Jelentkezés tűzoltónak

Ki és miként lehet tűzoltó? Itt olvashatók a pályázatok és az álláshirdetések is.
Válasz küldése
Lánglovagok
Szerkesztő
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Lánglovagok » 2004. jún. 14. 22:02

Kedves Borsodi!

Valóban, a feltételek közül ki kell venniük a letöltött sorkatonai szolgálatot. Helyette változatlanul marad a szigorú egészségügyi alkalmasság (mind fizikailag, mind pszichikailag).
borsodi
vízpocsékoló

k.s.sz.

Hozzászólás Szerző: borsodi » 2004. jún. 14. 22:00

Üdvözlök mindenkit!
Most vagyok itt először. Úgy tudom, hogy a tűzoltósághoz (sok minden egyéb mellett) való bekerüléshez feltétel (volt) a letöltött sorkatonai szolgálat. Viszont a közelmúltban vonultak be az "utolsók", vagyis ez megszűnik. Ezzel együtt szimplán megszűnik az általam említett kitétel is, vagy lesz helyette valami egyéb?
Köszönöm a választ!
BM KOK
tűzokádó sárkány legszörnyűbb rémálma
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: BM KOK » 2004. márc. 25. 13:14

Újoncnak!
Miután más nem reagált felvetésedre, ezért röviden - találgatás szintjén - én kísérlem meg. Válaszom nem hiteles, mert nem rendelkezek a korrekt válaszhoz szükséges információval!
- Lehetséges hogy a felvételek az alaptanfolyamot megelőzően közvetlenül történnek, és most éppen nincs tanfolyam ütemezve, illetve ha van, akkor annak állománya már feltöltött.
- A másik - és nyomósabb - ok az is lehet, hogy tűzoltóéknál most éppen nincs létszámhiány, így felvétel sem. De ha regisztráltak az említett helyen, akkor biztos keresni fognak.
ujonc
vízpocsékoló

Hozzászólás Szerző: ujonc » 2004. márc. 23. 13:43

Sziasztok. A nickböl is lehet következtetni, hogy meglehetösen új vagyok ezen az oldalon. Azért fordulok ehhez a fórumhoz, mert kíváncsi vagyok,hogy a helyzetem, ill. a problémám egyedi-e, avagy sem. Szóval: Hosszú ideje érik bennem az elhatározás, hogy tűzoltó szeretnék lenni. Nyilván közrejátszik ebben az is,hogy a honvédségnél is az voltam,ráadásul édesapám is az, a vér nem válik vízzé, ismét bebizonyíttatott. Jártam a Dologház utcában,felvették az adataimat,elbeszélgettünk,de azóta semmi válasz.(kb. egy hónapja történt) Pedig azt hiszem nagyjából minden rendben van velem, a fizikumom rendben van, érettségim is van és a családi háttérnek köszönhetően elég jól kitanultam az alapvető szakmai "fogásokat". Mégis úgy érzem, nem vesznek számba, mint lehetséges jelöltet.. :( Vagy ez mindenkinél így megy? Aki tud vmi jó tanácsot, vagy van vmilyen tapasztalata ezzel kapcsolatban,ossza meg velem. kösz.
dpeti
vízpocsékoló

Hozzászólás Szerző: dpeti » 2004. feb. 20. 16:04

Sziasztok!
Ha esetleg nem emlékeznétek rám én vagyok aki az OMSZ-tól szeretnék átkerülni hozzátok.
Tehát megvan a páv-1(ujfajta 5 éves) C-s jogsi érttségi sajna nincs 9 éves gyakorlat kéklámpával. Mult héten voltam bent a Dologház utcában jelentkezni ahol kedvesen fogadtak és azon kívül, hogy kb 10 kg sújfeleslegem van nem találtak semmi kivetnivalót bennem. Azt mondták az érettségi hiánya nem gond. Mégis azt mondták, hogy egyenlőre várnom kell ők sem tudják mennyit. :(
Tudtok valami belső infót, hogy kb. mennyi ilyenkor a váakozási idő? És szerintetek is esélyes vagyok a felvételre?
Köszi a válaszokat!
Royal
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Royal » 2004. jan. 10. 18:58

megjött köszi.
katasztrofális

Hozzászólás Szerző: katasztrofális » 2004. jan. 10. 11:40

Almera:
Természetesen nincsen semmiféle jogi végzettségem.
Royal:
Érdekesen fogalmaz a rendelet, amikor önkormányzati tűzoltóságot említ.
Kérdésként felmerülhet, hogy az önkéntes tűzoltóság önkormányzati tűzoltóság-e. Szerintem nem.
De ha mégis az lenne, van még egy kitétel, mégpedig az, hogy csak a hivatásos szolgálati jogviszonyban álló tűzoltókra vonatkozik a rendeletnek ez a pontja. Ilyen pedig csak a HÖT-nél van.
Magyarul:
Szerintem az ÖT és a tűzoltó egyesületek tagjainak kötelező a PÁV I. a megkülönböztető jelzések használatához.
Hogy mi van akkor, ha valaki HÖT gkv., és otthon ÖT vagy ÖTE tag?
Na erre válaszoljanak a jogászok!
A rendelet pü-ben megy!
Royal
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Royal » 2004. jan. 09. 23:41

nézzétek el nekem, hogy 180 km-re lakom, valaki küldje le a jogszabály nekem is. Köfi.
az önkéntes most a tűó-sághoz tartozik vagy nem? akkor most kell vagy nem?
Almera
lángterelgető

PÁV

Hozzászólás Szerző: Almera » 2004. jan. 09. 23:29

Katasztrofális! Te biztosan jogi végzettségű vagy!
Egyébként betüről betüre igazad van! A rendelet így értendő, ahogy leírtad!!!
katasztrofális

Hozzászólás Szerző: katasztrofális » 2004. jan. 09. 13:27

Kedves E.Bohl!
Az általad említett idézetet valóban kihagytam, nem véletlenül. Azért követtem el ezt a kegyes csalást, mert ha valakinek nem áll rendelkezésére az egész rendelet csak megzavarja őt ez a kitétel.
Józan paraszti ésszel (bár egy régi jó barátom szerint én csak álkulák vagyok, mivel földem nincs, de nagy paraszt vagyok) szerintem a helyzet a következő:
Amint említetted, az 1.§ (2) bekezdés valóban utal a 9. § (2) bekezdésére, amely visszautal a 3.§ (6) bekezdésére.
A 3. § (6) pontja szerintem azt mondja ki, hogy a fináncok, (elnézést) és a honvédség gkv-i részére a saját cégükön belül kiadott PÁV-ot a saját járműveik vezetésére kell korlátozni.
Ez a pont tehát a rendőrség, a hiv. kat. véd szervezetek és a HÖT-ök hivatásos álományú gkv-it nem érinti.
A 9.§ (2) pontja pedig ennek a korlátozásnak a törlését szabályozza.
Így néz ki ez az én olvasatomban.
Ha ne adj' isten valakit érdekel a rendelet és nem tud hozzájutni, emilben elküldöm neki.
ebohl
vízpocsékoló

Hozzászólás Szerző: ebohl » 2004. jan. 09. 11:39

Bocsi Royal!
Az üzenet Katasztrófálisnak szól.
ebohl
vízpocsékoló

Hozzászólás Szerző: ebohl » 2004. jan. 09. 11:37

Kedves Royal!

Felhívnám a figyelmedet, hogy a jogszabályok értelmezésével igencsak csínján kell bánni, ugyanis egy "a"-betűnek is nagy jelentősége lehet.
Az általad idézettekkel az a probléma, hogy kihagytál belőle egy jelentős részt: "a 9. § (2) bekezdése kivételével".
Tehát a teljes mondat így néz ki: "(2) A rendelet hatálya - a 9. § (2) bekezdés kivételével - nem terjed ki a rendőrség, a hivatásos katasztrófavédelmi szervek, az önkormányzati tűzoltóság és a határőrség, valamint a büntetés-végrehajtási szervezet állományába tartozó hivatásos szolgálati jogviszonyban álló azon hivatásos állományú tagjaira, akik ezen szervek megkülönböztető jelzést használó gépjárműveinek vezetésére jogosultak és ilyen gépjárművet vezetnek."

És innen kezdve kezdődik a (számomra) káosz, ugyanis a 9. § (2) bekezdése visszahivatkozik a 3. § (6) bekezdésére, ami szintén PAV I. előírásról beszél, valamint külön jogszabályra is, és ember legyen a talpán, aki követni tudja. Ha logikailag le tudod vezetni, azt szívesen veszem.

Üdvözlettel: ebohl
katasztrofális

Hozzászólás Szerző: katasztrofális » 2004. jan. 09. 10:51

Royal:
Utánanéztem a dolognak. A közúti járművezetők pályaalkalmassági vizsgálatát a - többször módosított - 11/1988. (XII. 20.) KM-BM együttes rendelet szabályozza. A 14/2002. (IX. 13.) GKM-BM együttes rendelet 1.§ (2) bekezdése az alábbiak szerint módosította a rendeletet:
A rendelet hatálya nem terjed ki a rendőrség, a hivatásos katasztrófavédelmi szervek, az önkormányzati tűzoltóság és a határőrség, valamint a büntetés-végrehajtási szervezet állományába tartozó hivatásos szolgálati jogviszonyban álló azon hivatásos állományú tagjaira, akik ezen szervek megkülönböztető jelzést használó gépjárműveinek vezetésére jogosultak és ilyen gépjárművet vezetnek.
Royal
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Royal » 2004. jan. 06. 23:11

katasztrófális:
lehet, hogy nincs igazam, de járjunk utána?
biztos van a forumon zsaru, irja le nyugodtan, hogy kell-é vagy sem
de elvileg nekik csak a zsaru iskolában kell megszerezni az ügyintézői paszust.
katasztrofális

Hozzászólás Szerző: katasztrofális » 2004. jan. 06. 17:46

faron1:
Nem állítottam, hogy különbséget kell tenni mentő, tűzoltó, vagy rendőr között. Tényként közöltem, hogy a tűzoltóknak eddig nem volt kötelező a PÁV (PAV?!) I. A 80-as években volt olyan tűzoltó kollégám, aki azért szerezte meg az I-es minősítést, mert mellékfoglalkozásban az OMSZ-nál nyomta a gázt.
Nem akartam leírni, de most már nem tudom kihagyni: az említett fiatalember az OMSZ-nél sofőr, társadalmi munkában ÖTE-tag.
Pozsárka:
Amit a képzettséggel kapcsolatban írtál, azt hiszem igazad van.
Az első kijelentésedet meg nem értem.
Royal:
Én úgy emlékszem, hogy a vonatkozó BM rendelet a rendőröknek sem ad felmentést a PÁV I. alól.
A második írásoddal egyetértek. A tapasztalat a pszichológiai feladatok megoldásánál nem segít, nagyon sokat segíthet viszont egy-egy közlekedési szituáció helyes megítélésénél. A kor előrehaladtával megfontoltabb is lesz az ember. Tudod, mint a „bikás viccben”: a fiatal bika amikor meglátja a teheneket, odarohanna, hogy megkefélje az egyiket. Az idősebb visszatartja: „Most szépen odasétálunk, és megkeféljük mindet.”
Royal
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Royal » 2003. dec. 30. 20:16

faron1:

nem vonom kétségbe! de ez már egy mai állapot... :D persze jó tudni, hogy a 45-el száguldó omsz kocsi nem ebédért megy... :D
faron1
csizmás kandúr
Kapcsolat:

PÁV

Hozzászólás Szerző: faron1 » 2003. dec. 30. 17:57

Hali!

Nem tudom, hogy a nagyfaluban mi a helyzet,de Veszprém megyében mindenkinek van érvényes PÁV 1 es vizsgája.
Royal
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Royal » 2003. dec. 30. 16:01

bocsi a 2 irásért!

katasztrófális:

én is azt mondom, hogy a rendszer rossz! az öreg rókák, már rutinból vezetnek nem izomból, s szerintem ha valaki megszokja a lóvat hol kezd fogni a fék... azt egy lestarpált gépen vizsgálni amin a legjobb esetben is a vizsgázók 15% megy át?
Royal
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Royal » 2003. dec. 30. 15:57

faron1:

kedves uram, azért vigyázunk azzal a "nálunk mindenkinek megvan a pavI vizsgája", mert nem véletlen, hogy sok betegszállitórol leszerelték a jelzést (bár megjegyzem ez többek között a hosszab müszaki miatt is lehet) a nagyfaluban azért nem ilyen jó a vizsgázott/bukott arány. s akinek nem sikerült ülőkocsira került, mert amúgy jó munkatárs!

ez egy varázslás, ami csak a lóvé lerántásra jó. s nem az igazi vonulós jó soför bevizsgálására. ez igazából a jogi oldalon jelentkezik, mivel igy a vonulós söför baleseténél, már lehet mondani/bizonyitani, hogy de kérem a soförnek van PAV vizsgája!

A taxisoknak akik sokkal többet "vonulnak" mégiscsak a II/III -as kell?

egy biztos, PAV1 van és kell jogilag! én ismerek olyant akinek sikerült, de be sem ülnék mellé, meg olyant akinek nem, s biztonságban érzem magam mellette.

vegyük a BM rendőrség állományát, nekik miért nem kell PÁV1 csak ügyintézői? mi miat van a különbség? valaki mondja el, mert nekem az utobbi 3 évben nem sikerült kideriteni...
DÖTE
Szent Tömlő őrzője

Hozzászólás Szerző: DÖTE » 2003. dec. 30. 12:22

Ez nagy igazság! Csak szerintem magyarázd el az öreg rókáknak, hogy ők is megértsék.
Te is tudod, ami új, nem tudjuk használni az sz**, szemét, nem való semmire.

Üdv!

DÖTE
Pozsárka

Hozzászólás Szerző: Pozsárka » 2003. dec. 30. 11:58

Hi!
"...hogy rutinos, tengelyen sok-sok kilométert megtett pilóták 60-70%-át "kiszórják" egy ilyen vizsgálaton." az bizony NEM véletlen :!:

A bázisok vegyésztechnikusai témához:
Az soha sem baj, ha valaki többet tud, vagy jobban ért valamihez!
Az a jó, annak kellene lennie, ha a mérce felfelé mozdul!
Ez a fejlődés záloga. +még valami: Nekünk régieknek meg fel kell venni és tartani kell a lépést (mégha nehéz is, akkor is, ha nem mindig tetszik is).
faron1
csizmás kandúr
Kapcsolat:

PÁV

Hozzászólás Szerző: faron1 » 2003. dec. 29. 13:38

Kedves Katasztrófális!

Szerintem a készenléti szervek közül az Országos Mentőszolgálatot érintette legnagyobb számban a PÁV. Kérdezem :miért, milyen alapon illetve milyen jogon ne kelljen egy tűzoltó autót vezető vagy esetlegesen egy rendőrautóval száguldozó sofőrnek PÁV vizsgát tennie?????

Lehet hogy jó sofőr azért mert nem felel meg egy adott pillanatban egy ps. teszten.Ám kérdezem én, egy mentő nem lehet jó sofőr ugyanilyen okból?????Mégis nállunk mindenkinek megvan a vizsgája.

A teszt olyan amilyen."Okos "emberek találták ki, de úgy lenne helyes, hogy kötelezően mindenki csinálja meg aki megkülönböztető jelzést használ.
katasztrofális

Hozzászólás Szerző: katasztrofális » 2003. dec. 29. 12:58

Kedves Pozsárka!
Hallottam már ezekről a Regionális Műszaki Mentő Bázisokról, bizony. Csak az a baj, hogy JÓT MÉG NEM HALLOTTAM.
Ha már Veszprémmel kiegészítették a felsorolásodat, ne feledkezzünk meg Szolnokról sem, nehogy az ottani férfiak megsértődjenek.
Bevallom őszintén nem gondoltam erre a speciális esetre, – talán azért, mert a mi megyénkben nincsen – hogy van kilenc olyan tűzoltóság, ahol van RMMB.
Arról, hogy szükség van ilyen végzettségű emberekre ennek a beosztásnak a betöltéséhez, nem vagyok meggyőződve:
1. Idézet a BM OKF Módszertani Útmutatójából a RMMB eszközeinek igénybevételéhez:
A felszereléseket, anyagokat, műszereket, illetve védőfelszereléseket, védőruhákat a kezelőszemélyzet adja át a beavatkozói állománynak, és a feladat befejezését követően a visszavételt is ők végzik.
Szükség esetén nyújtsanak segítséget az adott felszerelés üzemeltetéséhez, vagy ők maguk hajtsák végre a meghatározott feladatot.
Számomra ebből az derül ki, hogy a beavatkozást alapvetően nem a kezelőszemélyzet végzi, akkor meg minek az a bizonyos végzettség?!
2. A vegyi baleset-elhárító konténer málházási jegyzékében felsorolt, több mint száz felszerelés és anyag közül talán csak egy esetben érzem, hogy szükség lehet vegyészi végzettséghez, ez pedig a kézipumpa, kimutatócsövekkel.

A PÁV I. vizsgálattal kapcsolatban is van néhány észrevételem:
1. A tűzoltóságok gépkocsivezetőinek mindig is felmentése volt a vonatkozó jogszabály alól.
2. A vizsgálat pszichológiai vizsgálatokból áll, és ha valaki itt nem felel meg, attól még lehet nagyon jó sofőr, és ez igaz lehet fordítva is. (Nálunk van egy srác, az időszakos PÁV I.-et megszerezte, a többség szerint legfeljebb vak asszonyt vezethetne a zebrán, a bárdolatlanabbja szerint pedig csak áramot.)
Tudom ez lehet egyedi probléma, és ettől a rendszer még lehet jó.
Elgondolkodtató azonban az a tény, hogy rutinos, tengelyen sok-sok kilométert megtett pilóták 60-70%-át "kiszórják" egy ilyen vizsgálaton.
Pozsárka

Hozzászólás Szerző: Pozsárka » 2003. dec. 23. 9:20

Szervusztok!

Tudom, hogy nem osztatlanul lesz "népszerű " a véleményem, DE feltétel nélkül egyetértek azzal a követelménnyel, hogy (5 éves) PAV I. nélkül senki se kaphasson gkv. beosztást a tűzoltóságon.
Ezt nem elégséges feltételnek gondolom, hanem minimálisan szükséges feltételnek gondolom.
ebohl
vízpocsékoló

Hozzászólás Szerző: ebohl » 2003. dec. 23. 9:00

Kedves János!

"ebohl írta:
Ugyanez vonatkozik az újfajta (5 éves) PAV I-el rendelkezőkre is, mivel januártól csak ők vezethetnek kéklámpás autót!
Ezt biztosan jól tudod?"

Csak 80%-os biztonsággal tudom jól. Ellégé nehéz kiigazodni az ezzel kapcsolatos jogszabályokban az ide-oda történő hivatkozások miatt. Jó párszor végigküzdöttem magam rajta és az én megítélésem szerint kell a PAV I.
A 20 % bizonytalanságom abból adódik, hogy a Központi Közlekedési Felügyeletnél - ahol végzik ezeket a vizsgálatokat - megkérdezték az egyik kollégát, hogy miért küldtük őt vizsgálatra, hiszen nem kellene. Viszont engem erősít, hogy a megyei igazgatóság álláspontja szerint is kell, a parancsnokom elmondása alapján ugyanez hangzott el a júniusi szekszárdi parancsnoki/személyzetis továbbképzésen is, valamint a helyi KRESZ-oktatáson is egy olyan külső előadó által, akinek a véleménye ilyen ügyekben minimum megyei szinten mérvadó.
Mi mindenesetre kérjük. Ha másért nem, a biztonság miatt: olyan tűzoltó ne vezessen kéklámpával autót, aki a PAV-on nem tud megfelelni.

Üdv: ebohl
Válasz küldése