Árvíz, belvíz

Egy hely, ahol a mindennapi munka során felmerült szakmai kérdéseket lehet kitárgyalni.
Válasz küldése
mikahock
tűzokádó sárkány legszörnyűbb rémálma
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: mikahock » 2006. máj. 01. 8:27

Jó reggelt!
Nah, igen! Egy civil hallja, azt a szót, hogy tűzoltó, akkor mi jut eszébe? Egyszerűen olyan sok bonyodalom van benne, hogy elsőre senki sem érti. Erre egy példa. Sokan azt nem tudják, a vezetékes telefonról hívják a 105-t, akkor a közelebbi tűzoltóságra megy be a hívás, ha viszont mobilról, akkor a megyébe. kb. 80 civil elkezdi érdekelni a tűzoltóság, meghallja, azt hogy létesítményi, önkéntes, köztestületi, hivatásos tűzoltóság, a 80 emberből már 10 elfordul és utána meg jönnek a további problémák. (pénz, ...stb) Mennyien maradnak? kb. 5-10 ember!
Nem jól mondom?
Rendes tűzoltók ? Láttam képeket a gátakról és úgy láttam, hogy ott
rendes tűzoltók voltak. Akkor most kik a rendes tűzoltók ?
Kedves Kata!
A gáton, rendes tűzoltók voltak! ;-) :-D
"A gumi kopjon, ne a lelked!"
"Életünk olyan, amilyenné gondolataink teszik."
kata69
Szent Tömlő őrzője

Hozzászólás Szerző: kata69 » 2006. ápr. 30. 23:39

Kedves Zsottty !
Nem tudom mi miért történik illetve nem történik, mi az, hogy lenyúlták a pénzeteket ? Ezt nevezem aljasságnak. Azoktól lenyúlni a pénzt, akik
a gátakon melóztak ?
Szinte semmit nem tudok az OKF-ről, csak azt látom, hogy sokan szapúlják, dehogy miért azt nem tudom. Valaki irja már meg a frankót
akár privátban is.
Ez viszont ilyesztő egy civil számára, hogy nincs rendben az ország védelme, de mivel pozitivan állok ehhez is, ezért gondolom, ha nagy baj lenne azért mindenki tudná mit kell tennie.
Rendes tűzoltók ? Láttam képeket a gátakról és úgy láttam, hogy ott
rendes tűzoltók voltak. Akkor most kik a rendes tűzoltók ?
כל הימים שלי יותר יפה, כי אתה איתי Pozsárné
zsottty
slagmester

Hozzászólás Szerző: zsottty » 2006. ápr. 30. 19:14

Kedves kata69.

Nem tudom tudjátok-e, de a mi értesülésünk szerint aki 24-24-ben szolgált több pénzt kap annál aki a gáton volt. Lehet nem igaz de már a hír is felháborított mindenkit nálunk! Én is 24-24-ben teljesítettem szolgálatot de ez számomra is felháborító. A 2000-es árvíznél ott voltam (bár a pénzünket lenyúlták) tudom mit jelent a gáton dolgozni. Gyerekek minden elismerésem nektek, fejet hajtok mindenki előtt aki ott dolgozott. Az OKF egy nagy rakás sz.r. Ha ott igazi tűzóltók lennének ezt nem engednék. Sajnos vízfejek gyülekezete az egész. Azon vitatkozni ki az illetékes, számomra megerősíti azt a tényt hogy nincs rendben az ország védelme. A vízügy vitatkozik az OKF-el ki az illetékes. NEM MINDEGY? Az embereket kell védeni. Sokan nem értettük miért nem előbb hívták a TŰZOLTÓKAT a gátakra? Mostmár értjük!!!!!! A hatalmi harc fontosabb mint az ország biztonsága.Lehet itt Mszp- vagy Fidesz kormány, őket nem érdekli a kisember problémája.

Lehet elragadtattam magam elnézést kérek.

Bajtársi üdv: zsottty
kata69
Szent Tömlő őrzője

Hozzászólás Szerző: kata69 » 2006. ápr. 29. 23:15

...Úgy tudom, hogy hatalmi harcok : Békeidőben vagy vészhelyzetben is működnek, nem öröm, de tény !
Ahol sok szakember van ott nyilván más-más szemszögből látják közelitik meg a dolgot, / Okf, vizügy, tűzoltók, katonák / nyilván együtt, bár lehet különböznek a megközelitési technikák, de jól csinálják, mert máskülönben a nagy vizek uralnák a településeket, szerintem.
Tökéletességet és profizmust elvárni bárkitől ? Lehetetlen !
Még mindig tart az ávrizvédelmi készültség és ez :-(
Csak külsősként látom a dolgok menetét , de azoknak az embereknek,
akik a veszélyeztetett övezetben élnek / ? / azok számára biztosan nagy megnyugvás, látni az ott tartózkodó férfiakat, akik ha jönne a nagy viz
biztosan megmentenének, nem az érdekelne, hogy 32 vagy 132 ft.-ba
került a zsákok darabja. Nyilván megvolt erre az elkülönitett pénz, gondolom :-D
A mell döngetés ? Ha valaki ezt szereti tegye, legfejebb majomnak nézik,
vagy nem azok szokták :-k gondolok itt pl. King Kongra..ja, az gorilla 8-)
Van úgy, hogy más aratja le a babérokat ...
Mégis azt tapasztalom, akik ott voltak/ vannak a gátakon, nem a "babérokért" vannak ott, talán sokkal többet jelent számukra egy kézfogás, egy mosoly és egy köszönöm a bajba jutott emberektől.
/ Persze, jutalmazzák őket pénzel is.. ;-) /
Ez az emberiesség, együttérzés, segiteni akarás.
Nem kell mindig sirni, jaj a politika, néha egy őszinte mosoly vagy egy baráti vállon veregetés / mell döngetés helyett / többet ér, mint egy kinevezés vagy kié a dicsőség játszma.
Azért biztosan jónéhány a mentésben résztvett tűzoltó, katona eltudja mondani, mennnyire sokat jelentett és erőt adhatott a bajba jutott emberkék " köszönömje"
כל הימים שלי יותר יפה, כי אתה איתי Pozsárné
tűzoltó24

Hozzászólás Szerző: tűzoltó24 » 2006. ápr. 29. 22:27

Tisztelt canoe&teso1969!
Elsőre felment a pumpa bennem amikor olvastam az írásotokat.
De utánna átgondoltam nektek mi szürödött le az információs csatornákon. Egy kis tájékoztatás azért nem árt: akik itt voltak a körösnél&tiszánál azok igen is dolgoztak. Soder Norbi fogyokurás program a gáton nagyon jól müködik. Volt olyan hogy egy zsák kb 40 kg és ha belegondolsz abba, hogy több órán át adogatni kell akkor az a 40 kg 100kg. Persze volt olyan segitségbe jött tűzoltó csapat akik az állatmentést végezték, az sem könnyű munka főleg olyan embernek (ne vegye sértésnek) aki csak a tv készülékben látott állatot. Nekik is meg volt a nehézség. A rocsosok azok folyamatosan az ellátmányt stb szállitották a káresethez. Sorolhatnám a teendőket, de tény,hogy szükség volt rájuk, és talán volna is ha valami gikszer fent nem lett volna és nem rendelik vissza az állományt.
Sajnos most a plgárvédelem a katasztrofavédelem a létjogosultságukat akarták bizonyitani és ezért voltak ezek a mallörök.
ÉS NEM UTOLSÓ SORBAN KÖSZÖNET A SEGITSÉGÉRT, ÉS A SEGITENI AKARÁSÉRT! SOKAT SEGITETT MINDENKI AKI ITT VOLT.
ÜDV A GÁTRÓL!
"A tűzben az az érdekes, hogy alattomos - lopakodik, nyalakodik, aztán a válla fölött hátranéz, és kiröhög. És gyönyörű is, a rohadt életbe. Mint a naplemente, ahogy vörösbe borít mindent maga körül."
/Jodi Lynn Picoult/
Tiszthelyettes
csizmás kandúr

Hozzászólás Szerző: Tiszthelyettes » 2006. ápr. 29. 20:17

Bátortalanul kérdem: ilyenkor a homok legalább ingyen van?
Nekem az építkezéshez vásárolni kell,de gondolom ez legalább nem terheli az adófizetőket, hiszen "minősített időszak" van, Szegeden még a közlekedés is ingyenes. :ideges:
tűzzománc

Hozzászólás Szerző: tűzzománc » 2006. ápr. 29. 20:03

Canoe !
Amit írtál, az súlyos vád, azt kell mondjam, ezt nem hiszem el, ilyet nem mer ma, kis Hazánkban senki megtenni. [-X
Ja bocs nem vagyok ügyvéd,de már eszembe is jutott a kibúvó : a zsákokat vásárlónak kötött szerződése van a zsákossal. :tapsolo:
Most már azt is értem annak idején Anyukám miért ijesztrgetett a zsákossal, hát nesze neked itt a zsákos. :radobbent:
OKF !
A Vámosok jobbak, gyakorlottabbak a gátakon, mint ti, mint a tűzoltók?
Mellesleg tiszteletem a kollegáknak, mit mondjak, kiváló sport foglalkozás, csak veszélyes, ha jő az ár. :mrgreen:
Big Gabi
Szent Tömlő őrzője

Hozzászólás Szerző: Big Gabi » 2006. ápr. 29. 19:54

Létezik erre a tevékenységre egy szabályzat!

1/2003. (I. 9.) BM rendelet

a tűzoltóság tűzoltási és műszaki mentési tevékenységének szabályairól

5. számú függelék a Szabályzathoz

A tűzoltóságok hosszan tartó igénybevétele esetén alkalmazandó szabályokról

1. A katasztrófaveszély elhárításában a tűzoltóságok és az alapszabályukban tűzoltási és műszaki mentési feladatok ellátását is vállaló önkéntes tűzoltó egyesületek az 1996. évi XXXI. törvény (a továbbiakban: Tvt.) és végrehajtási rendeletei, valamint az 1999. évi LXXIV. törvény (a továbbiakban: Ktv.) és végrehajtási rendeletei előírásai szerint vesznek részt.

2. A hosszan tartó igénybevételt igénylő feladatok (ár- és belvízvédekezés, rendkívüli időjárási helyzet, földrengés stb.) végrehajtására csak a szükséges mértékű tűzoltó erő és eszközállomány alkalmazható.

3. A tűzoltók a veszélyhelyzetekben történő feladatvégzés során csak a szakterületüknek és képesítésüknek megfelelő szakfeladatokkal bízhatók meg.

4. A hivatásos és önkéntes tűzoltóságok készítsenek nyilvántartást az alapfeladatok ellátásán túli feladatok ellátására különböző szolgálati időrendszerek (24/48, 24/24 stb.) alkalmazása mellett igénybe vehető tűzoltói létszámról és eszközállományról. Az elkészített nyilvántartást tartsák naprakészen és kérelem esetén a megyei igazgatóságok (a Fővárosi Tűzoltó-parancsnokság a BM OKF-nek) részére küldjék meg.

5. A tűzoltóság a védekezés során felmerült költségekről készítsen – az erre a célra felfektetett, nyilvántartási számmal ellátott, hitelesített, a parancsnok által jóváhagyott napi, majd az igénybevétel végén összesítő – kimutatást.
6. A tűzoltóság az útba indítandó egységet – a megyei igazgatóság által közölt információk alapján – készítse fel a várható feladatokra.

7. A megyei igazgatóság és a tűzoltóság biztosítson a tűzoltók számára a várható feladatok ellátáshoz szükséges műszaki-technikai eszközöket, védőfelszereléseket, az igénybevételnek megfelelő munka-, illetve védőruhát. A tűzoltó bevetési védőöltözet a munkálatok során csak veszélyhelyzetben, az elhárítást irányító parancsnok engedélyével használható.

8. A tűzoltóparancsnok lássa el a tűzoltókat minimum 2 napi hidegélelemmel, valamint – a parancsnok által meghatározott mértékben – a váratlanul felmerülő költségek fedezésére – utólagos elszámolású költségkerettel.

9. A segítségnyújtásra riasztott egység parancsnoka lehetőleg a helyszínre érkezést megelőzően köteles a regisztráció és feladatszabás céljából az induláskor meghatározott telefonszámon – illetve a Rádióforgalmi Szabályzat előírásai szerint – rádiócsatornán bejelentkezni.

10. A megyei igazgatóságon ki kell jelölni egy a katasztrófaveszély elhárításában közvetlenül részt nem vevő és intézkedésre jogosult munkatársat, aki a segítségnyújtásra küldött egységek tevékenységét a riasztástól a helyszínre érkezésig koordinálja, a váltásukat a védelmi bizottság, valamint a BM OKF kijelölt tagjával egyeztetve megszervezi, az adatokat nyilvántartja.

11. A megyei igazgatóság – egyeztetve az érintett tűzoltóság parancsnokával – az indulásra tervezett egységet úgy készítse fel, hogy az esemény helyszínére a lehető legrövidebb időn belül megérkezzenek.

12. A fogadó megyei igazgatóság készüljön fel a segítségnyújtásra érkezők elhelyezésére, ellátására.

13. Gondoskodni kell az érkező egységek elszállásolásáról, a munkafeltételek biztosításáról, legkésőbb két napon belül élelmezésük megszervezéséről.

14. A tűzoltóság hosszan tartó igénybevétele esetén alkalmazandó részletszabályokat a főigazgató határozza meg.
A baj esetén ismerszik meg az ember, akkor ér véget a szerepjátszás és kiderül, hogy ki milyen is valójában.
közép-buda
pernyekergető

Hozzászólás Szerző: közép-buda » 2006. ápr. 29. 16:17

canoe
Katasztrófavédelem és a tűzoltóság két önálló szervezet.

2001-ben a Beredköz-i árvíznél és jelenleg is a tűzoltók dolgoztak/nak és nem a katasztrófavédelem.
canoe
pernyekergető

Hozzászólás Szerző: canoe » 2006. ápr. 29. 13:44

Almera

Igen igazad van valóban volt közöttük sok-sok tűzoltó is, de Ők sem azért mentek oda, hogy a mellüket döngessék.
canoe
pernyekergető

Hozzászólás Szerző: canoe » 2006. ápr. 29. 13:40

Tiszthelyettes

Azért, hogy ellenőrizzék a zsákokat és a homokot nem kell kiküldeni a Vám- és Pénzügyőrség jól összeszokott embereit. :tilos:
Megmondom én neked honnan jöttek a zsákok. Zsákokat Budapestről hozták jó pénzé. Igaz, hogy a térségben egy vállalkozó felajánlotta, hogy gyártási áron leszállítja (figyelj: darabja 32,-Ft) a veszteségét meg majd leírja. Sajnos ez sem jött össze. Budapestről kellett hozni 132,-Ft-ért. Na ehhez mit szólsz??????? Vágod már, hogy miért kell a Vám- és Pénzügyőrség??? Azért, hogy ne a vállalkozó zsákjait használja fel.
:-D
Almera
lángterelgető

Hozzászólás Szerző: Almera » 2006. ápr. 29. 13:28

Bocs Akik mentettek ..azok MÁSOK voltak!!!
Volt köztük pl. sok-sok TŰZOLTÓ!!
Almera
lángterelgető

Hozzászólás Szerző: Almera » 2006. ápr. 29. 13:26

Canoe
Hát a sok sok jelentésírást és fényképezkedést tényleg csendben kell tenni...
Almera
canoe
pernyekergető

Hozzászólás Szerző: canoe » 2006. ápr. 29. 13:06

Vészhelyzetben hatalmi harcról beszélünk :-? Ez viszont azt jelenti, hogy a katasztrófavédelem embere, akkor ne csináljon semmit, még akkor sem ha segítő szándékkal érkezett??? Azt hiszem, hogy itt a probléma. Nem arról kell beszélgetni, hogy ki döngesse a mellét, hanem arról, hogy fogjunk össze és legjobb tudásunkat és szakértelmünket hasznosítsuk. Érdekes módon a négy évvel ezelőtti, illetve a 2001-ben történt Beregköz-i árvíz idején sem döngették a mellüket a katasztrófavédelmisek, hanem csendben tették a dolgukat. Mentették az embereket és próbáltak úrrá lenni a helyzeten.
közép-buda
pernyekergető

Hozzászólás Szerző: közép-buda » 2006. ápr. 29. 12:21

Na de kérem, ne dugjuk fejünket a homokzsákok közé!
Nincs másról szó, mint a katasztrófavédelem és a vízügy között zajló hatalmi harcról.
Katasztrófavédelem nem hajlandó lenyelni, hogy a gátakon a vízügyé az rányitás!
Az árvíz levonultával a katasztrófavédelem mellkasát fogja döngetni, a szervezettség és az rányitás szakszerűségéért.
Lesz majd sok kitüntetés, előléptetés (na nem a gáton dolgozóknak) és igazolttá válik a katasztrófavédelem, mint szervezet létjogosultsága.
Tiszthelyettes
csizmás kandúr

Hozzászólás Szerző: Tiszthelyettes » 2006. ápr. 29. 11:38

Arról nem is beszélve hogy nehezen vagy talán meg sem lehetne magyarázni azt, hogy a Vám és Pénzügyőrség jól összeszokott csapata miért fontosabb, mint a törvényben is feladatául- kapott tűzoltóknak a védekezés.
Vagy ellenőrizni kell a zsákokat, honnan jöttek és milyen a homok?
B20
hamutipró

Hozzászólás Szerző: B20 » 2006. ápr. 29. 10:23

Sziasztok!

Kicsit csodálkozva olvasom a leírtakat ugyanis nekünk ha egyébb feladatunk éppen egy rövid időre nem volt más, akkor mentünk zsákolni.
Én nemigen láttam olyan tüo-t aki nem dolgozott!

Hozzá kell tennem mi majdnem mindíg kint voltunk terepen.
canoe
pernyekergető

Hozzászólás Szerző: canoe » 2006. ápr. 29. 8:22

Nem még a homokzsákok pakolására sem volt szükség. Csak halkan jegyzem meg, hogy hangoztak el olyan mondatok "nem akarunk láttni egy tűzóltót sem" akkor mire az igyekezet??????????
Harley
Szent Tömlő őrzője

Hozzászólás Szerző: Harley » 2006. ápr. 29. 8:09

Nem volt szükség a homokzsákok pakolására?
canoe
pernyekergető

Hozzászólás Szerző: canoe » 2006. ápr. 29. 8:00

Sziasztok!
Ritkán szólók bele dolgokba, de ezt nem tudom én sem kihagyni. Csatlakozom az előttem szólókhoz. Férjemet, is riasztották, hogy azonnal álljon készültségbe, mert úgy néz ki, hogy menni kell az árvíz sulytotta területre embereket menteni. Ilyenkor megmondom őszintén a gyomrom rándul össze. :csendesen: viszont övé a hivatástudat. Másnap hajnalban indultak is. Akik itthon maradtak izgultak is rendesen. Folyamatosan tartottuk a kapcsolatot telefonon. Napról-napra rá kellett jönni, hogy nincs is itt olyan nagy veszély, mert hiába a segítség, nem kellett senkinek. Telefonálgatások, kérvények beadása ellenére senkinek nem kellett ezeknek az embereknek a segítsége. Felajánlották a szakmai segítséget is, de erre sem volt szükség. Az évek során összeszokott csapat egy része négy nap után visszautazott. A csapat másik része ott maradt, hogy hátha meggondolják a helyi szakemberek magukat. Segítséget továbbra sem kértek. Igy a hetedik napon a csapat többi tagja is hazaérkezett. (A csapat egyébként magasan képzett és évek óta összeszokott szakemberekből áll.)
Ilyenkor fogalmazódik meg magamban, hogy azok a szakemberek, akik a helyszínen vannak és segítséget kérnek milyen meggondolásból teszik. Vagy nem értenek hozzá, vagy szórakoznak. :-x Fejetlenség a javából. Nem szeretnék politizálni, csak egy mondat erejéig. A választási pénzt talán a gátak megerősítésére, tározók megépítésére kellett volna fordítani!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
teso1969
lángterelgető

Hozzászólás Szerző: teso1969 » 2006. ápr. 28. 21:31

Addig amíg meg nem alakul a .............VÉDELEM elleni védelem ilyen fejetlenség lesz! Mi is pakoltunk feleslegesen leszállított vaságyakat vissza a PV-s konténerbe egy álló napon át. Igaz, hogy csak kb. 40-en voltunk /tűzoltók/ Biztos nem lehetett komolyabb feladatot ránk bízni, mert a felszereléseket és a szívattyúkat csak alibiből vittük magunkkal. Ez még akkor is szomorú, ha ez nem a mostani hanem az előző árvíznél történt. Ahogy látom a helyzet nem sokat változott!
daci26
kapocspárkulcs tekergető

Hozzászólás Szerző: daci26 » 2006. ápr. 28. 21:15

Szevasztok!Nálunk is elrendelték a 24/24 et tegnap 19-en voltunk összepakolva még se kellett menni.Indulás előtt 3 órával szóltak hogy mégse kell menni.A tévében azt lehet hallani hogy ott már fáradtak az emberek és jól jönne az utánpótlás.Mi még most is bármikor szivesen mennénk segíteni. :twisted:
mikahock
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: mikahock » 2006. ápr. 28. 19:18

Háát, igen! Tegnap haza küldtek mindenkit. Tőlünk is kint voltak, hatkor indultak haza. Elköszöntek mindenkitől. Aki tőlünk volt kint, az haza fele Tiszaföldvárnál találkoztak Tiszafürediekel. Később kiderült, hogy visszafordították őket! :???: :shock:
"A gumi kopjon, ne a lelked!"
"Életünk olyan, amilyenné gondolataink teszik."
Danka János
Szent Tömlő őrzője

Hozzászólás Szerző: Danka János » 2006. ápr. 28. 18:44

Mi ma indultunk volna segíteni a megyéből, megszerveztük a 24/24-et, a második turnust, stb. Erre csütörtök délután lemondták a dolgot.
Ma már azt hallani, hogy a vízügyesek szerint nem kellett volna ilyen sebtiben visszamondani a csapatokat... :shock:
fireman
Szent Tömlő őrzője

Hozzászólás Szerző: fireman » 2006. ápr. 28. 18:21

Én úgy hallottam, hogy páran még híztak is. :-D
A kádárista állam felszámolása nélkül nem lehet igazi jövőképet, valódi alternatívát kínálni - sem jobboldalit, sem baloldalit. Mindaddig minden politikai szlogen csak fedőnév az állam fosztogatási lehetőségek kiaknázására.
Babarczi Eszter
Válasz küldése