* Belépés   * Regisztráció * GyIK    * Keresés
Pontos idő: 2017. szept. 26. 4:07

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]

Hozzászólás a témához  [ 149 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006. júl. 12. 18:25 
parázspörgető

Pozsárka írta:
:-(
Nem is a Csodát reméltem tőletek...
Kedves Mentők: pusssz! :-) ;-) O:)

Bocs, hogy ezt most elkomolytalankodtam... 8-) , Nita megírta a lényeget, (az okosat 8-) ), én meg azt, amit szeretnék...Néha tényleg CSODA kellene... :-P

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006. júl. 12. 14:09 
tömlőszállító

A mentők nevében köszönöm/köszönjük a puszit! :-D És máskor is szivesen segítünk! Nehogy bajuk legyen már azoknak a DRÁGA TŰZOLTÓKNAK! :-)
Puszi Nektek is TŰZOLTOK!

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006. júl. 12. 13:23 
tűzokádó sárkány legszörnyűbb rémálma

:-(
Nem is a Csodát reméltem tőletek...
Arra az okos buksitokra van szükségünk! ;-) Hiszen ehhez a témhoz mi alig-alig értünk 8-[ .Még felismerni sem mindig tudjuk, hogy ni történt velünk.
Minden figyeimeztető jel és tünet az, ami jól jöhet nekünk...
A tennivalókról nem is beszélve...
Kedves Mentők: pusssz! :-) ;-) O:)

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006. júl. 11. 20:49 
parázspörgető

Pozsárka írta:
Légyszíves segítsetek! Köszi: pozsár

Kedves Pozsárka! :-)
Ha feltaláló lennék, mostantól csak azon dolgoznék, hogy feltaláljam a belső hűtéses légkondis védőöltözetet... 8-) , igy egyszerű halandóként max annyit tudnék tenni, hogy kis kézi ventillátorral, prizniccel megyek Veletek, olyan szivesen megtenném, csak hogy ne legyen bajotok, Kedves Tűzoltók!! O:)
Pusssz

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006. júl. 11. 18:30 
tömlőszállító

Nagyon szivesen!!!!!!!!!!! Örülök hogy tudtam segíteni! :-)

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006. júl. 11. 18:17 

Naná hogy hasznos!
Köszi: pozsár

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006. júl. 11. 9:46 
tömlőszállító

Szia Pozsárka! Hát először is hívjátok a 104-et! De komolyra fordítva a szót meprobálok segíteni Neked/Nektek:
Ha baleseti túlmelegedésről van szó(oxyológia így hívja) annak fokozatai vannak. Ami inkább nálatok előfordul az a következő:
1, Hőség-collapsus: Ez a leggyakoribb! Ellátása:A beteget/tűzoltót hűvös, szellős helyen megbontott ruházattal fektessük le megemelt alsó végtagokkal!
2, Napszúrás:Nyáron a fejet, testet ért erős napsugárzás túlmelegedést okoz. A felvett hőt a test nem képes leadni és steril agyhártyagyulladás alakulhat ki. Tünete:-fejfájás
-kábultság
-szédülés
-súlyos esetben tudatzavar, eszméletvesztés!
Ellátás:-fektetés 30fokra megemelt felső testtel, árnyékos, szellős, hűvös helyen( lehetőleg!).
-Hidegvizes borogatás a tarkora.
- Fejfájás csillapítására Algopyrin( 1-2tbl)
- És persze ha eszméleténél van itatni,itatni,itatni.
3, Hőkimerülés: Mo.-on ritka,napok alatt alakul ki. Tk szerint csak pékeknél, ill kohóban dolgozoknál.
4, Hőguta:Tk szerint hazánkban alig fordul elő!
Forrás: Oxyológia tk (Dr Göbl Gábor)
Üdv: Nita (Remélem írtam 1-2 hasznos dolgot amit majd lehet hasznosítani?!)

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006. júl. 11. 9:06 

Szervusztok!

Légyszíves segítsetek! Mi véleményetek a következőkről:

"... Nyáron megnő a füstmérgezés gyanús tűzoltók száma. Főleg az avar és parlag, meg az erdőtüzek alkalmával. És ezek döntő része NEM AZ! Hanem a szervezet káros túlmelegedése! ... Adott a tűz melege + a nap hője + az erős fizikai munka termelte hő! Tűznél ugye a bevetési ruha nem maradhat el. Ez így együtt olyan, mint télikabátban szaunázni! ..." (lásd: védőruha használat)

Mi a válaményetek? Hogyan lehetne ezt elkerülnünk? Mit kell tennünk, ha bajba kerültünk, vagy került egy kolléga?

Köszi: pozsár

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006. júl. 07. 0:08 
parázspörgető

eszt írta:
"Akkor itt a következő kérdés, morfondírozás: tehát ha jól értem, amennyiben nincs a fej hátraszegésének kontraindikációja (pl ugye a feltételezett nyaki gerinc sérülés), akkor hatásosabb, ha hátraszegjük pluszban a beteg fejét. Viszont ha van kontraindikáció, akkor el lehet hagyni a fej hátraszegését, és elég pusztán a mandibulát előreemelni.
Így van :-?

Nézd már, senki nem válaszol? Én is elaludtam, "sok dolgom akadt mostanság", bocs Eszti. De ami késik, nem múlik...
Szóval, igy van. Ha kell tubus, meg lehet kísérelni a bevezetést ha már ki tudod valamennyire nyitni a száját, ahhoz meg elég a harmadik lépés, ha elég ügyes a kedves tubusnyomkodó :-P ...

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006. júl. 06. 22:57 

:tapsolo: :tapsolo: :tapsolo: :tapsolo: :tapsolo: :tapsolo: :tapsolo: :tapsolo: :tapsolo: :tapsolo: :tapsolo:

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006. júl. 04. 10:50 

Betti! Elolvasom, úgyis most készülök bemásolni a fél Oxyologia könyvet :-P a műfogással kapcsolatban...az időpont alatt meg a talit értettem, de majd írok privit!

Akkor tehát:

"Esmarch-Heiberg féle műfogás

Az öntudat megszűnésével csökken az izomtónus, a nyelv nekifekszik a hátsó garatfalnak, ezáltal csökken vagy megszűnik a légutak átjárhatósága (horkoló, akadozó, sípoló légézs légúti elzáródást jelent). Néhány egyszerű fogással biztosíthatjuk a szabad légutakat. A hanyatt fekvő beteg fejének hátrahajlításával a mandibula (alsó állcsont) távolodik a gerinctől. A nyelv a nyelvcsont közvetítésével összefügg a mandibulával, ezért az állcsont eltávolodása előrehúzza a nyelvet a hátsó garatfaltól. Fokozza a hatást, ha a beteg száját közben zárva tartjuk. Gyakran ez az egyszerű fogás elegendő az átjárható légutak biztosítására. Ha nem, a mandibulát is előre kell emelni ahhoz, hogy a nyelv ne feküdjék neki hátul a garatfalnak. A beteg feje mögött állva, két kezünkkel a mandibula függőleges szárát emeljük előre, közvetlenül a fülcimpa alatt támasztva meg ujjunkat, és ezután hajlítjuk hátra a fejet (a vízszintes szárra gyakorolt nyomással csak a szájat tudjuk zárni.
(Dr. Gőbl G. Oxiológia)

Egy másik fejezet, de ugyanez a könyv:

"A garat kitörlése, illetve áttekintett és szabad légutak esetén az állcsúcs előemelése és tartása. Hátránya, hogy nem előzi meg a hányadék aspirációját és leköti a segélynyújtó kezeit. Elsősorban a stabil oldalfektetés ellenjavallt eseteiben alaklmazandó."

Akkor itt a következő kérdés, morfondírozás: tehát ha jól értem, amennyiben nincs a fej hátraszegésének kontraindikációja (pl ugye a feltételezett nyaki gerinc sérülés), akkor hatásosabb, ha hátraszegjük pluszban a beteg fejét. Viszont ha van kontraindikáció, akkor el lehet hagyni a fej hátraszegését, és elég pusztán a mandibulát előreemelni.
Így van :-?

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006. júl. 04. 10:24 
parázspörgető

Eszti!
Irok még p-t, azt még olvads el légyszi!!

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006. júl. 03. 22:17 
lángterelgető

Új ALS protokoll:
Mióta űzöm az ipart, ez már kb a negyedik, ha a BLS-t is belevesszük, akkor a tizedik körüli protokoll, amit használunk. Folyamatosan változik, gyakran ha kihoznak valamit, a következő kongresszuson már megkérdőjelezik a létjogosultságát.
Légút: akkor, ha anamnesztikus adat azt mondja, hogy lehet benne valami (pl ebédnél esett össze, körülötte hányadék, stb.) Ez nem zárja ki, hogy rágógumi vagy ilyesmi van a szájában, de kicsi az esélye, hogy tracheába fújod szájjal. Ha meg tubáláshoz feltárod laryngoscope-pal akkor úgy is látod, mi van benne. Amúgy az elv szerint elsődleges jelentősége a kompresszióknak van. Hallottam olyan véleményt elismert szakembertől, hogy nem olyan nagy baj, hogy néhány percig nem fújod, csak a vért keringesd, hogy legyen megfelelő nyomás a koszorúserekben.
Működő keringést elnyomni: fent említett szakember mondta, hogy próbálkoztak vele, nem sikerült. Én ugyan még nem próbáltam és az új protokoll bevezetése óta még nem volt reanimációm, de kíváncsi vagyok rá.
Ami engem meglepett, az a defibrilláció háttérbe szorulása. Volt úgy néhányszor, hogy a sorozat második-harmadik ütésére visszaállt a keringés. Kíváncsian várom, hogy kinek milyen tapasztalatai vannak.

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006. júl. 03. 17:14 
parázspörgető

Eszti!
Ez csak vélemény, eszem ágában nem volt arra gondolni, hogy Te felülbírálod, vagy bárki is...Bocs, ha félreérthető voltam, szerintem jogos is volt a kérdésed...
Amit meg utoljára irtam, inkább arra lenne "felhívás", kérés, hogy mint maverick is írta az utolsó mondatában a rendhagyó beavatkozást, ha vannak ilyenek, abból lehet néha tanulni, tehát egymással megosztani :-P !
Zsötére vagy a bulira gondolsz?

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006. júl. 03. 17:01 

Félreértés ne essék, egy percig sem akartam megkérdőjelezni az új protokoll helyességét, nálam nyilván ezerszer okosabb emberkék találták ki- nem ez volt a szándék, csak a véleményetekre voltam kváncsi!
(Berni, ha van már pontos időpont, dobj már egy privit, ok? Köszi!)

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006. júl. 03. 15:18 
parázspörgető

Egyébként meg azt gondolom (úgy általában a szakmai kérdésekről), protokoll szerint kell tudni mindent természetesen, +alkalmazni, stb.., DE minden eszköz manöver, műfogás, stb. emberek agyából pattant ki (innen a nevük.. :-P ) Ezek nyilván vagy zsenik voltak, vagy ami eszükbe jutott józan paraszti ésszel, mit is lehetne tenni az ügy előrehaladásának érdekében, azt kipróbálták, kisérleteztek vele, fejlesztették, más emberek továbbgondolták, fejlesztették...Úgyhogy a jónak tűnő új, kipróbált ötleteket sztem kötelessége az erre felesküdött embereknek megosztani egymással, igy fejlődik a világ, igy lesz majd a bevált esetekből új X manöver, Y tubus, Z műfogás...Ez most nem volt annyira szakmás, bocs 8-)

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006. júl. 03. 11:35 
parázspörgető

eszt írta:
Az új BLS protokoll... Nekem borzasztó fura, mert elég sokmindenben ellent mond a réginek. Régen a vizsgán bukás volt, ha nem nézel bele a szájba, mielőtt hátraszeged a fejét...most egyáltalán nem kell nézelődni, csak gyorsan hátra a fejet...

Ugyanez a carotis tapintással... régen para volt, nehogy meglévő sinusra nyomjunk rá, most meg nem kell vizsgálni, ha nincs légzés, nyomni a mellkast. Persze gondolom, többen halnak meg komprimálás elmaradása miatt, mint komprimálással előidézett kamrafibrilláció miatt...
Vélemény???

1: nekem is fura, de szerintem a gyakorlott ugyis tudja, mit csináljon, pl. egy fél vajas kenyeret nem fog bennhagyni senki :-P
2: a statisztika hozza, mivel a sinusra rányomott kompresszió nem okoz olyan gyakran kamrafibrilláciot, ehhez az kell, hogy a mellkaskompressziók interferáljanak a szívműködéssel mind elektomosan, mind mechanikusan (a mechanikusan indukált elektromos impulzus a vulnerábilis fázisban kelthet kamrafibrit) ezt azért nem egyszerű pont eltalálni 8-) .
Ugyhogy, igen többen halnak meg a nem elsősegélynyújto által keletekezett fibriben, mint egyébként ( ha nincs keringés, felnőttben kb.~75% KF!)

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006. júl. 03. 1:09 

Bocs a külön hozzászólásért, de új kérdés...

Az új BLS protokoll... Nekem borzasztó fura, mert elég sokmindenben ellent mond a réginek. Régen a vizsgán bukás volt, ha nem nézel bele a szájba, mielőtt hátraszeged a fejét...most egyáltalán nem kell nézelődni, csak gyorsan hátra a fejet...
Ugyanez a carotis tapintással... régen para volt, nehogy meglévő sinusra nyomjunk rá, most meg nem kell vizsgálni, ha nincs légzés, nyomni a mellkast. Persze gondolom, többen halnak meg komprimálás elmaradása miatt, mint komprimálással előidézett kamrafibrilláció miatt...
Vélemény???

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006. júl. 03. 1:03 

baberni írta:
jóval több a hypoxia miatti halálozás, mint a nyaki gerincsérülés utáni rossz ellátás miatti halálozás.

Még egy, ez inkább egy kérdés, már másikon irtad, Eszti: "Eschmark müfogás- egyszerüen az áll kiemelése". Na én még úgy tanultam, hogy az Eschmark műfogás (tripl airway maneover) nevéből adódóan is három lépés, azaz: 1.fej hátraszegezése, 2. áll le, 3. áll előre(kiemelése), szóval emlékem: nyaki gerincsérült vagy gyanúja esetén csak a harmadik lépés. Ez most nem kötekedés, mert gyakorlatban tök mindegy, hogy mi a neve, csak érdekelne, manapság átvariálták-e? 8-)

Leginkább meg ahogy az adott szituáció hozza, és felszedett tapasztalat különleges, rendhagyó ötletek..csak kapjon levegőt valahogy...és ne fúljon meg az aspirátumtól sem...

Hm, hol is kezdjem...? Az első kérdés megen felvet egy újabbat, de azt kicsit későbbre!

Eschmarknak utána fogok nézni...elsősegély vizsgán én voltam az autóból kirepült beteg, akinek biztosítani kellett a légutat- a kollega egyszerűen csak benyúlt a mandibula- szögletbe, és elemelte az állkapocs alsó részét. De mondom, utánanézek...!

Az utolsó részt meg akár én is írhattam volna- fel kell találni magunkat, a mentőmunka nagyon fontos része a kreativitás...úgyhogy hajrá! :-D

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006. júl. 03. 0:45 
parázspörgető

Na, pont mire kéne egy kis ész, lettem hulla... :-P
Szóval, egy-két dolog elöljáróban: jóval több a hypoxia miatti halálozás, mint a nyaki gerincsérülés utáni rossz ellátás miatti halálozás.
Még egy, ez inkább egy kérdés, már másikon irtad, Eszti: "Eschmark müfogás- egyszerüen az áll kiemelése". Na én még úgy tanultam, hogy az Eschmark műfogás (tripl airway maneover) nevéből adódóan is három lépés, azaz: 1.fej hátraszegezése, 2. áll le, 3. áll előre(kiemelése), szóval emlékem: nyaki gerincsérült vagy gyanúja esetén csak a harmadik lépés. Ez most nem kötekedés, mert gyakorlatban tök mindegy, hogy mi a neve, csak érdekelne, manapság átvariálták-e? 8-)
Nyaki gerincsérült intubációt meg lehet próbálni módosított Jacksonnal (beteg feje alá 10-15 cm párna, fejét csak annyira min,-an hajlitsuk hátra, hogy ki tudjuk nyitni a száját) Igy laringoscop használata is megkisérelhető. Egyébként akkor is jó, ha a beteg nyaka nagyon rövid, vagy mondjuk olyan betegsége van (Bechterev-kór), hogy a nyaki gerinc teljesen merev, nem hajlitható.
Egyébként, ha nincs lehetőség mégsem intubálni, a legjobb talán a laringeális maszk, vagy akár Guedel tubus, de az aspiráció elkerülésére kiegészitve Sellick manőverrel, (nagyon végső esetben tűszúrásos cricothyroidotomia?)...Leginkább meg ahogy az adott szituáció hozza, és felszedett tapasztalat különleges, rendhagyó ötletek..csak kapjon levegőt valahogy...és ne fúljon meg az aspirátumtól sem...

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006. júl. 02. 18:40 
lángterelgető

Ha ügyes vagy, Stifneck mellett is lehet intubálni (nekem már sikerült). Jó lehetőség a laryngeális maszk is. A véleményem az, hogy conicotomiát csak a legvégső esetben kellene helyszínen végezni. Jó lehetőség a szürke branülön keresztüli JET is, már ha van rá felszerelés.
Durva dolog, de nasalis tubussal, ha kitapintod az epiglottist, akkor két ujjaddal megvezetve igen jó eséllyel a tracheába tubálsz.

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006. júl. 02. 14:51 

Erre én is gondoltam...hm...nyilván mérlegelni kell az előny- hátrány arányt...de nem is rossz ötlet...! Vagy mondjuk bedugni egy Guedelt a szájába- bár természetesen nem az intubáció helyett, hanem sima légútbiztosításként.

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006. júl. 02. 14:32 
Szent Tömlő őrzője

Találgathatok??

Gégemetszés a nyak rögzítése után (nyílván egyértelmű törésnél).

A kádárista állam felszámolása nélkül nem lehet igazi jövőképet, valódi alternatívát kínálni - sem jobboldalit, sem baloldalit. Mindaddig minden politikai szlogen csak fedőnév az állam fosztogatási lehetőségek kiaknázására.
Babarczi Eszter

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

Hozzászólás témája: Szakmai kérdések
HozzászólásElküldve: 2006. júl. 02. 12:20 

Üdv!

Már nem akartam a laikusoknál szakmai jellegű kérdéseimet firtatni, gondoltam, talán megér egy témát.

Szóval akkor itt az első: nyakigerinc sérült beteget hogyan intubáljunk? Hisz ott is elkerülhetetlen a fej hátraszegés, stifneckel meg nem nagyon lehet ugye... :-? Itt is kell a kompromisszum?

Vissza a tetejére

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 149 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]