Cafeteria

Munkaidő, fizetések, pótlékok, szakszervezet...
Itt lehet tépni egymás idegeit is.
Válasz küldése
Big Gabi
Szent Tömlő őrzője

Re: Cafeteria

Hozzászólás Szerző: Big Gabi » 2010. márc. 09. 8:24

Vizsgáló!

Én is írhatnám, hogy megkérdeztem két adószakértőt és egy nyugdíjpénztári vezetőt, de Ők teljesen más véleményen voltak! Na, de ezt nem teszem!
Légy szíves írásos anyagot mellékelj az adott szakértőktől és én máris viszem tovább.
A baj esetén ismerszik meg az ember, akkor ér véget a szerepjátszás és kiderül, hogy ki milyen is valójában.
vizsgáló
vörös kakas réme

Hozzászólás Szerző: vizsgáló » 2010. márc. 09. 5:39

Big Gabi!
Utánajártam.
Két adószakértő és egy nyugdíjpénztári vezető szerint is jogszabálysértő a korlátozás.
Ugy gondolom minél előbb korrigálni kellene a hibát.
Minél előbb.
A szakszervezet ugye intézkedik? :tapsolo: :-D
Big Gabi
Szent Tömlő őrzője

Hozzászólás Szerző: Big Gabi » 2010. márc. 07. 14:35

Vizsgáló!

Te írod: „(Ez utóbbi esetben a munkáltató meghatározhatja a hozzájárulás legkisebb és legnagyobb összegét is. Tehát nem a cafetériában kell ezeket az összegeket meghatározni!!!!)”

Itt akkor meg is állhatunk!

Nem a munkáltató döntése volt, a munkáltató Hszt. - nek és az ÖM rendeletnek megfelelően járt el!
Én úgy tudom, hogy hívatásos jogviszonyban szolgálsz és nem köztisztviselő vagy!
Olyan jogszabályra hívatkozol, amelynek hatálya nem terjed ki rád.

[„ 305/2009. (XII. 23.) Korm. rendelet a köztisztviselők cafetéria-juttatásának részletes szabályairól

A Kormány a köztisztviselők jogállásáról szóló 1992. évi XXIII. törvény 49/F. § (8) bekezdésében és a központi államigazgatási szervekről, valamint a Kormány tagjai és az államtitkárok jogállásáról szóló 2006. évi LVII. törvény 76. § (2) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján, az Alkotmány 35. § (1) bekezdésének b) pontjában megállapított feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

1.§ A rendelet hatálya a köztisztviselők jogállásáról szóló 1992. évi XXIII. törvény (a továbbiakban: Ktv.) 1. § (8) bekezdés c) pontjában meghatározott szervekre (a továbbiakban: közigazgatási szervek) és az ott foglalkoztatott köztisztviselőkre, ügykezelőkre, valamint a prémiumévek programról és a különleges foglalkoztatási állományról szóló 2004. évi CXXII. törvény hatálya alatt álló közszolgálati jogviszonyban állókra (a továbbiakban együtt: köztisztviselők) terjed ki.” (2004. évi CXXII törvény hatálya: Ktv. Kjt. Mt) ]
A baj esetén ismerszik meg az ember, akkor ér véget a szerepjátszás és kiderül, hogy ki milyen is valójában.
vizsgáló
vörös kakas réme

Hozzászólás Szerző: vizsgáló » 2010. márc. 07. 13:34

Mikor az Önkéntes Kölcsönös Biztosító Pénztárakról szóló törvény készült a cafetéria még nem ebben a formában létezett.
Amikor a jogszabályban a 13.§ (3) bekezdését megfogalmazták, akkor abban azt rögzítették, hogy a számlára a munkavállaló által befizetett összeg mellé a munkáltatója is befizethet. De kikötötték, hogy a befizetések összege vagy mindenkinek egyforma legyen, vagy a fizetésük egyforma százalékában történjen. (Ez utóbbi esetben a munkáltató meghatározhatja a hozzájárulás legkisebb és legnagyobb összegét is. Tehát nem a cafetériában kell ezeket az összegeket meghatározni!!!!)
Ez a dolog egyik része.

A másik:
Az adótörvény azt mondja, hogy önkéntes nyugdíjpénztári befizetés esetén 25% adóteherrel kell számolni a minimálbér feléig (azaz 36.750 Ft-ig) Ezt nem kell magyarázni, ez egyértelmű.

Tehát az adó törvény miatt a fentebb leírt (esetleges) munkáltatói befizetést is figyelembe kell venni a munkavállalónak amikor a cafetéria elemek közül az önkéntes nyugdíjpénztári befizetést választja. Ugyanis a munkáltató által a részére befizetett összeg és a dolgozó a cafetériában kért nyugdíjpénztári befizetés összege nem haladhatja meg a 36. 750 Ft-ot, mert akkor borul a 25%-os adó. Ez is egyértelmű.

A 305/2009. (XII. 23.) Korm. Rendelet (a köztisztviselők cafetéria-juttatásának részletes szabályairól) azt mondja:
4.§ (2) Ha a köztisztviselő a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (a továbbiakban: Szja tv.) 70. § (5) bekezdésben szereplő juttatások közül választ (itt szerepel az önkéntes nyugdíjpénztár), akkor a keretösszegből legalább akkora összeget kell felhasználnia, amekkora összegű az adott pénztár, intézmény által előírt minimum tagdíj összege.
Tegyük fel, hogy az én pénztáram tagdíja 25.000 Ft. Ebben az esetben korlátozzák kormányrendeletbe foglalt jogomat, azzal hogy a cafetériában 3000 Ft-ra korlátozzák az önkéntes nyugdíjpénztári befizetés lehetőségét!!!!
Továbbra is azt mondom, hogy nem jó a szabályozás.
Big Gabi
Szent Tömlő őrzője

Hozzászólás Szerző: Big Gabi » 2010. márc. 07. 9:56

Vizsgáló!

A cég eddi egyetlen forintot sem fizetett.
Rendelkezhettél az 1000 Ft átutalásáról, és Te egyénileg kérhettél átutalást, de ezt nem a cég fizette, hanem az illetményedből utalták!
A 12.§ (3) bekezdése fogalmazza meg: „ A munkáltatói hozzájárulás – a (4) bekezdésben foglaltak kivételével – minden pénztártag munkavállalóra nézve azonos összegű vagy a munkabérének azonos százaléka,
Természetes ez lehetne a minimálbér 50%-a (Szja)!
A lényeg az azonos összegen vagy azonos százalékon van!
231 900 bruttó forintról van szó, Te, hogyan rendelkeztél volna?
Mennyi az annyi?
fireman
Szent Tömlő őrzője

Hozzászólás Szerző: fireman » 2010. márc. 07. 9:44

36750 + 25% adó a rendőröknél és egyösszegű befizetést is lehetett kérni (aztán vagy így lesz vagy havi lesz).
A kádárista állam felszámolása nélkül nem lehet igazi jövőképet, valódi alternatívát kínálni - sem jobboldalit, sem baloldalit. Mindaddig minden politikai szlogen csak fedőnév az állam fosztogatási lehetőségek kiaknázására.
Babarczi Eszter
vizsgáló
vörös kakas réme

Hozzászólás Szerző: vizsgáló » 2010. márc. 07. 9:40

Big Gabi!

Én azt olvasom ki a jogszabályokból, hogy a cafetéria keretén belül úgy kell megállapítani az önkéntes nyugdíjpénztárba befizethető összeget, hogy figyelembe kell venni a cég által MÁR a munkavállalónak befizetett összeget. (erről szól a 1993. évi XCVI. törvény 12. § (3) bekezdése). Tehát e két tételnek az összege nem haladhatja meg a minimálbér 50 százalékát.
Szerintem… :radobbent:
Big Gabi
Szent Tömlő őrzője

Hozzászólás Szerző: Big Gabi » 2010. márc. 07. 9:08

vizsgáló!

1996. évi XLIII. törvény (Hszt)

Választható juttatások

- 116/A. § (1) A hivatásos állomány tagja természetbeni juttatásként – választása szerint, az Önkéntes Kölcsönös Biztosító Pénztárakról szóló 1993. évi XCVI. törvény 12. § (3) bekezdésére is figyelemmel – a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény 70. § (2) bekezdés a), b), d) és e) pontjában, valamint
(5) bekezdésében felsorolt juttatásokra, legfeljebb az ott meghatározott mértékig és feltételekkel, valamint az ingyenes vagy kedvezményes internet használatra jogosult. A miniszter – a (7) bekezdésben meghatározott kivétellel – utasításban további választható juttatásokat is meghatározhat, illetve az egyes juttatások választható mértékét magasabban is meghatározhatja.

- 1993. évi XCVI. törvény(Önkéntes Kölcsönös Biztosító Pénztárakról)
12. § (3) bekezdés:

„ A munkáltatói hozzájárulás – a (4) bekezdésben foglaltak kivételével – minden pénztártag munkavállalóra nézve azonos összegű vagy a munkabérének azonos százaléka, amelyet a munkáltató köteles az alkalmazott által választott pénztártól függetlenül egységesen megállapítani. A munkáltató a hozzájárulás megállapításakor pénztártípusonként különbséget tehet. A munkabér százalékban meghatározott munkáltatói hozzájárulás esetén a munkáltató meghatározhatja a hozzájárulás legkisebb és legnagyobb összegét is.”

(4) A munkáltató a munkáltatói hozzájárulás (3) bekezdésben meghatározott mértékétől – az életkorral növekedő mértékben – korcsoportonként egységesen eltérhet azon alkalmazottai tekintetében, akik 15 éven belül betöltik a nyugdíjkorhatárt. A nyugdíjkorhatárt betöltött alkalmazottak esetében a munkáltatói hozzájárulás nem haladhatja meg a nyugdíjkorhatárt be nem töltött alkalmazottak részére megállapított munkáltatói hozzájárulást.."

A többit ITT
vizsgáló
vörös kakas réme

Hozzászólás Szerző: vizsgáló » 2010. márc. 07. 8:37

Érdekelne, hogy az önkéntes nyugdíjpénztárba fizethető összeg mekkora lehet?
1995. évi CXVII. Törvény (a személyi jövedelemadóról) szerint az önkéntes kölcsönös nyugdíjpénztárba a minimálbér 50 százaléka utalható. Nálunk ez 3000ft-ra lett korlátozva. Megkérdeztem az illetékest, de a válasza nem volt elfogadható, mivel amelyik paragrafusokra hivatkozott abból a korlátozás nem volt kiolvasható számomra.

Máshol mennyit lehet az önkéntes nyugdíjpénztárba fizetni a cafetériából?
Gyaur
kapocspárkulcs tekergető

Hozzászólás Szerző: Gyaur » 2010. márc. 03. 12:14

Gyaur írta:Tudja valaki ki nyerte el a fővárosba a cafeteria keretben kérhető utalványok beszerzését.
Mert állítólag +5% kezelési költséget számolnak fel.
231000x0.05=11550 ft/fő 1600 fővel számolva cirka 18 500 000 ft.
Mivel ha a negyedéves kifizetést igényelem márc 17.-e mindjárt itt van még 2 hét. Két heti munkáért egész jó kis bérezés.
De ha tévedek valaki javítson ki.
Megkövetek mindenkit, csak az üdülési utalványért kell 5% kezelési költséget fizetni.Nálam ez 8600 Ft.A végösszeg így csak cirka 10-12 milla lesz.
Az idegbaj öröklődő betegség, én is a gyerekeimtől kaptam.
Zoli12345
csizmás kandúr

Hozzászólás Szerző: Zoli12345 » 2010. márc. 03. 8:00

Gyaur írta:Tudja valaki ki nyerte el a fővárosba a cafeteria keretben kérhető utalványok beszerzését.
Mivel ha a negyedéves kifizetést igényelem márc 17.-e mindjárt itt van még 2 hét. Két heti munkáért egész jó kis bérezés.
Számlát kell kérni tőlük. Tavaly próbáltam, de az volt a válasz hogy jobban teszem ha kussolok. Ha pénzt kérnek, akkor adjanak számlát is...
A hozzászólás elolvasása kizárólag erős idegzetű fórumozóknak ajánlott! A hozzászólás elolvasásából adódó esetleges fizikai és szellemi károkért a hozzászóló nem vállal semmilyen felelősséget!
Gyaur
kapocspárkulcs tekergető

Hozzászólás Szerző: Gyaur » 2010. márc. 02. 8:04

Tudja valaki ki nyerte el a fővárosba a cafeteria keretben kérhető utalványok beszerzését.
Az idegbaj öröklődő betegség, én is a gyerekeimtől kaptam.
Zoli12345
csizmás kandúr

Hozzászólás Szerző: Zoli12345 » 2010. feb. 25. 17:22

Tudni már nagyfaluban hogy adják az ÜCS-t? Negyed-fél, vagy évente? Hogy döntött a "többség"?? :radobbent:
A hozzászólás elolvasása kizárólag erős idegzetű fórumozóknak ajánlott! A hozzászólás elolvasásából adódó esetleges fizikai és szellemi károkért a hozzászóló nem vállal semmilyen felelősséget!
csóringer
vízpocsékoló

Hozzászólás Szerző: csóringer » 2010. feb. 16. 18:22

valaki megmondaná hogy a minisztériumban ami alá (szó szerint) tartozunk miért lehet az összes cafetéria juttatásból választani (2x annyiért) és nekünk csak 8ból?
és miért nem használhatjuk ki az összes 0%-os juttatást?
Zoli12345
csizmás kandúr

Hozzászólás Szerző: Zoli12345 » 2010. feb. 15. 19:32

Big Gabi írta:Zoli12345!

Akik, decemberben megrendelték, megkapták, azoknak az idén ez adómentes, tehát az adóval több az igényelhető juttatásuk.
A formanyomtatvány előre készül, mivel ez az adómentesség többször nem lehetséges, de ha az új Kormány/Országgyűlés másként rendelkezik,( pl. eltörli ezen adónemet) akkor erre nem lesz szükség és mehet a szemétkosárba.
Értem ezt, és már mondtad is, csak tudod mikor az orrod alá dugják." Írd alá, hisz tudod nem úgy lesz, nem kell belőle adózni." Közben te aláírod hogy + adó. Nekem ha aláírok valamit azt jelenti akaratommal megegyező.
Nincs bizalom, ne írassa velem alá.
Big Gabi
Szent Tömlő őrzője

Hozzászólás Szerző: Big Gabi » 2010. feb. 15. 18:09

Zoli12345!

Akik, decemberben megrendelték, megkapták, azoknak az idén ez adómentes, tehát az adóval több az igényelhető juttatásuk.
A formanyomtatvány előre készül, mivel ez az adómentesség többször nem lehetséges, de ha az új Kormány/Országgyűlés másként rendelkezik,( pl. eltörli ezen adónemet) akkor erre nem lesz szükség és mehet a szemétkosárba.
Zoli12345
csizmás kandúr

Hozzászólás Szerző: Zoli12345 » 2010. feb. 15. 12:12

Big Gabi!

Láttam nagyfaluban egy nyomtatványt amin a cafeteria keretről lehet nyilatkozni. Adóztatva volt rajta a bérlet.
Az egy tervezet volt(??), vagy adóztatva számolják el a bérletet, vagy most mi van?
nl
tűzokádó sárkány legszörnyűbb rémálma

Hozzászólás Szerző: nl » 2010. feb. 11. 19:24

Persze, persze, csak én nem gombolyítottam tovább ezt a szálat.
De szerintem ezen is lehetne változtatni, ha akarnánk. Pontosabban ha a vezetőink, a magasságosok is akarnák. Ha csak a fővárost nézem, minden "piszlicsáré"-t eladunk a médiának, csak ezt a fontos lényeget nem hogy hogyan is dolgoznak, élnek a tűzoltók. Mert ha esetleg arról is készülne film, ismertető hogy mit csinálunk egész nap, miből is áll egy-egy napunk, a vonulások, káresetek mellett, akkor talán más lenne a megítélésünk. De eddig erre nem volt hajlandó senki sem hogy ezt "reklámozza". Bezzeg ha magukat kell futtatni, akkor .......
Petikeeeee
Szent Tömlő őrzője

Hozzászólás Szerző: Petikeeeee » 2010. feb. 11. 19:10

nl írta: A baj csak az hogy a nép érez fontosnak minket és nem az akinek, akiknek kellene oda fönt. Meg hát valjukbe ezzel a fontossággal nem sokra megyünk, ebben az országban.
A népnek csak addig vagyunk fontosak, amíg szükségük van ránk. Olvass el bármilyen fórumot a témában. A hozzászólók fele fel van háborodva, hogy a tűzoltó 40 évesen nyugdíjba megy, addig meg csak alszik és röplabdázik. Ha meg kéne szavazni, hogy kapjunk 100 Ft béremelést, a nép 90%-a a „nem” választ húzná be, és ha rajtuk múlna, dolgozhatnánk mi is 65 éves korunkig.
Petikeeeee
Szent Tömlő őrzője

Hozzászólás Szerző: Petikeeeee » 2010. feb. 11. 19:07

sceptic24 írta:petikeeee
szerinted a bruttó alapbér miből áll? szerintem a köztisztviselői alapbér megfelelő szorzószámmal való felszorzásából.
Ezt Te írtad tegnap, jó lenne, ha el tudnád már dönteni:
"Igen jól hallottad 38e ft az alapbér..."

Sajnos fogalomzavarban szendvedsz, ezért beszélsz össze-vissza. Nincs olyan, hogy bruttó alapbér. Beosztási illetmény van.

Olyan fogalom meg aztán végképp nem létezik, hogy „köztisztviselői alapbér”. Köztisztviselői illetményalap van, de ennek semmi köze nincs semmiféle alapbérhez.
sceptic24
vízpocsékoló

Hozzászólás Szerző: sceptic24 » 2010. feb. 11. 18:58

petikeeee
szerinted a bruttó alapbér miből áll? szerintem a köztisztviselői alapbér megfelelő szorzószámmal való felszorzásából.
szerintem a főosztályvezetőnek nem 2,3 a szorzója mint a kezdő tűzoltóé hanem 8-10 es
nl

Hozzászólás Szerző: nl » 2010. feb. 11. 17:55

Én sem hinném hogy arra vágyik a többség hogy minél kevesebbet járjon szolgálatba.
Az nem megoldás hogy a mostani fizetésünknek megfelelő óraszámot dolgozzunk. Továbbra sem hiszem hogy azzal a havi átlag 10 napos szolgálattal volt, vagy van baj. Szerintem ez oké, csak fizetnék meg normálisan.
Igaza van Jedlik-nek is, ne arra alapozzanak hogy majd másod állásban hozzá keressük a megfelelő összeget. Nagyon rossz gondolkodási mód.
Ennek a kevés bejárásnak a következményeit felmérte valaki?
Nagy vonalakban itt a fővárosban, havi 10 nap szolgálat, ha számolgatunk a szabadságokkal és a kompenzációs napokkal, akkor átlag havonta 3-4 napot nincs bent az ember. Ebben még nincs betegállomány és vezénylés. Szóval durván a havi munkanapjainkból kb. 1/3-t nem vagyunk bent. Közben az élet nem áll meg odabent sem. Gyakorlatok, új dolgok megismerése, stb. így ezek néha kiesnek. Ezzel csak azt szerettem volna érzékeltetni hogy ha minél kevesebbet vagyunk bent, esetleg kiesünk a gyakorlatból, rutinból.
Lehet hogy kicsit elrugaszkodtam, de ez is benne lehet a pakliban, szerintem.
Jedlik
lángterelgető

Hozzászólás Szerző: Jedlik » 2010. feb. 11. 15:18

"Köszönöm, ebből egyáltalán nem kérek.
Szívesebben mennék még ennél is kevesebbet,"

Szerintem ez nem hozzáállás! Másodállásra nem igen lehet alapozni!
Szerintem vannak olyan emberek is a szervezetben, akinek nincs másodállása és nem vállalkozó! Azzal mi lesz? Megette a kuyta?:)

Nem szabadna így gondolkodni!
Mert ebből a gondolkodásból lesznek majd az "nyugati önkéntes" tűzoltók!
nl

Hozzászólás Szerző: nl » 2010. feb. 11. 13:57

Azt nem állította senki hogy a szakszervezet nem csinált, csinál semmit sem!
Szerintem van mit köszönni nekik.
Arra gondoltak, gondoltunk, hogy valamit lehetne másként, másképpen is, esetleg.
Nagyon úgy fest hogy tényleg ezzel a túlóra mizériával, nem igazán értük el a kívánt célt.
Hiába adtak napokat, nem lehet 100%-ban kivenni, és ezzel nem vagyunk kint a vízből. Már sokszor át lett rágva, a plusz szabadnap arra jó hogy még többet robotol az ember másodban, harmadban, és be megy szolgálatba kipihenni. Holott nem így kéne ennek lennie, hanem pont fordítva. Ez nagyon nem jó.
Az hogy fontosnak érezzenek minket, hát szerintem ezen már túl vagyunk. A baj csak az hogy a nép érez fontosnak minket és nem az akinek, akiknek kellene oda fönt. Meg hát valjukbe ezzel a fontossággal nem sokra megyünk, ebben az országban.
Petikeeeee
Szent Tömlő őrzője

Hozzászólás Szerző: Petikeeeee » 2010. feb. 11. 13:38

sceptic24 írta:Igen jól hallottad 38e ft az alapbér ezt szorozzák fel a beosztás,képzettség ,az eltöltött évek...stb alapján kapott szorzószámmal és erre jönnek a különböző pótlékok.
Ez nagyon erőteljes csúsztatás, de nevezhetném hazugságnak is. Ilyen alapon egy minisztériumi főosztályvezetőnek is 38 ezer Ft az alapbére, hiszen az ő bérüket is a köztisztviselői illetményalapból származtatják (ami jelenleg egész pontosan 38.650 Ft).

Egy beosztott tűzoltó alapbére pótlékok nélkül bruttó 90 ezer Ft körül van, az igazság ez. Nagyon kevés. De akkor se hazudozzatok.

A másik dolog: én nagyon örülök, hogy havi 7-8-szor kell menni. A fizetésem majdnem ugyanaz, mint 5 éve. Amikor fél évig nem mehettünk szabadságra, és volt havi 10-11 szolgálat, kaptunk egyszeri bruttó 50 ezer túlórapénzt, amiből levontak 28 ezer adót. Nagyjából. Köszönöm, ebből egyáltalán nem kérek.
Szívesebben mennék még ennél is kevesebbet, akkor is, ha néhány ezerrel kevesebbet adnak. Úgyhogy hálás köszönet a szakszervezetnek!

Tenni valamit? Tűzzük ki a zöld szalagot, vagy énekelgessünk, többre úgysem vagyunk képesek. A „tenni valamit” kategória a már linkelt francia és angol bajtársak akcióinál kezdődik. Az pedig nálunk különféle okok miatt megvalósíthatatlan, tehát a kör bezárult.
Válasz küldése