* Belépés   * Regisztráció * GyIK    * Keresés
Pontos idő: 2017. szept. 21. 1:35

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]

Hozzászólás a témához  [ 358 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 11, 12, 13, 14, 15  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2004. okt. 25. 13:12 
tömlőszállító

Gyerekek!

BM KOK felajánlotta segítségét a témában. (ti. hely, és idő biztosítása).
Úgy gondolom, hogy ahelyett, hogy egymást "csépeljük", próbáljunk meg összeállítani egy csapatot, akikről el tudjuk képzelni az oktató gárdát. A KOK majd megkeresi őket :?: Javasoljunk egy tematikát, beszéljük meg, hogy mi legyen benne, milyen mértékben foglalkozzanak az előadók majdan az anyaggal. Estleg ha tud valaki külföldi szakembert, őt is meg lehetne hívni. (pl.: a LEHEL-nél svédországból jött egy nyugdíjas tűzvizsgáló, ha jól emlékszem).
Kezdő TV-k is tegyenek fel kérdés.
"Nem az buta aki kérdez, hanem az aki még kérdezni sem tud!!!"

Egyenlőre ennyi.

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2004. okt. 25. 12:31 
Szent Tömlő őrzője

vizsgáló írta:
amikor az ügyfél nem kér vizsgálatot,
vizsgáló

A rendelet szerint akkor is le kell folytatni az eljárást ha az ügyfél kéri. Ebből nem következik az, hogy akkor nem kell lefolytatni a vizsgálatot, ha az ügyfél nem kéri.

A miniszteri rendelet erősebb az ügyfél óhajánál.

Egyébként kitudja, hogy nem egy felelősségre vonást akar elkerülmi???

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2004. okt. 24. 21:01 
vörös kakas réme

Egy pár mondat a teljesség igénye nélkül a hivatalból megindítandó tűzvizsgálati eljárásokról:

A hivatalból vizsgálandó az eseteket a 13/1997-e BM rendelet tartalmazza. Kevesen tudják azonban, hogy van egy OKF Megelőzési hatósági Főosztály által 2000-ben kiadott tájékozató, amely további hivatalból vizsgálandó eseteket is tartalmaz. ( Közintézmények, közszolgáltatók, tömegközlekedés, eü intézmények, oktatási intézmények, áruházak, szállodák, továbbá olyan esetekben ahol a megelőzés által előírtak befuccsoltak, hogy csak néhányat mondjak)
Szóval nincs könnyű helyzetben a szolg pk az adott helyzetben.

Legyél előrelátó. Bizonytalan helyzetben javaslom, hogy szánj időt egy helyszíni szemlére és legalább egy meghallgatási jegyzőkönyvre. Ha később mégis kell a vizsgálat legalább van valami a kezedben. Ugyan ez vonatkozik arra az esetekre, amikor az ügyfél nem kér vizsgálatot, de látod, hogy a szomszédok kaptak vizet, kormot, füstöt. Ha az alsó szomszéd egy hét mulva jön be a beázás miatt hatóságit kérni, nehéz dolgod lesz.

A bűncselekményes dolgok:
Mindenképpen vizsgálni kell. Az elkészült anyagot a főnököd hivatalból átküldi a rendőrségnek. Itt aztán tudnod kell, hogy mit írsz le és azt hogyan írod. Kerülni kell a szubjektív dolgokat. Ugyanazt a dolgot leírhatod úgy is, hogy az elkövetőt kimosdatod, de úgy is, hogy teljesen bemártod.
Az elkészült anyagnak úgy tartalmi, mint formai szempontból tökéletesnek kell lennie, mint már erre az előttem szólók is céloztak. Sok jó ügyvéd van! Sz.r dolog a biróság elé idézetten a biró, ügyész, ügyvéd nyakatekert kérdéseire válaszolni. (Ez is benne van a pakliban)

Ha elkészült az összefoglaló jelentésed akkor a főnödöd elé kerül. Mázlista vagy ha ért a tűzvizsgálathoz és lelkiismeretesen átolvassa. Ekkor még van javítási lehetőség. A másik esetben a felületes, nem tényszerű anyagot aláírja és az elmegy a rendőrségre. Posta fordultával jön is vissza szakértői véleményre. Ez már ciki.

Még egy dolog a büncselekményesekkel: nem mond ki a rendőrnek, hogy közveszély volt. Ennek a kimondása a bíróság feladat. Mond azt, hogy nagyértékű anyagi javak voltak veszélyben, vagy nagyszámú személyek voltak veszélyben. (Egyébként a bíróság szerint a tömény, mérgező füsttel nem lehet lehet közveszélyt okozni.)

Na akkor ennyit röviden.

vizsgáló

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2004. okt. 23. 14:38 
Szent Tömlő őrzője

Még egyet ne felejtsünk el!

A tűzvizsgálat során tett megállqapításokkal kell megalapozni a megelőzési szabályokat. Ember/tűzoltó legyen a talpán, aki a mai stat rendszer alapján következtetéseket tud levonni.

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2004. okt. 23. 11:14 
vörös kakas réme

Almera!

Egyenlőre a hivatásos önkormányzati tűzoltók vagyunk. Amint írtam a jegyző feladata a hatósági bizonyítvány kiadása. Ehhez nekünk ha tetszik, ha nem a jegyző keze alá kell dolgoznunk. Ez értelemszerűen azt jelenti, hogy elvégezzük a tűzvizsgálatot. Nem tudom felétek hogyan műxik, de nálunk évente egy szolg pk 20-40 tűzvizsgálatot végez. ennyi szerintem az évi kb 100 szolgálatba belefér.

A másik dolog az ügyfélnek/biztosítónak 2000 forintjába kerül a vizsgálatunk. Ez a mi szempontunkból röhelyes. Adott esetben több tízezer forintot elvihet egy tűzvizsgálati eljárás. (Nem részletezem, ismered a folyamatot)
A MAGÁNTULAJDONÚ biztosító meg egy sz.r 20000 ft-os kár esetén is ragaszkodik a papírhoz és nem elégszik meg egy igazolással. (Ez persze nem minden biztosítóra igaz.) A másik vicc amikor az ügyfél beállít és "tűzhatósági igazolást" kér. Aztán kiderül, hogy a bizosító mondta neki azt a baromságot és tulajdonlóképpen hatósági kell és nem igazolás, (ami ugye más tészta).

vizsgáló

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2004. okt. 23. 7:32 
Szent Tömlő őrzője

Sziasztok !

"Komoly" ügyekben is sok az "ismeretlen" :?:

Ha nem mi (tűzoltók) vizsgáljuk az tüzecskéket akkor ki :?: Aki sosem látott tüzet :?: (a károsult, a biztosító vagy más a tűzvizsgálatban érdekelt)
Még egymás között is (mint látjátok) vita/vélemény téma az, hogy ki, hol és mennyire tanulta, tudta megtanulni a "szakmát".... Gondoljatok bele a másik oldalba... És akkor mennyi ismeretlen lenne?
Talán nem mondok újat de egy jó tűzvizsgálóban benne kell lenni a vágynak, a szakmai önérzetnek, hogy "nem igaz, hogy nem tudom megállapítani, hogy mitől keletkezett !!!" A bizonyítás az igen, az nem egyszerű "mesterség" !!!!

Üdv ! 8)

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2004. okt. 22. 19:02 
lángterelgető

Vizsgáló!
Az én szerény véleményem szerint a mi /hiv. tűzoltók/ tűzvizsgálatunk nem túl sokat ér, értelme gyakorlatilag nincs, haszna sem.
Régi nóta- csak az értelmet nálunk se keresse senki,- hogy KINEK az érdeke? A miénk nem! Kizárólag a BIZTOSÍTÓÉ és a KÁROSULTÉ.
Nézd meg a statisztikákat mennyi ismeretlen keletkezési ok van!
Ja és én még a Duructól stb. tanultam tűzvizsgálni, amikor a rendőrtisztin is tanítottak nekünk pl. helyszíni szemlét, fotózást stb.
Üdv: Almera

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2004. okt. 22. 18:38 
vörös kakas réme

Továbbképzéseken visszatérő kérdés, hogy mi a fenének kell foglalkozni a tűzvizsgálattal.

Ehhez kezdjük az elején:

A tűzvizsgálat :

Tartalmi szempontból a szakmai tevékenység,
formáját tekintve eljárási cselekmények összessége,
amelyek meghatározott esetekben KÉRELEMRE, vagy HIVATALBÓL lefolytatott eljárássá állnak össze.

A tűzvizsgálatot az államigazgatási eljárásről szóló tv szerint kell lefolytatni.

Mi az államigazgatási eljárás?

Államigazgatási ügy minden olyan ügy, amelyben a közigazgatási szerv az ügyfelet érintő jogot vagy kötelezettséget állapít meg, ADATOT IGAZOL, nyilvántartást vezet, vagy hatósági ellenőrzést végez.
A jogszabály meghatározza, hogy mi minősül államigazgatási hatósági ügynek.

Az államigazgatási ügynek minősülő ügyben hozott döntés ellen a törvény jogorvoslati lehetőséget biztosít. (határozat visszavonása, módosítás, fellebbezés, valamint felügyeleti intézkedés keretében határozat megváltoztatása, megsemmisítése, új eljárásra utasítás, bírósági felülvizsgálat)

Az államigazgatási eljárásról szóló törvény meghatározza a
hatáskörre és illetékességre,
az eljárás megindítására,
a tényállás tisztázására,
a határozat meghozatalára,
a jogorvoslati lehetőségekre, valamint
a végrehajtásra vonatkozó általános szabályokat, (a szankciókat is biztosítva.)

Tehát a lényeg: a tűzvizsgálattal az ügyfél részére adatot igazolunk. A sok-sok papírmunkával igazoljuk, hogy mikor, hol és mi történt, esetleg milyen emberi tényezők játszottak közbe a keletkezésben. Ez kell neki, hogy például a biztosítótól pénzt lásson. (természetesen ez az összefoglaló jelentés alapján elkészített szakhatósági állásfoglalásban, majd a jegyzőtől kapott hatósági bizonyítványban jelenik meg. Ekkor az eljárást kérelemre folytattuk le és ez az ügyfélnek általában 2 ezer pénzébe kerül.

Ha nem végzed el a vizsgálatot, vagy rosszul végzed az ügyfél egy kanyit sem kap a biztosítótól. (Elég kekecek újabban a biztosítók. Minden apróságba megpróbálnak belekötni. A pénz nekik is pénz.)

Hát akkor zanzásítva elsőre ennyit!

A másik eset a hivatalból lefolytatandó vizsgálat, de erről majd később.

vizsgáló

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2004. okt. 22. 14:09 
szikracsapkodó

Az ÁE-t meg lehet tanulni, alkalmazni is lehet (kinek hogy sikerül). Viszont egy meghallgatás köztudott nem elég a tűz keletkezési körülményeinek, okának megállapításához. Számba kell venni, milyen éghető anyagok vannak ott, azok hogyan égnek, mi lehet gyújtóforrás, milyen körülmények közt, Folytathatnám oldalakon keresztül. Sajnos ez sem megy a tűzoltók egy részének (tisztelet a kivételnek). Nemárt egy "kis" fizika kémia ismerete, látni kell égni dolgokat...

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2004. okt. 22. 7:55 
tömlőszállító

BM KOK!

Nem feltétlenül muszály 3 évig tanítani a tűzoltókat kémiára, elektromosságra, fizikára, hidraulikára, .... (tyúkoltól az atomerőműig). Bár a leggyengébb kőműves is 3 évig tanulja a téglarakást.
Olyan emberkéket kellene felkérni előadónak, akik a rendőrtisztin tanítanak vizsgálatot. Egyszer régebern láttam egy jegyzetet. A igen. Még a részeg ember meghallgatásának a taktikája is benne volt. Próbáltam megszerezni, de nem adták.
Láttál már rendőrségi helyszíni szemle jegyzőkönyvet? A legapróbb részlet is benne van. Szín, méret, irány, stb. Nem féloldal!!!
Ezt kellene körbejárni. Hiszen az álligot (ismétlés) meg tudja tanulni, el tudja olvasni.
Látni kell megtanítani a vizsgálókat.
Üdv: mege

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2004. okt. 22. 7:51 
tűzokádó sárkány legszörnyűbb rémálma

Vizsgáló!
Már csak a következő félévbe tudjuk tervezni.
Az elmúlt félévben is volt ilyen témájú továbbképzés. (Kérlek, anno majd olyan előadókat ajánlj, akik az előadás napján is ráérnek.)

Keress engem, vagy a Hatósági és tűzmegelőzési szakcsoportot.
Ez egy jó irány, köszi az ajánlatot.

Üdv
BM KOK

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2004. okt. 22. 7:38 
vörös kakas réme

Kedves KOK!

Nem tudnátok mondjuk egy két napos TV képzést összehozni?

Magam részéről ismerek olyan külső és belső személyeket, akik a TV-ról érdekeseket mondhatnának gyakorlatias alapokon. Szívesen segítek ebben.

Megoldható lenne?
Biztos vagyok benne, hogy nagy lenne az érdeklődés.

vizsgáló

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2004. okt. 22. 7:25 

Vizsgáló és a többiek!

Na ezt jól megkaptam....

Van igazság abban, amit írtok, bár én csak az oktatással kapcsolatban érzek kompetenciát.

Milyen szerencse, hogy nem csak nálunk képeznek szakembereket, így nem kell mindent magunkra venni. :?

Egyébként szívesen várunk jelentkezőket jegyzetírásra, akár e témában is... , de amióta itt vagyok, még senki nem akarta magából kiszorítani.... :roll: .
Nyitottak vagyunk központi továbbképzésre is, de a felkért tapasztalt e területen dolgozó előadók nem nagyon lelkesedtek...

Akkor tehát mi legyen? :shock: maradunk mi, a tapasztalatlan ... (nem akarom továbbidézni, lásd az előzőekben)

De szerényen megjegyezném, ha csak e fórumon elhangzottak alapján az elmúlt két év képzéssel kapcsolatos észrevételeit együtt kezelni akarnánk (és tudnánk), akkor számításaim szerint legalább 3 évig itt kellene rostokolni a tanulóknak. Valószinűleg akkor - az lenne megkérdőjelezve.

Addig az iskola 16 és 24 órája mellett marad (és erről sem feledkezzünk meg :idea:) ... a helyi és a megyei továbbképzés, amely az aktuális ügyek feldolgozásával .... teszi helyre a dolgokat. :gunyos:

Nemcsak az az erős aki adja, lehet - az is, aki állja ... :wink:

Kellemes Ünnepeket!

BM KOK :wink:

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2004. okt. 21. 20:38 
vörös kakas réme

Sziasztok!!

Szép téma!! :D

A teljesség igénye nélkül tehát:

Szóval réges-régen, amikor kitalálták minden tiszteletet megérdemlő nagyjaink, hogy legyen tűzoltóság, akkor úgy gondolták, hogy a szervezetet három szakágra kell bontani. Mindegyik szakág speciális ismereteket kíván meg művelőitől és egymás nélkül nem tudnak hatékonyan működni. A megelőzés csökkenti a tűzoltási szakterület munkáját.

A tűzvizsgálat a megállapításaival segíti a hatékonyabb megelőzést, valamint a tűzoltásiaknak is tud segíteni a hatékonyságuk növelésében a kárhelyszínen tapasztaltak megbeszélésével. A tűzoltásiak a vizsgálat
eredményességében segíthetnek, ha elmondják, hogy mit láttak, tapasztaltak és minél teljessebben meghagyják a helyszínt. Természetesen ez akkor működik jól, ha nincs rivalizálás és tényleg az ügy érdekében dolgozunk együtt.

Ez a fenti rendszer jól-rosszul, de megvolt J.O. országos vezetővé kinevezéséig. Ekkor egycsapásra feleslegessé nyilvánították a tűzvizsgálatot. Megszünt mint önálló szakág. :cry:
Az utóbbi 10 évről jobb ha nem is beszélünk. A tűzvizsgálat oktatása, a szakirodalma, a továbbképzések, az OKF hozzáállása finoman mondva hagy maga után kivánni valót.

(Ha már az OKF-et említem: felügyeleti szervünk képtelen a törvényben foglaltaknak eleget tenni, akikor is a tűzoltóságon belül tűzvizsgálatot nem felügyeli és képtelen az ellenőrzésére.)

Úgy látom, hogy a tűzvizsgálatot sokan csak kényszerből és igen kevés tudással művelik (Tisztelet a kivételnek!!!)
Ez bizony így nem jó. Ehhez a munkához sok-sok elméleti és gyakorlati ismeret kell és jó szakemberek akik ezekre megtanítanak!!
Legyél topon a kapcsolódó jogban, az égéselméletben, nem árt ha láttál már tüzet is (megelőzős tűzvizsgálók? :? )
Legyél kreatív, hogy meglásd az első ránézésre talán össze nem tartozó dolgok közötti összefüggést. Tudj jól kommunikálni és a személyiség ismeret sem árt. Legyél képben az elektromosságban, a gépészetben, az építészetben és minden olyan szakterületen amely összefüggésbe kerülhet a TV-vel. Legyél képes az iratokat (támadhatatlanul ) elkészíteni, stb, stb.

Lehetne még folytatni. És akkor még nem beszélten a TV-hez szükségs cuccokról, ami valószínűleg nem áll a rendelkezésedre. És most csak olyanokat mondtam amire nem tanítanak.

Mit kellene tenni elsősorban?
A fontosságának megfelelően kezelni a TV-t.
Újra kellene indítani a képzést színvonalas előadókkal, sok-sok gyakorlati ismerettel.
Valakinek ezt fel kellene vállalnia. KOK, OKF?
Persze a KOK oktatja 16 órában. Ezen az alapon persze a megelőzésnek is elég lehetne a 16 óra. Ebből is látszik a dolog komolytalansága.

Elsőre ennyi.

vizsgáló

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2004. okt. 21. 17:49 
Szent Tömlő őrzője

Sziasztok!
Örülök, hogy mege visszavonta a 2x2 órát, ugyanis azt ő írta, nem én (én már csak reagáltam rá) :wink: .
Azt nem tudom, hogy mi annak idején hány órát fordítottunk rá, de megtanultuk! Én készséggel elhiszem, hogy ma e két szakon ennyi idő van tervezve, azt is elhiszem, hogy ez meg is van tartva, de az tény, hogy a kikerülő kollégák bizony nem tudják csinálni (és itt nem is arról van szó, hogy profiként kerüljenek ki). Azt csak mellékesen jegyzem meg, hogy 8 óra gyakorlat az édes-kevés (azért ezt emelem ki, mert az elméleti anyagot meg tudja tanulni akár magától is - kis felügyelettel), ez az időkeret harminc-egynehány főnél szinte semmire sem elég. Persze azt is tudom, hogy a 10 hónap is ad egy keretet, amibe bele kell suvasztani sok mindent, akár a tűzvizsgálatnál fontosabb dolgokat is.
ui.: annak azért örülök, hogy a KOK-ról olvassák a többi topicot is, nem csak a képzéssel kapcsolatosat :lol:

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2004. okt. 21. 14:07 
tömlőszállító

Hello BM KOK!

Úgy látszik érdemes volt megkavarni az állóvizet!
A 2x2 órát visszavonom! (De 10 éve még így volt :wink: )

Nem is mindig az álliggal van a probléma.
Az a tapasztalatom (jópár ifjú titán tűzvizsgáló fordult meg a kezem alatt), hogy a helyszínen nem tudnak magukkal és a tollal mit kezdeni.
Nem tudják, hogy mit kell leírniuk. Rémlik nekik a statikus meg dinamikus szakasz. Látszik rajtuk, hogy próbálnak helytállni, összeszorított foggal, de nem sikerül.Vagy csak nagyon ritkán. Nem hülyegyerekek. Diplomások, de nincs meg a megfelelő alapjuk. Néznek, de nem látnak.
Nem a KOK-ot akarom bántani, Őket akarom megvédeni attól, hogy valami oltári nagy butaságba bele ne szaladjanak.
Tudom, hogy kevés az óraszám, de a gyakorlatot kellene erősíteni az elmélet rovására.?

Tanulmányok. :shock:
Gondoltam, hogy a nagy nyílvánosság nem igazán fog bejönni. Viszont "Hírlevél " formájában el lehetne küldeni legalább a HÖT-öknek, "bizalmas" megkötéssel. :wink:

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2004. okt. 21. 10:56 

Mindenkinek!
Bocsi a duplikálásért, de valamikor egy rossz gombot is megnyomtam.:oops:
BM KOK

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2004. okt. 21. 10:52 

Danka János !

Na jól meg dolgoztattál, de remélem megérte. Itt a két képzési szakunk tűzvizsgálattal kapcsolatos tanmeneti szintű anyaga. A vizsgakövetelményeket pedig tudod hol keresd.
Remélem ebből látszik, még nem felejtettük el az általad régen jól megtanultak oktatását:

Katasztrófa és tűzvédelmi szervező szak:
Tűzvizsgálati és szakértői tevékenység
előadás: 12 óra
gyakorlat: 3 óra
ellenőrzés: 1 óra
összesen: 16 óra
Feldolgozandó témák:
A tűzvizsgálat fogalma, célja. A tűzvizsgálat alapkövetelményei. A tűzvizsgálatra vonatkozó szabályozás. A tűzvizsgálat hatásköri, illetékességi szabályozása. Együttműködés önkéntes és létesítményi tűzoltósággal. Együttműködés a rendőrséggel. Tűzokozással elkövethető bűncselekmények. Adat, információ és bizonyíték a tűzvizsgálatban. A tűzesetet követő adatgyűjtési kötelezettség. Adatok értékelése és a tűzvizsgálati eljárás megindítása. A tűzvizsgálat logikai menete és a vizsgálati gondolkodás. A megismerés folyamata a tűzvizsgálatban. A tűzvizsgálat feladatai. A tényállás bizonyítása. A tűzkeletkezés sajátosságai. (Szükséges, elégséges feltételek). Keletkezés körülményeinek statisztikai megjelenítési lehetősége. A személyi felelőség értékelése. Az előző foglalkozások tananyagának számonkérése. A helyszíni szemle fogalma, jelentősége a tűzvizsgálati eljárásban. A helyszín biztosítása. A helyszíni szemle lefolytatása és megállapítások rögzítése. Az ügyfél és a tanúk meghallgatásának szabályai és módszerei. Hatósági tanúk igénybevétele. Helyszíni meghallgatás lehetőségei.
IRODALOM: „A tűzvizsgálat” című jegyzet.

Katasztrófa és tűzvédelmi technikus szak:
Tűzmegelőzési ismeretek tantárgykeretében tárgykörként szerepel a tűzvizsgálat
Előadás: 16 óra
Gyakorlat: 8 óra
Ellenőrzés: 2 óra
Összesen: 24 óra
Feldolgozandó témák:
A tűzvizsgálat fogalma, célja. A tűzeset fogalma. A tűzvizsgálat jogi szabályozása. A tűzvizsgálat hatásköri, illetékességi szabályozása. Együttműködés önkéntes és létesítményi tűzoltósággal. Együttműködés a rendőrséggel. Tűzokozással elkövethető bűncselekmények. A tűzvizsgálat logikai menete és taktikája. A megismerés folyamata és a tényállás tisztázása a tűzvizsgálat során. A tűz keletkezés sajátosságai. Szükséges, elégséges feltételek. Az égést, terjedést befolyásoló körülmények. Elektromos energia, robbanás, nyílt láng gyújtási jellemzői. Öngyulladás keletkezési ok jellemzése. Technológiai hiba, hőtermelő berendezés, dohányzás, egyéb ismeretlen keletkezési okok jellemzése. A terjedéssel és személyi felelőséggel kapcsolatos okozati összefüggések. A tanú fogalma és meghallgatásának szabályai. Az ügyfél fogalma és meghallgatásának szabályai. A helyszínre vonatkozó adatok, információk gyűjtése és rögzítése. Tanú felkutatására tett intézkedések, ügyfél felkutatására tett intézkedések. A helyszíni szemle szabályai és szakaszai. A helyszíni szemle megtartásának módszerei. A ténymegállapítások rögzítése. Az adatszolgáltatás szabályai. A tűzeseti-műszaki mentési jelentés kitöltése. A tűzvizsgálati adatalap kitöltése. Az előző foglalkozások tananyagának számon kérése.

Na... De legközelebb megse próbálj engem így megdolgoztatni. :evil:

Ennyit a 2x2 óráról! :?

Üdv BM KOK

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2004. okt. 21. 10:39 

Danka János !

Na jól meg dolgoztattál de remélem megérte itt a két szaunk tűzvizsgálattal kapcsolatos anyaga. Remélem ebből látszik még nem felejtettük el az általad régen jól megtanultak oktatását:
Katasztrófa és tűzvédelmi szervező szak:

Tűzvizsgálati és szakértői tevékenység
előadás: 12 óra
gyakorlat: 3 óra
ellenőrzés: 1 óra
összesen: 16 óra
Feldolgozandó témák:
A tűzvizsgálat fogalma, célja.
A tűzvizsgálat alapkövetelményei.
A tűzvizsgálatra vonatkozó szabályozás.
A tűzvizsgálat hatásköri, illetékességi szabályozása.
Együttműködés önkéntes és létesítményi tűzoltósággal.
Együttműködés a rendőrséggel.
Tűzokozással elkövethető bűncselekmények.
Adat, információ és bizonyíték a tűzvizsgálatban.
A tűzesetet követő adatgyűjtési kötelezettség.
Adatok értékelése és a tűzvizsgálati eljárás megindítása.
A tűzvizsgálat logikai menete és a vizsgálati gondolkodás.
A megismerés folyamata a tűzvizsgálatban.
A tűzvizsgálat feladatai.
A tényállás bizonyítása.
A tűzkeletkezés sajátosságai. (Szükséges, elégséges feltételek).
Keletkezés körülményeinek statisztikai megjelenítési lehetősége.
A személyi felelőség értékelése.
Az előző foglalkozások tananyagának számonkérése.
A helyszíni szemle fogalma, jelentősége a tűzvizsgálati eljárásban.
A helyszín biztosítása.
A helyszíni szemle lefolytatása és megállapítások rögzítése.
Az ügyfél és a tanúk meghallgatásának szabályai és módszerei.
Hatósági tanúk igénybevétele.
Helyszíni meghallgatás lehetőségei.
IRODALOM: „A tűzvizsgálat” című jegyzet.

Katasztrófa és tűzvédelmi technikus szak:
Tűzmegelőzési ismeretek tantárgykeretében tárgykörként szerepel a tűzvizsgálat
Feldolgozandó témák:

Előadás: 16 óra
Gyakorlat: 8 óra
Ellenőrzés: 2 óra
Összesen: 24 óra
A tűzvizsgálat fogalma, célja.
A tűzeset fogalma.
A tűzvizsgálat jogi szabályozása.
A tűzvizsgálat hatásköri, illetékességi szabályozása.
Együttműködés önkéntes és létesítményi tűzoltósággal.
Együttműködés a rendőrséggel.
Tűzokozással elkövethető bűncselekmények.
A tűzvizsgálat logikai menete és taktikája.
A megismerés folyamata és a tényállás tisztázása a tűzvizsgálat során.
A tűz keletkezés sajátosságai.
Szükséges, elégséges feltételek.
Az égést, terjedést befolyásoló körülmények.
Elektromos energia, robbanás, nyílt láng gyújtási jellemzői.
Öngyulladás keletkezési ok jellemzése.
Technológiai hiba, hőtermelő berendezés, dohányzás, egyéb ismeretlen keletkezési okok jellemzése.
A terjedéssel és személyi felelőséggel kapcsolatos okozati összefüggések.
A tanú fogalma és meghallgatásának szabályai.
.Az ügyfél fogalma és meghallgatásának szabályai.
A helyszínre vonatkozó adatok, információk gyűjtése és rögzítése.
.Tanú felkutatására tett intézkedések, ügyfél felkutatására tett intézkedések.
A helyszíni szemle szabályai és szakaszai.
A helyszíni szemle megtartásának módszerei.
A ténymegállapítások rögzítése.
Az adatszolgáltatás szabályai.
A tűzeseti-műszaki mentési jelentés kitöltése.
A tűzvizsgálati adtalap kitöltése.
Az előző foglalkozások tananyagának számon kérése.

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2004. okt. 21. 9:15 

Tisztelt mege!
A honlapra történő feltétel tekintetében azért megfontolandó a tűzvizsgálati anyagok, illetve tanulmányok "közzé"tétele. :radobbent:

De az elektronikus uton megküldött anyagok fogadására készen állunk.

BM KOK

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2004. okt. 21. 7:55 
tömlőszállító

A tanulmányok elektronikus formában készülnek. Ahol még Erika írógép van az kivétel. Ezeket a "Megyék" fogják össze. A KOK közelebb van (?) ilyen tekintetben az anyagokhoz mint mi itt a végeken. A dokumentumokat el kellene nyerni az irattárakból, vagy a készítőktől és feltenni a KOK honlapjára. Lehet, hogy elég lenne egy kör email.?
Máris sokat tennétek a tűzvizsgálatért.
Nem csak akkor férnénk hozzá, ha bemegyünk egy-egy tanfolyamra.
Vagy sok esetben csak néhány részletére lenne szükségünk.
Ez könnyebb és a leggyorsabb módja az információszerzésnek. Szerintem...

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2004. okt. 21. 7:11 

Ja, pontatlan voltam, mint egy rossz tűzvizsgáló... "illatanyagot" :megbocsato:

BM KOK

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2004. okt. 21. 7:05 

Kollégák!
Figyelem, figyelem ... az ügymenetet, de biztos hogy a KOK-nál a labda? :tilos:
Ha igen, akkor természetesen részletesen reagálunk!

Először nézzük meg a tűzvizsgálat jelenlegi helyét, szerepét (Én még a szakmai feladatrendszer harmadik fő feladatának ismertem és most...)

Egyébként ahol még nem felejtették el a tanulmányküldési kötelezettséget, azok küldik az intézetbe és amit elküldtek a könyvtárunkba az megtalálható, tanulmányozható. (bár úgy tűnik egyre kevesebb a tanulmányírás szintjét elérő tűzeset. :hazudos: )

Ui: Danka kollégám felvetését sem felejtettem el, de annak megválaszolására még anyagot gyűjtök....
:lol:
BM KOK

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2004. okt. 20. 15:26 
tömlőszállító

Nem akarom bántani a KOK-os tiszteket. Isten bizony.

Engem is tanított "Jóska bácsi". Csak álligot és nem vizsgálatot.
Pedig úgy tudom Ő még csinálta is a vizsgálatot.
Sajnos már nyugdíjba mentek azok a tanárok, akik még csizmásként kezdték és megélték azt amit oktattak. A saját töréneteiket mesélték tanulságként, nem pedig amit a barátjuk hallott...

Sok tűzoltóságon (többek közt nálunk is) addig nem engedik íróasztal mellé a fiatal tisztet, amíg le nem húzott legalább néhány hónapot mint vonulós. Lehet, hogy az oktatóknak is kellene egy kis gyakorlat???
:wink:

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2004. okt. 20. 14:51 
Szent Tömlő őrzője

Én anno a TOKI-n a Durucz Jóska bá által tanultam, de az nem 2x2 óra volt. Ki is veséztük elég jól. Az viszont igaz, hogy a suliról visszajövő kollégáknak halvány fingjuk sincs az egészhez, mert alig foglalkoznak vele. Mondjuk helyszín-és vázlatrajzot sem tudnak csinálni. :wink:

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 358 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 11, 12, 13, 14, 15  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]