* Belépés   * Regisztráció * GyIK    * Keresés
Pontos idő: 2017. nov. 22. 23:49

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]

Hozzászólás a témához  [ 4535 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 178, 179, 180, 181, 182
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2003. márc. 09. 23:40 
tűzokádó sárkány legszörnyűbb rémálma

Örülök, hogy normális hangnemben megtudjuk beszélni a témát! :D Most változott a véleményem rólad. :D /ez biztos érdekelt/ :D
Igazad van, hogy rendezni kellene a témát, de ha valamely önkéntes szervezet elhatározza, hogy életet ment, és komoly szervezet az úgyis felállitja a saját normáit és kompatibilis lesz a tűzoltósággal. Tényleg igaz, az is hogy a dráma pedagógia is egyenlő az életmentéssel. De erről az OKF-nek kellene gondoskodni, hogy leszabályozza a mentéssel foglalkozó egyesületeket. Sajnos a specmentőknek nincs más komolyabb müködési forma.

A komolyab szervezet csak riasztásra vonul, ezzel is mutatva, hogy elismeri a tűzoltóság vezetői szintjét /lásd fehérvár helikopteres baleset/.

Nem voltam a helikopteres mentésnél, nem tudom mi volt.

Vagyunk páran az országban akik szeretnénk, ha komolyab formába lehetne önteni ezt a fajta tevékenységi kört, de eddig még senki nem talált ki semmit. Töbször probáltuk hivatalos útra terelni, hogy úgyanúgy vállaljuk a bevetést és az ezzel járó kötelezetségeket. De amig nem születik rá törvényi szabályozás, addig marad a személyes kapcsolat.

A káreset regisztrációval kapcsolatban szégyen ami a tűzoltóságokon van! ezt az önkéntes/specmentő regisztrációra értem, mert az a pici rublika a káreseti lapon az röhej! Ha az OKF úgydöntene, hogy készít egy statisztikát, szerintem csak hülyeség jönne ki belölle.

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2003. márc. 09. 21:32 
pernyekergető

Húhhh már kezdtem magam hergelni, hogy töröltétek a véleményem, de jobb ez így, ebben a topicban, mert ez már tényleg nem a kék lámpáról szól!
Szeretném leszögezni, hogy nem kívántam bántani a P/20-ast, nagyrészt megértem, hisz annyi önjelölttel még egy kutatásnál sem találkoztam, mint a helikopternél, így ő nem csodálom ha nem rajong az ilyen csapatokért. De tény, hogy nem jó védjegy ma már a speciális mentők.
Persze én egy percig sem irigylem az ÖTE-ket, semmivel sincsenek jobb anyagi és erkölcsi helyzetben mint mi!
Még egy megjegyzés a helikopter keresésével kapcsolatban: az OKF akkor hibázta a legnagyobbat, mikor a sok önkényes mentőt a karhatalommal nem zavarták a francba. Aki riasztásra érkezett és időben a helyszínen volt, tudta az utasítást, keresés reggel 6 órától!!! És ez sajnos még sokszor így lesz, ha nem lesz határozott számonkérés és felelősségre vonás!

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2003. márc. 09. 21:20 

Royal
Nem érzem, hogy nagyon vitatkoznom kellene veled, illetve veletek, mert nagyon hasonló a véleményünk. Kicsit érzékenyebben reagálod le, amit természetesnek tartok.
Nagyon egészségesnek tartom (tartanám), ha a - az egyszerűség kedvéért maradjunk a spec.mentő kifejezésnél - spec.mentő szervezetek valamilyen formában integrálódnának a székhelyük szerinti tűzoltósághoz. Ennek számtalan haszna lehet, hogy mást ne is említsek, egy tűzoltóság is fémjelzi a szervezetet, elismertségben, megbízhatóságban stb.
A felvetés alapja az volt, hogy az ÖTE-k után rendezni kellene ezeket a szervezeteket is. Én nagyon jónak tartanám a testületi formációt, de ebben nem vitatkozom senkivel, mert nem érzem az én asztalomnak. De nem szívesen teszek egyenlőség jelet a bélyeggyűjtő egyesület és az életmentő egyesület közé, pedig - jogilag - egyenlő. Szóval szeretném, ha magasabb erkölcsi és szakmai , szervezeti szintre kerülnének ezek a szervezetek, HOGY HOLNAP NEHOGY ÖSSZEÁLLJON ISMÉT 10 EMBER ÉS KIKIÁLTSA MAGÁT HŐSNEK.
Tudom, hogy általánosítottam. De hidd el nekem, hogy nem igazán tudok különbséget tenni a szervezetek között. Nem tudom, hogy melyek azok, akik elértek valamilyen általatok megfogalmazott szintet és melyek akik nem. Nem tudom, hogy kik azok, akik nyilvántartva vannak az OKF-en, kik azok, akik csak hallanak valamit és jönnek. Egy riasztáskor nem az szokott történni, hogy a szolg.pk. kéri az erőket és eszközöket és XY spec.mentő egyesületet, hanem az esemény jellegének megfelelően annyit mond a főügyeletnek, hogy kérek egy pl. barlangi mentő egységet, vagy kutyásokat, vagy valami hasonlót. És ennek működni úgy kellene, hogy az okf ránéz a térképre és a legközelebbi egységet leriasztja. A többiek meg a seggükön maradnak és nem szalad össze az egész ország összes spec. mentője. (mert abból csak veszekedés lesz)
Mondok egy jó példát: A helikopteres keresés első napján volt. Többek között jöttek Székesfehérvárról is spec. mentők. A vezetőjük az irányítási ponton bejelentkezett, feladatot kért. Amikor fel lett függesztve a keresés és mindenkinek megköszöntük a munkáját, kezetfogtunk és csak úgy mint a tűzoltók bevonultak. Tehát tették a dolgukat. Voltak olyanok akik állampolgári jogokra hivatkozva azt mondták, hogy ők maradnak és keresnek. Volt olyan is, aki még azt is közölte a hozzátartozóval, hogy ennek pedig ára van. Arra hivatkoztak, hogy egy ember bajba került, lezuhant a helikopterrel és szüksége van a segítségre. Akkor, ott a döntést nekem kellett meghozni, hogy nem keresünk, mert életveszélyes. (sötét erdő, hóvihar, szakadékos terület. A helyi erdész -aki 20 éve járja a területet- nem merte felvállani, hogy kimenjen, főleg iedgenekkel. ) Az sem volt biztos, hogy itt zuhant le, csak azt tudták, hogy hol látták a radaron utoljára. Mérlegelni kellett, hogy 1, vagy akár több. Nekem sem volt könnyű meghozni a döntést, de sem a megye, sem az OKF ügyeletes parancsnoka nem kérdőjelezte meg.
Amit másnap láttam.. mindegy elmondom: az BV oktatási központjába kvártélyozta be magát a helyszínen maradt spec. mentő társaság. Reggelre az épület olyan volt, mint egy kocsma bál után. Csellangő emberek, aztán egyszercsak kivonultak a helyi ficipályára a tv2-vel. Csellengés, majd a HM helikopterének a hangját maghallották, gyorsan fölöltöztek, bot, kutya, rádió stb. Tv 2 forgat, helikopter jön, spec. mentők a rotor által felvert hóban keresést szimulálnak. Este TV2 hírek: A pilisi rengetegben az xy spec mentők csapata életület kockáztatva a hóviharban keresik a lezuhant helikoptert. .. no komment, de táltott szájjal bámultunk.

Ezek után az ott lévő tűzoltók, rendőrök, katonák előtt a spec.mentőknek nem nőtt meg az elismertsége? Vagy a délelőtt folyamán azzal kellett foglalkozni, hogy X spec mentő csapat y tagja lelopta z spec. mentő csapat mobil kéklámpáját. ??????? Ez sem a preztizs építés eszköze.

Vagy most a dunai árvíznél, a tetőzésnél, amikor hajózási tilalom van, az egyik KATASZTRÓFAVÉDELEM feliratú motorcsónak, benne 10-12 spec.mentő (legalább a fele újságíró) teljes gázzal száguld a Dunán. A helyiek csónakokból üvöltenek, integetnek feléjük, hogy a hullámzás ledönti a házakat, a gátakat, kiüti az ablakot miért nem mennek a francaba! De természetesen nekik állt följebb, mert ők jöttek életeket menteni (ezt mondták) ... a dunaparti emberek sem tapsolnak a láttuktól
... vagy az előbbi hozzászólásomban említett hegyi balesetnél. Tudod hol volt a szervezet vezetője, mikor a riasztást kapták? A Mátrába. A csapat itt volt BP-en, a baleset Dobogókőn, de a főnökök a Mátrából jött kéklámpával szirénával. Ezért nem kezdték el a mentést, mert meg kellett várni. Ezért tartott 4 órába az, ami egyébként max. 1 óra alatt megtörtént volna. Ezek után a szentendrei menősök sem akarnak együtt dolgozni a spec. mentőkkel.
Elnézést kérek az általánosításért, itt természetesen lehetett volna több helyen nevesíteni a szervezetet. De arra azért vigyáznak, hogy ne jelentkezzenek a kárhelyparancsnoknál, nehogy tudni lehessen kik ők. Szóval nem értem és nem tudok kiigazodni, hogy ki ki és ki nem az csak annak látszik.
Jut eszembe! Nem régen volt a BMK pályázat-előkészítő megbeszélése, melyen a LÖTOSZ képviseletében jelen voltunk. Amikor bedobtuk, hogy a benyújtott pályázatokban megjelölt eseményeket a rendőrség-mentő-tűzoltó (kat.véd) megyei szerveknél kellene megnézetni, nem minden szervezet képviselője lelkesedett az ötletért. Voltak olyanok, akik azt mondták, hogy ez természetes, voltak akik akkora sóder dumát engedtek el, mert szerintük nincsenek nyilvántartva az események.
Azt elfogadom, hogy a műszaki mentési jelenésbe a tűzoltó nem írja be ax xy spec mentőt, mert nem jelentkeztek be, gonosz, lusta stb. DE a káreset ténye regisztrált. Akár hogy is nézzük, ma bármely olyan tevékenység, amelybe ti is bekapcsolódtók, a 3 (4) szervezet közül valakinél biztos, hogy iratai vannak. Ellenőrizhető.

Tényleg régen volt, mikor önkéntes tűzoltó lettem. De most is az vagyok. Nem hivatásos, nem főállású. Önkéntes. És pontosan azért próbálom az ÖTE-k útját egyengetni, meg a tieteket is, mert tudom, hogy milyen harc volt ezt elnérni. És csak megismételni tudom, amit előző hozzászólásomban mondtam: "Mint mezei önkéntes tűzoltó nem szeretnék sem vízből mentést, sem barlagi mentést végrehajtani, valamint ha kutyás csapatra van szükség, nem szeretnék neki állni szimatolni. Tehát egyetlen szervezet létjogosultságát sem kérdőjelezem meg. Csak amit csinálunk, csináltok azt nem lehet hivatásosul, önkéntesül, spec.mentőül csinálni. Azt csak jól lehet, mert ha nem így csináljuk, megette a fene az egészet.

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2003. márc. 09. 17:35 

Elöszőr is tisztázunk pár dolgot?

A specmentők is több csoportba sorolhatóak be, akárcsak az ÖTE-k és ÖT.
Azzal a különbséggel, hogy a specmentők nem nem elég ha versenyeznek!
Akik igazán specmentőnek valják, magukat, már nagyon régen nem használják a speciális kifejezést, mert ez ma a nagy magyarhonban értékét vesztette. Az a szervezet akinek benne van a nevében a speciális szó, csak azért nem veszi ki, mert ez töbszázezer forint kiadással járna, bár megjegyzem tűó emblémát lassan a postán is lehet kapni.
Specmentőknek egyéni emblémától elkezdve a ruházat, járműpark és nem utolsó sorban a felszerelés minősége amire vigyáznunk kell.
A specmentőknek ma magyarországon nincs érdekképviselete nincs igazán elismertsége és sorolhatnám. Nagyon sokan ezt használják ki, és élnek vissza az emberek hiszékenységével.

Vannak országosan elismert szervezetek és helyi szervezetek.
Fehérvár, Miskolcz, Jászberény, Kuntszentmárton, Nyíregyháza és sorolhatnám a városneveket, ahol müködnek olyan szervezetek akik saját maguk felállitják az értékrendszerüket és aszerint müködnek. Ezek a szervezetek állitják ki a nemzetközi bevethetőségü csoportokat is, akik ha elmennek bárhova a világon a többi nemzet hasonló szervezetei ismerik/elismerik a magyarokat nemszólva arról, hogy barátként üdvözlik őket.
Ezek az emberek szereznek olyan tapasztalatokat amit MA MAGYARORSZÁGHON SEHOL SEM TANÍTANAK!
Mert kérdezem, hol tanitják a rom kamera kezelést, a romba/törmelékbe való behatolást, a hang szonár kezelését? SEHOL!
Ezt a felsorolást nem is érdemes folytatni. Ezek a minőségi szervezetek.

S vannak a mai HŐSŐK, akik felvesznek mindenféle hangzatos neveket és lumpolnak, de ha elmennél a bázisára /parancsnokságára/ mit találnánk? Semmit!
Nem is érdemes még pár leütést sem rájuk pazarolni!

Azok a szervezetek, akiknek van az OKF-el együttműködésük eredményesen tudnak dolgozni, müködni amig nem jönnek a nyugdíjas klubok meg a dráma pedagógusok és viszik el a e szervezetek elöl a támogatást.

Vegyük azokat a specmentő/ szervezeteket, akik a HÖT parancsnokságokon üzemelnek, amiket maguk a tűó-k alakítják ki, és járnak riasztásra/feladatvégrehajtásra, őket ritkán látni a médiában, mert rendes egyszerü emberek akik csak így tudják megoldani a mentés magasabb szintre emelését, mivel a tűzoltóságoknak nincs anyagi fedezete olyan eszközöket beszerezni amik a speciális feladatvégrehajtáshoz szükségesek.

A speciális szervezetek /az életképesek/, ahogy spec fogalmazta meg, ma már mint készenléti mentők müködnek, és együtt a tűzoltósággal. Nagyon sok specmentő egyesület alakult át önkéntes tűó egyesületté, mert azt hitték, hogy egy fejlődési forma, DE EZ INKÁBB VISSZALÉPÉS!

P/20: -azt hiszem, nagyon régen volt, hogy önkéntes tűó lettél, mert nagyon nehezen emlékszel vissza, milyen nehéz is volt előrelépni és létrehozni pl a Pomázi köztestületett, és mivel pár éve csak mint elvileg hivatásos tűó tevékenykedsz elfelejted, hogy a TE beosztásodban nem kijelenteni kellene, hogy a specmentők nem értik a munkájukat, hanem időnként tovább léphetnél, időnként kibujhatnál a szürke ruhádból és próbáld meg elfogadni a többi ember akarását, mivel biztos van olyan ember aki egykor a Te akarásodat is elismerte és támogatta, és nem elzavart a területről!
Reméljük, hogy soha nem lesz igazán szüksége pomáznak a magyarországi specmentők gárdájára/technikájára, mert amit kijelentettél annak hire fog menni, és minden szervezet megteheti, hogy véleményt alkosson.

és még válaszolva a kérdésedre Én speciális mentő is vagyok meg tűzoltó is mégha csak eddig a 40 órás, 6 hetes és a parancsnoki tanfolyam van meg. De ez nem azt jelenti, hogy nem fogom magam és embereim továbbképezni.

idézet tőled!
"Nekem nem hiányzik, hogy a riasztásomra hivatkozva valahonnan megkülönböztető jelzéssel száguldó spec. mentő összetöri magát, utánna meg nálunk kopogtassanak és tegyenek fel keresztkérdéseket"

NOS IGAZAT ADOK "SPECNEK", AZ A SZERVEZET AKIT TE ISMERSZ ÉS RIASZTASZ, AZ NEKED FOG "DOLGOZNI" AKIT NEM TE RIASZTASZ AZT A MEGYEI ÜGYELETNEK KELL VISSZAFORDÍTANI ÉS SZÁMON LEHET TŐLE KÉRNI, KINEK A RIASZTÁSÁRA KAPCSOLT JELZÉST ÉS A TÖRVÉNY SZIGORÁVAL LEHET FELLÉPNI.
DE ISMÉTLEM AKINEK VAN A MEGYÉVEL/VÁROSSAL/KÖZTESTÜLETTEL SZERZŐDÉS ANNAK A FELSZERELÉSÉT/SZAKKÉPZETSÉGÉT ISMERED AZT NYUGODTAN RIASZTHATOD, MERT LEHET, HOGY A MÁSIK VÁLTÁSOD EMBEREIDDEL FOGSZ TALÁLKOZNI.

DE AMIT MÉG ELKELL MONDANI A SPECMENTŐSŐK MAGUK VESZIK A RUHÁJUKAT ÉS FELSZERELÉSEIKET, ÉS NEM AZ ÁLLAMI TÁMOGATÁST VÁRJÁK ÖSSZEKULCSOLT KÉZZEL.

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2003. márc. 09. 13:21 

kicsit mintha, eltértünk volna kéklámpa mizáriától!
mielött belemelegednénk a spec mentők szervezeti/működési formáiba, inditsunk hozzá topicot!

P/20: a "Specmentők?!" topicban válaszolok pár általad felvetett kérdésre.

Dánfok-22: -igen a TV éljen a jogával! De, mobilnak is kellene lennie, mások szakértelmével kapcsolatban is!

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2003. márc. 09. 10:16 
tűzkakas-idomár

Elég gáz, ha a mentők versengése miatt háttérbe szorul a munka.
A megoldás egyszerűnek látszik. A tűzoltásvezető éljen a jogaival.

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2003. márc. 09. 9:48 
pernyekergető

P/20-as barátom!
Teljesen egyetértek veled az ominózus helikopteres keresés szintén jó példa. Sajnos kezd a speciális mentő elnevezés elcsépelt lenni, bár mi már léptünk ez ügyben, nevet váltottunk: Magyar Speciális Mentők Egyesülete Készenléti Mentőegységei, amiből csak a készenléti mentők feliratot használjuk, s láss csodát rögtön lett Pribil féle Budapesti Készenléti mentők , bár ilyen nevű szervezet nem szerepel bejegyezve sehol. Pofátlanul Ő is csak a készenléti mentő feliratot használja, a megszólalásig hasonló egyenruházatban. Most mindenki készenléti mentő. De ha váltanánk, ezt tennék ezek a hősök is.
Évek munkája sikereit megpróbálják saját céljaikra fordítani, de sorolhatnánk a sort. Ami a barlangi mentőket illeti, ők szerintem nem speciális mentők és én soha nem kérdőjeleztem meg se tudásukat, se jogosultságukat. A kutyások már egy érdekesebb dolog, hisz jó ha Magyarországon van 20 olyan kutya, aminek vizsgája van hivatalosan!!!
Tisztelettel: Pavelcze Laci

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2003. márc. 09. 1:02 

Kedves Spec! Ha valakinek joga van egy káresetnél korlátozni, illetve megtiltani, hogy ott kik tevékenykedjenek, az a tűzoltásvezető, vagy mentésvezető (az új TMMSZ szerint), az előfordul, hogy én vagyok. Hogy kiket riasztunk ill. nem riasztunk, azt is mi döntjük el. A megye a TV jóváhagyása nélkül nem fog riasztani senkit.
Hozzászólásod második felében írtak miatt fejeztem ki aggodalmamat és írtam, hogy rendbe kellene ezt a területet is tenni. Mint mezei önkéntes tűzoltó nem szeretnék sem vízből mentést, sem barlagi mentést végrehajta, valamint ha kutyás csapatra van szükség, nem szeretnék neki állni szimatolni. Tehát egyetlen szervezet létjogosultságát sem kérdőjelezem meg, mert azért alakultak meg, mert az állami ellátó rendszerben ellátatlan területet fedeztek fel. De mint írod, szaporodnak, ami alapjában véve nem baj. A gond amit te is írsz: "Sajnos az önjelölt életmentők sokszor a leg alapszintűbb tudással és felszereléssel sem rendelkeznek, nem fogadnak el tanácsot, sőt néha majdnem a hivatásos mentőket akarják elküldeni, mert ők a McGiverek és mindent jobban is tudnak" Ehhez, csak annyit fűznék, hogy attól, hogy valaki hivatásos, nem biztos, hogy jobban tudja. Pl. egy barlangi mentést biztos nem tud és nem is akar jobban tudni egy barlangimentőtől. Vannak szabályok, amit be kell tartani. Én már nem tudok kiigazodni, hogy ki kivel van.
Egy példa: Helikopter keresés. A mentésvezető a szakemberek véleményét meghallgatva úgy dönt, hogy felfüggeszti a keresést. Tűzoltók bevonulnak, néhány spec.mentő szintén bevonul. Néhányan meg úgy döntenek, hogy állampolgári jogon mégiscsak kintmaradnak és keresgetnek.
Engedjetek meg két idevágó, de mégsem egészen a kéklámpa ügyhöz kapcsolódó idézetet beszúrjak:
2001. 02.21. helikopter keresés " A helyszínen felsorakozott erők - 55 fő, 21 óra 38 perckor utasítást kaptak a bevonulásra.

A vezetési törzs döntése szerint másnap légi felderítéssel folytatódik a keresés reggel 6:30-kor melyhez földi erőkre nem lesz szükség, csak a Pomáz/2. gépjárműfecskendőt kérik a helyszínre.

A bevonulási utasításnak a tűzoltó erők és néhány karitatív szervezet tett eleget.
Az ország különböző területeiről érkezett önkéntes kutató, mentő csoportok a BV Oktatási Központjában szállásolták el magukat.

00.18-kor a helyszínre visszaérkezett a megyei operatív csoport, mivel tudomásukra jutott, hogy a karitatív szervezetek állampolgári jogaikra hivatkozva, kb. 40 főnyi létszámmal szakfelszereléssel és keresőkutyákkal az éjszakai kutatás megkezdése mellett döntöttek. Az operatív törzs tagjai felhívták a figyelmüket a feltételezett helyszín terepviszonyaiból adódó veszélyekre. Ennek ellenére húsz fő saját felelősségére a hajnali órákban megkezdte a keresést, eredménytelenül."

A másik: Kihagyva a kihagyandókat:
"2001. június 28-án, a délelőtti órákban több hegymászóból álló csapat indult a Dobogókőhöz tartozó Rezső-kilátó felé, hogy egy néhány nappal későbbi rendezvény helyszínét előkészítsék. A kilátóhoz érve tapasztalták, hogy valakinek a személyes felszerelései, iratai összekészítve fekszenek egy sziklán. Feltételezték, hogy valaki vagy leesett, vagy leugrott a meredek hegyoldalról. Lemászva, kb. 100-150 méterre meg is találták az iratok gazdáját, ki öngyilkossági szándékkal ugrott le.
A hegymászók elmondása szerint hatszor hívták a 112-es segélykérő telefonszámot, de a segélykérést vevő, nem hitte el az általuk elmondottakat, sőt meg is fenyegette őket, hogy ne szórakozzanak a telefonnal. Ezt követően a mentőket hívták, kik a hívást vették és intézkedtek.
10 óra 53 perckor kaptuk a jelzést a szentendrei mentőállomás diszpécserétől és kért tűzoltói segítséget. A Pomáz/1 gépjármáfecskendő 6 fővel vonult a káresethez. Ismerve a helyi adottságokat, a mentőkkel a dobogókői nagy parkolóban találkozott az egység, majd gyalog folytatták közösen a vonulást a káresthez.
11 óra 34 perckor érkeztek a tűzoltók és a mentők a kilátóhoz. A helyszínen tartózkodó hegymászók már egy kötélpályát kiépítettek a sérültig, a mentőorvost levitték.
A mentőorvos a sérültet ellátta, hordágyra fektették, előkészítették a felhozatalra.
11 óra 55 perckor érkezett meg a főügyelet által riasztott egyik speciális mentőegység.
A speciális mentők új kötélpálya kiépítését kezdték meg, valamint a sérültet a vákuumágyból átfektették egy másik hordágyba, mivel szerintük azon biztonságosabb a mentés.
Közben folyamatosan érkeztek mindenféle riasztás nélkül a különböző barlangi és hegyi mentő egységek, kik a kárhely-parancsnoknál nem jelentkeztek. Sőt a kint lévő barlangi mentők és az érkező egyéb szervezetek emberei között szemmel látható és érezhető ellenétek, rivalizálások miatt már-már a tettlegességig fajuló vitatkozások zajlottak.
Az új kötélpálya kiépítése, a sérült átfektetése megtörtént de a sérült mentését valamiért nem kezdték meg,
12 óra 40 perckor a kárhely-parancsnok, valamint a mentőorvos felszólította a speciális egységeket, hogy azonnal kezdjék meg a sérült felhozatalát, mivel haladéktalanul kórházba kell kerülnie. Mint kiderült a speciális mentők vezetőjük nélkül nem kezdhetik meg a sérült kiemelését. A kint lévő tűzoltóknak és mentőknek úgy tűnt, mintha inkább a sajtó megjelenését várták volna meg, ugyanis a speciális mentők vezetője le sem ment a sérülthöz. (A magával hozott kutya (tacskó) állandóan útban volt, akadályozta a mentést. A mentőorvos szólította fel, hogy vigye el a kutyát, de nem vitte.)
13 órakor kezdték felhozni a sérültet a kb. 40-50 méteres kötélpályán, mely kb. 15 percet vett igénybe. 50 méter után új kötélpályát kellett volna kiépíteni, de a kárhely-parancsnok a kevésbé látványos, de lényegesen gyorsabb kézi erővel történő felhozatal mellett döntött. A sérültet ismét áttették a vákuumágyba és a mentőautóig a 200 métert így tették meg.
13 óra 42 perckor a sérültet a mentőautóba tették.

Az esettel kapcsolatban az alábbi tisztázandó és szabályozandó kérdések merültek fel, melyben kérem Tábornok úr intézkedését:

1. A karitatív szervezetek „katasztrófa-túrizmusát” meg kell akadályozni. A káreseményhez csak azok a szervezetek (szervezet) vonuljon ki, akik erre riasztást kaptak. A sérültet és a mentésben részt vevőket folyamatosan védeni kellett az érkező, és a hegyről lerohanó speciális mentők által elindított kőlavináktól.
2. Szabályozandó a szervezetek bejelentkezési kötelezettsége, valamint kárelhárítási szervezet struktúrájába való beépülésük tudatosítása. (ki a kárhely parancsnoka, mihez van és mihez nincs joga a speciális mentőknek stb.)
3. Vizsgálandó, hogy a 112-es segélykérő telefonon ténylegesen mikor kapták a jelzést és igaz-e hogy nem továbbították időben, vagy egyáltalán.
4. Vizsgálandó a speciális mentőszervezetek megkülönböztető jelzés használatának jogossága.
5. Ismételten jelzem, hogy a mentésben közreműködő szervezetek közös rádiócsatorna használata a mentést nagyban segítené. A tűzoltóság minden rádiójába kb. két évvel ezelőtt beépítették az un. együttműködési csatornát. A csatorna használatának a lehetővé tétele, a mentő, tűzoltó, rendőr, esetleg speciális mentők részéről történő használata a mentést gyorsítaná. Kistérségi szinten vállaljuk (Pomázi Tűzoltóság központtal) a működési területünkön – kistérségben – az együttműködési csatorna használatának lemodellezését, kipróbálását. Ezzel a szentendrei, pilisvörösvári mentőszolgálat, pomázi rendőrőrs vezetője is egyetért, kipróbálását – a tetra rendszer bevezetéséig – támogatják.

A hasonló esetek elkerülése érdekében a parancsnoki állomány részére állománygyűlést tartottam, melyen kielemeztük az eset tanulságait. A szer- és szolgálatparancsnoki állomány figyelmét felhívtam, hogy szükség esetén éljen a kárhely-parancsnok törvény adta jogával és nyilvánítsa zárt területté a baleset helyszínét.

Tisztelt Tábornok Úr !

Az eset után két nappal (június 30-án) a fenti helyszíntől 500 méterrel távolabb, a Rezső kilátó oldalában egy 34 éves nő eltörte a lábát. A főügyelettől kértük, hogy semmilyen speciális mentőegységet ne küldjenek a helyszínre, a rádióforgalmazást is korlátoztuk, visszajelzéseket telefonon adtuk le. Ugyan azokkal a mentőkkel és szinte ugyan azokkal a tűzoltókkal, messzebbről, a sérültet a megtalálástól számított 50. percben, illetve a vákuumágyba helyezéstől a 33. percben kézi erővel – ugyan kevésbé látványos módon – a mentőautóba tettük és kórházba szállították.
Ezt azért hangsúlyozom, mert az utóbbi időben, mintha a médiaszereplés fontosabb lenne, mint a sérült személy megmentése."

Ennyi a két idézet. Minden hasonló esetről készítünk egy összefoglaló jelentést . A kért intézkedés természetesen nem történt meg (írott malaszt maradt). A második esetban a szolgálatparancsnokot tette a vizsgálat felelőssé, hogy miért nem állt a sarkára, miért nem zavarta el a nem odariasztottakat. Kérdem én: hiányzik ez valakinak?

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2003. márc. 08. 22:05 
pernyekergető

Általam tisztelt P/20!

Én szerintem neked nincs jogod betiltani, hogy riasztanak-e vagy nem speciális mentőket hozzátok, ezt megteszi helyetted a megyei igazgaóság, speciális esetben. Nem hinném hogy egy bajban lévő értékelné! A megkülönböztető jelzést minden szervezet és jármű vezető a megfelelő engedély birtokában használhatja, illetve birtokolhatja. Ezért nem tudom ki kérhetné számon rajtad annak a használatát, hisz effektíve nekünk a saját megyei katasztrófavédelmi igazgatóságunknak kell jeleznünk annak használatát és időtartamát, ahol is rögzítik és bármikor visszaellenőrizhető minden. Ami tény, hogy nagy a káosz az alternatív, úgymond speciális mentőknél egyrészt gomba modjára szaporodnak, fülelik a urh-t és rá repülnek a te kérésed nélkül is káresetekre, ahol, vagy amiből média hasznot kívánnak csinálni. Mi csak akkor vonulunk, ha arra a tűzoltóságtól vagy a megyei igazgatóságoktol igény van és valóban tudunk segíteni! Sajnos az önjelölt életmentők sokszor a leg alapszintűbb tudással és felszereléssel sem rendelkeznek, nem fogadnak el tanácsot, sőt néha majdnem a hivatásos mentőket akarják elküldeni, mert ők a McGiverek és mindent jobban is tudnak. Tehát nem lepett meg az írásod, de igazi, általad is jól ismert, jól felszerelt csapatot vagy csapatokat nyugodtan riasszatok, és hidd el A-Z-ig engedelmeskedni fognak az utasításaidnak. Aki nem Így tesz azt zavard el a holdra!

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2003. márc. 08. 12:58 

Kedves Royal! Nem tudom, hogy mint ÖTE szólsz hozzá, vagy mint spec. mentő? Úgy veszem észre az öte tagjai értik, hogy miről aggódok egyfolytában.
Ha sikerülne az ÖTE helyzetét stabilizálni, legálissá tenni, emozdítani erről a szerencsétlen állapotról, jöhetnének a sprc. mentő szervezetek. Azokat is rendbe kellene tenni. A működési területünkön egyenlőre minden speciális mentői beavatkozást leállítottam, mert nem jó tapasztalataim vannak.Nekem nem hiányzik, hogy a riasztásomra hivatkozva valahonnan megkülönböztető jelzéssel száguldó spec. mentő összetöri magát, utánna meg nálunk kopogtassanak és tegyenek fel keresztkérdéseket.

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 4535 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 178, 179, 180, 181, 182

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]