Tűzvizsgálat

Egy hely, ahol a mindennapi munka során felmerült szakmai kérdéseket lehet kitárgyalni.
Válasz küldése
vizsgáló
vörös kakas réme

Hozzászólás Szerző: vizsgáló » 2005. máj. 08. 21:32

Az első rész az OK. A történeti részhez szerintem a Tűzoltó múzeumban is biztos lehet anyagot találni.
A második rész az zűrösebb. Mivel nincs két egyforma vizsgálat, ezért vagy nagy általánosságokat tudsz leírni, -ami ugye nem valami jó egy szakdogában,- vagy konkrét esettel kell. Konkrét esetnél meg az a kérdés, hogy a vizsgálat folyamatát akarod leírni, vagy esetleg az eset tanulmányodban kritikai elemeket is be akarsz dobni.

A homályos foltokat majd holnap magánban!
Hallgató
vízpocsékoló

Hozzászólás Szerző: Hallgató » 2005. máj. 08. 20:04

Köszi a hozzászólásokat!

A cím: Tűzvizsgálat hazánkban. Ez volt megadva, nem változtattam meg.
A következőt gondoltam ki:
A dolgozat első felében bemutatom, régen kinek a feladata volt, mi és hogyan szabályozta a tűzvizsgálatot. Haladok a jelen felé, így mire eljutok napjainkig, kirajzolódik egy fejlődési vonal, és mód nyílik az egykori szabályozást a jelenlegivel összehasonlítani. Elemzem a hatályos előírásokat, keresem a hiányosságait, és próbálok megoldást javasolni.
A második felében azt szeretném megmutatni, hogyan zajlik itthon egy vizsgálat, példákkal konkrét esetekből, közben kitérve az általam fontosnak tartott gondolatokra. A mellékletbe pedig berakom a jellemző ügyiratmintákat, és a dolgozatból kimaradt, általam mégis fontosnak vélt fényképeket.

Röviden ennyi a koncepcióm.

Vizsgáló!
A módosított Bm rendelet szerinted hol hagy homályos foltokat?
vizsgáló
vörös kakas réme

Hozzászólás Szerző: vizsgáló » 2005. máj. 08. 17:21

Hogyha a jogi szabályozást nézzük: A jelenlegi ÁE és a majdani KET is tartalmaz számos olyan dolgot ami nem tesz jót a vizsgálatnak. A TV-ről szóló rendelet meg számos kérdést nyitva hagy, illetve nem szabályoz pontosan. Ebből eredően könnyű hibázni.
Hosszú ezeket leírni.
Egyébként lehet pontosabban tudni a TV-ről szóló szakdogád címét? Ez így roppant általános. A TV egy pici szeletéről is lehet értelmeseket írni akár 100 oldalon is.

Próbálj a konzulenseden kívül másokkal is beszélni.

Egyébként a TV tiszta! Nincs korrupció! Ez a feltételezés sértő!
fireman
Szent Tömlő őrzője

Hozzászólás Szerző: fireman » 2005. máj. 08. 16:40

Próbáld meg az alaphelyzet - engedélyezés, elhárítás, vizsgálat - ellentmondásaival. Az összeférhetetlenség alapesete, a korrupció melegágya.
A kádárista állam felszámolása nélkül nem lehet igazi jövőképet, valódi alternatívát kínálni - sem jobboldalit, sem baloldalit. Mindaddig minden politikai szlogen csak fedőnév az állam fosztogatási lehetőségek kiaknázására.
Babarczi Eszter
Hallgató
vízpocsékoló

Hozzászólás Szerző: Hallgató » 2005. máj. 08. 12:49

A félreértések elkerülése végett: nem most kezdtem hozzá a szakdolgozathoz, foglalkozom vele már egy ideje.
Ha már itt van ez a fórum, gondoltam innen is tudom az ismereteim bővíteni.

Amire alapvetően kíváncsi vagyok, hogy sok év tapasztalattal a háta mögött, ki milyen negatívumokat-hiányosságokat lát a tűzvizsgálat jelenlegi szabályozásában, amelyeket érdemes boncolgatni.
vizsgáló
vörös kakas réme

Hozzászólás Szerző: vizsgáló » 2005. máj. 07. 21:25

Talán keress olyanokat akik evvel a szakággal foglalkoznak.
Hallgató
vízpocsékoló

Hozzászólás Szerző: Hallgató » 2005. máj. 07. 19:32

Üdvözlök mindenkit!

Valamilyen írásos anyaghoz hozzá lehet jutni az előzőekben említett tanfolyamról?
A tűzvizsgálatról írom a szakdolgozatom, és szívesen meghallgattam volna az ott elhangzottakat, de sajnos erről lemaradtam.

Ha valakinek van valami jó ötlete, amit mindenképpen szerepeltetne egy ilyen témájú dolgozatban, nagyon szívesen fogadom. :-)
Nagyon tanulságos volt az eddigi hozzászólások elolvasása is.

egy főiskolai hallgató
King
tűzkőről pattant

Hozzászólás Szerző: King » 2005. máj. 03. 13:33

Köszönöm, hogy résztvehettem a tanfolyamon és megoszthattam Veletek a biztosítónál szerzett ismereteimet. Jól esett, hogy a szünetekben és a könzultáción is többen érdeklődtek különféle dolgok iránt. Ugyanakkor számomra is sok új dolog hangzott el, amit én is tudok hasznosítani.
Felajánlottam, hogy ha lesz kibővített tanfolyam, akkor különösen a szakértői fényképezéssel kapcolatos ismereteimet adnám át azoknak, akik ezt is a vizsgálati munka részeként gondolják. A főiskolán már működtettünk egy fotó-kört, ami talán nem volt haszontalan, azóta a másoddiplomám szakdolgozatában is a szakértői fotózási eljárásokkal foglakoztam, azóta is igyekszem ezt a műfajt jól művelni.
Más. A biztosítónál mi tartottunk olyan szakértőknek szóló oktatásokat, ahol konkrét eseteket összegyúrva azokat feldolgozva tanulták meg a kollegák az eljárást. Eddigi ez a forma vált be a legjobban, csak érdekességként mondom, hogy a kárszakértők ekkor egy saját tűzvizsgálati feladatot kaptak, majd ezt kellt továbbfejleszteniük kárrendezési eljárással. Akit érdekel ez a - gyakorlatban is kipróbált - forma, annak javaslom, hogy használja saját praxisában (csak mellékesen jegyzem meg, hogy az oktatás előkészítésénél rengeteget tanul az oktató is). King
mege
tömlőszállító

Hozzászólás Szerző: mege » 2005. máj. 02. 9:23

Tisztelt Mindenki!

Gratulálok a szervezéshez és a tanfolyam lebonyolításához. Csak csatlakozni tudok a mellettem helyet foglalt kollágámhoz, aki azt írta az értékelő lapra, hogy 25 év óta ez volt a legjobb és leghasznosabb tűzvizsgálói tanfolyam.
Érdekes volt, jók voltak az előadók, és a témák is. Sajnálom, hogy csak ilyen rövid időben volt rá lehetőség.
Javaslom, hogy ezen az úton tovább menve szervezzen a KOK részletesebb tematikával tanfolyamokat külön-külön témakörben. Pl.: elektromosság, öngyulladás, robbanás, robbantás, stb.
Nagyon érdekes, és tanulságos, amikor egy-egy megtörtént esetet ad közzé az előadó, amibe a "hallgatók" is bekapcsolódhatnak kérdésekkel, vagy kiegészíthetik az ehangzottakat saját "élményeikkel".

Mégegyszer gratulálok, és sajnálom, hogy jó néhány kollégám nem jött el, mondván: "eddig sem volt értelme az ilyen tanfolyamoknak"
vizsgáló
vörös kakas réme

Hozzászólás Szerző: vizsgáló » 2005. ápr. 29. 21:29

Először is köszi a KOK-nak (külön BM-nak ) a szervezést!

A részemről hasznos volt! Szerettem volna az országos helyzetről infókat szerezni. Ez meg történt.

Érdekes volt hallani, hogy azokkal akikkel a munkánk során találkozunk, hogyan látnak bennünket (biztosító, rendőrség).
A KET-ről a magam részéről a második előadást hallottam és egyre erősebb a gyanúm, hogy komoly gondjaink lesznek a polgárbarát ügyintézésekkel. Például lehet, hogy papírba fulladunk, a határidők betartásáról nem beszélve.
A szünetekben a beszélgetések során megismerhettük egymás gondjait, bajait.
A magam részéről: a téma nagy volt, idő kevés. Azt sem tudtam mit hagyjak ki, hogy a megadott időkeretben maradjak (kb 100 képem volt és a többségéről perceket lehetett volna beszélni elemezve a látottakat.). Remélem volt hasznosítható az elmondottakban.

Úgy látom, hogy van mit tenni. Meglátszik, hogy szakmai vezetés híján vagyunk.

Tudtok-e arról, hogy az napokban az OKF véleményeztetett egy 72 órás tűzvizsgáló tanfolyamot? Kb számszerűen órában is ennyit adott a válaszra.
Pozsárka
tűzokádó sárkány legszörnyűbb rémálma

Hozzászólás Szerző: Pozsárka » 2005. ápr. 29. 17:55

No, túl vagyunk a "soron kívüli" 2x1 napos képzésen...
Ki hogy látja?
vizsgáló
vörös kakas réme

Hozzászólás Szerző: vizsgáló » 2005. márc. 11. 10:22

BM KOK-nak!

Félre értettél! Dehogy akarlak lehúzni, sőt örülök hogy felvállaltátok -akár egy napos továbbképzés keretetében - ezt a témát. Biztosan sok tapasztalattal szolgál majd a jövőre vonatkozóan, mind a további tanfolyamok szervezésére, mind a szakmai elvárások szempontjából.
Nektek is nekünk is.

vizsgáló
BM KOK
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: BM KOK » 2005. márc. 11. 8:08

Szűzoltó!
Hát nem tudom érzéki csalódás- e amit látsz?!. Szerintem mi nem földalatti mozgalomként működünk, bár lehet...., hogy nem is oly magasságokban, hogy messziről (odafentről is) lássanak.
Nem tudom mások hogy vannak, mi hibáink ellenére vállaljuk magunkat.

Vizsgálónak!
Nyugi várjuk meg azt azt egy napot vagy (általad említett néhány órát) Jogos volt tehát kollégáim óvatossága, mert ha publikáljuk a programot, akkor már előre " lehúznánk". Így megkell várni a "vásár napját".

Egyébként igazad van. Az okos parancsnok szintjén kezeli ezt a szakmai kérdést is, hisz e részfeladat ellátásának minősége is értékmérő szempont az össz tűzoltói tevékenység megítélése során. Erre tudok jó példát és azt is tudom, hogy mit eredményez az, ha egy-egy szakmai feladatrészt valaki (akár ideiglenesen is ) de feleslegesnek, vagy nem a szervezethez tartozónak ítél.
De ezt ne a mi nevünkhöz kösd légyszí..., ha lehet.

BM KOK
vizsgáló
vörös kakas réme

Hozzászólás Szerző: vizsgáló » 2005. márc. 10. 20:25

Szóval ez a TV-s továbképzés talán 3 hónap múlva lenne és nem napokban mérik a hosszát, hanem órákban. :D Ugyanis 1 azaz egy naposra tervezett. A KOK honlapján volt hirdetve, mint fizetős továbbképzés.

Igazad van abban, hogy meg kell ismerni az Áe-t felváltó tv-t, de a mostani továbbképzésre tervezett idő kevés és talán erre a következő félévben, a hatályba lépésekor kerülhet sor.

Egyébként az a baj a TV-vel, hogy nem olyan "tudomány", mint mondjuk a fizika. Bizonyos elméleti ismeretek mellett rendkívül sok gyakorlati tapasztalat kell a műveléséhez. Jó lenne ezeket a tapasztalatokat egymással megbeszélnénk. Erre is jó lesz a továbbképzés.

Tapasztalható a tűzoltóságon belül is, hogy egyre nagyobb fontosságú a szakosodás. Egy-egy részterületet kell egyre magasabb szinten művelni. Ez igaz a tűzoltási vonalra, a megelőzésre is, de a Tv sem kivétel.

Most már eljutottunk oda, hogy belátják az illetékesek, hogy nem bízható a Tv bárkire. Ha elolvasod a 13/1997-est, abban az van, hogy a Pk felelőssége a tűzvizsgálat. A pk szégyene, ha eltűri, hogy alacsony színvonalon műveljék azt, az általa evvel a feladattal megbízott személyek.
Sokan úgy gondolják, hogy ehhez a szakterülethez mindenki ért. Ez tévedés. A tűzvizsgálat megállapításainak komoly jogkövetkeznényei lehetnek. Nem lehet hülyeségeket leírni és nem lehet a szabályokat megszegni. Mindkettőnek súlyos következményi lehetnek/vannak.
Szűzoltó
vízpocsékoló

Új eljárási törvény

Hozzászólás Szerző: Szűzoltó » 2005. márc. 10. 16:41

Sziasztok!! Végigolvastam az írásotokat, és nagyon örülök, hogy ilyen földalatti mozgalom alakult ki szakmai kérdésekben, és remélem egyszer végre a felszínre kerülünk.

A továbbképzés engem és sok társamat is érdekelné, ezügyben kérdezném, hogy hol lehet utánajárni , és csatlakozni a tanfolyamokhoz?

Én az Ybl-n vagyok III. éves, és óbudán vonulok több mint 3 éve, de nem szeretnék abba az általatok is említett hibába esni, hogy a frissdiplomások csak elvben értenek a tűzvizsgálathoz.

Ha lehet egy észrevételem a tv tanfolyam tematikáját illetően: Idén novembertől az eddigi Áe tv helyett hatályba lép a közigazgatási hatósági eljárásról szóló 2004. évi CXL tv. A sok változásra való tekintettel érdemes volna újra átrágni a témát. Bár november még messze van, és kevés a szakirodalma az új türvények, mégis fel kéne készülni a változásra.

Egyébként ha kell valakinek a törvény szivesen elküldöm drótpostán bárkinek.
Vay Gergely
mege
tömlőszállító

Hozzászólás Szerző: mege » 2005. márc. 09. 13:08

Eljárási jog.

Jó! Legyen róla szó, de annak beszámításával, hogy azt már egyszer oktatták különböző fórumokon, főleg átképzőn.
Itt inkább a fontosabb, vagy buktatókat tartalmazó részek kiemelését tartanám jónak. Pl.: mik azok az eljárásjogi problémák, amelyek miatt a bíróság, vagy ügyészség egy-egy ügyet visszadobott, vagy nem vett figyelembe.

Azután jöjjön a gyakorlat!
vizsgáló
vörös kakas réme

Hozzászólás Szerző: vizsgáló » 2005. márc. 09. 8:38

A tervezett továbbképzésen milyen témakörök lesznek?

Egyébként mi érdekelné a résztvevőket? Eljárásjog? Gyakorlati ismeretek, tapasztalatok? stb, stb
King
tűzkőről pattant

Hozzászólás Szerző: King » 2005. feb. 24. 16:27

Kedves KOK!

Így van, az eljárásjogi és még sok minden. Az én felajánlásom arról szólt, hogy amit én tudok vagy gondolok a témáról, azt tudnám közkinccsé tenni, ami még ezen kívül ehhez a munkához kell, azt meg mások. Üdv: King
BM KOK
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: BM KOK » 2005. feb. 24. 13:51

Mege

....Ebben a mûfajban az ún. interaktív, vagyis együtt gondolkodáson alapuló képzési formát tartanám hatékonynak. Így teljesülhetne, hogy olyan is részt vehessen a képzésben, akinek saját tapasztalatain alapuló ismeretei vannak és az elõadás vagy egyéb formájú képzés, mint mûfaj sem idegen.
Ehhez persze az kell, hogy ez a téma a hallgatóságot is érdekelje, ....
írta King

A leírtakkal egyetértek azzal a kiegészítéssel, hogy e tevékenységet hivatalból űzőknek az eljárásjogi rész ismerete is fontos.

BM KOK
mege
tömlőszállító

Hozzászólás Szerző: mege » 2005. feb. 24. 11:16

BM KOK!

Mit szólsz hozzá?
King
tűzkőről pattant

Hozzászólás Szerző: King » 2005. feb. 24. 10:16

Urak!

Részemről csak annyit tudnék hozzá tenni, hogy magam jónéhány tűzvizsgálatában vettem részt (ez nem minden esetben volt nagy kárértékű tűz, de az eljárás szempontjából nem tekinthető szokásosnak), természetesen olyanban, ahol hivatalos tűzvizsgálat is volt. Mind azt korábban már leírtam, a biztosítói vizsgálat néhány ponton eltér a hivatalostól. Ha valakit, akár a szervezett oktatás keretében érdekel mindez, akkor jelezzétek.
Mivel a tapasztalataimat szívesen megosztom másokkal, továbbá számos munkahelyi belső továbbképzést, konferenciákon és a Műegyetemen is sok előadást tartottam már, remélem, hogy a mondanivalómat az elvárt formában tudom a hallgatóság felé átadni, ill. ebben a műfajban az ún. interaktív, vagyis együtt gondolkodáson alapuló képzési formát tartanám hatékonynak. Így teljesülhetne, hogy olyan is részt vehessen a képzésben, akinek saját tapasztalatain alapuló ismeretei vannak és az előadás vagy egyéb formájú képzés, mint műfaj sem idegen.
Ehhez persze az kell, hogy ez a téma a hallgatóságot is érdekelje, én nem tudok és nem is akarok arról beszélni, hogy mik a tűzvizsgálat eljárásjogi keretei, továbbá, hogy jelenleg milyen előírás mit tartalmaz és annak mi a száma. Engem a vizsgálat szakmai része érdekel és annak az eredményessége, nem a stat. adatszolgáltatás vagy az éppen aktuális pk. elvárása (tudom, hgy ez számotokra, akik hivatalból ezt végzitek, előírás, de ehhez én nem tudok mit hozzá tenni - véleményem persze van, ahogy Nektek is a biztosítók működéséről...).

Üdv: King
mege
tömlőszállító

Hozzászólás Szerző: mege » 2005. feb. 16. 16:12

Rendben!
BM KOK
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: BM KOK » 2005. feb. 16. 14:04

Tisztelt Mege!
Elolvastam az általad elővezetett példát és megpróbáltam gondolkozni.
A példa önmagába nagyon jó, de nem egészen ül a mi esetünkre.
Nekünk semmi bajunk az üdülőtelep létrehozásával kapcsolatban sem az "önkormányzattal", és nincs elismertetési, elfogadtatási kényszerünk - vagy nem is tudom milyen ok kapcsán - a lakossággal.

De úgy gondolom, hogy - a példádra alapozva mi nem üdülő társulás vagy TIT szervezet, hanem szakiskola lennénk, legalábbis az alapító okiratban meghatározott feladatkör szerint. Tehát nem tudjuk a péket, a mozigépészt és az itt lakó németet egyaránt önmagunk okán elkápráztatni. Mi - az említett példa folytatásaként - csak a "kertészetben" vagyunk jók, és nem csak a 3 db kertésznek, hanem az összes növényápolónak és -gondozónak igényét kell kezelnünk. (Az erdészekről nem is beszélve)
Ahhoz, hogy az összes kertész elégedett legyen, a szervezett találkozón szerintem szükséges egy főkertész, aki tudja mi lesz a magból. Ehhez mi tudjuk az ültetés szabályait, a locsolás rendjét és a szüretelés várható időpontját. A többi tanulni vágyó kertész szerintem a felsoroltakon kivül arra is kíváncsi, mi lesz a magból, illetve miért érdemes azt elültetni.
Ha ezért fizet, mert a találkozón az üdítőn kívül a főkertész is zsetonért osztja a a tudást, akkor ezt a költséget megosztjuk az érdeklődők között. Ha a főkertész nem tudja a dolgát, akkor az összecsődített kertészek a szervezőt (bennünket )szidnak, azért mert a főkertész nem felkészült és különben is a szervező miért nem tudta önmaga elmondani az ültetés értelmét, a várható termést.

Tudom mondókám kissé képzavaros, de igyekeztem igazodni a Te példádhoz.

Tehát summa summárum, javaslom várjuk meg a fórumot. Ugyan tudunk egymásnak ezuton is kölcsönösen jó ötleteket adni, mert azt viszonylag könnyű, könnyebb mint azt megvalósítani, az adott problémát jól kezelni.

Üdv BM KOK
mege
tömlőszállító

Hozzászólás Szerző: mege » 2005. feb. 16. 11:14

Kedves VK!

Azt írod: Igazad van. Nem kérdeztünk rá, hogy miért nincs javaslat. Nem illik kérdésre kérdéssel válaszolni, de 112 parancsnokságot egyenként meg kellene kérdezni, hogy miért nincs javaslat?

Ha szükséges, IGEN.
Mindenkinek lehet küldeni emilt, ha szükséges tudok szolgálni címekkel. Csak egyszer kell legépelni és a kiküldéséhez sem kell 112x50 forint.
Majd ha ez után sem jön válasz, akkor lehet visszafelé mutogatni, de akkor már jogos a letolás a HÖT-öknek.

Rengeteg előadást tartottam, óvodástól a nyugdíjasig. Öltöny, nyakkendő!Bemagoltam az összes jogszabályt, írásvetítő, tábla, színeskréta, stb. Volt aki elaludt. :oops:
Rájöttem, valamit nem jól csinálok.

Azóta: gyakorló, csizma (vagy cipő), összeégett kapcsoló, kormos melegítőpárna, felrobbant gázpalack, megtörtént tűzesetek és csak mesélek, mesélek .....
Volt aki a buszt is lekéste, annyi volt a kérdés és észrevétel, velük (lakatosok, irodisták, traktorosok, gyerekek) megtörtént tűzesetek. Elkezdem, felvetem a témát, oldódik a hangulat, a többit ők adják.....
Nem tanultam pedagógiát, retorikát, csak tapasztalat, de keserves munkával.

Pozsárka!

Ha nagyapád megismerte volna az iskolai anyagot, biztos érdekesebb lett volna az előadása!!??

BM KOK!

Kicsit nem ide vágó téma, de nincs jöbb ötletem.
Tavaly ősszel Berekfürdőn csináltunk egy Üdülőtulajdonos Egyesületet, mivel gondjaink vannak az önkormányzattal.

Hogy megmutassuk a lakosoknak, hogy nem ellenük alakultunk, hanem értük, kínunkban kitalálttunk egy nyári programsorozatot. Június 6- augusztus 13-ig
hétfőnként kertészeti előadások
keddenként orvosi előadások
szerdánként bio ételek, egészséges életmód
csütörtökönként környékbeli látnivalók, lovas programok
pénteken német nyelvtanfolyam
szombaton buszos kirándulások más fürdőtelepülésekre
vasárnap nosztalgia mozi a nyugdíjasoknak

Nem vagyok se kertész, se orvos, a bio-t csak eszem, a környéket nem ismerem, németül nem tudok, buszt soha sem vezettem, moziba se sűrűn járok. DE!
Megkerestem sok-sok embert.
Jelentkezett 3 kertész, 2 orvos, 1 gyógyszerész, 5 bio gazdálkodó, 6 környéket jól ismerő, 3 német tanár, 1 buszos, 1 mozigépész. Ők fogják megtartani az előadásokat INGYEN! Csak az önköltséget kell álnia az egyesületnek (kaja, üzemanyag, kópiabérlet).
Mindannyian megköszönték, hogy résztvehetnek a nyári programban.
Miért?
A kertészeknek kertészetük van, az orvosnak gyógyszállója, a gyógyszerésznek krémei, a gazdálkodóknak boltja, a környékbelieknek tábora, tanyája, lova, a németek ráérnek, a buszosnak szabad a busza, a mozigépésznek az ideje.

Elgondolkodtató?
Danka János
Szent Tömlő őrzője

Hozzászólás Szerző: Danka János » 2005. feb. 15. 17:11

Hát igen!
Én sem jelentkeztem, mert a témakör az ismertetőn a megelőzési területhez volt kötve (egyébként talán még logikusan is), csakhogy én azt egy az egyben átlapoztam...
Majd a következőn. :wink:
Válasz küldése