Alapfokú tanfolyam

Ki és miként lehet tűzoltó? Itt olvashatók a pályázatok és az álláshirdetések is.
Válasz küldése
kiss jános
szikracsapkodó

Hozzászólás Szerző: kiss jános » 2005. dec. 19. 13:56

T. Hozzászólók!

Örülök a hozzászólásoknak!
A pedadógus végzettséget én úgy gondolom nem lehet mellőzni (továbbra is kiállok mellette),mert oktatás is olyan terület amihez kell elméleti felkészültség is.
Nem lehet csak úgy minden fajta képzettség nélkűl és főleg az oktatási oktatási módszerek nem ismerete nélkűl valakit ha tiszt is a katedrára állítani. Először is ismerni kellene a pedagógia tudományait és azután lehet csak igazi állásfoglalást leírni. Mert ennélkül akárki, bemehet egy általános vagy egyébb magasabb színtű iskolába az utcáról és önjelöltként oktathatna.
Én csak kérdezem, aki akár a KOK-on végzett, (vagy Ybly-n) az ott tanult- vagy tanitottak részükre oktatási módszereket vagy didaktikát. (akár tiszt vagy tiszthelyettes)
Vegyük tudomásul a padagógiának történelme van!
A tűzoltó képzésben, mint a felnőttek oktatása (a hallgatók felnőttek) az külön tudomány a pedagógián belül.

Üdv:

K.J
zsottty
slagmester

Hozzászólás Szerző: zsottty » 2005. dec. 19. 12:11

Szerbusztok.

Annyit szeretnék hozzáfűzni a témához, hogy aki tiszt az nem biztos hogy a szerelést is tudja(tisztelet a kivételnek). Szerelési foglalkozásokon általában könyvvel a kezükben jelennek meg, ha egyátalán megjelennek és nem adják ki valamelyik idősebb kollégának aki fejből vágja az egészet. Azt pedig hogy pedagógus kellene szerintem nem igaz.

Bajtársi üdvözlettel: Zsottty.
vizsgáló
vörös kakas réme

Hozzászólás Szerző: vizsgáló » 2005. dec. 19. 8:34

Mit akartok a pedagógus végzettséggel?

A jelenlegi tiszti gárda legalább felének VAN oktatáshoz-neveléshez kapcsolódó diplomája.
Vegyük csak a legnagyobb számban előforduló főiskolai végzettséget: például aki a Pollackon végzett, annak milyen diplomája van?
one
tűzokádó sárkány legszörnyűbb rémálma

Hozzászólás Szerző: one » 2005. dec. 19. 7:37

Az is szvsz egy dolog, illetve TÉNY hogy olyanokat kellene felkérni akiknek a vérükben van az amit egy tűzoltónak tudni kell. Szóval aki ízig vérig tűzoltó. Csak hát szerintem ők nem igazán akarják a szolgálatot otthagyni és nyolc órázni pár hétig.
Még ehhez kapcsolódik hogy, gondolom a szolgálatból sem igazán szivesen engedik el azt a "lovat" amelyik húz.
Nem biztos hogy egy pedagógus végzettség egyenlő a megfelelő szakmai tudással. Természetesen vannak kivételek.
nazda
Szent Tömlő őrzője

Hozzászólás Szerző: nazda » 2005. dec. 18. 22:18

Lángnyelv írta:
Az alapfokokú iskolákra (vidéken is) olyan szakembereket kell oktatónak és tanfolyam vezetőnek megbizni aki "pedagógus végzettséggel és vénával rendelkezik" és vonult is, vagyis van szakmai tapasztalata.
Szerintem még a pedagógus végzettség sem oly annyira fontos........

Azt válaszolja meg nekem vki hogy az alapfokúsok egy kisebb-nagyobb(inkább kisebb) esetnél miért nem csinálhatnak vmit, azon kívül h ott állnak és nézik az esetet, esetleg magyaráznak nekik??????????
:shock: :???: :-?
:cool:
Miért is, és mit kellene/lehetne csinálniuk? ;-) (már-már majdnem kiképzett tűzoltóként... ;-) )
nazda !
Lángnyelv

Hozzászólás Szerző: Lángnyelv » 2005. dec. 18. 21:47

Az alapfokokú iskolákra (vidéken is) olyan szakembereket kell oktatónak és tanfolyam vezetőnek megbizni aki "pedagógus végzettséggel és vénával rendelkezik" és vonult is, vagyis van szakmai tapasztalata.
Szerintem még a pedagógus végzettség sem oly annyira fontos........

Azt válaszolja meg nekem vki hogy az alapfokúsok egy kisebb-nagyobb(inkább kisebb) esetnél miért nem csinálhatnak vmit, azon kívül h ott állnak és nézik az esetet, esetleg magyaráznak nekik??????????
:shock: :???: :-?
:cool:
Natura homini rationem dedit,qua animi impetus regerentur! - A természet az embernek észt adott,hogy az szabályozza az indulatait!
Audiatur et altera pars.- Hallgatassék meg a másik fél is.
kiss jános
szikracsapkodó

Hozzászólás Szerző: kiss jános » 2005. dec. 18. 20:27

Kedves Mindenki aki hozzászólt az alapfokú képzés témájához!

Csapkodunk jobbra-balra itt a fórumon az alapfokú képzéssel kapcsolatban. Írunk itt okoskodva egy-egy mondatot, de nem tudunk konkrét megalapozott, tényekkel alá támasztott véleményt kimondani!?
Mi, (tűzoltók) ha igaz aki a fórumon név nélkül jeligével ír véleményt az vélhetóen tűzoltó!!!????
Akkor legyen legyen javaslata és főleg megalapozott véleménye!
Hívatkozunk itt az elmúlt évekre, nézzük meg a jelenlegi FTP-és körülményeket (tárgyi- személyi) kimondható, hogy ez évben valami elmozdult, mert az illetékes ezredes az utóbbi időben megtette a lépéseket a jobbitás érdekében. Vegyük már tudomásul már más generációt kell oktatni.
Nekem az egyik vidéki paraszt bácsi azt mondta: " fiam az a ló amelyik visszafelé néz, az nem húz"!
Tehát, a lényeg az alábbi kollégák:

Vegyünk már tudomásul, olyan tényeket is, hogy a mai újonc hallgatók már nem voltak sorkatonák. (alaki és fegyelmi tényezők) 8-) :-P :cool: :shock: :razz: :roll: :-D

Várom a reakciókat:

K.J.
Big Gabi
Szent Tömlő őrzője

Hozzászólás Szerző: Big Gabi » 2005. dec. 18. 8:59

zsé írta:Azt szeretném kérdezni meddig tud még tovább romlani azFTP alapfokuja. most szakmailag a béka segge alatt van.hova jutott a régi hirneves Iszlai&Ványi féle tudás követelmény.TŰZOLTÓKAT nevelünk vagy csak létszámot adunk a kerületeknek. miért nem tudnak szerelni a srácok. :-x :-x :-x
Kérdezzük meg BM KOK képviselőjét, hogy az FTP alapfokú képzésével kapcsolatban mi a véleménye!
Történt-e romlás vagy fejlődés az utóbbi tanfolyam hallgatói állományánál?
Danka János
Szent Tömlő őrzője

Hozzászólás Szerző: Danka János » 2005. dec. 18. 6:37

maestro írta:Valamit aruljatok mar el lecci!

Mi a menkunek kell menni az ujoncoknak boncolasra?
Ez egy érdekes kérdés. Egyrészt persze igaza van FDKJ-nek, mert valamit mutat abból, hogy valaki "bírja-e" a halott látványát, azt a szaghatást, stb. Másrészről viszont egy bonctermi séta nem mérhető össze egy káresetnél tapasztalható "hatással".
Az azért rosszabb tud lenni...
Ennek ellenére kiderülhet, hogy valaki rosszul lesz a bonctermi gyakorlattól, míg egy beavatkozásnál semmi problémája nem adódik majd (tetszik tudni: adrenalin, a feladat elvégzésére való koncentrálás stb.).
Szóval - ha már egyszer valamilyen szinten "mérni" akarják az újonc ebbéli "tehetségét" - nem biztos, hogy hiteles képet ad a kollégáról egy ilyen gyakorlat, és az is igaz, hogy majd a próbaidő alatt kell bizonyítania - mégis úgy gondolom, hogy nem árt a dolog.
one

Hozzászólás Szerző: one » 2005. dec. 18. 6:19

Büszke lehetsz a Zoli,bá-ra, sokat tanultál tőle, esetleg azt is hogy káresetnél nem kell légző illetve védőnadrág, mert rajtad nem igazán láttunk a sok év alatt. Lehet hogy neked az a színvonal meg felelt amit a nagy Zoli-bá mutatott.
Kérdezem én most akkor így hogy és mit lehet oktatni.
FDKJ
pernyekergető

Hozzászólás Szerző: FDKJ » 2005. dec. 17. 22:55

Nemtom. Talán, hogy szokják a szétcsúszott emberek látványát. :-D
maestro

Hozzászólás Szerző: maestro » 2005. dec. 17. 22:30

Valamit aruljatok mar el lecci!

Mi a menkunek kell menni az ujoncoknak boncolasra?
puska bá'
Szent Tömlő őrzője

Hozzászólás Szerző: puska bá' » 2005. dec. 17. 22:11

Kedves "zsé" van szerencxsém az újdonatúj képzésben tevőlegesen részt venni.Ami Zoli bá'-t illeti,nekem 12 évig volt a szolg.pk.-om ,és a PÉLDAKÉPEM! Ilyennek kéne lenni a mai napság is 1 szolg.pk-nak!Aki kiáll az embereiért,nem sza...k be a ker-pk.-tól,és mégis megy a bolt!!!! Kérdeném:mit nem tudnak az FTP "ISKOLÁRÓL"jött gyerekek?!Lehet,hogy te nem tartasz a korral?!Felajánlom,hogy bármikor ,akár gyakorlatban is megmérkőzzünk a kiképzési feladatokból.Biztos,hogy a saját élményeid motiválnak?!Akarsz róla beszélni???Szeretettel Puska Bá'
"lényünkbe rejtve homályosan és mélyen alszik az elmúlt veszedelmek rémülete....."
kiss jános
szikracsapkodó

Hozzászólás Szerző: kiss jános » 2005. dec. 17. 21:30

T. Zsé!

Kiváncsi lennék, arra, hogy az alapfokú képzéssel kapcsolatban a véleményedet, kérdésedet miért nem tedted fel december 6-án az illetékes Dr Cziva ezredes úrnak. Ha jól tudom ez év tavaszától már igencsak rutinos kollégák oktatják a szerelést at FTP alapfokún. Érdekelne a te általad gyenge szerelési készségü minősitett ifjú kollégád mikor volt hallgató az alapfokún?
:-D :-( :-P

Üdv: K. J.
zsé
vízpocsékoló

Hozzászólás Szerző: zsé » 2005. dec. 17. 16:00

Azt szeretném kérdezni meddig tud még tovább romlani azFTP alapfokuja. most szakmailag a béka segge alatt van.hova jutott a régi hirneves Iszlai&Ványi féle tudás követelmény.TŰZOLTÓKAT nevelünk vagy csak létszámot adunk a kerületeknek. miért nem tudnak szerelni a srácok. :-x :-x :-x
zsé
teichtera
vízpocsékoló

Alapfokú képzésre vélemény

Hozzászólás Szerző: teichtera » 2005. jan. 21. 9:13

Tisztelt Szergejj!

Azon szerencsés emberek közé tartozom akiknek megadatott a lehetőség, hogy szerparancsnokként az Alapfokú képzésben részt vegyek. Az a változás amit te említesz csak január 1. után következett be, előtte minimum szerparancsnoki beosztást ellátó tűzoltók irányították a fiúkat. A változást követően is igyekszünk olyan sofőrt ültetni melléjük aki lehetőleg szerparancsnok-gépjárművezető, de legrosszabb esetben is rutinos tapasztalt tűzoltó, aki ugyan nem szerparancsnok, de el tudja látni ezen feladatokat. Ha kinn vannak káresetnél a mindenkori tűzoltásvezető határozza meg a feladataikat. Nem azért vannak kinn, hogy a káresetet felszámolják, csak segítik a káreset felszámolását (táplálás szerelés, utómunkálatok stb.), "szokják a káreseteket". Az, hogy ők "csöppenjenek" bele egy káresetbe, ennek kicsi a valószínűsége. Én azt javasoltam a gépjárművezetőnek, hogy ha mégis ilyen helyzetbe kerülnek, elsődleges feladat a jelzés legyen, másodsorban pedig a helyszín biztosítása. Önálló beavatkozást nem hajtanak végre. Tudom, hogy ezt nehéz megvalósítani (elviselni a civilek esetleges megjegyzéseit, stb.), de amíg az újoncoknak nincs szakképzettségük, nem vizsgáztak le, önálló beavatkozást nem hajthatnak végre. A szereléssel kapcsolatos kérdéseidet én nem értem. Amúgy az újoncok lelkesek sok esetben még este is jönnek, hogy ezt meg azt a tételt beszéljük át stb.
Frédi
szergejj

Megjegyzés egy igen furcsa esetről

Hozzászólás Szerző: szergejj » 2005. jan. 16. 16:37

Üdvözlet Kollégák és Olvasók!

Egy apróbb megjegyzésem lenne a fővárosi alapfoku tanfolyammal kapcsolatban. Azt szeretném megtudni, hogy az elméleti kiképzést követő "vonulós alapfokú"-n hogy történhet meg az, hogy az AF1-es és AF2-es fecskendőn van egy kerületi sofőr és 5 újjonc, aki életében max. 1szer volt káresetnél. Hol van a szakképzett "öreg róka", aki megmondaná nekik mi is a teendőjük? Mi van ha menetközben belefutnak egy balhéba? Ki irányitja majd őket? SENKI! De a leszúrást mégis ők fogják kapni! Ja és azért nincs kiképzőjük mert nem tudnak szerelni? Vajon ez csak az ő hibájuk? Nem, nem csak az övék, mert ha nincs ösztönzés számukra, akkor minden hiába való.

Puska bácsinak pedig kellemes nyugdijas éveket kívánok! 8)
ibiza
hamutipró

Hozzászólás Szerző: ibiza » 2004. dec. 17. 17:25

Haliho mindenkinek!

Örülök hogy rajtam kivül más is akar tüzoltó lenni aki szintén szemüveges.
Én most 17 éves vagyok szakmunkásképzöbe járok.
Milyen iskolát kell végeznem ahoz hogy, én is vonulos lehessek?
Az alapfoku képzés az mit takar pontosan?Az már elég ahoz hogy a pirosra ülhessek?
Azt mondtátok hogy jo ha van valami sport amit üzök hát én box-olok meg kondizok is csak nincsen mindkettöre idöm és az 1-iket abba kell hagynom Melyiket szerintetek?
Menyire szigoruak az orvosi vizsgálaton és ott pontosan mit is csinálnak mit néznek
Kérlek segitsetek!!
elöre is köszi
gunman
vízpocsékoló

Hozzászólás Szerző: gunman » 2004. júl. 09. 16:16

:lol: Sziasztok!

Nagyon örülök,de egyben szomorú is vagyok,hiszen véget ért a 3.számú tanfolyam.
Nagyon jó társaság alakult ki,és a végére a kiképzők is megenyhültek.
Azt tudom rá mondani mint a katonaságra,ott lenni nem könnyű,viszont hülye aki kihagya.
Sajnálat volt,hogy egy-két társunk elvérzett /1-2 pont hijján/ amit nem értek,mert minden iskolában úgy van,hogy ha az irásbeli nem sikerül szóbelin még javithatnak.Javitottak is,de akkor se kaphattak bizonyitványt./...végül is itt életekről lehet szó... az se egy utolsó szempont.
Köszönet a kiképzőknek!!!!!!! Kis társaimnak sok sikert!!!!!!!!!
Viskovics Károly
tűzkakas-idomár

Hozzászólás Szerző: Viskovics Károly » 2004. márc. 18. 15:47

:lol: :lol: a technikus felvételivel kapcsolatban több kérdés ???? :lol: :lol:
:lol: Szemüvegem van, szüleim nincsenek, nem megyek sehova :lol:
BM KOK
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: BM KOK » 2004. márc. 18. 12:32

Barni és a többi Olvasó!
No, így utólag látom, mind a ketten ugrottunk egy csontra :wink:

Ebből látszik, hasonló véleményt képviselünk. :lol:
Ha ismétlést fedeztetek fel Isten bizony :roll: nem beszéltünk össze!
BM KOK
BM KOK
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: BM KOK » 2004. márc. 18. 12:22

Tisztelt Olvasók!

Olvasván a legutóbbi okfejtést, valóban ésszerűnek látszana a felvételi áthelyezése juniusra, esetleg júliusra, vagy esetleg szeptemberre, esetleg azért hogy a pótvizsgások is bejuthassanak a mi képzéseinkre, de sajnos a felvételi és a képzés technológiája ennél bonyolultabb. Ezt az alábbiakkal próbálom alátámasztani:

Azért tartjuk többek között a megjelölt időben a felvételit, mert/hogy:...
... több száz felvételiző esetén a felvételi eljárás legalább 2 hónapig elhúzódik,
... juniustól a már tanulóknak megkezdődnek a szakmai és egyéb vizsgái,
... a beiskolázó parancsnok a felvételt nyert kollégának a szabadságát kitudja adni,
... tanintézet az őszi képzési rendjét, órarendjét stb.. időben össze tudja állítani,
... a kialakult képzési rendnek megfelelő szükséges logisztikai feladatokat előtudja készíteni .
... nyáron a tanintézeti dolgozók szabadságait is kitudjuk adni, stb.

Emellett vannak olyan képzéseink, amelyek miatt a kívánt időpontok foglaltak, például a műszaki tanfolyamok, továbbá az egy-két napos továbbképzések, rendezvények, stb.

Remélem ezzel a hevenyészett felsorolással bővíteni tudtam azt a képet, ami az adott téma megértéséhez alaposabb információt ad.

Ezért aztán a tanintézet maradt a közoktatásban elfogadott szokásokhoz igazódóan, és a 32-es rendeletben meghatározottak szerint a minden évben való márciusi meghirdetés és április-májusi felvételi mellett.

Másik érv lehet az is - és nem kötelező vele egyetérteni,- ha egy képzési szakra jelentkezik mondjuk 200 olyan felvételiző, akik minden kívánt kritériumnak megfelelnek, akkor miért bővítsük olyan jelentkezőkkel, akik az adott időpontban nem rendelkeznek egyik másik feltétellel, így például az érettségi vizsgával, amikor a felvehető létszám nem több, mint 60 fő.

Nem kívántam kollégám helyet válaszolni, valószínűleg Ő is hasonló választ adna, legfeljebb más szövegkörnyezettel.
Viskovics Károly
tűzkakas-idomár

Hozzászólás Szerző: Viskovics Károly » 2004. márc. 18. 11:54

Barni!
A felvetésed ésszerű, de a megvalósítása újabb problémákat generál.
Akik munka mellett tanulnak feltételezhető, hogy esti, vagy levelező formában szerzik meg az érettségit. Az írásbeli érettségi vizsgák általában a nappali képzés érettségi vizsgái (május) után következnek (ami országosan egységesen ugyan abban az időben zajlik). Igen ám, de a szóbeli vizsgák lebonyolítására az a jellemző, hogy ahány oktatási intézmény, annyi időpontban történik (általában június közepe, de inkább vége). Hozzá tenném, hogy a június nálunk is vizsgaidőszak. (Ez évben kb. 150 főt vizsgáztatunk + még amiről jelenleg még pontos számot nem tudunk. Pl. műszaki tanfolyamok, tűzvédelmi előadók stb.) Ebből az látható, hogy nálunk a felvételi júniusban nem bonyolítható le. A július jó lehet (ne). A július-augusztus a tanintézetben a szabadságolások időszaka. Tán kevesen tudják, de a szorgalmi időszakban a tanár kollégák elvétve tudnak szabadságra menni, így erre maradnak a nyári hónapok. További gond, hogy a tanítási szünet alatt zajlik a nyári karbantartás, a zavartalan őszi tanévkezdés érdekében. Nomeg a felvételi során érintett tűzoltó kollégák is szabadságra mennek.
Barni

Hozzászólás Szerző: Barni » 2004. márc. 18. 8:53

Viskovics Károly!
Megértem a hozzáállásotokat, de ha a beiskolázáskor több ilyen irányú igénnyel is lehet számolni, akkor esetleg nem lehetne az érdekeket egymáshoz közelíteni? Mondjuk nem májusba lenne a felvételi, hanem júniusban? Van ennek valami akadálya, vagy csak nekem tűnik túl egyszerű megoldásnak?
nazda
Szent Tömlő őrzője

Hozzászólás Szerző: nazda » 2004. márc. 17. 14:04

Üdv egyik legkedvesebb "főelőadóm" !

Kiváncsi leszek a kollega állapot változásaira: :lol: :arrow: :) :arrow: :wink: :arrow: :cry: :arrow: :oops: ?
A többit majd később...
Üdv ! 8)
nazda !
Válasz küldése