Tűzoltóképzés

Ki és miként lehet tűzoltó? Itt olvashatók a pályázatok és az álláshirdetések is.
Válasz küldése
Jedlik
lángterelgető

Re: Tűzoltóképzés

Hozzászólás Szerző: Jedlik » 2012. okt. 26. 12:33

Big Gabi írta:Kérdezni szeretném, hogy a középső kép, balra, második sorban, a rohambilit viselő tűzoltó kezében, mi az a tárgy és mire használható a tűzoltóság kötelékében?

http://www.katasztrofavedelem.hu/index2 ... hirid=1311" onclick="window.open(this.href);return false;
A tűzoltóság kötelékében semmire sem volt használható. :)
Big Gabi
Szent Tömlő őrzője

Hozzászólás Szerző: Big Gabi » 2012. okt. 26. 10:44

Kérdezni szeretném, hogy a középső kép, balra, második sorban, a rohambilit viselő tűzoltó kezében, mi az a tárgy és mire használható a tűzoltóság kötelékében?

http://www.katasztrofavedelem.hu/index2 ... hirid=1311" onclick="window.open(this.href);return false;
A baj esetén ismerszik meg az ember, akkor ér véget a szerepjátszás és kiderül, hogy ki milyen is valójában.
Big Gabi
Szent Tömlő őrzője

Hozzászólás Szerző: Big Gabi » 2012. szept. 10. 14:43

Regionális kiképzőbázisok létrehozása
2012. szeptember 04.

Eddig a tűzoltó szakképzés a megyei igazgatóságokon eltérő körülmények között és eltérő színvonalon zajlott. A kiképzés magasabb szakmai követelmények szerinti végrehajtása érdekében döntés született a tűzoltó szakképzés második moduljának régiós bázisokba történő végrehajtásáról és egyben a bázisok tárgyi és személyi követelményeiről.

Képzési igények

Az egységes, moduláris rendszerű belügyi képzésre való áttérés egyik kulcsproblémáját a közös rendészeti alapozó modul bevezetése jelentette. A modul bevezetése miatt a jövőben a tűzoltó II. szakképzést is csak a KOK végezheti, mint szakképzésért felelős intézmény. A képzési szerződést a tanintézet köti meg a beiskolázottal. Az alapozó modul első két hónapjának teljesítése a rendészeti szakközépiskolákkal történő megállapodás szerint, kihelyezett képzés formájában, a szakmai rész pedig a KOK-on történik. A teljes adminisztráció a KOK-ot terheli.
Ugyanakkor ismert, hogy ilyen létszámú képzést a KOK kapacitási korlátai miatt nem tud elvégezni, ezért született döntés a regionálisképzőbázisokon történő kihelyezett képzésre. Mivel a tűzoltó I. szakképzést csak a KOK és a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság regionális központ végzi, a tűzoltó II. szakképzés, valamint a tűzoltó alaptanfolyami és egyes műszaki képzések végzésének feladatai valószínűleg nagymértékben a bázisokra hárulnak.

Milyen képzések?

A bázisok a régiók hivatásos tűzoltóságai részére ki tudják elégíteni a „tűzoltó II.” szakképzési igényeket, az önkormányzati, létesítményi tűzoltóságok részére az önkormányzati és létesítményi tűzoltó, az önkéntes tűzoltó egyesületek tagjai részére pedig a tűzoltó alaptanfolyami képzési igényeket. Szabad kapacitásuk terhére a tűzoltótechnika-kezelői alapvizsgához nem kötött műszaki tanfolyamok kihelyezésére is alkalmasak. (Ilyenek a gépjárműfecskendő, a habbal-, porral oltó gépjármű, cserefelépítmények, vegyi és műszaki mentés gépei, valamint folyadékszállításra használtható egyéb gépek, szivattyúk kezelőinek képzése). E képzések vonatkozásában tevékenységüket szakmailag a KOK felügyeli.

A bázisok személyi feltételei

A regionális képzési helyek kialakítása csak a személyi és anyagi feltételek megteremtése esetén lehetséges. A feladatot nem lehet teljes egészében csatolt feladatként ráterhelni az adott megyei igazgatóságra, vagy a területén működő hivatásos tűzoltóságokra mindamellett, hogy a képzések napi feladatainak végrehajtásában közreműködnek.
Ennek megfelelően a bázisok személyi állományát az érintett megyei igazgatóságon telepített szervezetszerű létszámmal, (legalább 1 fő) és feladatorientált vezényléssel (4 fő szakmai tantárgyat oktató, megfelelő állami és szakmai képesítéssel rendelkező személy) célszerű biztosítani.
Szervezetszerű létszám: 1 fő (tiszt) képzésparancsnok (oktató, képzésszervező, feltételek koordinátora).
Vezénylendő létszám:
• 1 fő (tiszt) tűzoltási műszaki mentési tanár,
• 1 fő (zls.) tűzoltási műszaki mentési szakoktató (tűo. technikus + „C” jogosítvány gjmű. fecskendőre is),
• 1 fő (tiszt) műszaki tanár,
• 1 fő (zls.) műszaki szakoktató (tűo.technikus + „C” jogosítvány gjmű. fecskendőre is).
A bázisok infrastrukturális és technikai feltételei

A regionális bázisokon a legszükségesebb átalakításokkal biztosítani kell minimum egy, 30 fő befogadására alkalmas tanterem kialakítását, valamint 20-25 fő elszállásolásának lehetőségét.

A képzési, technikai eszközök

• gépjárműfecskendő 2 db, teljes málhával (tartalék szerek bázisokon tárolása),
• személygépjármű ügyintézéshez,
• műszaki mentő gépjármű,
• szállító gépjármű 1 db,
• személyszállító gépjármű, (autóbusz, alkalmanként),
• tűzoltó szakfelszerelések, kisgépek (benzines láncfűrész, hidraulikus feszítő-vágó készlet, korongos vágófelszerelés, pneumatikus emelő-tömítő párna készletek, csörlő, áramfejlesztő berendezés, stb.),
• kismotorfecskendő,
• tűzoltó védőfelszerelések, légzőkészülékek,
• tűzoltó védőruhák,
• hírforgalmi eszközök.

Gyakorlati foglalkozáshoz szükséges terek, helyiségek

• fafeldolgozásra alkalmas erdőterület (gallyazás, darabolás),
• autóbontó (1 autóroncs/6 fő),
• szabadfelszíni vízforrás (kismotorfecskendő, átemelő szivattyú gyakorlás céljára),
• szakfelszerelések bemutatására, összeszerelésére alkalmas alakulótér, raktár,
• védőeszköz-raktár, gyakorlótér.
Szerelési feladatok háttérfeltételei
Udvaron - földfeletti tűzcsap, földalatti tűzcsap, felszívásos táplálásra alkalmas tartály, medence. Magasba szereléshez legalább háromszintes mászóház és/vagy több szintes épület, ahol az alapvezeték felhúzható. Önmentéshez legalább háromszintes mászóház.

Gyakorlati foglalkozások, helyszínek

Lakóépület: pince, lakótér, tetőtér, padlás, középmagas, magas épület.
Mezőgazdaság: szabadterület, technológia.
Közlekedés: közlekedés tüzei,
Ipar: fatelep, textilipari létesítmény, malom, hűtőház, éghető folyadék, gáz.
Műszaki mentés: közúti mentés, épületkárok, alá-megtámasztási ismeretek.
A gyakorlati képzéshez szükséges tűzoltó-technikai eszközök a helyi, vagy közeli tűzoltóságok eszközparkjából, akár a tartalék szer(ek) állandó, bázison történő tárolásával, akár alkalmankénti vezényléssel biztosíthatók.

Hol lehetnek a képzőbázisok?

Az öt kijelölt TOK Debrecen, Szeged Kaposvár, Komárom és Budapest. A KOK telephelyeként történő bejelentésük a Fővárosi Kormányhivatal Munkaügyi Központjánál megtörtént. A közeljövő egyik legfontosabb feladata lesz e bázisok személyi, technikai és infrastrukturális feltételeinek kialakítása.
Diriczi Miklós tű. ezredes, igazgató-helyettes
Halácsy Sándor tű. alezredes, osztályvezető
Katasztrófavédelmi Oktatási Központ, Budapest

Forrás: http://www.vedelem.hu/index.php?pageid= ... razon=1339" onclick="window.open(this.href);return false;
A baj esetén ismerszik meg az ember, akkor ér véget a szerepjátszás és kiderül, hogy ki milyen is valójában.
Pölöskei Tamás
szikracsapkodó

Hozzászólás Szerző: Pölöskei Tamás » 2012. aug. 13. 22:52

Sziasztok!
Tudja valaki, hogy hol indul mostanában kisgépes tanfolyam?
Előre is köszönöm!
dreszi
kapacsmester

Hozzászólás Szerző: dreszi » 2012. jan. 16. 23:41

fireman1992 írta:Sziasztok !! :-)
Tudja valaki hogy mikor lesz felvételi fővárosnál? Vagy a KOK-on?
Kérem írjatok ha tud valaki valamit. Azt nagyon megköszönném:)

ÜDV
V.Dani
Ahogy már másik topikban is felmerült, a fővárosnál éppen leépítés van.
fireman1992
lángterelgető

Hozzászólás Szerző: fireman1992 » 2012. jan. 16. 23:26

Sziasztok !! :-)
Tudja valaki hogy mikor lesz felvételi fővárosnál? Vagy a KOK-on?
Kérem írjatok ha tud valaki valamit. Azt nagyon megköszönném:)

ÜDV
V.Dani
BociBarna
lángterelgető

Hozzászólás Szerző: BociBarna » 2011. nov. 25. 16:14

1. Mindenhol alapelvárás a biztos nyelvismeret (vigyázat: spec. szakszöveg).
2. Feltétel az állampolgárság. (ritkán előfordul, hogy speciális feladatra ezt nem kérik. pl: Cern, részecskegyorsító).
3.Nem fogadják el. Kivéve bizonyos felsőfokú végzettségeket.

Ergo: annak, hogy hivatásos tűzoltó legyél 0 esélye van. Annak sem sok, hogy önkéntes.
Bíboros
tűzokádó sárkány legszörnyűbb rémálma

Re: Apróhirdetések

Hozzászólás Szerző: Bíboros » 2011. nov. 25. 1:32

yanooo írta:
alyr444 írta:Sziasztok! Tudna valaki nekem segíteni? olyan információra lenne szükségem, hogy Európában melyek azok az országok amelyekben elfogadják a magyar tűzoltó bizonyítványt? elsősorban gondolok itt Romániára ( úgy hallottam hogy iszonyatos bérfejlesztésük volt) esetleg Horvátországra, illetve Angliára. És ha lehet hogyan tudnék ide valahova bekerülni? email:alyr444@freemail.hu
előre is köszönöm a válaszokat :)

Na ez engem is érdekel!
Erre én is kíváncsi lennék! Már csak valamilyen nyelvre kellene ráfeküdni, és utána gyorsan lelépni innen.
wawk
pernyekergető

Hozzászólás Szerző: wawk » 2011. okt. 23. 15:34

ha jol tudom csak allampolgar lehet tuzolto, az usa ban 100 szazalek. de nagyon valoszinu hogy az eu ban is. horvat meg meg nem is eu s
yanooo
pernyekergető

Hozzászólás Szerző: yanooo » 2011. okt. 23. 9:01

alyr444 írta:Sziasztok! Tudna valaki nekem segíteni? olyan információra lenne szükségem, hogy Európában melyek azok az országok amelyekben elfogadják a magyar tűzoltó bizonyítványt? elsősorban gondolok itt Romániára ( úgy hallottam hogy iszonyatos bérfejlesztésük volt) esetleg Horvátországra, illetve Angliára. És ha lehet hogyan tudnék ide valahova bekerülni? email:alyr444@freemail.hu

Na ez engem is érdekel!
alyr444
vízpocsékoló

Hozzászólás Szerző: alyr444 » 2011. okt. 20. 21:02

Sziasztok! Tudna valaki nekem segíteni? olyan információra lenne szükségem, hogy Európában melyek azok az országok amelyekben elfogadják a magyar tűzoltó bizonyítványt? elsősorban gondolok itt Romániára ( úgy hallottam hogy iszonyatos bérfejlesztésük volt) esetleg Horvátországra, illetve Angliára. És ha lehet hogyan tudnék ide valahova bekerülni? email:alyr444@freemail.hu
Norbedlee
kapocspárkulcs tekergető

Hozzászólás Szerző: Norbedlee » 2011. okt. 15. 9:57

Tájékoztatom, hogy a Békés Megyei Tűzoltószövetség önkéntes tűzoltó egyesületek és tűzoltóságok tagjai részére önkéntes és létesítményi tűzoltó-parancsnoki tanfolyamot szervez 2011. novemberi kezdéssel. Az oktatásra minden hétvégén szombaton kerül sor a Békés Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság II. emeleti tanácstermében 08.00-16.00 között, a tanfolyam befejezésének várható időpontja 2012. júniusa, a tanfolyam indításához szükséges létszám minimum 10 fő.

A tanfolyam költsége 100.000 Ft,-/fő, melynek 50%-át (50.000 Ft,-ot) a tanfolyam kezdési időpontját megelőzően a megyei szövetség számlájára szükséges átutalni.

Felhívom figyelmét, hogy a képesítés megfelel a tűzoltó egyesületekről szóló 2008. évi XXXIII. törvény 6.§ (1) bekezdés a) pontjában meghatározott követelménynek, miszerint „A tűzoltó egyesületek szaktevékenységet irányító tagjaként az lehet kijelölni, aki tűzoltó szakképesítéssel rendelkezik”.

Kérem, hogy megyei szövetsége vonatkozásában tagszervezeteit értesíteni szíveskedjék a tanfolyam kiírásáról és amennyiben van jelentkező,úgy 2011. október 26-ig jelezzék azt a bmtsz@hotmail.com e-mail címre. A tanfolyammal kapcsolatban a Békés Megyei Tűzoltószövetség titkára, Szűcs Csaba tud további tájékoztatást adni (tel.: 06/30/273-2756).

A jelentkezési mellé továbbá kérem csatolni a jelentkező érettségi bizonyítványának és 40 órás tűzoltó alaptanfolyami bizonyítványának másolatát is.

Békéscsaba, 2011. október 15.

Dr. Gáti Zoltán sk.
nyá. tűzoltó ezredes
tűzoltósági főtanácsos
elnök
Jagoka
vízpocsékoló

Hozzászólás Szerző: Jagoka » 2011. szept. 12. 18:23

Sziasztok!

Szeretnék tűzoltónak jelentkezni. Szombathelyi vagyok itt a környékbeli összes tűzoltóságra beadtam a jelentkezési lapomat (Sárvár, Szentgothárd, Kőszeg) de eddig sehonnan nem jelentkeztek sajnos.
"c" kategórás jogosítványom már meg van és érettségivel is rendelkezem. Azon gondolkozok hogy ha elvégeznék egy alap tanfolyamot mondjuk Budapesten akkor nagyobb esélyem lenne? Már majd nem 1,5 éve próbálkozok most 20 éves vagyok. Az ország bármely pontjára elmennék ezért a szakmáért. Kérem ha valaki tud segíteni írjon. Nagyon megköszönném.

Előre is köszönöm.

Üdv: András
alopisz
parázspörgető
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: alopisz » 2011. aug. 02. 7:08

Már sehogy.
2012 január 1-től megszűnik a ZMNE és az RTF is (valamint egy Corvinus szak) és lesz belőle Nemzeti Közszolgálati Egyetem.
Az, hogy ott hogyan alakulnak majd a szakok, (egyáltalán mi lesz a nevük a különböző szakoknak) stb., még jó kérdés, az pedig még inkább, hogy milyen pontszámokkal és hány helyre lehet majd jelentkezni. Ha februárban majd jelentkezel, júliusban te leszel az első aki megmondhatja mennyire egyszerű bekerülni.
Egyébként a fizikai- kondicionális és egészségügyi követelmények nem valószínű, hogy változnak.

Parázsgyílkos írta:Hi!

Kedves kollégák,
szükségem lenne információkra a ZMNE védelmi igazgatási alapszak-tűzvédelmi és tűzoltó szakirányáról, civilként hogy lehet bejutni, mennyire nehéz, a tűzoltóság berkein belül milyen lehetőségeket biztosít ez a végzettség?

üdv.: Pgy.
"Mi dolgunk a világon? küzdeni / Erőnk szerint a legnemesbekért"
(W.M.)
Csizmás

Hozzászólás Szerző: Csizmás » 2011. aug. 01. 9:21

A "új" modulrendszerű képzésről tud valaki részleteket?
sznber
lángterelgető

Hozzászólás Szerző: sznber » 2011. júl. 31. 22:58

Bíboros írta:
pazika írta:sziasztok!én érdeklődni szeretnék ha én egy OKJ-s tanfolyamon szereztem szakmát attól lehetek tűzoltó? előre is köszönöm!
Te még fel akarsz szerelni tűzoltónak? Nem követed az eseményeket? Bár Te tudod... Legalább lesz, aki majd felül sokunk helyett...
Bíboros írta:
pazika írta:Hát remélem hogy felvesznek..:P köszi az infót!:D
Jól meggondoltad? Bár mostanában úgyis lesz egy kis létszámhiány...

Most csak itt olvasgattam de ehhez hozzátennék annyit hogy én mentős leszek...

mindenki hülyének tart, hogy nem vagyok normális meg nem fogok tudni megélni belőle, és erre csak azt szoktam mondani hogy előfordulhat... ha majd egyszer lesz családom és el kell tartanom esetleg gyerekeket ... lehet hogy nem lesz könnyű de szerintem aki ezt a "hivatást" választja, vagy akár a tűzoltót(de nem ehhez) az nem azért megy mentősnek (a legtöbbjük)mert ott olyan jó a fizetés meg a nyugdíj hanem mert szereti csinálni és nem szeretne napi 8 órát ülni egy irodában, hanem szeretné azt csinálni amit szeret, amit szívesen csinál, ahova reggel nem úgy megy be dolgozni hogy baszki már megint fel kell kelni és dolgozni. személy szerint nem szeretnék egy székben ülni napi 8 órát és ütni a számítógépet mert megbolondulnék . semmi mást nem is tudnék elképzelni, bár lehet hogy ezt hívják úgy hogy megszállottság ezen kívül még segíthetek is embertársaimnak
MSN:sznber@freemail.hu
Xfire:sznber

RTS Budapest
vehicles/járművek:40%
scripts/scriptek: 50%
map /térkép: 90%
Parázsgyílkos
csizmás kandúr

Hozzászólás Szerző: Parázsgyílkos » 2011. júl. 31. 9:42

Lemaradt az előzőből, hogy aki tudna ez ügyben felvilágosítást adni azt megkérhetném, hogy tegye privátban? :-)
"Nem félek a holnaptól, mert láttam a tegnapot és szeretem a mát!"
Parázsgyílkos
csizmás kandúr

Hozzászólás Szerző: Parázsgyílkos » 2011. júl. 31. 9:40

Hi!

Kedves kollégák,
szükségem lenne információkra a ZMNE védelmi igazgatási alapszak-tűzvédelmi és tűzoltó szakirányáról, civilként hogy lehet bejutni, mennyire nehéz, a tűzoltóság berkein belül milyen lehetőségeket biztosít ez a végzettség?

üdv.: Pgy.
"Nem félek a holnaptól, mert láttam a tegnapot és szeretem a mát!"
llogós
vízpocsékoló

Hozzászólás Szerző: llogós » 2011. jún. 01. 18:57

sziasztok
én is szeretnék fenszerelni nekem elektromos végzetségem van és ipari alpin vizsgám nem tudom számít e ez valamit.
még a rescue 1-2 tanfolyamot megcsinálom aztán megprobálom hátha lesz hely beosztott tüzoltónak.
Jay25
vízpocsékoló

Hozzászólás Szerző: Jay25 » 2011. máj. 30. 13:19

Hí.Én is jelentkeztem tűzoltónk és most a sofőröket keresik inkább,ezért kezdtem bele a "C" kategóriás jogsi megszerzésébe!!! 8-) Remélem utána már felvesznek;-)
Bíboros

Hozzászólás Szerző: Bíboros » 2011. máj. 21. 12:55

pazika írta:Hát remélem hogy felvesznek..:P köszi az infót!:D
Jól meggondoltad? Bár mostanában úgyis lesz egy kis létszámhiány...
pazika
szikracsapkodó

Hozzászólás Szerző: pazika » 2011. máj. 20. 20:33

Hát remélem hogy felvesznek..:P köszi az infót!:D
kerdezo84

Hozzászólás Szerző: kerdezo84 » 2011. máj. 18. 18:40

Mai világban lesz, aki 8 általánossal felvegyen, mivel a visszaküldött jelentkezési lapok nagy hányada ilyen!
Tehát szerintem beférsz!
pazika
szikracsapkodó

Hozzászólás Szerző: pazika » 2011. máj. 18. 18:35

Értem köszönöm a tájékoztatót :-D hát igen Pozsár meg is fogom próbálni :P
Pozsár
Szent Tömlő őrzője
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Pozsár » 2011. máj. 18. 5:36

Pazika!