Hivatásos tűzoltók fizetése és a hivatástudat

Munkaidő, fizetések, pótlékok, szakszervezet...
Itt lehet tépni egymás idegeit is.
Válasz küldése
Danka János
Szent Tömlő őrzője

Hozzászólás Szerző: Danka János » 2005. máj. 30. 10:19

Hát, én már csak ilyen vagyok. Megint beleestem (önhibámból ;-)) abba a helyzetbe, hogy olyan szerepet vállalok fel, ami nem teljesen az enyém.
Legyek akkor én a "másik" oldal. :-D
Elöljáróban le szeretném szögezni, hogy jól tudom (néhol tapasztaltam is): sok parancsnokságon nem idilli a viszony a vezetés és a beosztotti állomány között (itt lehet érteni a pk. - szolg.pk. viszonyt is akár). Nálunk szerencsére normálisnak mondható, bár természetesen nem mindig konfliktusmentes. Én örülnék, ha nem ez irritálna másokat, hanem a problémákkal terhelt parancsnokságok helyzete.
Én igenis nagyon fontosnak tartom a folyamatos tanulást, a képzést. Ez akkor is fontos, ha nem jár feltétlenül magasabb beosztásba helyezéssel. Nem véletlenül írtam lentebb, hogy örülnék, ha a középfokú szakmai végzettséget a beosztotti állomány zöme is megszerezné. Arról is írtam már, hogy véleményem szerint a bérdifferenciálásban nagy szerepet szánnék (adott beosztáson belül) a megszerzett végzettségeknek (legyen az akár "csak" egy nehézgép típusvizsgákkal vagy kisgépkezelői). Nem gondolnám, hogy a "tanult" emberek feltétlenül kikezdik egymást, ha ez mégis előfordul, akkor annak oka nem a "tanultságukban", hanem a személyiségükben keresendő.
Igaza van Pernyetipró személyzetisének: a főiskola elvégzése nem fogja automatikusan megváltoztatni az embert, főleg nem gyökeresen. Viszont ki sem zárja. Ez megint csak személyiségfüggő és nehezen általánosítható.
Egy vezetőnek (és itt vegyük a legalsó szintnek a szolgálatparancsnokot) igenis "gondoskodnia" kell a beosztottjairól. Persze nem elég akarnia, lehetőséget is kell kapnia (mert ugye neki is vannak elöljárói és/vagy tőle független korlátai). A legtöbbet természetesen a parancsnok tehet, hiszen ő a munkáltató (és engem személy szerint nem is érdekel a fizetése), utána a szolgálatparancsnok - én ezt tartom normális "felállásnak". Tegyem hozzá rögtön, hogy nincs az a "gondoskodás", ami mindig, mindenkinek meg fog felelni, általános elégedettséget szül. Nem is érdemli meg mindenki.
Egy kicsit a fizetéskülönbségről. Én nem a tiszti fizetést tartom magasnak ;-), hanem a beosztottit alacsonynak és differenciállatlannak. Parancsnokból 1 van minden parancsnokságon, az ő fizetése a legkevésbé érdekes (ezzel az állomány nem is igen foglalkozik). Amivel viszont igen, az elsősorban a saját "körében" illetve maximum a szolgálatparancsnoki szintig kapott juss (emlékszem a gépjárművezetői pótlék bevezetésekori hangulatra, hát azt sem fogadta a nem gjmvez. állomány osztatlan örömmel). Én nem tudom eldönteni, hogy mennyivel kellene egy tiszti beosztású tűzoltónak (a beosztás figyelembe vételével persze) többet keresnie, és azt sem, hogy milyen szempontok/mérők alapján. Ugyanígy nehéz kérdés, hogy pl. egy különleges-szer kezelő és egy szerparancsnok (akik most egy fizetési szinten vannak) fizetése között mennyi különbség legyen. Azt viszont tudom, hogy a legutóbbi 2 illetménykiegészítéskor nem tartottam reálisnak, hogy a tiszti és nem tiszti állomány %-a más volt (nálunk, ha van valami jogszabályváltozás ami érint bennünket is, akkor a személyzetis lejön valamelyik eligazításra és ismerteti, majd utána átbeszéljük. Akkor is elmondtam, hogy mivel a mi /tiszti/ szorzónk úgyis több, egy egységes %-al is többet kaptunk volna). Ettől persze a dolog nem változott, de ez nem is egy helyi szintű döntés volt...
Végül a lojalitásról. Ez egy roppant nehezen mérhető dolog, ebből adódóan nem is biztos, hogy úgy használjuk a kommunikációnkban, ahogyan azt esetleg kellene. Az éves (kompetencia alapú) értékelésnél mindenkinek el szoktam mondani, hogy én elhiszem, ha azt állítja magáról, hogy rettenetesen lojális a céghez, a probléma csak ott van, ha ennek nincs látható jele az illető tevékenységében. Pernyetiprónak alapvetően igaza van, a cég is legyen lojális a dolgozójához (amit tehet, tegyen meg a jobb munkakörülmények, a jobb és igazságosabb anyagi és erkölcsi megbecsülés stb. érdekében), de ugyanígy a dolgozó is tegyen meg minden tőle telhetőt a cég jobb/hatékonyabb működésének érdekében - és persze a cég járjon az élen a dologban.
ui.: gonoszkodom egy kicsit: bocsi, hogy a "csak a Baracknak" hozzászólásra is reagáltam, máskor priviben kell elküldeni ;-)
Pernyetipró
tűzkakas-idomár
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Pernyetipró » 2005. máj. 29. 19:03

A személyzetisünk mondta: Attól, hogy valaki elvégez egy főiskolát, attól az az ember még nem fog megváltozni. És a tapasztalataim alapján kivételesen igazat mondott. Ilyen is van. Ugyanis akik nálunk elvégezték, azok semmit nem változtak. Ugyanazokat a vezetési módszereket használják, mint korábban. Pedig tanulták nagyon a pedagógiát...

A személyzetisünk a céghez való lojalitást is hiányolja, ha valami járandóságot feszegetünk. Csak azt felejti el, hogy az esküben van egy "a beosztottjaimról legjobb tudásom szerint gondoskodom" passzus is.

Túl nagy akülönbség a tiszti fizetés, és a melós fizetés között. Európában átlag egy parancsnok 2-2,5 x annyit keres, mint egy beo. Nálunk ez 4 - 4,5 körül jár. Sajna egy tiszt legtöbbször el sem tudja képzelni, hogy a beo fizetése megközelítse az övét.

Szó sem róla, én is ismertem az embereivel törődő, az embereiért kiálló tisztet. De az volt a kevesebb.

Szerintem a tűzoltónak annyira kell lojálisnak lennie a cég felé, amennyire az lojális őfelé.
zsottty
slagmester

Hozzászólás Szerző: zsottty » 2005. máj. 28. 15:30

Barack csak neked!

Az okot hogy miért csak neked tudja az illetékes. Tudod elgondolkozhatna egy pár ember, mi lenne ha mindenki főiskolát végezne? Ki dolgozna? Nem kell félreérteni, nem sajnálom le a szolgpk-kat. De azért tudomásul kell venni , hogy nem egészséges ha a tanult emberekből nagyon sok van, mert előbb utóbb kikezdik egymást. Az 5.4-5.6-os szorzó szerintem mindenkit inspirál arra hogy beosztást szerezzen magának. Addig is amíg nem lessz megbecsűlve az úgynevezett kistüzoltó, tanuljuk meg becsülni egymást, még ha a tanultabb emberek ( tisztelet a kivételnek) nem is mindíg ezt teszik. Szerintem maradjunk tűzoltók, tudjátok akik mindenkin megpróbálnak segíteni.
Danka János
Szent Tömlő őrzője

Hozzászólás Szerző: Danka János » 2005. máj. 26. 19:23

Barack írta:Érdekes vitákat gerjeszt állandóan a beosztások, végzettségek közötti nézöpont külömbség.
Mindíg meglepődök azon kijelentéseken, hogy a magasabb végzettségű ember többet tanult többet érdemel.
Vajon tényleg igy van?
Lényegében igen!
Persze csak abban az esetben, ha megvan hozzá a beosztása is. A tanulási éveket feleslegesnek tartom számolgatni, mert szélsőséges esetben valaki az általánost és az érettségit, netán a fősulit is végezheti több év alatt, mint amennyi az általánosan elfogadott és megkövetelt. :-D
A lényeg tehát a beosztás, ehhez pedig - ha tetszik, ha nem - iskolai végzettség kell. Persze ez önmagában nem elég, alkalmasnak is kell lennie az illetőnek. Van olyan kollégám nekem is és biztosan másnak is, aki hiába végezne el bármilyen oskolát, egészen egyszerűen alkalmatlan arra, hogy pl. irányítson embereket (ez nem hiba, ilyen a személyisége - szerencsés esetben ezt ő is tudja, és nem is tör ilyen babérokra). Más oldalról:hiába akarok én - mint szolgálatparancsnok - egy fasza kollégából valami többet kihozni (értsd: magasabb beosztás), ha nincs meg az érettségije és nem is akarja elvégezni. Harmadik oldalról:ha vannak üres (be nem töltött) státuszok a parancsnokságon, akkor azt fel kell tölteni a megfelelő végzettségű emberekkel. Nem biztos, hogy ő lesz a legjobb megoldás, de neki vannak meg a papírjai. Onnantól már a vezető feladata, hogy akár hosszabb idő alatt is, de kihozza belőle mindazt, ami elvárható abban a beosztásban.
Szóval ez egy nem egyszerű kérdés, viszont hasonló problémák (magasabb iskolai papírok megléte nélkül) a beosztotti állománynál is fennállnak. Elvégzi az általánost (8év), a szakmunkást (3 év), az alapfokút (6 hét vagy most már 4 hónap), majd nyugdíjba megy... Lehet, hogy qrva jó tűzoltó és nagyon érti a felszerelések használatát is (feszítő-vágó stb.), de nincs róla papírja (szabály szerint nem is használhatná). Nem akar semmilyen oskolát elvégezni (pl. nehézgép), de szinte mindenhol fantasztikusan használható. A másik elvégez szinte mindent, amit lehet érettségi nélkül, rá lehet tenni a szerek többségére. Bár nem a legjobb munkatárs, de nem csak I/1-4, II/1-4 stb. lehet. Ezek dilemmák, amik elsősorban ugye a szolgálatszervezésnél kerülnek elő...
ui.: a technikusi végzettségről: én szeretném megérni, hogy a beosztotti állomány döntő többsége elvégzi
Barack
hamutipró

Hozzászólás Szerző: Barack » 2005. máj. 20. 18:47

Boci Barna!
A 3+4+1 Ipari, érettségi, jogosítvány lehet hogy nem általános és maradi hiszen a mai szakmunkás már csak érettségi utáni kétéves szakképzés esetén lehetséges.
Így a képlet 4+2+1- re változik ami nem sokban rontja az egyenlet végeredményét.
fireman
Szent Tömlő őrzője

Hozzászólás Szerző: fireman » 2005. máj. 20. 18:22

Egyet lehet érteni Barack kollegával, még a matemetikai feladvány sem jelent nagy problémát.

"emberként tiszteljük egymást" - se ezt, se a vezetői magatartást nem oktatják (vizsga sincs). Kinevezik majd elküldik orvoshoz, meg egy kötelező "vezető képzőbe". Tudtommal még mindenki elvégezte. :???:
A kádárista állam felszámolása nélkül nem lehet igazi jövőképet, valódi alternatívát kínálni - sem jobboldalit, sem baloldalit. Mindaddig minden politikai szlogen csak fedőnév az állam fosztogatási lehetőségek kiaknázására.
Babarczi Eszter
BociBarna
lángterelgető

Hozzászólás Szerző: BociBarna » 2005. máj. 20. 17:41

Szia Mindenkinek!

Érdekes matematikai feladványt vázoltál fel ez imént. :shock:
Az első nyolcasok még rendben vannak… de az utóbbinál +3+4+1-gyel folytatod. Mindhogyha ez így volna általános… 8-) . De nem az! Ezt te is tudod, nem így van… Csúsztatgatunk, csúsztatgatunk??? Ejnye no…
:mrgreen:
Barack
hamutipró

Hozzászólás Szerző: Barack » 2005. máj. 20. 17:23

Érdekes vitákat gerjeszt állandóan a beosztások, végzettségek közötti nézöpont külömbség.
Mindíg meglepődök azon kijelentéseken, hogy a magasabb végzettségű ember többet tanult többet érdemel.
Vajon tényleg igy van?
Ma a tűzoltóságokon alapkövetelmény minimum egy szakma, érettségi, ha van jogosítvány.
Ez időben 8+3+4+1=16 év
Főiskolával, egyetemmel
8+4+3-5=max 17, de inkább 15év
Ezután mindegyik elvégzi a szakirányú átképzést egységesen egy két év alatt. Tehát egyik sem tanult a másiknál többet csak más jellegű iskolába járt. Ez lehet családi háttér, vagy önálló döntés következménye.
A szakmai képzés sem mindíg az adott személy kvalitásától függ, hanem a szakmai vezetés hozzáállásától és a pénzügyi lehetőségektől.
Ma már főiskolások is ülnek szereken mert nincs elég vezető beosztású hely. A probléma inkább ott jelentkezik, ahol nem úgy mint János a ranglétrát végigjárva továbbképezve magát / minden tiszteletet megérdemelve/ jutott vezető beosztásba, hanem szakmai tapasztalat nélkül a végzettségből adódóan egy átképzés után rögtön vezetői pozícióba kerül. Ez visszásságokat eredményez.
A beosztottól megköveteljük a TŰZOLTÓ szakmunkás végzettséget + 1-2 év, de a vezető lehet könyvtáros, tanár, bányamérnök, stb. Szakirányú YBL-t végzett vezető ritka mint a fehér holló.
Ideális lenne egy olyan tűzoltó képzés, ahol minden felszerelő minden szer és felszerelésről vizsgát téve igazi szakemberként kerülne a tűzoltóságok kötelékébe, majd továbbképezve parancsnoki, megelőzési vonalon fejezhetné be pályafutását. De hol vagyunk még ettől?
Addig is ne veszekedjünk ezen, próbáljunk meg együtt dolgozni, emberként tiszteljük egymást a lógósokat meg rúgjuk seggbe.

Ezért nem egészséges a magasanképzettséget forszírozni mert ez nem igaz. A felelősségről csak annyit, Magyarországon vezetőt a beosztott hibálya miatt még nem vontak felelősségre komolyan, ha ő hibázott akkor vállalja fel.
Barack
Danka János
Szent Tömlő őrzője

Hozzászólás Szerző: Danka János » 2005. máj. 18. 19:07

Nemcsak hosszú, de ráadásul nem is lesz vége sose. Ettől függetlenül csinálni kell... :-D
one
tűzokádó sárkány legszörnyűbb rémálma

Hozzászólás Szerző: one » 2005. máj. 18. 18:10

Igen, már többször és többen közöltek ilyen infókat az illetékesek felé, köztük én is, kisebb nagyobb sikerrel járt a dolog. Ez már több éve folyamatos.
De azért mindig meg találják ugyan azokat az embereket ha valamit csinálni kell.
Természetesen vannak módszerek mint te is írtad, csak hát ez is egy hosszú folyamat, szvsz, ill. a tapasztaltak alapján.
Danka János
Szent Tömlő őrzője

Hozzászólás Szerző: Danka János » 2005. máj. 18. 17:28

Kedves One!
Ezt közlöd a "vegetálókkal" és a vezetőiddel is, vagy csak magadban morgolódsz? Mert itt látom én az alapproblémát. Én szoktam olyat csinálni, hogy egy feladat elvégzésére megbízok valakit kisfőnöknek (olyat aki húz, és el is mondja, hogy milyen problémákat lát x-el, y-al) és vagy rábízom a csapatalakítást vagy eleve kijelölt csapatot kap (mindkét esetben benne lesz a lusta típus is... ;-) ) és kíváncsian figyelem, hogy ha a lusta ott is ki akarja húzni magát, akkor lesz-e reakció rá a kiscsapaton belül. (részinformáció: mi azért minimum 22-en vagyunk szoliban, ott jobban van lehetőség "elbújni", mint egy 5-6 fős csapat esetén). Érdekes szokott lenni... 8-)
one

Hozzászólás Szerző: one » 2005. máj. 18. 13:23

Szvsz ennek akkor sem így kéne működnie. Mert bizony meg unja az ember jó pár év után azt hogy mások helyett MINDIG ők végzik el a munkát, míg a többiek el vannak a langyos vizben, el vegetálnak.
Egyszer betellik a pohár.
one

Hozzászólás Szerző: one » 2005. máj. 18. 13:10

Végül is ez is meg oldás, ha működne.
Danka János
Szent Tömlő őrzője

Hozzászólás Szerző: Danka János » 2005. máj. 18. 10:03

Én ezt egy kicsit finomítanám.
Amelyik ló húz, azt persze ki lehet (talán kell is) használni, de jól is kell abrakolni (ez alatt nem csak a tényleges abrakot értem, hanem olyan dolgokat is, amik a jó bánásmód, az odafigyelés irányába mutatnak). Érezze az a ló, hogy hasznos tagja a ménesnek. ;-)
one

Hozzászólás Szerző: one » 2005. máj. 16. 20:44

Csak valahol ezt mértéktelenül ki is használják, mert ugye azt a lovat kell ütni amelyik húz!
Danka János
Szent Tömlő őrzője

Hozzászólás Szerző: Danka János » 2005. máj. 16. 15:28

Amiről írsz (most már így letisztulva ;-) ) az a mentalitásbeli különbség az egyes emberek között. Ez volt, van és lesz is. Van aki mindig ott van a munkánál, más meg kerüli, ahol lehet. A vezető dolga, hogy ezt észrevegye és tegyen ellene, illetve "jutalmazza". Az éves értékelésnél (ha már máskor nem) el lehet beszélgetni az illetővel és az egyéb juttatásoknál (pl. karácsonyi pénz, parancsnoki eltérítés) lehet díjazni. Tegyem hozzá rögtön, hogy az ilyen típusú ember "bújik" a vezető elöl (ha látja, akkor igen tevékeny), ezért a több szem többet lát alapon a vezetőnek mások véleményét is ki kell kérnie.
Azzal sem értek egyet, hogy csak a restek hangosak. Meg kell lennie annak a viszonynak, hogy oda merjen menni a vezetőhöz mindenki, akinek gondja van (legfeljebb nem lesz orvosolva). Ha máshol nem, akkor csoportbulin, nyugdíjasbúcsúztatón stb. Aki dolgozik keményen, azt zavarja mindenhol a lusta kolléga és szóvá is teszi. A baj általában az, hogy legfeljebb a vezetőnek teszi szóvá, de a kollégának már nem, mert ugye konfliktusba a vezető keveredjen, ő ne. Pedig a vezető nincs ott mindenhol, nem lát mindent...
Bújtatott munkanélküliek meg ha vannak is a belügynél (biztosan), azok nem a HÖT-öknél találhatók...
ui. amíg beo. voltam, igyekeztem mindig többet tudni, mint amit "kellett" és nem az érdekelt, hogy a másik mit, mennyit tud, hanem az, hogy én mennyit (önbecsülés, stb.) - nem volt feltétlenül megbecsülve a dolog, de nem is volt hátrányomra...
masterix
hamutipró

:)

Hozzászólás Szerző: masterix » 2005. máj. 16. 12:27

Természetesen magam nevezem demagóg állatnak :-)
(így, ha valaki úgygondolja, egyetérthet velem :-D )
Természetesen lentről nézek felfelé, hiszen ott vagyok.
Mindenkinek lehet más nézőpontja, és ez így normális, hiszen a szolg.pk. sokkal komplexebben látja a feladatlistát.
A baj ott van, ha a fontossági sorrend borul.
Vannak, akiknek mindent szabad, és van akinek semmit.
Van akinek mindenhez kell értenie(ha van papírja róla, ha nincs!),
és van, akinek csak ahhoz kell értenie amiről papírja van.
Szerintem ez nem nálunk probléma, ez jelenleg magyarországon komplex GÁZ!
Bizonyára te is voltál már úgy, hogy inkább olyan emberednek adtad ki a munkát, aki szó nélkül elvégzi. Ahelyett, hogy a léhűtő(k)nek adtad volna...
Így kényelmesebb, hiszen nincs konfliktus.
Aki önérzetesen elvégzi a munkát, az csendben van, aki nem szeret dolgozni, az hisztizik.
Szerintem, ez mindenhol tapasztalható a belügynél.
Ahelyett hogy fellépnének a "bújtatott munkanélküliek ellen, inkább jobban elrejtik őket"
Példálozhatnék, de minek :???:
Danka János
Szent Tömlő őrzője

Hozzászólás Szerző: Danka János » 2005. máj. 16. 11:00

Senki sem írta, hogy demagóg állat vagy (rajtad kívül), csupán az ezt megelőző hozzászólásodat tartottam annak. Ott is elsősorban a fizikai munka "istenítése", és az általánosítás okán. Ezt fent is tartom.
A mindennapi gyakorlatról: ha nálatok ez a helyzet (bár nem hinném, hogy ez lenne az általános), akkor az a szakmai vezetés hibája (szolgálatparancsnoktól felfelé), és egyben sajnálatos is. Ha valakinek csak papírja van, de nem tudja a papír alapján elvárt feladatot végrehajtani, akkor ővele foglalkozni kell. Az én szolgálati csoportomban takarítanak és szolgálatot is adnak a zászlósok (az aznapi 3 vezetőnek nem kell egyedül), és az egyéb munkálatokban is részt vesznek (persze van, aki nem gazol, hanem egyéb dolgokat végez, mert ő azt meg tudja tisztességesen csinálni, míg pl. gazolni - már megbocsáss - mindeki tud). Szerintem ez a normális.
Tudod, azt hiszem, hogy Pozsárkának igaza van veled kapcsolatban (és mindenki mással kapcsolatban, aki csak egy irányból látja a dolgokat - jelen esetben alulról felfelé). Volt szerencsém végigjárni a ranglétrát a beosztott tűzoltó - különleges-szer kezelő - beugrós szerparancsnok - szolgálatparancsnok-helyettes - szolgálatparancsnok útvonalon, ezért tapasztalatból mondhatom, hogy óhatatlanul másként lát az ember dolgokat (nem mindent persze) az egyes beosztásokban, és ez így is van rendjén.
Végezetül: ha a szolgálati csoportodban olyat tapasztalsz, hogy "egyes emberek, a semmiért hatalmas pénzeket kapnak", nem alkalmasak a beosztásuk betöltésére, stb., akkor azt meg kellene beszélnetek talán. Biztos van erre lehetőség és - talán - kiderülhet az is, hogy nincs mindenben igazad, vagy csak a főnököd gondolkodik másképp - és esetleg az is elfogadható.
masterix
hamutipró

JAJ JAJ JAJ

Hozzászólás Szerző: masterix » 2005. máj. 16. 10:30

Tisztelt Danka János

Demagóg :-D

Akkor te még soha nem csináltad meg más feladatát, miközben ő éppen henyélt?
Akkor nincs olyan zászlós kollegád, aki könyvből tudja csak, a speciális szer málházását, amire be van osztva. (különleges szerkezelő)
Akkor nálatok minden tűz, és katasztrófavédelmi technikus ismeri a rádióforgalmazási szabályzatot, a szerelési szabályzatot, és az egyéb általános szabályzókat.
Tisztelem azokat a szolgálatparancsnokokat, akik a rádiójuk mellett más eszközöket is meg tudnak fogni. (ami nem azt jelenti, hogy sugárkezelőkén dolgozzon, de ha egy 8. emeleti lakástűz van, akkor igenis segítsen a beosztottnak fevinni a felszerelést)
Bizonyára demagóg ez is, csak nehezen viselem, hogy egyes emberek, a semmiért hatalmas pénzeket kapnak.
(pl. egy vegyi konténer kezelő szökőévben egyszer vonul. nem takarít, mert zászlós, nem ad belszolgálatot, mert zászlós. akkor szerinted ez is normális?)
A "normális" fogalmát nehéz definiálni.
Nem akartam megsérteni a tisztességesen dolgozó tűzoltókat, de szerintem lehet egy vagon papírja is az embernek, ha nem ért hozzá.
A papír, csak igazolás. Azt igazolja, hogy valamikor, valahol, valamit valamilyen szinten tudott az ember.
A mindennapi gyakorlat más.
De ez is biztosan demagóg.
Én ezek szerint, egy ilyen demagóg állat vagyok
:tapsolo: :tapsolo: :tapsolo:
nazda
Szent Tömlő őrzője

Hozzászólás Szerző: nazda » 2005. máj. 15. 19:34

Kedves Masterix!
Te eltudnád azt képzelni tűzoltó-berkekben, hogy a "bármilyen" okból nyugdíjassá vált tűzoltó kollega, a nyugdíjas szabadideje hasznos(!) - és ezt nagyon komolyan gondolom - eltöltését úgy valósíthatná meg, hogy INGYEN bejárna/bejárhatna a parancsnokságra, kapusnak/eligazítónak, ahogy mondtad kertésznek, takarítónak, netán légzősnek, tömlősnek, tüó.kész ellenőrnek, hadd ne soroljam.... amivel könnyíteni tudná a szolgálat leterheltségét. (Ugye klassz kis mondat lett? grat. Nazda :tapsolo: )
Ha a nyugdíja megengedhetné? Elhiszed, hogy van ilyenre példa nem is egy az UNIO-ban? (Még ha nem is így, szószerint a tüziknél, hanem ahonnan a példa lett hozva, egy bizonyos eü. intézménynél!)
nazda !
Pozsárka

Hozzászólás Szerző: Pozsárka » 2005. máj. 15. 19:25

Kedves Barátom Masterix!

Kérdésedre válaszolva egyrészt: már van(!) 8-) , másrészt még sokáig kell ra várni... :???:

De nem is ezért a fenti ál bölcselkedés miatt írok.

Szavaidból tiszán látszik, hogy nem látod tisztán mit csinál (miért "tartják") a zászlóst, vagy a szolg. pk-t.

Az lenne a legjobb, ha a saját bőrödön tapasztalnád meg azt a bizony lényegi külömbséget, amit most még nem látsz kristály tisztán! 8-[

Hogy beo lehess, értsd: hogy felszerelhess, kellett egy eü alkalmasság, meg némi fizikai állapot... "C"-s jogsi, vagy érettségi már nem is feltétlenül. Elég volt 6 hét iskola(?) ma már 4 hónap, hogy tűzoltónak nevezdhesd magad. Ez biza nagyon sovány képzettség... :-(
Még betanított munkához is kevés! Te is tudod, hogy az elmúlt 5-6 évben tanultad meg azt, amit tudsz a szakmáról. Ha szerencséd volt, akkor többet, ha kevésbé "törődtek" veled, akkor kevesebbet.

A zászlósnak viszont jobban meg kellett izzadnia azért, hogy az lehessen ami. Megdolgozott érte, most már mást bíznak rá, mint eddig.
A szolgpk-ról meg nem is beszélve! Az első tiszti kinevezésért éveket kellett "beáldoznia" Ő már tényleg nem a kezével (fizikai erejével) dolgozik, s hoz hasznot szűkebb közöségének...

A szer kezeléshez hozzáértés és begyakorlottság kell (jóval több, mint ami a beo-nak általában van), a tűzoltás vezetéshez, meg kifelyezetten sok sütnivaló szükségeltetik! A felelősség vállalás szintjeiről, meg nem is beszélve...

Ezek a külömbségek nagyok! Ha tetszik, ha nem léteznek! És természetes, hogy az ellentételezésben (fizetés) is kell, hogy legyenek eltérések. Esetenként nagy eltérések!

A Te dolgod (meg a szakszervezeté), hogy igazságtalanságok ne legyenek. De a nem létező "egyenlősdi" képviselete már megbocsáss(!) épp oly igazságtalan és nem komoly dolog...

Üdv. Pozsár :-P
Danka János
Szent Tömlő őrzője

Hozzászólás Szerző: Danka János » 2005. máj. 15. 19:03

Huh!!
Ritka demagóg hozzászólás! :tapsolo: :tapsolo:
Én szolgálatparancsnok vagyok és voltam zászlós is. Asszem fizetéscsökkentést kérek...
Ez a fizikai munka-duma ismerős, ma is hallani, de főleg a múlt rendszerben volt az ideológia alapja (persze akkor sem volt megbecsülve).
Az értelmes részről: ha van 2 (szigorúan beosztott, tiszthelyettes!) kolléga, akik dettó egyformán dolgoznak, de az egyik régebbi motoros, akkor persze, az idő után is kapjon plusz pénzt (ez van ma is), de ha a két példának hozott munkatárs közül az egyik (bár fasza gyerek) csak alapfokúval rendelkezik, míg a másik megcsinálta a nehézgépest, jónéhány különleges szerről, és néhány berendezésről van kezelőije (figyelem, nem különleges szerkezelői beosztásban van!), akkor nehogymá' az "öregebb" legyen jobban megfizetve!
Az EU (már ha lehet így általánosítani) egyébként még soká lesz itt, mint ahogyan soká lesz még az élet egyéb más területén is. Addig viszont marad a mai helyzet apró lépésekkel történő megváltoztatása. Ehhez idő és türelem kell.
masterix
hamutipró

Illetmény

Hozzászólás Szerző: masterix » 2005. máj. 15. 18:46

Én írtam 240.000-ig a szavazást.
Gondolkodtam rajta hogy folytassam a listát.
Nem teszem, mert a jelenlegihez képest, a 240.000 is elkölthetetlennek tűnik :-D ( persze minden forintnak lenne helye)
A cél szerintem nem lehet a magas bérdiferencia.
Én az évek után járó plusz havi juttatással értek egyet.

Esetenként a zászlós egyáltalán nem dolgozik. A kapacs végén pedig mindig van valaki. A szolgálatparancsnok sem szakad meg általában a fizikai munkában.
A tiszthelyettes dolga többek közt a takarítás, gazolás, szerelési gyakorlat, stb. is.
Az elvégzett munka, nincs arányban a bérrel.
EU-ban általában takarítók és kertészek, takarítanak és kertészkednek.
A tűzoltók pedig gykorolnak, tüzet oltanak, életet mentenek, segítenek a bajban.
Mikor lesz itt EU?
nigger
vízpocsékoló

Hozzászólás Szerző: nigger » 2005. máj. 14. 20:38

Béna vagyok, nem jöttem rá, hogyan kell szavazni. Ezért inkább ide írom a véleményem. Szerintem komolyan allul értékelték a munkánkat még a 240000-rel is. Melyik maszek melózik óránként 1000-ért? Nem beszélve arról, hogy ők szabadon manipulálhatják a befizetni valójukat. Ez most elég demagóg lett. Bocs ha megbántottam valakit, de óránként ezernél szerintem komolyabbat érdemelnénk.
zsottty
slagmester

Hozzászólás Szerző: zsottty » 2005. máj. 13. 19:17

Fireman.

Én melletted vagyok, legyen 240000.
Válasz küldése