Alapfokú tanfolyam

Ki és miként lehet tűzoltó? Itt olvashatók a pályázatok és az álláshirdetések is.
Válasz küldése
kiss jános
szikracsapkodó

Hozzászólás Szerző: kiss jános » 2005. dec. 21. 8:51

T. Puska bá!
Nagyon egyetértek a felvetéseddel, mivel az "Eű" oktatást nagy csindra-tattával reklámozták, és akik elvégezték azok már lehet, hogy az AMBU babát (tudás frissités hiánya) sem ismernék meg. :???:

Ui:
Lángnyelv jelzését vettem!

Üdv:
K. J.
vizsgáló
vörös kakas réme

Hozzászólás Szerző: vizsgáló » 2005. dec. 21. 7:22

L_Jani!
Talán ezúton sikerül az illetékesek figyelmét felhívni erre a fontos kérdésre (is). A képzés során pedig valóban szakemberek oktassák ezeket a tárgyakat. Sok szakembert lehetne erre találni, pl a rendőrtisztin, vagy a ZMNE-n.

Mindenki egy kicsit pszichológus is. Az élet sok mindenre megtanit. Ha ehhez kapna a beavatkozást irányító egy kis elméletet, akkor sokkal tudatosabban, hatékonyabban alkalmazhatná az ilyen jellegű tudását a kárhelyszínen.

És itt visszakapcsolódnék maestrohoz: ezt nem alapfokús tananyag.
puska bá'
Szent Tömlő őrzője

alapfokú

Hozzászólás Szerző: puska bá' » 2005. dec. 20. 23:28

Nem is olyan régen volt /nálunk 3 nap 1 esztendő/,hogy embereket ujjáélesztő tanf.indult be.A média meghivottai lelkendezve üdvözölték,publikálták az éppen AMBU -babán sikeresen végrehajtott eseményt.Akik a vizsgán megbuktak,jól jártak,mert a pénz a következő évre elfogyott!Akik levizsgáztak,gyakorlat,készülék híján,vajh mit érnek?Erről miért nem beszélünk,miért hallgatunk?!Az alapfokúhoz annyiban kötődik,hogy a temetikához tartozott.Anno....
"lényünkbe rejtve homályosan és mélyen alszik az elmúlt veszedelmek rémülete....."
L_Jani
Szerkesztő
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: L_Jani » 2005. dec. 20. 22:56

Vizsgáló:
Ha már felsőfokú képzés, akkor meg kell említeni az Ybl Miklós Főiskola tűzvédelmi szakát, ahol van olyan tantárgy, hogy "Mentés egészségügye, veszélypszichológia". Az ember azt hinné, hogy milyen jó kis téma, pedig sajnos az oktatott anyag nem ezt tükrözi...
Az első rész (mentés eü.) tartalma az alapvető elsősegély-nyújtás, semmi szakmai tartalom. Bárki játszva meg tudja csinálni, aki a sima jogosítványhoz szükséges elsősegély-nyújtási vizsgát letette. A második rész (veszélypszichológia) érdekesebben hangzik, de valójában egy nagy nulla az egész. Ha jól emlékszem, akkor összesen 4 előadás, és semmi olyanról nem esik szó, aminek a kárhelyen hasznát lehetne venni - teljesen más a téma, mint ami a tantárgy neve... :-(
Lángnyelv
tűzokádó sárkány legszörnyűbb rémálma

Hozzászólás Szerző: Lángnyelv » 2005. dec. 20. 22:04

T. kiss jános!

Lehet hogy neked nem érthető a fogalmazásom, de sztem(remélem nem sértődtsz meg)"fő" ként nem neked írtam válaszom, hanem ízinek.....

Egyébkébnt meg csak leírtam hogy mi merre hány, az egészből számodra az a fontos sztem, hogy én inkább gyakorlatot oktatok/nék, mintsem elméletet........aki ismer, az tudja hogy kiknek......
Natura homini rationem dedit,qua animi impetus regerentur! - A természet az embernek észt adott,hogy az szabályozza az indulatait!
Audiatur et altera pars.- Hallgatassék meg a másik fél is.
vizsgáló
vörös kakas réme

Hozzászólás Szerző: vizsgáló » 2005. dec. 20. 21:32

maestro írta:Viszont amit nagyon furcsállok, bár lehet, hogy csak az én figyelmem kerülte el, vagy nem találkoztam a dologgal. Pontosabban nem hallottam olyanról, hogy is kell egy sérülttel bánni a beszorult roncsban? Hiszen ez sem egyszerű dolog, szóval tartani, kitartást adni valakinek, aki be van szorulva valahová, ráadásul netán súlyosan sérült. Ilyen jellegű okítás miért nincs? Az OK, hogy tanulnak elsősegélynyújtást és egyebeket, ez is nagyon fontos. De az is, hogy kell beszélni azzal, akit kimentenek.
maestro!
Ezt úgy hívják, hogy pszichológia. Valóban ez kimarad sokak tanulmányaiból. És nem elég csak néhány órát szánni erre témára a tűzoltó felsőfokú képzés során. Többet meg nem adnak erre, úgyhogy marad a józan paraszti....
maestro

Hozzászólás Szerző: maestro » 2005. dec. 20. 20:26

Nah pár saját gondolat a tűzoltó meg a boncolásra menés dologtól.
Az ok, hogy egyesek szerint igy hozza lehet szoktatni az embert a látványhoz. De milyen látványhoz? A boncterem látványához? Ahogy fekszenek 5 márvány asztalon az elhunytak, és nekiállnak darabolni őket? Ahogy körbevágják a fejbort és az arcra ráhúzzák, mint az indiánok? Vagy ahogy fűrésszel szétvágják a bordákat? Vagy ahogy slaggal locsoljak a belső szerveket hogy lehessen látni valamit? Hat nem tudom, ebből mennyire lehet hozzászokni a látványhoz. Láttam már pár ilyent, nem egy élvezetes dolog. Láttam doki hallgatókat, akik első alkalommal vettek részt boncoláson. Mindenre figyeltek, csak arra nem, amiért mentek oda. Valahol érthető volt az ahogy viselkedtek. Próbálták lezserséggel tompítani a hely légkörét. Volt akinek sikerül, de van olyan, aki azóta gyakorló doki, de a mai napig végigfut a hátán a hideg, ha eszébe jut amit akkor átélt. Vajon a tűzoltó különb ember, és úgy értékeli a látottakat, ahogy azt valaki(k) kitalálták az íróasztal mellett? Vajon mikor ezt kitalálták, megkérdeztek boncmestert is hogy mi a véleménye ezekről a látogatásokról? Erősen kétlem.
Ha jól tévedek, a rendőröknek sem kell menni ilyen helyre, pedig ott is van pár szakterület, ahol találkoznak elhalt emberrel (baleseti helyszínelő, bűnügyi helyszínelő) Ők kint a helyszínen találkoznak először a látvánnyal. És bizony néha keményebb dolgokat látnak, mint a tűzoltók.

Viszont amit nagyon furcsállok, bár lehet, hogy csak az én figyelmem kerülte el, vagy nem találkoztam a dologgal. Pontosabban nem hallottam olyanról, hogy is kell egy sérülttel bánni a beszorult roncsban? Hiszen ez sem egyszerű dolog, szóval tartani, kitartást adni valakinek, aki be van szorulva valahová, ráadásul netán súlyosan sérült. Ilyen jellegű okítás miért nincs? Az OK, hogy tanulnak elsősegélynyújtást és egyebeket, ez is nagyon fontos. De az is, hogy kell beszélni azzal, akit kimentenek.

Ami meg az oktatás többi részét illeti, nem tudom máshol kik hogyan oktatják az újoncokat, és milyen eredménnyel. Csak arról van némi sejtésem, hogy Pécsen ez hogy folyik. De úgy gondolom, aki valóban tűzoltó akar lenni, és nem csak egy munkahelyet akar, az kellően képzett emberke lesz, mert eleve érdekli a dolog, és nem egy kényszernek fogja fel a dolgokat.
kiss jános
szikracsapkodó

Hozzászólás Szerző: kiss jános » 2005. dec. 20. 18:51

T. lángnyelv!

Elolvastam, de nem tudlak követni??????!!!!!! :cool:

Érthetőbben, mert úgy fogalmazol mint aki nem tudja miről szól a téma. :cool:

Üdv:

K.J. :mad: [-X
Lángnyelv

Hozzászólás Szerző: Lángnyelv » 2005. dec. 20. 15:43

Lángnyelv!

Nem kell itt kiképző központ, csak "másképp" kell hozzáállni a dolgokhoz.
Vagy oktatónak kell lenni, vagy tűzoltónak, ebben a témában vagy másnak!
Neked milyen fortélyaid voltak mikor először oktattál? Írhatnál egy pár sort, tudod a jó pap is holtig tanul!
Tudom tudom a jó papos szöveget és igaz......Nos először én áltban elszokltam mutatni, miközben magyarázom hogy mi merre hogyan, ha nem értik elmutatom még egyszer, majd átadom neki(k) a "stafétát" és elkezdhetik, ha nem megy akkor besegítek nekik, vagy akár félbeszakítom, de azt csak végső esetben, mivel nem szeretem ha félbeszakad egy gyakorlat amiatt hogy 1-2 mp-nyi idő csúszáskövetkezett be.......mert ha a csúszás bekövetkezik, attól a másiknak még van lehetősége az ő, éppen aktuális, feladatát elvéhezni/teljesíteni, ha a másiknak nem sikerült, legalább az gyakoroljon aki tud.......Megaztán inkább több gyakorlat, mint elmélet alapon szoktuk/tam.

Hát ennyi + küldök egy privit.......
Natura homini rationem dedit,qua animi impetus regerentur! - A természet az embernek észt adott,hogy az szabályozza az indulatait!
kiss jános
szikracsapkodó

Hozzászólás Szerző: kiss jános » 2005. dec. 20. 9:17

T. Big Gabi írta:

"Adjatok időt annak a gárdának, akik elkezdtek munkálkodni a jobbítás, a szakmai feladatokra ténylegesen felkészítés érdekében!"

Nagyon egyet értek a fentiekkel, mert egy kreativ társaságnak időt kell adni a kibontakozásra főleg meg ha sok éves vonulási tapasztalattal rendelkeznek.!!!!!!!!!!!!!!!!! :-D

Nagyon sokat lehetne tenni az alapképzés jobbításáért, de nekünk magyaroknak csak ötleteink vannak, a megvalósítást pénz hiányában csak szegényesen lehet végrhajtani.. Mig, tőlünk nyugatra (aki járt arra) pénz is van hozzá!

Aki tűzoltó az mindenki tudja, hogy az igazi képzésnek alapja a gyakorlati oktatás, amelyre már a nyugatiak kitalálták az oltó bázisokat (mobil oltó konténert), de kérdezem, ezt magyarországon az ATOMIX kivételével valaki megtudja megfizetni.?! :???:

Aki már kipróbálta (a sorok írója is) az tudja értékelni a konténer gyakorlati hasznosságát. :-P

Üdv:

K.J.
krisna
vízpocsékoló

alapfokú

Hozzászólás Szerző: krisna » 2005. dec. 20. 9:09

Nem értek egyet, a boncolásnak igenis nagy jelentösége van. A tüzoltó itt találkozik elöször az emberi test ennyire groteszk megjelenésével - látvány, hangok, szagok. Szemlélöként van jelen egy emberi test sosem látott feldarabolásánál. Ez lényegesen megterhelöbb, mint majd egy balesetben súlyosan sérült személy kimentése, mert ott bármilyen látvány is tárul a szeme elé, feladata lesz, amit végre kell hajtania. De ha ezen a boncoláson túl van, és nem lett töle rosszul, akkor nagyon valószínü, hogy az életben is helyt fog állni, tudja teljesíteni a feladatát bármilyen szélsöséges helyzetben. Ha úgy tetszik, fel lehet fogni próbatételnek is.
Ezen túlmenöen lehetne hasznosítani még anatómiai ismeretek elsajátításához is - amennyiben ilyen irányú tárgy szerepelne az alapfokú képzésben.
puska bá'
Szent Tömlő őrzője

alpfokú

Hozzászólás Szerző: puska bá' » 2005. dec. 19. 22:55

Az FTP által szervezett Tűzoltó szakképző tanfolyamon nincs!Nem is volt nagyon szerencsés,a célját nem érte el /komolytalan viselkedés stb./,nem beszélve a személyiségi jogokról. [-X
"lényünkbe rejtve homályosan és mélyen alszik az elmúlt veszedelmek rémülete....."
maestro

Hozzászólás Szerző: maestro » 2005. dec. 19. 22:04

Big Gabi:
Nincs boncolásra menetel! Megszünt!
Nem szunt +.
Es ma lemaradtam, mint a borravalo :mad:
Ízi Rájder
kapacsmester

Hozzászólás Szerző: Ízi Rájder » 2005. dec. 19. 21:58

A "pesti" kiképzésről pontosítanék.
Csak a KOK által szervezettről tudok! A mások által szervezettről nem tudtam. PARDON!

Lángnyelv!

Nem kell itt kiképző központ, csak "másképp" kell hozzáállni a dolgokhoz.
Vagy oktatónak kell lenni, vagy tűzoltónak, ebben a témában vagy másnak!
Neked milyen fortélyaid voltak mikor először oktattál? Írhatnál egy pár sort, tudod a jó pap is holtig tanul!
Ami nem öl meg, az erősít!
Lángnyelv

Hozzászólás Szerző: Lángnyelv » 2005. dec. 19. 21:05

Szeva Ízi!!!

Csak így tovább, sztem lehet hogy nálatok kéne egy kiképzőközpontot kialakítani......... :???: :cool:
Ízi Rájder
kapacsmester

Hozzászólás Szerző: Ízi Rájder » 2005. dec. 19. 20:20

Szia Lángnyelv!

Nem kell félteni a parancsnokot, tudja ő hogy mi folyik ott fenn azért is "KÉRT" meg, hogy foglalkozzak a fiukkal egy hétig intenzíven. Megvédte őket attól hogy az öregek ne piszkálják azzal hogy amit ők megtanultak és elsajátítottak az akkori hathetes alatt azt ők nem tudták teljesíteni 2 hónap alatt.
Nagyon jó hallani a két hét után, hogy lelkesen mesélik milyen jó is ez a tűzoltóság, milyen jó közérzetet biztosít egy jó csapatban lenni. Megismerték a kollégáim által a tűzoltóság valós és kellemesebb oldalát is.
teso1969
lángterelgető

Hozzászólás Szerző: teso1969 » 2005. dec. 19. 20:19

nem a végzettségét nézi senki az oktatónak, hanaem a tapasztalatát! Tatarektől, ha rákérdezel csípőből nyomja a választ, pedig nem pedagógus! Erre van szükség, nem az elméletre! Éppen olyan mint bármilyen szakma : szükségünk van az öreg szakikra!
Big Gabi
Szent Tömlő őrzője

Hozzászólás Szerző: Big Gabi » 2005. dec. 19. 18:37

kiss jános Írta:

„Hívatkozunk itt az elmúlt évekre, nézzük meg a jelenlegi FTP-és körülményeket (tárgyi- személyi) kimondható, hogy ez évben valami elmozdult, mert az illetékes ezredes az utóbbi időben megtette a lépéseket a jobbitás érdekében. Vegyük már tudomásul már más generációt kell oktatni.”

Ez a lényeg!

Adjatok időt annak a gárdának, akik elkezdtek munkálkodni a jobbítás, a szakmai feladatokra ténylegesen felkészítés érdekében!

maestro kérdésére:

„Valamit aruljatok mar el lecci!
Mi a menkunek kell menni az ujoncoknak boncolasra?”

Nincs boncolásra menetel! Megszünt!
one

Hozzászólás Szerző: one » 2005. dec. 19. 18:07

Egyet kell értenem "Ízi"-vel.
Továbbra is fenn tartom a véleményemet a mostani "alap"tűzoltó oktatásról. Már többszőr emlegettük azt hogy az egy DOLOG hogy ki milyen iskolát végzett, szvsz ez csak akkor frankó ha TUDJA is azt amit éppen abban a suliban meg tanult. Természetesen nem titok azt is tudja mindenki hogy úgymond ki lehet, seggen ülni az oskolát úgy is hogy tudás nem igazán ragad meg.
A másik pedig az hogy lehet hogy hiába végzett valaki pedagógus sulit, és ez álltal lett nálunk tiszt ill. egyéb, ha egyszer nincs akkora gyakorlata hogy azt le is oktassa úgy ahogyan kell. Itt szeretném meg ragadni az alkalmat hogy természetesen TISZTELET a kivételeknek, mert ugye vannak olyanok is.
Szvsz a tűzoltó szakma/alapszinten/ nagyobb részt a gyakorlati oldalból áll, a kevesebb pedig az elméleti. Itt gondolom lehetne ezen vitázni.
Csak kicsit átkéne gondolni, más az elmélet és más a gyakorlat. Más beszélni valamiről és más esetleg azt csinálni, természetesen nem a szónak a legszorosabb értelmében.
Ezért gondolom én azt hogy a GYAKORLATIASABB oktatók, akik miért ne lehetnének sima vonulósok, azok talán jobban letudják adni az anyagot, hiszan ŐK nap mint nap ezzel foglalkoznak, ismerik minden csinját-binyját.
Lángnyelv

Hozzászólás Szerző: Lángnyelv » 2005. dec. 19. 17:55

Ezért lehetne már rögtön diákoknál elkezdeni a "képzést" versenyekkel meg miegymással, ott tanulhatnak fegyelmet, meg esetleg nagyon alap dolgokat és amelyik diáknak nem tetszene meg az a hivatás, az még akkor módosíthat.....és legalább nem akkor amikor már ott van hogy kész felnőtt és neki ez a szakma nem megy, nameg akkor gondot okozna(egyes helyeken) hogy azt az embert pótolni kell, aki meg tovább szeretné ezt csinálni, az meg már diák korában megtanulhatta az alapokat...........

aki megcsak 18. éve után dönt úgy hogy tüzinek áll sztem annak sem ártana néhány órát résztvenni a diáktüzik "kiképzésén"..........

Én személy szerint szivesen foglalkoznék olyan diákokkal akik azt mondják hogy megpróbálják, de nem az tűnik ki a hozzáállásukból, hogy "áh úgyse fog menni"........Tartanék elméleti és gyakorlati oktatást is...... :cool: :cool:

Ez a véleményem, pesten meg örüljünk hogy legalább látnak vmit az alapfokúsokk, de mikor ezt megláttam:
Most épp három kolléga van nálunk akik gyakorlaton vannak pesten kapták eddig a kiképzést. Teljes mértékben át kellett velük venni az egész szerelést, mert pesten csak az a fontos hogy minél hosszabb alapvezetéket szereltessenek velük. Pedig nekik van pedagógiai végzettségük, mégis arra mentek rá hogy megutáltassák velük a hivatásukat amit választottak.
:shock: :shock: :shock:
Hát leestem a székről, a parancsnok helyében utánanéznék a hírnek, de mivel nem vagyok a helyében............ :-D
Ízi Rájder
kapacsmester

Hozzászólás Szerző: Ízi Rájder » 2005. dec. 19. 17:32

Üdvözlet mindenkinek!

Egy pár mondatban szeretném én is kifejteni a vélemémyemet az alapfokú tanfolyamról.
Még csak 8 éve vagyok a cégnél, s még nem vagyok tiszt, sőt pedagógus végzettségem sincs. Különleges szerkezelő vagyok, s mégis megbíztak az idén hogy vegyek részt mint gyakorlati oktató az igazgatóság által lebonyolított tűzoltó szakképzésben. 23 embert kaptam mindjárt így a mélyvízbe, közöttük volt hivatásos, önkéntes sőt még katona is akik közt volt tiszt is. Az első dolgom az volt hogy kiszűrjem azokat, akik tényleg tűzoltók akarnak lenni. Azokból gyúrtam egy kemény csapatot, majd mikor remekül végrehajtottak minden feladatot, közéjük vegyítettem a lappangókat, és közöltem velük hogy vizsgán és az életben is dolgozhatnak egymás mellett. Ezután keresztbe tettem a kezem és csak azt mondogattam, hogy "szerelj vissza"! Nem telt bele 4 nap a lappangók is remekül teljesítettek. A vizsgán gyakorlatból mindenki 4-es 5-re vizsgázott, a lappangók közül 3-an elméletből megbuktak(műszaki, oltóanyagismeret).
A katonaságra rátérve meg az alakiságra, meg a fegyelmezettségre, ez ügyben mindig a katonákkal volt gond, annyira hogy a saját tisztükkel szemben fegyelemsértést követtek el talán az volt a szerencséjük hogy nem elöttünk, mert akkor mehettek volna oda ahova akarnak. Az öltözetükre mindig rá kellett szólni hogy le ne essen róluk, a hozzáállásról meg ne is beszéljek.
És mindezt hogy tudtam mégis sikeresen végrehajtani? Úgy hogy az öregektől elloptam séróból az ötleteket, és teljes odaadással figyelemfelkeltő előadásban adtam le az anyagot. Ja és én sem voltam katona, hanem psz-es a tűzoltóknál de mégis megtanítottak a fegyelemre. Az hogy valamelyik fiatal elkanászkodik az egyedül a vezető hanyagsága és úgy is kell neki, megérdemli.
Most épp három kolléga van nálunk akik gyakorlaton vannak pesten kapták eddig a kiképzést. Teljes mértékben át kellett velük venni az egész szerelést, mert pesten csak az a fontos hogy minél hosszabb alapvezetéket szereltessenek velük. Pedig nekik van pedagógiai végzettségük, mégis arra mentek rá hogy megutáltassák velük a hivatásukat amit választottak.
Hát mindenkinek kellemes ünnepeket!
Sztanke Zoltán tzls.
Big Gabi
Szent Tömlő őrzője

Hozzászólás Szerző: Big Gabi » 2005. dec. 19. 16:50

T.kiss jános és alcy!

"Nem lehet csak úgy minden fajta képzettség nélkűl és főleg az oktatási oktatási módszerek nem ismerete nélkűl valakit ha tiszt is a katedrára állítani. "
"Én csak kérdezem, aki akár a KOK-on végzett, (vagy Ybly-n) az ott tanult- vagy tanitottak részükre oktatási módszereket vagy didaktikát(akár tiszt vagy tiszthelyettes) "
Arról tudok nyilatkozni, hogy az alapfokún oktató tiszteknek, akiknek munkája "zsé" értékelése szerint "most szakmailag a béka segge alatt van", tanulmányaik során tanítottak oktatási módszereket vagy didaktikát!
vizsgáló
vörös kakas réme

Hozzászólás Szerző: vizsgáló » 2005. dec. 19. 14:55

Az a tapasztalatom, hogy azokat a leendő pedagógusokat aki tuti biztosan csak felnőtt személyeket fognak oktatni, nevelni nem tanítják meg az andragógia alapjaira.
Talán ha ütköztetnék az elvárásokat az oktatott tematikával....

"Mond el, és én elfelejtem.
Mutasd meg és emlékezni fogok rá.
Engedd, hogy csináljam és meg fogom érteni"
(Konfucius)

"Az emberek egymásért születtek.
vagy tanítsd, vagy tűrd hát őket."
(Marcus Aurelius)
kiss jános
szikracsapkodó

Hozzászólás Szerző: kiss jános » 2005. dec. 19. 14:43

T.Alcy!

Nagyon örűlök a véleményednek végre már valaki aki érti a lényegét.
Én a kollégáimtól már sok jót hallottam a Pollackról, de úgy látom még van nekik mit javítaní a képzésen.
Köszi a pozitiv észrevételt.

Üdv:

K.J.
alcy
kapocspárkulcs tekergető

alapfokú képzés

Hozzászólás Szerző: alcy » 2005. dec. 19. 14:33

Teljes egészében igazad van. Lehet érteni a tűzoltáshoz és a szakmai feladatokhoz, de ismernikell azokat a módszereket amelyekkel a tudást át lehet adni.

Jó lenne, he a PTE PMMFK műszaki szakoktatói szak tűzvédelmi szakirányú képzésén egy kicsit erre a szakmódszertanra is kitérnének.

A képzési dokumentumokban pedig meghatározták a kiképzők ( Tanárok ) végzettségét is.

Az alapfokon nem csak szakmai ismereteket hanem a HIVATÁST is át kell tudni adni.Ez viszont már egy kis nevelés és neveléselmélet illetve a TŰZOLTÓSÁGOK igényeit is figyelembe kell venni.

Alcy :shock:
Magyarázd meg és elfelejtem,
Mutasd meg és megjegyzem,
de ha együtt csináljuk meg is értem.
Válasz küldése