Tűzvédelmi szakvizsga

Ki és miként lehet tűzoltó? Itt olvashatók a pályázatok és az álláshirdetések is.
Big Gabi
Szent Tömlő őrzője

Hozzászólás Szerző: Big Gabi » 2007. nov. 28. 13:28

Dwyn!

Nem, a rendeletben kell meghatározni a hivatásos ill. civil beosztásokat.

Hszt.
342. § (4) [357] Felhatalmazást kap a miniszter, hogy a fegyveres szervnél rendszeresített hivatásos szolgálati beosztásokat rendeletben – a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok esetében utasításban – állapítsa meg.

[357] A 342. § (4) bekezdését a 2007: LXXIX. törvény 24. §-a iktatta be, e módosító törvény 25. § (5) bekezdése alapján 2008. január 1-jén lép hatályba.
A baj esetén ismerszik meg az ember, akkor ér véget a szerepjátszás és kiderül, hogy ki milyen is valójában.
Dwyn
Szent Tömlő őrzője

Hozzászólás Szerző: Dwyn » 2007. nov. 28. 13:11

Big Gabi!

Az én emlékezetem szerint ez nem így vín. Aki megelőzős és hivatásos, ha azon a vonalon marad megtarthatja a hivatásos mivoltát, de újfelvételes már csak közalkalmazotti státuszú lehet.
Big Gabi
Szent Tömlő őrzője

Hozzászólás Szerző: Big Gabi » 2007. nov. 28. 8:58

Norbörg!

Amennyiben a tűzmegelőzési szakágról kérdezel, akkor azt tudom válaszolni, hogy jelenlegi ismeretem szerint hívatásos marad.

Az OKF főigazgatója szerint ennek a rendeletnek az előkészítésében a HÖTOSZ aktívan részt vett, vannak itt a fórumon HÖTOSZ vezetőségi tagok, remélem megerősítik az én ismeretem.
A baj esetén ismerszik meg az ember, akkor ér véget a szerepjátszás és kiderül, hogy ki milyen is valójában.
Norbörg
pernyekergető
Kapcsolat:

Tűzmegelőzési kiemelt főeaőadó.....

Hozzászólás Szerző: Norbörg » 2007. nov. 28. 8:42

Sziasztok!

Arról szeretnék egy kis infót, hogy 2008. Január 1-től igaz-e hogy hivatásos nem töltheti be ezt a posztot-csak civil!
Ponzosabban, ha 2007. dec. 31-ig betöltik hivatásossal akkor marad a pozició hivatásos, ha nem - ezek után csak civil töltheti be és átkerül a civil szférába !

Hogyis van ez???????

Valaki tud valami infót, kérem jelezze!

Köszi
fireex
kapocspárkulcs tekergető

Hozzászólás Szerző: fireex » 2006. jún. 16. 10:51

Sziasztok!

Hiába véleményezett, adott javaslatot aki megtehette, gyakorlatilag az illetékes főosztály szinte semmit sem vett belőle tudomásul. (Az eredmény olvasható!)
Ha kérdezel, logikátlan, kitérő válaszokat kapsz. :sad: Ettől függetlenül csak egy út maradt: kérdezni!!! (De írásban!)

Aztán majd egyszer valaki megelégeli a dolgot és talán történik valami.

fireex
foti
slagmester

vizsga

Hozzászólás Szerző: foti » 2006. jún. 16. 8:14

Nem szívesen hivatkozok a dologra, de eltelt egy év az első hozzászólás (start) óta. Tavaly áprilisban talán még lehetett volna tenni valamit. Hozzáteszem én is csak haveri alapon kaptam meg a tervezetet, de az is lehetett az oka, hogy a megyei kollégának kellett volna vélemény nyilvánítania, és megyei szokás szerint ehhez sem értett.
föti
tisztahiszti
pernyekergető

Hozzászólás Szerző: tisztahiszti » 2006. jún. 02. 18:31

útkereső írta:A jelenleg hatályos jogszabály is hemzseg az értelmetlenségektől, csakúgy mint az elődje. Nagyon kíváncsi lennék arra, hogy a jogszabály alkotói hány embert szakvizsgáztattak életükben, mennyire vannak tisztában azzal, hogy mely tevékenységet végzőknek van szükségük alaposabb tűzvédelmi ismeretekre, illetve ezen ismeretanyag milyen tartalmú legyen. Az A-B-s szakvizsga tökéletes példa erre. Teljesen nyílvánvaló, hogy 300 kg-nál jóval kisebb mennyiség - akár néhány l, vagy kg - nem az előírásoknak megfelelő felhasználása is jelentős veszélyhelyzetet teremthet, pl. robbanásveszélyes zóna kialakulását idézheti elő. Az előírt szakanyag is a szakma csúcsa, aki vette a fáradtságot, hogy összeszedje, az igazat ad nekem.
Én sajna csak egy sima tűzvédelmis vagyok felsőfokkal 20 éves tűzvédelmis vállalkozói multal, és az OKF nem is tekint embernek mert nincs egy nőgyógyász diplomám.Ez a jogszabály nagyon el van szúrva és sajnos csak érdekcsoportot képvisel, fogalmazhatok úgy, hogy önmaguk számára és saját mellékfoglalkozásuk biztosítására hozták ezt a törvényt.Szomorú,hogy ilyen diszkriminativ intézkedések ma lehetnek egyes emberek tudatlansága miatt.A tűzvédelmi szakvizsga nem egy olyan magas színtű oktatás(OKJ??)hogy csak mérnőkők doktorok vizsgáztathatnak, megkockáztatom, hogy életűkben még hegesztést sem láttak közelről, nem hogy tudnák mi az,de ez vonatkozik a túzveszélyes folyadékokra is.Aki tűzzel foglalkozik az tudja nem a tudományosság az elsődleges a hétköznapi életben, hanem a szakmai tapasztalat. Kétlem, hogy egy Vizsgajogosult fiatal diplomás,tűzvédelmi középfokkal sokkal kevesebbet tud műszaki szinten a szakmát érintő tűzvédelemről mint én és a hozzám hasonló 40éves középfoku müszaki multal rendelkező ,felsőfokú tüzvédelmis.Itt a lényeg az, hogy egy érdek csoport megszerezte magának ezt a munka lehetőséget, úgy ,hogy mellékállásba csinálják.Ez volt a rendelet oka és célja a hétköznapi ember szemével nézve.
útkereső
hamutipró

Hozzászólás Szerző: útkereső » 2006. máj. 10. 11:56

A jelenleg hatályos jogszabály is hemzseg az értelmetlenségektől, csakúgy mint az elődje. Nagyon kíváncsi lennék arra, hogy a jogszabály alkotói hány embert szakvizsgáztattak életükben, mennyire vannak tisztában azzal, hogy mely tevékenységet végzőknek van szükségük alaposabb tűzvédelmi ismeretekre, illetve ezen ismeretanyag milyen tartalmú legyen. Az A-B-s szakvizsga tökéletes példa erre. Teljesen nyílvánvaló, hogy 300 kg-nál jóval kisebb mennyiség - akár néhány l, vagy kg - nem az előírásoknak megfelelő felhasználása is jelentős veszélyhelyzetet teremthet, pl. robbanásveszélyes zóna kialakulását idézheti elő. Az előírt szakanyag is a szakma csúcsa, aki vette a fáradtságot, hogy összeszedje, az igazat ad nekem.
fireex
kapocspárkulcs tekergető

Hozzászólás Szerző: fireex » 2006. máj. 09. 12:51

Szia Fireman43!

Az OKF Megelőzési és Piacfelügyeleti Főosztálya ehhez hasonló kérdésre a következőt válaszolta:
"... a 300 kg töltetmennyiségnek egyidejüleg kell jelen lennie a feldolgozás, tárolás, a technológiai felhasználás, vagy tárolás során. A megfogalmazás nem elírás, és nem korlátozza, hogy az olyan esetek tekintetében nagy kockázatú helyeken, mint például festőüzem, lakkozást, festést végző asztalosipari üzemek stb dolgozói az általános ismereteken felül többletismereteket sajátitsanak el."

Szerintem ez alapján gyakorlatilag senkinek nem kell szakvizsga, mivel egyidejűleg >300 kg anyaggal csak komoly vegyipari üzemek dolgoznak. A térbeli meghatározás elmaradt! (pl: 5 kg a festőbe, 299 kg a 200 m-re lévő raktárba?!) Szerintem ilyen esetekben hívd az illetékes főosztályt.

Üdv: fireex
fireman43
kapocspárkulcs tekergető

Hozzászólás Szerző: fireman43 » 2006. máj. 05. 20:48

53/2005. (XI. 10.) BM rendelet
a tűzvédelmi szakvizsgára kötelezett foglalkozási ágakról, munkakörökről és a szakvizsga részletes szabályairól

Szakvizsgaköteles munkakör:

Az "A" és "B" tűzveszélyességi osztályba sorolt, 300 kg tömegmennyiséget meghaladó anyagoknak ipari és szolgáltatás körébe tartozó feldolgozását, technológiai felhasználást és tárolását végzők.

Kire vonatkozik ez? A 300 kg-ot mennyi idő alatt kell feldolgozni?...ez alapján pl. van-e olyan festő akinek kell szakvizsga, felhasznál-e ennyi A-B anyagot?...egy hónap alatt talán!
vizsgáló
vörös kakas réme

Hozzászólás Szerző: vizsgáló » 2005. ápr. 19. 12:07

Miért nem kaphatna a vizsgáztató 1 olyan oklevelet, bizonyítványt 1-1 vizsgabizottságban való részvételekor ami azt igazolja, hogy ő ilyen-olyan szakvizsgáztatásban részt vett. Erre alapozva ki lehetne adni egy szakvizsgabizonyítványt neki, ha át ül a másik oldalra. :D
És a probléma megoldva.
mege
tömlőszállító

Hozzászólás Szerző: mege » 2005. ápr. 19. 8:00

Semmiképp sem!

De most ez van.
Amikor kijött ez a jogszabály, Duna-akárhol még egy kétnapos szemináriumot is tartottak róla, hogy ez már a Kánaán.
Az idő bebizonyította, hogy nem az.
Mivel előtte nem igen kérdezték meg az illetékeseket (oktatók, vizsgáztatók, TŰZOLTÓK) véleményét.
Most...?
kapacs1
szikracsapkodó

Hozzászólás Szerző: kapacs1 » 2005. ápr. 11. 14:48

T. Mege!

:ijedt: és akkor ez lenne a megoldás....! :oops: :idea:
mege
tömlőszállító

Hozzászólás Szerző: mege » 2005. ápr. 11. 13:12

Az semmi!

Ismerek olyan emberkét, aki leoktatta a szakvizsga anyagát, levizsgáztatta a dolgozókat, majd átült az asztal másik oldalára és maga is levizsgázott.

"Magamnak vezénylek, magam hajtom végre..."
kapacs1
szikracsapkodó

Szakvizsga.

Hozzászólás Szerző: kapacs1 » 2005. ápr. 10. 12:00

Örülök, hogy a téma nem aludt el teljesen.
A hozzászolásokból azt látom, hogy egyes kollégák védik a mundér "becsületét", valószínűleg vezető beosztásban vannak és nem városnál dolgoznak hanem magasabb szinten.

Nekem a téma indításakor az piszkálta az önérzetemet, hogy tűzvédelmi szakterület témakörében tanulással eltöltöttem 6 évet, (2 év nappali tiszti iskola, 4 év levelező főiskola), 16 évet töltöttem külömböző beosztásokban a tűzoltás - kárelhárítás és a megelőzés (tűzvizsgáló) területén, mégsem végezhettem a készülék ellenőri tevékenységet. csak ha levizsgázom a tanfolyamon.
Amennyiben állományban lennék és olyan szinten dolgoznék (megye) az ellenőrőket vizsgáztathatnám mert megvan a felsőfokú tűzvédelmi képesítésem.
(Nem akarok most kitérni az ellenőrzés új jogi szabályozására mely összekötötte az ellenőrzést a javítással. Ez megérne egy külön vitát, lehet, hogy a szabályozás sérti a szabad válalkozáshoz való jogot)

Szakvizsga törzs anyagát annak idején a BM TOP Parancsnoka meghatározta, tudomásom szerint ma is hatályos.
föti
hamutipró

szakvi

Hozzászólás Szerző: föti » 2005. ápr. 01. 13:51

A lényegét megpróbálom idecsempészni. Tele van logikai bukfencekkel,
Lehet, hogy nem ez az utolsó verzió.

2.§
1. A szakvizsgára való felkészítés, a vizsgáztatás és az ahhoz szükséges oktatási segédanyag biztosítása az adott foglakozási ág (munkakör) gyakorlásához szükséges tűzvédelmi képesítést adó oktatás szervezőjének a feladata
2. Szakvizsgára az a személy bocsátható, aki a szakvizsgára történő felkészítő tanfolyamon részt vett és:
a) az 1 melléklet 1.-9 pontjában meghatározott foglakozási ág (munkakör) esetében legalább szakmunkás bizonyítványa vagy érettségivel rendelkezik,
b) az 1. melléket 10-11. pontjában meghatározott foglalkozási ág (munkakör) esetében mérnöki végzettséggel rendelkezik.
3. Szakvizsgára történő felkészítést az 1. melléklet 1-5 pontban felsorolt esetekben a lakhely (telephely),szerint illetékes megyei katasztrófavédelmi igazgatóság. Budapesten a Fővárosi Tűzoltó parancsnokság, a 6-11. pontokban felsorolt esetekben a BM OKF által jóváhagyott oktatási tematikával és a felkészítéshez szükséges oktatási segédanyaggal rendelkezők szervezhetnek.
4. A szakvizsga törzsanyagát és a javasolt szakirodalom körét a BM OKF teszi közzé.

3.§
A vizsgabizottság háromtagú, tagjait az oktatás szervezője kéri fel a vizsgázhatásra kijelölt személyek közül.
A vizsgabizottság elnöke és tagja – a (3) bekezdésben meghatározott kivétellel – felsőfokú állami végzettséggel és felsőfogú tűzvédelmi szakképesítéssel, továbbá a tűzvédelmi szakterületen legalább ötéves szakmai gyakorlattal rendelkező személyek lehetnek.
Az 1. melléklet 10-11. pontja szerinti foglalkozási ágakra (munkakörökre) előírt szakvizsgák esetében a vizsgabizottság minden tagjának mérnöki végzettséggel és felsőfokú tűzvédelmi szakképesítéssel, továbbá tűzvédelmi szakterületen legalább ötéves szakmai gyakorlattal kell rendelkeznie.

4.§
A vizsgáztatásra jogosult személyeket – jelentkezésük alapján – a 2.§ (3) szerinti illetékes szerv jelöli ki, és róluk kimutatást vezet.
Az (1) bekezdésben említett személyek köréről a kijelölő igény esetén az oktatásszervezőket tájékoztatja.

5.§
Az oktatás szervezője a szakvizsga előtt legalább 15 nappal köteles bejelenteni a vizsga helyét és időpontját, a vizsgabizottság tagjainak nevét és a vizsgára jelentkezettek számát, a 2.§ (3) szerinti illetékes szervnek.
Az oktatást és szakvizsgáztatást a 2.§ (3) bekezdésében megjelölt illetékes szervek jogosultak ellenőrizni.
föti
Big Gabi
Szent Tömlő őrzője

Hozzászólás Szerző: Big Gabi » 2005. ápr. 01. 12:02

föti!
Az anyagot nem ismerem,de azt tudom,hogy nem hivatalos véleményt
az OKF már kapott!
föti
hamutipró

Tűzvédelmi szakvizsga

Hozzászólás Szerző: föti » 2005. ápr. 01. 11:36

Csak érdeklődnék, hogy ismeritek-e a tűzvédelmi szakvizsgáztatást szabályozó rendelet módosítására vonatkozó okf-es elképzelést, tervezetet?
föti
fireman
Szent Tömlő őrzője

Hozzászólás Szerző: fireman » 2004. dec. 02. 11:47

Kapacs1!

Az 5 év néha 10. A 20 meg 50.
Azért csak érdemes szakvizsgázni. Pl. évek folyamán jelentősen változtak az előírások és a készülékek. A felsőfokú képesítés megszerzése után pedig nem sok oktatást szerveznek.
kapacs1
szikracsapkodó

Hozzászólás Szerző: kapacs1 » 2004. dec. 02. 7:48

T. Útkereső!

Úgyérzem Te is beleestél a jogalkotók hibályába, amikor összevonta az ellenőrzést a javítás fogalmával.
Megítélésem szerint az ellenőrzés a helyszínen megállapítani a készülékről, hogy a gyártástól a 20 éven, a nyomáspróbától az 5 éven belül van-e? A szerelvényei (nyomásmérő óra, tömlő, pisztoly stb.) épek, működőképesek-e?
Bármilyen eltérést tapasztal az ellenőr, akkor a készüléket javításra kell szállítani a műhelybe.
Egyébként a szolgálati időm alatt nagyon sok készüléket, illetve vízforrást ellenőriztem. Vizsgáló koromban kötelességem volt megnézni, hogy a felszerelések illetve berendezések karbantartása, felülvizsgálata megfelelően lett elvégezve.
Én nem vonom össze az ellenőrzést a javítással.

T. Útkereső!
Személygépkocsival elindulás előtt letudod ellenőrizni a gumik nyomását, az olaj szintet a motorban, a hűtővízet, a világítást stb.?
A tevékenységhez nem kell külön vizsgát tegyél, elég a KRESZ vizsgán letett műszaki vizsga.

Benem is felmerült már töbször, hogy a jogalkotók, illetve a jogszabály előkészítők gyakorlatában mennyi hamutiprás, füst szagulás volt. Láttak-e már el kapacs 1-es beosztást.

Üdvözlettel:

Kapacs1.
útkereső
hamutipró

Hozzászólás Szerző: útkereső » 2004. dec. 01. 21:50

1. Ha gyakoroltad volna már a tűzoltó készülék ellenőrzését és javítását, akkor nem tennél fel ilyen kérdéseket. Azt is kérdezhetném: Hány darab tűzoltó készüléket szereltél szét - és raktál össze - , javítottál meg felsőfokú szakmai tanulmányaid során? Hány darab vízforrást ellenőriztél, és javítottál meg?
2.Semmiféle szabad vállalkozáshoz fűződő jogodat nem sérti, mivel jogszabály a vállakozások gyakorlásához előírhat bizonyos végzettségek meglétét.
A felsőfokű tűzvédelmi képzések ma a szakvizsgához kötött foglalkozási ágak és munkakörök tudásanyagának csak egy részét tartalmazzák. Persze abban igazad van, hogy a jelenlegi szakvizsga-rendelet rossz. Megvigasztallak a jövőre hatályba lépő módosítás hasonlóan kihívásokkal fog küszködni.
kapacs1
szikracsapkodó

Hozzászólás Szerző: kapacs1 » 2004. dec. 01. 17:32

:oops: Úgylátszik a hozzászóló kollégák nem teljesen értik a kérdésemet.
Hát érdemes volt hat évig tanulni a felsőfokú végzettségért, a gyerekem 8 általánossal és a szakvizsgával végezhetné az ellenőrzést.
Esetleg felmerülhet az is, hogy a rendelet jelen formájában sérti a szabad vállalkozáshoz fűződő jogokat? :wink:
nazda
Szent Tömlő őrzője

Hozzászólás Szerző: nazda » 2004. nov. 27. 21:19

Kedves Fireman !

"Lécci" részletezd, hogy mire gondolsz !?

Üdv ! 8)
nazda !
fireman
Szent Tömlő őrzője

Hozzászólás Szerző: fireman » 2004. nov. 27. 18:43

Az észrevételed jogos, de ráfogsz döbbenni, hogy amíg tűzoltóként csak ellenőrizted vagy vizsgáztattál az a tudás a tűzoltókészülék ellenőrzés területén semmire sem elég.
vizsgáló
vörös kakas réme

Hozzászólás Szerző: vizsgáló » 2004. nov. 27. 10:37

Ne is törődj vele, majd levizsgáztatunk!! :D :D

Szóval ha nyugdíjba megyek és hasonló tevékenysséget akarok folytatni mint Te, akkor az általam írt szakvizsga anyagból fog engem valaki vizsgáztatni. Ez jó!!!!

vizsgáló
Válasz küldése