendet a tűzoltásvezető dönti el.
94. A tűzoltásvezető az életmentés elrendelésekor döntsön…(egyebek mellett)
94.3 a mentés sorrendjéről, módjáról, eszközeiről, „
de a döntése meghozatala elött:

„…a sérült jármű(vek)ben a roncsok között lévő személyek felkutatásánál, mentésénél, figyelembe kell venni az orvos, illetőleg a mentők véleményét,"

Nyilván mind a kettőtöknek igaza van, de a helyszínen általában ott van a tűzoltó-doktor is. Így egyszemélyben eldönti a mentési sorrendet, eszközt és módot. Mert ez általában így szokott történni :-)

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007. nov. 16. 18:16 

zsoké írta:
Grat Eszt a magyarázathoz..
Ennél érthetőbben nem lehetett leírni... ;-)

Köszi! Csak ragad rám valami a koszon kívül is... :-D

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007. nov. 16. 14:03 
Szent Tömlő őrzője

Péter!

Köszönöm válaszod.

A szabályzat általad idézeteiről csak annyit, hogy van mit módosítani illetve pontosítani!
Tűzoltás során egyértelmű az életmentési szabályozás, de „Beavatkozás közúti, vasúti jármű balesténél” nem egyértelmű illetve egyértelmű, de nem tudni miért azt különbözően értelmezzük.
Nem vitatom, hogy a végrehajtás a tűzoltó feladata, idézed :
„92. A mentési sorrendet a tűzoltásvezető dönti el.
94. A tűzoltásvezető az életmentés elrendelésekor döntsön…(egyebek mellett)
94.3 a mentés sorrendjéről, módjáról, eszközeiről, „
de a döntése meghozatala elött:

„…a sérült jármű(vek)ben a roncsok között lévő személyek felkutatásánál, mentésénél, figyelembe kell venni az orvos, illetőleg a mentők véleményét,"

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007. nov. 16. 12:26 

Még az őskorban történt, a 80-as éveg végén aszem 89-ben.
Családi ház ég a Baranyavár utcában. Nem volt valami hu de nagy tűz, de égett rendesen. Mentő is ment a jardon kivül, mert feltételezhető volt, hogy van ember is a házban. Volt. Egy idősebb nő feküdt az ágyban, melléből barátságos konyhakés állt ki. Még élt. Bent lévő tüó mondja, mit talált. Jól képzett rendőrjárőr értesiti az ügyeletet, BKSZ startol a helyszinre. A szemlebiz. vezetője G.G. szds. volt. Minden áron be akart keverni a házba, mert ugye első a nyomok rögzitése. Tűzoltók ezt nem honorálták, nem engedték még be. G.G. annyira berágott, parancsnokot kért a helyszinre. Jött is. Pont az akkori kapitány volt az ügyeletes, Dr. Garai József.
G.G. rögtön kifakadt, milyen dolog az, hogy nem végezheti a munkáját, eltünhetnek a nyomok. Meg neki mi alapon dirigál egy tűzoltó. Szeretett kapitányunk bölcsen vállon veregette: Nyugodjál meg fiam. Aki a tűz oltását irányitja, az az Ur. Hiába van neked több csillag a válladon, nem te vagy a főnök. Akkor mehetsz be, ha engedélyezi.
Jó lecke volt ez dupla G barátunknak. Elkerült más városba, hasonló beosztásba. A mai napig ha olyan helyszine van, ahol tűzoltók is dolgoznak, tőlük kérdezi, kezdheti e a munkáját....
Miért irtam ezt? Mert talán most is van oan szerv aki azt hiszi mert neki több van a vállán, neki lehet....

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007. nov. 16. 11:55 
Szent Tömlő őrzője

Big Gabi írta:

Tisztelettel kérdezem, ha a mentőorvos azt mondja, hogy a sérült kiemeléséhez kéri levágni a kocsi tetejét,( felejtsük el a „korszerű” megnevezést) mint a „műszaki mentés” vezetője levágod-e vagy sem?

Én ennek alapján cselekednék:[

"398.1 különös figyelemmel és körültekintéssel kell eljárni a sérült jármű(vek)ben a roncsok között lévő személyek felkutatásánál, mentésénél, figyelembe kell venni az orvos, illetőleg a mentők véleményét,"

Kérdésedre a válasz:
Asszem, hogy Igen!

Az általad idézett aláhúzott mondattal kapcsolatban viszont határozott álláspontom van.
1. Figyelembe kell venni… sőt! Ha nem mondja magától, akkor meg kell őt kérdezni. DE!!!
2. Mit is ír a Szabályzat?
Idézem:
Az életmentés
92. A mentési sorrendet a tűzoltásvezető dönti el.
94. A tűzoltásvezető az életmentés elrendelésekor döntsön
…(egyebek mellett)
94.3 a mentés sorrendjéről, módjáról, eszközeiről,

Természetesen – ha én vagyok a mentésvezető – figyelembe veszem a véleményét, és DÖNTÖK. (még az életmentésről is, hátmég a mentés módjáról és eszközeiről…)
Van miről beszélni?

Egyébként az általad idézett 398.1-et követő pont a következőket írja:
398.2 tömeges balesetnél meg kell határozni a mentés végrehajtásának sorrendjét, gondoskodni kell a balesetet szenvedettek segítségnyújtási, ellátási helyének kijelöléséről,

Mivel ez a mi Szabályzatunk, és ez a passzus a „Beavatkozás közúti, vasúti jármű balesténél” címet viseli, nem tudom másként értelmezni, mint egy mentésvezetői végrehajtandó feladatot.

Még valami: (és ezt a téma iránt érdeklődő, de laikus olvasóknak írom)
5. Ahol a Szabályzat tűzoltásvezetőt említ, ott műszaki mentések esetén a mentésvezető beosztást is kell érteni.

Üdvözlettel:

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007. nov. 15. 20:29 
hamutipró

Grat Eszt a magyarázathoz..
Ennél érthetőbben nem lehetett leírni... ;-)

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007. nov. 15. 20:16 

Hoppá! :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

http://index.hu/politika/bulvar/bulvarhirek/333524/

:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

Csak egészség legyen, meg fényerő!

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007. nov. 15. 18:40 

maestro írta:
eszt
Kössz. Igy érthető, és ég a pofám, mert erről hallottam, de vhogy kiesett..

Nem kell égjen a pofád, ahogy írod, hiszen ez szakmai kérdés, mint ahogyan a topik címe is írja, erről laikusnak nem kötelessége tudni. Sajnos sok olyan beavatkozás van, ami kívülálló számára érthetetlen, holott komoly szakmai alapjai vannak. Pl általunk észlelt keringésmegállásnál (beszélünk vele, aztán egyszer csak összeesik, nincs pulzus) szokták alkalmazni a mellkasi ökölcsapást (persze ennek is szigorú feltételei vannak, hogy ki, mikor, hogyan, stbstbstb.)-ami konkrétan azt jelenti, hogy egy jó nagyot odasózunk a beteg mellkasára (egyszer), ezzel próbálván egyéb lehetőség helyett a szívizom működését helyreállítani. Na most volt már olyan, aki látott ilyet, megkérdezte tőlem, hogy ugyan a mentők miért verik(!) a beteget, mi több, halottat?! Mindezt csak azért mondom, mert egy ilyen pletyka (én láttam hogy megütötte) nagyon rossz fényt vethet az ellátókra, mint ahogy az is, hogy ott hagyják "véletlen" meghalni a beteget. Tehát: ne ítéljünk elsőre!
Üdv!

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007. nov. 15. 18:14 

eszt
Kössz. Igy érthető, és ég a pofám, mert erről hallottam, de vhogy kiesett.
Jól irod, valóban nem unatkoztak akik részt vettek a bemutatón. Talán nem igazán látszik a felvételen, de aki "látszólag" tétlen éppen, az is valamit csinál.. ha mást nem, pakolja a bajtárs kezébe ami éppen kell neki, meg egyebek.
Törtem fejem, kitegyem e a videot vagy nem. Hiszen mint mindenhol, itt is voltak apróbb hibák, amik akkor nem töntek fel, csak utólag visszanézve. De ezekől is tanulni lehet, esetleg javitani a dolgokon. Végül kikerült a netre, mert igy jobban lehetett látni az egész bemutatót.
Viszont ami kicsit ledöbbentett, az életszerűség. Ahogy mindenki tette a dolgát. Rendesen vágták a roncsot, mintha élő ember lennebeszorulva. Aztán a mentősök. Nem csak a roncsnál, odébb is, hiszen messzebb volt pl. a mentő. Ugyanugy bekisérték, letámasztották a mentőben a sérültet, mint valóságban. A helyszinelő ugyanugy kérdezett, és jegyzetelt mint élesben. Tömören, jó volt látni, benne lenni az egészben, közelről látni mit kinlónak értünk.
Bizom benne, lesz még hasonló bemutató több is.

Más.
Lehet hogy nem igazán ebbe a topikba illik, de nem hat meg.
Egy éles mentés, ahol szintén mentősök, tűzoltók, rendőrök próbálták + a lehetetlent. Megmenteni egy embert. Nem sikerült. De ez nem rajtuk mulott. Amit lehetett, megtettek.

Nem másolom ide be a szöveget, akit érdekel,
itt el tudja olvasni
Enneka balesetnek a képei, és a videó nemkerült ki a netre eddig. A videó ezután sem fog. Csak a 3 cég kapta meg pécsen (mentők, tűzoltók és a yard).

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007. nov. 15. 14:50 

helyszinelő írta:
Viszont a magára hagyott sérült ledöbbentett. Pláne amit mond róla a narrátor. Egy sérültet soha nem szabad magára hagyni szerintem, pláne ha sulyos sérült. Pláne ha lehet látni, hogy el fog hagyni bennünke. Ezek szerint szabad a haldoklót magára hagyni????? Nem, nem szabad. Összeszámoltam, ha minden igaz, 3 mentő volt, ez minimum 9 fő. Nem hiszem el, hogy nem lett volna legalább egy szabad ember aki a távolabb lévő sérült mellett van.
Hiszen látszik, van mentős, aki nem fér hozzá az autóroncsban lévőkhöz. Bizom benne, hogy ezt a felvételt látja az is, aki megtervezte a bemutatót, mert ha jól láttam, a többi kamerás nem sok anyagot pazarolt a távolabbi sérültre.

Na bocs a kettőért, de még egy-két gondolat:
alább Pozsárka hozzászólásában megtalálod a sérültek számát, illetve állapotukat (laikusnak lehet nem sokat mond a szakmai szöveg)
közülük: 3 (szgk vezető, mellette ülő, gyerek) súlyos/életveszélyes sérült, 2 súlyos sérült. Igen, igaz, hogy a haldoklót nem hagyjuk magára, de amennyiben ilyen sérültek vannak, hiába van 3 mentő a helyszínen, nekik is bőven sok ennyi, és ilyen fokú sérülés ellátása- ha nézitek a felvételt, enyhén szólvan nem unatkoznak! Amíg életveszélyes sérült van ellátatlanul, addig nincs sem idő, sem lehetőseg egy potenciális halott mellett maradni. Itt nem szabad érzelmektől befolyásoltan cselekedni, kőkemény észérvek vannak érvényben, amit millió meg egy statisztika alátámaszt. Ha mész, és fogod a haldokló kezét, a másik 3 sérülted is meghal(hat), és bár a lelkiismereted nyugodt lehet, hogy nem hagytad magára, de hagytál meghalni másik 3-at...ami miatt biztosan nem leszel jobban. Sajnos ez egy ilyen világ, még ha az érzelmeid nem is ezt súgják, azt kell tenned, ami a legésszerűbb. Mindezek mellett már mondtam, amint van rá lehetőség és kapacitás, oda kell menni, és foglalkozni a klinikai halotakkal!!!
Remélem, most kicsit jobban beleláttok a dolgokba, és nem ítélkeztek olyan hamar...!
Üdv!

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007. nov. 15. 14:33 

maestro írta:

Viszont ami szemet szurt (igaz csak most):
Fexik a sérült a betonon. Mentősök kezelésbe veszik, bekötözik. Majd ott hagyják fekve. A kutya nem törődik vele, mindenki a roncs körül szorgoskodik. Szegény sérült békésen heverészik, majd gondol egyet és meghal. Jön egy mentős, három tózoltó, hordágyra cuccolják, és elviszik. Közben eltelt 8 perc.
Még jó, hogy a valóságban nem így van.

Nem kötekedésnek szántam, nem kell annak venni.
Ettől a kis bakitól eltekitve remek volt a bemutató.

Üdv!

Sajnos a tömeges balesetnél ún. kompromisszumos medicina alkalmazandó, mivel az első időkben a sérültek és a segélynyújtók számában aránytalanság áll fenn. Nehéz dolog, de ilyenkor azt mentik, aki menthető. A sérült, aki feküdt a földön, imminens halott volt (haldokló, a vizsgálat pillanatában se légzés, se keringés), és a jelen helyzetben (3, majd 6 mentős) a többi sérültet voltak kénytelen ellátni, míg vele csak az alapvető dolgokat tették (vérzéscsillapítás, stabil oldalba fektetés-szabad légút). Van egy ún. triage technika, ami osztályozást jelent. Tömeges balesetnél a kárhelypk dolga ezt elvégezni (erre szolgálnak a "matricák" "kártyák" is, amiket felaggattak a sérültekre), tulképpen megadja az ellátandók sorát, vagyis kit kell azonnal ellátni, ki várhat, jelen helyzetben ki nem menthető: elsőként a súlyos/életveszélyes sérültek kerülnek ellátásra, majd a súlyos sérültek, aztán a klinikai halottak, végül a könnyű sérültek. Gondold el, itt volt a klinikai halotton kívül nem egy potenciálisan életveszélyes sérült (gyereksérült is!). Ha az elején nekiállnak újraéleszteni a klinikai halottat (legalább 2, de tisztességesen 3 emberes munka!), a többi életveszélyes sérült is meghalhat, a súlyosak életveszélyes sérültekké válhatnak, és így tovább...nem beszélve arról, hogy aki a kiérkezés pillanatában már klinikai halott, valószínűleg olyan súlyos sérüléseket szenvedett, hogy menthetetlen. Amikor elláták a "sorrendben előbbre való" sérülteket, akkor természetesen mennek, és megvizsgálják a klinikai (vagy akkor már lehet, hogy biológiai halottat) és a vizsgálat eredménye szerint nekiállnak újraéleszteni, esetleg letakarják. Illetve ha közben érkezik még segítség (mentő, arra járó orvos, stb.) amint lehet, ellátják a klinikai halottat is, de amíg nincs elég mentő, és sok a súlyos, életveszélyes sérült, adig sajnos ezt a protokollt kell követni, annak érdekében, hogy a lehető legtöbb sérültet mentsük. Remélem, érthető, és megérthető. Sajnos a laikusban felmerülhet, hogy "Na a szemetek, hagyták meghalni...!" de be kell látni, hogy a kényszer nagy úr, és a mentős sem képes csodákra...
Üdv:E

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007. nov. 14. 21:12 
lángterelgető

Gratulálok a bemutatóhoz. A "kissebb,, szakmai hibák ellenére tökéletesen bemutatta egy balesetnél történő beavatkozás minden részét. Azok akik látták és nem szakma beliek, ízelítőt kaptak a mentés, műszakimentés, helyszinelés mikéntjéröl. A szakma beliek pedig okultak a hibákból. Tehát mégegyszer gratula!!!!!

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007. nov. 14. 19:26 
Szent Tömlő őrzője

Tisztelt Pozsár!

Alább írtad:

""Én itt a ”műszaki mentést” korszerűségét – célszerűségét feszegetem. Mert ugyi a mentés is egy önálló szakterület, meg a műszaki mentés is az.

Nyílván – mint tűzoltó - nem szólok bele a nemtők munkájába, hanem igyekszem megteremteni a feltételeit annak, hogy ők a lehető leghamarabb elláthassák a sérülteket.

Az viszont meglep, ha egy mentőorvos megmondja hogy s miként vágjam a roncsot.
„Az úgy korszerű, ha levágjátok a kocsi tetejét”. (Nofene) Teszi ezt úgy, hogy a bemutató alatt közli ezt, s nem az előzetes egyeztetések során. (megjegyzés: nem ő volt a gyakorlat szervezője)""

Tisztelettel kérdezem, ha a mentőorvos azt mondja, hogy a sérült kiemeléséhez kéri levágni a kocsi tetejét,( felejtsük el a „korszerű” megnevezést) mint a „műszaki mentés” vezetője levágod-e vagy sem?

Én ennek alapján cselekednék:

"398.1 különös figyelemmel és körültekintéssel kell eljárni a sérült jármű(vek)ben a roncsok között lévő személyek felkutatásánál, mentésénél, figyelembe kell venni az orvos, illetőleg a mentők véleményét,"

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007. nov. 14. 18:51 
hamutipró

Sziasztok!
Jómagam is végignéztem a felvételt, és a kolégáim is megtették.
Végre lehet többet látni valamiből, nem csak pillantokat.
A tűzoltók munkájához nincs hozzáfűzni valóm, ehhez nem értek.

Viszont a magára hagyott sérült ledöbbentett. Pláne amit mond róla a narrátor. Egy sérültet soha nem szabad magára hagyni szerintem, pláne ha sulyos sérült. Pláne ha lehet látni, hogy el fog hagyni bennünke. Ezek szerint szabad a haldoklót magára hagyni????? Nem, nem szabad. Összeszámoltam, ha minden igaz, 3 mentő volt, ez minimum 9 fő. Nem hiszem el, hogy nem lett volna legalább egy szabad ember aki a távolabb lévő sérült mellett van.
Hiszen látszik, van mentős, aki nem fér hozzá az autóroncsban lévőkhöz. Bizom benne, hogy ezt a felvételt látja az is, aki megtervezte a bemutatót, mert ha jól láttam, a többi kamerás nem sok anyagot pazarolt a távolabbi sérültre.... biztos megvolt a feladatuk.

A másik, ami bántotta a fülemet:
A Rendőrségnek NINCS tűzoltó járőre, és remélem, nem is lessz. Ezt a munkát hagyjuk meg azoknak, akiknek a hivatásuk.

A másik dolog, hogy az elhaltat le kell takarni. Nem pedig ugy hagyni feküdni a helyszinen. Jó, tudom, ez csak bemutató volt. De volt a résztvevők között nem egy leendő mentőtiszt. Ne ezt tanítsuk nekik, hogy ott lehet hagyni a súlyosan sérült haldoklót magára.

Elnézést az irásomért, nem akartam senkit bántani vele. Inkább felhívni a szervezők figyelmét ilyen apróságokra. Remélem, eljut hozzájuk is az anyag.

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007. nov. 14. 17:12 

Az azért elég meredek, hogy egyik járművet sem áramtalanítják.

Végignéztem a videót;

5'20" - megérkeznek a tűzoltók és a katasztrófavédelem szerei
7'30" - kiér a pécsi mentésparancsnok (?)
8'26" - fa leemelésének megkezdése
12'15"- fa leemelve

Aztán esnek neki a sérült kimentésének.

Tételezzük fel; a fa a motortérben csinált egy kis "rendet" egy két relét összenyomott, esetleg üzemanyagfolyás...

Nagyon odakészített kézi tűzoltókészüléket sem láttam, gyorsbeavatkozót sem készenlétben... :???:

Aztán mentés közben az áram alatt lévő rendszer mondjuk eldurrantja az utasoldali légzsákot... :shock: :shock:
Extrém esetben pofáncsapja az utast és lehet menni még egy hullazsákért... :fal:

Nem az áramtalanítás lenne az első?

De egyébként jó bemutató volt... :twisted:

Csak egészség legyen, meg fényerő!

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007. nov. 14. 12:58 

Jogos a dolog Pozsár papa 8-)
Tudtok Ti is, meg a nmentősök is csodát tenni, hisz néha annak lehet nevezni amit csináltok sok esetben.
Azt is tom, soha nem elég a kivonult erő sok esetben.
Az is ok, nemlehet mindnekit megmenteni.
De az nem ok, hogy magára hagyják a sérültet, miután bekötözték. Ha meg elhalálozik, minimum letakarják... ugye nemvan borzastóbb látvány egy heverő halott láttán.... mert ha visszanézed a korábbi POTE gyakorlatokat, ott ezt tették. Ott egyiken sem volt magában heverésző sérült. Az meg sztem a mentős kárhelyparancsnok feladata hogy elossza az embereket, ki kivel foglalkozzon. Nálatok se az van, ha pl ég egy raktár kajakra akkor csak az egyik felibe rohan mindenki oltani, a másik sarka hadd égjen, majd kilaszik... elosztjátok az embereket.

Egyébként kalapot le a szervezők és résztvevők előtt.

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007. nov. 14. 8:29 
Szent Tömlő őrzője

maestro írta:

Fexik a sérült a betonon. Mentősök kezelésbe veszik, bekötözik. Majd ott hagyják fekve. A kutya nem törődik vele, mindenki a roncs körül szorgoskodik. Szegény sérült békésen heverészik, majd gondol egyet és meghal. Jön egy mentős, három tózoltó, hordágyra cuccolják, és elviszik. Közben eltelt 8 perc.

Asszem bármekkora is a felvonulás (erő, eszköz összevonás) soha sem elég egy tömegbalesethez... :-(
Busz kontra kamion... busz - vonat... vonat - vonat...
Vannak, lesznek :???: ollan sérültek, akik nem menthetők, akiken nem lehet segíteni, akiről a mentős kárhelyparancsnok - ó szegény - kimondja ezt, s ennek megfelelő matricát akasztanak rá...

Csodák vannak, de a csodatételt tőlünk, egyszerű halandóktól elvárni nem érdemes és nem is lehet...

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007. nov. 13. 22:43 
hamutipró

Csak gratulálni tudok..
Igényes,és nagyon jól sikerült bemutató :cool:

Ha a miénk feldolgozásra került jelzem én is ;-)

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007. nov. 13. 22:19 

Felkerült egy rövid videó a pécsi oldalra ( http://www.pecsituzoltok.hu ) a video menü alá (kb 5-6 percnyi.
Itt egy hoszabb, kb 25 perces
Ezen jobban lehet látni, nem kis bemutató volt.

Nem kötekedésnek szántam, nem kell annak venni.
Ettől a kis bakitól eltekitve remek volt a bemutató.

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007. nov. 09. 21:11 

Kedves Pozsárka, és persze minde erre tévedő!

Semmi baj a szervező pontatlan megnevezésével, tévedni emberi dolog, de még mennyire, ergo nem kioktatni Téged volt a célom, csak a tisztánlátás (remélem, nem is vetted úgy!)!

Amit mondtál, arra én sem tudok mást mondani, minthogy a cipész maradjon a kaptafánál- Ti tudjátok a ti részeteket, mi meg a miénket; hogy ki, mit, hogyan csinál a saját szakterületén, az nem lehet vita tárgya, főleg nem egy káreset helyszínén. Egy biztos: egymás nélkül nem megyünk semmire, surlódásmetes együttműködés kell, csak így lehet a lehető legrövidebb időn belül ellátni a sérülteket.
Bár nem sokat dolgoztam együtt tűzoltókkal (a tojáshéj :-D miatt), de tudom, milyen idegörlő beszorult sérült mellett, ömlő benzinben állni, és valami hihetetlen megnyugvás volt, amikor megláttam a nagy, piros autót, hogy most már nem lehet baj, mert itt vannak a szakemberek. Szóval ebből csak egy dolgot akarok kihozni, ami elengedhetetlen: a bizalom. Ez az alapja mindennek.

Köszönöm a választ, örülök, hogy van, aki foglalkozik a kérdéssel!
További szép estét!
E

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007. nov. 05. 12:08 

Idézet:
„Az úgy korszerű, ha levágjátok a kocsi tetejét”.

Jogos. Ne amentős mondja meg hogy bányásszák ki a roncsból a sérültet. Ezt bizza a tűzoltókra. Ő a sérült ellátásával foglalkozzon. A tűzoltó ugyis a leggyorsabb módon szedi szét a roncsot ahol kell.

Idézet:
A légzsákok számának szaporodása, azok elhelyezése, leginkább a működtető patronok helye - és ezek el- megvágásának következményei – nagyon nagy megfontolásra kell hogy késztessék a beavatkozó tűzoltót.

Volt nemrég bemutató a laktanyában. Igen látványos volt. Ott direkt ki lett emelve ez a kérdés, mennyire veszélyesek tudnak lenni ezek a patronok ha az ember nem figyel....

Egyébként 1-2 nap és fent a video az expo-bantartott bemutatóról is....

Az expo-s bemutató jó volt. A hibáival együtt. Nem lehetett kis meló összehozni.

na kussolok...

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007. nov. 05. 11:34 
Szent Tömlő őrzője

Kedves Eszt!

Nincs mentségem a szervező – lebonyolító pontos megnevezése tekintetében!
Mea culpa! [-o<
Bár név szerint is pontosan tudom, hogy ki viselte a szervezés fő terhét… valóban pontatlan voltam, s ezzel megsértettem többek érzékenységét.
Mea culpa! [-o<

Bár az alábbi link közlésével egészen pontosan tájékoztattam a nyájas olvasót:
http://www.etk.pte.hu/php/lekerdezes.php?sorszam=202

„…Másodszor pedig van egy olyan érzésem, mintha a bemutatón résztvevő mentőorvosok mást tartanának "korszerű" műszaki mentésnek, mint amit mondjuk én célszerűnek tartok...”

Én itt a ”műszaki mentést” korszerűségét – célszerűségét feszegetem. Mert ugyi a mentés is egy önálló szakterület, meg a műszaki mentés is az.

Nyílván – mint tűzoltó - nem szólok bele a nemtők munkájába, hanem igyekszem megteremteni a feltételeit annak, hogy ők a lehető leghamarabb elláthassák a sérülteket.

„Az úgy korszerű, ha levágjátok a kocsi tetejét”. (Nofene) Teszi ezt úgy, hogy a bemutató alatt közli ezt, s nem az előzetes egyeztetések során. (megjegyzés: nem ő volt a gyakorlat szervezője)

A szervezővel egyébként többször és aprólékosan egyeztettünk, írásban, szóban, és a helyszínen is. (Legutoljára okt. 23-án, ami másnak ugye Nemzeti Ünnep!)

A műszaki mentésről, avagy le kell-e vágni a kocsi tetejét:
Igen. Meg szoktuk csinálni. Csakhogy egyre kevésbé tudjuk ezt gyorsan megtenni.

Miért is?

Egy ok:
Mostanában (jó pár éve) extra erősítésű A ás B oszlopokat építenek a járművekbe.
Mondok egy példát.
Azért, hogy ne forduljon az elő, hogy a hidraulikus szerszámaink csődöt mondjanak a magas passzív védelmet adó beépített szerkezetek feszítése – vágásakor, tavaly vásároltunk a holmatro-tól egy két kezelő helyes nagyteljesítményű, 4000-es szériába tartozó szivattyút egyebek mellett egy NCT II-es vágófejjel. Tavaly még nem volt olyan személyautó típus, amely ezt a szerszámot „legyőzte volna”.
Idén már kettő is van!
Beletörik a bicskánk.

Mégegy ok:

A légzsákok számának szaporodása, azok elhelyezése, leginkább a működtető patronok helye - és ezek el- megvágásának következményei – nagyon nagy megfontolásra kell hogy késztessék a beavatkozó tűzoltót.

S ha most megengeded, elmondom, hogy én hogyan tanítom, mit javaslok a beosztottaimnak.

A lehető legkevesebb vágást végezzék. Csak a feltétlenül szükséges helyeken, amelyeket alaposan vizsgáljanak meg a vágás előtt. Feszítő hengerekkel tágítsák a teret.

Példa:
Egy tető levételhez hat helyen kell vágni, de nem hat fogással. Lehet, hogy 12, vagy 18 fogással.
A tető felhajtáshoz elég négy helyen vágni, de ez is csak jóval több fogással lehetséges…

Egy A osztályú Mercit ha egy oldalon két helyen vágok, feszítő hengerrel a vágatlan oldal felé felhajtom a tetőt… egyszerű, de ez sem megy simán. Ja kérem, a germán anyag és technológia még a régi.

A sérültnek – meggyőződésem – az a jó, ha a lehető leghamarabb kiszabadul a roncsból.
Ehhez egy – egy esetben nekünk tűzoltóknak vért kell izzadnunk, míg a mentők átvehetik a sérültet.
De az eszünkbe se jut, hogy megmondjuk nekik a tutit, hogy egy sérültet hogyan kell korszerűen ellátni. (még egy nemzetközi tömegbalesetes konferencia bemutatóján sem.)

A tanulságot leszűrtük! 8-)
Legközelebb csak akkor veszünk részt egy ilyen horderejű bemutatón, ha a tevőlegesen résztvevő társszervezetei kollégákkal előzetesen minden mozzanatot megbeszéltünk, és azt ütemenként begyakoroltuk.

Üdv:

ui: remélem volt türelmetek elolvasni :-)

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007. okt. 31. 21:58 

Na, csak hogy pontos legyek, a szervező:
Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Kar
Ápolás és Betegellátás Intézet
Sürgősségi Ellátási Tanszék

Csak a rend kedvéért ;-)

Vissza a tetejére

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 149 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4, 5, 6  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]