Szakmai kérdések

Mentők, rendőrök, mindenki, akinek kéklámpája van, vagy életet ment.
gafz
vörös kakas réme
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: gafz » 2007. márc. 02. 12:58

Felső léguti szűkületet okozó allergiás reakcónál nálam eddig még mindig elég volt H1 (+/- H2) blokkoló + steroid, Tonogént még csak anaphylaxiás shock-nál használtam. Lehet, szerencséje volt minden kezem közé kerültnek... :)
Dohányozzunk sokat, előzzük meg a tüdőrákot szívinfarktussal!!!
Sz@r ez az élet,mi meg csak kóstolgatjuk...
LMA
vízpocsékoló

Hozzászólás Szerző: LMA » 2007. márc. 02. 7:49

baberni írta:...és a sérülés felgyorsítja a beszűkülés folyamatát, legalábbis láttam ilyet, próbálgatja az ember, aztán csak egyre rosszabb lesz a helyzet. Ilyen esetben sem jó, LMA?...
A laryngealis maszk anatómiai elhelyezkedése miatt nem használható felsőlégúti szűkületben. Pont amiatt, hogy a gége a legkisebb inzultusra is tovább ödémásodik.
Kérdezted, hogy mindenképp kell-e intubálni? Pont erre célozva írtam valahol hátrébb, hogy ha a progresszió úgy kívánja. Ha az összkép és a kialakulás megengedi, inkább gyógyszerelni érdemes.
A leghatékonyabb gyógyszerünk ebben az adrenalin. Szoktátok használni, vagy csak a hagyományosabbnak tekinthető antihisztamin-kalcium-szteroid kombinációkat?
gafz
vörös kakas réme
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: gafz » 2007. márc. 02. 0:18

Mentőben is lehet cardiovertálni, pl. midazolam adása után, az eléggé le tud csapni egy instabil beteget.
gafz
vörös kakas réme
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: gafz » 2007. márc. 02. 0:13

baberni írta:Amire gondoltam, alakuló ödémaként, az alatt inkább még finom nyálkahártya duzzanatot értettem, nem majdnem teljes elzáródást, ebben az esetben is nagyon könnyen sérül a nyh, könnyen vérzik kisebb horzsolástól is, és a sérülés felgyorsítja a beszűkülés folyamatát, legalábbis láttam ilyet, próbálgatja az ember, aztán csak egyre rosszabb lesz a helyzet. Ilyen esetben sem jó, LMA?
Arrythmia kezelés protokollt ismerem, inkább az érdekelne, ennek ellenére, vagy emellett mit használnak. (pl. mentőben nincs propafenon, adenozin-drága, de van metoprolol, verapamil, amiodaron, lidocain, pronestil) (és hogy a nagyon felkapottá lett amiodarone-nal tényleg olyan jók-e a tapasztalatok?)
andrew0716 köszi, erre gondoltam.
Finom nyálkahártya duzzanat esetén - legalább is felnőttben - kell egyáltalán légutat biztosítani eszközzel? Már ha más baja nincs... Akkor még talán csak kicsit rekedt, ez az állapot meg sokunkkal előfordult már.

Sustain VT-t (vagy széles QRS SVT-t) sosem láttam amiodaronra gyorsan megszűnni ellentétben pl. a procainamiddal... Amúgy nem árt a ritmuszavar hátterét is keresgélni, mert pl. légzési elégtelenséggel járó pneumonia igen makacs SVT-t képes kiváltani.
baberni
parázspörgető

Hozzászólás Szerző: baberni » 2007. márc. 01. 23:21

LMA írta: HA instabil -> cardioversio. HA stabil -> gyógyszeres kezelés.
Itt is azt hiszem a lényeg nem a mindenáron való beavatkozáson, hanem a betegen kell legyen.
Egy fontos dolog kimaradt a kérdésemből, ami miatt félreérthető: mentőben- helyszínen. Aki ritmuszavar miatt mentőt hív, az általában rosszul van, nagy valószínűséggel kezelni kell. A cardioverzio: ha a szemem láttára alakul ki instabil cardiovertálható ritmuszavar intézményben, egyéb esetben premedikáció után, azaz nem mentő.
Szeress, hogy szeressenek! Ajándék...
baberni
parázspörgető

Hozzászólás Szerző: baberni » 2007. márc. 01. 23:03

Amire gondoltam, alakuló ödémaként, az alatt inkább még finom nyálkahártya duzzanatot értettem, nem majdnem teljes elzáródást, ebben az esetben is nagyon könnyen sérül a nyh, könnyen vérzik kisebb horzsolástól is, és a sérülés felgyorsítja a beszűkülés folyamatát, legalábbis láttam ilyet, próbálgatja az ember, aztán csak egyre rosszabb lesz a helyzet. Ilyen esetben sem jó, LMA?
Arrythmia kezelés protokollt ismerem, inkább az érdekelne, ennek ellenére, vagy emellett mit használnak. (pl. mentőben nincs propafenon, adenozin-drága, de van metoprolol, verapamil, amiodaron, lidocain, pronestil) (és hogy a nagyon felkapottá lett amiodarone-nal tényleg olyan jók-e a tapasztalatok?)
andrew0716 köszi, erre gondoltam.
LMA
vízpocsékoló

Hozzászólás Szerző: LMA » 2007. márc. 01. 21:57

baberni írta: ... de pl. ezek után (a most olvasottak után) pl. megpróbálnám egy alakuló gégeödémában az LM-t, mielőtt az invaziv beavatkozással próbálkoznék, vagy mint hogy a tubust gyötörjem át a duzzadt nyálkahártyán-hangrésen....
HA végiggondoljuk, hogy hová kerül a LM (csúcsa a nyelőcsőbemenetbe, a pereme pedig körbeveszi a gégefedőt), akkor világos, hogy sajnos pont ezekben az esetekben semmi értelme használni. Az ödémás gége miatt a levegő nem fog az alsó légutakba kerülni. Ha a megfelelő gyógyszeres terápia (adrenalin IM, antihisztamin, szteroid, Ca) mellett a progresszió megkívánja, akkor minél hamarabb cső kell kerüljön ebbe a legszűkebb résbe. Ilyenkor nem kiváltható az ETT.

Hasonló anatómiai okból gyomormosás mellé sem használható LM.

A helye 2 indikációt jelent: ETT helyett minél nagyobb számban, illetve menekülési lehetőség intubálási nehézség esetén.

A szakirodalom szerint a nehéz intubáció valószínűsége 1:60; az intubálási lehetetlenség 1:600, se maszkolni-se intubálni helyzet pedig 1:6000. Ha elég sokat csinálja valaki, akkor lesz ilyen.

Ha az ember megnézi a 2005 novemberétől élő legfrissebb ALS ajánlást, akkor megnyugvással láthatja, hogy a korábbi 5 protokollból már csak 3 maradt. A leglényegesebb változás azonban nem ez, hanem a gondolatmenetben van: 1 igazi kérdés van, akármilyen a tachycardia: stabil, vagy instabil a beteg? HA instabil -> cardioversio. HA stabil -> gyógyszeres kezelés.
Utána kérdés a QRS szélessége, majd ezek után felmerül a kérdés, hogy reguláris, vagy irreguláris.
Reguláris keskeny QRS esetén a VAlsalva manőver után adenozin 6mg nagyon gyors bolus IV injekció az elsőként választandó. Felezési ideje 10 sec körül van. Sikertelenség esetén 12 és ismét 12mg adható.
Ennek hiányában/ sikertelenség esetén szóba jön még Verapamil, propafenon. Amiodarone is hat ezekre az arritmiákra, DE
Ha a beteg nem instabil és nem veszélyeztető számára a ritmuszavar (társbetegségek), akkor minél kevesebb (vagy egyáltalán ne) gyógyszert adjunk neki. Főleg ne adjunk többfélét a proarritmogén hatás és egyéb keringési hatások miatt. MONITORIZÁLÁS az alap.

Itt is azt hiszem a lényeg nem a mindenáron való beavatkozáson, hanem a betegen kell legyen.
andrew0716
pernyekergető

Hozzászólás Szerző: andrew0716 » 2007. márc. 01. 21:47

Általában a verapamilt preferálják, előtte egy kis Calcimusc a hypotonia megelőzésére. De ezzel megegyező a diltiazem is. Széles QRS tachycardiában viszont kontraindikált.
baberni
parázspörgető

Hozzászólás Szerző: baberni » 2007. márc. 01. 19:41

Alakul ;-) . Klassz olvasgatni. De most elbizonytalanodtam. Ok, megharapni nem fog a beteg...ezt elhiszem. De még mindig idegenkedek. Ha jobban elterjed, itt is kialakul majd, hol, mikor van helye, gondolom. Egy biztos, altatáshoz intubáláskor nem akadtam nehéz esetbe, persze nem vagyok aneszteziológus, csak gyakorolni jártam be, de elmondták, hogy azért akad nehéz eset még jól relaxált betegnél is. Sürgős esetben pedig már nem egyszer volt, hogy a nehezített intubációt az okozta, ami miatt feltétlen ETT volt szükséges (intox miatti gyomormosás-eszméletlen beteg- ödémás garat-gége), de pl. ezek után (a most olvasottak után) pl. megpróbálnám egy alakuló gégeödémában az LM-t, mielőtt az invaziv beavatkozással próbálkoznék, vagy mint hogy a tubust gyötörjem át a duzzadt nyálkahártyán-hangrésen.
Jöhet egy újabb kérdés? Keskeny QRS-sel supraventriculárisnak tűnő tachycardiában mit adtok? Errefelé nagyon változatos, mind egyes emberek (az adott lehetőségekből mentőben) mind az őrzőben, és amit tanítanak (-azaz amiodaron mindenkor??) (erre gondolok: van aki béta blokkolóra, van aki verapamilra esküszik, őrzőben nem szeretik az amiodaront, de van adenozin...stb. :-?
LMA
vízpocsékoló

és ami kimaradt

Hozzászólás Szerző: LMA » 2007. márc. 01. 11:51

bocs, de olyan hosszút írtam, hogy elfelejtettem néhány fontosnak tartott részletet:

Többéle LM létezik. Az eredeti után elkészült az intubációs LM (ILMA), a tökéletesebb tömítést adó ProSeal (40 vízcm közeléig zár és gyomorszonda levezetését is lehetővé teszik), kamerával felszerelt stb.
Lehet ugyan relaxált betegnél kontrollált lélegeztetés mellett is használni (inkább a ProSeal mellett), de alapvetően nem relaxált spontán lélegző betegnél használják az alapkivitelt.

Azon persze érdemes lenne elgondolkozni, hogy a teltgyomrúnak tekintendő prehospitális betegekhez melyik változatot rendszeresíti az OMSZ.
Ha vész esetére készülünk, akkor az ILMA, ha önmagában lévő eszköz, akkor a ProSeal jön szóba. Az alapkivitelt nem tartom jó választásnak.

Korábban írta valaki, hogy kórházban nincs hirtelen légútbiztosítási helyzet. Ez az izgalmat kedvelők nevében mondhatom, hogy nem így van. Egyrészt sajnos számtalan valódi igényjogosult beteg érkezik légútbiztosítás nélkül (én balesetes felvételeket látok inkább), másrészt az elektívnek tűnő műtői munkában is van sok hirtelen esemény.
A nehéz légút társaságok (britt, eu, német) sok-sok éve kiadott algoritmusai mind tartalmazzák az LM-ot. Méghozzá nagyon elől.
LMA
vízpocsékoló

Nem félni és hinni, hanem tanulni kell

Hozzászólás Szerző: LMA » 2007. márc. 01. 11:34

1) A LM behelyezése lényegesen kevésbé invazív beavatkozás, mint a laryngoscopia. Nincs olyan mértékű tachy/ bradycardizálódás, tensiokigrás. Kevesebb gyógyszer szükséges, és ezért kisebb a tensioesés is. Az eredeti oktatófilmjében saját magának éber állapotban teszi be az egyik LM ősatya. Természetesen a garatingerlés komoly inzultus, és az LM lényegéből adódóan ellazult garatizmok kellenek a pontos illeszkedéshez. Ez a szokásos (!!!) intubációs premedikációval (opiát, indukciós szer) elérhető. Ha a masseter laza, akkor szabad csak nekiállni a behelyezésnek. Ilyenkor már senki nem harap :) Egyébként nem feltétlenül szükséges ujjal gyömöszölni. Többféle technika létezik.

2) Aspiráció ellen, szakszerű használat esetén, pontosan annyira véd, mint az ETT.

3) Természetsen nem ébredhet fel a beteg közben, ezért folyamatosan tartani kell az adott narcosis mélységet. Ha csökken a narcosismélység, a garattonus visszatér, a maszk kimozdulhat, laryngospasmus lehet, esetleg aspiratio.
Úgyanúgy nem ébredhet fel a beteg ETT mellett sem, Mindkét esetben igazi szakmai odafigyelésre, szinte folyamatos gyógyszeradagolásra, normál monitorizálásra van szükség.

4) A külföldi adatok szerint (itthon nincs adat) valóban jobban jár a beteg, ha nem áll neki a prehospitalis ellátó egy időtrabló, kétes kimenetelű beavatkozásnak, amihez nincsenek meg a fetételek. Emiatt javasolt az LM prehospitalis szakban. Ezen kívül alternatív légútbiztosító eszközként az első menekülési lehetőség az intbációs nehézség esetén még az invazív beavatkozások helyett.
Lényegesen kevesebb gyakorlat szükséges a siker eléréséhez. De ehhez is érteni kell, ezért nem javaslom, hogy a műtőből elkért maszkokat egyedül próbálgassátok a helyszínen. Mivel hatékony formális képzés nem nagyon van az OMSZnál, keressetek olyan aneszteziológust, aki partner a kiképzésetekben.

5) Az alapos gyógyszertani, élettani és technikai felkészülést nem lehet megúszni. Az utóbbi miatt az LM felé billen a mérleg az OMSZ jelenlegi valóságában. Ez nem baj, a baj az, ha a tények ismerete ellenére nem javítunk az ellátás színvonalán.
gafz
vörös kakas réme
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: gafz » 2007. feb. 28. 19:40

Na akkor egy pár megjegyzés:
1.) Laryngealis maszk reanimatiokor vagy műtőben mélyen altatott relaxált betegnél használható, mert senki más nem tűri. Stroke-osba vagy netán egy fogát csikorgató koponyásba berakni kicsit nehézkes... Ez utóbbit intubálni sem egyszerű (vagy csak orron keresztül, esetleg csak relaxánsal). Egy LM-et tűrő stroke-os túlélési esélye meg egészen csekély...
2.) Reanimálandó halottat általában nem túl nehéz intubálni. Persze vannak kivételek.
3.) Intubáláshoz kell 1 működő tubus (6,5-ös is sokkal jobb, mint a semmi) meg egy laringoszkóp, mondjuk egy méretes, lób@**ó lapoccal, ami szintén működik. LM-ből meg kell legalább 3 féle méret, mert kicsit kilátástalan egy 30-50 kg testsúlyra tervezettet behelyezni egy 100 kg-osnak és fordítva.
4.) Van még egy pár "hülyebiztos" légútbiztosító eszköz, pl. a kombitubus.
5.) Gyorsan kértem a műtőből egy 3 db-os LM sorozatot, majd kipróbálom... :twisted:
6.) Kórházban sem ritka a gyors lefolyású esemény.
máp
tömlőszállító

Hozzászólás Szerző: máp » 2007. feb. 27. 22:13

A statisztikához annyit, hogy tényleg más a vizsgált közeg, igazán össze sem hasonlítható.
Akibe általában tubus kerül mentőellátás során, eléggé akut a dolog, és eleve a folyamat mortalitása rosszabb.
Míg egy kórházban hamarabb kerül tubus a betegbe, többnyire nem olyan gyors lefolyásúak a dolgok.
Pl. eleve egy szívinfarktus az utcán nem túl jó kilátású. Főleg ha aszalja a beteg a panaszait óráig. És általában szokta is. Míg a kórházban kezelt anginás betegnél eleve figyelnek a kisebb tünetekre, amit a beteg saját közegében elbagatelizál.

És míg nyilván egy stroke-os - ha tűri - és LM-et kap, kicsi eséllyel hal meg. Beviszi a szállító/eset, CT, infúzió, jóccakát
Viszont tubust infarktusos, keringésleállásos, tüdőödémás kap (többek között) , itt eleve kisebb sansszal indul a beteg.
"Jó időben, jó helyen kell meghalni..."
baberni
parázspörgető

Hozzászólás Szerző: baberni » 2007. feb. 25. 12:19

gafz írta:Viszont legalább egy reanimatio alanya jó esetben nem harap :twisted:
Jobb félni, mint megijedni... :-P (szivesebben nyomom be a laryngoscopot, mint az ujjam)
gafz
vörös kakas réme
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: gafz » 2007. feb. 25. 12:17

Viszont legalább egy reanimatio alanya jó esetben nem harap :twisted:
baberni
parázspörgető

Hozzászólás Szerző: baberni » 2007. feb. 25. 12:16

Jaja...különben meg én már minden ilyen "hülyeségnek" tűnő statisztika mögött érdekeket érzek...(és nem a beteg érdekeit... ;-) )
gafz
vörös kakas réme
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: gafz » 2007. feb. 25. 12:10

Ez a statisztika kicsit hülyeségnek tűnik ám... ha az "OMSZ" helyszíni intubálás mellett dönt, akkor általában nagyobb a gáz, mintha mellőzi... :-) Szóval még szép, hogy nagyobb a halálozás. :-D
baberni
parázspörgető

Hozzászólás Szerző: baberni » 2007. feb. 25. 11:38

Köszi a válaszokat! :-P
Az volt a meglepő, hogyolyan statisztikát mutattak, hogy az OMSZ által intubált betegek közül nagyobb a mortalitás, mint az intézetben történt intubációk esetén. De úgy gondolom korrekten csak akkor lehetne ilyen adatokat összehasonlítani, ha ugyanazon betegség-hasonló stádiumában intubált betegei lennének az adatgyűjtésbe bevonva, de ez lehetetlenség. Különben is balesetben sérülteket minimum le kellett volna vonni, mert az nem gyakran fordul elő intézetben (már baleset) és sokkal gyakoribb a halálos kimenetel. De mindenesetre fura volt ezt így hallani. LM levezetésében meg úgy tűnt az ellátó van nagyobb "veszélynek" kitéve, hiszen mélyen a beteg szájába be kell nyúlni, minden harapásvédelem nélkül (?).
máp
tömlőszállító

Hozzászólás Szerző: máp » 2007. feb. 25. 11:11

Hát egyes könyvek szerint például reanimációnál a maszkos lélegeztetés is ugyanolyan hatékony (jó technika esetén) mint az intubálás... És mégis mindig intubálnak a tisztek/orvosok, már ha lehetséges persze.

Szerintem a maszk kb akkor jó, ha eü középkáder van "helyzetben". Hivatalosan nem intubálhat, de már hatékonyabb, mint a fej pozícionálása műfogásokkal.
De ha belegondolunk, hogy a tubus egyik vége kint van, ott a ballon/gégecső, lehet leszívni váladékot, ráadásul elég stabil, és itt a legdirektebb a lélegeztetés, akkor szerintem ez a legjobb.

Mondjuk egy tüdőüdémánál is megnézek bármilyen maszkot. Ha nincs tubus, cseszheted az egészet. Például a ballont néhány perc alatt fogni se birod kesztyűvel, mert a testnedvek miatt igencsak csúszik a gumi a gumin:((
"Jó időben, jó helyen kell meghalni..."
gafz
vörös kakas réme
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: gafz » 2007. feb. 25. 8:45

baberni írta:Sziasztok!
A legutolsó légútbiztosítás továbbképzésen eléggé le lett 'hurrogva' az endotracheális tubus és használatának sikeressége, jobbnak tartották a laryngeális maszkot (mondhatni sztárolták) mind behelyezés, mind túlélési esélyek szempontjából. Van esetleg erről nagyobb számú használattal már tapasztalat valamerre? És ha igen, tényleg jobb?
1.) mint légútbiztosító eszkön nem jobb, viszont ritkábban problémás a behelyezése, kevés gyakorlatal is könnyen használható (de csak relaxált vagy halott betegnél), nehezen intubálható betegnél is gyorsan behelyezhető.

2.) Milyen túlélési esélyek??? Pl. a reanimatio túlélésében elég nehéz jelentős javulást elérni, nem hiszem, hogy a laryngeális maszk lenne ennek az eszköze...

3.) nagyon mély narkózis kell elviseléséhez (tensiokiugrás), tartós használatra alkalmatlan.

4.) vak vezet világtalant, mert még csak intubatios fantomon próbálgattam, de ott 100% sikerrel :-)
andrew0716
pernyekergető

Hozzászólás Szerző: andrew0716 » 2007. feb. 25. 0:42

Szia baberni!
Az LM előnyeiről talán a pesterzsébeti mentődolgozók tudnának beszélni, úgy tudom, náluk saját zsebből rendszeresítve van az ONE-n (is). A honlap címe: www.erzsebetmento.shp.hu, van fórumuk is.
Üdv.
eszt
tűzokádó sárkány legszörnyűbb rémálma

Hozzászólás Szerző: eszt » 2007. feb. 24. 23:54

Aspiráció ellen nem véd... :???:
baberni
parázspörgető

Hozzászólás Szerző: baberni » 2007. feb. 24. 23:16

Sziasztok!
A legutolsó légútbiztosítás továbbképzésen eléggé le lett 'hurrogva' az endotracheális tubus és használatának sikeressége, jobbnak tartották a laryngeális maszkot (mondhatni sztárolták) mind behelyezés, mind túlélési esélyek szempontjából. Van esetleg erről nagyobb számú használattal már tapasztalat valamerre? És ha igen, tényleg jobb?
Frinyó
tűzokádó sárkány legszörnyűbb rémálma

Hozzászólás Szerző: Frinyó » 2007. jan. 08. 0:06

Egy kis érdekesség, avagy az orvostudomány az elkövetkező 50 évben!
http://origo.hu/tudomany/elet/20061220akovetkezo.html
"Szégyen a futás,de a kurv@ annyát annak aki kerget!"
Lánglovagok
Szerkesztő
Kapcsolat:

Népszabadság

Hozzászólás Szerző: Lánglovagok » 2007. jan. 02. 11:21

Válasz küldése