Tűzoltóképzés

Ki és miként lehet tűzoltó? Itt olvashatók a pályázatok és az álláshirdetések is.
Válasz küldése
old campaigner
tömlőszállító

Re: Tűzoltóképzés

Hozzászólás Szerző: old campaigner » 2016. feb. 27. 1:24

http://fovaros.katasztrofavedelem.hu/hi ... i-videoval" onclick="window.open(this.href);return false;

Hol van a hiba 0:10-nél??? Látszólag semmiség, de tűzoltó életek múlhatnak rajta!!!
Harley
Szent Tömlő őrzője

Hozzászólás Szerző: Harley » 2015. ápr. 04. 11:39

Ez valóban el lett cseszve, első ránézésre nem egyértelmű, de ha komplexen vizsgáljuk a jogszabályt, annak elérendő céljával együtt, akkor viszont kitűnik belőle, az elején lett tisztázva, hogy a 3-as melléklet mihez ad kivételeket, és az értendő a tűzoltásvezetésre is. Különben tényleg menne a lecsóba az eddigi tűzoltásvezetők nagy része.
tömke
tömlőszállító

Hozzászólás Szerző: tömke » 2015. ápr. 04. 11:32

Az új BM rendeletben egy kisebb ellentmondást vélek felfedezni, kíváncsi vagyok ti hogyan értelmezitek ezt.

A 3. § szerint a katasztrófavédelem hivatásos állományának elismert végzettségeit az 1. melléklet 1. pontja és a 3. melléklet (a rendelet hatályba lépése előtt szerzett végzettségek) tartalmazza. Igen ám, de a tűzoltás vezetéséről szóló fejezetben többek között a 17. § ab) pontnál "az 1. melléklet 1.2. alpontjában foglalt középszintű, vagy felsőszintű képesítéssel rendelkező" személyek lehetnek tűzoltásvezetők, de a 3. mellékletet nem említi. Ezt szerintem akár lehet úgy is értelmezni, hogy itt általánosan a tűzoltósági és ügyeleti szakterületű középszintű/felsőszintű képesítésre hivatkozik a jogszabály, így a 3. melléklet tűzoltósági szakterületű végzettségei is megfelelnek.
Ha viszont tényleg csak az 1. melléklet 1.2 pont alatti végzettségek a megfelelőek, akkor komoly gondok lehetnek, ugyanis rengeteg pl. pollackon vagy átképzőn végzett tisztek nem lennének tűzoltásvezetésre jogosultak. Bar a jogszabály egyik záró rendelkezése (20. § (2)) alapján maradhatnának aktuális beosztásukban, de pl. egy rajparancsnoknak nem lehetősége előrelépni szolgálatparancsnoknak.
Imi
tűzokádó sárkány legszörnyűbb rémálma

Hozzászólás Szerző: Imi » 2015. ápr. 01. 16:33

Érdekes a kérdésed:

5. § (1) Az  önkormányzati és a  főfoglalkozású létesítményi tűzoltóságok parancsnokainak, tűzoltásvezetőinek és főfoglalkozású tagjainak a  készenléti jellegű szolgálatot ellátó hivatásos katasztrófavédelmi szervek tűzoltósági szakterületének tagjaival megegyező szakmai tartalmú képesítéssel kell rendelkezniük.

DE:

20. §
(2) Az  adott szolgálati beosztás vagy munkakör betöltéséhez e  rendelet hatálybalépését megelőzően elismert képesítéssel rendelkező személyt – ide nem értve a  18.  § (1) és (2)  bekezdés alapján szakmai képesítés megszerzésére kötelezetteket – a szolgálati beosztás vagy munkakör megváltozásáig továbbra is képesítettnek kell tekinteni.

Ezek alapján szerintem továbbra is tűzoltás vezetésre jogosult az a főállású is, aki önkéntes és lét tűo parancsnoki tanfolyamot végzett.
Szerintem..... :radobbent:
„Ha nem sikerül elsőre, akkor az ejtőernyős ugrás nem neked való.”
Firefoxhu666
vízpocsékoló

Hozzászólás Szerző: Firefoxhu666 » 2015. ápr. 01. 7:59

Akkor aki most április 2-ig főállású önkormányzati tűzoltóként parancsnoki, pk-helyettesi, rajparancsnoki beosztásban volt önkéntes és létesítményi tűzoltó parancsnoki tanfolyami végzettséggel, az 3-ától beosztott tűzoltó lehet csak? Valamint parancsnoknak és helyettesnek felsőfokú végzettség szükséges?
Imi

Hozzászólás Szerző: Imi » 2015. márc. 30. 15:46

Bocsánat, módosítok:
A rendelet hatálybalépését követően lesz ez érvényes.
A főállású ÖT, ÖTP, LTP tagoknak a 3. számú melléklet szerinti végzettség szükséges.
A 2.2 pont szerint nem főállásúaknak az önk és lét tűo pk. végzettség felsőfokú végzettségnek számít majd.
Imi

Hozzászólás Szerző: Imi » 2015. márc. 30. 15:14

Az viszont igen érdekes, hogy az Önkéntes és létesítményi tűo parancsnoki szak (ami 2 féléves, 10 hónapos komplex oktatatás) végzettséget visszatették az alapszintű végzettség közé, így a továbbiakban nem jogosultak Tv-re.
Véletlenül?
Imi

Hozzászólás Szerző: Imi » 2015. márc. 30. 15:11

Természetesen a Tűzoltásvezető I. után. (40-44 ó)
Imi

Hozzászólás Szerző: Imi » 2015. márc. 30. 15:08

Jól értelmezed, a szer pk. képzést (vagy magasabb képesítést) kell elvégezned 5 éven belül.
garcia66
szikracsapkodó

Hozzászólás Szerző: garcia66 » 2015. márc. 30. 12:33

Sziasztok!

Egy kis segítség kellene nekem az új rendelet értelmezésében.

12 éve vagyok főfoglalkozású létesítményi tűzoltó, öt éve van OKJ-s, alapfokú tűzoltó végzettségem. Én úgy értelmeztem, hogy ahhoz, hogy tűzoltás vezetésére jogosult legyek a munkahelyemen, elég, ha elvégzem a "tűzoltásvezető I." tanfolyamot most és 5 éven belül egy középfokú tanfolyamot. Jól értelmeztem?

A választ előre is köszönöm.

Üdv.
Big Gabi
Szent Tömlő őrzője

Hozzászólás Szerző: Big Gabi » 2015. márc. 26. 10:25

M A G Y A R K Ö Z L Ö N Y • 2015. évi 39. szám

http://www.kozlonyok.hu/nkonline/MKPDF/ ... K15039.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

" A belügyminiszter 9/2015. (III. 25.) BM rendelete
a hivatásos katasztrófavédelmi szerveknél, az önkormányzati és létesítményi tűzoltóságoknál, az önkéntes tűzoltó egyesületeknél, valamint az ez irányú szakágazatokban foglalkoztatottak szakmai képesítési követelményeiről és szakmai képzéseiről"
A baj esetén ismerszik meg az ember, akkor ér véget a szerepjátszás és kiderül, hogy ki milyen is valójában.
Harley
Szent Tömlő őrzője

Hozzászólás Szerző: Harley » 2015. márc. 11. 13:56

garcia66 írta:Sziasztok!

Ez a rendelet megjelent-e már? Elvileg 5-én kellett volna, de nem találom sehol.
http://www.langlovagok.hu/tuzvonal/1026 ... sitesekrol" onclick="window.open(this.href);return false;

Üdv.
Még a régi van hatályban, nem hirdették ki az újat.
garcia66
szikracsapkodó

Hozzászólás Szerző: garcia66 » 2015. márc. 11. 13:42

Sziasztok!

Ez a rendelet megjelent-e már? Elvileg 5-én kellett volna, de nem találom sehol.
http://www.langlovagok.hu/tuzvonal/1026 ... sitesekrol" onclick="window.open(this.href);return false;

Üdv.
Big Gabi
Szent Tömlő őrzője

Hozzászólás Szerző: Big Gabi » 2014. aug. 20. 20:20

http://www.youtube.com/watch?v=9y3P6fUUSGc" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.youtube.com/watch?v=WOhsqonFnWE" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.youtube.com/watch?v=wXUhAjFJ8bA" onclick="window.open(this.href);return false;
A baj esetén ismerszik meg az ember, akkor ér véget a szerepjátszás és kiderül, hogy ki milyen is valójában.
truRED
vízpocsékoló

Hozzászólás Szerző: truRED » 2014. aug. 20. 19:07

A tűzoltó képzés során milyen létramászási feladatok vannak? Mit csinál egy tűzoltó a létrán?(azon kívül h felmászik)Kell-e specializálódni létrára mint mondjuk a szivattyú kezelésre stb. Jól tudom specializálódni kell külön mindenre ha használni akarjuk a különböző gépeket eszközöket?
ferkaerik1992
vízpocsékoló

Hozzászólás Szerző: ferkaerik1992 » 2014. márc. 03. 12:34

Köszönöm. :)
tömke
tömlőszállító

Hozzászólás Szerző: tömke » 2014. feb. 28. 16:57

ferkaerik1992 írta:Sziasztok.

Érdeklődni szeretnék hogy nyár vége felé indul-e képzés Budapesten. Tudomásom szerintem felvételizni tudok Dombóváron de a 8 hónapos kiképzést pesten kell megkezdenem.

Némi információra lenne szükségem , :-? Mikor lesz hely, mikor indul képzés, stb stb..

Köszönöm. Üdv Erik
Ezt mind meg kell tudni mondaniuk ott ahol jelentkezel. Ha felvesznek, akkor nem magadnak kell megszervezned a képzést, hanem beiskoláznak és elküldenek KOK-ra.
ferkaerik1992
vízpocsékoló

Mikor indul legközelebb Tűzoltó képzés?

Hozzászólás Szerző: ferkaerik1992 » 2014. feb. 28. 13:38

Sziasztok.

Érdeklődni szeretnék hogy nyár vége felé indul-e képzés Budapesten. Tudomásom szerintem felvételizni tudok Dombóváron de a 8 hónapos kiképzést pesten kell megkezdenem.

Némi információra lenne szükségem , :-? Mikor lesz hely, mikor indul képzés, stb stb..

Köszönöm. Üdv Erik
Parázsgyílkos
csizmás kandúr

Hozzászólás Szerző: Parázsgyílkos » 2013. dec. 04. 9:14

Hi!

Kedves Imi, köszönöm szépen a gyors választ, sokat segítettél! :-)

Üdv.: Pgy.
"Nem félek a holnaptól, mert láttam a tegnapot és szeretem a mát!"
Imi

Hozzászólás Szerző: Imi » 2013. dec. 03. 23:24

ÖTE tagként végzett tűzoltói tevékenységhez elég a 40 ó alaptanfolyam. Ahhoz, hogy tűzoltást irányíthass, legalább szakmunkásképző, technikusképző, ÖTE és lét tűo pk. tanfolyam kell.
Parázsgyílkos
csizmás kandúr

Hozzászólás Szerző: Parázsgyílkos » 2013. dec. 03. 21:12

Hi!

Tisztelt Kollégák,
érdeklődnék, hogy a hatályos jogszabályok értelmében önkéntes tűzoltói feladatok ellátáshoz szükséges-e 40 órás tanfolyamon kívül egyéb más, magasabb szintű szakmai végzettség?

Amennyiben már megválaszolt kérdést tettem fel elnézést kérek érte, mégis kérem írjátok meg ha tudtok erről valamit!

Üdvözlettel és köszönettel: Pgy.
"Nem félek a holnaptól, mert láttam a tegnapot és szeretem a mát!"
tömke
tömlőszállító

Hozzászólás Szerző: tömke » 2013. szept. 09. 13:54

Hogy mely beosztások láthatnak el tűzoltásvezetői tevékenységet a 39/2011 BM rendelet 8-9. § határozza meg:
8. § Tűzoltásvezetői feladatokat az alábbi szolgálati beosztásban szolgálatot ellátó személyek
láthatnak el:
a) a létesítményi tűzoltóság
aa) rajparancsnoka,
ab) szolgálatparancsnoka,
ac) tűzoltási szakterület vezetője,
ad) parancsnok-helyettese,
ae) parancsnoka;
b) az önkormányzati tűzoltóság
ba) rajparancsnoka,
bb) parancsnok-helyettese,
bc) parancsnoka;
c) a hivatásos katasztrófavédelmi szervek tekintetében a főigazgató által meghatározott
személyek.
9. § A tűzoltásvezetői feladatokat csak a hivatásos katasztrófavédelmi szerveknél, a
tűzoltóságoknál, valamint az ez irányú szakágazatban foglalkoztatottak szakmai képesítési
követelményeiről és szakmai képzéseiről szóló rendeletben meghatározott iskolai végzettséggel,
érvényes foglalkozás-egészségügyi alkalmassági vizsgálattal lehet ellátni.

Az egyes beosztások képesítési követelményeit a 10/2008 ÖM rendelet szabályozza, a vonatkozó részeket a hosszúságuk miatt most nem idézném.
garcia66
szikracsapkodó

Hozzászólás Szerző: garcia66 » 2013. szept. 09. 9:33

Sziasztok.

Azt szeretném megkérdezni, hogy melyik jogszabály fogalmazza meg, hogy ki lehet tűzoltás vezető. Továbbá létezik-e még olyan, hogy "önkéntes és létesítmény-parancsnoki tanfolyam" - a KOK-nak már írtam kb. 4 hete, de nem válaszoltak.
Üdv.
Válasz küldése