Mi lesz jövőre?

A katasztrófavédelmi rendszer felépítése, szervezeti egységek, általános témakörök.
Válasz küldése
tűzimi
csizmás kandúr
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: tűzimi » 2007. jan. 02. 15:47

Már elnézést, de ez egy nagyon buta vita. Tartalmában és stílusában egyaránt. Számomra inkább valószínűbb, hogy ha és amennyiben a HÖT-öktől esetleg forrást elvesznek, vagy „oda” se tesznek ( mellesleg tudtommal a bázishoz képest aktuálisan mindig "néminemű" növekmény van) az soha nem tennék az ÖT fejezeti öszzegéhez. Viszont mindegyik szektor árgus szemekkel nézi és most már egyre erőteljesebben ócsárolja- mószerolja is a másikat. Az OKF kerrefeusainak még csak külön készülni se kell „lexikálisan” az érdekvédelmi vitákhoz szakmafilozófiai vagy akár a morális érvek terén. Nem először írom-mondom (pusztába kiáltom) :a tisztelt hivatásos „kollégák” ne tőlünk féljenek. Hanem önmaguktól.
És ez bizony…. miránk (ÖT-okra) is vonatkozik.

:???: :-o
ifj Horváth Iván
kapocspárkulcs tekergető

Hozzászólás Szerző: ifj Horváth Iván » 2007. jan. 02. 14:00

tűzoltó24 irta

Nem azt mondom, hogy az ÖT-e ne kapjon új szereket, de az elsőrendű fejlesztést a hivatásosoknak kéne......

Kérdés mért is ????
tűzoltó24
tűzokádó sárkány legszörnyűbb rémálma

Hozzászólás Szerző: tűzoltó24 » 2007. jan. 02. 13:44

Tisztelt koszeg20!
Nem azt mondom, hogy ne legyetek, söt egy kicsit félre lett értve az írásom.
Én nem gondolom, hogy ne legyetek Öt, ÖTE. Söt azt mondom legyenek, de az edigi rendszer maradjon az alapjai, mert sajna hallunk olyat, hogy az egyrajos laktanyákat átnevezik ÖT, vagy ÖTE rangba. Így igaz megint emelkedik a szerek álapotára a szinvonalemelkedés.
Amit írtál, hogy nálatok hogyan működik a képzés ez jó gratulálok hozzá. Csak egy bibi van az nem országos szintű. Sajna a tapasztalatom mást mutat, gondolom ha a ti laktanyátok közelébe lenne az enyim nem ilyen volna a látásom a dolgaitokra.
És egy valami, nem bántáskép, de azért külömbséget tenni arra, hogy most avar vagy más és ha fontos mihamarabb ha nem anyira akkor lazábban indultok ki?
Az év minden napján ugrásra vártok? Gondolom a vakáció stb az lakohelyen belül oldjátok meg. Nem hiszem, hogyha turázni mentek akkor gyalog a boltig és vissza. Elmondok neked valamit, minálunk is megvan a berisztási rendszer, és tavaj is volt az akkor pluszt jelent?
Nem azt mondom, hogy profibbak vagyunk, de nem egy a kategoria.
És az se jó ha ti azt mondogassátok, hogy mi az év minden napján ugrásra készen várjátok a risztást, és HÖT tűzoltói csak 3 naponta mennek dolgozni. Mert ez így eben a formában nem igaz.
"A tűzben az az érdekes, hogy alattomos - lopakodik, nyalakodik, aztán a válla fölött hátranéz, és kiröhög. És gyönyörű is, a rohadt életbe. Mint a naplemente, ahogy vörösbe borít mindent maga körül."
/Jodi Lynn Picoult/
L_Jani
Szerkesztő
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: L_Jani » 2007. jan. 02. 12:52

Nyilván nem voltam ott mind a 400-nál, sőt, szerintem még 200-nál sem. Ezzel csak azt akartam mondani, hogy sok hivatásos mondja a környékünkön is, hogy náluk összesen ennyi+ennyi vonulás volt, de azt elfelejtik hozzátenni, hogy ők csak minden 3. nap dolgoztak, az önkéntes meg szinte az év minden napján ugrásra készen áll.
10 perc riasztási idő ami számotokra van előírva
Mi átlag 4-5, maximum 6 perc alatt el szoktunk indulni. Ez függ nyilván a káresettől, mert egy avartűzhöz értelemszerűen nem igyekszünk annyira, mint mondjuk egy balesethez.
De nálatok sem 2 perc a 2 perc, hanem hamarabb elindultok.
bárki aki bajban van 20 percen belül kapnia kell segitséget
Egyébként azt halkan megjegyezném, hogy például egy megyeszékhelyi, vagy nagyvárosi HÖT-nél egy vidékre szóló riasztásnál kell minimum 5 perc, mire a vonuló fecskendő kikeveredik a városból. És hopp, máris eltűnt a riasztási idő előnye az önkéntesekkel szemben.
koszeg20
tűzkakas-idomár
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: koszeg20 » 2007. jan. 02. 12:36

T tűzoltó24!

Most akkor legyen vagy ne legyen ? Nem értelek ! A profizmus az sugárzik belöled. Nálam aki profinak tartja magát az alázatosabb. Még jól kereső focisztároktól sem hallom ennyiszer hogy Ő a nagy profi.

Azért keverednek dolgok is, a két perc és tízperc a laktanya elhagyási normák. Az önkénteseknél sem jellemző, hogy mind a tízpercet a laktanyában töltik újságolvasással. Átlagban mi évente gyűjtjük 6,5-és 7,2 között kiindulunk ebben van 3 perces és 8-9 perces is. Itt jellemző az is, hogy a kukatűzhöz és árokparti fakidöléshez nem törjük kezünk lábunk, autónk mert sajáttal megyünk be ilyenkor. De bár milyen új eszközt is kaptok az út, (s) idő (t) és sebesség (v) össefüggés, akkor is e három arányszámból következik. Amit lehet a toppon teljesíteni, de újabb balesetekhez vezethet.
Nem lehet az sem cél, hogy 5-8 ezer lakosú településekre 36 fős HÖT-t telepítsünk, mert nézem az új létszámeleosztást ma egy egy rajos egység ez alatt nem működik, pedig ez még csak az 50 órás határ. Mennyi is lesz a 24/72-nél 40 fő akkor szorozzuk az állandóval és a legnagyobb teherrel közel 5 millióval. 200 millió !!!! Szóval 200 millióra és 40 fő álláshelyre melyik önkormányzat mondana nemet ? Nem nehéz kitalálni.
Ma közel 4 fő kell egy szolgálati hely kiadásához az bértömegben mennyi is 16 millió, ebből a pénzből ma a 62 önkéntes tűzoltóságból 30 helyen működnek. Ha 24/72 lesz, akkor ez a szám már öt főre módosul, ami 20 millió ebből 2007-ben 45 önkéntes tűzoltóság működik, pedig ez csak egy HÖT szolgálati hely bértömege.
Még egyet ha elárulnál mi is határozza meg, hogy hol van HÖT ? hol van ÖT? és hol van ÖTE ? Talán írnék példát a településekre: Badacsonytomaj védett lakosság száma 13.000 polgár (HÖT van) H.böszörmény 55.000 fő (ÖT) Békés 23.000 lakos (ÖTE). Mit is jelent ezeknek az állampolgároknak a két perc ? Melyiknek és mi alapján jelent valamit a profizmus ?

Kiböl is lesz a profi ? Az utca embere bekopog 4 hónap és kész!

Nálunk ez kissé más 12 éves ifi bejár igaz havonta kéthetente 2-3 órát aztán tanulgat játékosan, már a versenyre tudja a jobbra át, a következőre a hátraarcot is ismeri a kötéseket tudja hogy melyik a sisak eleje. Aztán a putonyfecskendő, és rajvezető kezdi Ő tanítani a kisebbeket igaz nem bizonygatja hogy Ő profi módon tudja. Majd nyer versenyeket és kezd 16-17 évesen bekapcsolódni a nagyok oktatásába, tanulja a szakfelszereléseket kézbe veszi bemutatókon Ő mutatja mindezt. Majd kisgépekből kezelői vizsga és egy 40 órás tanfolyam a szerelésekből már vizsgázik. Kezdik beépíteni a felnött versenycsapatba itt már találkozik az alá és fölérendeltségi viszonnyal. Majd bekapcsolódik a versenyzésbe ahol egy osztott sugár szerelését profi módon behunyt szemmel is ki tud szolgálni és készül a következő próbákra. Nálunk igy jut fel az autóra az első "T" betüs.
Na akkor számoljunk közel tíz fiatal év önkéntessége két éves szolgálati viszonnyal. Profi kontra önkéntes.
A legjobban azt szeretem hallgatni amikor a tőlünk beiskolázott önkéntesek mesélik az alapfokú tanfolyamos élményeiket jokat kuncogok az irodámban. (slag, elosztó, öltözködési sztorikon)

A másik hogy én azt szeretném, ha nem lennék kinn egy eseménynél sem, és nem kellene kimennem. Ha ki is kell menni az 5 négyzetméteres tetőtűz, vagy magasraktárban egy raklap doboz stb. De ezek csak a fenti hányados szükítésével és nem a profizmussal érhető el. Bármíly profik lehetnek Önök uraim ha az út 30 kilométer hosszú és azon még nyáron is 30-al lehet menni. Ott egy ilyen helyen már csak tényleg slagok kellenek mert csak locsolni kell.
Szerintem nem ez a fő kérdés hanem az hogy egy még mentésnek nevezhető időnormán belül legyenek jól képzett tűzoltók ez szakmai kérdés. Hogy ők a laktanyából és nem a munkahelyükről teszik meg mindezt ez az ország teherviselésének a függvénye, ez nem szakmai kérdés.
tűzoltó24

Hozzászólás Szerző: tűzoltó24 » 2007. jan. 02. 11:15

Tisztelt L_Jani!
Azt ne mond, hogy te mind a 400 káresetnél ott voltál. Azt egy kicsit nehezen fogadom el, hogy az egész család nem megy nyaralni, nem megy el a lakhelytől, hogy te a 400 vonuláson részt vegyél. Ja a munkahelyed is jól viseli, hogy részmunkaidőben dolgozol és mindennap mész káresethez. És hiába maszekol a két napban a hivatásos, a szolgálati napján kipihenten azért többet tanulhat az az ember mint az aki a munka végesztével beül tanulni. Bármekkora a motiváltsága a fáradság fog gyözni. Ezért nehezebb az e szempontok alapján. Tehát tisztelt megérzés nem léehet összehasonlitzani ezt. Mi a szolgálati időben többet birunk tanulni mint te az egész hetes levelezői képzéseden. Képzésben meg nagyon kevés a 6 hét és a 4 honap, mert még mellé sok mindent meg kell tanulnia a mai kor követelményeinek megfelelő tűzoltónak.
Tiusztelt P/20!
Nem az a gond itt, hogy ki milyen és hogy csinálja. A gond az abból származik, hogy most a nagy sporolásban a hivatásos rendszert csökkenteni akarják és ugy hogy a önkénteseknek adnak teret ami aból adodik, hogy azt képzelik ez olcsobb. De a tűzbiztonságra magas ivben sz@nak. Tehát hiába vagy te lelkes és jól képzet tűzoltó nem az számit. Azt akarják, hogy az alkotmányban előirt állami kötelességeket ugy teljesitsék hogy minél kevesebb pénzbe kerüljön az államnak. És nem fog számitani a hivatásosok profizmusa. Azt nem hiszem, hogy ti rosszak volnátok mind, de az amivel én találkozom az veszélyes önkéntes teljesitmény.
A 10 perc riasztási idő ami számotokra van előírva az hogy felel meg annak a követelménynek, hogy bárki aki bajban van 20 percen belül kapnia kell segitséget. MI hivatásosok ha 10 perc volna ég meg is birnánk kávézni enni és még a napi sajtót is átznéznénk....
Ezeket a követelményeket nem szajkozátok....
És nem is itt a gond. A vezérelveknél van a gond, sajna aki sporoltatni akar az gerjeszti a problémákat. Mert lehetne komolyan együtműködni, csak már ellenfélé gerjesztik a két szervezetet, és itt a gond.
A jövő az kétséges, de remélem azt, hogy a közös munka újra létre jöhet.
Ja fejlesztések. Aki megkapta az új fecsit az örüljön, van oly hivatáésos laktanya ahol már régi felszereléssel vannak sajnos (pedig ők 2 perc alatt elindulnak a káresethez). Nem azt mondom, hogy az ÖT-e ne kapjon új szereket, de az elsőrendű fejlesztést a hivatásosoknak kéne......
"A tűzben az az érdekes, hogy alattomos - lopakodik, nyalakodik, aztán a válla fölött hátranéz, és kiröhög. És gyönyörű is, a rohadt életbe. Mint a naplemente, ahogy vörösbe borít mindent maga körül."
/Jodi Lynn Picoult/
P/20
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: P/20 » 2007. jan. 01. 23:22

Dwyn írta:
"Mi hivatásosok és egyben profik vagyunk, ennek minden ódiumával. Ti önkéntesek és (nem megsértődni) amatőrök, nincs ezen mit szégyelni."
Te, Dwyn! Az amatőr és az önkéntes nem szinonímái egymásnak. Sosem szégyeltem, hogy önkéntes tűzoltó vagyok. Azon, hogy amatőr, lehet, hogy mégis megsértődnék... Miért nem tudjátok azt elfogadni, hogy valaki nem attól profi, hogy hol dolgozik, hanem attól, hogy mit tud?
A profi hivtásos tűzoltó elmegy nyugdíjba és beáll fatornyos falujának önkéntes tűzoltói közé. Ezzől ő miért lett hirtelen amatőr? Vagy el sem megy nyugdíjba, hanem a 48-ból vállal önkéntes szolgálatot. Két nap amatőr, 1 nap profi?
De azért szögezzük le: Legjobban kiképezni, a tudását szintentartani, gyakoroltatni azt lehet, aki életvitel szerűen csinálja. Ezért kellene arra törekledni, hogy az előbb írt átalgos beavatkozást meghaladó esetekben igen is toppon legyen az a tűzoltó, akinek erre - hivtásos mivolta miatt - nagyobb lehetősége van.
Volt idő (még van is), amikor azért támadták a hivatásosok az önkénteseket, mert szarok a felszereléseik. Mintha tehetnének róla. Most, amikor már ezt nem lehet elmondani, akkor előveszünk valami más mondvacsinált ökörséget, hogy bebe, én jobban ki vagyok képezve, mert minden harmadik nap ezt gyakorlom 8-16 óra között, ti meg csak havonta egyszer 17-20 óra között. Remek! Találjunk még ilyeneket!
megérzés
tömlőszállító

Hozzászólás Szerző: megérzés » 2007. jan. 01. 19:46

Dwyn írta:
"A kiképzés nállatok hétvégén és délutánonként történik mint irta itt valaki, tehát a munkavégzés után, van elképzelésem arról, hogy egy teljes átdolgozott nap után milyen motiválatlan az ember, nem hiszem hogy ez egyenértékű lehet a hivatásosokéval akár a mennyiség akár a ráfordított idő tekintetében. "

Nálatok meg két nap másodállás után!

Amúgy meg jó kis dumád van!
L_Jani
Szerkesztő
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: L_Jani » 2007. jan. 01. 19:30

DE nálunk a kerületben például 467 káreset volt
Azért azt tegyük hozzá, hogy nálatok a 24/48 miatt csak átlag minden harmadik káresetnél voltál ott (~156), míg az önkéntes az éves vonulási szám nagy részénél ott van. Mint Iván írta, ez náluk 220, de nálunk például 2006-ban közel 400 volt.

Én nem érzem, hogy ÖT létére annyira nagyon el lennénk maradva a hivatásosoktól. Sem technikailag (a garázsban egy 3 hónapos Mercedes Atego fecskendő), sem felszerelésben (mindenkin új Vektor bevetési ruha, új Gallet sisakok, új csizmák), sem képesítésben (4 hónapos alapfokú, illetve a régieknek 6 hetes).
Dwyn
Szent Tömlő őrzője

Hozzászólás Szerző: Dwyn » 2007. jan. 01. 17:26

ifj Horváth Iván

Félreértés ne essék! az hogy kimentetek valakit aki kimentendő az előtt fejet hajtok, az előtt is hogy mindezt önzetlenül teszitek.
DE nálunk a kerületben például 467 káreset volt, ezek közt olyan is ami országos szinten is párját ritkítóan kemény menetnek számított. Olyan dolgokra is felkészítenek minket regionális gyakorlatok keretén belül amire nem sok esély van nállatok. Ez így helyes, nem is kell, hogy a helyi sajátosságokon kívűl teljesen értelmetlenül pénzt pazaroljanak olyan kiképzésre aminek a haszna a nullával egyenlő a számotokra, de ezek akkor is plusz tudást jelentenek a HÖT-ök oldalán ha csak ezt vennénk figyelembe.
Tehát P/20 állítását vonom kétségbe, hogy pusztán csak a pénzt kell nézni ha a lakosság ellátásáraól van szó. Mi hivatásosok és egyben profik vagyunk, ennek minden ódiumával. Ti önkéntesek és (nem megsértődni) amatőrök, nincs ezen mit szégyelni. Biztos vagyok benne, hogy ha ti is hivatásosok lennétek, ugyanolyan szinten megállnátok a helyeteket. Nem véletlen a két szervezetbeli különbség. A kiképzés nállatok hétvégén és délutánonként történik mint irta itt valaki, tehát a munkavégzés után, van elképzelésem arról, hogy egy teljes átdolgozott nap után milyen motiválatlan az ember, nem hiszem hogy ez egyenértékű lehet a hivatásosokéval akár a mennyiség akár a ráfordított idő tekintetében.

NEM AZ ÖNKÉNTESEK ELLEN SZÓLTAM!

De senki ne próbáljon meggyőzni arról, hogy egyenértékű a két szervezet, mert ez hazugság.

Nyugodt szolit. :-) 8-)
ifj Horváth Iván
kapocspárkulcs tekergető

t

Hozzászólás Szerző: ifj Horváth Iván » 2006. dec. 31. 15:01

Dwyn irta
Többet? Ugyan hová? Tarlótűzhöz?
Azért mert találsz egy olyan helyet ami csak megközelíti a vonulási számokban a HÖT vonulási számait, nehogy már kézpénznek vegyem ezt az egész átlagra.

Nem mondanám ugyanis beavatkozások a mm felé tólodnak el, nálunk az elmúlt években 220 átlag vonulás. minden évben megelözönk egy Hivatásos tűzoltóságot a másik meg nem sokkal előz meg .

Dwyn irta
A HSZT nevében benne van hogy hivatásos.
Ez igy van

Dwyn irta
El kellene olvasni a katasztrófavédelmi törvény is, abban felsorolják.
biztos is!! csak én még ugy tanmultam hogy az alkotmány minden törvény felet áll és minden törvény alapja

Dwyn irta
Képesítés ügyében ugye te most viccelsz? NAPI KIKÉPZÉSE VAN a hivatásosoknak. Nem mondom hogy nektek is legyen, de már itt nagy a különbség.

Már pedig van

Dwyn irta
Már az alapsuli sem ugyanaz. 40 órással bárki lehet önkéntes.
Nálunk mindekinek meg van a hat hetes vagy ujaknál a 4 honapos

BÚÉK
Laller
tömlőszállító

Hozzászólás Szerző: Laller » 2006. dec. 31. 14:31

:-k

Neked is Boldog Új Évet P/20 és mindenkinek ezt kívánom.
Minden változik, de a tűz ugyan az marad!
Szebb jövőt!
Kitartás!
P/20
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: P/20 » 2006. dec. 31. 14:25

Hát kedves Feleim!
Sajnos elszólít a család, így e magasröptű disputában nem tudok a továbbiakban részt venni. Majd folytatjuk.
Tűzoltó 24-nek: nem hiszem, hogy az olcsóságot szajkóztam voln, sőt sosem említettem és nem is képviseltem, hogy az önkéntes bevetése olcsóbb egy hivatásosnál. Ha ez így lenne, az baj, mert az valaminek a rovására menne. Gyengébb felszerelés, védőruházat, esetleg bevizsgálás nélküli eszközök, nem kiképzett emberek stb. Mondom a bevetés. Az önkéntes tűzoltóság mégis azért kerül kevesebbe, mert amikor nincs bevetés, nem kell bért és járulékot fizetni. És mint katasztrófális bölcsen megjegyezte, ez a költségvetés 90 %-a. Van ahol ezt meg judják oldani, van ahol nem. A súlyos problémák - pl. munkajogi, amit vezér is említett - itt keletkeznek. Amikor az önkéntes tűzoltóság csak főállásúakból áll és 24/48-ban bent vannak az emeberek. Ez mitől lenne olcsóbb? Attól, hogy nem 6 fő van egy fecsin, hanem csak 4, nem annyi a fizetése, hanem minimálbér, nem kap 13. havi fizetést, nem vizsgáltatja be a felszereléseket...stb...ja, és nagyobb működési területet akar, mert akkor több lesz a fejkvót. de a hatékonysága bizony romlik.

Nos, ezekkel gondolatokkal javaslom a magunkbamélyedést, az estére a bulzóknak jó bulit, a szoliban levőknek nyugodt szolgálatot, egyébként békét, az új évre ... kevesebb csomagot kivánok!

Leidinger István P/20.
Petikeeeee
Szent Tömlő őrzője

Hozzászólás Szerző: Petikeeeee » 2006. dec. 31. 14:21

Ne csináljátok már,könyörgöm...
Borzalom ezt olvasni.
vezér
szikracsapkodó

Hozzászólás Szerző: vezér » 2006. dec. 31. 14:18

A lényeg, parancsnok úr, nem én írtam, írása mondata:
"Aki ezért fizetést kap, mert ez a főállása, attól többet lehet követelni és ez így van jól."
Újra kérem, kéretik nem hazudni, laikusokat kéretik nem félre vezetni !
Megélhetéshez ok és okozati összefüggés nem kizáró tényező, ha csak, nem cukrászda tulajdonos a parancsnok úr.
wing
lángterelgető

Hozzászólás Szerző: wing » 2006. dec. 31. 14:06

T.P/20!

Olvasom véleményed és mások véleményét ill. tapasztalatait,de azt hiszem elszóltad magad!!!

"A megélhetési önkéntes sajnos az esetemben nem talált, van nekem tisztességes foglalkozásom, ahol jól keresek, a tűzoltóság nem tudna annyit fizetni, hogy csináljam amit csinálok. Ezért nem is fizet."

Mert akinek pénze van .annak már csak mi hiányzik???
A HATALOM és neked most ez kell, igaz csak ebben a formában,de kell!!!

Nem kell reagélnod észrevételemre ez az én meglátásom,csakhogy a többieknek is rálátása legyen.

Üdv:wing
Biztonsági öv használata kötelező!!!
katasztrofális

Hozzászólás Szerző: katasztrofális » 2006. dec. 31. 14:02

Úgy tűnik föl, egy kissé elmérgesedett a helyzet ebben a topikban.
Szerintem fel kellene hagyni a személyeskedéssel, és azt kellene megvizsgálni, a leírt vélemények mennyiben segíthetik elő a tűzvédelem fejlődését.
Számomra a leginkább megdöbbentő az, hogy egyes emberek még mindig mennyire tájékozatlanok az önkéntes tűzoltóságok, létesítményi tűzoltóságok tevékenységével, finanszírozásával kapcsolatban. Még mindig van olyan tűzoltó, aki nem tudja mi a különbség az ÖT és az ÖTE között.
Azt ugye senki nem gondolja komolyan, hogy a létesítményi tűzoltóságok pénzt visznek el a hivatásos társaiktól? Remélem, ez csak elírás volt.

Azt hiszem abban egyetérthetünk, a hivatásos tűzoltóságok szakmai szempontok alapján az önkéntesek előtt járnak. A hivatásosok képzési rendszere, továbbképzési metodikája biztosítja a kellő szakmai ismeretek megszerzését és megtartását. Ergo: legyen mindenhol hivatásos tűzoltóság.
De ki fogja ezt megfizetni? A HÖT-ök költségvetésének több mint 90%-a bérjellegű kifizetés, annak ellenére, hogy a beosztott tűzoltók fizetése MEGALÁZÓAN kevés.
Tényleg van olyan tűzoltó ma Magyarországon, aki hisz abban, hogy növelni fogják a HÖT-ök számát? Ne hülyéskedjünk, gyerekek!
Kézenfekvő megoldás nyitni az önkéntes tűzoltóságok fejlesztése irányába.
Nem lenézni és ócsárolni kell őket, ha szakmai ismeretük szintje nem éri el a kívánt szintet, hanem meg kell teremteni a feltételeket, hogy felzárkózzanak.
Arról nem is beszélve, hogy nem szerencsés általánosítani: a hivatásos az isten, az önkéntes meg hülye mindenhez. Itt is, ott is emberek tevékenykednek, akik nem egyformák. Más-más hozzáállással, mentalitással végzik munkájukat.
Engedjetek meg egy idézetet Pozsártól:
„A tűzoltás is egy szakma. Meg lehet tanulni! Mi több. Jól meg lehet tanulni! Csak legyen aki akarja. A tetszelgéseken és pózolásokon túl az eszét és az erejét is bele adja. Legyen az önkéntes, vagy fizetett, vagy akár alkalmi munkavállaló. Csak akarjon érteni ahhoz, amit csinál...”
Maximálisan egyetértek vele.
Ami a sokat emlegetett 40 órás tanfolyamot illeti, nem a fényképeken látható emberek tehetnek arról, hogy nincsen megfelelő védőruhájuk. Aki egy kicsit régebben tűzoltó, emlékezzen vissza arra az időszakra – nem volt azért ez olyan régen – amikor szürke sisakban és csőkabátban nézte a Tü-1-es ablakán keresztül, hogyan előzi meg az emelkedőn a vonuló fecskendőt egy kerékpáros.
A tüzeket a szegényes felszerelés ellenére is eloltottuk.

Az önkéntes tűzoltóságok belépésével a vonulási idő rövidül, ez egyértelmű. Nem értem, hogyan lehet ezt megkérdőjelezni?

Ha valaki önkéntes tűzoltó, nem jelenti azt, hogy tevékenységét térítésmentesen végzi!
A klasszikus értelemben vett önkéntes tűzoltóságon ugyanis elképzelhető, hogy nincs egyetlen alkalmazott sem. Amikor munkaidejében veszi igénybe a tűzoltóság a tűzoltót, akkor a munkahelyén fizetést nem kap, tehát a tűzoltóság a bevetés időtartamára fizetett jövedelemmel a kiesett bérét kompenzálja, a tűzoltó szabadidejében történt riasztásánál pedig azt ismerik el a fizetéssel, hogy az illető az egyik legdrágább dolgot áldozza föl a köz érdekében: a szabadidejét.
Van olyan magyarországi önkéntes tűzoltóság ahol ez hasonlóan működik, és ahol én jártam Németországban, ott is így működött.

Én egyébként bízom abban, hogy annak ellenére, esetenként az érdekeink különbözőek, egy család vagyunk.
tűzoltó24

Hozzászólás Szerző: tűzoltó24 » 2006. dec. 31. 13:49

Tisztelt P/20!
Te is azt szajkozod, hogy olcsobbak vagytok?
Hát hidd el, hogy soha nem lesztek olcsobbak.....
Ja nyugaton már kezdik felszámolni a önkéntes tűzoltóságokat
Okok: A kivett munkás aki elmegy káresethez (hiába támogatja az állam a válalatot az önkéntes alkalmazásáért) már nem kell nekik mert kiesik a termelésből. Tehát egyre kevesebben birják válalni a hivatást önkéntesen, mert vagy a munkahely vagy a hivatás.
És nem olcsobb a tietek sem mert nektek is oda kell adni a felszerelést és nektek is fen kell tartani. És hidd el az is pénz (gondolom tudod).
Én azt látom hogy inkább a mi területenkre pénzeinkre utaztok azzal, hogy olcsobbnak nevezitek magatokat. Remélem a kormány ezt nem hiszi el.
Csak a létfentartásé küzdötök tiszteségtelen modszerekkel. És ez nem jó annak se aki tényleg komolyan gondolja ezt a hivatást akár önkéntes akár hivatásos. Ez edig olyan nálatok, mint egy hobbi, csak az államot kéritek meg hogy finanszirozza.
Tudom hogy nálatok is van komoly szakember, de az átlag nem az.
Én ugy gondolom, hogy jó ha vagytok, de egy kicsit kolmolyabban kéne tevékenykedni és mindenüt és nem a hivatásos kárára hanem közösen.
Ja szolni a szakmai felügyeletnek? Szerinted ha nem támogatnák öket akkor fen maradhattak volna? Már párszor éles helyzetben buktak és lám még mindig működnek......
/Jodi Lynn Picoult/
P/20
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: P/20 » 2006. dec. 31. 13:46

Vezér, hogy ön milyen tájékozott!

Igen, van nálunk 6 fő főállású tűzoltó, akiknek a bérét az önkormányzatok adák össze. Az állami támogatást a működésre használjuk. Nehezményezik is az önkormányzatok, hogy amikor más önkormányzatnak nem kell hozzájárulni (mert HÖT-ös), akkor nekik miért kell? Igazságtalan a rndszer.
Nincs porobléma az ÖTE önkéntes, de mégis főállású munkajogi kérdésével. Az ÖT főállásúaknál ott viszont bizony problém van. Ahol kis hivatásos tűzoltóságot hoztak létre ez komoly gond. A szakszervezetnek talán itt kellen nyüzsögni, hogy vannak minimálbéren foglalkoztatott tűzoltók is a rendszerben, meg a havi munkaidő keret mennyire kerül túllépésre. Bizony ebből baj lesz.
Ezt a mondatot, miszerint: "volt Ybl-is, ma okf-es barátjával közösen végzett, a hivatásos tűzoltók ellen gyakorolt lobbi tevékenységét" köszönöm szépen, hazámat szolgálom!
A kínai textilipar komoly változáson ment át és betört az Eu piacra is mindenféle embargó ellenére. Ma éjszaka kínai petárdákat fogunk látni. A hasonalt egyébként tetszik, megjegyzem.
A megélhetési önkéntes sajnos az esetemben nem talált, van nekem tisztességes foglalkozásom, ahol jól keresek, a tűzoltóság nem tudna annyit fizetni, hogy csináljam amit csinálok. Ezért nem is fizet.
Laller
tömlőszállító

Hozzászólás Szerző: Laller » 2006. dec. 31. 13:34

P/20, a HÖT-ök ellensége!

Kérdéseim a következők:

Miért fúrjátok a HÖT-öket?!
Miért kell azt mondani, hogy úgyan azt a feladatot, ti önkéntesek és létesítményi tűzoltók is eltudjátok végezni kevesebb pénzért és minek annyi HÖT?!!!
Akkor miért lobbiztok több pénzért?!!

Eddig jó volt a HTFSZ támogatása?
Meg n kérdezd, hogy milyen támogatás, mivel amit eddig a HTFSZ kitaposott, azt nem csak a HÖT-nek taposta ki, hanem minden tűzoltónak.
Erre jössz te a nagy arcoddal és a képébe röhögsz ( most 6500 hívatásos ) képébe, hogy ti önkéntesek milyen fasza gyerekek vagytok.

Tűzoltó24 pedig rátapintott a lényegre.
Minden változik, de a tűz ugyan az marad!
Szebb jövőt!
Kitartás!
P/20
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: P/20 » 2006. dec. 31. 13:23

Igen, kedves Laller. Tanítanálak is olvasás-értésre, mert látom ez nem megy. Engem nyugodtam fikázhatsz, jót mosolygok rajta. De te több száz és több ezer önkéntes tűzoltót fikázol. Én meg téged piszkállak és nem a 9000 hivatásos tűzoltót. Ha nem érted a különbséget, majd levezetem.
Kedves, Dwyn. Amit írtál többségével egyet is értek. Ugyan az első bekezdésedet többször is elolvastam, de akkor sem értem.
Nagyon örülök, hogy az ifjúági tűzoltók nem csak az önkéntes tűzoltóságoknál léteznek.
Hivatásosok iskolája? Olyan is van? Melyikre gondolsz?
Nem vitatom, van különbség a kiképzésben. A legjobban azt lehet kiképezni, aki minden nap 8-16 óráig ezt gyakorolja. Aki ebben az időben a böcsületes polgári szakmáját űzi, majd a hétvégén, vagy 16 óra után a szabadidejéből még elmegy képzésekre, azt talán megbecsülni és segíteni kellene, nem ócsárolni. Az önkéntes tűzoltótól azt várja el a lakosság és a jogszbályok, hogy egy átlagos tűzoltási és műszaki mentési feladatot profi módon meg tudjon oldani. Speciális feladatok végrehajtására talán nem bűn igénybevenni a nagyobb tudással és gyakorlattal rendelkező hivatásos tűzoltót. Hogy hol van az átlagos és a speciális feladat határa, ezt egysége válogatja. A minap egy HÉV-szerelvényt kellett felemelnünk és kivenni az elgázoltat. Nem hívtunk hivatásos tűzoltóságot, mert meg tudtuk oldani. Halottat kiemelni a tóból nem tudunk, mert nincs búvár kiképzésünk, sem felszerelésünk, ide mindíg szakembert hívunk. Te hiába vagy hős hivatásos tűzoltó, ha az iskolán kívül nem emeltél villamost, vagy HÉV-et, a csapatban te leszel a legrutintalanabb. A legrutinosabb önkéntes tűzoltó elmegy hozzátok, biztos tudsz nekei olyant mutatni, amit életében akkor lát először. Hidd el nekem, hogy nem szabad hivatásos tűzoltóról meg önkéntes tűzoltóról beszélni. Tűzoltó van és kész. Aki ezért fizetést kap, mert ez a főállása, attól többet lehet követelni és ez így van jól.
Voltam néhány versenyen a múlt évben, ahol az önkéntes tűzoltók is igen szépen megállták a helyüket. Nagyon büszek voltam ezekre a fiúkra. Csakúgy, mint azokra az önkéntes tűzoltókra, akik felszereltek hivatásos tűzoltónak és megállták a helyüket, nem egy közülük parncsnoki beosztást tölt be.
Valóban az önkéntesek felszereléseit, felkészítését általánosan nem lehet összehasonlítani egy osztrák, vagy német önkéntes tűzoltóével. Ezen kellen változtatni. Miért lehet jobban kiképezni az osztrák önkéntes tűzoltót, mint a magyart? Felszerelésben már megkezdődött egy lassú felzárkózás, de 60 év lemaradását nem lehet 1-2 év alatt behozni. A képzésben meg nagy szükség lenne a rutinos hivatásos tűzoltókra, akik bemennének az önkéntesek szertérába és segítenék a kiképzésüket, bíztatnák őket és nem ócsárolnák, főleg olyan miatt nem, amiről nem tehetnek.
De vajon tőlünk nyugatra miért nem nem számolták fel az önkéntes tűzoltóságokat és váltották ki hivatásossal? Megmondom: Mert az Isten pénze is kevés lenne hozzá.
Leírásodból inkább azt látom, hogy a közeledben van olyan önkéntes tűzoltóság, amellyel problémád van. Erre megvan a törvényes lehetőség, hogy a megyei igazgatóság eljárjon. Tessék jelezni a gondot. A köztestületi forma 10 éve jelent meg. Biztos vannak vadhajtások.
Végezetül miből gondolod, hogy az önkéntes csak 40 órást jelent? Én is minden nap foglalkozom a tűzoltósággal, ez mellett ellátom a civil munkámat is vezető beosztásban és írásod alapján megkockáztatom, hogy érek annyit a tűzvédelemhez, mint te.
tűzoltó24

Hozzászólás Szerző: tűzoltó24 » 2006. dec. 31. 13:18

Tisztelt uraim!
Ne hasonlitsuk már az ÖT és a HÖT-ot. Külömbség azért van. Multkor egy ÖT területére vonultunk segitségnyújtásra, az utómunkálatoknál érdekes visszaszereltek mi meg végeztük a munkát. Érdekes medig lelkes az önkéntes. És ök kb8 km re vonultak mi meg 20 km és egyszerre értünk ki.... érdekes Ja nekik 10 perc a riasztási idő nekünk 2 perc. Ja ök hösök.......
És ök is kapnak pénzt nem csak mink.....
Mi az életünket feltettük e hivatás oltárára, és csak ennek élünk. És ez a hivatás teljes embert kiván......
Volt olyan nyilatkozat magánuton hogy ök az olcsobbak és ezért kéne támogatni öket. A szakma kinai munkásai akartok lenni. Pedig mindenki tudja hogy ehez a hivatáshoz pénz kell felszerelések karbantartása potlása új felszerelések beszerzése a laktanya fentartása stb....
A hivatásosnak a fizetését kifizetni.
Boldog újévet és eseménymenetes szlogálatot mindenkinek akát HÖT akár ÖT....
/Jodi Lynn Picoult/
Dwyn
Szent Tömlő őrzője

Hozzászólás Szerző: Dwyn » 2006. dec. 31. 13:12

Pozsár!

Cimbi! Nem az a lényege a dolognak, hogy a gazadagabb (ilyet kimondani bármelyik tűzoltóságról is LOL) le se x@rja a másiknak a gondját, mert én sem teszem, de azonnal leárulózni azt aki lép az azért messze túl van a józan ész határain.
Az EU-ban nincs megye rendszer, nekünk sem lesz hidd el. Úgy képzeld el ahogy a Németeknél a tartományok vannak.
NINCS EGYSÉGESSÉG!!!
és ebből kifolyólag :
NINCS ÖSSZKATASZTRÓFAVÉDELMI FELÜGYELŐSÉG sem

Minden tartománynak más az egyenruhája, más a tűzvédelmi szabályozása és mások a fizetések és a juttatások is. Nállunk is ez lesz. Nem vagyunk olyan nagyok mint a németek, de a megyerendszert bizton elfelejtheted.

BUÉK! :-)
Dwyn
Szent Tömlő őrzője

Hozzászólás Szerző: Dwyn » 2006. dec. 31. 13:04

Vezér! :tapsolo: :tapsolo: :tapsolo: :tapsolo: :tapsolo:

Laller kimondta azt, amit már sokan tudnak, hálistennek ahogy látom te is. Furkálás megy a hivatásosok ellen, ez az igazság.
Dwyn
Szent Tömlő őrzője

Hozzászólás Szerző: Dwyn » 2006. dec. 31. 12:57

Többet? Ugyan hová? Tarlótűzhöz?
Azért mert találsz egy olyan helyet ami csak megközelíti a vonulási számokban a HÖT vonulási számait, nehogy már kézpénznek vegyem ezt az egész átlagra.

A HSZT nevében benne van hogy hivatásos.

El kellene olvasni a katasztrófavédelmi törvény is, abban felsorolják.

Képesítés ügyében ugye te most viccelsz? NAPI KIKÉPZÉSE VAN a hivatásosoknak. Nem mondom hogy nektek is legyen, de már itt nagy a különbség.

Már az alapsuli sem ugyanaz. 40 órással bárki lehet önkéntes.

Szükség van rátok, de hosszútávon inkább szükség lenne rátok mint hivatásos.
Válasz küldése