* Belépés   * Regisztráció * GyIK    * Keresés
Pontos idő: 2017. nov. 22. 11:13

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]

Hozzászólás a témához  [ 149 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006. júl. 29. 0:26 
lángterelgető

Szervezett mentés Magyarországon 1887. május 10-e óta van és a második világháború végéig ezeket a dolgokat igenis komolyan vették. Aztán jött ötven év káosz. Nem a mentésben, hanem az emberek hozzáállásában. Elég csak bemenni a mentőmúzeumba, és meglepődsz. Az OMSZ megalapításától kezdve hihetetlen szakmai fejlődést mutat, de az emberek úgy érzik, hogy van valaki, aki a piszkos munkát elvégzi helyettük, és ez jó. A gond a magas időfaktorú kórsdágokkal van, amikor a helyszínen lévő laikusnak kellene beavatkoznia, de ő a mentő(angyalra) vár...

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006. júl. 28. 22:22 
tűzokádó sárkány legszörnyűbb rémálma

Na ponnntosan! Mivel nem AKARJA senki tanulni, ezért nem is tudják... Nem érdekli egyszerűen az embereket... Szomorú, hogy kb 200 éve van többé-kevésbé szervezett mentés ma Magyarországon, és ennyi idő nem volt elég, hogy legalább az első lépést megtegyük...! Szégyen! Ahogyan Az Nagytiszteletű mondta még az hőskorban, valahol ez lelkiismereti kérdés is... :???:

"...fekszel valami meleg lébe, leves-e, húgy, vagy valaki vére- mindegy..."
(Lovasi András)

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006. júl. 28. 21:58 
lángterelgető

Szerintem itt nem a tudással, inkább az akarással van a gond...

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006. júl. 25. 21:59 
parázspörgető

eszt írta:
Szerintetek hány laikus tudja, mi az a CPR??? :-(

Sziasztok!
Sajnos már tapasztaltam olyat is, hogy tanulófélben lévő szakmabeli sem tudta..., hát akkor mi is van tényleg a laikusokkal? És tényleg, külföldön miért is tudják laikusok elsajátítani? Lenne erre megoldás, mint ahogy az fizetések rendezésére is, meg... stb...lehetetlenségről írok, mi? 8-)
Olyan sok a dühöngeni való, sajnos.

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006. júl. 25. 18:17 
vörös kakas réme

Azért az AED hez is kell némi gyakorlat, pl a delikvens elkezd gondolkodni, hogy a "tépje fel az elektródacsomagot" vajh mit is takarhat... :) Olyan ez is, mint a repülőn a vészkijárat: el van cseszve a dolog, ha akkor kezdi tanulmányozni, hogyan nyílik, mikor már ég a gép...

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006. júl. 25. 12:08 

Csak bólogatni tudok maverick arra, amit írtál! Meg tovább jajongani...jajajajajajajajajajjj... :mad: :-(

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006. júl. 25. 11:34 
lángterelgető

Csatlakozom a jajongáshoz, merthogy: jó néhányszor futottam már bele utcán, strandon megkezdett újraélesztésbe, DE mindig vagy mentős, vagy KÜLFÖLDI ÁLLAMPOLGÁR csinálta. Ez pedig azt mutatja, hogy vannak helyek, ahol ezt tanítják laikusoknak, mi több, az a laikus nem szükséges hülyeségnek, népnyomorgatásnak tartja, hanem meg is akarja tanulni és tenni akar valamit, ha baj van. És itt az akaráson van hangsúly, mert lehet, hogy a közvetlen környezetemből rossz következtetést vonok le, de körülöttem mindenki azt várja ilyenkor, hogy majd csak megcsinálja valaki helyette.
Kedves eszt!
Azt hiszem, tökmindegy mit mond a masina, ha átlagpolgár nem hajlandó levenni a falról és használni... Egyébként bárki használhatja, azért van hozzáférhető helyen. És van laikus elsősegélynyújtás-oktatás Magyarországon, csak az átlagpolgár rangon alulinak tartja elmenni és megtanulni azt, amivel esetleg a gyereke életét menthetné meg.
És már megint nyűgös lettem :mad:
jajjajjajjajjajjaj

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006. júl. 24. 23:18 

Hm, hát akkor remélem kedves AED-t boncolgatók idetaláltok, nem akartam, hogy megmoderáljanak, ezért áttértem ide!

Igazából nem értem, miért kell vizsgát tenni az AEDhez. Nem pont azért van, azért beszél, hogy laikus is tudja használni??? Nem azért lett (lett???) kitéve pl metróba, hogy az ott elhaladó első észlelő (aki mint tudjuk, elég ritkán szakember) tudjon segíteni, ha kell? De persze ez naiv, költői kérdés, a legtöbb ember azt sem tudja, hogy ilyen van, vagy mi a fene ez egyáltalán. Csak ottan van nekem a gubanc, hogy miért van kitéve, ha amúgy is csak a kiérkező szakember használ(hat)ja??? És még itt is: ha laikusoknak készült, miért azt mondja "Sokk nem indokolt, kezdjen CPR-t!" Szerintetek hány laikus tudja, mi az a CPR??? ( Cardio Pulmonalis Resuscitatio-tehát komplett, szívet-tüdőt érintő újraélesztés-nyominyomi meg fújás)
Jajajaj, megint csak ugyanaz a probléma...NAGYON is szegényes, mit szegényes, egyáltalán NINCS laikus elsősegélynyújtás ma Magyarországon! Szégyen :-( ... Ha minimális tudás lenne, nagyon is sokat jelentenének ezek a gépek! De addig...csak dísz...meg fölösleges pénzkidobás... :-(

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006. júl. 17. 14:56 

Poszárka, teljes mértékben így van amit írsz, ezt tapaszatalom én is.
De, hogy ne legyen félre értés ezért át megyek egy másik topicba, a témával.

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006. júl. 16. 21:04 
lángterelgető

pozsárka!

Van abban valami a mit a helyszíni tevékenységről és a döntéshozatali szisztémáról írsz, éles helyzetben a mentőknél is így van. És valóban. Néha velünk is előfordul, hogy vérprofinak látszunk, pedig csak pánikolunk. Köszönöm, korrekt helyzetelemzés volt egy profitól.

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006. júl. 16. 17:25 
parázspörgető

Kedves Pozsárka!

Emlékszel, mikor írtad, jó minket olvasni? Hát Téged is, a "gondolataidat teljesen beveszi a fejem", érthető, korrekt, reális (életszagú), tanulságos, szóval köszi én is!!! :-P

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006. júl. 16. 17:10 

Kedves nl és többiek!

Nem is olyan tragikus ám, amit a szakmáról írsz. De ezt szeretném egy kicsit megmagyarázni…
Tudod, volt egy tanárom, aki fejébe vette, hogy megtanítja 36-unknak A szakmát. Egy évig szinte nem is ment más, mint a Szabályzat sulykolása. Szó szerint nem kellett tudni, de annyira igen, hogy egy mondat két mellérendelt mondatrészét már nem volt szabad felcserélni. Szóval majdnem szó szerint kellett tudni.
Képzelheted mennyire „szerettük” őt az év végéhez érve. Aztán egy kicsit megfogytunk – nem csak Ő miatta – a vizsgaidőszak alatt. A következő évet egészen más stílusban kezdte.
Egyszer egy szünetben összeszedtem magam és rákérdeztem az okára. Azt felelte: Egyszerű, most már van miről beszélgetni.

Ez a tanárom mondta egyszer: A tűzoltás-vezetés hibák sorozatából áll.
Nem az a kérdés, hogy mi a hiba, mert mindig lehetne másként csinálni, hanem az, hogy mekkorák is ezek a hibák.

Igaza van.

Egy épületnél a tervező és a statikus órákat, napokat számol és latolgatja a lehetséges variációkat, míg az egyik mellett dönt. És általában az épületek állva maradnak.

A jelzés felvételére nincs normaidő, de lehetőleg egy, de legfeljebb kép perc alatt megvan.
A riasztás 120 másodpercen belül kell, hogy legyen.
A vonulás ad egy kis haladékot, de ekkor is van dolog elég. Szinte pezseg a fülke a feszültségtől…
A kárhelyen meg másodpercek vannak a jó-rossz döntés kimondására és végrehajtására.

Asztal mellett, utólag bőven van idő kritikus megjegyzést fűzni minden beavatkozáshoz.
A dolgok rendje már csak ilyen!

A beavatkozás soha sem lesz hibátlan! Arra törekedhetünk, hogy kevesebb és enyhébb hibát vétsünk, de nem, ússzuk meg - mert nem is lehet – hiba nélkül.

Lehet, úgy tűnik fel profizmus, amit egy adott esetben csinálunk, pedig a minimumot sem hoztuk össze. És lehet, hogy dilettantizmusnak hat amit teszünk, pedig éppen hogy pontosan kottára lejátszottuk a protokollt. Egy nyelvet beszélünk, az biztos, de értjük-e egymást?

Írod: „nem babra megy a játék.” Hát tényleg nem.
Kritikai megfogalmazásod helyes! Odáig biztosan, hogy legyen, lehessen miről beszélni… vagyis. A Szabályzatot – ez a szakma alfája - nem csak illik, de muszáj tudni, alkalmazni. Ez valóban minimum kritérium. A többi, az már a szakma…

Üdvözlettel: Handbauer Péter

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006. júl. 15. 22:00 
lángterelgető

Kedves nl!

A tűzoltó szakmához nem értek, bár igen sok tűzoltót ismerek a környéken. Időnként dolgozom is velük. Mindig lenyűgözött a profizmusuk, rutinjuk és összeszokottságuk. Biztosan köztük is van néhány kontár, de a sok jó között nekem nem tűnt fel. :-P és most nem bevágódni akartam a pernyekergetőknél :-P Remélem, hogy tűzoltók is olvassák ezt a topicot, ők tudnának felvetéseidre érdemben reflektálni.

Üdv!
maverick

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006. júl. 15. 21:21 
parázspörgető

Kedves Kefe!

Tökéletes, valami ilyesmit szerettem volna megfogalmazni én is, mikor olvastam, de egy tűzoltó ujjából (remélem nem tévedek..? 8-) )sokkal hitelesebben hangzik.

Kedves nl!

És továbbra is tartom véleményem: eszt mentős szakmai kérdésekre gondolt, mikor életet adott eme topiknak, azért is van a társszakma főcím alatt. De egy ideje itt most kicsit másról folyik a betű.
Ha gondolod, és ebben a témában is van véleményed, tapasztalatod, kérdésed, leszünk páran, akik ezt szivesebben olvasgatjuk, itt legalábbis.

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006. júl. 15. 21:21 

Üdv!

Mindenkinél van igazság. Sajnos sokan vannak, akik nem odavalóak, ahol vannak- legyen az tűzoltóság, mentők, rendőrség, ügyvéd, asztalos, pénztáros, doktor...stbstbstb. Olyan szakma nincs, ahol nincs kakukktojás. Sajnos ez lehetetlen.
Az is igaz, hogy aki dolgozik, az hibázik/hibázhat. Nagy számok törvénye alapján sajnos ez is elkerülhetetlen. DE! Az nem mindegy, hogy a hiba miből fakad...hogy hanyagság, nemtörődömség, önzőség, kontárkodás, vagy egyéb felróható ok miatt következik-e be; vagy egyéb okból. Sajnos hiba akkor is előfordul, ha az ember megpróbál legjobb tudása szerint cselekedni, és megtesz minden tőle telhetőt, de mégsem sikerül...egy jónak vélt rossz döntés, egyéb befolyásoló tényezők- ez benne van a pakilban.
Csak el kell tudni különíteni a kettőt, ez alapján levonni a konzekvenciát és eljárni a hibázóval szemben.

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006. júl. 15. 19:21 
pernyekergető

Szia nl!

Aki nem gyakorolja hivatását az nem hibázik!
Aki gyakorolja hivatását (TŰZOLTÓ, MENTŐ STB.), annak a munkájában benne van a hiba lehetősége is!
Véleményem szerint a siker érdekében eggyütt kell dolgozni MENTŐNEK és TŰZOLTÓNAK, ezért azt javaslom, hogy az általad vélelmezett Tűzoltó hibákat a hibákat elkövetőkkel személyesen beszéld meg!

Ammennyiben a nyilvános fórumot kívánod erőltetni egyetértek Csizmás véleményével "Név nélkül ne kérdőjelezz meg semmit/senkit... "!

Ha jól emlékszem Pozsárka Bajtársam nyitott egy topikot, ahol adott az esetleírások elemzésének a lehetősége!

Üdvözlettel:

kefe

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006. júl. 15. 16:48 

nl!

Valami konkrét példát hallhatunk?
Lehet,láttál valamit , amit te másképpen csináltál volna.A "tüzesek" meg nem a te kényed-kedvére oldottak meg valamit?
Név nélkül ne kérdőjelezz meg semmit/senkit...

üdv: Erdélyi Tibor - Szolnok HÖT

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006. júl. 15. 11:28 
parázspörgető

Szia nl!

Na igy már kicsit világosabb, köszi!
És van igazság abban -szerintem is-amit írsz!

Üdv: Betti

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006. júl. 15. 11:22 

A tűzoltó szakmával kapcsolatosan lenne egy-két észrevételem. Csak nem akartam még egy "szakmai kérdések" topicot nyitni mert azt nem lehet, mivel ilyen már létezik, csak a "Társszervek" alatt, de nyithatok egy "A tűzoltó szakma" topicot.
A tűzoltó szakma:
Visszagondolva, lehet hogy már régebben(is) felkeltette többek figyelmét, hogy nem biztos hogy itt is minden kerek.Szvsz többen lehetnek akik észrevették hogy néha bizony olyanok szórják a szikrát akik nincsenek a helyzetük magaslatán. Magyarul, nem értenek ahhoz amihez kellene és ezzel vészélyeztetik mások/saját munkatársai és a civilek/életét.
Hidd el "maverick" én is ismerek olyan embereket akik tudják mi a dolguk. Nem is keveset. De mostanában néhányan elég szembeötlő hibákat vétenek, ami többeknek feltűnik, feltűnt.
El kéne már felejteni a "ne szólj szám, nem fáj fejem" dolgot.
Nem babra megy a játék.

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája: Re: érdekl.
HozzászólásElküldve: 2006. júl. 13. 19:52 
parázspörgető

nl írta:
Ez a "szakmai" kérdések topic, a tüzesek között is meg állná a helyét, és jogosan.
Lehet-e itt szakmáról beszélni?
Mennyire értenek a tüzesek körében ismert emberek a SZAKMÁHOZ, /a tűzoltóra/ gondoltam.
Böngészve a fórumot, nem hinném hogy csak bennem merül fel ez a gondolat, volt ugye az a bizonyos vegyianyag raktártüzes dolog, és még sok másik nem káresetnál tapasztalt, LÁTOTT dolog.
Nem véletlen létezik egy másik topic is, kis királyok címmel, de még lehetne a fogalmak tárházában kutakodni, nem hozzá értő, nem közénk való, stb.....

Hát igen, egy szót sem értek az egészből, úgy érzem valami háttérinfo kellene, hogy ezt a burkolt hozzászólást megértsem, kérlek segíts ki, nl!
Cserébe én is elárulok egy hasznosat: ezt a topikot eszt hozta létre, hogy a túl szakmaiassá vált "elsősegély laikusoknak" topikot ne térítsük el nagyon a helyes iránytól...Kíváncsian és érdeklődve várom válaszod... :shock:

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája: Re: érdekl.
HozzászólásElküldve: 2006. júl. 13. 16:05 
lángterelgető

nl írta:

Lehet.

nl írta:
Mennyire értenek a tüzesek körében ismert emberek a SZAKMÁHOZ, /a tűzoltóra/ gondoltam.

Akiket én ismerek, nagyon.

nl írta:
Böngészve a fórumot, nem hinném hogy csak bennem merül fel ez a gondolat, volt ugye az a bizonyos vegyianyag raktártüzes dolog, és még sok másik nem káresetnál tapasztalt, LÁTOTT dolog.

?

nl írta:
Nem véletlen létezik egy másik topic is, kis királyok címmel, de még lehetne a fogalmak tárházában kutakodni, nem hozzá értő, nem közénk való, stb.....

Nem értem. Lehet, hogy Te írtál rossz topicba?

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája: érdekl.
HozzászólásElküldve: 2006. júl. 13. 13:34 

Ez a "szakmai" kérdések topic, a tüzesek között is meg állná a helyét, és jogosan.

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006. júl. 12. 21:07 

maverick írta:
Nono, nono, nem csak hölgyek vannak a cégnél! Ha netán találkozunk, nekem inkább csak egy kézfogás! És viszont! Amúgy tényleg baromi meleg van és a tűzőrségnél tudtommal nem engedélyezik a rövidnadrágos vonulást, mint nálunk, még 27 °C felett sem!
:-D :grin: :-D :grin: :-D :grin:

Egyszínű, világos térdnadrág...ejjjdejó a mentőslét! \:D/ :-D

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006. júl. 12. 20:55 
lángterelgető

Nono, nono, nem csak hölgyek vannak a cégnél! Ha netán találkozunk, nekem inkább csak egy kézfogás! És viszont! Amúgy tényleg baromi meleg van és a tűzőrségnél tudtommal nem engedélyezik a rövidnadrágos vonulást, mint nálunk, még 27 °C felett sem!
:-D :grin: :-D :grin: :-D :grin:

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006. júl. 12. 20:43 

Bár nem vagyok egyelőre több, mint egy kotnyeles diák 8-[ , de azért mint leendő mentőtiszt, én is köszi a puszit... :-D Viszont!

Vissza a tetejére

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 149 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]