Speciális mentők

Kutyás mentőktől a búvárszolgálatokon át a barlangi mentőkig.
Válasz küldése
papp istván
lángterelgető

Hozzászólás Szerző: papp istván » 2004. aug. 16. 21:02

Sajnos azt hiszem itt az ideje, hogy befejezzük ezt az eszmecserét. a két fél ellentéte összebékíthetetlen, Ez a két tábor már soha nem fog tudni együtt működni.További sok szép Tv szereplést kívánok a KARISZ-nak, mi meg végezzük a dolgunkat csendben tovább. / ui megjegyzés tudomásom szerint a Kukkantó járt már a Tisza fenekén, és megoldotta a feladatot, persze nem szorul rá az én védelmemre. Én minden esetre elköszönök ettől a fórumtól, jó szerencsét mindenkinek.
sagi zászlós heves
vízpocsékoló

Hozzászólás Szerző: sagi zászlós heves » 2004. aug. 16. 20:44

Tisztelt néha bekukkantok!
Szerintem igy névtelenül a hátsó sórból bátor dolog nyilatkozni.Szerencsésnek érzem magam,hogy 14 éves szolgálati viszonnyal a hátam mögött/vonulós/ velük dolgozhatom.Hivj fel szolgálati helyemen és leviszlek élesben a Tisza fenekére eltünt személyt keresni.Szerintem kaki,pisi volna.Sajnállak emberileg,hogy csak a gyakorlattól távolabb tudsz figyelni és nyilatkozni./persze név nélkül-férfias hozzá állás/nem szeretnék veled vonulni!!!!!!!!!!Erőt és! egészséget!
tűzzománc
tűzokádó sárkány legszörnyűbb rémálma

Hozzászólás Szerző: tűzzománc » 2004. aug. 16. 19:07

Szeretettel üdvözlöm a szubjektív és objektív kollegákat.
A topik ugyan szépen beindult,de azért egy- két hozzászólás még túllő a célon. Igaz kell legyenek ezen, és a másik oldalon is . Mindenki védi az igazát, ám ne feledjétek, a néha bekukkantok írása közelíti leginkább a valóságot. A többi szinpatizáns csak kiegészítette a saját tapasztalataival.
Lehet szárnyalni, mint a solyom, de szárnyaszegett lesz aki ismeri a valóságot ezekről a rettenetesen (mitől is )SPECIÁLIS mentőkről.
Valóban mindenki pro és kontra kell, hogy hozzászóljon különben miről beszélünk, nem?
Azért kedves sólyom kérdezz meg esetleg név szerint is ehhez a szakághoz nálad jobban értőket is, nevezd őket néven és ŐK biztosan vállalva magukat megírják a véleményüket konkrétan, vagy csak úgy általában.
papp istván
lángterelgető

Hozzászólás Szerző: papp istván » 2004. aug. 16. 11:38

Tisztelt " bocs, hogy élsz"!
Sajnos erről a gyakorlatról és még sok más akcióról nekem meg a Frei dosszié jut az eszembe, amiről csak később derült ki, hogy egy léggömb volt, ami elpukkant. Azt hiszem sokan furcsán érezzük magunkat amikor nekünk kell magyarázkodni a média előtt. Ezekben a bíráló hozzászólásokban nem csak a hangzatos nevű gyakorlat bírálata van benne, hanem sokéves tapasztalat. Egyébként a fényképes hírek között szereplő fotókon is láthatsz néhány érdekes képet. /pl mentők rövidnagrágban, szandálban, sisakban. Sajátos összeállítás!/ Ja és ezt a fotót gondolom a szervezők készítették. Egyébként a gyakorlat neve miről szól? Kinek a napja volt?
Elles
tűzkőről pattant
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Elles » 2004. aug. 15. 23:22

Sziasztok!

Most néztem be hozzátok először, sajnos sokunkat érint ez a téma.
Örülök, hogy ennyien vannak azok, akik reálisan látják a helyzetet. Mentőkutyákkal foglalkozom, mint hivatásos és mint civil is találkozom a jellemző problémákkal.

Szakterületünk szabályozatlansága, a magukat "mentőkutyásnak" vallók zömének hozzá nem értése, jobb esetben csak lustasága nem vet túl jó fényt a szakmánkra. :(
Hiányosak a szabályozások, a meglevőket senki sem tartja be-lsd. pl. káreseti alapszabályok, lejelentkezés. KÉptelenség szemmel tartani a csoportok mozgását, az elvégzett munkákról nem, vagy csak ritkán készül jelentés, szinte csak bemondásos alapon készülnek a csapatok beszámolói. Olvashatunk olyat egy vidéki csapat honlapján, hogy évente 40! embert mentenek meg... És ez egy olyan csapat, akik semmiféle nemzeti-nemzetközi megmérettetésen, gyakorlaton, továbbképzésen nem vettek-vesznek részt, "arcnélküliek". A területi tűzoltóknál érdeklődve azt válaszolták, még sose találkoztak velük káresetnél... És csak fogy az a kevés elérhető, mozgatható pénz, amivel előreléphetnénk munkánkban.

Tavaly ősszel országos szakmai továbbképzést szerveztünk OKF-BM bevonásával. A két hétvégén zajló, 26 előadást tartalmazó továbbképzésen 8 csoport képviseltette magát, összesen 60 fő.
Az OKF nyilvántartása szerint 22 olyan szervezet van, aki saját bevallása szerint rendelkezik keresőkutyával. Igaz, az a maréknyi ember, aki rendszeresen jár képzésekre, gyakorlatokra sose látta őket, sose hallott róluk. És természetesen ezen a hétvégén sem jelentek meg. Az egyik vidéki csoport vezetője szóbeli érdeklődésünkre csak ennyit válaszolt: - Ő már mindent megtanult amit lehet, max. előadónak jönne el...

De itt újra felvethető az OKF hibája: HOL VAN AZ A 22 CSAPAT, HOL VANNAK A KUTYÁK ÉS KIKÉPZŐIK?
Mert természetesen a három éve készült listát a mai napig nem ellenőrizte senki, nem történt semmiféle számonkérés, a szakmai muka minőségét senki sem mérte fel. És ezekkel a kutyáikkal és gazdáikkal se nagyon találkozhatott senki-érthető okokból.

Tehát a szabályozásokat nem csak a hivatásos állomány várja, igényli, hanem mindazon civil szervezetek is, akiknek nincs vaj a füle mögött, akik valóban -ellenőrizhető módon pl. vizsgák- értékelhető szakmai munkát végeznek.

Szolnok, gyakorlat.
Nem mentünk el. Nem azért, mert büdös a munka, hanem mert nem hívtak. Nem hívtak minket (Mo. legnagyobb létszámú keresőkutyás csapata), de másokat sem. Ez a gyakorlat egy magán gyakorlat volt, melynek lebonyolitását - mivel nem voltam jelen- nem áll módomban minősíteni.
De felmerül a kérdés bennem: vajon miért nem kaptak meghívót a valós életben rengeteg igazolható, eredményes munkát végző, aktív csapatok?... Miért lett egy zártkörű redezvény, hogy történhetett meg, hogy engedélyezhették, ha a gyakorlat valóban úgy zajlott, ahogy a beszámolóban olvashattuk? Ki ezért a felelős, és mit lehetne tenni, hogy elkerüljük a hasonló rendezvényeket?

Na, nem kíváncsiskodom tovább, további békés szolgálatot mindenkinek.
Bocs, hogy élek!
vízpocsékoló

Hozzászólás Szerző: Bocs, hogy élek! » 2004. aug. 15. 23:06

Üdv Mindenkinek!

Erről a topicról szépen lassacskán a Mónika Show jut eszembe.
Ha ezek a hozzászólások ebbe a műsorban lennének, valószínű, az alcíme
a "MA BESZÓLOK A SPEC:MENTŐKNEK!" lenne.
Miért keresitek egyből mindenben a rosszszándékot?( Tisztelet a kivételnek! Az építő jellegű kritika az más!)
Eddig ugye, az egyik probléma az volt a spec.mentőkkel (sajnos jogosan!), hogy marják egymást!
Mi lenne, ha ezt a gyakorlatot abból a szemszögből közelítenénk meg, hogy " Né má'! Együtt dolgozott tízegynéhány civil szervezet úgy, hogy nem marták egymást, hanem együtt próbáltak működni! Hát igen, lehetett hibát találni, de ha elmondjuk, mi az, mivel lehetne jobbá tenni a munkájukat, talán hatékonyabban segíthetnének a hivatásos szerveknek!"

Ez lehetetlen megközelítés lenne?
Ja, és bocs, hogy élek!
P/20
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: P/20 » 2004. aug. 15. 22:12

One: Ez csak egy eset, de ezen kívül írtam még néhányat. Amiből idéztem az egy jelentés a megyére, melyet fel is küldtek az OKF-re. Úgy 3 éve nem kaptam rá választ de a rendezése a dolgoknak még várat magára. Az ominózus esetnél a szolgálatparancsnokomat hozták ki hibásnak, hogy miért nem állt a sarkára.
Royal találkoztunk már személyesen? Ha nem, akkor itt a fórumon legfeljebb csak vitatkozunk...
one

speciális mentők

Hozzászólás Szerző: one » 2004. aug. 15. 17:30

T. P/20!

Teljes mértékben egyetértek veled, csak én nem akartam ilyen hosszan fogalmazni.
Sajnos mint velem is megtörtént egy-két eset, majd nem ugyan olyan és majd nem ugyan ott volt egy hasonló eset is amikor azt találták ki az IRTÓ spec. hozzáértők hogy várjuk meg az Ő orvosukat miután a lentlévő sérültnél lévő mentőorvos MÁR azt mondta hogy hozzhatjuk fel.
Ez azért elég furcsa vagy inkább szerintem UNDORÍTTÓ.
De sajnos a nagyobb hibát az OKF követi el hogy nem szabályozza le villám gyorsan a dolgokat. Vagy arra vár az OKF hogy ezek miatt nem megmentenek valakit hanem ...!!!!!!
Royal
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Royal » 2004. aug. 15. 17:16

hi, all!

azé ha enyire jól +volt szervezve a gyakorlat miért nem hivták + a társ szervek képviselőit a civil szektorból?m bár niztos kiment párszáz +hivó...

a gyakorlaton készült videokhoz hol lehet hozzáférni?

akik régota járnak ide a forumba mazsolázni, tudják, h nem vagyunk puszi haverok P/20-al, de tökéletesen 1et értek a hozzászolásával... :oops: :D
remélem az okf felsimeri a civil szakmaiság képviselőinek fontosságát, s aszerint jár el,,, persze ez nem azt jelenti, h az lesz a megoldás...

néha bekukantok:
érdeklődnék, mikor adod ki eszéidet kiskönyv formában? :D :D

sólyom: ha leszálsz a földre, mint mi terttük kb 10 eva, máskép fogod látni a dolgokat...

remélem a karisz részéről is lesz pár "be"szóllás a topicba...
P/20
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: P/20 » 2004. aug. 15. 12:49

Szerintem a vita nem azon folyik, hogy szükség van-e speciális mentő csapatokra vagy nincs, hiszen úgy érzem a létük szükségességét egyik hozzászóló sem kérdőjelezi meg. Barlangi mentő, hegyi mentő, búvár, kutyás kereső, terepjárós mutató-mentő, helipoteres, vizimentő, alpinista és sorolhatnám azokat a speciális feladatokat, melyek előfordulhtnak évenete néhány esetben és nem indokolja semmi, hogy főállású hivatásos" csapat álljon készenlétben a nap 24 órájába. Viszont a felkészültségük, összehangolásuk, koordinációjuk egy másik történet.
Addig nagy bajok lesznek, ameddig összeáll minden önkormányzati és állami háttér nélkül 10 ember és kikiáltja magát speciális mentőnek és részt kér, sőt követel a mentésekben. Az állandó bizonyítási kényszer, a média hírhajhász viselkedése a teljes szakmai felügyelet hiánya, a mentésekben való részvétel koordinációjának hiánya katasztrófatúrizmust fog eredményezni. Tudomásul kell venni, hogy minden szóbajöhető átlagos mentési tevékenység elvégzésére vannak jogszabályokban megerősített és kijelölt szervezetek. Ezek a tűzoltóságok, a mentők és a rendőrség. Ez azt jelenti, hogy az átlagos mentéseket ezek a szervezetek átlagos szinten meg tudják oldani. (az átlagos szint nem minőségi, hanem tartalmi elem!). A tűzoltókat riasztják, ha valaki a tóba fulladt, vagy a barlangba szorult, de nem hiszem, hogy a tűzoltónak kellene a tóba merülni, vagy a barlangba mászni, amikor erre vannak olyan szervezetek, amelyek munka, hobbi, vagy egyéb ok miatt jobban ki vannak képezve. De a mentés végrehajtásának felelősége e három szervezet helyszínen lévő vezetőjét terheli. Vannak szbályok, amiket be kell tartani és vannak szabályok, amik sajnos nincsenek, de kellenének, hogy legyenek, és akkor működni fog a dolog.
Javaslok valamit, aztán kövezzetek meg érte. Minden speciális mentő csapatnak be kellene valamelyik tűzoltósághoz, valamelyis működési területhez integrálódnia. Nem függetlenség feladásáról beszélek, de én nagyon szívesen létmám, ha lenne a tűzoltóságunknál barlangi mnető, kutyás mentő, búvár, terepjárós szakosztály, vagy szekció. Nem lenne gond a riasztással, a meglévő tűzoltóság garanciát jelentene a működésre és a szabályozók ismeretére, mert ilyen 10 emberrel összeállva én vagyok a spider csapathoz mi nem adnánk a nevünket. Ilyen OKF által leriasztott szabadcsapatokból is elég volt már. Mi már kerültünk nehéz helyzetbe ilyen szabadcsapat miatt, de pozitív példánk is van, ahol remekül együtt tudtunk működni.
Végezetül mégegy gondolat. Bármilyen esemény van, ahova szükség van a speciális mentők tudására, az valemelyik fent említett szervhez fut be, aki azonnal tudna küldeni, riasztani spec. mentőt is, mert ismeri, mert hozzá tartozik, mert szerepel az RST-be. Meg lehetne ezt oldani normálisan.
Tudom, hogy hosszú voltam, de elrettentés ként bemásolok egy levélrészletet, mely egy negativ példa, ami engem is elrettent a spec. mnetők igénybevételétől. És nem ez az egyetlen.
Ime:
2001. június 28-án, a délelőtti órákban több hegymászóból álló csapat indult a Dobogókőhöz tartozó Rezső-kilátó felé, hogy egy néhány nappal későbbi rendezvény helyszínét előkészítsék. A kilátóhoz érve tapasztalták, hogy valakinek a személyes felszerelései, iratai összekészítve fekszenek egy sziklán. Feltételezték, hogy valaki vagy leesett, vagy leugrott a meredek hegyoldalról. Lemászva, kb. 100-150 méterre meg is találták az iratok gazdáját, ki öngyilkossági szándékkal ugrott le.
10 óra 53 perckor kaptuk a jelzést a szentendrei mentőállomás diszpécserétől és kért tűzoltói segítséget. A Pomáz/1 gépjármáfecskendő 6 fővel vonult a káresethez. Ismerve a helyi adottságokat, a mentőkkel a dobogókői nagy parkolóban találkozott az egység, majd gyalog folytatták közösen a vonulást a káresthez.
11 óra 34 perckor érkeztek a tűzoltók és a mentők a kilátóhoz. A helyszínen tartózkodó hegymászók már egy kötélpályát kiépítettek a sérültig, a mentőorvost levitték.
A mentőorvos a sérültet ellátta, hordágyra fektették, előkészítették a felhozatalra.
11 óra 55 perckor érkezett meg a főügyelet által riasztott Magyar Barlangi Mentőszolgálat, valamint a barlangi mentők orvosa is.
A Magyar Barlangi Mentők új kötélpálya kiépítését kezdték meg, valamint a sérültet a vákuumágyból átfektették egy másik hordágyba, mivel szerintük azon biztonságosabb a mentés.
Közben folyamatosan érkeztek mindenféle riasztás nélkül a különböző barlangi és hegyi mentő egységek, kik a kárhely-parancsnoknál nem jelentkeztek. Sőt a kint lévő barlangi mentők és az érkező egyéb szervezetek emberei között szemmel látható és érezhető ellenétek, rivalizálások miatt már-már a tettlegességig fajuló vitatkozások zajlottak.
Az új kötélpálya kiépítése, a sérült átfektetése megtörtént de a sérült mentését valamiért nem kezdték meg,
12 óra 40 perckor a kárhely-parancsnok, valamint a mentőorvos felszólította a speciális egységeket, hogy azonnal kezdjék meg a sérült felhozatalát, mivel haladéktalanul kórházba kell kerülnie. Mint kiderült a speciális mentők vezetőjük nélkül nem kezdhetik meg a sérült kiemelését. A kint lévő tűzoltóknak és mentőknek úgy tűnt, mintha inkább a sajtó megjelenését várták volna meg, ugyanis a speciális mentők vezetője le sem ment a sérülthöz. (A magával hozott kutya (tacskó) állandóan útban volt, akadályozta a mentést. A mentőorvos szólította fel, hogy vigye el a kutyát, de nem vitte.)
13 órakor kezdték felhozni a sérültet a kb. 40-50 méteres kötélpályán, mely kb. 15 percet vett igénybe. 50 méter után új kötélpályát kellett volna kiépíteni, de a kárhely-parancsnok a kevésbé látványos, de lényegesen gyorsabb kézi erővel történő felhozatal mellett döntött. A sérültet ismét áttették a vákuumágyba és a mentőautóig a 200 métert így tették meg.
13 óra 42 perckor a sérültet a mentőautóba tették.

Az esettel kapcsolatban az alábbi tisztázandó és szabályozandó kérdések merültek fel, melyben kérem Tábornok úr intézkedését:

1. A karitatív szervezetek „katasztrófa-túrizmusát” meg kell akadályozni. A káreseményhez csak azok a szervezetek (szervezet) vonuljon ki, akik erre riasztást kaptak. A sérültet és a mentésben részt vevőket folyamatosan védeni kellett az érkező, és a hegyről lerohanó speciális mentők által elindított kőlavináktól.
2. Szabályozandó a szervezetek bejelentkezési kötelezettsége, valamint kárelhárítási szervezet struktúrájába való beépülésük tudatosítása. (ki a kárhely parancsnoka, mihez van és mihez nincs joga a speciális mentőknek stb.)

Az eset után két nappal (június 30-án) a fenti helyszíntől 500 méterrel távolabb, a Rezső kilátó oldalában egy 34 éves nő eltörte a lábát. A főügyelettől kértük, hogy semmilyen speciális mentőegységet ne küldjenek a helyszínre, a rádióforgalmazást is korlátoztuk, visszajelzéseket telefonon adtuk le. Ugyanazokkal a mentőkkel és szinte ugyan azokkal a tűzoltókkal, messzebbről, a sérültet a megtalálástól számított 50. percben, illetve a vákuumágyba helyezéstől a 33. percben kézi erővel – ugyan kevésbé látványos módon – a mentőautóba tettük és kórházba szállították.
Ezt azért hangsúlyozom, mert az utóbbi időben, mintha a médiaszereplés fontosabb lenne, mint a sérült személy megmentése.

Leidinger István
one

Speciális mentők

Hozzászólás Szerző: one » 2004. aug. 15. 9:07

Sólyom!!!

Úgylátom hogy te nagyon elfogult vagy.
Lehet hogy bekötött szemmel jársz és nem vagy úgymond szakmabeli. Az az ominózus nagyon nagy gyakorlatról egy két észrevételem nekem is lenne, mert ez bizony FELHÁBORÍTÓ ami ott és bizony sokszor más helyeken is történt.
Teljes mértékben egyetértek NÉHA bekukkantos társammal.
Kérdésem, a terepjárósok azon kívűl hogy van nekik autójuk mit tudnak???? mennyi idő alatt riaszthatóak esetleg???
A helikopterrel kapcsolatosan, az egy dolog hogy teszünk rá egy MATRICÁT attól az még nem biztos hogy alkalmas arra a feladatra. Azt csak aki beszervezte őket az tudja hogy mennyire lehet számolni arra a cégre akié a gép illetve az ezzel kapcsolatos szervizelési ill. karbantartási munkák maradéktalanul be vannak-e TARTVA./nem olcsó mulatság/. Úgy vettem ki az olvasottakból hogy ez egy MEZŐGAZDASÁGI gép amivel ugye permetezni szoktak, akkor ugye felmerűl a kérdés hogy egy ilyen gépbe mi alapján lehet egy esetleges sérültet szállítani/nem traumásra gondoltam/. fertőtlenítés???
A szakmai felkészűltséggel kapcsolatosan, kinek milyen szakmája illetve az ehhez tartozó gyakorlata van meg, ami megengedheti azt hogy ilyen tevékenységet végezhessen?!?!?! Attól hogy valaki beszerveződik egy ÍRTÓ SPECIÁLIS szerveződésbe MÁR mindenhez ért??? Mert esetleg tud úszni, tudja hol van az autókon a kormány, be tud kötözni egy sebet, STB...?!?!
Még sorolhatnám az aggályaimat.
Mivel több éve végzek ilyenfajta munkát hiv. ill. önk. szinten volt szerencsém megtapasztalni a NAGY SPIDEReket és a hozzájuk hasonlókat hogyan is müködnek. TIPIKUS kataszrófaturizmus amit ők csinálnak.
Hiába a MÉDIA egy NAGY hatalom. Nem kell OKF engedély ahhoz hogy kiutazzanak valahova, amivel ugye az jár hogy a MÉDIA felkapja őket írnak róluk, neki ez elég mert az emberek többsége SAJNOS elhiszi amit ÍRNAK, hogy hú de nagy és bátor emberek ŐK. /miért nem mondják már el hogy a NAGY nevű MANCS már nem él???/ Talán azért mert még hír értéke van a névnek?!?!
Sajnos már régen az OKF-nek kellet volna a sarkára állnia, de miért nem mer lépni???
TISZTELETEM minden kivételnek. Akinek nem inge ne vegye magára, de azt hiszem elég egyértelműen fogalmaztam.
néha bekukkantok
slagmester

Hozzászólás Szerző: néha bekukkantok » 2004. aug. 15. 7:11

Kedves Sólyom!

Magamhoz képest tényleg csak röviden:
Akkor most minden orvos kretén???
Amelyik valóban az azt elzavarják a felettes szakmai szervek és mehet birkát legeltetni. Az önkéntes mentés terén ezért modjuk hogy nincs szabályozás, mert ezt nem lehet megtenni. Sajnos mindenki azt csinál amihez kedve van.

Félreértés ne essék! A Mayday 2004-en olyanok vettek részt (tudomásom szerint), akiknek van jogosítványa arra a feladatra amit végrehajtott. A helyi hatóságok ezt visszaellenőrizték.

Ne bolondíts meg SÓLYOM!!!!!!!!!! Milyen hatóságra gondolsz???????????
Elárulom én több hónapja Kukkantgatom ennek a gyakorlatnak a szErvezését, de a gyakorlatba egy hivatásos egyság sem vett részt hivatalosan!!!!! Leginkább én itt a tűzoltóságra és a katasztrófavédelemre gondolok.

Én nem hiszem ,hogy a szakmaiságot kívülről lehetett ezen a rendezvényen pontosan, helytállóan meghatározni.
Pedig jó lett volna, ha lehet. Szerintem mindenkinek kialakult egy véleménye aki látta a gyakorlatot. Én igazából az érem másik oldalára voltam kíváncsi és a kíváncsiságom maxxximálisan ki lett elégítve.

Mellesleg olyan emberek évtizedes elméleti és gyakorlati munkáját kérdőjelezted meg, akiknek sok ország, sok kataszrófájánál, sokan köszönhetik az életüket.
Sólyom! Örülök hogy ezt a szót használod: megkérdőjelezem és nem azt mondod vádaskodok. Nem mondom én senkiről hogy csaló. Csaló az, aki nem a jogszabályok által mutatott úton halad, hanem arról letérve tevékenykedik. Ha ennek a rengeteg embernek van képzettsége akkor biztos nem görbe tükörnek tekintik az észrevételeimet, hanem meglátják a segítő szándékot.

Nem tudom ki vagy és milyen a szakmai készültséged. Ezért, és csak ezért nem mondom, hogy a lábukat se csókolhatnád meg.
Az elmúlt években többször úgy hozta az élet, láttam ki, hol, kivel, mit csinál. Sokszor láttam azt hogy sajnos nagyon sok csaló van az ún. "speciális mentők" között. De igazad van, mert láttam olyat is hogy kis híjján könnybe lábadt a szemem. Az hogy ki vagyok nincs jelentősége, hiszen nem személyeskedek névtelenül, henem véleményemnet közvetítem olyanokkal akik csak olvasságk ezt a fórumot. Egyébként rendelkezem valami minimális végzettséggel és résztvettem / vehettem néhány káreset felszámolási munkálataiban is.

Sólyom! Most már látom biztosan nem a második kategóriába tartozol. Arra kérlek ha tiszta szándékú ember vagy nézd meg mikor milyen társaságba keveredsz! Mert egy buta embertől is lehet tanulni, csak attól butaságokat.

Ma szolgálatban leszek de a jövő héten majd bekukkantok!
És Sólyom ha elkészül a gyakorlat értékelése (naiv emberként én godolom jó lenne egy ilyen) akkor kíváncsian várjuk.

Ui:

Mondtam neki, hogy szeretném ha tanítana, mutatna pár dolgot. Ha van jogosítványod mit szerettél volna tanulni egy versenyzőtől, ha ne tőle tanulj- tapasztalat. Nekem egy rally országos bajnok volt az egyik oktatóm annak idején, hááááát??????

Amikor mindenki feladta, Ők mentek tovább és megcsinálták. Ha ebbéli tudásukat és tapasztalatukat a köz javára fordítják, (mint kiderült) szervezett formában, én inkább megköszönöm nekik. Ja, és a lábuk Nekik is tabu!

Igen de kicsit kilóg a dolog és nem teljesen egyértelmű a feladatkör amit ők elláthatnak. Igaz erről a szakágról hiányosak az ismereteim....

... mielött megszólalna nézzen magába és úgy alkosson véleményt! Ha így tesz, taján objektívebb lesz a véleménye.

Nem magyarázkodtam csak egy kicsit a mondataim mögé világítottam nyilvánosan. Remélem így már elfogadod és objektív véleménynek és nem köpködésnek tartod hozzászólásomat.

Sólyom
Sólyom
vízpocsékoló

Hozzászólás Szerző: Sólyom » 2004. aug. 14. 23:14

Jó estét!

Két felé reagálok és többet (reményeim szerint) nem.

Papp István felé:

Szerintem sokan vagyunk akik tudnak mesélni történeteket. Egyszer mikor balesetet szenvedtem, az "X" kórház sebésze hazahajtott, hogy borogassam a lábam. Másnap, egy másik orvos 3 törést talált a lábamban.

Akkor most minden orvos kretén???

Félreértés ne essék! A Mayday 2004-en olyanok vettek részt (tudomásom szerint), akiknek van jogosítványa arra a feladatra amit végrehajtott. A helyi hatóságok ezt visszaellenőrizték.

Néha kukkantónak:

Ha valaki kukkangat az kukkantgasson jobban! Én nem hiszem ,hogy a szakmaiságot kívülről lehetett ezen a rendezvényen pontosan, helytállóan meghatározni. Mellesleg olyan emberek évtizedes elméleti és gyakorlati munkáját kérdőjelezted meg, akiknek sok ország, sok kataszrófájánál, sokan köszönhetik az életüket. Orvosok, tűzszerészek, tűzoltók, barlangászok, hegymászók, kutyakiképzők, stb. Nem tudom ki vagy és milyen a szakmai készültséged. Ezért, és csak ezért nem mondom, hogy a lábukat se csókolhatnád meg.

Hogy szakmailag ki a felkészült? Erre egy gondolat álljon itt. A napokban beszélgettem egy autóversenyzővel, aki 30 éve nyúzza a járgányokat. Sok győzelemmel, sok vereséggel a háta mögött. Mondtam neki, hogy szeretném ha tanítana, mutatna pár dolgot. Azt mondta és komolyan gondolta, hogy még Ő is csak most kezdi megtanulni a dolgokat.

És egy személyes tapasztalat a végére.
Az említett terepjárósokat, az offroad verseny rajtszámosokat véletlenül volt szerencsém versenyzés közben és a dobogó felső fokán látnom. Meg kell mondanom kevesen csinálják utánuk a sárdagasztást. Amikor mindenki feladta, Ők mentek tovább és megcsinálták. Ha ebbéli tudásukat és tapasztalatukat a köz javára fordítják, (mint kiderült) szervezett formában, én inkább megköszönöm nekik. Ja, és a lábuk Nekik is tabu!

Hát ennyi. Nem akarok hangulatot kelteni! Csak annyit kérek mindenkitől, hogy mielött megszólalna nézzen magába és úgy alkosson véleményt! Ha így tesz, taján objektívebb lesz a véleménye.

Sólyom

néha bekukkantok
slagmester

Kedves Sólyom!

Hozzászólás Szerző: néha bekukkantok » 2004. aug. 14. 20:24

Kedves Sólyom!

Az én értékrendem szerint négy civil mentőt különböztethetünk meg ma az országban:

1., Laikus civil: az indíttatása legtöbb esetben a médiából származik. A látókör a rá vonatkozó hiányos jogszabályok és millió dolog miatt eléggé szűk. Sokszor nagyon lelkes. Némelyik az önkéntes hősjelölt titulust az első "bevetésen" elnyeri. A véletlen műve melyik másik csoportba sodródik. Nem minden esetben tudja megkülönböztetni a többi kategóriát. A harmadik csoport könnyen kihasználja sebezhetőségét, jóhiszeműségét. Jó társaságba kerülve a legértékesebb emberek kerülhetnek innen ki.

2., Hivatásos- civil: orvos, tűzoltó, alpinista, búvár stb. aki a munkahelye mellett önkéntesen mentő tevékenységet folytat SAJÁT SZAKTERÜLETÉN! Tisztában van mit lehet, hol vannak a korlátok saját szakágában. Szakterületét elhagyva átkerülhet a harmadik és a negyedik csoportba is.

3., Csalók: ezt a kategóriát nem lehet más szóval jellemezni. Az emberek, cégek, szervezetek kihasználásából, becsapásából kovácsolnak tőkét. Több riportert és újságírót ismernek, alkalmanként etetnek- itatnak, mint a kormányszóvivő. Okos emberek, de a cselekedeteiket nem a jó szándék vezeti.

4., Civilek: akik vért izzadnak egy adott szint eléréséig. A médiából nem ismered őket, ha kapcsolatba kerülsz velük csak nézel: hogy nem hallottál még róluk. Dolgoznak, eredményeket tudnak felmutatni, de egy szinten megrekednek mert nem vállalják a nyílt vitákat, nem szállnak be a másik pocskondiázásába stb. Ök azok akik sokkal többet érdemelnének. A lehetőségeiket a Csalók tevékenysége erősen korlátozzák.

Én egy civil csoport tagja vagyok aki havonta 8x 24 órában hivatásos. Amit 24 órában megtanulok, magamra öltök, azt nem tudom teljesen levetkőzni, ha másnap értesítenek a hivatásos munkatársaim. Ha valaki civil vagy önkéntes mentő az egyetlen dologban kevesebb egy hivatásos kollégától: az idejéért nem kap fizetést. Tehát feleljen meg minden más elvárásnak!!! Legyen meg a végzettsége, rendelkezzen gyakorlattal és ha mindennek megfelel akkor tőlem lehet az egyenruhája rózsaszínű vagy akár számomra meghatározhatatlan nemű is. Jöhet bármivel, bárhonnan, mert tudom jó kezekbe kerülök. De amíg a vágtató hordát valaki nem tereli valami karámba és nem hajtja el a javíthatatlan, nem vágja le a gyógyíthatatlan egyedeket, a többit pedig nem kezdi el tanítgatni ne haragudj, de addig megnézem kinek a kezébe adom a gyerekemet.

Sólyom! Hozzászólásod alapján biztosan nem a második kategóriába tartozol, mert akkor hasonló szemmel látnád a dolgokat és nem köpködésnek tűnne a véleményünk. Jóhiszeműen az első vagy a negyedik csoportba "gondollak".

Maradok tisztelettel és Néha Bekukkantok!
papp istván
lángterelgető

Hozzászólás Szerző: papp istván » 2004. aug. 14. 20:19

Hát bizony nem mindegy! OMSZosok tudnának hosszasan mesélni kispolszkiba begyömöszölt gerincsérültekről. Én úgy gondolóm a mentés- legyenaz " speciális" vagy " rendes", bizony komoly felkészültséget, és komoly felszerelest igényel. Nem látom be, hogy egyesek miért tiltakoznak a mérhető szaktudás, megkövetelt vizsgák, a MINŐSÍTETT gyakorlatok ellen. Úgy gondolom jogosítvány nélkül sem lehet a forgalomban gépkocsivezetőként résztvenni.
Ha valaki ezeket elvárja, sőt esetleg előírja az még nem feltétlenül beavatkozás a civilek belügyeibe.
a félreértések elkerülése végett én Magyarországi Mentőszervezetek szövetségéhez tartozom, és nem vagyok azonos a LIGA egyik szervezőjével.
Sólyom
vízpocsékoló

Hozzászólás Szerző: Sólyom » 2004. aug. 14. 19:05

Mindenkit Üdvözlök!

Rengeteg mondanivalóm lenne a témával kapcsolatban. A nyugalom megzavarása nem szándékom, ezért csak egy gondolat lenne amit megosztanék.

A civil szervezetek működése pótolhatatlan segítséget nyújt a "hivatalos" szervezetek munkájában. Technikai és szakmai szempontokból egyaránt. És ez tény.

Tételezzük fel, hogy az itt "köpködök" valamely családtagját, esetleg gyermekét olyan baleset éri ahonnan helikopternek kell őt elszállítania.

Nem mindegy, hogy milyen feliratú és gyártmányú helikopter viszi korházba??? Szerintem sírva könyörögnének, hogy valaki, valamivel vigye el!!! És ha pont egy civil szervezet repül arra, mert mondjuk gyorsak voltak, mert felkészültek voltak, mert értenek hozzá, akkor azzal fogják a mentést elvégezni. És az illető örülni fog neki!!! Garantálom!
tűzőr
pernyekergető

Hozzászólás Szerző: tűzőr » 2004. aug. 14. 18:02

Számomra elképesztő, hogy rövid időn belül ez a második olyan beszámoló egy kiválóra minősített gyakorlatról, mely a célját azzal éri el, hogy az idő eltelt. a csomádi helikopter baleset (melyről bátorkodtam topicot nyitni légibalesetek címmel, de érdeklődés hiányában pang) és ez a baleset - gyakorlat is számomra egyet bizonyít. Ha a területen bajba kerülsz, mert olyan jellegű és méretű esemény történik, akkor csak magadra sztáíthatsz. A többi szemfényvesztés. Meddig lehet büntetlenül szélhámoskodni? Meddig lehet a közvéleményben hamis illúziókat kelteni? Egy országos tűzoltónpon már án is hallottam olyant, hogy a magasház tetejére menekülteket a katasztrófavédelem helikopterei mentik le. Mégeegyszer: EL VAGYOK KÉPEDVE!
Berci
vízpocsékoló

Hozzászólás Szerző: Berci » 2004. aug. 14. 17:50

ÁMEN!
tűzzománc

Hozzászólás Szerző: tűzzománc » 2004. aug. 14. 17:37

Helló mindenkinek.
Olvasgattam "néha be-be kukkantgatok esszéjét, szóval kicsit hosszú, rendkívül érdekes és tanúlságos. Régen olvastam ennyi igazságot egy helyen, bár az eleje a kívülállóknak egykicsit (nekem is) kusza.
Majd biztos a nagyobb érdeklődésre való tekintettel kifejted bővebben.
Az oldal többi része rettenetesen és húsbavágóan komoly. Az OKF Mentésszervezési Főosztálya kellene, hogy legyen aki ebben a kis országban rendet csinál. Azt hiszem, ha ezek után akár egy spec.m. egyesület (KARISZ-on kívül) is megtudja, hogy ezek kaptak állami forintot támogatásképpen, úgy egy életre elmegya kedvea KARITATÍV, ÖNKÉNTES munkásságtól.
Én is ott voltam, sokat láttam, de nem eleget, viszont láttam a határon túli beavatkozásaik egyik- másikát. Szóval, ha ezt megeszi a nép akkor inkább vándor cirkuszban a helye az egész szervezetnek. :oops:
néha bekukkantok
slagmester

Hozzászólás Szerző: néha bekukkantok » 2004. aug. 14. 16:53

Tiszteletem Mindenkinek!

Kaptam egy értesítést, hogy feléledt a fórum, ezért gondoltam bekukkantok. Két témát látok a
nagyítóm alatt. Az egyik az személyes és nem látom a célját hogy miért pocskondiázzak, vagy miért zengjek ódákat valakiről a háta mögött egy ilyen fórumon. Az okokat és a miérteket azt hiszem mindenki egyénileg elmondta Lacinak. Azonban azt még mindig érdekesnek tartom, hogy hetekkel korábban egy országos értekezleten, egy másik csoportosulás szervezése kapcsán, lemondott a szervezői lehetőségről azzal az indokkal hogy az ő szervezetének érdekeit maximálisan képviseli xy aki már megválasztott tagja a bizottságnak. Xy most az egyik alelnöke a Magyarországi Mentőcsoportok Szövetségének. Számomra nem érthető módon innentől kezdve egy gerinctelen, másokat kihasználó embernek tartja az aki előtte teljes mértékben képviseltette ezzel az emberrel magát. Összefogásban dolgozik azon amit minden tiszta szándékú ember szeretne: kerüljön előtérbe a szakmaiság, legyen vége a katasztrófaturizmusnak, szűküljenek be a csalók lehetőségei, stb. Ebben pedig ha tetszik, ha nem partnerként kell tekinteni az OKF szervezetét. Az én olvasatomban az összefogás nem ruha színét jelenti, hogy piros vagy sárga, nem várost jelent, hogy Székesfehérvár vagy Miskolcz, mert így nem jutunk előrébb. Az összefogás számomra a jogszabályok, rendeletek, előírások, szakmai minimumok elfogadását jelentik.
Hiszen ha mindenki, ismerné, elfogadná és minimálisan alávetné magát a meglévő és készülő szabályozóknak, akkor például nem szervezne senki, (vagy nem ilyen formában) olyan monumentálisnak tűnő gyakorlatot/ vagy bemutatót, mint amit Szolnokon követtek el tegnap. (...és ezzel egy lágy kanyarral átevezek a másik témára amiért igazából bekukkantottam ide!)

Tehát a gyakorlat ahogy én láttam.

Hozzászólásomban saját magánvéleményemet fogalmazom meg, amit inkább beszámolónak, mint vitaindítónak szánok.

Nem tudom részemről mi az illetlenség, mi az ami talán már egy kicsit gusztustalan is lehet, akkor amikor az érem másik oldaláról írogatok. Azt le kell szögezni nem kis szervezés volt ennyi embert (bocs' de nem speciális mentőt írok, mert még nem volt aki ezt a hangzatos titulust egyértelműen definiálta volna) összecsődíteni. Látványnak tényleg látványos volt ez a két helyszínen megrendezett gyakorlat, ehhez nem férhet kétség. Az egyik hírügynökségen keresztül a következőt "üzenték" a világnak egy hónapja a szervezők:

„Nagyszabású nemzetközi gyakorlatot szervez augusztusban a KARISZ Nemzetközi Speciális Mentõ Szövetség égisze alá tartozó, tizedik évfordulóját ünneplõ szolnoki ÉLETJEL Mentõcsoport, a hivatásos szervek és a KARISZ többi mentõcsoportjának aktív segítségével.

A "MAYDAY 2004"nevû gyakorlat alatt 6 ország közel 200 karitatív és hivatásos résztvevõvel két helyszínen, Jász-Nagykun-Szolnok, és Bács-Kiskun megye területén gyakorolja az életmentés, illetve az ehhez kapcsolódó feladatok, szinte minden válfaját.
Az imitált esemény röviden: két repülõ eszköz összeütközése után az egyik egy épületre zuhan, a másik kényszerleszállást kísérel meg . A gyakorlat célja a különbözõ állami és civil mentõszervezetek munkájának, bevethetõségének kölcsönös megismerése, összehangolásának begyakorlása.
Igaz három hét alatt hatalmasat változtak a gyakorlat részletei, de valami hasonló dolog nézője lehettem tegnap.

Személyesen volt szerencsém jelen lenni. Hááááááát??????
Az ember azzal vált ki az állatvilágból hogy szabd akarattal lett felruházva. Cselekedetei alkalmával valami szándék vezérli, ami lehet jó vagy rossz. Ha a szervezőket a jó szándék vezette akkor lehetőséget kellene adni nekik (pl. OKF részéről) az alapvető jogszabályok megismerésére és akár nyilvános értelmezésére is.

Légi katasztrófa mentési gyakorlatot tartott a mára hangzatosan nemzetközivé avanzsált miskolci érzésű emberek csoportosulása. A gyakorlat előtt a környékből meghívott hivatásos és önkéntes tűzoltók valamint egy tűzoltó eszközöket forgalmazó cég, tűzoltási BEMUTATÓT tartott. Nagy volt a füst, égett az ég is, berobogtak a több tonnás monstrumok és a tűzoltók eloltották a tüzet. Igazából csak a látványnak szólt a dolog, mert a résztvevők innen-onnan jöttek, nem pedig az RST alapján lettek tervezve. A bemutató végeztével a tűzoltók könnyítettek felszereléseiken és kíváncsian figyelték az eseményeket.

Tehát a hívatásos szervekkel nem volt közös gyakorlat. Ez egy nagyon fontos dolog. Valószínűsítem mindez azért volt így, mert az onnantól kezdve figyelembe vett jogszabályok iszonyatosan leszűkítették volna a felvonultatott civil mentők lehetőségeit.

Ezután jött a GYAKORLAT. Két helyszínen pörögtek az események. Benn a városban (gyk. Szolnok) majd délután a város mellett a Holt Tiszán. Részletes forgatókönyv, gyakorlat terv nem lévén nem tudom megmondani hányan és kik vettek részt, de rengetegen voltak. Eddig még (kárhelyen) sehol nem látott csoportok, tetszetős ruhában, színes autók sok matricával, tucatnyi betegszállító cég halomnyi autóval. Hanyagul felmatricázva az ég is, telefonszámokkal, hatalmas vörös keresztekkel. Kíváncsi vagyok ha valaki felhívná Taktabuktáról az egyik autón elérhetőségként feltüntetett, akár kártya nélkül is tárcsázható segélyszámot és kérné az adott csoportot Taktabuktára, az adott diszpécser tudna e valamit erről a brigádról. Vagy kíváncsi vagyok tudja e az aki mint "speciális mentő" felrak egy hatalmas keresztet az autójára mit mond ha belefut egy balesetbe? "Bocsi! Én egy autószerelő vagyok és most hozom a szervizből a verdát?

Egy energia italokat forgalmazó cég jellegzetes autójából osztogatta a szárnynövesztő nedűt a gyakorlat közepén (értsd: térben és időben közepén). Voltak tetszetős terepjáró autók amikkel hozták vitték az embereket a szabad platón ülve. (Hol van már az az idő amikor általános iskolában őszi munka alkalmával, sétáltunk a teherautó után, mert a platón nem volt rögzített ülés, pedig úgy felültem volna és még nem is ment volna a sofőr olyan gyorsan mint itt a gyakorlaton autókázók, akik siettek és ha tudtak szirénáztak is rendesen.) A bizonyos "40.000 téglából" álló rom minden statikai szakértelem nélkül, egyértelműen életveszélyes volt, ami nem gond- én nem mentem alá, de: a mentő személyzet minimális védőfelszerelésben, minimális kommunikációs lehetőséggel végezte a kapott feladatot. Volt olyan "műszaki mentést végző" egység aki szerintem a strandra indult, csak ezen a gyakorlaton kötött ki. Öltözet: rövid gatyó, póló, kalap és benn mozgott a romos területen. A szakmaiságot látványosan hirdette nagybetűkkel a gumi kesztyű viselése. Berepült egy mezőgazdasági helikopter "Spider" felirattal. Elhúzott egy AN-2 repülő. Ők légi felderítést végeztek egy 50x30 méteres rom felett, ahol millió ember, kutya, autó, sérült volt. Légifelderítő volt a talpán aki onnan kiderített valamit. Szerintem valahogy a Sziget is így nézett ki felülről a múlt héten.

A narrátortól (Lehoczki László) megtudtuk, (kicsit leegyszerűsítve) azért mutat olyan sokfélét a felszereléstől kezdve minden, mert mindenki onnan vesz, szerez ahonnan tud.

Érdekes volt az ahogy a hangsúlyozottan CIVIL akcióba becsúszott a Rendőrség, az Országos Mentőszolgálat, Repülőtéri Polgári Védelem hivatásos egysége. Becsúsztak Kft.-k, Bt.-k, alapítványok, vállalkozók akik erre a napra letették a lantot és inkább gyakorlatoztak egy kicsit. Érdekes volt látni egy-két terepjárón a múlt hétvégi bulit hirdető Off road találkozó matricáit. Többen mosolyogtak (vagy mosolyogtunk) amikor a narrátor egy kis furgon megérkezésekor megmagyarázta, az adott csoportot egy terepjáróban ülve tessék elképzelni, mert megszokhattuk már hogy nekik olyanjuk is van csak azt most otthon kellett hagyni arra az esetre ha riasztást kapnának.

Na mindegy! Száz szónak is egy a vége: a (szerintem) rengeteg szabálytalanság és szakmai előírás be nem tartása, valamint péntek 13 ellenére mindenki túlélte a gyakorlatot.

Tisza!
Láttam már olyan embert, aki beszélt már valakivel, aki volt már ilyen helyen ahol vízből kellett menteni.
A mentés részleteit ismét szakértő narrátorunktól tudjuk meg. Igaz itt már egy kicsit döcögősebb az egész valamint lazábbak e résztvevők. Alapvető gond az érthető és élvezhető hangosítás hiánya. Megtudjuk a vízen egy repülő roncsot látunk. Néhány ember a vízbe. Többen csónakba. Voltak búvárok. Jött egy helikopter (a délelőtt már látott Kamov, Spider felirattal). A hátam mögött egy öltönyös férfi azt mondta a mellette állónak: -"Látod, ezeknek helikoptere is van." Igaz többen mászkáltak M&M Agro Bt. felíratú pólóban, felette egy nagy helikopter képével, de hiába. Ilyen az amikor valaki a sajátját se tudja eladni, más pedig mindent még akkor is ha az nem is az övé.
A helikopterből kidobtak egy hordágyat, majd több búvár vagy vízimentő ugrott ki a vízbe. Csónakokból sem volt hiány. A helikopter elsuhant, orral előre billentve a gépet, mint egy amerikai filmben. A hétvégi forma1 versenyen nem lesz olyan magas az egy főre jutó kamerák és fényképezők száma, mint itt volt. Volt olyan aki azt filmezte hogy a másik filmezi a gyakorlatot (mindezt én még fényképeztem is.) A parton egymás mellett sorakoztak a HírTv, Duna, Mtv, Szolnok Tv, stb., a román csoportot is külön tudósító brigád kisérte.
Földet értek vagy vizet értek az ugrók, elrepült a gép majd az egyik "mentő" azt ordítja: "remélem ezt vettétek mert én nem csinálom meg még egyszer"!

Miiiiiii vaaaaaaan?

Ez volt neki az első és ilyen gyorsan eldöntötte hogy soha többet???!!! De akkor ne törte volna össze bennem a lelkesedést azzal, hogy kiordít a vízből a gyakorlat közben- mindig felnéztem a repülős+ ugrálós emberekre.

Na mindegy. Folyik a munka.

Kicsit érdekes volt, hogy csónakból több volt mint csónakmotorból. De ennek ellenére nem kellett senkinek sem eveznie, mert egy kis leleményességgel és egy darab OSB lappal hangulatos katamaránt készítettek a "mentők" és varázsoltak belőle egy általam még nem látott készséget. Így tolt három csónakot egy motor. A mentés során itt is jellemző volt, hogy az egységek folyamatosan mozgásban voltak. A gép farában a búvárok egy súlyos sérültet találtak. Hosszas próbálkozás után végre beindult az egyik csónakmotor, tehát valami esemény mindig volt. Egy elhunyt bábut kiraktak a mólóra egy fekete fóliába bebugyolálták és egy acélpalackkal lesúlyozták. A tv-ből többször láttam, van olyan magyar csoport, akik a vízben eltűnteket kutyával keresik. Ezt amíg ott tartózkodtam nem mutatták be, sajnálom. A vízből mentés sokszor nagyon sajátos módon történt. Volt akibe hárman kapaszkodtak mégsem vették ki a vízből hanem kivontatták. Csoda hogy nem darált le senkit a motor.

A Balatonon láttam egy brigádot a nyáron élesben menteni. Korrrrekt hajó. Egységes ruházat. Folyamatos kommunikáció rádión keresztül. A teljes személyzet mentőmellényben. A mentéshez szükséges felszerelések stb. A hajóknak is valami mentőhajó kinézetük volt. Itt nem éles helyzet volt hanem "csak" egy gyakorlat ahol a mentőmellény használatát szinte teljesen mellőzték, talán két emberen láttam. A csónakokba szinte semmi, nem értettem ezt a katamarán dolgot sem. Mindegy.

Ekkor úgy gondoltam hosszú volt már a tegnapi és ez a mai nap is és láttam már eleget, így fogtam magam és távoztam a helyszínről.
Remélem valamilyen módon hivatalosan formában is megtudjuk a szervezőktől, hogy sikerült a gyakorlat.
A megyei sajtó internetes oldalán a következők olvashatók:

"Az ország minden szegletéből érkezett szervezetek - román hegyi mentőkkel és német vöröskeresztesekkel karöltve - egy imitált légi baleset során kialakult katasztrófahelyzet speciális mentési feladatait és az állami beavatkozó egységekkel történő együttműködést gyakorolták - tájékoztatta lapunkat a program helyi koordinátora."

Na ez így csúszik egy kicsit mert tudtommal a hivatásos egységek csak bemutatót tartottak és egy percet sem dolgoztak együtt a civilekkel.

„Az Életjel Mentőcsoport vezetőjétől ezen kívül azt is megtudtuk:
Szolnokon még a múlt évinél is eredményesebben zárult a Mayday 2004. címmel meghirdetett gyakorlat.”
Ha van valakinek erről a tavalyi programról anyaga kíváncsi lennék honnan fejlődött fel a csapat erre a mostani szintre, mert azért pompa ide, látványosság oda, azért van még min dolgozni!

A fentiekhez képest röviden összefoglalva:
- Lenyűgözött a felvonult szervezetek milyen lehetőségekkel/ lehetőségekből tudnak gazdálkodni, akkor amikor más szervezetek a megszűnés határán tengődnek.
- El sem hiszem, hogy olyan csoportokat is láttam ezen a délelőttön, akiknek a vezetői hónapokkal ezelőtt még pitiáner támogatásokért strapálták magukat állami helyeken.
- Kicsit sajnálom hogy hasonló méretű gyakorlat szervezésére, lebonyolítására hivatásos szerveknek nincs lehetősége, nincs pénze.
- Annak ellenére hogy több dolog is lenyűgözött szomorúan kell megállapítanom a látványosság oltárán erősen feláldozták a szakmaiságot.
- A gyakorlat célja a különböző állami és civil mentőszervezetek munkájának, bevethetőségének kölcsönös megismerése, összehangolásának begyakorlása. Ha ezt feszegetjük azonnal kibuknak az alapvető hiányosságok szakmai, munkavédelmi, mentésszervezési, igazgatásrendészeti területeken. Meg kell állapítani a gyakorlat nem érte el a célját, ha így nézzük teljes kudarcba fulladt.
- A fenti hiányosságok egyértelműen rámutatnak a civil mentőszervezetek szabályozatlanságára, ami egyértelműen az OKF, mint felügyeleti szerv felelőssége.
- Szonda lehetetne egy ilyen rendezvény az adott tűzoltóság, megyei v. országos igazgató, kapitány részére, mire alkalmas, mire képes az ő működési területén tevékenykedő társulat. Nem tartom ezért reprezentatív rendezvénynek a gyakorlatot, hiszen a szakmai részéről alig volt jelen valaki. Ezt egyértelműen a második helyszínen lehetett lemérni, ahol a hozzátartozókat és a média tudósítóit lehetett leginkább felfedezni.
- Végül érdekes volt azt látni, hogy a szervezők még külföldről is elhívtak csoportokat, azonban a helyi v. megyei környékbeli civil mentőcsoportokat (vagy csak azok képviselőit) meghívásra sem méltatták.

Tehát ez volt a gyakorlat, ahogy én láttam.

Hozzászólásomban saját magánvéleményemet fogalmaztam meg, amit inkább beszámolónak, mint vitaindítónak szántam.

Remélem a szervezők ilyen szemüvegen keresztül olvasták.

Ha valaki autószerelő, akkor készüljön fel arra, hogy átvételkor alaposan megvizsgálják a portékát és ha valami zörög, ha valami kilóg valahonnan akkor azt keményen az arcába dörgölik és nem fizetnek a kontárkodásáért.

…és majd Néha Bekukkantok!
Berci
vízpocsékoló

Hozzászólás Szerző: Berci » 2004. aug. 14. 14:42

Üdv Mindenkinek!

Szégyenletesnek érezzük néhányan, hogy Magyarországon a spec. mentés ennyire képes volt kettészakadni. Az egyik meghatározó tábor a kiváló marketinggel, de vitatható szakmaisággal működő, a hiszékeny civilek pénzéből egyre gazdagodó, a működést üzleti alapokra helyező egyesületek, melyek igyekeznek a hozzá nem értőkkel elhitetni, hogy ők a legjobbak. Erre kiváló lehetőséget biztosítanak, pl. az olyan megmozdulások, mint ez a szolnoki. A másik tábort azok a szervezetek képviselik, melyek megragadnak minden alkalmat szakmai fejlődésük biztosítása érdekében, de ennek gyakran gátat szab az anyagi forrás hiánya, mivel energiáikat nem a marketingre összpontosítják.

Röviden: létezik egy gazdagodó, de a mentési szempontokat figyelmen kívül hagyó réteg, és egy szakmailag felkészült, de egyre szegényedő réteg.

Úgy érezzük ez a tendencia komoly veszélyeket sejtet, és ezen a ponton az OKF, mint legfőbb állami mentő szervezet felelőssége is felmerül, hiszen a civil mentőszervezetekkel szemben támasztott követelményrendszert neki kellene felállítani, és megkövetelni, de nem teszi!!!
tűzzománc

Hozzászólás Szerző: tűzzománc » 2004. aug. 13. 17:11

Helló
Szerintem mindenki ott volt a monstre gyakorlaton, amit ha igaz úgy szerveztek, hogy az OKF levegőt sem kapott.
Sikerült megoldani a Karisz-nak a csík tolja a repülőt , gyakorlatot.
Láttam egy pár fotót, szerintem még egy ilyen gazdag szervezet kevés van az országban mint ők. Ilyen utoljára a szocializmusban volt már aki emlékszik rá. No ott törekedtek az ilyen demonstrációkra, ja és Kínába.
Azért jól nézett ki. Persze látszott az is mennyi jó rettenetesen SPECIÁLIS mentője van kis országunknak, vagy még nem is volt ott mindenki aki számít?
Royal
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Royal » 2004. aug. 13. 1:00

természetesen a szervezők munkáját dicsérendő, h ennyi embert szerveztek!!!
Royal
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Royal » 2004. aug. 13. 0:58

már bocsi, de laknak ennyien szolnokon? 1 bemutató nem a létszámtól függ, de kiváncsi lennék 1 éles helyzetre, h hol az a 300 ember??? emberek ezt is vegyük alapul!!!
de mindenesetre remélem a médiában részesülhetünk a részletekről!
s 1ben kérdezném, h melyik szervezetnek van a saját megyéjével együttmüködési szerződése?
Lánglovagok
Szerkesztő
Kapcsolat:

Programajánló

Hozzászólás Szerző: Lánglovagok » 2004. aug. 12. 21:20

Nyilvános tűzoltási és mentési gyakorlat Szolnokon

Időpont: 2004. augusztus 13. (péntek) 10.00
Helyszín: Szolnokon a rendőr-főkapitányság mögötti területen
(a volt orosz laktanya), illetve a Holt-Tisza vízisportcentrum mögötti területen.

A KARISZ Nemzetközi Speciális Mentő Szövetség égisze alatt a szolnoki Életjel Mentőcsoport szervezésében együttműködési gyakorlatot tartanak Szolnokon.

A gyakorlatot egyszerre két (közeli) helyszínen tartják. Ennek oka: a feltételezés szerint a levegőben két repülőgép összeütközik, az egyik
személyzete katapultál, gépük viszont egy üzletközpontba csapódik. A másik sérült gép kényszerleszállást hajt végre, mégpedig vízfelületre. E feltevés mindenféle mentési, kutatási mód alkalmazására lehetőséget nyújt. Sőt önkormányzati, önkéntes tűzoltók segítségével ehhez kapcsolódó tűzoltási bemutatót is láthatnak az érdeklődők.

A gyakorlaton 300-an működnek közre, közülük 50-en a sérülteket személyesítik meg. A vízben egy 1:1-es méretarányú repülőgépmodell áll majd, illetve 30 autóroncsot is felhasználnak. A romterületet 40 ezer téglás építmény alkotja.
Válasz küldése