Merre tovább ÖTE-k?

A katasztrófavédelmi rendszer felépítése, szervezeti egységek, általános témakörök.
Válasz küldése
P/20
tűzokádó sárkány legszörnyűbb rémálma
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: P/20 » 2003. ápr. 29. 19:05

Madáchtól én is megtanultam az általad említett bölcsességet, de én mást vallok: "Gondolkodj globálisan, cselekedj lokálisan!". Amit állítok azt majdnem mindenben kipróbáltam, lemodeleztem. Az ÖTE-vel nem lehet mit kezdeni. Nem fogják a 89. évi II. törvényt, vagy az Alkotmányt módosítani úgy, hogy beleírják, hogy kivéve az ÖTE.
szincsfe
pernyekergető

Merre tovább ÖTE-K?

Hozzászólás Szerző: szincsfe » 2003. ápr. 29. 5:47

Üdv mindenkinek!
Almera: Igazad van, de a tűzoltó társadalom tehetne róla, hogy ne így legyen, hiszen a MTSZ a "szövetségek szövetsége", ami azt jelenti, hogy a "Megyei SZövetségek" szövetsége. Hol vannah tehát a megyei szövetségek? Vagy Ők is ludasak benne? De ezek a kérdések inkább a "Merre tovább Magyar Tűzoltó Szövetség" témakörhöz tartoznak. Javaslom, hogy indítsuk el!
Royal: Alapnak elég, hiszen mindenki onnan indult.
P 20: Én ismerem az anyagot, legalább úgy, mint te. Ha megpróbálsz kibújni a saját bőrödböl, még a kérdésekre is tudsz választ adni. Erre lennék kíváncsi! Az ÖTE(T)-n kellene segíteni a jelenlegi strukturában,-ha lehet,- ez az én alpvető véleményeltérésem a tiedtől. Ezt ma nem adjuk meg az ÖTE-k nek, sem a MTSZ, sem a LÖTOSZ, különösen nem a HÖTOSZ. Akkor mit akarunk? Vagy mi sem vagyunk jobbak a deákné vásznánál? Ismered: "A tett halála, az okoskodás!"
Mindenkinek!
Aktivizáljuk már magunkat, hogy tényleg ne belterjes legyen a vita!
Üdv:
szincsi
Almera
lángterelgető

Merre tovább ÖTE-k

Hozzászólás Szerző: Almera » 2003. ápr. 28. 21:49

Szincsfének:

Ismereteim szerint -sajnálatos módon - az MTSZ-nek az nincs amit vastag nagybetűvel szedtél. Olybá tűnik még nagyon sokáig kell HÖTOSZ és LÖTOSZ is!
Roland
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Roland » 2003. ápr. 27. 21:43

Dunaföldvár ÖTE írta:Roland!

Szorítunk, hogy mindened jól alakuljon.
Úgy gondolom szükség van az ilyen elhivatott emberekre, csak ne múljon el az első kudarc után a lelkesedésed!
Köszi Dunaföldvár és mindenki 8)
Remélem így lesz minden ahogy írtad!
Royal
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Royal » 2003. ápr. 25. 8:54

szinfcse: -nem a 40 órásra gondolok, az szerintem kevés.
P/20
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: P/20 » 2003. ápr. 25. 8:07

Szincsfe! Registráltasd magad a www.lotosz.hu oldalon az aktualitásoknál és töltsd le a témárol készült tanulmányt!
szincsfe
pernyekergető

Merre tovább ÖTE-k?

Hozzászólás Szerző: szincsfe » 2003. ápr. 25. 4:16

Remélem kipihentük magunkat, s így folytathatjuk!
Royal: A képzésnél arra gondolok, hogy a 40 órásból 30 óra munkaidőn kívül is megoldható, a 10 órát pedig az ÖTE állja. Ennek szervezését a Magyar Tűzoltó Szövetségnek kell végezni, a Megyei Szövetségeken keresztül.
Ha úgy érzed, mint a vita kezdeményezője, néha adhatsz egy rövid összegzést.
P 20: Lassan kezdünk közös nevezőre jutni. Nézzük kérdésenként.
1.) Így elfogadom az időnormát, de nem úgy, hogy 15 Km-s köröket rajzolunk a Tűzoltóságok köré s ezzel letudom a házifeladatot! Ha a többiek is egyetértenek ezzel, akor egy OK jól jönne!
2.) Az "arany középutat" szeretném ha közösen megtalálnánk. Az elvekben már egyetértünk. Jöhet a gyakorlati megoldás.
3.) Én a tartalomról írok, te pedig a formáról. A formával egyet értek (TESTÜLET!), de tartalommal a közösség vezetői tölthetik meg, hiszen az Ő érdekük a rájuk bízott KÖZÖSSÉG biztonsága. Tehát az ÖTE -közfeladatot ellátó egyesület (testület)- Ez szerintem az a pont, amely megkülönbözteti a "galambász egyesület"-től.
4.) De ahol tudsz, szólhatsz az érdekében. Azért még ötleteid lehetnek?
5.) Jogilag is megállja a helyétaz együttműködés, ha a szándékok tisztességesek!
Csöglei Pistabácsival értek egyet a jövőt illetően. Tehát: ÖTE vagy ÖTT - ÖT - HÖT - Megyei Központ - Régió. Vulgárisan: 10 perc - 25 - 40 - 55 - 70 perc. Ez így egy kissé sérti a jelenlegi struktúrát, de legalább mutatja az utat.
Almera: Remélem ez a gondolat fog elterjedni a rendszerben, s akkor nem lesz szükség a HÖTOSZra, a LÖTOSZra, hanem megmarad a feladatait ELLÁTNI TUDÓ, ARRA ALKALMAS VeZETÉSSEL RENDELKEZŐ, POLITIKAILAG ELISMERT, AKTÍV Magyar Tűzoltó Szövetség.
Üdvözlettel:
szincsi
Royal
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Royal » 2003. ápr. 18. 13:09

szinfcse: -Én nem vetem el a "vonulási dijat", de nem kifejezetten erre gondoltam., hanem amig az önkéntes elmegy kiképzésre, addig kellene potolni a kiesést, a csekket mindenkinek fell kell adni, ebben gondolom mindenki egyettért.
P/20
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: P/20 » 2003. ápr. 18. 12:56

Szincsfe:
Én nem kérdésekre adtam választ, azt hiszem ezt ki is emeltem, hanem feldobtam néhány megállapítást. Ítam is, hogy a kérdésekre majd később reagálok. Ezek a megállapítások annak a bizottsági munkának képezi a vitat tárgyát, amiről te is tudsz.
Konkrétan: Minden település kötelező feladata legyen a tűzvédelem. Ebben nincs vita közöttünk. Az időnorma nem álságfos, csak akkor, ha úgy van megállapítva. Ha azt mondjuk, hogy 10 percen belül meg kell érkezzen, ez elég jól körülhatárolja a szűk vonulási körzetet valamint azt, hogy minden településen legyen, mert ha éppen tűznél van akkor mikor fog kiérkezni...
Sőt a nagyobb településeken, ahol jelenleg 1 hivatásos tűzoltóság van kénytelen lesz örs rendszert kialakítani, mert máshogy nem fér bele az időnormába. Szervezeti formát egyetlen tűzoltóságnál sem jelenítek meg, mert az egy kialakult struktóra, kialakult jogszabályi háttérrel. Ezeket el is lehet felejteni. Beszéljünk tűzőrségekről pl.
2. Sajnos nem. Ha nem határozzuk meg, hogy mit értünk első beavatkozáson, akkor széles spektrumban fognak változni a megoldások. Pl. Józsi bácsi kerékpárral és porraloltóval, illetve a középkategóriás gépjárműfecskendő 6 fős kiképzett tűzoltóval. Ebben kellene egy jó köuéputat megtalálni és deffiniálható módon körülírni. Ha a mostani 119-est vesszük alapul, 8 percen, illeteve 10 percen belül kell elhagyni 4 fővel a laktanyát. Akkor a 10 percen belüli elérési idő is csak a tűzoltóság szűk környezetére korlátozódik. Én egyébként egy B-s jogsival vezethető gyorsbeavatkozó szerre gondolnék, amit 2 esetleg 3 fő működtetni tud és elsőnek beavatkozásra alkalmas. Tehát megint egyről beszélünk.
3. Ezzel is egyetértek. Egy helyen sántít csak a dolog. Az egyesületi törvény megváltoztathatalna korlátai. Jogilag az ÖTE=a galambász egyesülettel. Mi tudjuk, hogy ez nincs így, ezért kell az ÖTE státuszát rendezni. Javasoltam a köztestületet (testületet) mint FORMÁCIÓT, mely nem keverendő össze a működési területtel, meg a körzetközpontossággal. AZ ÖNKORMÁNYZAT TŰZVÉDELMI SZERVEZETE.
Royalnak írt megjegyzéseddel is egyetértek. Egyszer elmesélem a nálunk alakalmazott rendszert. Én is azt mondom, hogy az önkéntesség nem ingyenességet kell hogy jelentsen.
4. ponthoz nincs hozzáfűzni valóm.
5. Talán itt tér el leginkább a véleményünk. Meglévő szervezetből indulsz ki és ez hiba. Bíróság előtt nem tud megállni semmi féle megállapodás, mert nem tisztázottak a ÖTE, ÖT jogi helyzete. Az említett anyagnak vannak nagyon jó elemei. A települések besorolásának az elva kiváló. Mankót ad a struktúra kialakításához. Csöglei Pista bácsionak is nagyon jó gondolata volt az, hogy a védelmi szinteket osztályozta, miszerint helyi védelem (ÖTE) területi védelem (HÖT,ÖT) regionális védelem (nagy HÖT és mentőbázisok) Vannak nagyon jó és ötvözhető gondolatok.
ALMERA: Természetesen ismerem a koncepciót. Most ott tartunk vele, hogy négy bizottság kibontja és a megvalósítást kidolgozza. 1. pont A tűzoltás és műszaki mentés váljon kötelező önkormányzati feladattá. 2. A gazdasági élet szereplőire ki kell terjeszteni a tűzvédelmi kötelezettséget. 3. Önkormányzati általános irányítás és szakmai felügyelet. 4. A lakosság optimális mentő tűzvédelmének megteremtése.
Az egyik bizottságban én is benne vagyok és azért közvéleménykutatok a neten.
Almera
lángterelgető

Hozzászólás Szerző: Almera » 2003. ápr. 18. 11:02

Uraim!
A tűzvédelem komplex ügy, nem választható szét az önkéntes, a hivatásos, a létesítményi, a civil szervezetek, önkormányzatok stb.
Az MTSZ, a LÖTOSZ és a HÖTOSZ elnökei aláírtak egy tervezetet, a Magyar Köztársaság Tűzvédelmi koncepciója címmel. Ahogy az itt folyó vitában ill. véleménycserében, a megoldásokra gyakorlatilag válaszok születtek. Aki ezt ismeri, annak kiváncsi lennék a véleményére, illetve arra, hogy a leírt célok eléréséhez mitt kellene tenni valamennyiünknek?
Hivatásos lévén tudom, hogy a normális hivatásos nem féltékeny az önkéntesre, ahol nem így van az csak kivétel ami erősíti a szabályt!
Ahogy már írtam, a normális demokráciákban együtt, egymás mellett dolgoznak a hivatásosok és az önkéntesek, egyik sem helyettesítheti a másikat. Ami meg pl. az önálló működési területet illeti,egyetlen önkéntes tűzoltóság sem képes a "területét" önállóan "megvédeni, de a kisebb hivatásos sem!
Mindenkinek Kellemes Húsvéti ünnepeket!
szincsfe
pernyekergető

Merre tovább ÖTE-k?

Hozzászólás Szerző: szincsfe » 2003. ápr. 18. 3:42

Üdvözöllek benneteket!
Royal: Bocs, de össze akartam rázni a gondolatokat.
P 20: Már megint "felülről szervezzük" a rendszert. Én szándékosan nem foglalkozok a "hívatalos" állásponttal, mert hallani akarom mi az "alulról jövő " vélemény. Most nézzük a kérdésekre adott válaszaidat.
1.) Az időnorma álságos és megtévesztő, mert ez csak addig működik, amíg a riasztható szerek a laktanyában vannak. A település MINDEN lakóját (és annak vagyonát!), minden időben legbiztonságosabban HELYBEN lehet megvédeni. Ennél jobb módszerről még nem győztek meg! Ez az "európai út" is! Tehát: minden településen kell lenni tüzoltó szervezetnek, melynek "legolcsóbb" formája az ÖTE. (H mesterségesen nem drágítjuk meg! Remélem ebben egyetértünk.
2.) A 3 pontban ugyanarról írsz, csak másképp és nyakatekertebben.
Egyszerüen azért van szükség ennek a felvetésnek a tárgyalására, mert jó és hatékony és olcsó szerek vannak alkalmazásban, de nincsenek rendszeresítve. Gondolok itt Kisújszállás, és Balatonboglár magasnyomású berendezéseire, P 20 motoros permetezőjére, és lehet hogy még jónéhány ötlettel elő tudtok rukkolni, amely nem kerül 10 - 15 millióba, és mégis HATÉKONYAN MŰKÖDIK.
3.) Ma már kevés az ÖTE működéséhez nány tenniakaró ember és a megfelelő adrenalin szint. Ezt helyben meg kell szervezni. A közösség vezetőire hárul ez a feladat. Ez nem galambász egyesület. Ezért a kis csapat vezetését a közösség vezetőinek kell felvállalni, s a kulcsembereknek az önkormányzat intézményeinél kell munkát biztosítani, mert csak így biztosítható a gyors riaszthatóság, és munkából való távollét problémájának a megoldása. Ahol ez így van, ott most is jól működnek az egyesületek. Pl: Győr-Sopron-Moson megye. Ez az én véleményem, de lehet hogy ti tudtok jobbat is.
Royal: A kiesett keresetet "vonulási díj"-jal lehet pótolni, de honorálni lehet minden vonulást is. (Az önkéntesség nem jelenti feltétlenül azt, hogy a vonulásért nem adok ellentételezést!) Még mindíg olcsóbb 30 - 40 alkalmat fizetni, mint egész évben fizetést adni.
4.) Az ÖTE működésének pénzügyi fedezetét elsősorban az önkormányzatnak kell állnia, de hogy ez ne legyen tulzottan megterhelő biztosítani kellene számukra kedvezményes hitel (10 év, alacsony kamat) lehetőségét. A biztosítók zsebébe is jobban bele lehetne nyúlni. (Németország 8%, nálunk 1%. Európába megyünk nem!) Pályázat útján és helyi adományokból is lehet pótolni.
Royal: Működő és vonuló ÖTE-nek kell a pályázati pénzt adni!
5.) Ma a legtisztább forma az, hogy az ÖTE, a helyi Önkormányzat és az illetékes HÖT vagy ÖT háromoldalu együttműködési megállaposász köt, s ennek alapján az előzőleg vázolt problémák megoldódnak.
P 20: Ne másoktól várjuk a majdani megoldást, hanem próbáljunk végre tenni is. Most csak az időt húzzuk a kölönböző fejtegetésekkel, hogy a jelenlegi formációt minél hosszabb ideig konzerváljuk. A félelem az, hogy jól működő ÖTE-k esetében kevesebb HÖT-re lesz szükség. A harc ezért dúl!
Vágyainkat és igényeinket az anyagi lehetőségekhez kell szabni. Ezért nem használható az említett anyag sem, ami egyébkénz már rég a múlté!
Na ennyit az ünnepek előtt.
Mindenkinek boldog Húsvéti Ünnepeket!
Üdvözlettel:
szincsi
Danka János
Szent Tömlő őrzője

Hozzászólás Szerző: Danka János » 2003. ápr. 17. 19:58

Sziasztok!
Néhány nap KOK-ozás után csak most tudok reagálni.
Örülök, hogy hozzászólásommal sikerült egy kis pezsgést vinni a téma megvitatásába. Én tényleg nem tartom magam e téma értőjének, csak véleményem van (bocs!). Hivatásos vagyok, ezt a "létformát" ismerem - egész jól.
Nem felbosszantva senkit :lol: mégis úgy gondolom, hogy a probléma rákfenéje az önkormányzatiság. Almera - miután megnyugodott - lentebb azt írja, hogy amíg az önkormányzatok meg nem erősödnek anyagilag, addig állam bácsi támogassa meg egy kicsit őket. Jogos igény, de mi a különbség akkor a mostani helyzethez képest? Akkor lesz önkormányzatiság, ha a feladat mellé a megfelelő bevételek is oda fognak befutni (az adók elsősorban). Ekkor az állam nagyrészt "kiszállhat" a tűzvédelemből. Persze csak nagyrészt, mert abban tökéletesen egyetértek Pernyetipróval, hogy valami iránymutatóra azért szükség van. Már csak a miheztartás végett is :wink:
A szívem egyik csücske a tűzvédelem, de nem gondolnám, hogy a legfontosabb feladata az önkormányzatoknak ezt a területet "rendbe tenni". Vannak ennél jóval fontosabb dolgok elmaradva - sajnos.
Mindezek dacára a tűzoltás-műszaki mentést én is szeretném összönkormányzatinak látni, csak éppen aktuálisnak nem érzem most. Ettől még "agyalhatunk" rajta.
P/20
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: P/20 » 2003. ápr. 16. 23:34

Egyenlőre a feltett kérdésekre, kérdéscsoportokra nem reagálok, inkább nézzétek meg ezt:
"A védelmi rendszer megváltoztatása
Az új védelmi rendszer megalkotásánál a következő eljárási menetet javaslom:
Induljunk ki a feladatból: védeni az embert (a település állandó lakóját)
1. Meghatározni azt az időnormát, amit optimálisnak tartunk. támaszkodhatunk a nyugati tapasztalatokra (8 percen belüli segítség), a cseh tapasztalatokra (10 percen belüli segítség), de mondhatjuk azt, hogy mi egy magyar normát állítunk fel, ami a 15 percen belüli segítség.
2. A meghatározott optimális elérési időt struktúrába foglalni.
3. Meghatározni, hogy mit értünk első beavatkozáson, ehhez milyen technikai, személyi paramétereket kell rendelnünk, azaz legalább milyen paraméterekkel rendelkező szervezetet kell létrehozni, hogy működőképes legyen.
4. Ez a szervezet mennyibe kerül? Hány ilyen szervezetet kell(lene) létrehozni az országban? Országosan mennyibe kerül? Mennyibe kerül 1 polgár védelme? Az átvállalt feladattal arányos finanszírozás meghatározható.
5. Az elméletet átültetni a földrajzi valóságba.
6. Településeket védelmi szint alapján besorolni (Gáti Zoltán-Száray Zoltán-Bankó Lajos anyaga a Felő-Ausztriai tűzvédelmi törvény kooptálása, 23/2002. A tűzvédelem középtávú fejelsztési koncepciója MTSZ)
7. Jelenlegi tűzoltósági (HÖT és ÖT) struktúra átültetése
a. Szervezeti változtatásokra javaslat
b. ÖTE jogi helyzetének rendezése
c. Önkormányzati intézményirányítói társulási formáció vizsgálata
8. Szükséges jogszabályi változási javaslatok megtétele
9. Finanszírozási rendszer kidolgozása
10. Működési terület, RST újraszervezése, átértékelése"
Royal
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Royal » 2003. ápr. 16. 22:08

P/20: -ezt a köztestület gondolatott légyszíves fejtsd ki, meg hogy lehetne egy ÖTE egy HÖT-nek raja?

Én is foglalkoztam hasonló gondolattal, de sötét fülekre találtam.
Sokszor a riasztás x2-es + Royal, a 2-esen vannak ketten, a 26 a TV, a royal meg melózik. 10 riasztásból min 2-nél csak royal van mert nincs másik szer /mindenki van valahol/, ilyenkor hogy teszik jogtisztává?

Szincsfe: -amiket kérdéseket összeállitottál, többségében már megtettük a forum kezdetekor. /nem támadolag mondom/.

Az én véleményem szerint:
1, ha van pár jó ember egy településen akik segíteni akarnak és tesznek érte, támogatni kellene őket!
2, ezt nem az illetö ÖTE-nek kellene meghatározni/finanszirozni, csak fenntartani.
3, csak toborzással, csak azokat felvenni tagnak aki vállalja a kiképzést, s neki a kiesett időt rendezi valaki, mivel a családot elkel tartani.
4, helyi erőböl, pályázatból és semmi esetre sem felvállalni a régi csodákat. PERSZE EHHEZ AZ IS KELLENE, HOGY NE VAKOK ÉS GYENGÉN LÁTÓ NYUGDIJASOK VIGYÉK EL A "BM" IDEVÁGÓ PÁLYÁZATAIT.
5, minimum köztestület, vagy valami új forma, ami ezt biztosítja.
szincsfe
pernyekergető

Merre tovább ÖTE-k?

Hozzászólás Szerző: szincsfe » 2003. ápr. 16. 21:30

Uraim!
Szeretném egy kicsit összefogottabbá tenni a vitát. Jó lenne, ha az alábbi kérdéseket szépen sorba megvitatnánk, s akkor kialakulna a megálmodott kép az ÖTE-ről, és a magyar tűzoltóság egész rendszeréről.
Javaslatom a következő:
Először: - Szükséges-e az, hogy minden településen legyen ÖTE?
Okszerüségét az adja, hogy a tűz "helyben keletkezik".
Kettő: - Milyen legyen az ÖTE minimális technikai felszereltsége?
Okszerüségét az adja, hogy a jelenleg rendszerben álló felszerelések
méregdrágák, nehezen kezelhetők, alkalmazásuknak sok korlátja van.
Három: - Hogyan szervezhető meg az ÖTE személyi állománya úgy, hogy
működése biztosított, riaszthatósága magas szintű legyen?
Négy: - Miből termthető meg az ÖTE-k felszerelésének pénzügyi fedzete?
Öt: - Hogyan biztosítható a jelenlegi jogi környezetben a hatékony
működés?
Vagy ezek megvitatásához nyissunk új témát?
Üdvüzlettel:
szincsi
Pernyetipró
tűzkakas-idomár
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Pernyetipró » 2003. ápr. 16. 20:41

Furcsálom, amik Földváron vannak. Felétek nem úgy van, hogy bemegy a jelzés a HÖT-re? Ott leveszik, lerisztják a szeeket. Mikor a híradós becsukja utánuk a kapukat, feladja a jelzést a megyére. A megye is leveszi, majd riaszt titeket. Nálatok is leveszi az ügyeletes, és kiriasztja a többieket. Mert ha így van, akkor a megye a ludas a le nem riasztásotokban. A HÖT pk. nem vesz részt a folyamatban.

P/20 fejtsd ki légyszives mégegyszer részletesen, hogy a jelenlegi jogszabályok alapján hogyan lehetne megcsinálni a terület nélküli köztestületet, és ez mit jelentene az önkormányzatnak, és az ÖTE-nek.
otetk20
kapacsmester
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: otetk20 » 2003. ápr. 16. 20:00

Figyelmesen olvasom a leírtakat, de nem találom a megoldást ez is lekellene írni. Vagy legalább javasolni, legyen az hivatásos vagy önkéntes.

Almera: figyelmedbe ajánlom ezen a topikon korábban írt tanmesémet !

tk20
P/20
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: P/20 » 2003. ápr. 16. 17:12

Royal: Nekem volt egy javaslatom, de mindenki felvette a sündisznó bőrt rá. Tehát mégegyszer: Köztestületté kell alakulni. Nem feltétlenül kell hozzá a működési terület vállalása. Másik megoldás, hogy betagozódik a működési területen lévő HÖT vagy ÖT kötelékébe. Nem veszti el önállóságát, de örs jelleggel oda tartozna, mint annak a tűzoltóságnak egy egysége. Ennyi.
Royal
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Royal » 2003. ápr. 16. 16:38

Almera: nemtom milyen beosztásban vagy, bár szerintem sokakat érdekelne...

Hogyan is tarthat be a PK az önkéntesnek, a válaszom egyszerü: mindenhogy!
Dunaföldvár Ötének igaza van és aki volt önkéntes elismerheti nyugodtan, hogy amit a tűzoltóságon /nem mindenhol!/ sok kis ember hatalmas bürokráciával kezel, azt egy telefonnal és baráti hangnemben is ellehet végezni, anélkül, hogy az önkéntes még azt is megbánná, hogy segíteni akart!
Royal
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Royal » 2003. ápr. 16. 16:29

P/20 kérdezte: "Másik kérdésem, hogy szerintetetk hogyan lehet jogilag az ÖTE tagja, tiszségviselője tűzoltásvezető? Mert ugye most nem lehet."

Nos végül is ezen rágcsálodunk pár hónapja, egy értelmes megoldás kellene rá...
P/20
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: P/20 » 2003. ápr. 16. 14:57

Pernyetipró: Miért csak a HÖT kiérkezéséig lehet TV az ÖTE megfelelően kiképzett és tapasztalt embere? Ez alsóbb-felsőbbrendűséget jelent. Van olyan ÖTE, ahol a fővárosi TCS vezetője is tag és vonul. Aztán kijön az elsőnek érkező HÖT főtörzs és átveszi a tűzoltás irányítását?
Másik kérdésem, hogy szerintetetk hogyan lehet jogilag az ÖTE tagja, tiszségviselője tűzoltásvezető? Mert ugye most nem lehet.
DÖTE
Szent Tömlő őrzője

Hozzászólás Szerző: DÖTE » 2003. ápr. 16. 12:50

Pernyetipró: szívemből szóltál teljesen. Ez mind jogos amit felvetettél, csak a fejekben kén egy picit változtatni.
Akkor most megkövetek mindenkit, és ELNÉZÉST KÉREK A KOPTEROZÁSÉRT!

Almera: hidd el, hogy egy kisstílű városi parancsnok könnyen tönkre tudja tenni a szomszéd település ÖTE-jét. Hogyan? Nem riaszt. A 20 km-re lévő HÖT kiért, elolt mire a helyi ÖTE kiér. A lakosság: az X Tp. emberei eloltják mire a helyiek odaérnek, mi a frnacnak nekünk ÖTE? Az állandó piszkálás, szélmalomharc a legerősebb embert is hidd el, hogy egy idő után teljesen felőrli és kikészíti.
Pernyetipró
tűzkakas-idomár
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Pernyetipró » 2003. ápr. 16. 12:38

Na! Hogy tényleg belterjessé válljon a vita, én is hozzászólnék.

Tényleg nem szerencsés egy bemutakozást kirohanással kezdeni. Természetes dolog, ha valaki élesen reagál rá. Másfelől a kopterozást inkább hagyjuk. Utálom.

Abban mindannyian egyetértünk, hogy az ÖTE-ket fejleszteni kell. Én úgy látom, hogy tisztességesen csak egy homogén szervezet tud működni. Ez még a jelenlegi központosított szakmai irányítás mellett sem működik, még a hivatásosok között sem. Minden Tp más és más. Igaz, még az elfogadható határon belül. Félek, ha a felső kontrol megszűnne, akkor egy kaotikus állapot lenne. Az egyes jogszabályok és útmutatók értelmezései között még nagyobb eltérés lenne.
Példa: Tudok olyan II-es szervezési kategóriába sorolt HÖT parancsnokról, aki az új Tűzoltási Szabályzatot úgy értelmezte, hogy levehet az I.-es szerről 1 főt, ha az segítségnyújtásra megy. Végül a megye felvilágosította. Ha ez nem történt volna, ha ilyen kontrol nem volna, akkor ők most 1+4 fővel vonulnának segítségnyújtásra, az előírt helyett. Egy ilyen rossz értelmezés befolyásolhat egy káresetet.
És ez csak 1 példa volt. Számtalan más lenne, ha nem fognák össze felűlről a dolgokat.
Szóval szerintem ebben a nagy önkormányzatiaskodásban is kellene egy szerv, aki összefogja, szervezi a dolgokat. Az más dolog, hogy nem szabadna rátelepednie a tűzoltóságokra. Meg kellene szűntetni ilyen baromságokat, mint azt, hogy HÖT nem riaszthat ÖTE-t. Lehet, hogy azon a két percen múlik, hogy valakit az annyival előbb kiérkező ÖTE élve hoz-e ki. Nonszesz az, hogy tőlünk elvárnak 2 perc riasztási időt, és máshol meg betoldanak ugyanennyi késést.
Talán elindult valami. Az új Tűzoltási Szabályzatban már le van írva, hogy a HÖT-ök riasztják egymást. Eddig ezt is a megye csinálta, legalábbis nálunk. Remélhetőleg hamarosan még normálisabb riasztási rendszer lesz.
A másik dolog, hogy valóban erősíteni kellene jogszabályokkal az ÖTE-ket. Az az ÖTE tag, aki rendelkezik megfelelő iskolával, lehessen tűzoltásvezető a hivatásosok kiérkezéséig. Az ÖTE-k szakami képzését, utánképzését rendszeresebbé kellene tenni. Ezt igazán csinálhatnák a megyék. Vannak ott elegen.
Almera
lángterelgető

önkormányzatiság

Hozzászólás Szerző: Almera » 2003. ápr. 16. 10:24

Royalnak!
Nem hiszem hogy egy városi pk. így bele tudjon avatkozni az önkéntesek ügyeibe. Ha a faluban van pár rátermett és kitartó ember, őket nem lehet lenyomni! Segíteni azokon lehet akik maguk is akarnak valamit!
Almera
lángterelgető

önkormányzatiság

Hozzászólás Szerző: Almera » 2003. ápr. 16. 10:18

Hogy még érthetőbb legyek:
Át kell venni /visszaállítani/ az osztrák vagy német rendszert.
Minden település kötelező közszolgáltatási feladata legyen a tűzoltás műszaki mentés!
A forma nem perdöntő, a tűzoltók szakmai képzettsége és a technikai ellátottság a fontos. Amíg az önkormányzatok anyagilag meg nem erősödnek, az állam támogassa a tűzoltóságokat az adóforintjainkból!
Ha képzett az önkéntes irányíthasson tűzoltást, a jogszabályváltoztatás gyerekjáték ha a politikusok akarják!!
Válasz küldése