Ybl Miklós Főiskola - tűzvédelmi szak

Ki és miként lehet tűzoltó? Itt olvashatók a pályázatok és az álláshirdetések is.
Válasz küldése
Viskovics Károly
tűzkakas-idomár

Hozzászólás Szerző: Viskovics Károly » 2005. máj. 23. 9:06

Raiman! ...... és akit érdekel.

A 4 hónapos tűzoltó szakképzés során szerzett bizonyítvány, alapfokú szakképesítésnek minősül. Ma már a "szakmunkás" fogalom csak a köznyelvben használatos (sok oka van ennek), hivatalosan szakképesítésnek szólítjuk, de ez ne zavarjon senkit.
A lényeg, államilag elismert szakképesítésről van szó (civilben is annak számít, nem csak a tűzoltóságnál).
Sajnos az OM elreszelte az OKJ-s azonosító számát - 32 8915 01 - ami félreértésre ad okot. Ugyanis a korábbi 10 hónapos nappali és levelező formában működött szakképzésnek is ugyanaz volt a neve (tűzoltó szakképesítés) és az OKJ azonosító száma is megegyezik a jelenlegi 4 hónapos formációval, de !!!!!! a 10 hónapos (a nappali is és a levelező is) középfokú szakképesítést adott. Ezért akinek megvan ez a 10 hónapos sulija, a középfokú szakképesítéshez kötött beosztásokhoz (ide érettségi is kell) nem kell elvégezni a jelenleg középfokú szakképesítést adó katasztrófa és tűzvédelmi technikus képző szakot.
Akit részletesebben érdekel, a 32/2002. (XII. 12.) BM rendeletet tanulmányozza.
Hogy miért fontos ez??
Azért mert létezik a módosított 11/1997. (II. 18.) BM rendelet, amelynek a melléklete felsorolja, hogy milyen beosztások esetén szükséges az állami és szakmai felsőfokú szakképesítés (ezek a tiszti beosztások), melyhez kell a középfokú állami és szakmai képesítés (ide érettségi is kell), és hol elegendő az alapfok.
Lényeg a lényeg; egy-egy beosztáshoz figyelembe vétetik az állami (vagy azzal egyenértékű nem állami, de az állam által elismert) iskolai végzettség, valamint a szakmai végzettség is.

Ugye egyszerű ???? :-D
Ha valakit még részletesebben érdekel, tudom ám még cifrázni!!!!!!! :-D

VK.
raiman
vízpocsékoló

Alapfokú képesítés

Hozzászólás Szerző: raiman » 2005. máj. 22. 13:44

Sziasztok!
Én már az új alapfokú rendszerben tanúltam meg az alapokat és vizsgáztam le, s lettem tüó. őrmester.
Abban kellenne a segítség, ha tudja valaki, hogy ez milyen végzetségnek számít?
Van aki azt mondja hogy szakmunkás (kék bizonyítvány könyv miatt), van aki meg ennek ellenkezőjét!
Szóval tanácstalan vagyok. Segítsetek!!!!
előre is köszi.
Riam
csizmás kandúr

Hozzászólás Szerző: Riam » 2005. feb. 10. 19:57

Üdv Mindenkinek!

Köszi mindenkinek a segítséget! :D
"Egy mindenkiért, mindenki egyért!"
L_Jani
Szerkesztő
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: L_Jani » 2005. feb. 08. 13:23

A következő tanévtől átalakul az iskola képzési rendszere: A tűzvédelmi szak, mint önálló szak megszűnik. Bele fog épülni az építőmérnök képzésbe, ami 6 félévről 8-ra bővül. Ez úgy néz ki, hogy az első 4 félévben tanuljátok az általános tárgyakat, és utána az 5. félévtől lehet szakosodni tűzvédelmi irányba. Magyarul csak 2 évig tanultok "tüzes" szakmai tárgyakat.

Most emiatt mi is gondban vagyunk, mert ha valakinek nem sikerül egy tantárgy, akkor már jövőre állítólag nem indul (ha van aláírás, akkor vizsgázni lehet), csak mire a legelső új csoport odakerül 2 év múlva... :?
Viskovics Károly
tűzkakas-idomár

Hozzászólás Szerző: Viskovics Károly » 2005. feb. 08. 12:58

Szia Riam!

Tudni én sem tudom (mindenféle mende-mondák keringenek), de van egy ötletem. A hosszú nevű intézmény (SzEYMMF TÜBI, vagy mifene; röviden Ybl) intézetigazgatójának a titkárságán biztosan tudnak valami okosat mondani. Az idő rövidsége miatt javaslom a 251-1900-as telefonon érdeklődj.
Remélem sikerrel jársz. :roll:

Szia. VK
DÖTE
Szent Tömlő őrzője

Hozzászólás Szerző: DÖTE » 2005. feb. 08. 10:13

Szia Riam!

Úgy néz ki a jelenlegi állás szerint csak alapképzésként tudsz ilyesmit tanulni.
Úgy nézz utána a dolognak, hogy építőmérnök tűz- és katasztrófavédelmi szakirány! (még leírni is rossz)
Jelenleg ilyen keretek között indul.
De keresd meg Viskovics Karcsit, ő többet fog tudni mondani!

Üdv!

DÖTE
Együtt a sárba, együtt a sírba!
Riam
csizmás kandúr

Hozzászólás Szerző: Riam » 2005. feb. 08. 9:28

Üdv Mindenkinek!

Szeretnék segítséget kérni, ismét. :) Kis gondom akadt a tűzvédelmi mérnök szakkal. Ugyanis: Az Ybl honlapján még alapfokú, és nem diploma utáni képzésként van feltüntetve. Több helyről is hallottam, hogy még működik a szak.
A felvi.hu-n már egyáltalán nincs információ ilyen szakról... S sokan azt állítják, hogy már csak diploma utáni a képzés...
Kérek mindenkit nagy tisztelettel, hogy magyarázzák el nekem, hogy most merre??? Nemsokára döntenem kell a kétszintű érettségi miatt...
Előre is köszönöm!!!
"Egy mindenkiért, mindenki egyért!"
nazda
Szent Tömlő őrzője

Hozzászólás Szerző: nazda » 2004. nov. 22. 15:04

Kedves Látogatók !

Elkezdődött az YMÉMF 1985-ben végzett hallgatóinak 20 éves, Jubileumi Találkozójának szervezése.
Közelebbi infók itt vagy a http://www.tuzinfo.hu/?oldal=forum-tema&topic=7 topicban !

Üdv ! 8)
nazda !
BM KOK
tűzokádó sárkány legszörnyűbb rémálma
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: BM KOK » 2004. nov. 19. 10:31

Tisztelt levelezőtársak!

Az előző észrevételeket elovasva az alábbiak jutottak eszembe.
Az Ybl alapvetően polgári főiskolaként több más mérnöki szak mellett tűzvédelmi mérnököket bocsátott ki. Saját tanévzáróján ennek megfelelően a polgári "szertartást végezték" Ha néhány hallgató már eredetileg is hivatásos tűzoltó volt, vagy a főiskola befejezését követően vált hivatásossá, így tisztté, akkor a kinevezés helyén illik méltó körülmények között "megrendezni" az eskütételt.

A KOK esetébe kicsit más a helyzet.
A tanévzáró ceremóniája a hivatásos állomány okán megadott ceremonia szerint történik, megfelelő ünnepélyes külsőségek szerint.
Ezzel kívánjuk megtisztelni az eredményes munkát végzett hallgatóinkat.
Ha - és eddig igy volt - van olyan képzési forma, melyet követően tiszti kinevezésre kerülhetett sor, akkor tiszti fogadalomra is ezen ünnepélyes körülmények között kerül sor.

Remélem a jövőben is ez lesz a gyakorlat.

Üdv
BM KOK
cv
tömlőszállító

Hozzászólás Szerző: cv » 2004. nov. 18. 21:41

Nekem nagyon szép tiszti eskütételem volt!
A Ybl után mikor felszereltem, és már vagy két hete voltam büszke (de tényleg) tűzoltó, a személyzetis (akkor még volt) behívott az irodába:
- Ezeket írd alá!
- Mik ezek?
- Formaságok. Írd alá.
Aláírtam.
- De mégis mik ezek?
- Mukaköri leírás, meg parancs meg ... Ja és ez meg az eskü!

FELEDHETETLEN!
Big Gabi
Szent Tömlő őrzője

Hozzászólás Szerző: Big Gabi » 2004. nov. 18. 21:31

Köszönöm a választ nazda, ezt a leckekönnyvet azon "felsőoktatási intézmény neve" adta ki ,amelyet BM TŰZOLTÓ kIKÉPZŐ KŐZPONT állitott ki, ha netén sikerülne a magas szintü POLLÁCK elvégzése, akkor felsőoktatási intézményben szerzett tűzoltási ismeretel már képesitett tűzoltó lehetnék!!!!!!!!!!!!!!!!!!
nazda
Szent Tömlő őrzője

Hozzászólás Szerző: nazda » 2004. nov. 18. 20:50

Szia Big Gabi !

Kérdésedre az egyik variáció...

...., hogy PIACRA ! :wink:

Üdv! 8)
nazda !
Big Gabi
Szent Tömlő őrzője

Hozzászólás Szerző: Big Gabi » 2004. nov. 18. 17:25

Bocs! csak véleményt szeretnék kérni !
Birtokomban van egy LECKEKÖNYv ! Bejegyzés:

Tudnivalók

A leckekönyv okmány, mely tulajdonosának valamely felsőktatási intézményben folytatott tanulmányait és tanulmányainak eredményeit bizonyitja. Ennek megfelelően a leckekönyvbe csak hivatalos bejegyzéseket szabad beírni. a hivatalos bejegyzéseket keltezésel, aláírással és (tanári bejegyzések kivételével) pecséttel kell ellátni.
Mit csináljak, hova dobjam ezen leckekönyvet, amely azt bizonyítja, hogy nagyon régen felsőoktatási intézményben folytattam tanulmányokat!
koszeg20
tűzkakas-idomár
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: koszeg20 » 2004. nov. 18. 16:44

feuerplatsch
Nem osztom véleményed, annak ellenére, hogy 20 éve végeztem eme iskolában kisérleti egérként. Civilként, akkor csak négyen voltunk s nem értettem miért kell nekem diplomaosztáskor a Duna palotában állandóan vigyázba állnom és fejvetéssel tisztelegnem a belügyminiszternek. Az Ybl nem tisztképző.
A nagybetüs azóta megtanitott, hogy a tudást nem az iskolákban osztják ott csak megtanitják hol kell keresni ... Munkám során találkoztam sok sok szakmájához értő, szakmáját szerető tűzoltóval, soha nem kérdeztem tőlük hol végeztek, milyen szakon. Értették amit csináltak és ez engem és kollégáimat is biztonságban haza juttatottt.
Viskovics Károly
tűzkakas-idomár

Hozzászólás Szerző: Viskovics Károly » 2004. nov. 18. 16:13

Kedves Fireman!

Mélységesen egyetértek veled. Valóban a bankárt, az ügyvédet és az orvost, nem gyorstalpaló átképzőn képezik, hanem egyetemen. Ami ügye nem főiskola. :wink: (nekem főiskolám van, azt nem mondom meg milyen, mert még rámragadna, hogy izom agyú :lol: )
Ja! Jut eszembe; van olyan KOK-os tanár kolléga, aki az YBL-n (is) tanít. :P
Viskovics Károly
tűzkakas-idomár

Hozzászólás Szerző: Viskovics Károly » 2004. nov. 18. 15:59

Segítsetek nekem!!!
Most mit hasolítotok össze, mivel? Szerintem YBL-re az megy akinek nincs dilomája, így az állami felsőfok mellett megszerzi a szakmai felsőfokot is. A KOK "átképzőre" az jön akinek van diplomája, de nincs meg a szakmai felsőfokú végzettsége. A Pollack-ra az megy ...... ki is??

Kedves Feuerplatsch!
Szavaidból azt veszem ki, hogy a KOK elődjében nem az átképzőre jártál.
Ha mégis, akkor tudnod kell, hogy azok között lehet(ett) olyan kolléga is, aki pl. villamos mérnöki diplomával a zsebében érkezett (nem lebecsülve más diplomát sem !!!). így az átképzős kollégákat már korábban megtanították (a Te szóhasználatodat kölcsönvéve) "gondolkodni".
Ha pedig a suliban szakmunkás, vagy technikus szakra jártál és ott nem tanítottak meg gondolkodni (amit kötve hiszek, de tisztelem a véleményed, így a szavaidban nem kételkedem) az nem jó, de remélem azért nem tiltották meg? :roll:
fireman
Szent Tömlő őrzője

Hozzászólás Szerző: fireman » 2004. nov. 18. 14:21

Sok pk.-át ismerek, aki segít. Mégtöbb tűzoltót, aki válalta és a családja támogatta.

Legkönnyebb az lenne, ha nem is lenne képesítési követelmény, be se kellene jönni csak maszakolni?? :evil:
katasztrofális

Hozzászólás Szerző: katasztrofális » 2004. nov. 18. 12:19

Fireman írta: A hivatástudat egyik része, hogy a szakfőiskolára jelentkezik az ember és nem is gondolkozik azon, hogy lenne a legkönnyebb.
Valószínűleg igazad van. Amennyiben 20 éves ez az ember.
De mi van akkor, ha emberünk végigjárta a szamárlétrát, elkezdte beosztottként, elért egy szintet (pl: szolg. pk.), közben mondjuk 35 éves lett és azt mondják neki: menj el főiskolára.
Otthon a család várja, és mivel kell a pénz, nyomni kell a fusit is.
Vajon akkor is ilyen egyértelmű a helyzet?
El lehet-e ítélni azt az embert, aki ilyenkor a könnyebb ellenállást jelentő utat választja?
fireman
Szent Tömlő őrzője

Hozzászólás Szerző: fireman » 2004. nov. 18. 10:56

Én még akkor végeztem a főiskolán, amikor még volt tiszt avatás. BM Duna Palota dísztermében, meghívott családtagok előtt. Örök emlék.

A hivatástudat egyik része, hogy a szakfőiskolára jelenzkezik az ember és nem is gondolkozik azon, hogy lenne a legkönnyebb.

feuerplatsch!

Csak egyetérteni tudok veled. Valszeg BM KOK-ot félre értetted. Nem Ők tehetnek róla, hogy tűzoltó vagy és sehol az országban nem képeznek át gyorstalpaló iskolában bankárnak, ügyvédnek, orvosnak. A tűzoltó is szakma, legmagasabb szintű elsajátításához idő kell, mint bármely más esetben.
BM KOK
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: BM KOK » 2004. nov. 15. 15:58

Tisztelt feuerplatsch!

Légyszíves olvasd el mégegyszer alaposan, hogy - mire - mit írtam! :megbocsato: Néha nem árt, mielőtt válaszolsz! Egyébként tisztelem a véleményed! :roll:

Idézem:"
Kollégák!

Az Ybl cim helyett válasszátok a BM katasztrófavédelmi Oktatási Központ címet, nem szeretnék "területrabló" lenni. Ott továbbra is várjuk az érdeklődést.
:wink: "

Magyarázat: :idea:
Ezt azért írtam, mert a mi képzéseinkre vonatkozó kérdéseket tettek fel, és nem azért, hogy elcsábítsuk az Ybl-s érdeklődőket.

BM KOK
Vendég

Hozzászólás Szerző: Vendég » 2004. nov. 08. 22:37

Kedves BM KOK! és Mindenki más akit ez érdekel!

Nekem volt szerencsém mindkét intézményben tanulni (KOK előd, Ybl)
Alapvető különbség, a szellemiség.
Az Ybl ha tetszik ha nem, megtanít gondolkodni.
A KOK pedig sablonos iskola.

Az Ybl-t nem egyszerű elvégezni, mert a szerencse nem elég, de sajnos ahelyett, hogy komoly értéket képviselne az ellenkezőjét váltja ki.

Mindenféle iskolákat találnak ki, hogy azok is tisztek lehessenek akik ezt nem képesek elvégezni.
Pedig ezzel lehetett volna felemelni a szakmát a megérdemelt helyére, nem pedig mindenféle átképző, és gyorstalpaló iskolákkal.

A KOK egyre csak a saját létjogosultságát próbálja bizonyítani, állandóan helyezkedik, jogszabályokkal takarózik, pedig rugalmatlan egy intézmény. -Erről nem az ott dolgozó tanárok tehetnek-

Ez látszik az előző hozzászólásból is.
Ne foglalkozzatok az Ybl-vel, gyertek hozzánk!

Vagyis ne végezz el egy szakmai főiskolát, hanem menj el gyógypedagógusnak vagy akárminek aztán a diplomád után gyere hozzánk és akkor ugyanolyan tiszt lehetsz, mint aki az Ybl-n végzett.

Megjegyzem a KOK-on végzett tiszti átképzősöknek volt ünnepélyes tisztavatásuk, én az Ybl-n több évfolyamtársammal együtt hivatásosként végeztem és nem volt ilyen. "CSAK" Diplomaosztó!!!!!!

Inkább össze kellene fogni és még komolyabb szintre emelni az Ybl-s képzést.

Sajnos kevesen vagyunk :-(((((
árnyék
szikracsapkodó

Hozzászólás Szerző: árnyék » 2004. okt. 22. 13:57

Friss információk Ybl-ről:
A tűzvédelmi mérnöki képzés átalakul, építészmérnöki diplomát fog adni tűzvédelmi szakirányon. Állítólag a tanított tantárgyak ugyan azok maradnak mint eddig. Viszont indulni fog tűzvédelmi egyetemi képzés pár év múlva.
BM KOK
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: BM KOK » 2004. okt. 21. 6:42

Kábelbarát!

Igen, a korábban végzett hat hetes tűzoltó alaptanfolyam megfelel azon beosztásokhoz, amelyhez most a 4 hónapos szakképzés kell.

Kollégák!

Az Ybl cim helyett válasszátok a BM katasztrófavédelmi Oktatási Központ címet, nem szeretnék "területrabló" lenni. Ott továbbra is várjuk az érdeklődést. :wink:

BM KOK
Kábelbarát
vízpocsékoló

Hozzászólás Szerző: Kábelbarát » 2004. okt. 20. 16:50

BM KOK !

A honlapon meg találtam a BM KOK képzési struktúráját, melyben a 4 hónapos vizsgát említik alapképesítésként. Nekem 6 hetes vizsgám van, de ha jól tudom ezt is elfogadják.
BM KOK
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: BM KOK » 2004. okt. 20. 14:37

Tűz48!

Köszi a kiegészítést!

Bár az én általam javasoltak szerint is nyílik a honlap
a keret alján lévő www megnyomásával :P
Válasz küldése