Rádióforgalmazás

A katasztrófavédelmi rendszer felépítése, szervezeti egységek, általános témakörök.
Válasz küldése
maa
kapocspárkulcs tekergető
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: maa » 2003. nov. 21. 20:39

Hi-hi, megint egy téma ahol otthon vagyok :-).
Hasonló fejlesztésen dolgozik a határőrség is, de ők telefonban gondolkoznak, GPRS-szel egész gazdaságosan megoldható és nem lehet zavarni. Jelen esetben persze a rádió is tökéletesen megfelelne, a legolcsóbb GPS vevő sen túl drága, de lényegébe véve hiába gondolkozom, nem igazán látom a gyakorlati hasznát, kivéve a min. 3-as káreseteket, ahol sokan vonulnak, de ott is csak akkor ha mindenkinél működik a rendszer. Persze ha bővebben kifejtenéd?
faron1
csizmás kandúr
Kapcsolat:

gps és ilyesmik

Hozzászólás Szerző: faron1 » 2003. nov. 21. 19:25

Hali all!

Nos eszembe jutott még valami, hogy mire lehet használni a meglévő rádiórendszert.

A minap láttam gps bemutatót a veszprémieknél.
A lényeg:a kocsin van egy GPS vevő melyhez van egy modem kötve.
A modem vezérli a rádiót a kocsin ami két forgalmazás közt elküldi a vett gps lejcsomagot a központ felé, ahol szintén van egy modem, mely a számítógépre van kötve.Ott egy megjelenítő progi segítségével az ügyelet látja, hogy a kocsi hol jár.

Ha érdekel valakit a téma, akkor akár egy bemutatót is össze lehet hozni.

Üdv:Áron
faron1
csizmás kandúr
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: faron1 » 2003. nov. 20. 19:30

Hello all!

Nos azthiszem eléggé kiveséztük ezt a témát:-))).

Döte:Gratula a GM340 hez.Nekem van egy 360-asom eléggé jól sikerült széria.

Amit nem értek, a tűzoltó rendszerben is ki lehetne alakítani a szelekt5-ön alapuló szelektív rendszert.A pesti egységeknél működik valami szel5-ös dolog, de nem tudom, hogy mire jó.

Üdv:a másik Áron
maa
kapocspárkulcs tekergető
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: maa » 2003. nov. 20. 18:25

Hát igen, néha, ha lehetőségem van rá füleskedek egy kicsit és el sem hinnétek, mennyi idő, amíg egy riasztás körbemegy a sok telefonon meg rádión. Arról nem is beszélve hogy ha nem kell a szer, az mennyi idő amíg lemondják. Ha valaki megnézi a mentők rendszerét, hát igen, legalább ennyit ki lehet hozni a 2m-ből, persze a pesti taxis társaságok (ugye ez már igencsak profit-orientált) rendszerei is elég szinvonalasak.

Bár ha lenne közös freki, lehet kb. annyira figyelnének rá mint régen a CB 9-re, igaz az sokkal zajosabb és nyíltabb volt.
Persze ha rájönne mindenki az előnyére, azért talán használnák.

Üdv.:
Áron (én is :-))
DÖTE
Szent Tömlő őrzője

Hozzászólás Szerző: DÖTE » 2003. nov. 20. 9:32

Hali Áron!

Egy GM 340-es Motorola rádiót az 1-es szerbe!

Üdv!

DÖTE
faron1
csizmás kandúr
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: faron1 » 2003. nov. 19. 22:41

Hali mindenki!

összekötő:Légyszíves küldj egy emilcímet a faron3@vodafone.hu címre, lenne egy pár kérdésem.

Nem tudom, hogy gyakorlat volt-e már ilyen felállásban a társszervek közt.Szerintem még nem, szívesen részt vennek egy ilyenen.

Üdv:Áron
osszekoto1
tűzokádó sárkány legszörnyűbb rémálma

riasztás

Hozzászólás Szerző: osszekoto1 » 2003. nov. 19. 0:08

„Örömmel” olvastam, hogy másoknak is megfordult a fejében az együttműködési híradással kapcsolatos probléma.
Én a TETRA rendszerben nem hiszek igazán. - 60-80 milliárd Ft kellene, és mivel nyereség orientált megvalósításról van szó kb. 20-30 ezer Ft havidíjat szeretne készülékenként beszedni a „szolgáltató”. Ez nagyon nagy költség lenne a felhasználóknak.
Gondolkodtam a közős rádiós riasztási rendszeren és kárhelyi együttműködésen, szerintem megyénként (főváros ) 350-400 ezer Ft bekerülési költséggel megvalósítható.
Nagyon „élvezném” ha egyszer megvalósulhatna egy ilyen rendszer.
(láttam körlevelet a közös freki használatával kapcsolatban, hogy miért nem valósították meg, nem tudom.)
Ha valaki! döntésképes olvasná e sorokat szívesen megosztanám Vele a rendszertervet.
faron1
csizmás kandúr
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: faron1 » 2003. nov. 18. 18:23

Hi all!

Hát igen amit a Jani ide leírt nos azt hivatott kiszolgálni illetve kiküszöbölni a TETRA.Ami ugyebár még nincs illetve nem tudom hogy mikor lesz.

Bár az én véleményem szerint a meglévő 2m.-es rádiórendszerből is sokat lehetne még kihozni.

Az hogy a mentők illetve a tűzoltók közt rádiókapcsolat legyen, nos ehhez csak rádiókészülék kell.Mint írtam freki van már hozzá.

Sőt kárhelyen a mentőknél meg van oldva, hogy legyen rádió a kárhelyparancsnoknál mely a közös illetve legyen mely a saját forgalmazást hallja.

Üdv :Áron
L_Jani
Szerkesztő
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: L_Jani » 2003. nov. 17. 21:55

A közös frekvencia akkor lenne igazán jó, ha azt riasztásoknál is lehetne alkalmazni. Ugye nem kell senkinek sem elmesélni, hogy mennyi időbe telik, mire egy balesetről érkezett jelzésnél körbetelefonáljuk a mentőket, rendőröket, és egyenként lediktálunk nekik mindent. Persze ha vonulás közben, vagy kiérkezés után valaki kap újabb infót, akkor megint lehet emelni a telefont... :?

A nagyobb káresetek helyszíni forgalmazásáról meg már nem is beszélve. A legjobb az, amikor a két érintett ott áll egymástól 50 méterre, de a híradóügyeleteken keresztül kommunikálnak... :evil:
faron1
csizmás kandúr
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: faron1 » 2003. nov. 17. 21:51

Üdv!

Átjátszón ugyanúgy forgalmaz két kárhely mint szimplexben.
Amúgy meg sok helyen félig átjátszó szerű a rendszer mivel a megyék 300 megán vannak bekötőrádión keresztül összekötve egy magaslaton lévő átjátszóval.

Közös kárhely freki:152,700 MHz-s freki van erre a célra kijelölve.
Hogy ez miért nincs benne a társszervek rádióiban azt nem tudom
maa
kapocspárkulcs tekergető
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: maa » 2003. nov. 17. 21:45

Átjátszón nem tudna egy megyében két káreset egyszerre forgalmazni mert összezavarodnának (persze ez így is előfordulhat :-)) Ha már a rendszer tökéletlenségéről van szó, szerintem a társszervekkel egy közös frekvencia is sokat javítana a helyzeten. Vélemény?
faron1
csizmás kandúr
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: faron1 » 2003. nov. 17. 18:26

Üdv mindenkinek!

A tűzoltó rendszer addig tökéletlen lesz, ameddig szimplexben és nem átjátszókkal működik.

Kérdés:a meglévő PV.-s rendszert miért nem lehet használni??

Üdv:faron1
DÖTE
Szent Tömlő őrzője

Hozzászólás Szerző: DÖTE » 2003. nov. 03. 11:41

Nálunk a Gemenc (=100) egész más. Tolna ÖT játsza el rendszeresen, hogy mindent jelent. Ezt előbb-utóbb megunja a Gemenc és ilyenkor jön "hallom a forgalmazást, akkor szóljon ha valami gondja vétel" című szöveg. Szerintem korrekt.

Üdv!

DÖTE
Keleti front
slagmester

Hozzászólás Szerző: Keleti front » 2003. nov. 03. 11:39

Amit írtam a 100-assal kapcsolatban, az szerencsére nem általános, inkább azt mondanám, hogy előfordul, és akkor zavaró. Persze sok esetben egyből látod hogy pl. egy sérült van, látod a nemét, korát...De ugye van amikor össze-vissza szórodtak az autók, egymástól 100 méterre... volt amikor az ötödik sérült kirepült, és kiérkezés után keresni kellett. Úgy találtuk meg, hogy jóval arrébb az úton látszott a vérnyom, amikor először lepattant, és a bokrok között lett meg. Ekkor is csak "véletlenül" derült ki, hogy öten voltak. Tehát ÁLTALÁBAN nincs gond, szeretjük egymást :lol:
Danka János
Szent Tömlő őrzője

Hozzászólás Szerző: Danka János » 2003. nov. 02. 19:34

Sziasztok!
Nálunk sem mindig tökéletes a rádiózás minősége (adás-vétel), pedig nyomozunk utána rendesen. A probléma az, hogy úgy viselkedik a rendszer, mint az ember a fogorvosi rendelőben várva: sosem ott és akkor rossz, ahol és amikor vizsgálják. Előbb-utóbb majd meglesz ám...
A visszajelzésekkel kapcsolatba: nálunk nem jellemző a megyei ügyeletesek "tolakodó" információéhsége. Viszont azt sem tudom elképzelni, hogy ne legyen az első néhány percben annyi (szabad) időm, hogy a legfontosabb információkat leadhassam az ügyelet felé :wink: .
maa
kapocspárkulcs tekergető
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: maa » 2003. nov. 02. 19:33

" Az egység kiérkezett, a jelzett helyen úton lévő csatornafedél beszakadt, az egység három darab terelőbólyával beavatkozik..." :-)
okoskodó
pernyekergető

kun

Hozzászólás Szerző: okoskodó » 2003. nov. 02. 9:59

Még mindig!!!!!!!!!!!!!
Akinek inge kérjuk vegye magára!! A KUN a budai oldalon megint nagyon rosszul fogható. Mindkét fecskendőnkőn jobban jönnek a távoli rajok mint a KUN............
-Csak van egy olyan ember ki ezért kap fizetést.-
Roland
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Roland » 2003. nov. 02. 0:14

Értem, én meg csak kedveskedni akartam, hogy ha szeretnéd vele tartani a kapcsolatot e-mailben megteheted...
Keleti front
slagmester

Hozzászólás Szerző: Keleti front » 2003. nov. 01. 15:48

A hozzászólás nem konkrétan icokának szólt, csak érzékeltetni akartam, hogy a probléma máshol is megvan sajnos (pl. nálunk). :cry:
Roland
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Roland » 2003. nov. 01. 0:00

Keleti front írta:Icoka egy régebbi (júl.) hozzászólásodhoz kapcsolódva:

Balesethez riasztanak, kiérkezel,visszajelzed. 100-as: sérültek száma, színe, neme, sérülés foka...?Felméred a helyzetet másodperceken belül, kiadod a melót. 100-as: sérültek száma, színe, neme, sérülés foka...?
Elkezditek kivágni, megemelni,széthúzni stb.100-as: sérültek száma, színe, neme, sérülés foka...?Kint van 6-8-10 tűzoltó, aki nem feszít és vág, az a mentőknek segít, vagy a forgalomra vigyáz, mert a 2 járőr az adatokat veszi fel. Te közben az egészet próbálod koordinálni, minden menjen gyorsan, szakszerűen, vigyázol az embereidre, hogy senkinek ne essen baja, 100-as: sérültek száma, színe, neme, sérülés foka...?
Közben valakit már elvitt a mentő (te nem is láttad),vagy benne ápolják (hányat ?). Elhiszem, hogy kell az adat nekik, de miért nem hiszik el, hogy nem a tö..d vakarod?
Szia keleti front, nem lcoka nevében, de lcoka már nem fórumozik sajnos.
Viszont ha van kedved kérdezd ezt meg tőle email-ben lcoka@freemail.hu címen.
Keleti front
slagmester

Hozzászólás Szerző: Keleti front » 2003. okt. 30. 18:04

Icoka egy régebbi (júl.) hozzászólásodhoz kapcsolódva:

Balesethez riasztanak, kiérkezel,visszajelzed. 100-as: sérültek száma, színe, neme, sérülés foka...?Felméred a helyzetet másodperceken belül, kiadod a melót. 100-as: sérültek száma, színe, neme, sérülés foka...?
Elkezditek kivágni, megemelni,széthúzni stb.100-as: sérültek száma, színe, neme, sérülés foka...?Kint van 6-8-10 tűzoltó, aki nem feszít és vág, az a mentőknek segít, vagy a forgalomra vigyáz, mert a 2 járőr az adatokat veszi fel. Te közben az egészet próbálod koordinálni, minden menjen gyorsan, szakszerűen, vigyázol az embereidre, hogy senkinek ne essen baja, 100-as: sérültek száma, színe, neme, sérülés foka...?
Közben valakit már elvitt a mentő (te nem is láttad),vagy benne ápolják (hányat ?). Elhiszem, hogy kell az adat nekik, de miért nem hiszik el, hogy nem a tö..d vakarod?
okoskodó
pernyekergető

KUN

Hozzászólás Szerző: okoskodó » 2003. okt. 30. 0:30

Akinek inge kérjuk vegye magára!! A KUN a budai oldalon megint nagyon rosszul fogható. Mindkét fecskendőnkőn jobban jönnek a távoli rajok mint a KUN............
kicsiláng
vízpocsékoló

Rádióforgalmazás

Hozzászólás Szerző: kicsiláng » 2003. aug. 13. 12:00

Nem régen hallottam:
"-X/Y Kunnak jeleti, hogy a tüzet eloltotta, helyszínt a rendőrségnek átadta, bevonul."
"Kun nyugtázza X/Y adását, a tüzet eloltotta, helyszínt a rendőrségnek elad...átadta, bevonul."
Végül is ma már semmin nem lehet meglepődni ebben az anyagias világban ! :P
icom
vízpocsékoló

Hozzászólás Szerző: icom » 2003. júl. 05. 8:33

Mentősforgalmazásban hangzott el, két adó összeforgalmazása után:

....
- Másik adó ismételjen! Ki végzett?
- Jelentem, nem végeztünk ki senkit, a beteg ellátás után a helyszínen maradt.........
lcoka
pernyekergető

Hozzászólás Szerző: lcoka » 2003. júl. 04. 20:09

A legbosszantóbb amikor a kocsiba szorult személy a kezemben, már feszítő vágóval épp sikerült megszabadítani a gjű karosszériától,a mentősök már bekötötték az infúziót,lógnak a csövek, éppen emeljük ki .megszólal a rádió-"a 100-as érdeklődik -azonnal adjon helyzetjelentést! .... legalább egy kicsit várhatna, hiszen minél gyorsabb beavatkozásra van szükség annál inkább késik a rádiózás. Nincs rá érő ember. :roll:
Válasz küldése