* Belépés   * Regisztráció * GyIK    * Keresés
Pontos idő: 2017. dec. 11. 22:39

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]

Hozzászólás a témához  [ 105 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: -
HozzászólásElküldve: 2007. jan. 02. 15:02 
kapocspárkulcs tekergető

Én Gyömrőtől kb 12 km-re lakom egy 10 emeletes panelház 5. emeletén.
Nekem ez volt az első átélt földrengésem.
Az egész nagyon ijesztő volt, mert először azt hittem a házban robbanás történt (volt már ilyen eset a környéken http://langlovagok.hu/kepek/rakoskeresztur.shtml, vagy egy repülő zuhant le (reptér nem messze van tőlünk).
A lakásban lévő szekrények ajtaja kinyílt, a székről majdnem leestem –lehet az ijedtség is közre játszott :-) -, az ablakok zörögtek, a padló össze- vissza mozgott a lábam alatt, ez leírva kicsit uncsi lehet, de átélni egészen más, -főleg egy panelházban- bár ha az első pillanatban tudom, hogy mi is történt velem valószínűleg máshogy reagáltam volna erre és józanul tudtam volna gondolkodni.
Ami viszont vicces az egészben, hogy a vadászgörényem egész végig horkolva aludta végig az eseményt (az állatok mindent megéreznek, igaz???)

A lakótelepen hatalmas pánik uralkodott, mindenki az utcára menekült…
Egyetlen probléma, hogy az ember nem tudja ilyen esetben mit cselekedjen.

Jó tanács az egy egyik földrengésekkel -is- foglalkozó oldalról:

Az alapvető magatartási szabályok földrengéskor a következők:
·Hagyja el az épületet! A liftet ne használja!
·Védje a fejét, arcát, szemét és szükség esetén a szabad bőrfelületét is! Nedves ruhával védekezhet a gázok és a füst ellen!
·Ne késlekedjen az állatok vagy fontos értékeid mentésével, mert az életébe kerülhet!
·Az út közepén, és ne a járdán haladjon!
·Ha nem tudja elhagyni az épületet, zárja el a gázt, oltsa ki a nyílt lángot! Próbáljon az ablakból jelzést adni, hogy ki tudják menteni! Kapcsolja be a rádiót, TV-t, figyeljen a külső tájékoztatásra, hangosbeszélőre, szirénára, informálja a szomszédokat is!
·Ha tűz keletkezik, próbálja azonnal eloltani, lokalizálni!
·Védje magát az esetleg lehulló tárgyak ellen! Keressen menedéket az épület szilárd belső helyiségeiben, akár egy erős asztal alatt, kerülje a dőlésveszélyes tárgyak közelségét.

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007. jan. 02. 14:56 
tömlőszállító

Sziasztok,

hozzánk Gyömrő elég közel van, így nálunk is elég erősen lehetett érezni a földrengést. Hirtelen minden remegett, zörgött, majd elment az árem, és egy darabig telefonvonalunk sem volt. Elég ijesztő érzés volt, mikor a fotel megmozdult alattam. Először nem tudtuk mi történik. A szomszéd kirohant az utcára, mert állítólag nála kitört az egyik ablak is, ennek hatására összeszaladt a többi emberke is az utcán.
A tv-ben azt mondták, hogy este várhatóak még utórezgések, de ezt hála az égnek mi már nem tapasztaltuk, bár az esti/éjjeli petárdazápor egy kisebbfajta sortűzhös hasonlított.

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007. jan. 02. 12:22 
vízpocsékoló

Az én első rengésem idején (2003.07.01. - az origo-s cikkben) éppen a számítógép előtt ültem. Morajlást hallottam, megremegtek az ablakok, megmozdultak a tárgyak, kilengett a monitor és az egész olyan volt, mintha egy pillanatra zökkentünk volna az autóval. De annál sokkal furcsább érzés, mintha egy pillanatra megszűnt volna a gravitáció. Első gondolatom az volt, hogy elment egy kamion a házunk előtt (akkor építették az autópályát a közelünkben és percenként négy-öt kamion száguldott el az úton). De mire rájöttem, hogy ez most nem az, akkorra vége is lett. Kb. 5 mp volt. Az utórengést, ami 20 perccel később volt, már nem is éreztük.
Két hét múlva azt álmodtam, hogy megint rengés van, morajlás, rázkódás, és fel is riadtam. Nem hagyott nyugton a dolog, felhívtuk a Szeizmológiai Intézetet és kiderült, hogy tényleg rengés volt, de kisebb és távolabb is voltunk az epicentrumtól.
Az érdekes az volt az egészben, hogy volt a Bükkalján egy rengéssorozat, ami egyszer csak abbamaradt. Volt már ilyen korábban is - 1999 januárjában. Ez azt bizonyítja, hogy kishazánk szeizmikusan ma is aktív, a törésvonalak mentén kipattanhatnak rengések (szerencsére nem túl nagyok). A csatolt térképen szépen kirajzolódnak a gócpontok.
De nem kell betojni, az utolsó olyan rengés, ahol halálos áldozat is volt 1763-ban volt, szóval nem túl gyakori. :-)

http://www.origo.hu/itthon/20030701foldrenges.html

http://img134.imageshack.us/img134/1637 ... tc2wo4.jpg

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007. jan. 02. 11:10 
tűzokádó sárkány legszörnyűbb rémálma

A Kálvin térnél kb. 3/4 3-kor éreztem, kétszer meglökte a kanapét és a karácsonyfán lógó csengők is csengettek. Egy pillanat volt, mire tudatosult, már el is múlt, inkább érdekes, mint félelmetes volt.

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007. jan. 01. 21:59 
vízpocsékoló

életem első "igazi" földrengése...
ijesztő volt... ha nem épp egy kedélyes beszégetésben vagyok, hanem mondjuk otthon egyedül... főleg ha éjszaka... nagyon neeem szeretném... :)

(ez előtt, feltehetőleg a 2000-es, igen kicsi, 2,x-es richter szerinti rengést érezhettem. akkor azt hittem, valami teherautó jött, és azért a moraj, meg az ablaküvegek zörgése. teherautó nem volt sehol...)

most kispesten, egy wekerlei ház tetőterében volt hozzá szerencsém. mivel épp egy kedélyes beszélgetésben voltam, semmi morajt, vagy bármi egyéb jelet nem észleltem, ha esetleg volt...

a rengés nem oldalirányúnak, hanem függőlegesnek érződött. olyan volt, mintha zökkentünk volna valami úthibán egy autóval. illetve nem pont olyan: az autó rugózik, ez meg olyan volt, mintha a másodperc törtrésze alatt zuhantunk volna pár centit. amolyan zuttyanás volt utána. akinek van állítható magasságú széke, amelyben nem rögzítette jól a magasságot, és egyszer csak váratlanul lezuttyan 5-10 centit - na valami olyasmi...

hirtelen nem tudtam, mi van, úgyhogy megkapaszkodtam... aztán rövid idő múlva jött mégegy ugyanilyen...

Gyömrőn egyébként klasszikus oldalirányú rengés lehetett, mert ha jól láttam, a megsérült tornateremnél az egyik téglasor elcsúszott a másikon...

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007. jan. 01. 17:09 
vízpocsékoló

BUÉK Mindenkinek!

Gyömrői ismerőseimnél leestek a falról és a szekrény tetejéről a "csetreszek" és megrepedt a házfal.
A járdán is láttak repedéseket!

Nekem ez volt a 2.rengés, amit Mo-n átétltem. Az első a Berhidai volt, amit sikeresen átaludtam.
Ennél a mostaninál nem voltam ilyen szerencsés... Mozgott a fejem felett a csillár az egész szilveszteri díszítéssel együtt és a virágállványon a növények.
Naon rossz érzés volt... Amikor nem vagy ura saját testednek, az borzasztó...

De, a lényeg, hogy a hírek szerint nem esett senkinek baja!!!!!

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007. jan. 01. 14:16 
hamutipró

Johnos!
Hát akkor az én kutyám biztos mással volt elfoglalva , egyébként is elég fiatal kutya, lehet, hogy ez is közrejátszott.

Rádió: "Földrengéssel búcsuztattuk az évet!"
Persze mindenki meglepődött- én is- aki még nem tapasztalt földrengést, de így utólag azért jól felfújtuk.

:grin:

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007. jan. 01. 10:57 
kapacsmester

Én Dunaharasztiban lakom, itt semmit sem éreztem, de a macskákkal egész de. nem lehetett bírni (pedig az alvásidő), tiszta dinkák voltak, szaladgáltak, még elkapni sem lehetett őket. Azt hittem esni fog a hó, de akkor csak emiatt lehetett.
A macskám egyébként aug. 20-án is eljátszotta ugyanezt, a nagy vihar előtt (csak akkor még egyedül volt).
A kutya viszont kint aludt, de ő csak szombat óta lakik itt (ő úgy tűnik nem meteorológus típus).
csá

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007. jan. 01. 10:48 
vízpocsékoló

Üdv. Kollegámnál Pécelen vakolathullás illetve falrepedés is volt, egy öreg műemlék házban lakik a srác.

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006. dec. 31. 20:59 
tömlőszállító

Johnos!
Visszatérve a kutyámra.Egy eszméletlenül nyugodt,csendes kutyus.(törpe uszkár)Éppen ezért nem értettük a viselkedését.Szószerint megörjített a vernyákolásával minket.
Ezek szerint jó lesz figyelni a jelzéseit!!!

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006. dec. 31. 20:49 
tömlőszállító

Norbi!
Szolnok egy kicsit odébb van!!!
Nem hinném,hogy ott érezni lehetett...
Ez az egész Pest megyében történt....

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006. dec. 31. 20:39 
tömlőszállító

A tv-ben azt mondják,hogy Gyömrőn volt a legerőssebb.Ezzel szemben az ott lakó rokonok csak annyit vettek észre,hogy összekoccant az asztalon a pohár és a fenyőn a díszek!Áram kimaradás nem volt és a telefonok is működtek!!!!!
Ahány híradás annyi féle (félre)információ!!!!!

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006. dec. 31. 19:38 
tömlőszállító

A Budán működő mérő ojjektumban a megriportolt szagember 4,1-es erősséget mondott, mutattak grafikont is a TV-ben.
Azt is mondták, hogy Magyarországon ilyen rengés egy évben átlagosan kétszer fordul elő, idén ez volt a második.

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006. dec. 31. 18:50 
pernyekergető

Sziasztok!
Szolnok melett szerintem nem lehetett érezni,vagy csak én nem éreztem.

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006. dec. 31. 18:44 
vízpocsékoló

nitina írta:
Ja és az én kutyám nem nagyon zavartatta magát a minap, se a napokban.Egyébként mitől lehet, hogy az egyik állat érzi a másik nem?
B.Ú.É.K!

Az emberek is különböznek. Van aki érzékeli a primer hullámokat, van aki ezt a rengést sem vette észre. Az állatok (kutyák) is különböznek, de az érzékszerveik alapvetően jobbak, mint az emberekéi, így itt kereshető az ok. Függ attól is, hogy az állat mivel van elfoglalva. Ha nyugton van, biztos meghallja a primer hullámot.

Egyébként BUÉK mindenkinek!

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006. dec. 31. 18:41 
vízpocsékoló

Én már éltem át pár rengést (pedig nem Los Angelesben, hanem csak a Bükkalján jártam). A legnagyobb 3.6-os volt, kisebb repedések lettek mindössze, de baromi félelmetes bír lenni, amikor megmozdul a biztosnak hitt talaj a lábunk alatt.
Folytatás nem hinném hogy lesz, legfeljebb kisebb ó-nagyobb utórengések, de ekkora nem valószínű.
Az állatokról annyit, hogy ők - már amelyik - a felszíni rengés előtt érkező primer hullámokat érzékelik (erős rengésnél ennek is lehetnek kísérő jelenségei, de az emberek általában nem veszik észre). Ez pár másodperccel előzi meg a fő rengést, így a több órával, illetve nappal előbbi nyugtalanság más okra vezethető vissza.

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006. dec. 31. 18:13 
hamutipró

Hűűű!Ez volt az első földrengésem!Remélem az utolsó is!
Egyébként mi már leköltöztünk a pincébe és így védekezünk a fertőző, emberevő zombik ellen. :-D
Lesz még?Azt nem mondták?
Ja és az én kutyám nem nagyon zavartatta magát a minap, se a napokban.Egyébként mitől lehet, hogy az egyik állat érzi a másik nem?
B.Ú.É.K!

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006. dec. 31. 18:10 
vízpocsékoló

Én már sok mindent halottam. Meteort, sivatag lesz itt magyarországon iksz év múlva. meg a holnapután télleg megtörténik, meg ehhez hasonlókat :-D :-D

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006. dec. 31. 18:05 
tűzokádó sárkány legszörnyűbb rémálma

üdv!

ezt nem hallottam mesélj én azt hallottam hogy 20 év mulva meteor fog csapodni a földbe 8-) :-D :-D :-D

Hajrá már nayon várom :-D :shock: :cool: :-P

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006. dec. 31. 18:00 
vízpocsékoló

rossz a naptára...
De ha azt vesszük pár éve vége kelett volna lennie a világnak 1999ben. de lehet én toom rosszul :-D

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006. dec. 31. 17:50 
Szent Tömlő őrzője

Azt hiszem a magellánban volt (vagy lesz :grin: ) hogy a jósnő földrengést jósol (de csak 2007-re ,kicsit elkapkodta akkor a föld :eek: )

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006. dec. 31. 17:42 
vízpocsékoló

Ja és jól gyegyezétek meg mer lehet ez volt az első és a uccsó az életetekben.

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006. dec. 31. 17:40 
vízpocsékoló

Ez LOL volt lefhérettünk és mezitláb pólóban kiszalattunk a kutyám meg már tegnapóta idióta!LOL

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006. dec. 31. 17:35 
Szent Tömlő őrzője

Kispesten is érezhető volt a földrengés. Félelmetes volt.

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006. dec. 31. 17:30 
tömlőszállító

Lehet,hogy csak én képzelgek,de így utólag visszagondolva a kutyámmal tegnap este óta nem lehetett bírni!!!
A földhöz lapulva nyüsszügött órákon keresztül még éjjel is többször felkelt...
Ma reggel pedig csak egy nagyon rövid sétát volt hajlandó megtenni,ami nála nagyon nagy szó
Lehet,hogy megérezte?????

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 105 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]