* Belépés   * Regisztráció * GyIK    * Keresés
Pontos idő: 2017. szept. 22. 17:20

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]

Hozzászólás a témához  [ 27 hozzászólás ]  Oldal 1, 2  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006. júl. 26. 8:35 
tűzokádó sárkány legszörnyűbb rémálma

:tapsolo: :tapsolo: Olvasol a gondolataimban. Egy nagyon hasonló eset ugrott be. Még az őskorban történt, itt nálunk, Gyükésben. Csak ott fiatalabb volt az áldozat, 9 éves. No meg ott nem gyujtották fel, hanem cólás üveggel verték szét a fejét. Végig a nevén nevezték a kislányt, a szülei mondandóját alaposan kiforgatták, mert mikor kérdezték őket, érthető okból meg voltak zakkanva. Utána már bánták, de késő volt. Viszont a gyanusitottat, elkövetőt, vádlottat végig csak Ny.O. nak hivták. Csak akkor nevezték a nevén, mikor a legfelsőbbbiróság is helyben hagyta a halálos itéletet, és a kegyelmi kérvényt is elutasitgtták. Talán az idősebbek még emlékeznek az esetre.

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006. júl. 26. 6:45 

Asszem maestro arra hívta fel a figyelmet - és most a konkrét esettől elvonatkoztatva általánossgban írok - az áldozatot több védelem kell(lene), hogy megilesse, mint a cvélt, vagy valós elküvetőt! És ponktum.

Az, hogy a hozzátartozó nyilatkozik... hát meg vannak annak a módszerei, hogy egy zaklatott pszichés szituációban hogyan lehet bárkit is "megvezetni" és beleugratni egy nem meggondolt szereplésbe, nyilatkozatba... aztán már bánhatják...
Ez - sajnos - nem hogy nem etikus, de egyenesen nagyon disznó újságírói magatartás! :mad:

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006. júl. 25. 21:43 

Aki lemaradt volna a vasárnapi naplóról, az most bepótolhatja. :-(
Elevenen megégetve, megerőszakolva

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006. júl. 25. 16:11 

Én elsőre csak a felét birtam megnézni. Szörnyű szavakat nem találok rá. Legszivesebben őket is ugyanilyen eljárásban részesiteném. A linket reagálásként raktam be, hogy mi emberek mindennel kegyetlenül bánunk. Igaz bizonyos csoportok.
Ja elfelejtettem odaírni hogy 18 év alatt nem ajánlot.

"A tűzben az az érdekes, hogy alattomos - lopakodik, nyalakodik, aztán a válla fölött hátranéz, és kiröhög. És gyönyörű is, a rohadt életbe. Mint a naplemente, ahogy vörösbe borít mindent maga körül."
/Jodi Lynn Picoult/

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006. júl. 25. 15:54 
csizmás kandúr

tűzoltó24 írta:
Álatokkal hogy is bán az ember?
http://www.peta2.com/takecharge/swf/fur_farm.swf
Nézzétek meg és majd gondolkodjatok...

:-(

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006. júl. 25. 15:27 

Jaj, valamelyik topikban már utaltam erre a videóra, csak nem mertem linkelni, mert nagyon brutális...csak erős idegeknek!

Erre nincsenek szavak...egyszerűen nem tudom megfogalmazni, hogy mit érzek... :-( csak szégyent, hogy ember vagyok, hogy abba a fajtába tartozom, aki ilyenre képes... :-(

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006. júl. 25. 13:00 

Álatokkal hogy is bán az ember?
http://www.peta2.com/takecharge/swf/fur_farm.swf
Nézzétek meg és majd gondolkodjatok...

"A tűzben az az érdekes, hogy alattomos - lopakodik, nyalakodik, aztán a válla fölött hátranéz, és kiröhög. És gyönyörű is, a rohadt életbe. Mint a naplemente, ahogy vörösbe borít mindent maga körül."
/Jodi Lynn Picoult/

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006. júl. 24. 22:59 

Ez ugyebár az ártatlanság vélelme!
Senki sem tekinthető bűnösnek mindaddig, amíg büntetőjogi felelősségét a bíróság jogerős határozata nem állapította meg.

Természetesen nem védeni akarok senkit, a bűnös igenis bünhődjön tettéért.
Olvastam valamelyik újságban egy cikket, amiben azt írta a szerző, hogy ilyet emberrel nem teszünk. Állattal sem. Egysejtűvel sem. Legfeljebb azzal, aki ilyenre képes. Mélységesen egyet kell értsek vele...

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006. júl. 24. 10:20 

Tisztelt maestro!
Én olvastam egy cikket régebben. Az volt benne, hogy egy teherautó soförje elütütt egy nyugdijjas nénikét. MIndenk öt vádolta az ujság lehozta a nevét is, az utcabeliek kiközösitweték stb. Egy hétig birta szegény, család se ált ki mellette. Kiment az erdőbe és felakasztotta magát. Halála után 1 nappal megtalálták az elütött áldozat végrendeletét, és kiderült, hogy az öngyilkosság e megoldását választotta az a személy. Az igazság késön derült ki, így sajnos a soför is meghalt.
A tanusság az, mig nem bizonyitott a dolog nem kell előre elitélni. Nem védem őt, de ezért nem etikus a név kiadása...

/Jodi Lynn Picoult/

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006. júl. 24. 10:06 
Szent Tömlő őrzője

maestro írta:
Megerőszakolták és felgyujtották a lányt

Hm érdekes dolgok ezek.
A sértett nevét ki lehet irni, az elkövetőét nem. Ez etikus?

Az "elkövető" csak akkor bűnös is, ha a bíróság azt jogerősen kimondta/kihírdette/elítélte. Talán ezért...
A rosszabb az lenne, ha ártatlanul vádolnák és a valódi bűnös megúszná!

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006. júl. 24. 9:54 

maestro írta:

Hm érdekes dolgok ezek.

Egyetértek Harleyval! Tegnap a naplóban nyilatkoztak.
Amúgy benne van az elkövető neve is, ha az!? :shock: :cool:
Idézet:
A tizenöt éves makói K. Andrást azzal gyanúsítják, hogy két napja brutálisan megerőszakolta majd felgyújtotta a magyarcsanádi Pénzes Henriettát, aki azóta válságos állapotban fekszik a kórházban.

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006. júl. 24. 9:21 
Szent Tömlő őrzője

Feltételezem, hogy a szülők hozzájárultak, hiszen a nevüket, arcukat vállalva nyilatkoztak is.

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006. júl. 24. 9:18 

Hm érdekes dolgok ezek.

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006. júl. 18. 13:03 

Érdekes dolog ez a fotózás!
Sok képet és videót készítettem kárhelyeken, és valószínű még fogok is!
Akkor amikor az ember megörökíti ezeket a pillanatokat, nem a médiának csinálja,hanem saját magunk okulására! Majd a következő hasonló esetnél ebből tanulva, jobban és gyorsabban tudjunk dolgozni!
Ha a médiához eljut, onnantól kezdve a szerkesztő dolga, hogy mit mutat meg!
Lehet, hogyha a legsokkolóbb képeket látnák a civilek, kicsit jobban odafigyelnének, lehet.....!
Ki is lehetne tenni roncsokat, balesetveszélyes útszakaszokra, kicsit brutálisnak tűnik az ötlet, de lehet, hogy a gyorshajtók, és nem hivatásos közúti autóversenyzők, kicsit másképp látnák a dolgokat!
Minden képet megnéztem már itt a honlapon, és szerintem egyik sem volt sokkoló!
Az, hogy a képeknél nem kerülheted el a vér látványát, az abból is fakadhat, hogy ugye egy balesetnél, pláne, ha súlyos sérüléssel jár, a jármű belseje, az esetek többségében igencsak véres!
Szóval, most is azt mondom, ha velem történne valami, igen is mutassák meg a többi kollégának, hogy milyen balfék voltam, vagy a másik,aki ezt tette velem, az milyen balfék volt!
Sérülés mindenkit érhet tűzoltót, mentőt, rendőrt, és civilt is!

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006. júl. 17. 23:06 
hamutipró

Itt egy cikk, az etikátlanság egyik iskolapéldájáról:

Nemzetközi botrány a haldokló Diana fotójának publikálása miatt

A ti oktatófilmjeitek egyáltalán nem ez a kategória szerintem... főleg, hogy azok nem jelennek meg tömegmédiumokban...

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006. júl. 17. 21:53 

No igen.
Sajna hiába a legjobb tankönyv, az csak az alapokat adhatja. A többit a nagy betüs ÉLET produkálja hozzá.

Ami a korrektséget illeti, hát ez nelkül nem lehet csinálni. Az a minimum, hogy el tudja dönteni az ember, mit ad ki a kezéből, kinek, és főleg hogyan. Amit emlitettem meg Pozsár papa emlit az gyakorlatilag 1 CD re került. Az meg a legjobb helyen van :)

Nyugi főnök tudod kelthecc hajnalban is 8-) (ugyis visszakapod) :-D

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006. júl. 17. 21:42 

Sziasztok!

Érthető mindegyik "oldal" álláspontja. Bennem akkor is felmerül efféle dolog, mikor tanulóként odaállok a "nagy öregek" mellé "bámészkodni", mások baját megfigyelni... Ha nagyon ki akarjuk hegyezni, akkor lehet, hogy ez is súrolja a határt...
DE! Kell! Mert tankönyvből nem lehet mindent megtanulni. Menni kell, látni, csinálni, tanulni, esetleg mások hibáit észrevenni, elemezni, visszanézni....szóval egy percig sem kérdőjelezem meg ezek szükségességét. Természetesen itt csak a korrekt, minden egyebet tiszteletben tartó dokumentumokra gondolok(nem szennylapok és társaik!!!)

Üdv: Eszt

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006. júl. 17. 8:17 

Kedves Barátom!

Amikor ilyen esetben fotózol, filmezel pontosan tudod, hogy soha és sehol sem fog megjelenni az anyag, hiszen pontosan tudod, hogy mi a cél.

S mégegy! Ilyenkor nem a haláltusát és nem a haldoklót fotózod (fotóztad) hanem a beavatkozást, a küzdelmet és ezt pont azért teszed, hogy legalább a közetkező eset áldozata kevésbé legyen áldozta.

Az ilyen "belső használatú" anyag más kategória - szerintem.

ui: Szükségünk van rá! Úgyhogy lécci csináld tovább...

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006. júl. 16. 23:19 

Idézet:
Van azonban egy szabály, amit még a háborús tudósítóknak is tiszteletben kell tartaniuk: a halál fényképezhető, de a haldoklás nem.

De mi van akkor:
Ha kint a helyszinen fotózol, még él a sérült, de tisztában vagy vele, hogy esélye sincs arra hogy életben maradjon? Ennek ellenére csinálod tovább a dolgod, mert tisztában vagy vele hogy egy olyan oktató anyag lehet belőle ami a maga nemében páratlan? Mert élesben látni lehet ahogy azért küzdenek mentősök, tűzoltók, hogy mégis életben maradjon a sérült? Pedig talán mindenki tudja hogy hiába minden?

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006. júl. 16. 21:31 
hamutipró

Ami a sokkolást illeti, az a háborúk, balesetek, stb. képeinek, képsorainak közlése kapcsán vetődik fel. A szerkesztőnek érdemes átgondolnia, hogy a képek leközlésének milxen következményei lehetnek, és az alapján tompítani. (Itt ez szerintem korrektul megtörtént.) De: "a médiában ábrázolt bánat haragot ébreszt azokban, akik szerint a bánat magánügy." (Matthew-Rivers)
+ adalékként néhány egyéb médiaetikai szabály: Azzal különösen vigyázni kell, hogy az áldozat(ok) arcát megmutatjuk-e vagy sem, hiszen ez személyiségi jogokat is sért. Az újságírót az emberi faj iránti tisztelet is kötelezi. Gondoljunk arra, hogy belőlünk - civilekből - is lehet áldozat, és alighanem a mi hozzátartozóinknak sem esne jól, ha így látnának a címlapokon. A halott arcának lefotózása túlságosan öncélú, hatásvadász eljárás, szakmailag és emberileg is ritkán indokolható... :-( Amennyiben a sokkolás tárgyilagos, és a szerkesztőnek komoly célja van vele, indokolható lehet. (Pl. a boszniai háborúba való beavatkozáshoz a végső lökést valószínűleg a realista fotók adták meg.) Az ilyen képek mellettt már nehezebb közömbösen elmenni, és meg is teszik a hatásukat. Ha néhány emberben felvetődtek azok a gondolatok, mint masodperc hozzászólásában, már nem volt hiábavaló... Van azonban egy szabály, amit még a háborús tudósítóknak is tiszteletben kell tartaniuk: a halál fényképezhető, de a haldoklás nem.
Ezek tehát a maximális keretek; de ha egy fotós lelkiismerete szigorúbb ennél, az nem feltétlenül baj...

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006. júl. 16. 16:57 
parázspörgető

Sziasztok!

Minden hírt megnézek, mióta tudom, hogy van ez a honlap, és még egyszer sem volt az az érzésem, ami a kereskedelmi TV-kből nagyon gyakran árad, a szenzáció hajhászása. Rövid tényszerű leírás ált. a balesetről, kitakart, vagy jól beállított fotók, ez a feladata az információ átadására elhivatott embereknek, itt ezt meg is "csinálják", sosem jutott még eszembe ITT járva az etikátlan vagy nem etikus kifejezés...(lehet, hogy elfogult vagyok? szerintem nem...)
Üdv: Betti

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006. júl. 16. 16:23 
tömlőszállító

Úgy gondolom a Lánglovagok egyszer sem közölt morbid képeket, nem úgy tapasztaltam, hogy a tűzoltóportál a búlvárlapok közé tartozna, melyek gyakran az etikai dolgokat félresöpörve közölnek le hátborzongató képeket. Úgy gondolom a Lánglovagok.hu, mint tűzoltóportál minden esetben megadta a tiszteletet az elhunyt tűzoltó kolléga emlékének. Sajnos az utóbbi időben egyre több ilyen eset volt...

Sajnálatos ami történt, ez kétségtelen. De önmagában is minden baleset sajnálatos, főleg azok ahol az ártatlanok halnak meg. Ahogyan most is. És miért? Miért vezetnek az emberek felelőtlenül? A mikrobusznak a fél eleje hiányzik, szabályosan leszakíthatta a Toyota oldalát... ha már nem lehetett megmenteni a hölgy életét, talán valaki a képek láttán tanul az esetből ( vagy hiú remény...?) és nem csak ebből, hanem ami az M3-ason, vagy Balatonkenesén történt szintén tegnap. Hova sietün kennyire?

Bízom benne, hogy a súlyosan sérült bicskei tűzoltó minél hamarabb felépül!

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006. júl. 16. 15:16 

Megértelek, de értem Maestro-t is.

Sokszor kérdezik tőlem a tűzoltók, hogy egy adott kép kikerülhet-e a netre, és mindenáron azt akarják nézzem meg.

Én meg ilyenkor dúlok-fúlok. Nem a főnöknek kell cenzornak lennie, hanem szerintem egy rendező elv lehet ilyenkor. Éspedig:
Képzeld el, hogy a te hozzátartozód, barátod van ott (vagy az ő autoja, lakása), ha ekkor is kitennéd a képet, akkor mehet, de ha nem, akkor nincs helye a nyílvánosság előtt...

Nem az empátia, de a személyes érintettség, az érzelmi érintettség csalhatatlanul megmondja, hogy miként teszek helyesen... szerintem.

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006. júl. 16. 14:24 
csizmás kandúr

Amint láthatjátok a bemutatkozó oldalon én is fotózással foglalkozom, és a tűzoltók munkája nagyon közel áll a szívemhez, ez tölti ki az életem nagy részét. Valahogy akkor is morbidnak érzem ezt a szituációt. Nekem is van a fotóim között olyan, amit azért nem adok át senkinek mert sérti az etikámat és inkább megtartom magamnak. Nem szándékom vitát nyitni a témában, csak érdekel mások mit gondolnak a dologról.
Mindenesetre köszönöm a hozzászólásaitokat...

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006. júl. 16. 13:20 
tömlőszállító

Gyerekek!

Maestro kollégának maximálisan igaza van... Mindenki a körülményektől függetlenül végzi a feladatát, még akkor is, amikor pl. ne adj Isten egy kollégámat kell kivágnom az autóból. Persze jobban összeszorul a szív, de akkor is úgy kell végeznie mindenkinek a dolgát, mint azt a minden napokban. Hidd el, egy balesetnél sem könnyű néha, mindenkinek mag vana feladata: és a fotós és az újságíró is dolgozik. És beszámol róla.

Én úgy fogalmaznék, hogy itt nem etikáról van szó... Mert akkor ezzel az erővel bármelyik balesetről szóló hírt sem lehetne fotóval közölni, mert ugye ott is emberek halnak, sérülnek meg... Itt is egy EMBER hunyt el, és az csak nehezíti a dolgot, hogy kolléga. Hidd el, aki épp fotózta a kollégája balesetét (mert neki ez volt a dolga), biztos, hogy jobban megremegett a fényképező a kezében...

De erről Maestro jobban tudna mesélni, nekem a fesz-vágó hangja lenne kétségbeejtőbb ilyenkor :(

Vissza a tetejére

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 27 hozzászólás ]  Oldal 1, 2  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]