Méhek, darazsak

Kutyás mentőktől a búvárszolgálatokon át a barlangi mentőkig.
DarkTemplar
szikracsapkodó

Re: Méhek, darazsak

Hozzászólás Szerző: DarkTemplar » 2012. ápr. 16. 10:59

Kisebb darázsfészkeket, ill. lódarázsfészkeket házilag is ki lehet irtani, nem kell tűzoltókat hívni meg pánikolni, feltéve, hogy könnyen hozzáférhető és látható, és még időben. Akár pár nap alatt is képes sokszorosára növekedni, gyorsan szaporodnak. Mikor még épp elkezdik a fészket építeni és csak pár darázs van benne (még tenyérnyi sincs), akkor seprűvel le lehet verni. Nálam rendszeresen minden nyáron legalább 5x próbálkoznak az ablak egyik sarkában, seprűnyéllel leütöm a fészket és széttaposom.

Lódarazsak egyszer próbálkoztak a terasznál egy gerendára épült a fészek volt, egyik napról másikra került oda, éjszaka többedmagammal ráhúztunk egy nagy nejlonzsákot (alul volt csak kijárata), zsákba csomagolva leszedtük, ilyenkor még le vannak lassulva kevésbé veszélyesek, zsákon csavartunk egyet, majd egy előre odakészített pléhkukába belenyomtuk gyorsan, amibe öntöttünk előtte petróleumot (benzin nem volt kéznél:), zsák a kukába, petróleum a tetejére és gyufa. Innen egy sem került ki élve. Viszont ha a fészek nincs látható helyen vagy már nagyon nagy akkor vagy meg kell várni a nagyon hideg időt, mikor már nem megdöglöttek il. nem tudnak repülni, mozogni, és akkor leverni és elégetni fészket vagy profi írtókat hívni. Voltak ismerősök nálunk is, akik megjárták, mert már az egész mennyezett zümmögött és már a gipszkartont is rágták, kénytelenek voltak darázsírtókat hívni, ők valami gázt engedtek a padlásra majd védőruhában leverték a fészket.

Láttam videót, ahol airsoft meg paintball puskákkal lövöldözték le távolról a fészket, ez is lehet megoldás, de a legegyszerűbb és legolcsóbb ha figyel az ember, és már a kezdeteknél védekezik. Padlásra darázscsapdákat raktam, 2 literes PET palackok fellógatva, (ebből van sok az udvaron is a fákra fellógatva) kb. félig felöltve sör(Kőbányai:)+ecet+cukor keverékkel, a palack oldalára lyukat vágni kb. darázs méretűt, belemegy, de kijönni már nem tud.

A sima sárga-csíkos darázs kevésbé veszélyes mint a nagyobb lódarázs, nagyobb fészkekkel is lehet bánni házilag, csak jól be kell öltözni csípés ellen. Síruha vagy motoros ruha jó ha van, a lódarazsas esetnél, motoros ruha (kölcsönkért) bukósisakkal, de még alá is vettem vastag garbó pulóvert meg bakancsot, így csípés nélkül megúsztam.

Ezt találtam a netne hirtelen:
http://www.youtube.com/watch?v=ZYmwk7uA6_g" onclick="window.open(this.href);return false;

Az a fészek ,amit elintéztünk is hasonló méretű volt, de ennyire bátor én nem voltam, de mint látható ez is működött, de valóban ilyenkor csapd le aztán futás a megoldás. Nem tudom a légpuskával, paintball puskával osztás jó messziről mennyire használna.
Kártevőirtó
vízpocsékoló

Hozzászólás Szerző: Kártevőirtó » 2010. dec. 27. 20:10

Sziasztok!

Rovar és rágcsálóirtással foglalkozunk, ha kérdésetek lenne ezzel kapcsolatosan (például darázsirtás) szivesen válaszolunk. Teljesen megértem a felháborodásotokat, amiért titeket tűzoltókat vezényelnek kígyó-macska-darázs problémák megoldására. A rovarirtás egy külön szakma, mi természetesen szivesen állunk rendelkezésre a kártevőirtós megkeresésekre.
Állunk rendelkezésre, bármi kérdésetek lenne a darazsak irtásával kapcsolatosan, esetleg irtószerekben-technológiában-védőfelszerelésben is tudunk segíteni. :-)
Nem tudom megengedett-e itt a reklám, de ez cégünk oldala: http://www.agrohydro.hu
nl
tűzokádó sárkány legszörnyűbb rémálma

Hozzászólás Szerző: nl » 2009. máj. 20. 14:21

Sajnos a könnyebbik megoldást válasszák sokan, hívják a 105-t. Majd jönnek a tűzoltók és INGYEN elhárítják. Lehetne ezt még boncolgatni.
elemigolyo

Hozzászólás Szerző: elemigolyo » 2009. máj. 20. 10:44

Na jó...szúr...
De akkor is sz@r.Főleg ha megtámadnak többen :-D
Ha haragszol is rá, de bajban van, akkor is segíteni fogsz rajta. by:elemigolyo...
F.Tibi
kapacsmester
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: F.Tibi » 2009. máj. 20. 0:53

Szúr... Nem csíp....

Még jó, hogy a CIKÁDOR újság nem szaklap...

Idén eddig nem állunk rosszul. Talán két kivonulás volt darázs ügyben, de beavatkozni nem kellett. Igaz a darazsak szezonja most következik majd. De az biztos, ha én megyek ki valahova, addig nem nyúlunk hozzá, míg a tulajdonos darázscsapdát nem vesz a boltban, vagy ő maga nem csinál.

Vallom: Az emberek egyre nagyobb hányada a legkisebb, legelemibb védkezésre sem képes, vagy hajlandó. És ebben a mediának, illetve az oda nyilatkozó személyeknek nagy felelőségük van.
elemigolyo

Hozzászólás Szerző: elemigolyo » 2009. máj. 19. 21:26

Na ez király ez a téma.Ha esetleg el kell távolítani a méheket és pl szétveretem sugárral akkor milyen szemét vagyok???Hisz gondos, dolgozó állatok nem?Plusz utálom ha megcsíp :-D
Ha haragszol is rá, de bajban van, akkor is segíteni fogsz rajta. by:elemigolyo...
nl

Hozzászólás Szerző: nl » 2009. máj. 19. 21:15

Álljon meg a menet!
Legközelebb a csapot is mi javitjuk meg, esetleg a wc-t is kipucoljuk, stb. ....
Mihez kellene még értenünk?
A "tűzoltó" szó nem azt jelenti hogy MINDENHEZ értünk. Persze vannak akik igy gondolják, mind a szakmán belül, mind a civil társadalomban.
Más éveken keresztűl tanulja a különböző szakmákat, mi pedig pár hetes tanfolyamokkal profin végezzük?
Nem vagyunk mindenhatóak, mindentudóak!
Pozsár
Szent Tömlő őrzője
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Pozsár » 2009. máj. 19. 20:23

:-s hmm...

Igazságod vagyon.
:-)
Handbauer Péter
krampusz
Szent Tömlő őrzője
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: krampusz » 2009. máj. 19. 19:12

Te Pozsár!

Azért vannak olyan méhek, mellyel a tűzoltók maximálisan együttműködnek... De ez nem rendvédelmi kérdés. :-D
"Nincs jog, csak hatalom" Raymond E Feist

"Éljen a demokrácia! Éljen a Köztársaság!"

1 "Kádár-Huszár" Ezred
Pozsár
Szent Tömlő őrzője
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Pozsár » 2009. máj. 15. 19:50

Hajaj... a helyzet kezd komolyra fordulni. :???:

Eddig „csak” a napi és a bulvár sajtó hozta össze a darazsakat (méheket), mint veszélyt és a tűzoltót, mint veszélyelhárítót. Bár ebben lehet, hogy segítette néhány nem túl szerencsésre sikeredett (de nyilván jó szándékú) nyilatkozat is…
Lásd ezt:
http://href.hu/x/9168
És ezt:
http://href.hu/x/9169

De most áttörés történt. :radobbent:

A legnívósabb honi szaklap online változata is letette a garast:
http://href.hu/x/916b

Ez önmagában nem is lenne baj, hiszen egy szaklapnak éppen az a dolga, hogy az aktualitásokkal (is) foglalkozzon.

Az írás egyébként még jó is lehetne, ha megint nem azt sugalmazná, hogy ez tűzoltói feladat.
Nem is sugalmazza, kész tényként tárgyalja.

Lehet egy feladatot magunkhoz venni, lehet a feladattal kapcsolatban tanáccsal élni, de nem lehet úgy csinálni, mintha ez a feladat eredendően a mienk, tűzoltóké lenne.
Ki kell mondani, hogy ez nem így van, és azt is ki kell mondani, hogy mégis előfordul, hogy mi, tűzoltók mégiscsak próbálunk tenni valamit a probléma kezelése érdekében… De muszáj, elemi érdekünk, hogy minden kívülálló megértse: nem tűzoltói feladat. :csendesen:

Azzá lehet tenni egy egyszerű jogszabály változtatással, de akkor – szigorúan előzetesen – a hozzárendeléseket, a feltételrendszert is meg kell, hogy kapjuk.
Vagy a forrás biztosításával (a költségvetésben), vagy természetben (eszközök és képzés).
A cikk ez utóbbit jól és csinosan összefoglalta. :tapsolo: De súlyos hibája, hogy mindezt önerőből, kvázi sajáterős felvállalásból, bevállalósan ajánlja tenni. [-X

Ma darazsak, hiszen veszélyesek lehetnek. Holnap viperák, skorpiók, meg fekete özvegy… Hiszen „…a kompetens tűzoltók mintegy „plusz feladatot” lennének képesek végrehajtani. Ez a fejlesztés anyagi oldalról nem jelente igazán nagy kiadást, hiszen a gépjármű illetve, a személyi állomány adott, a költségeket a szakirányú végzettség megszerzése, továbbá a szükséges felszerelések beszerzése, illetve fejlesztése jelentené…” Ez meg szinte semmi. Aztán mehetnénk még szökött farkast, meg látni vélt tigrist hajkurászni, hiszen azok is veszélyesek. (Ezt nem viccből írom. De nem ám! Nem, nem. Szűkebb hazámban mindkettő előfordult már, csak Hál’ Istennek [-o< mi, tűzoltók – még – nem jutottunk eszébe senkinek.)
Aztán itt vannak a túlszaporodott városi galambok meg az ő ürülékük. Csak kérdezzetek meg egy illetékest! Mi veszélyt hordoznak ezek ránk nézve, emberekre. A madárinfluenzáról – bár lehet, hogy ez már „lecsengett” – meg ne is beszéljünk. Ez ám a veszély, meg feladat, nekünk tűzoltóknak, hiszen „…a kompetens tűzoltók mintegy „plusz feladatot” lennének képesek végrehajtani. Ez a fejlesztés anyagi oldalról nem jelente igazán nagy kiadást, hiszen a gépjármű illetve, a személyi állomány adott, a költségeket a szakirányú végzettség megszerzése, továbbá a szükséges felszerelések beszerzése, illetve fejlesztése jelentené…” [-(
Aztán itt van ez az új kórság, ez a sertésinfluenza… Előre látom, hogy mennyi és miféle feladatra lehetünk mi még képesek.

Hát nem! :tilos:

Tessék megérteni végre, hogy vannak dolgok, amelyek valóban ránk tartoznak, és vannak dolgok, amelyek nem. Magától érthetődőnek kell(lene) lenni legalább nekünk, tűzoltóknak, hogy maradjunk a magunk ügykörén belül, mint suszter a kaptafánál…

Új feladatot persze kaphatunk. Nosza, állok- és gondolom - állunk elébe, de csak a feltételrendszer teljes körű és előzetes biztosítása után!

Hogy érthetőbb legyen erőteljes fogalmazásom:
Egy kollégám darazsak ellen kifejlesztett vegyszert oldott fel vízben a technológiai utasítás szerint az adott kárhelyen, hogy s hogysem, egy cseppje szemébe került…
Egy másik kollégámat egy másik kárhelyen, kezén csípte meg egy lódarázs. Allergiás reakciót váltott ki nála…
Annak rendje és módja szerint ellátásban részesültek.

Aztán levél érkezett a társadalom-biztosítási kassza őreitől, hogy feltárják az ilyen esetekre vonatkozó szabályainkat, eljárási rendet és a felelősségi kört. Miért is? – Egyébként igazuk van, és a dolgukat tették. – Tehát miért is? Hát azért, hogy meggyőződjenek a kasszából történ kifizetések jogossága felöl, hogy behajtsák az esetlegesen gondatlanul eljárótól, estlegesen a feltételeket nem biztosító munkáltatótól a szükségtelenül kifizetett összeget, hogy ne érje kár mindannyiunk közös társadalom biztosítási kasszáját…
Milyen érdekes? Ők tudják mi a dolguk, és milyen igazuk van.

Tehát Uraim!
Végezzük mi is a dolgunk. Lehetőleg jól, és tőlük telhetően szakszerűen, és hagyjuk a dagadt ruhát másra… mert azzal semmi dolgunk.

Üdvözlettel:
Handbauer Péter
F.Tibi
kapacsmester
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: F.Tibi » 2009. ápr. 14. 14:59

Köszönöm Pozsár. :)

Természetesen a Bátaszék ÖT honlapján található írások szabadon felhasználhatók forrás megjelöléssel. A cikkeink menüpont alatt lehet megtalálni őket.

A darázscsapda receptet egyébként egy méhész fórumon ajánlották.
szemlits

Hozzászólás Szerző: szemlits » 2009. ápr. 14. 9:57

F. Tibi!

Egy kérdés...
Továbbhasználható e az általad elkészített írás? Gondolok, arra, hogy más HÖT/ÖT/(Ö)TE a "megelőző" kampányához használhatja e az írásaid?
Ha igen, akkor természetesen igényt tartanék a korábbi írásokra is ... :elvarazsolt:
Előre is köszönöm!

Üdv.
Az általam képviselt vélemény, magánvélemény, nem tükrözi annak a szervezetnek a hivatalos álláspontját, aminek a tagja vagyok!
Pozsár
Szent Tömlő őrzője
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Pozsár » 2009. ápr. 14. 9:15

Minden tiszteletem Dobson Tiboré, de most borsódzik a hátam...

A veszélyes állatok (rovarok) befogása, irtása egy bejegyzett szakma. Nemcsak érteni kell hozzá (meg persze megfelelő felszereléssel rendelkezni), de azt is tudomásul kell venni, hogy veszélyes! A tűzoltóra nézve is az! 2008-ban három kollégát kellett sürgős orvosi ellátásra vinnünk e miatt. Azt is tudni kell, hogy hiába tartunk ellenszérumot, ennek beadása is komoly mellékhatásokkal, kockázattal jár.
Arról nem is beszélve, hogy a méh befogás, vagy a darázsirtás NEM tűzoltói feladat!
100-ból nincs egy sem olyan, amely a Dobson nyilatkozat szerint az lenne.
1000-ből, ha van egy, ahol… „a tűzoltók törvényben rögzített kötelességei közé tartozik, hogy segítséget nyújtsanak minden esetben, amikor emberi életek forognak kockán, így a darazsak megfékezésében is.” /idézet: DT-től/
Mindazon által tudom, hogy a jogszabályokból levezethető: alapvetően a darázsirtás nem tűzoltói feladat!
Avult nézetnek tartom, hogy a tűzoltó száz kezű mindenhez értő csodalény.

F.Tibi írása viszont nagyon pozitív megközelítésű!
Gratula hozzá!

Üdv:
Handbauer Péter
F.Tibi
kapacsmester
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: F.Tibi » 2009. ápr. 13. 17:23

Nos mi a bátaszéki újságba szoktunk megjelentettni cikkeket. A következő havi cikk több mindenről is szól, köztük a darazsakról. idézném belőle az ide vágó részletet:
Megtörtént az idei első darázsveszélyhez történő vonulás is. Igaz, beavatkozásra nem került sor, de előre vetíti, hogy a tavaly kialakult darázs és méh hiszti, amit az országos media is elősegített, az idei évben is várhatóan jelentkezni fog. Igen hiszti, mert hihetetlen, hogy évekig semmi, aztán egy évben hírtelen méh és darázs eltávolítások tucatjai. Korábban is éltek darazsak a környezetünkben. Ki merem mondani, hogy a trehányság, nemtörődömség is nagy szerepet játszik az események kialakulásában. Kezdjük ott, hogy a téli hideg időkben a portánk átnézésével, ahol a nyáron darázs, méh járást láttunk a hidegben különösebb veszély nélkül eltávolíthatók a darázsfészkek. Kíváncsi vagyok, hányan tették meg. A lefóliázott tető nagyon elterjedt, de a cserepek alá befészkelt darazsak számára maga a kánaán, és ez miatt akár az egész tetőt, vagy nagy részét meg kell bolygatni. Azt pedig nem tudjuk vállalni, hogy átrakjuk valakinek a tetőt a darazsak miatt. Egész évben, míg ezek a rovarok aktívak, folyamatosan figyelni kel a darázsfészkeket. Nem akkor kell szólni, észrevenni, mikor már zümmög a mennyezet, mikor már 5 kg-os fészek van a kúpcserép alatt. Ilyen méretű fészek nem egyik napról a másikra alakul ki. Lehet védekezni ellenük, kordában tartani a számukat. Mondom a receptet: Végy egy 2,5 literes műanyag üdítőpalackot. Önts bele 0,5 kg kristálycukrot. Rá 0,5 liter vizet, és 0,5 liter sőrt. Kell még bele 1-1,5 deciliter ecet. Ez utóbbi fontos összetevő. A palackot a nyaka alatt egymással szemben 2 helyen lyukasszuk át. Erre tökéletesen megfelel a 80-as vagy a 100-as szög is. Rá a kupak, és felakasztani valahova. Összeszedi a darázson kívül a legyet és a molylepkét is. A rovarok bemásznak a két lyuk egyikén, de a nagy többség ki már nem talál. Úgy havonta érdemes cserélni benne az anyagot. Az elv az, hogy ha az utód gondozásában részvevő darazsak számát a csapdával csökkentjük, akkor a fészekben munkaerőhiány lép fel, ami visszaveti a család szaporodását, ezáltal a számuk elviselhetőbb lesz. A darázscsapdát már most alkalmazni kell, augusztusban késő.
Az a baj Dobson úr nylatkozatával, hogy a polgárnak ez marad meg: Ha méhet darazsat látsz, fordulj a tűzoltókhoz. Szerintem a megelőzést kellene preferálni. Hogy mit tehet a polgár. Mert tehet.
limelatna
hamutipró

MÉHEK- DARAZSK

Hozzászólás Szerző: limelatna » 2009. ápr. 13. 12:57

Darazsak ellen is felkészült a tűzoltóság
2009. április 13. 08:53
Ha a méhek, darazsak rajzása emberéletet veszélyeztet, a tűzoltók segítenek megfékezni a rovarokat.
A Magyar Tűzoltó Szövetség szóvivője, Dobson Tibor elmondta, hogy a jó idő beköszöntével számolni kell a méhek, darazsak rajzásával, a tűzoltóság is egyre több lakossági riasztást kap darazsak támadása miatt. Hivatalos statisztika ugyan nincs erről, de tavaly több mint száz ilyen riasztást kaptak. (Meg kellene kérdezni a HÖT parancsnokokat, tavaly mennyi pénzt költöttek Raid-Max-ra meg efféle riasztó szerekre)

Tájékoztatása szerint általában azt javasolják a hozzájuk forduló bejelentőnek, hogy keressen szakembert: méhészt vagy rovarirtásra szakosodott vállalkozást. Ebben telefonszámokkal tudnak segíteni. Ha azonban közvetlen az életveszély, a sérülésveszély, és nem lehet várni a szakemberek kiérkezésére, akkor a tűzoltóság kivonul - mondta Dobson Tibor.

Utalt arra: a tűzoltók törvényben rögzített kötelességei közé tartozik, hogy segítséget nyújtsanak minden esetben, amikor emberi életek forognak kockán, így a darazsak megfékezésében is.

A fővárosban öt tűzoltóságon rendelkeznek méhek befogásához szükséges eszközökkel, védőfelszerelésekkel. A tűzoltóságok általában olyan szabadnapos tűzoltókat kérnek meg a rovarok befogására, akik maguk is méhészek, hogy a befogás szakszerű legyen - mondta a szóvivő.

Dobson Tibor megjegyezte: a lakótelepeken főleg darazsak szoktak riadalmat kelteni, amikor megtelepszenek a panelépületek oldalán. A rovar azonban néhány órán belül továbbáll, amikor rájön, hogy nem virággal van dolga.
A köz szolgálatába állni, nagy tisztesség. Önzetlenül szolgálni a közt: valóban nemes hivatás.”
Nem a fájdalom öli meg az embert, hanem a remény, amiben csalódott!
A példa a leghatékonyabb tanítók egyike, noha szótlanul tanít.
Samuel Smiles
puska bá'
Szent Tömlő őrzője

Hozzászólás Szerző: puska bá' » 2008. szept. 19. 8:54

A szenderrel kapcsolatos élményem...A VIII.teherkapuban felvigyáztam büntiből és jött ez a bogárka.Tök olyan volt mint a kolibri.Gyors szárnyverdesésés hosszú pödörnyelv.Felhívtam az Állatkertet;nem szökött el egy madárka?A nagyon ari és képzett hölgy mondta:talán egy szender nevű bogárkát láttam ami megtévesztően(persze laikusnak)hajaz a kolibrira.Azóta többször láttam és jó érzés,hogy tudom mi az.
"lényünkbe rejtve homályosan és mélyen alszik az elmúlt veszedelmek rémülete....."
Imi

Hozzászólás Szerző: Imi » 2008. szept. 19. 7:46

Ha jól látom, ez egy szender (egy lepkeféle). Úgy repül, mint egy kolibri, megáll a virág előtt és 3-5 cm- es szívókájával szedi ki a nektárt.
„Ha nem sikerül elsőre, akkor az ejtőernyős ugrás nem neked való.”
DarkTemplar
szikracsapkodó

Hozzászólás Szerző: DarkTemplar » 2008. szept. 18. 23:22

Szerintetek ez micsoda?
http://kepfeltoltes.hu/view/080918/S630 ... es.hu_.jpg

Tegnap röpködött a kazánházban, valószínűleg a gázkazán szellőzőjén keresztül jött be. Ilyen állatot még sose láttam. Nagysága kb. akkora mint egy cigisdoboz. Ráadásul nagyon ragaszkodó volt mert alig bírtuk kihajtani, mindig visszajött, végül seprűvel rúgdaltam ki a teraszra, de csak másodszor sikerült, mert először még visszajött mielőtt becsukhattam volna az ajtót.
F.Tibi
kapacsmester
Kapcsolat:

Re: Méhek

Hozzászólás Szerző: F.Tibi » 2008. júl. 16. 6:38

Én csak beleállítanék késő este, vagy nagyon kora hajnalban vízzel teli 2 literees üvegeket azokba a lyukakba... Egyszerre mindbe. Aztán benne is hagynám őketn egy napig, hogy eldugaszolják a kijáratot, biztos ami biztos. Így látnád, hogy még mozognak-e.
a_balazs
vízpocsékoló

Hozzászólás Szerző: a_balazs » 2008. júl. 15. 18:48

Üdv,

Egy fotó alapján a rovartani intézet egyik munkatársa.

http://kepfeltoltes.hu/view/080715/Fot_ ... es.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/view/080715/Fot_ ... es.hu_.jpg

egy nap fuldoklás a medencében, morteinnel lefújva, gyufásdobozra felszúrva, másnapra feléledt.
Ez egy pokol fajzat.
üdv,
B
F.Tibi
kapacsmester
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: F.Tibi » 2008. júl. 15. 11:10

Ki, hol azonosította be?
puska bá'
Szent Tömlő őrzője

Hozzászólás Szerző: puska bá' » 2008. júl. 14. 22:08

Kicsi Nazda!De vagányak vagyunk párszáz kilóméterről.....Miért nem ajánlod fel a tolmácsolást? :-D
"lényünkbe rejtve homályosan és mélyen alszik az elmúlt veszedelmek rémülete....."
nazda
Szent Tömlő őrzője

Hozzászólás Szerző: nazda » 2008. júl. 14. 19:55

Szia a_balazs!
Kérésedre egy tipp! ;-)
Tanulj meg "óriás tőrösdarázsúl", és szemtől-szembe, a kényes kérdések kitárgyalását sem mellőzve, "beszéljétek" meg a problémát! Természetesen az érveid közül ne hagyd ki az előttem szólók (már-már fenyegetésnek tűnő) javaslatait sem!
'ztán leszen ami leszen! :-P
Üdv!
nazda !
a_balazs
vízpocsékoló

Hozzászólás Szerző: a_balazs » 2008. júl. 08. 7:48

Ismét ügvözletem Hölgyek és Urak,

Azonosításra került a korábban már itt jelzett problémám okozója. Még mindig nem sikerült őket eltessékelni a környékről, bár egyelőre úgy tűnik kevesebben vannak. A faj a megascolia maculata - óriás tőrösdarázs. A legnagyobb problémám az velük immár, hogy fokozottan védett faj, és mint törvénytisztelő polgár, nem szeretném, ha e természeti kincsünk sérülne. Van- e esetleg valakinek tippje, hogy hogyan tovább?

köszönöm,
B
üdv,
B
krampusz
Szent Tömlő őrzője
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: krampusz » 2008. jún. 15. 19:37

Én meg a CO-val oltót javaslom. A kimeneti hőmérséklet úgy -70 fok körüli, ezt nem valószínű, hogy bírják. Oszt lehet tiporni...
"Nincs jog, csak hatalom" Raymond E Feist

"Éljen a demokrácia! Éljen a Köztársaság!"

1 "Kádár-Huszár" Ezred
Válasz küldése