Tűzjelzés

A katasztrófavédelmi rendszer felépítése, szervezeti egységek, általános témakörök.
Válasz küldése
Harley
Szent Tömlő őrzője

Re: Tűzjelzés

Hozzászólás Szerző: Harley » 2018. szept. 18. 14:12

CsepregiCsaba írta:
2018. szept. 18. 14:07
1996. évi XXXI. 5. § (1) Aki tüzet vagy annak közvetlen veszélyét észleli, köteles azt haladéktalanul jelezni a hívásfogadó központnak, a katasztrófavédelmi igazgatóság műveletirányító ügyeletének vagy a tűzoltóságnak (a továbbiakban: jelzésfogadó), vagy ha erre nincs lehetősége, a rendőrségnek vagy a mentőszolgálatnak, illetőleg a települési önkormányzat polgármesteri hivatalának (közös önkormányzati hivatalnak).
Csak ez nem a kérdésemre való válasz. A kérdés az, ha valaki egy eloltott tüzet észlel, köteles-e bejelenteni.
CsepregiCsaba
vízpocsékoló

Hozzászólás Szerző: CsepregiCsaba » 2018. szept. 18. 14:07

1996. évi XXXI. 5. § (1) Aki tüzet vagy annak közvetlen veszélyét észleli, köteles azt haladéktalanul jelezni a hívásfogadó központnak, a katasztrófavédelmi igazgatóság műveletirányító ügyeletének vagy a tűzoltóságnak (a továbbiakban: jelzésfogadó), vagy ha erre nincs lehetősége, a rendőrségnek vagy a mentőszolgálatnak, illetőleg a települési önkormányzat polgármesteri hivatalának (közös önkormányzati hivatalnak).
Csepregi Csaba
Harley
Szent Tömlő őrzője

Hozzászólás Szerző: Harley » 2018. aug. 23. 9:49

Meg tudná valaki mondani, hogy ez a szöveg vagy ehhez hasonló szerepel-e jogszabályban, ha igen, melyikben?

"A tűzoltóság közreműködése nélkül eloltott, illetve emberi beavatkozás nélkül megszűnt tüzet is kötelező késedelem nélkül jelezni a tűzoltóságnak."
sivatagi_roka
lángterelgető

-

Hozzászólás Szerző: sivatagi_roka » 2007. jan. 31. 11:40

Kolis révén péntek este nyugodtan lefeküdtem aludni,hajnalban pedig arra keltem hogy kaptuk a jelzést közúti balaset "x" utcán.Na mindegy nem is ez a lényeg,mert igen kimentünk valóban valós jelzés volt és személyi sérülés nem történt.A pláne az hogy másnap hajnalban megint arra kelek félkómásan ,hogy megint ugyanazon az "x"utcán közúti balaeset ugyanott.Na ezt már egy kicsit nehezen akaratam elhinni teljes hasonlósággal megtörtént a vonulás.Mikor kiértünk akkor látom hogy az előző napitól pár méterre történ itt sajnos már voltak sérűltek.Az egészben ezt tartottam hihetelennek,hogy két egymás követő napon ugyan ott ugyan abban az időben és gondolom értitek hajnalban amikor az embert a legmélyebb álmából keltik fel nem biztos hogy második alkalommal nem fogja azt hinni hogy álmodik pedig ez velem így történt.
Az ördög sosem alszik,mint ahogy én sem!
/A tested kopjon,ne a lelked!/
/Ide csak hozni szabad,vinni NEM!!!!/
mikahock
tűzokádó sárkány legszörnyűbb rémálma
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: mikahock » 2007. jan. 31. 11:18

De van! :???: Hozzánk tartozik Tiszabura! :shock: Nyilvános fülkéből, sokszor szórakoznak velünk! Tavaly ősszel történt! Hajnali 4 óra körül, burán az egyik kocsmának a tetőszerkeztét felgyújtották. A tulajdonos mobilról felhívta a 105-t. A megye felveszi. A tulajdonos mond egy utcát. A megye ügyeletese nem tud ilyen utcáról, nem is foglalkozik vele. Fél órával később újra csörög a telefon! Az utca pontosítva lett! A megye szólt nekünk, az ügyeletesünk telefonszámot felhívta és azt mondták, hogy már oltját a tüzet. Kimegyünk és tényleg égett. Szerencsére nem lett nagyobb gond belőle! 20 hívásból találd ki, hogy melyik valós, melyik nem! Amúgy 20-ból 2 valós! :???:
"A gumi kopjon, ne a lelked!"
"Életünk olyan, amilyenné gondolataink teszik."
civil guard

re

Hozzászólás Szerző: civil guard » 2007. jan. 31. 11:00

nincs olyan sztoritok mely a jelzés alapján hihetetelennek vagy rosszindulatunak tünt és mégis valós esemény volt?
civil guard

"aki jót tesz, annak semmi joga nincs hálát követelni"
útkereső
hamutipró

Hozzászólás Szerző: útkereső » 2004. jún. 20. 20:20

Ha nem szakszerű a tűzjelzés annak egyik legfőbb oka a tudatlanság. Mert az is tudatlan, aki szándékosan megtévesztő tűzjelzést ad, hiszen valószínűleg nincs tisztában azzal, hogy a feleslegesen elriasztott csapat működési területére egy "igazi" tűzhöz - akár őhozzá - hány kilométer távolságból érkezik majd a segítség. Hogyan lehet ezen segíteni?
1. Munkahelyi tűzvédelmi oktatással. Van ilyen? Hát van ahol van, van ahol meg csak papíron. S ha már itt tartunk. Rendkívül fontos lenne a gyakorlás is. Mint ahogy egy munkavállaló leélhet úgy egy életet, hogy élesben sohasem használ tűzoltó készüléket, ugyanúgy lehet, hogy sohasem kell tüzet jeleznie. Ha viszont igen, akkor mindkét esetben jól kell(ene) megoldania a feladatát. Ez csak akkor lehetséges, ha gyakoroljuk. Kisiskolás megoldásnak tűnik, de érdemes és tanulságos végigjátszani!
2. Tűzvédelmi propagandával. Van ilyen? Miért nem lehet ezt a témakört olyan formában feldolgoztatni, amely a társadalom széles rétegeihez eljut (pl. bármely szappanopera)?
Danka János
Szent Tömlő őrzője

Hozzászólás Szerző: Danka János » 2004. jún. 20. 16:57

Sziasztok!
Azért a gyulai ombudsman-helyettesi próbát ne tekintsük mérvadónak!
Ott egy dilettáns ügyeletes az - MRFK-n - szerencsétlenkedett.
Mifelénk, ha a 112-re érkezik hívás és ott tűzjelzést adnak, azonnal átkapcsolják hozzánk (ez kb. 10-20 mp "késést" jelent).
fireman
Szent Tömlő őrzője

Hozzászólás Szerző: fireman » 2004. jún. 20. 13:28

A 112-őt senki ne használja. Lásd a gyulai ombudsmani próbát.
gyurma
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: gyurma » 2004. jún. 20. 11:18

Szevasztok Testvérek!

Civil már megint egy frankó labdát küldött fel a fórumra!
Nem tudom, de ez az ember miért nem tűzoltó!
Lassan már többet kötözködik, mint aki veresenyszerűen oltja a tüzet!
Elolvastam a tanítómester ( D.J.) hozászólását is, és tényleg így van a bejelentés alkalmával a hiradósnak, vagy annak aki veszi a tűzjelzést, valóban sok esetben rejtvényt kell megfejtenie!
A stressz, a kapkodás miatt lényeges dolgokat elfelejtenek közölni, és ha a hiradósnak rossz napja van, akkor bizony nehéz a dió!
Jó magam is vettem már ÖTÉnél tűzjelzést és bizony minden meg volt már csak a cím, meg a név nem!
Na azt vannak a nagyon okosak, akik valamennyit értenek a tűzoltáshoz, és Ők telefonálnak!
Ugyi, ha tűó. teszi a bejelentést, akkor már tényleg jobb a helyzet, mert Ő már tárgyilagosabb és tán aztat is meg tudja mondani, hogy milyen és mennyi szer kell!
Ezzel sokat segítve a 24-esnek, aki ugye csak a bejelentés és óriási tapasztalata alapján (D.J.) tud dönteni!
Meg kellenne ezt tanulni, mert kiélezett helyzetben akár emberélet is múlhat a téves, vagy pontatlan tűzjelzés miatt!
Van még egy kis apróság, azok a barmok akik csak azért telefonálnak, hogy meg tréfálják a tűzoltókat!
Nekik csak annyit üzennék(persze, ha egyáltalán olvassák a fórumot), hogy ha az Ő házuk ég, vagy a családjuk bajban van, akkor arra gondoljanak, hogy azok a tűzoltók akiknek az lenne a feladatuk, hogy életet mentsenek, most éppen egy vadmarha szivatásának az áldozatai!
Ugye így már nem is akkora poén ez, vadmarháim?!
Láttam Én már kiemelt hármast vaklármára, nem csak láttam, hanem vonultam is ÖTÉvel!
És ugye ahhoz, már kell egy-két szer kocsi, a mentőkről nem is beszélve, akik , mivel gázrobbanást jelzett a félnótás, a mozgatható kocsijaikat mind elhozták, aztán csak ott néztük egymást, mert szólni nem tudtunk a dühtől!
Na bogárkáim, csak ennyit a bejelentésekről!
A civilek megnyugtatására, nyugodt szívvel írhatom, és hivatásos kollégák is alátámasztják, nincs különbség a beérkező tűzjelzések között, mindegyiket a helyzet komolyságának megfelelően kezeljük, és vonuljuk!
Ezért kellenne, hogy segítségünkre legyenek!
Civil fiam, nagyon jó a téma, nam igaz, hogy nem írtad te ezeket össze, mert eddig mindegyik nagyon jó!
A TOLERANCIA EGYENESEN ARÁNYOS AZ INTELIGENCIA HÁNYADOSSAL!
Lánglovagok
Szerkesztő
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Lánglovagok » 2004. jún. 20. 10:48

osszekoto1

tűzjelzés

Hozzászólás Szerző: osszekoto1 » 2004. jún. 20. 9:58

Én tudok Tűzet jelezni!! Ez sem jó sajnos! :cry:
:cry: Azt hitte a híradós vaklárma az egész. Nyugodt volta mindent elmondtam ami fontos a riasztás fokozat megítéléséhez. Cinikus válaszokat kaptam a túloldaltól. Közel 10 perc volt a vonulási idő a tűzőrségtől 200 m-re lévő káresethez. (Az egyes fecsi jött és nem volt káresetnél) Míg nem hallotta saját fülével a robbanást, addig cseszet leriasztani a rajt.- Meg ezek után gondolom kapott pár jelzést mivel jó nagyot szolt.- Ha nem szeretném a tűzoltókat legszívesebben feljelenteném. Késedelme minimum félmilliós kárt okozott. Enyhítő körülmény, hogy éjszaka volt, biztos csak nekem jutott eszembe bejelentést tenni. Csak azt nem értem, ha a telefonszámot kiírja neki és a jelző valóban azt diktálja be, akkor miért nem lehet elhinni az eset valódiságát. „kinek nem inge ne vegye magára.” És kinek igen az inkább menjen TAXI diszpécsernek, ott nem számít (annyira) ha Julcsi néni nem kap autót pincsikutyájával. :evil:

Mert a 24-es nem teszi, hogy riasztási-lappal a kezében csücsül, és nem vonul ki!
Most is így volt, ők a normaidőt betartották.

Füstölgést befejeztem.

„Az esettel kapcsolatos egybeesés kizárólag a véletlen műve.”
Danka János
Szent Tömlő őrzője

Hozzászólás Szerző: Danka János » 2004. jún. 20. 6:33

Sziasztok!
Nem "tudunk" tüzet jelezni (kivétel persze akad, de ritka, mint az a különös színű holló).
Ennek biztosan sokféle oka van. Néhányat fesorolnék vitapezsdítőként:
1. A jelző személy nem tudja, hogy bennünket mi érdekel igazán, arról beszél, ami neki fontos (főleg, ha nála van a tűz).
2. Ideges. Nagyon (főleg, ha nála van a tűz).
3. Olyan kérdésekre sem tudja a választ, amire egyébként álmából felkeltve is tudná.
4. stb.
Ezen okok persze "összeérnek", és egy jó híradós (aki nyugodt, és még jó kérdéseket is tesz fel) sokat javíthat a dolgon.
Iskolákban papír szerint "oktatják" a tűzjelzést, de megmaradnak az alap dolgoknál. Itt vélhetőleg van feladatunk nekünk is, mert a tanár nem feltétlenül tudja elmagyarázni, hogy miért is érdekel bennünket mondjuk egy melléképület tüzénél pl. a környezete, szerkezete.
Más - nem tűz - jelzéseknél sem jobb a helyzet...
civil guard

Tűzjelzés

Hozzászólás Szerző: civil guard » 2004. jún. 19. 19:25

sziasztok!

Az érdekelne, hogy mi állampolgárok mennyire tudunk v nem tudunk tűzet jelezni vagy más segítséget kérni telefonon. Tudjuk e alkalmazni az iskolában , munkahelyen tanultakat? nektek mi a meglátásotok , tapasztalatottok e téren?
civil guard

"aki jót tesz, annak semmi joga nincs hálát követelni"
Válasz küldése