Merre tovább ÖTE-k?

A katasztrófavédelmi rendszer felépítése, szervezeti egységek, általános témakörök.
Válasz küldése
DÖTE
Szent Tömlő őrzője

Hozzászólás Szerző: DÖTE » 2003. dec. 06. 11:36

T P/20!

Szerinted tényleg jól szabályozza az ötv a tűzvédelem kérdését? Ismerek jónéhány polgármestert aki úgy gondolja (és szerintem jogilag rendben van, bár nem vagyok jogász), hogy akkoe is eleget tesz a jogszabálynak, ha a Pol. Hiv. elé ki rak egy vödröt tele vízzel.
Na ehhez mit szólsz?

Üdv!

DÖTE
útkereső
hamutipró

Hozzászólás Szerző: útkereső » 2003. dec. 06. 11:07

T.P/20!
Izlések és pofonok persze különböznek, de szerintem sok mindennek nevezhető az Ötv. tűzvédelemmel kapcsolatos szabályozása csak tökéletesnek nem. Persze, ha csak a 8.§(1) bekezdését nézzük, akkor nincsen semmi baj, hiszen:
"A települési önkormányzat feladata a helyi közszolgáltatások körében különösen: a településfejlesztés, a településrendezés, az épített és természeti környezet védelme, a lakásgazdálkodás, a vízrendezés és a csapadékvíz elvezetés, a csatornázás, a köztemető fenntartása, a helyi közutak és közterületek fenntartása, helyi tömegközlekedés, a településtisztaság biztosítása; gondoskodás a helyi tűzvédelemről, közbiztonság helyi feladatairól; közreműködés a helyi energiaszolgáltatásban, a foglalkoztatás megoldásában; az óvodáról, az alapfokú nevelésről, oktatásról, az egészségügyi, a szociális ellátásról való gondoskodás; a közösségi tér biztosítása; közművelődési, tudományos, művészeti tevékenység, sport támogatása; a nemzeti és etnikai kisebbségek jogai érvényesítésének a biztosítása; az egészséges életmód közösségi feltételeinek elősegítése."

Eddig rendben is lennénk csakhogy van egy (2) bekezdés is, mely szerint:
"Az (1) bekezdésben foglalt feladatokban a települési önkormányzat maga határozza meg - a lakosság igényei alapján, anyagi lehetőségeitől függően -, mely feladatokat, milyen mértékben és módon lát el."

Ha durván fogalmazok, akkor a (2) bekezdés gyakorlatilag agyonüti az (1)bekezdésben leírtakat, ha enyhébben, akkor azt mondom, hogy erre alapozni egy megbízható védelmi rendszert felelőtlenség.

Az persze igaz, hogy a (3) bekezdés szerint:"Törvény a települési önkormányzatokat kötelezheti arra, hogy egyes közszolgáltatásokról és közhatalmi helyi feladatok ellátásáról gondoskodjanak. "

Amennyiben csak a tűzvédelmi törvényt módosítanák, akkor elletmondás keletkezne két törvény között, amely további feszültséget keltene. El lehet ütni persze ezt azzal, hogy ugyanazon témakörben megjelenő későbbi szabályozás a hatályos, de ez a mindennapi jogalkalmazói munkában sem érvényesül automatikusan.
Nézetem szerint tehát nemcsak a tűzvédelmi, hanem az önkormányzati törvényt is módosítani kellene, mégpedig úgy, hogy a tűzoltási és műszaki mentési kötelező közszolgáltatási feladatok ellátása bekerülne jelen 8.§.(4) pontjában található kötelező feladatok közé.
P/20
tűzokádó sárkány legszörnyűbb rémálma
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: P/20 » 2003. dec. 05. 23:41

Ja, elfelejtettem. Miért is kellene az ötv-t módosítani? Ha valami jól szabályozza a tűzvédelmat akkor az az ötv.
P/20
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: P/20 » 2003. dec. 05. 23:39

Döte: én csak tüzet oltó egyesületekről beszélek. A Soroksári és Erzsébeti Tűzoltó Egyesület már sajnos a multé, de érdekvédelemre alakult.
Ötetk20. Az önkéntes tűzoltóságnak van működési területe, a nem önkéntes tűzoltóságként működő köztestületnek meg nincs. De lehet. Ennyi.
otetk20
kapacsmester
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: otetk20 » 2003. dec. 05. 19:59

P/20 nem értem miért kell köztestület és köztestület (ÖT) között kölönbséget tenni.
Régebben leírtam, talán a legelső lépés az önkormányzati törvény módosítása lehetne. Ugyis mondhatnám elég nagykorúak, hogy felelősen dönthessék el, megveszik vagy maguk csinálják. +

tk20
Keleti front
slagmester

Hozzászólás Szerző: Keleti front » 2003. dec. 05. 18:07

Mifelénk már volt olyan probléma -lehet hogy máshol is- hogy jelzés szerint ég 20 m2 avar. Á, elég az ÖTE, minek kocsikázzunk 30 km-t. De 100%-ra el tudja dönteni, hogy nem kell tűzvizsgálat? Legtöbbször igen. De biztos hogy ismeri a jogszabályt, azokat az eseteket, amikor KELL vizsgálni? (másnap valaki szól, hogy a nyárfáján leégett a kéreg, neki ezt valaki fizesse ki). Öték, ne sértődjetek meg, mikor suliban voltam a KOK-on, akkor is vitáztunk ÖTE tagokkal ( akik civilben hivatásosak voltak), de van ilyen ÖTE és olyan ÖTE, meg ilyen HÖT és olyan HÖT. A itt megszólaló ÖTE tagokkal és szimpatizánsokkal gondolom nem lehet baj hivatástudat terén, ITT LÓGNAK A FÓRUMON ÁLLANDÓAN! :lol:
Akit megsértettem, annak fizetek 1 sört azon a találkozón, amire elérek, bár lassan repcsivel kell utaznom, kétszer átszállva...
Mindent nem tudtam kifejteni, mert éhes vagyok, meg nem akartam regényt írni, úgysem találok kiadót...
DÖTE
Szent Tömlő őrzője

Hozzászólás Szerző: DÖTE » 2003. dec. 05. 16:49

P/20!

TV jogkör: de az. Az egyesületeknél igencsak jogos igény. Őrületes pazarlásnak tartom, hogy 100 m2 avartűzhöz, amire bőven elegendő az ÖTE kivonul Paks 1,2. Mire kiérnek úgyis eloltjuk. Az ilyen kérdéseket valahogy szabályozni kéne.
Amúgy én is hallottam már fővárosi önkéntes tüzoltó egyesületről nemcsak Royal. Ne kérdezd melyik részen. Asszem valahol Dél-Budán.

Üdv!

DÖTE
P/20
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: P/20 » 2003. dec. 05. 16:42

Tisztelt Kollegák!
Köszönöm a véleményeket a témában!
Péter: Persze, hogy nem kardinális a kérdés, de az egésznek része és az egész részekből áll össze. Nem is az a fontos, hogy lehet-e tűzoltásvezető vagy nem, hanem, melyik szervezeti forma alkalmas tűzoltásre és műszaki mentésre a legalacsonyabb szinten. (Értsd: helyi szinten és nem minőségileg a legalacsonyabb. csak mielőtt belém köttök)
otetk20: struktúrákról beszélsz. Most a működési területet ne keverjük bele, mert az egy lehetőség. Maradjuk az alapjognál, jelen esetben a Ptk-nál. Arról van szó, hogy az egyesület 10 magánszemély magánügyében létrejövő szervezete, amit az alapszabálya értelmében szabadon szabályozhat. A köztestület megalakítását törvény rendelheti el közfeladat végzésére. Ha arról beszélünk, hogy minden település kötelező közszolgáltatási feladata legyen a tűzvédelem, azt vagy önkormányzati intézményi, vagy köztestületi formában lehet moldani. Önkormányzat és egyesület közötti polgárjogi szerződéssel nem.
Keleti front: láds Pozsárkának írt véleményem.
Royal: Milyen öte van a fővárosban? Az átalakulásnak nincs költsége, az adminisztratív lépés.
Dunaföldvár Öte: Mégegyszer: a köztestület és az önkéntes tűzoltóság nem ugyan az. Attól, hogy Dunaföldváron köztestületi formában működne a tűzoltóság csak annyi változna, hogy az önkormányzatnak címzett feladatot elláthatja.
Katasztrófális: Meg fogom nézni a sporttörvényt, kösz az infót. A tűz esetben a feladat címzettje az önkormányzat. A feladat végrehajtását intézménnyel (HÖT) vagy köztestülettel tudja megoldani. Egyesülettel megoldahtja-e? Abban kellene megállapodni, hogy a tűzoltás és a műszaki mentés közfeladat-e, vagy nem. Ha nem az, hajrá egyesület, ha az, hajrá köztestület.
A TV jogkör gyakorlása azt hittem az öte-k részéről felmerült igény, hiszen mindenhol ezt hallom. Mégsem?
katasztrofális

Hozzászólás Szerző: katasztrofális » 2003. dec. 04. 15:12

P/20:
1. Ez a kijelentés szerintem nem igaz ilyen formában. (Lásd "Öték helyzete ma" topik.) A tűzvédelmi törvényben kellene kiteljesíteni a tűzoltó egyesületekre vonatkozó konkrét működési szabályokat. Mielőtt egyből rávágnád: azt nem lehet, mert ott van a 89. évi II. tv., tanulmányozd például a sportról szóló törvényt, amely kimondja: A sportegyesületre a Ptk., valamint az egyesülési jogról szóló 1989. évi II. törvény rendelkezéseit e törvényben foglalt eltérésekkel kell alkalmazni. Törvény tehát meghatározhat egyesületre vonatkozóan a 89. évi II. törvénytől eltérő szabályozásokat is. Ezeket az eltérő szabályozásokat kellene beépíteni a ttv-be, és kimondani: az önkéntes tűzoltó egyesületekre a Ptk., valamint az 1989. évi II. tv. rendelkezéseit a ttv-ben foglalt eltérésekkel kell alkalmazni.
Vagy vegyük például a mentőtevékenységet: az OMSZ-en kívül bármilyen szervezet végezhet mentési tevékenységet – függetlenül szervezeti formájától – ha megfelel a vonatkozó személyi és tárgyi feltételeknek, és rendelkezik az ÁNTSZ által kiadott működési engedéllyel.
Úgy tűnik föl, csak a tűzoltó egyesületek részére okoz gondot az egyesületi forma, az ő esetükben kezelhetetlen probléma ez.
Az tűzoltó egyesületek szempontjából egyébként szerintem az a legnagyobb gond, hogy nem minősülnek tűzoltóságnak.
2. A köztestületi formát nem erre a célra találták ki. (Lásd különböző kamarák.) A köztestületi formát a Magyar Tűzoltó Szövetség részére tudnám elképzelni. A ttv-ben elő kellene írni, hogy a tűzoltási és műszaki mentési tevékenységet csak köztestület tagjaként lehet folytatni. Ez a köztestület lenne a Magyar Tűzoltó Szövetség. A különböző jogköröket az MTSZ kapná meg, és működtetné az egész rendszert a kamarákhoz hasonlóan.
A mostani szabályozásban több olyan ellentmondást érzek, ami a köztestületi jellegből fakad, pl:
A köztestület csak közcélok érdekében hozható létre. A köztestületnek minden esetben közfeladatot kell ellátnia, amely állami vagy önkormányzati feladat.
A köztestület létrehozásával ez a feladat már nem minősülhet állami, önkormányzati feladatnak, a tűzvédelmi törvény mégis azt mondja ki:
A tűzoltás és a műszaki mentés azon önkormányzatok kötelező közszolgáltatási feladata, amelyek készenléti szolgálatot ellátó hivatásos önkormányzati vagy önkéntes tűzoltósággal rendelkeznek. A hivatásosok esetében ezzel nincs is semmi gond, hiszen ők az önkormányzat intézményei. A köztestületi tűzoltóságok esetében viszont az önkormányzat csak mint alapító vesz részt, nem fenntartója a köztestületnek.
A tűzoltásvezetői jogkörrel kapcsolatban: azt hiszem, ez a legkisebb probléma, ami a tűzoltó egyesületeket sújtja. Nem látom annak gyakorlati jelentőségét, hogy nem rendelkeznek a tűzoltó egyesületek tagjai ezzel a jogkörrel.
DÖTE
Szent Tömlő őrzője

Hozzászólás Szerző: DÖTE » 2003. dec. 04. 9:49

Hali!

Egyetértek az előttem szólókkal! Most mindenki hirtelen alakuljon köztestületté? Ki a fene állja az anyagi vonzatát? Ki finanszírozza a parancsnoki állomány képzését? És a beosztottiét? Mert az OKF meg az MTSZ nem fogka, az hot zicher! :?: :?:
És mi lesz a ma működő ÖT-okkal? Meg az egyesületekkel?
:?: :?:
Üdv!

DÖTE
Royal
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Royal » 2003. dec. 04. 8:31

P/20: és mi lesz pl a fővárosban müködö egyesületekkel? mert vidéken mégcsak átalakulunk, de fent? nekik kapuzárás? Vagy egyáltalán ki fogja ennek az átalakulásnak a költségét állni?

a tv bevállásával kapcsolatban csak az OKF-nek kellene felvállani, hogy az öte pk-k és őteh-k ki legyenek képezve, ez lehet egy előírás is!!! Aki nem teljesíti az, váltson pályát!
Keleti front
slagmester

tűzoltásvezetés

Hozzászólás Szerző: Keleti front » 2003. dec. 03. 22:18

Függetlenül attól, hogy valaki hivatásos, létesítményi, köztestületi, vagy katasztrófális :lol: , és jogosult a tűzoltás vezetésére, szerintem akkor jár el okosan egy kárhelyre kiérve, ha felméri a helyzetet, és úgy látja, hogy a szolgálat-parancsnok -vagy aki addig is vezette a melót- jobban ért hozzá mint ő, akkor "közreműködik", együtt dolgoznak, és nem okoskodik. Ezt a csúnya, hosszú mondatot ilyen későn már nem fogalmazom újra. Ez azért szerintem sok helyen működik, aki érzi, hogy bár joga van, de tapasztalata nincs, jobban jár, ha arra bízza, aki már látott tüzet (pl. TV-ben, rádióban stb.)
otetk20
kapacsmester
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: otetk20 » 2003. dec. 03. 19:48

P/20 nem tudom milyen indítasás hatására teszd fel a kérdésedet.( nem illik mögöttes gondolatokat megfogalmazni, de.....)
Vegyük alapul a ÖT megalakítását. Létre jön a szándék és porosul az elképzelésekkel valamint a követelményekkel (ideális) Megkell alapítani a köztestületet. határidőket megtartva vélhetően megkapja egy év múlva a működési területet is, de már a szervezeti forma alapján működik. Mégsem kapja kijelőlt működési területet. akkor most megszüntetjük, fent tartjuk?????
Ha a kérdésed igazi értelmét keresem akkor, úgy is gondolhatom, hogy nem egyesület legyen a forma hanem köztestületakkor milesz a jelenlegi ÖT-kel -> csak nem hivatásos lesz......

tk20
Pozsárka

Hozzászólás Szerző: Pozsárka » 2003. dec. 03. 16:05

Kedves Pista! (P/20)

Bocs, de szerintem egyenlőre nem az az országos kérdés, hogy a jogszab. hogy viszonyaul a tűzoltás vezetéshez!

Hanem: a tűzoltás vezetője a szükséges képességekek bírtokolja-e?
Ha igen, nosza! Ha nem (és bocs, de sajna még ez az álltalános...) még valakiben kárt tesz. Az őszinte buzgalom nem elég... Hát ne tegye!

Őszintén kívánom: legyen minél több képzett és hozzáértő ÖTE és/vagy ÖT tűzoltás vezető! (az sem "baj", ha Ybl-s)

Üdvözlettel: HPéter
P/20
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: P/20 » 2003. dec. 02. 22:50

Kérem az ÖTE tagok véleményét az alábbi gondolathoz:
1. Az egyesületi forma nem alkalmas a tűzoltásra és műszaki mentésre.
2. Helyette köztestületet kellene alapítani, mely nem keverendő össze a jelenlegi önkéntes tűzoltóság szervezettel, mely szintén köztestület. Tehát nem kell minden esetben működési terület kapással párosulni
3. A Ptk jelenlegi szabályozása az egyesületre és a köztestületre az alábbi:
Ptk.
61. § Az egyesület olyan önkéntesen létrehozott, önkormányzattal rendelkező szervezet, amely az alapszabályában meghatározott célra alakul, nyilvántartott tagsággal rendelkezik, és céljának elérésére szervezi tagjai tevékenységét. Az egyesület jogi személy.

65. § (1) A köztestület önkormányzattal és nyilvántartott tagsággal rendelkező szervezet, amelynek létrehozását törvény rendeli el. A köztestület a tagságához, illetőleg a tagsága által végzett tevékenységhez kapcsolódó közfeladatot lát el. A köztestület jogi személy.
(3) Törvény meghatározhat olyan közfeladatot, amelyet a köztestület köteles ellátni. A köztestület a közfeladat ellátásához szükséges - törvényben meghatározott - jogosítványokkal rendelkezik, és ezeket önigazgatása útján érvényesíti.
(4) Törvény előírhatja, hogy valamely közfeladatot kizárólag köztestület láthat el, illetve, hogy meghatározott tevékenység csak köztestület tagjaként folytatható.
(6) A köztestületre - ha törvény eltérően nem rendelkezik - az egyesületre vonatkozó szabályokat kell megfelelően alkalmazni.

Ettől a pillanattól kezdve nem lenne probléma a tűzoltásvezetői jogkör
Viskovics Károly
tűzkakas-idomár

Hozzászólás Szerző: Viskovics Károly » 2003. szept. 03. 16:20

Úgy tűnik igen.
Tudom nem helyes minden esetben a sajtóban megjelenő információkat megalapozott tényként kezelni, de a Tűzvédelem c. folyóirat ez évi 7. számában, a hetedik oldalon megjelent cikk valami ilyesmire utal. A cikk címe legalább is megtévesztő. A szerző záróvizsgát említ, de azt, hogy önkéntes tűzoltó parancsnoki bizonyítványt kaptak-e a végzősök vagy nem, az a cikkből nem derül ki. Ha kaptak, akkor az legalább is nem szerencsés (hogy mást ne mondjak, a jogszabály "meghágódott"). Arra azért kíváncsi lennék, hogy tényleg alkalmasak lettek a tűzoltás irányítására?
Azt remélem, hogy nincs másról szó, minthogy (sicc) a cikk címe egy kicsit hangzatosra sikeredett. Azt mindenképp követendőnek -és a tűzvédelem ügyét jól szolgáló példának tartom - hogy egy felsőoktatási intézmény fakultációban lehetőséget teremt tűzvédelmi ismeretek elsajátítására.
P/20
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: P/20 » 2003. szept. 03. 14:19

Miért Karcsi? Adott ki más is?
Viskovics Károly
tűzkakas-idomár

Hozzászólás Szerző: Viskovics Károly » 2003. szept. 03. 12:43

Üdv mindenkinek!

A hátha valaki még nem ismeri ... vicc mottójára.

Az önkéntes és létesítményi tűzoltóparancsnoki tanfolyami végzettségről szóló bizonyítványt (minden más, akár lapértesülésből származó információval szemben) érvényesen a BM KOK, illetve jogelődjei adhatnak, illetve adhattak ki.
Danka János
Szent Tömlő őrzője

Hozzászólás Szerző: Danka János » 2003. aug. 11. 21:11

Sziasztok!
Akkor nézzük csak, hogy merre is tovább ÖTE-ek.
Abban egyetértünk, hogy a jelenlegi szabályozás mentén az ÖT-gá válás az első lépések fő célja.
Mert: ahhoz, hogy ÖT lehessen, egy sor dolognak meg kell felelnie (erről már rengeteget írt többek között P/20 is). Én nem a jogszabályi/alapítási oldaláról közelíteném meg, mert ahhoz egyáltalán nem értek.
Először is kell egy csapat. Egy jó csapat. Óriási munka - sok idő. Ehhez nem kell állam bácsi vagy önkormányzat feltétlenül, bár szerintem meghatározó, hogy mennyi főállásút tudnak/kell alkalmazni. (Ha pl. van a településen egy nagyobb vállalkozás, ami munkát ad helyben és mivel a góré szíve csücske a tűzoltóság, ezért elengedi mindenhová a fiúkat, ráadásul a polgármester sógóra, ezért aztán az önkormányzat is nyomja a csapatot - no ekkor kevés főállású kellhet. Akkor most ébresztő :lol: )
A többi esetben szerintem fontos, hogy "sokan" legyenek. Egyrészt biztosítják a riaszthatóságot, másrészt húzó emberek lehetnek.
Aztán ezt a csapatot folyamatosan oktatni kell. Folyamatosan. Sokat. Olyanoknak, akik ezt tudják is. Ott, ahol csak lehet. Olyanokat, akiket érdemes is (a lelkesedés itt már kevés lehet).
Igen fontos, hogy a vezető egy nélküle is önálló vezetői gárdát alakítson ki (ne legyen egyszemélyi a dolog, mert egy fránya vírus romba döntheti az álmoktat :wink: ).
Na, talán ennyi a személyi résznek.
P/20
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: P/20 » 2003. aug. 09. 9:45

Dj: Csak megnézed a topik címét: Merre tovább ÖTE-k? - erre nem adunk választ. Ismerjük a kiindulási állapotot, ismerjük a célt, de oda sok, kanyargós és zsákutcákkal tarkított út vezethet. Az ÖTE-nek pedig most a második lépésre lenne szükségük. Ezért csak vitatkozzunk (beszélgessünk) tovább, hátha kikerekedik valami!
Danka János
Szent Tömlő őrzője

Hozzászólás Szerző: Danka János » 2003. aug. 09. 5:24

Sziasztok!
P/20: min vitatkozunk? Az előző az egyike azon (kevés :D )hozzászólásaidnak, amelyiknek minden egyes szavával egyetértek.
Az előző mondatom következmény nélküli :wink: .l
P/20
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: P/20 » 2003. aug. 08. 21:33

DJ. Hogy ezek az osztrákok, németek, svájciak, szlovének, csehek, szlovákok, lengyelek, stb milyen naívak! Csak mi, magyarok vagyunk fasza gyerekek. Ismerd meg hazádat mozgalom: Hova csomagolsz Géza? Tűz van az egyik faluban, 50 perc még odaérünk, viszek valami olvasnivalót is...
Szatmárcsekei templomtűz: 36 km-re van a működési terület szerinti tűzoltóság és 75 km-re a segítségnyújtásra érkező másik.
Vagy nálatok a három Bakony... kezdetű települést mennyi idő múlva éritek el? Nézd csak meg az RST-t.
A minden település védelme nem most lesz megoldva az tény. Az is tény, hogy most van egy állapot (ami nem jó) és ezen lehetne változtatni. Itt lenne nagy szerepe a társulásoknak, az örsrendszer kialakulásának, mert ez egy organikus folyamat lenne, melynek a vége a minden településen (vagy legalább is majdnem minden településen) működő tűzoltóság.
Danka János
Szent Tömlő őrzője

Hozzászólás Szerző: Danka János » 2003. aug. 08. 20:36

Sziasztok!
P/20: nem csodálkozom, csak konstatálom: még mindig nem értünk egyet teljesen. Bár túl nagy eltérés sincs szerintem.
1. Szerintem is le kell fedni a fehér foltokat (ellátatlan területek ~15 perc).
2. Én sem szorgalmazom, hogy ezek feltétlenül HÖT-ok legyenek (tényleg sokba kerülnek, de tegyem hozzá rögtön, hogy egy megfelelő létszámú főállásúval "felszerelt" ÖT se lesz ám ilyen olcsó).
3. Igen fontos az időtényező, de én legalább ilyen fontosnak tartom, hogy a csapat jól felkészült, képzett, önmagát folyamatosan továbbképző legyen (ez nem megy máról holnapra, és ne a saját csapatod vagy még jónéhány más ÖT csapatából indulj ki, mert ehhez a szinthez - és legyek gonosz, ez még mindig nem egy HÖT szintje - sok idő és fáradtság kell).
4. Egy ÖT-nál (ÖTE-nél) igen meghatározó a vezető személye, ha igazi húzó ember, akkor nincs gond, ha nem az, akkor az egész nem ér túl sokat, mert nem munkahelye senkinek, hogy valami kis jó értelembe vett "kényszer" dolgozzon benne. Az ilyen aktív vezető kiesése a csapat összeomlását is jelentheti.
5. Abban a kérdésben, hogy a tűzvédelem legyen-e az önkormányzat feladata, alapvetően nincs köztünk vita. Legyen. Soká lesz hozzá elég pénz, de legyen.
Azt viszont, hogy az a hosszútávú cél, miszerint minden önkormányzat tartson fenn saját tűzoltóságot (írtál ilyet), azt naivitásnak tartom (van rá jobb szavam is, de azt most nem írnám le :wink: ).
P/20
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: P/20 » 2003. aug. 07. 17:31

Kedves Danka János! Az általad írt felvetés és összehasonlítás alapjában véve rossz. Mivel egyféle a káreset, csak egyféle tűzolktóról beszélhetünk. Ha engem kérdeznek meg, hogy kiben bíznék jobban, a hivatásosban, vagy az önkéntesben, akkor azt válaszolnám, hogy a hozzám közelebbiben. Nem kellene mesterséges megkülönböztetést csinálni, mert a hivatásosok és az önkéntesek között is van szuper és van kritikán aluli is.
Most jöttem haza Ausztriából. Minden településen van tűzoltóság, van ahol több is. Még egy riasztást is láttam. Reggel fél hétkor megszólalt a szíréna és a tűzoltók 4 perc alatt összefutottak és indult a fecskendő. A jelzéstől számítva 10 percen belül az eseténl voltak. Bele gondolok, hogy egy ilyen védelmet Magyarországhon nem sok település és nem sok állapolgár élvezhet.
Danka János
Szent Tömlő őrzője

Hozzászólás Szerző: Danka János » 2003. aug. 03. 17:41

Átjőve a "Sztrájk jog a ..." topicból.
Sziasztok!
Úgy látom odaértünk vissza, ahol én anno beléptem ebbe a témába. Meg találtam akkor jegyezni (és ma is ez a véleményem), hogy a hivatásos tűzoltót alkalmasabbnak tartom jelen helyzetben az állampolgárok védelmére, mint az önkéntest (de ez nem jelenti azt, hogy az önkéntes nem alkalmas). Azzal próbáltam alátámasztani, hogy a folyamatos továbbképzés, a több beiskolázás, a több vonulás stb. ezt erősíti.
Ennek dacára vitatkoznék veletek.
A főállású önkéntes - ha olyan beállítottságú - és a hivatásos között lehet egyenlőségjelet tenni. Gondolom ismertek ti is olyan hivatásost (talán nem is egyet), aki jobb lenne, ha nem lenne közöttünk. Pedig hivatásos...
Akkor talán elképzelhető, hogy vannak olyan főállású önkéntesek, akik képzik, fejlesztik magukat és ne adj Isten, talán "különbek" is lehetnek, mint nehány hivatásos.
Az pedig, hogy most "nyomul" az önkéntes terület, az jelenleg trend és nem is baj. Még igen sokáig a hivatásos terület lesz a meghatározó erő véleményem szerint, de ha egyszer ez megváltozik, akkor is csak az lesz a lényeg, hogy tüzet olthassunk, kapjunk érte fizetést (egyre többet) :wink: , és mindegy lesz, hogy hogyan hívnak minket.
Válasz küldése