* Belépés   * Regisztráció * GyIK    * Keresés
Pontos idő: 2017. aug. 22. 9:04

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]

Hozzászólás a témához  [ 303 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: 112-es segélyhívó
HozzászólásElküldve: 2017. aug. 20. 10:01 
Szent Tömlő őrzője

P/20 írta:
Én is így gondolom. Tehát akik még merünk a fórumra írni, az lenne a feladat, hogy ilyen ne fordulhasson elő. Amikor elkezdtem felpakolni az internetre a téves, pontatlan jelzéseket, azzal is az volt a célom, hogy a rendszerben lévő hibát kiküszöböljük. Sajnos a szakmai párbeszéd 2010 óta semmilyen téren nem működik. Így születnek a torz rendszerek, mart azok, akik belül vannak és látják a hibát, nem mernek szólni. Akik kívül vannak, meg hiába szólnak, mert erőből szakmapolitizálunk. És ez olyan szinten működik, hogy a Honvédelmi és Rendészeti Bizottság ülésén, amikor a bizottság egyik tagja megkérdezte bakoni györgy főigazgatót, hogy hogy is volt az a pomázi eltévedés, a főigazgató egyszerűen hazudott. Ez az eset borítékolta a következő, majd az azt követő és az összes működési anomáliát, mert nem a problémát akarta megoldani a főigazgató, hanem letagadta, illetve hazudott.
A jelenlegi 112 rendszer tűzoltósági segélykérő része le van fojtva. Tudna ez jobban is működni, a technika is meg van hozzá, de szervezésileg le van fojtva. Így a tévedés, a késlekedés kódolva van a rendszerbe. És ezért nem egy operátor, vagy három operátor a hibás.

P/20, erre gondoltál?

Jegyzőkönyv
az Országgyűlés Honvédelmi és rendészeti bizottságának
2012. április 17-én, kedden, 8 óra 36 perckor kezdődően,

„A hívószám egységesítése egy többlépcsős értesítési rendszert vet fel, ami szerintünk nem biztos, hogy hatékonyabb és gyorsabbá válik, mintha helyben befutó értesítést kaptak, illetve hívást kaptak a tűzoltóságok korábban egy-egy tűzesetről. Bár az Európai Unió elvárja a 112-es hívószám bevezetését, de nem tiltja a korábbi hívószámok megtartását.”

„A továbbiakban a kérdéseimet szeretném még megfogalmazni, mégpedig mindenki által ismert a pomázi eset, és hogy az átszervezés következtében a járművek és eszközök áthelyezése miatt felelősséget lehet-e vállalni azért, hogy a jövőben ilyen eset ne forduljon elő, tehát hogy mindenhol el tudják látni a védelmi feladatokat.”

„A pomázi esettel kapcsolatban itt válasszuk külön a dolgot. Volt egyszer egy tűzeset Pomázon, ahol a helyi riasztással kapcsolatos probléma merült föl, és volt egy ettől független felvetés, hogy a Dunakanyar védtelen, és így tovább.
Ami a tűzesetet illeti, azt kivizsgáltattam az illetékes Pest megyei igazgatósággal. Teljesen úgy, ahogy 2003-tól kezdve mindig, most is
a 105-ös segélyhívó a Pest megyei igazgatósághoz futott be, onnan rádión értesítették a szentendrei tűzoltóságot, a pomázi önkéntes vagy most már önkormányzati tűzoltóság híradó-ügyeletese hallotta a rádióforgalmazást, és ráriasztott, tehát téves címet adott meg. A beavatkozás, az önkéntes
vagy önkormányzati tűzoltóság téves címre riasztása a tűzesettel semmilyen összefüggésben nem volt. 2 perccel a tűzeset után, tehát még a riasztás előtt a helyszínre ért a hivatásos tűzoltóság egy beosztottja, aki ott lakik a szomszédban, de már őse tudott az épületbe bemenni, tehát a mentés ilyen értelemben nem szenvedett késedelmet.
A Dunakanyar ügyeiben az előző 8 év során Szentendrét meggyengítették, egy fél rajt elvontak onnan fecskendővel együtt, ezért ennek a megoldása most az, hogy a Dunakanyar öt településével megállapodtam, hogy egy tűzoltó őrsöt hozunk létre, Szentendrének egy hivatásos őrsét hozzuk ott létre az önkormányzatokkal együttműködésben, és akkor ez a dolog
megoldódik.”

http://www.parlament.hu/documents/stati ... 204171.pdf

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2017. aug. 19. 0:27 
tűzokádó sárkány legszörnyűbb rémálma

pumpa írta:
Sajnálatos, hogy meghalt egy ember...

De az, hogy mikor halt meg (előtte, alatta, utána), az alap probléma (értsd: 112 anomália) szempontjából teljességgel indifferens.

Én is így gondolom. Tehát akik még merünk a fórumra írni, az lenne a feladat, hogy ilyen ne fordulhasson elő. Amikor elkezdtem felpakolni az internetre a téves, pontatlan jelzéseket, azzal is az volt a célom, hogy a rendszerben lévő hibát kiküszöböljük. Sajnos a szakmai párbeszéd 2010 óta semmilyen téren nem működik. Így születnek a torz rendszerek, mart azok, akik belül vannak és látják a hibát, nem mernek szólni. Akik kívül vannak, meg hiába szólnak, mert erőből szakmapolitizálunk. És ez olyan szinten működik, hogy a Honvédelmi és Rendészeti Bizottság ülésén, amikor a bizottság egyik tagja megkérdezte bakoni györgy főigazgatót, hogy hogy is volt az a pomázi eltévedés, a főigazgató egyszerűen hazudott. Ez az eset borítékolta a következő, majd az azt követő és az összes működési anomáliát, mert nem a problémát akarta megoldani a főigazgató, hanem letagadta, illetve hazudott.
A jelenlegi 112 rendszer tűzoltósági segélykérő része le van fojtva. Tudna ez jobban is működni, a technika is meg van hozzá, de szervezésileg le van fojtva. Így a tévedés, a késlekedés kódolva van a rendszerbe. És ezért nem egy operátor, vagy három operátor a hibás.

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2017. aug. 18. 22:13 
kapocspárkulcs tekergető

pumpa írta:

De az, hogy mikor halt meg (előtte, alatta, utána), az alap probléma (értsd: 112 anomália) szempontjából teljességgel indifferens.

A 112-es anomáliához:
- a félrehallás olyan emberi hiba, amely nem küszöbölhető ki (mert 'az ember nem gép'), előfordult már máskor is és még fog is
- az operátor elmulasztotta összevetni a poligont a bejelentés helyszínével, ami szakmai hiba volt

A további anomáliák:
- a katvéd tevékenységirányítója is félrehallotta a jelző információját (illetve rosszul kérdezte a jelzőt)
- a mentős irányító is félrehallotta a jelző információját

Ők is ott ülnek majd a vádlottak padján (csak jelképesen gondolom), vagy ők tévedhetnek, mint minden ember?

A 112-es rendszer nem viseli el három ember félrehallását és egyikük hibáját.

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2017. aug. 18. 9:56 
kapacsmester

A büntetőeljárás szempontjából nagyon fontos. Az alapprobléma szempontjából sem mellékes, mert akár újból is előfordulhat, és egy mentésnél, emberi élet megmentésnél minden perc számít.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2017. aug. 18. 7:44 
csizmás kandúr

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2017. aug. 17. 17:50 
kapocspárkulcs tekergető

Harley írta:
Az év végéig országosan elérhető lesz a megújult 112-es hívószám - a nap hírei
http://inforadio.hu/belfold/2017/08/16/ ... _hivoszam/

A főigazgató beszélt arról is, hogy az év végére mindenhol elérhető lesz az országban a megújult 112-es hívószám, amelyet hívóazonosító és GPS rendszerrel is elláttak. Kelet-Magyarországon két régióban már tesztüzemben működik az új hálózat.

Hmmm, hát ez így ebben a formában nem igaz.

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2017. aug. 17. 17:42 
kapocspárkulcs tekergető

Lánglovagok írta:

Úgy tudom az elhunyt lánya azt nyilatkozta, hogy a halál miatt következett be a baleset. Gondolom az orvosszakértő azt állapította meg, hogy az út szélén sodródáskor halott volt vagy legalábbis annyira károsodott a szíve, hogy nem lehetett volna rajta segíteni.

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2017. aug. 17. 16:06 
Szent Tömlő őrzője

Az év végéig országosan elérhető lesz a megújult 112-es hívószám - a nap hírei
http://inforadio.hu/belfold/2017/08/16/ ... _hivoszam/

A főigazgató beszélt arról is, hogy az év végére mindenhol elérhető lesz az országban a megújult 112-es hívószám, amelyet hívóazonosító és GPS rendszerrel is elláttak. Kelet-Magyarországon két régióban már tesztüzemben működik az új hálózat.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2017. aug. 17. 10:22 
Szerkesztő

Nyomoznak a 112 tolmácsi félrehallásában

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2017. aug. 15. 21:26 
kapocspárkulcs tekergető

dreszi írta:
A válaszodból pontosan látszik, hogy sohasem fogjátok érteni, miért nem jó irány ez.

Visszautasítom a többes számot, én megértek dolgokat, ha valaki tényekkel támasztja alá amit mond. Ott tartottunk, hogy cáfoltam amit írtál. Erre te exkatedra teszel kijelentést.
Nem vagyok döntéshozó vagy olyan szervezet tagja, aki tudná a szakmai érdeketeket képviselni. Ehhez nektek kell összefogni.
Én megérteni és megértetni-megismertetni vagyok itt olyan dolgokat, amikről nem tudok, illetve amit ti nem ismertek, csak legfeljebb egy picinyke részét, a felszínét. Amiből aztán mindenféle hibás következtetést vontok le.

A mantrákat folyamatosan hiába ismétlitek, változni nem fog semmi, ahogy eddig nem változott.

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2017. aug. 15. 17:28 
kapacsmester

A válaszodból pontosan látszik, hogy sohasem fogjátok érteni, miért nem jó irány ez.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2017. aug. 15. 16:16 
kapocspárkulcs tekergető

dreszi írta:
Nem lehet ennyi fizetésért találni tömegével embert, egyáltalán nem életszerű, hogy annyi olyan ember legyen erre a munkára, aki mentő, tűzoltó, rendőr tapasztalattal is rendelkezik. Abból pedig nagy baj van, ha olyan veszi a bejelentést, aki tüzet, balesetet max. tévében látott. Ettől kezdve sosem lesz életképes a 112, ha teljesen át akarja venni a 105 funkcióját.

Lényegében te is elismered, hogy legalább 2 évnek kellene eltelnie, míg a mostani módszerrel működhetne a 112. Persze akkor, ha nem lenne ott ekkora fluktuáció, ha nem azzal menne az idő, hogy az operátort az ablakból vissza kelljen rángatni, nehogy kiugorjon.

Nana, ne adj a számba olyat amit nem írtam! :)

A két év már régen eltelt, tehát lennének tapasztalt operátorok.
A sajtó által felkapott lufikkal nem szívesen foglalkoznék, mert ezek legtöbbször (ahogy most sem) a lényeges dolgok.
A 105 funkcióját nem akarta soha átvenni a 112, ahogy másik szervét sem. De szükséges a hívásszűrés, az idegen nyelvi kapcsolattartás, a tömeges esetek kezelése, a több szervet egyidejűleg érintő esetek gyors és hatékony kezelése.
Nem kell a három szerv munkáját részleteiben menve ismerni, sem (mentő)orvosnak, sem tűzoltónak, sem rendőrnek nem kell senkinek lenni. Más tudással kell rendelkezni, pl kommunikációs ismeretekkel.

Épp azt írtam nemrég, hogy a hívásfogadás gyakorlatilag olyan sok rétegű munka, hogy külön szakmának is tekinthető, melyre bizonyos készségekkel, képességekkel rendelkezők alkalmasak igazán. Plusz van egy tanulható rész nyilván.

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2017. aug. 14. 20:47 
kapacsmester

Nem lehet ennyi fizetésért találni tömegével embert, egyáltalán nem életszerű, hogy annyi olyan ember legyen erre a munkára, aki mentő, tűzoltó, rendőr tapasztalattal is rendelkezik. Abból pedig nagy baj van, ha olyan veszi a bejelentést, aki tüzet, balesetet max. tévében látott. Ettől kezdve sosem lesz életképes a 112, ha teljesen át akarja venni a 105 funkcióját.

Lényegében te is elismered, hogy legalább 2 évnek kellene eltelnie, míg a mostani módszerrel működhetne a 112. Persze akkor, ha nem lenne ott ekkora fluktuáció, ha nem azzal menne az idő, hogy az operátort az ablakból vissza kelljen rángatni, nehogy kiugorjon.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2017. aug. 14. 20:27 
kapocspárkulcs tekergető

Az ilyen és hasonló helyzetek megoldása igényli a tapasztalatot, illetve a képességet, kézséget. Az sem mindegy, ki milyen (lelki) állapotban végzi a munkát.
Nagyjából 2 év mire valakiből profi lesz. Annak idején a rendőrségi irányítók mondták ezt, pedig ott is tapasztalt, sokéves járőrökből lettek az irányítók.
Ezért rossz, hogy magas a fluktoáció, nem egy sokéves tapasztalattal rendelkező társaságra lehet építeni. A fluktoációnak pedig sok oka van...

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2017. aug. 14. 20:13 
kapocspárkulcs tekergető

szélkakas írta:
Giro írta:
szélkakas írta:
Giro írta:
Lánglovagok írta:

"Egy sokkos ember épp hogy kevéssé tudja mit hívjon (tapasztalat), ezért is vannak azok a táblák, amiket ki kell(ett) tenni: 104- Mentők, 105 - Tűzoltók, 107 - Rendőrség."

Ezt hogy kell érteni? Hol is vannak ezek a táblák? Közterületen és mindenki szeme előtt lebeg? Na ne. De ez egy kicsit erőltetett hivatkozás. Nekem is van tapasztalatom! Az újabbak lehangolóak, mint "jelző" személy mondom, tapasztalat.

Minden közintézményben, munkahelyen, stb vannak ilyen táblák.

Kicsit konkrétabban lehetne ezekről a rossz tapasztalatokról?
Sokadjára is azt mondom, hogy egy rendszert ne meszeljünk már el, mielőtt nem derítettük ki, hogy hol a hiba!

Tapasztalat konkrétan?
Tessék: Tűzjelzés-112, Felveszi egy hölgy,miben segíthetek szöveggel (?) elmondom szakszerűen a tűz helyét (Sopronkőhida külterület), méretét (kb 50 m hosszon), fajtáját (illegálisan lerakott szemét), mit veszélyeztet közvetlenül ( kb. 20 éves fenyves) én honnan látom (Páneurópai Piknik Emlékpark-Sopronkőhida közötti út) merre haladok, és mit mutat nekem a GPS mi az út neve (Pozsonyi út).
Diszpécser válasz, várjon nekem meg kell néznem, hogy (?) Reakcióm, na lássa hölgyem én tűzoltó vagyok és ezért nem szertejük a 112-őt (lehet itt rontottam el valami?). A hölgy felcsattan rendre utasítóan közli, neki ez a dolga! (?)
Aztán szó nélkül átkapcsol máshoz, férfihang veszi fel: bejelentkezés az előbbi, újra elmondok mindent válasz>várjon, kapcsolom a Tűzoltókat. Bejelentkeznek> Műveletirányítás (tehát a megyével beszélek), most azzal kezdem, ki vagyok(név, rang, meg ilyenek) aztán a többi, azonnal mondják köszönjük tudunk róla Sopron már vonul.
Közben én haladok, és a Sopron előtti körforgalomból jön ki az I;II; Víz.
Folyt köv. az egy baleset lesz.

Itt valami nem kerek! Az operátorok nem kapcsolgatják a hívást egymásnak.
De az általad leírt helyzet az, amit többféleképpen meg lehet oldani.
1. Ha az operátor nem tud pontos helyszint megadni, akkor felismeri a helyzetet, és fogja gyorsan lebök valahova a térképen. A jegyzetbe leírja hogy a geokód nem pontos, és beírja szöveges az információt. Küldi az adatlapot, és majd legfeljebb visszahívnak az irányítók.
2. Addig kérdezget, és próbál tájékozódni, amíg
2.A. meg nem találja a helyszínt és utána küldi az adatlapot
2.B. belátja hogy nem jut dűlőre, és az 1. pont szerint csinálja

A baj az, hogy ezt (hogy hogyan járjon el a fenti lehetőségek közül) neki kell eldönteni, illetve hogy utasítás szerint neki pontosan kell geokódolni, a helyszínt megadni (különben morog az irányítás), és erre 3 perce van.
Én biztosan az első módszert követném, ha nagyon nem találom meg, amit keresek a térképen.
De azt is látni kell, hogy ezeket a helyzeteket ott és akkor kell megoldani, miközben utána napokig elemezgetnek egy-egy esetet, hogy mit kellett volna máshogy csinálni.

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2017. aug. 14. 17:16 
slagmester

Giro írta:
szélkakas írta:
Giro írta:
Lánglovagok írta:

"Egy sokkos ember épp hogy kevéssé tudja mit hívjon (tapasztalat), ezért is vannak azok a táblák, amiket ki kell(ett) tenni: 104- Mentők, 105 - Tűzoltók, 107 - Rendőrség."

Ezt hogy kell érteni? Hol is vannak ezek a táblák? Közterületen és mindenki szeme előtt lebeg? Na ne. De ez egy kicsit erőltetett hivatkozás. Nekem is van tapasztalatom! Az újabbak lehangolóak, mint "jelző" személy mondom, tapasztalat.

Sokadjára is azt mondom, hogy egy rendszert ne meszeljünk már el, mielőtt nem derítettük ki, hogy hol a hiba!

Tapasztalat konkrétan?
Tessék: Tűzjelzés-112, Felveszi egy hölgy,miben segíthetek szöveggel (?) elmondom szakszerűen a tűz helyét (Sopronkőhida külterület), méretét (kb 50 m hosszon), fajtáját (illegálisan lerakott szemét), mit veszélyeztet közvetlenül ( kb. 20 éves fenyves) én honnan látom (Páneurópai Piknik Emlékpark-Sopronkőhida közötti út) merre haladok, és mit mutat nekem a GPS mi az út neve (Pozsonyi út).
Diszpécser válasz, várjon nekem meg kell néznem, hogy (?) Reakcióm, na lássa hölgyem én tűzoltó vagyok és ezért nem szertejük a 112-őt (lehet itt rontottam el valami?). A hölgy felcsattan rendre utasítóan közli, neki ez a dolga! (?)
Aztán szó nélkül átkapcsol máshoz, férfihang veszi fel: bejelentkezés az előbbi, újra elmondok mindent válasz>várjon, kapcsolom a Tűzoltókat. Bejelentkeznek> Műveletirányítás (tehát a megyével beszélek), most azzal kezdem, ki vagyok(név, rang, meg ilyenek) aztán a többi, azonnal mondják köszönjük tudunk róla Sopron már vonul.
Közben én haladok, és a Sopron előtti körforgalomból jön ki az I;II; Víz.
Folyt köv. az egy baleset lesz.

szélkakas=(apu szds. 2003. aug. 27. 8:16)= Fejes József aki figyeli, figyelteti, hogy mit írok, teljesen képben legyen!

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2017. aug. 14. 17:07 

Köszönöm a válaszod! A hibát próbálom beazonosítani a rendszerbe. Csatolt fájlokat küldök a másik csatornán.

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2017. aug. 14. 16:32 
kapocspárkulcs tekergető

P/20 írta:
Kedves Giro!
Az lenne a kérdésem, hogy van-e annak technikai lehetősége, hogy az operátor amikor hívást rögzít és a települést beírja, akkor a területileg illetékes tűzoltóságon a pajzson az esemény megjelenjen, gyakorlatilag a jelzés rögzítésével párhuzamosan? Nem riasztás szerűen, hanem nyihog egyet a ló és villog egy felkiáltójel és kiírja az eset jellegét és a települést? Aztán majd valamikor felbőg a tehén.

Most a folyamat (amikor adatlap küldés van): jelző hív - hívásfogadó kapcsolatot létesít - adatokat begyűjt kikérdezéssel - rögzített információt ELKÜLD az irányítás(ok)hoz - további információt közöl, amit az ELKÜLD után szerzett be (ez opcionális persze) - ...

Magyarország bármely pontját meg tudja jelölni a hívásfogadó, nem csak a címmel rendelkezőket. A Pajzs megkap egy pozíciót (geokódot), ebből a megfelelő irányítást kijelöli és oda továbbítja a elektronikus adatlapot, a saját térképére elhelyezi a helyszínt.
Szükséges az az információ a hívás kapcsán, hogy az esemény milyen szerve(ke)t érint, ezért az eseményt kategóriába sorolja. Tehát ez is szükséges információ!
Az ELKÜLD egy olyan döntő pont a folyamatban, amikor az elektronikus kommunikáció elindul a hívásfogadás rendszere és az irányítás(ok) között, magyarán egy gombnyomás, amit kezdeményez a hívásfogadó.

Amit te írtál, az véleményem szerint még ez előtt kellene hogy megtörténjen (ha jól értettem). Ha azt szó szerint megvalósítanánk amit írtál, akkor egy egyszerű mellébökés az esemény kategórizálásánál elindítaná az információ áramlást a Pajzs felé. De mi történne, ha 3mp múlva a kategórizálást javítaná a hívásfogadó?

Azt tudom elképzelni, hogy az előtt a kikérdezés előtt menne el a jelzés, amiben a hívásfogadó a katvéd által megadott kikérdezést elvégezné, aminek a vége a szerek kiválasztása, kijelölése a Pajzsban.

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2017. aug. 14. 16:01 
kapocspárkulcs tekergető

szélkakas írta:
Giro írta:
Lánglovagok írta:

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2017. aug. 12. 23:54 
slagmester

Giro írta:
Lánglovagok írta:

szélkakas=(apu szds. 2003. aug. 27. 8:16)= Fejes József aki figyeli, figyelteti, hogy mit írok, teljesen képben legyen!

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2017. aug. 12. 22:20 

Kedves Giro!
Az lenne a kérdésem, hogy van-e annak technikai lehetősége, hogy az operátor amikor hívást rögzít és a települést beírja, akkor a területileg illetékes tűzoltóságon a pajzson az esemény megjelenjen, gyakorlatilag a jelzés rögzítésével párhuzamosan? Nem riasztás szerűen, hanem nyihog egyet a ló és villog egy felkiáltójel és kiírja az eset jellegét és a települést? Aztán majd valamikor felbőg a tehén.

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2017. aug. 12. 21:47 

Kedves Jánosom! Elviekben igazad van, normális ország, normális döntéshozói szakmai fórumon dolgoztatja ki, vitatja meg és hozza meg a stratégiai döntéseket. Nálunk sajnos ez nincs így. Nem normális országban, nem normális döntéshozók, nem normális kényének vagyunk kiszolgáltatva. Egy döntéshozó odáig jut el, hogy az általunk egy-egy fórumon elmondott panaszáradatok kételkedve hallgatja és nem akarja elhinni, hogy, ennyi pénzt áldoztunk rá és nem a legjobb van kihozva a rendszerből. 8 milliárdért van EDR rádiónk és úgy használjuk, mint a 80-as években az URH-t? Ezt valakinek elmesélem nem hiszi el. Veszünk a 500 csatornás 3D-s internetes tévét, hogy a Kossuth rádiót tudjuk hallgatni rajta. Itt tartunk. Így aki ebbe még nem törődött bele, kénytelen ilyen fórumokon üzengetni, hátha olvassa valaki. Más fórumunk, más csatornánk nincs. És ha a bakondi a zöldre azt mondta, hogy az pedig piros, akkor az bizony piros volt. És volt hivatal, volt kapacitás és volt szakértői csapat, aki még ezt be is bizonyította. Így marad a fórum!

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2017. aug. 12. 18:31 
kapocspárkulcs tekergető

Nem akarok szembe menni a véleményeddel, mert sok dolgot nem szeretnék itt kiteregetni, amiből kellemetlenségek születnének. De pár megjegyzés.
Az első és második kitéteteled szerintem némileg ellentmond egymásnak:
"- ez a fórum nem a részletes szakmai elképzelések ismertetésének helye
- a fórum abban tud komoly segítséget szolgáltatni, hogy bizonyos dolgok értékelését, esetleges módosítását, pontosítását a szakmai szervezetek széles körben egyeztetve elvégezzék"
Most akkor lehet szakmai elképzeléseket itt ismertetni vagy nem? Lehet értékelni egyes megoldásokat, bírálni azokat vagy nem?
Én itt sok sommás véleményt olvasok, de egy szakértői vélemény (vagy javaslat) komoly esettanulmányok, összefüggések feltárása, folyamatok áttekintése után áll össze. Ehhez egy nyílt fórum valóban nem alkalmas, mert nem lehet mindent részletesen kitárgyalni, elővenni a tényeket perc, másodperc egymásutánjában. Beszélgetni viszont lehet és kell szerintem, mert hatalmas a misztifikálás és a titkolódzás. Ha beszélgetésben legalább oda eljutunk, hogy egymás iránt a jószándékról meg tudunk győződni (ami egyébként szerintem az eredményes, jó együttműködés alapja), akkor már sokat tettünk. Az igaz, hogy bizonyos szint fölött nincs befolyásunk a dolgokra, de ha egy jó szakértői megoldás születik, akkor nagyobb az esélye a jó megoldásnak.

A 112 egy mindenkit érintő dolog, és ebből következően széles véleménynyilvánításra van joguk az embereknek. Nem véletlenül volt 'joga' az ombudsmani vizsgálatnak, éppen a közügy jellege adta azt. Egy veszélyhelyzetben kiszolgáltatottak vagyunk, ugyanakkor jogos elvárása az állampolgárnak, hogy azt hatékonyan számolja fel az az állam, aki az ő adóforintjaiból működteti a szerveket.
A másik, hogy hiába nem akarjuk politizálni a témát, azért az augusztus 20-i tüzijáték is mutatja, hogy igenis politikai kérdés is, amit ezen a téren az egyes szervek tesznek vagy éppen nem tesznek. Ezért aztán a politikusok nem hagyják csak szakértői szinten eldőlni a dolgokat.
Az persze igaz, hogy sem a hétköznapi emberek, sem a politikusok nem szakemberei a témának, így a megoldásokat (a megoldásokra a javaslatokat) szakembereknek kell megtenni. Amíg a három szerv teljesen elkülönült, addig mindenki a saját szakemberivel oldotta meg a feladatokat. Bár a célokat és a döntéseket akkor sem ők hozták, hanem ha úgy tetszik a politikai, a saját szerveztük felső vezetése, de ez általában mindenhol így van (még az üzleti életben is egy döntéshozói szint, bár egy jó vezető ott is figyelembe veszi a beosztottjai véleményét). Most annyiból változott ez, hogy ha úgy tetszik egy politikai döntés nyomán, valamilyen egységesítés indult el. Meghatározott a (politikai) döntéshozó egy célt, amit el kell érni. Ennek csak sokadik lépése a 112, hiszen itt épp a tűzoltóságból lett katasztrófavédelem, kapott az egyesült szervezet több és más feladatokat, mind addig.

Én nem ismerek a témában olyan szakértőt, aki politikai megrendelésre gyártotta volna le a véleményét (lehet hogy kevés embert ismerek?).

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2017. aug. 12. 15:23 
tömlőszállító

Sokat rágódtam azon, hogy van –e értelme a 112-höz valamit is hozzáfűzni.
Még egyszer és utoljára, amit írtam
- ez a fórum nem a részletes szakmai elképzelések ismertetésének helye
- a fórum abban tud komoly segítséget szolgáltatni, hogy bizonyos dolgok értékelését, esetleges módosítását, pontosítását a szakmai szervezetek széles körben egyeztetve elvégezzék
- a bajba jutottak részére nyújtott segítség kérése nem általános politikai kérdés, hanem a segítségnyújtásra kialakított szervezetek szakmai állásfoglalásának függvénye

Kicsit részletesebben. A 112 rendszer működik, de korszerűsítésének, módosításának színtere, nem az általam tisztelt Lánglovagok fóruma, hanem egy önálló, a szakmát, hivatást gyakorló szakértői csoport komoly munkájának eredménye. Ezt a politikai hatalmat gyakorló, döntést hozó és meghatározó személyek és szervek ideális esetben figyelembe kell, hogy vegyenek. Feladatuk az, hogy a szakértői javaslat megvalósításához, időben ütemezve biztosítsák a jogi, pénzügyi és egyéb feltételeket. Nemzetközi szinten számos ilyen példa van. Tehát nem általános, hanem egészen egyedi, szakértői vizsgálat eredményén alapuló politikai döntés.
A csúsztatás lehetősége abban rejlik, hogy a politikai hatalmat gyakorló személyek és szervek a részükre szimpatikus körből "szakértőket" választanak maguknak és ráadásul meg is rendelik a döntésüket indokoló eredményt. Bizonyos feltételek mellett, amelyeket itt nem szükséges részletezni, találnak is ilyeneket, ami bonyolulttá teszi a nem igazán hatékonyan működő rendszereket. Ez a rendszer működik, de csak addig, amíg olyan esemény nem következik be, amely tragikus következményekkel jár és a részletes, elfogulatlan elemzés a rendszer hibáiról lerántja a leplet és az korlátozás nélkül nyilvánosságra kerül. A rendszerhibák feltárása, jó esetben a nyilvánosság vitathatatlan hatására, hivatalos következtetések levonásával jár. Mindezek után a jogi és politikai felelősség megállapítását követő állapot viszont mostanság kiszámíthatatlan.
Végül. ha valami nem ízlik, hiába ragaszkodnak erővel ahhoz, hogy delikátesz, csemege, attól még nem lesz az.

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2017. aug. 12. 13:02 
kapocspárkulcs tekergető

OFF
Amúgy az EDR rendszer szerintem jó gondolat volt és szükséges.
Csak ez is tipikusan nem úgy kellene működjön, mint ahogy most. Technikailag annyira nem értek hozzá, hogy azt mondjam, használhatóvá lehetne tenni a (valós) igényeiteknek megfelelően. De felteszem működhetne úgy is, hiszen máshol is van ilyen rendszer.
ON

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 303 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]