* Belépés   * Regisztráció * GyIK    * Keresés
Pontos idő: 2017. szept. 22. 1:10

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]

Hozzászólás a témához  [ 278 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 8, 9, 10, 11, 12  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Rendvédelmi életpálya
HozzászólásElküldve: 2011. dec. 23. 0:02 
Szerkesztő

Fórumozó kérésére új szavazás:
Ha tűzoltó, letétbe helyezné-e a felmondását a fizetés emelése érdekében?
Igen
Nem

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2011. dec. 10. 9:55 
Szent Tömlő őrzője

Megéget-Ő írta:
Viszont azt, hogy ez konkrétan mit is takar azt senki nem hajlandó számunkra elmondani!!

Dehogynem, elmondták. Nyomozások, gyanúsítások, törvénysértő eljárások... nagyon vonzó életpálya. Jön még a fogdabüntetés, talán deres is. Ja, ja, meg a zöntudat, ingyenesen, zemberek!

"Éljen a demokrácia! Éljen a Köztársaság!"

1 "Kádár-Huszár" Ezred

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2011. dec. 09. 23:43 
pernyekergető

Szóval ez hangzott el a parlamentben:
A Belügyminisztérium a teljes életpályára kiterjedő, kiszámítható és vonzó, a szervezethez tartozást ösztönző életutat kínál a hivatásos állomány részére.

Igen, igen ezt már hallottuk párszor!!!
Viszont azt, hogy ez konkrétan mit is takar azt senki nem hajlandó számunkra elmondani!!
:ijedt: :ijedt: :ijedt:

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2011. dec. 09. 21:52 
csizmás kandúr

Na ez az!

Az oldal olyan mint évekkel ezelőtt! :tapsolo: :tapsolo: :tapsolo:
Én is hallottam,hogy ahol tűzoltóörs lesz ott nem tiszti beosztás a szolgálatparancsnok,hanem zászlós!
Mi lesz azzal a sok tiszttel akit kitanittattak?

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2011. dec. 09. 21:40 
pernyekergető

Tisztelt Urak!
Igen, engem is az a cél motivált, hogy információt tudjak meg és megosszam a kollégákkal így nyugtassam az indulatokat és reményt keltsek a jövőre nézve, többek közt magamban is! :-)
Bennem is az a kérdés merült fel először az életpályával kapcsolatban:
Lesz pénz is a beosztások mögé rakva?? Mert, ha nem akkor az egész csak papírmaséé...:-(
Sajnos én is csak idegtépően negatív dolgokat hallok, sok olyat ami szerintem megvalósíthatatlan és még viccnek is rossz! Ezeket nem sorolnám, mert így rémhírkeltés az egész..
Kis emberként innen üzenem a döntéshozóknak, higgyék el tényleg élvezetes olyan kollégák közt dolgozni akik állandóan a jövő kilátástalanságát boncolgatják, különböző forrásokból újabb és újabb híreket tesznek közzé ami ráadásul teljesen ellent mond azoknak az elgondolásoknak illetve híreknek amit a tábornok úr a médiának nyilatkozik.Tényleg jó úgy kezdeni a mi kis stresszmentes munkánkat, hogy lehorgasztott fejű kollégák a váltásra felsorakoznak és már egymással sem beszélnek, mert jó,hírt senki nem tud mondani!
Pl a 14 ezer forintos illetmény emelésről sem nyilatkozott még senki minden részletre kiterjedően, pedig ott is vannak ám kérdések bőven!!!
:ideges: :ideges:

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2011. dec. 09. 19:22 
lángterelgető

Rendvédelmi "halálpálya" ! :tapsolo: :tapsolo: :tapsolo:

Folyosói beszélgetések nyomán értesültem róla, hogy jövőre erősen csökken a fizetésem:
- új beosztás = alacsonyabb beosztási illetmény,
- pótlék megvonás,
-kötelező kamarai tagdíj !!!!!!!!!!!

+

- Áfa emelés,
- járulék fizetési emelés (tb.),
- közüzemi díjak folyamatos emelése,
- infláció,
:fal: :fal: :fal: :fal:

Rendvédelmi "halálpálya" ! :tapsolo: :tapsolo: :tapsolo:

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2011. dec. 09. 18:52 
Szent Tömlő őrzője

:tapsolo: :tapsolo: :tapsolo:

"Éljen a demokrácia! Éljen a Köztársaság!"

1 "Kádár-Huszár" Ezred

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2011. dec. 09. 18:41 
vízpocsékoló

Tisztelt bajtársak.

Életpálya szó kezdetben sem volt túl vonzó számomra, mert annyira elcsépelt lett egy idő után. És mára sem töltötték meg pozitív tartalommal.
Láttam kényszerból nyugállományba menekülő a laktanya kapuján sírva távozó jó tűzoltókat. És lám az élet őket igazolta, mert ha most itt lennének akkor , a bizonytalanság őket is szorongatná.
De akkor amikor elmentek egyesek szerint árulók voltak, mert nem gondoltak a CÉGRE. Kíváncsi lennék az akkori vádaskodó, magasan ülő, sokcsillagos emberek most mit mondanának.
Be kell látnunk, BIRKÁK vagyunk. A vezérkos szakadékba ugrott és mi utána. Szabadesés bizonytalanságát hamarosan a durva arcra esés követi. (január... és az azt követő pár hónap)
Titkolózásnak oka van, ha a kánaán következne akkor miért ez a nagy csend. Tűzoltók idegszálait pengetni lehetne a feszültségtől. Csoda, hogy még senkinél sem szakadt el és tett olyat amit az egész világ csodálkozva szemlélne. De hát birkák vagyunk , birka türelemmel.
Egy probléma megismeréséhez jó ha van személyes érintettség, hisz akkor a bőrén érzi az érintett. Szétzilálni egy hivatástudatra épülő szervezetet addig látszik jó döntésnek amíg nem szorulunk rá. Tisztelt parancsnok Urak. Mit gondolnak , önök nem szenvedhetnek balesetet? Hogyan fognak nézni a megmentésükre siető tűzoltók szemébe. Teljes nyugalommal , bízva azok hivatástudatában? Vagy eszükbe jut egy pillanatra, hogy az már FEHÉR HOLLÓ. És kezdhetnek izgulni. Nem értek egyet a kicsi pénz kicsi foci elmélettel, természetesen ez csak elmélet. És a mi esetünkben ilyesmiről szó sem lehet, mert nem vagyunk focisták.
POLITIKAI TISZT: Tűzőrség Pk./h.
Mi dolga lehet egy PV-s tisztnek egy olyan helyen ahol nincs két ember számára munka. Ha nincs mit csinálnia, tüzet sem látott közelről és az új rendszernek köszönheti beosztását (fizetését) akkor kifelé lesz lojális? Tűzoltók felé mert köztük fog élni. És nem a kenyeret adó kéz felé. Ami most már annyira hosszú lett , hogy gond nélkül elér a Mogyoródi út-tól a vonulós állományig.
Hogy is néz ki egy politikai tiszt. Mivel ember, van füle ezért hall, van szeme így lát. Szája is van így jelenteni is tud. Ja és a kezével összeszedi a jelentéseket amiket önszántunkból fogunk írni arról pl. hova járunk szórakozni.... De gondolom erről már mindenki hallott.

Még egy gondolat a jövőről. Egyre több az utcán járőröző fegyver és bilincs nélküli rendőr. Hogy lehet ez? 3-m hónapos gyorstalpalón képezték ki őket rendőrnek.Nem két év alatt ahogy eddig. Aki nem hiszi járjon utána. Ha rendőr lehet fegyver nélkül korlátozott tudás tudás birtokában az utcán akkor tűzoltó kiből lehet. És milyen felszereléssel.
A rendőr az rendőr a tűzoltó pedig tűzoltó. Minket továbbra is kellő képen megbecsülnek és a tervezett 4 fős fecskendők véletlenül sem hasonlítanak a fegyvertelen rendőrre. Ha még is bekövetkezne ez a jóslat, akkor javaslom a hindu vallás terjesztését tűzoltóság berkein belül, hátha nő még egy pár kezünk és akkor 2-t fő 4 ember munkáját is el tudja látni.

Boldog karácsonyt kívánok minden kedves olvasónak.

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2011. dec. 09. 18:09 
tűzokádó sárkány legszörnyűbb rémálma

Magyarán, a szavazógépek,minden modósitót lesőpőrtek! www.tmrsz.hu/2011/12/09/lezarult-a-resz ... modositas/

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2011. dec. 09. 17:15 
tűzkőről pattant

A rendvédelmi életpálya ízelítőt itt kaphatja meg mindenki. Ha gondolatod olyan támad, ami nem tetszik a politikának, akkor itt figyelmeztetnek és törlik a hozzászólást. Ez a rendvédelemnél viszont látást fog jelenteni!

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2011. dec. 09. 15:28 
kapocspárkulcs tekergető

pk.ordittató írta:
Fórumozók!

Azért milyen érdekes,hogy már December közepe felé járunk és az új életpályáról még semmi hír!
Annyira nagy a titkolózás,hogy még a személyzetis sem tudja,hogy január 1-től lesz-e még állása.Az állománytábláról nem is beszélve!Például én nem is találtam benne szolgálatparancsnokot és szolgálatparancsnokhelyettest sem!
Itt szerintem januárban akkora pofára esés lesz az embereknek!

Ha valaki tud valamit a változásokról írja már meg!

Elolvastam a jogszabálytervezetet. ( http://www.kormany.hu/download/f/0a/600 ... mentBrowse )
Én találtam benne szolgálatparancsnokot és helyettest is. Viszont többet is.
az 56. oldalon az I. besorolási osztály IV beosztási kategória (22. sor)
az 57. oldalon I. besorolási osztály IV beosztási kategória (51. sor)
az 57. oldalon az I. besorolási osztály V. beosztási kategória (52. sor)
mindhárom tiszti beosztás alezredesi elérhető rendfokozatban.
helyettes
az 57. oldalon az I. besorolási osztály IV. beosztási kategória (55. sor) tiszti beosztás őrnagyi maximummal
a 60. oldalon II. besorolási osztály IV. beosztási kategória (26.sor) maximum főtörzszászlós

Mindegyik területi szerv kategóriában van.
Valaki el tud igazodni rajta?

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2011. dec. 09. 14:50 
hamutipró

Olyan híreket hallani, hogy a tiszteket viszik megyei katasztrófavédelemhez szolgálatparancsnokok zászlósok lesznek az új "tervezett" állománytábla szerint, de hallani olyat is, hogy néhány tisztet fognak elvinni.Tűzoltási csoportot akarnak alakítani megyén.Egy biztos, hogy a tiszti fizetést nagyon le fogják venni ezt most a napokba hallottam, még azt is mondták, hogy szívni fogunk elég rendesen.

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2011. dec. 09. 14:24 
csizmás kandúr

Fórumozók!

Azért milyen érdekes,hogy már December közepe felé járunk és az új életpályáról még semmi hír!
Annyira nagy a titkolózás,hogy még a személyzetis sem tudja,hogy január 1-től lesz-e még állása.Az állománytábláról nem is beszélve!Például én nem is találtam benne szolgálatparancsnokot és szolgálatparancsnokhelyettest sem!
Itt szerintem januárban akkora pofára esés lesz az embereknek!

Ha valaki tud valamit a változásokról írja már meg!

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2011. dec. 09. 13:30 
hamutipró

Nem tudom miért de nekem nagyon rossz érzésem van a jövővel kapcsolatosan, nagyon olyan érzésem van, hogy mi itt rabszolgák leszünk vagy már azok vagyunk, szánkat befoghatjuk aztán ennyi.Nagy jövőt nem látok itt a rendvédelmi pályán tönkretették a rendszert.Még megvárom a március-áprilist aztán lépek ebből az országból, külföldön fogom keresni az életpályát.El vagyok nagyon keseredve mi folyik itt ezt a kormányt nem fogom szolgálni az biztos.Azt csinálnak amit akarnak tönkretenni a dolgozó embert, 80-90-ezres fizetésből mit lehet kezdeni ha az ember felad 60-ezret csekken és még éljen meg, és még menjen el dolgozni ezt már így nem lehet csinálni, és minden egyre drágább lesz és még több adó kibírni már nem lehet.

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2011. dec. 08. 11:58 
pernyekergető

Én is csatlakozom!

Bíboros írta:
Tűzoltó1234 írta:
Elmondom mi lesz az életpálya 50-55 éves korába az embernek majd találnak valamit az orvosok és alkalmatlan minősítést megkapja aztán mehet a civil életbe dolgozni ha még tud.Vagy nem tudom, hogy gondolták a könnyített szolgálatot, átlag életkor nálunk egyforma 50 pár évesen könnyített szolgálatot lehet kérni hát kb leszünk15-20-an.Akkor felvesznek ennyi embert akkor egy csoport létszám lesz 50 fő szolgálati létszám 30 pár fő.50 év felett el lehet felejteni a szolgálatot.Sok ismerősöm van aki 50-pár éves nyugdíjas tűzoltó de már nem olyanok mint a 35 évesek, nem tudják már azt teljesíteni mint a fiatal.Tönkretették az egész rendszert sírni tudnék ami itt folyik az országban.Más országokban 1300-2000-euroig keresnek a kollégák nyugodtabban vannak mint mi idegileg megyünk itt tönkre. 90 ezer forintos fizetésből megélni már nem lehet, én már úgy vagyok vele, hogy életpályát másik országban fogom keresni.

Csatlakozom az előttem szólóhoz! :-(

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2011. dec. 07. 6:05 

Tűzoltó1234 írta:
Elmondom mi lesz az életpálya 50-55 éves korába az embernek majd találnak valamit az orvosok és alkalmatlan minősítést megkapja aztán mehet a civil életbe dolgozni ha még tud.Vagy nem tudom, hogy gondolták a könnyített szolgálatot, átlag életkor nálunk egyforma 50 pár évesen könnyített szolgálatot lehet kérni hát kb leszünk15-20-an.Akkor felvesznek ennyi embert akkor egy csoport létszám lesz 50 fő szolgálati létszám 30 pár fő.50 év felett el lehet felejteni a szolgálatot.Sok ismerősöm van aki 50-pár éves nyugdíjas tűzoltó de már nem olyanok mint a 35 évesek, nem tudják már azt teljesíteni mint a fiatal.Tönkretették az egész rendszert sírni tudnék ami itt folyik az országban.Más országokban 1300-2000-euroig keresnek a kollégák nyugodtabban vannak mint mi idegileg megyünk itt tönkre. 90 ezer forintos fizetésből megélni már nem lehet, én már úgy vagyok vele, hogy életpályát másik országban fogom keresni.

Csatlakozom az előttem szólóhoz! :-(

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2011. dec. 05. 13:48 
hamutipró

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2011. dec. 05. 11:07 
pernyekergető

Tisztelt Urak!
A szándékom a topic létrehozásával az volt, hogy osszuk meg egymással az információkat, ki mit tud a rendvédelmi életpályáról, milyen változások lesznek a jövőben, mivel lehet számolnunk.
Sajnos azt látom, hogy nem sok információ van a köztudatban, azok is inkább csak célok és irányvonalak, de semmi konkrétum. Illetve sokszor elhangzanak szavak, amik azt ígérik, hogy jobb lesz rendvédelmisnek lenni, megbecsült emberek leszünk anyagilag is!
Ezzel szemben én még semmi olyan dologgal nem találkoztam ami ezeket a szép gondolatokat alátámasztaná..:-( és sajnálatos módon egyre több olyannal, ami az ellenkezőjéről győz meg, illetve e az elvárások megtöbbszörözéséről szól!
Előbb utóbb ki fog derülni, mi is az a titokzatos rendvédelmi életpálya, kinek-kinek mennyiben érinti az életét,hogy befolyásolja azt!
Addig is: Reménykedem!!

Üdvözlettel

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2011. dec. 04. 12:38 
vörös kakas réme

Az ünneplő kicsiket és nagyobbacskákat Dobson Tibor tű. dandártábornok, a Mikulás szóvivője köszöntötte, és kívánt nekik jó szórakozást. Ebben hiba nem volt, hiszen amikor a báboknak köszönhetően már mindenkinek igen fényes kedve kerekedett, a hangulat megőrzése érdekében a Napvirág Együttes adott műsort a legfeljebb tizenkét éves publikumnak (az ünnepre való tekintettel minden kísérő felnőttet tiszteletbeli tizenkét évesnek tekintünk).
http://www.katasztrofavedelem.hu/index2 ... &hirid=859

Ez a rendvédelmi életpálya: bábnak lenni.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2011. nov. 09. 16:21 
slagmester

Orbán Viktor azt ígérteOrbán Viktor azt ígérteOrbán Viktor azt ígérteOrbán Viktor azt ígérte...........

És hol tartunk? Úgy am Block.
http://index.hu/gazdasag/magyar/2011/11 ... dkockazat/

Csak nyomtalanul el ne tűnjenek, amikor borul minden.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2011. nov. 09. 14:56 
Szent Tömlő őrzője

Sok minden elhangzott az elmúlt másfél évben!
Például ez is:

„ 2010. július 16.

Állománygyűlés

Magyarországon új közbiztonsági stratégiára és büntetőpolitikára van szükség - közölte Orbán Viktor miniszterelnök pénteken az Belügyminisztérium állománygyűlésén. Aláhúzta: a rendőrség sikeres működésének nem lesz pénzügyi akadálya. Orbán Viktor azt ígérte, hogy a négy éves kormányzati ciklus végére a Belügyminisztérium állományába tartozók számára megalkotnak egy "életpályamodellt" szabályozó törvényt.

A kormányfő leszögezte: az új közbiztonsági stratégia miatt van szükség személycserékre. Úgy vélekedett: nem várhat jobb, eredményesebb munkát azoktól a vezetőktől, akiknek az időszakában szétestek a rendre ügyelő szervezetek; az új vezetők sikeresebb, színvonalasabb munkát tudnak majd végezni, mint elődeik.

A miniszterelnök a rendőrségtől azt várja, hogy a magyarországi problémákat oldja meg, ha kell, külföldi minta alapján, de magyar eszközökkel, módszerekkel, a magyar választópolgárok javára.

Orbán Viktor szavai szerint a közbiztonság nemzeti ügyének megteremtéséhez nem elegendő csupán a rendőrség működésének feljavítása. Hozzátette: új büntetőpolitikára van szükség, amelynek lényege, hogy nem a bűnözőket kell mentegetni, hanem az áldozatok oldalára kell állni.

Orbán Viktor azt ígérte, hogy a négy éves kormányzati ciklus végére a Belügyminisztérium állományába tartozók számára megalkotnak egy "életpályamodellt" szabályozó törvényt. A miniszterelnök a Belügyminisztérium pénteki állománygyűlésén kiemelte: olyan törvényre van szükség, amelyben számok, előrejutási lehetőség, egzisztenciális perspektíva és jövő van garanciális jelleggel. Ezt nem lehet egyik napról a másikra meglépni - fűzte hozzá azzal, hogy ha "nyolc évig tartott a züllés, akkor a felemelkedés és a dolgok rendbetétele is igényel egy kis időt". Négy évnek azonban elégnek kell lenni ahhoz, hogy garanciális elemeket tartalmazó életpályamodellt alkossanak a rend őrei számára - vélekedett a kormányfő.

E modell tartalmazná a lakáshoz jutást, a gyermekek taníttatását, azt, hogy ne kelljen második állást vállalniuk a rendőröknek, és azt is, hogy a korrupcióra való nemet mondás nem egzisztenciális, hanem erkölcsi kérdés - közölte Orbán Viktor, aki szerint a rendőri szakmának megbecsültnek kell lennie.

Orbán Viktor azzal indokolta Pintér Sándor belügyminiszteri kinevezését, hogy ezzel is világossá tegye, nincs idő soha ki nem próbált emberekre, módszerekre, továbbá felkészülésre, kísérletezésre, hanem szükség van a stabilitásra. Orbán Viktor azt mondta: tapasztalt, sikeres és a rendőrök által is respektált miniszterre volt szükség. "Ki is fogok mellette tartani végig, amíg az önök teljesítménye egyébként indokolja ezt" - mondta a rendőröknek a miniszterelnök. Hozzátette: Pintér Sándor szabad kezet kapott, még azokat a személyi döntéseit is elfogadta, amelyeknél esetleg más megoldás is szóba kerülhetett volna.

Mint mondta, az elmúlt években állandó átalakulás volt a rendőrségnél, más-más minisztériumhoz, más-más miniszter vezetése alá kerültek a rendőrök, ennek eredményeképpen képtelenek voltak teljesíteni. Hozzátette: szervezeti értelemben garantálni fogja az állandóságot, mert ehhez a munkához kiszámíthatóság, biztonság kell.
(Forrás: hirado.hu/MTI) ”

Forrás: http://www.bm.hu/web/portal.nsf/ftsearc ... enDocument

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2011. nov. 09. 9:48 
slagmester

http://hvg.hu/itthon/20111108_tiszthely ... a_kerdeses

Már megint? De a nyuggereket össze lehetett ugrasztani az aktívakkal? Remélem nem.

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája: Re: Soron kívüli előléptetés
HozzászólásElküldve: 2011. nov. 05. 17:29 
pernyekergető

Az életpályamodell bevezetésével viszont könnyen előfordulhat, hogy sokaknak még a soros előléptetés sem adatik meg a majd 0,5-1-2-3-4-5-6-7 év várakozás dacára. :radobbent:

Ma még: ''Az egyes rendfokozatokban eltöltendő várakozási idő:
- tisztesi rendfokozatokban 6 hónap,
- őrmesteri rendfokozatban 3 év,
- törzsőrmesteri rendfokozatban 4 év,
- zászlósi rendfokozatban 6 év,
- törzszászlósi rendfokozatban 7 év,
- hadnagyi rendfokozatban 3 év,
- főhadnagyi rendfokozatban 4 év,
- századosi rendfokozatban 5 év,
- őrnagyi rendfokozatban 6 év.
A polgári felsőoktatási intézményben végzett hadnagy várakozási ideje a tanulmányi idő figyelembevételével:
- öt év tanulmányi idő esetén 2 év,
- hat év tanulmányi idő esetén 1 év.''

A tervek szerint ebből sokaknak csak a "címzetes" jelző marad. Ha marad. :???:

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2011. szept. 23. 8:22 

Big Gabi írta:
Megéget-Ő!

ITT olvasható!

Ezek hülyébbek, mint a sokéves átlag! Inkább csak a most meglévő rendszer mögé kellene pénz helyezni, amivel inspirálják a már most állományban lévőket, és vonzóvá teszik a szakmát új felszerelők számára is.

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2011. szept. 14. 9:33 
pernyekergető

Köszönöm Gábor!
Átolvasom, legalább látom milyen elképzelések vannak!

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 278 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 8, 9, 10, 11, 12  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]