* Belépés   * Regisztráció * GyIK    * Keresés
Pontos idő: 2017. szept. 20. 23:56

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]

Hozzászólás a témához  [ 447 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4, 5 ... 18  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Nők a hivatásos állományban
HozzászólásElküldve: 2016. okt. 31. 13:38 
Szerkesztő

Nemi esélyegyenlőségi tréning a katasztrófavédelemnél

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2016. szept. 18. 8:34 
tömlőszállító

A tűzoltói munkában történő női szerepet közvetlenül kellene megnézni több, nálunk kicsit jobban fejlettebb országban, összegezni kellene a tapasztalatokat, el kellene gondolkodni a tűzoltósági feladatokról is. A magyar tűzoltói munkának hihetetlen gazdag hagyományai vannak, majd ezekhez igazodva kellene értelmes javaslatot tenni a szakmának a döntéshozók felé. Nagyjából ennyi, de lehet rajta vitatkozni.

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2016. szept. 18. 8:02 
Szent Tömlő őrzője

A doktorszolgálat kakukktojás, ott nem hivatásos tűzoltók vannak, szerződéssel dolgoznak. Csak a sofőr hivatásos.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2016. szept. 17. 21:30 
vízpocsékoló

tömke írta:
kumiko93 írta:
Igen, ez számomra is egyértelmű, hogy ebben az értelemben vonulós nincsen, ezért is tettem fel a kérdést, hogy mi az, amibe még belefér, hogy nő végzi. Sajnos, nem sajnos én úgy tudom, hogy például kutyások nincsenek is minden parancsnokságnál, sőt szerintem még megyénként sincs 1, mert javítsatok ki, ha rosszul tudom, de egyesületek és önkéntesek szoktak csatlakozni, ha szükség van rájuk.

Doktorszolgálatosok sincsenek mindenütt, de például az is érdekelne, hogy ők pontosan milyen képzésen esnek át, köztük van-e, lehet-e nő? Hiszen káreseteknél teljesen más szerepük van.

De persze e mellett ilyen, hogy tűzvizsgáló, vagy bárki aki tűzmegelőzéssel tűzvédelmi tervezéssel, iparbiztonsággal és hasonló javarészt szellemi tevékenységgel foglalkozik, minimum egyetemi vagy főiskolai végzettséggel kell rendelkeznie?

Mentőkutyások hivatásos szinten csak egyetlen egy helyen vannak, ugyanúgy a doktorszolgálat is. Utóbbihoz mindenképpen egészségügyi végzettség kell (orvosi, de talán a mentőtiszti is jó). Abban most nem vagyok biztos, hogy egyáltalán hivatásos státuszban vannak-e. De igen, köztük van nő.
És igen, tűzvizsgáló, tűzmegelőzős, stb. mind tiszti beosztások, ahhoz felsőfokú végzettség kell.

Értem. Köszönöm szépen.

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2016. szept. 17. 21:18 
hamutipró

kumiko93 írta:
Igen, ez számomra is egyértelmű, hogy ebben az értelemben vonulós nincsen, ezért is tettem fel a kérdést, hogy mi az, amibe még belefér, hogy nő végzi. Sajnos, nem sajnos én úgy tudom, hogy például kutyások nincsenek is minden parancsnokságnál, sőt szerintem még megyénként sincs 1, mert javítsatok ki, ha rosszul tudom, de egyesületek és önkéntesek szoktak csatlakozni, ha szükség van rájuk.

Doktorszolgálatosok sincsenek mindenütt, de például az is érdekelne, hogy ők pontosan milyen képzésen esnek át, köztük van-e, lehet-e nő? Hiszen káreseteknél teljesen más szerepük van.

De persze e mellett ilyen, hogy tűzvizsgáló, vagy bárki aki tűzmegelőzéssel tűzvédelmi tervezéssel, iparbiztonsággal és hasonló javarészt szellemi tevékenységgel foglalkozik, minimum egyetemi vagy főiskolai végzettséggel kell rendelkeznie?

Mentőkutyások hivatásos szinten csak egyetlen egy helyen vannak, ugyanúgy a doktorszolgálat is. Utóbbihoz mindenképpen egészségügyi végzettség kell (orvosi, de talán a mentőtiszti is jó). Abban most nem vagyok biztos, hogy egyáltalán hivatásos státuszban vannak-e. De igen, köztük van nő.
És igen, tűzvizsgáló, tűzmegelőzős, stb. mind tiszti beosztások, ahhoz felsőfokú végzettség kell.

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2016. szept. 17. 20:43 
vízpocsékoló

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2016. szept. 17. 17:53 
vízpocsékoló

Hogy mi? Hogy egy szűk, mellékes tevékenység a tűzoltás és a műszaki mentés???
Vonulós női tűzoltó (aki ugye tüzet olt, sugárcsővel a kezében, vagy roncsot vág feszítővágóval) hivatásos állományú nincs!

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2016. szept. 17. 13:25 
Szent Tömlő őrzője

A katasztrófavédelemnél már csak egy nagyon szűk, szinte mellékes tevékenységet nem végezhetnek a nők, a tűzoltást és műszaki mentést, tehát vonulós tűzoltó nem lehet nő (kivéve a kutyás szolgálatnál).

A katasztrófavédelmi képzéssel a civil szektorban semmire sem fogsz menni, így ha nem kerülsz be a katasztrófavédelemhez, akkor igencsak pórul jártál. Sokkal inkább érdemes tűzvédelmi mérnöknek tanulni. Azzal a katasztrófavédelemnél egy igen fontos szakterületen el lehet helyezkedni, ha mégsem, a civil szektorban nagyon jól meg lehet élni belőle.

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája: Re: Jelentkezés tűzoltónak
HozzászólásElküldve: 2016. szept. 17. 10:43 
vízpocsékoló

Sziasztok!

Biztos volt aki már feltette a kérdést, de sajnos választ még nem találtam rá. Az lenne a kérdésem, hogy nőként milyen beosztásba, munkakörbe kerülhet az ember?
Mikor indulnak olyan képzések, melyek nem kimondottan vonulós tűzoltóknak szólnak és általában mennyi időt vesz igénybe, hogy állományba is kerüljek?
Remélem, hogy az NKE-n kívül más lehetőség is van ilyen-olyan rövidebb idejű katasztrófavédelmi képzésre.
Ha már munkába álltam, van lehetőség továbbképzésre, vidékre való kihelyezésre?

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2015. jan. 25. 18:12 
szikracsapkodó

Köszönök minden hozzászólást.Egy nő azért vállalná el ezt a szolgálatot,hogy segítséget nyújtson bármilyen bajban és nem azért,hogy megkülönböztessék csak azért mert nő!!!Biztos meg vannak a jogszabályok erre a kérdésben is de akkor sem értek egyet!!!

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2015. jan. 25. 17:09 
Szent Tömlő őrzője

Freeland írta:
Ha nem tetszik, akkor erőszakoskodás helyett fordulj bizalommal az emberi jogok biztosához, vagy az illetékes miniszterhez.

A Tűzvonalban 105 magazin 2004. évi márciusi számában jelent meg:

Ombudsman: a nők nem vonulhatnak

Állampolgári bejelentésre vizsgálatot indított az ombudsman, vajon jogszerűen utasítják-e el a vonulós szolgálatra jelentkező nőket a hivatásos tűzoltóságokon. Az eredmény talán nem is meglepő: a nőket teljesen törvényesen, a saját érdekükben zárják ki ebből a munkakörből.

Ahogy a Tűzvonalban 105 tavaly októberi számában felvetettük, a tűzoltóságok felvételi kritériumai között nyomát sem találni az esélyegyenlőségnek, ugyanis a jelentkezőknél nem egyedileg vizsgálják az adott munkakör betöltéséhez szükséges fizikai alkalmasságot. Legalábbis a nők esetében nem. Lenkovics Barnabás, az állampolgári jogok országgyűlési biztosa úgy véli, a nők elutasítása nem hozható összefüggésbe az alkotmányos jogok sérelmével. A fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak szolgálati viszonyáról (Hszt.) szóló 1996-os törvény szerint „A szolgálati viszonnyal kapcsolatban a hivatásos állomány tagjaira vonatkozóan tilos minden hátrányos megkülönböztetés, így különösen a nem, családi állapot, nemzetiség, faj, származás, vallás, politikai meggyőződés, érdekképviseleti szervezethez való tartozás vagy ezzel összefüggő tevékenység, továbbá a szolgálati viszonnyal össze nem függő körülmény miatt.” Az ombudsman azonban felhívja a figyelmet arra, hogy a jogszabály következő bekezdése egy kivételt fogalmaz meg: „Nem minősül hátrányos megkülönböztetésnek a szolgálatteljesítés jellegéből, a szolgálati időből, a rendfokozatból és a beosztásból eredő megkülönböztetés”. Ezzel a törvény alapot teremt arra, hogy az egyes beosztások alkalmassági és egyéb követelményeit az adott terület sajátosságainak megfelelő alacsonyabb szintű szabályozásban állapítsák meg. A Hszt. alapján a tűzoltóságok munkavédelmi szabályzatai így teljesen jogszerűen, a szolgálatot teljesítők, valamint az állampolgárok életének védelme érdekében a nőket kizárhatják a vonulós szolgálat ellátása alól – fogalmaz Lenkovics Barnabás a vizsgálat indoklásában, melynek elkészítésénél a katasztrófavédemi főigazgató állásfoglalását is figyelembe vette.

Nem kétséges, hogy nem veszélytelen a tűzoltók munkája, bármennyire is vélekedtek másként olykor egyes politikusok. Az azonban elgondolkoztató, miként lehetséges az, hogy a hivatásos tűzoltóságokkal ellentétben az önkéntes köztestületi tűzoltóságoknál nem utasítják el a női jelentkezőket. Ez a tény alapvetően megkérdőjelezi, valóban arról van csak szó, hogy féltik a női nemet, vagy egy régi beidegződés miatt a vezetők ragaszkodnak a megszokott szabályaikhoz. A világ számos országában egyébként nők is elláthatnak vonulós szolgálatot.

A hivatásos tűzoltóságok munkavédelmi szabályzatát készítő szakemberek megnyugtatásául közöljük, a köztestületi tűzoltóságoknál valóban adott a lehetőség, de a lányok főként híradós szolgálatot látnak el (a hivatásos tűzoltóságoknál még ezt sem engedik). Aranyos Katalin, Kranyik Marian és Kranyikné Balla Andrea például főállásban az újfehértói önkéntes köztestületi tűzoltóság híradósaként dolgozik. A tűzoltó szakmához való vonzódásuk nem véletlen, hiszen mindhármukat szoros családi kapcsolat fűzi az újfehértói tűzoltósághoz. Kranyikné Balla Andrea a Tűzvonalban 105 érdeklődésére elmondta: 24/48-as váltásban híradó szolgálatot látnak el, de szabadidejükben vonulhatnak is. A laktanyában a férfiak teljesen egyenértékű kollegáknak fogadják el őket, de káreset helyszínén inkább a hímes tojás effektus lép érvénybe. Az újfehértói tűzoltóság január 1-jén alakult köztestületté. Azóta Kranyikné Balla Andrea ugyan még nem vonult, de úgy véli, a hamarosan kezdődő avartüzes időszakban az ő segítségére is nagymértékben számítanak. Addig változatlanul a helyismereti foglalkozásokból és a gyakorlatokból veszi ki a részét.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2015. jan. 25. 15:24 
kapocspárkulcs tekergető

antikrisztus78 írta:
Én nem tudnám elképzelni magam egy irodában.Soha nem voltam és nem is akarok ilyen lenni.Szerintetek mennyi esély lenne arra,hogy akár csak egy nő is bekerüljön a vonulós állományba?De ne a megszokott dolgokkal gyertek,hogy nincs megfelelő kialakítás egy őrön a nők számára vagy a többivel.Hol lehetne jelentkezni????????

Kedves Kriszta!

Imádjuk a nőket, de úgy vélem a többség egyetért azzal, hogy továbbra is csak férfiak húzhassanak csizmát...
Elhiszem, hogy kemény vagy és jobban bírod a melót sok férfinál és esélyegyenlőség meg hasonlók, de miattad egy jogszabályt sem fognak megváltoztatni! Úgy látom páran írtak Neked, hogy miért is nem lehet nő vonulós tűzoltó, kérlek ezt fogadd el és ne kérdőjelezd ezt meg olyan formában, hogy "De ne a megszokott dolgokkal gyertek,hogy..." Igen vannak az elvi, gyakorlati és jogszabályi indokok... Ha nem tetszik, akkor erőszakoskodás helyett fordulj bizalommal az emberi jogok biztosához, vagy az illetékes miniszterhez.
Úgy látom a megadott indokok után sem szeretnéd elfogadni ezt a tényt, mert csak rákérdezel, hogy hol lehet jelentkezni... Egy megoldás van! Figyeld az illetékes Tűzoltóság weboldalát, hogy mikor van felvételi és jelentkezz!
Sok sikert!

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2015. jan. 24. 15:45 
szikracsapkodó

Tudom mivel jár egy Hivatásos élete,a párom is az de nem a tűzoltóknál!!

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2015. jan. 24. 15:39 
szikracsapkodó

Köszönöm Imi.De ha bemegyek ugye nem fognak kiröhögni.Tényleg nagyon érdekelne ez a munka!Igaz 36 múltam de vén aki vénnek érzi magát!!!!

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2015. jan. 24. 15:31 
tűzokádó sárkány legszörnyűbb rémálma

Ki mondta, hogy a nők nem lehetnek tűzoltók?
Jelentkezz bármelyik önkéntes tűzoltóegyesületnél vagy önkormányzati tűzoltóságnál, az alaptanfolyam (40 ó) sikeres elvégzése után már vonulhatsz, tüzet olthatsz. Magasabb szakmai végzettség megszerzése után önkormányzati tűzoltóságnál akár főállású tűzoltó is lehetsz.
(Hivatásos vonulós tűzoltónő a jelenlegi szabályozás szerint tényleg nincs) :???:

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2015. jan. 24. 15:11 
szikracsapkodó

Én nem tudnám elképzelni magam egy irodában.Soha nem voltam és nem is akarok ilyen lenni.Szerintetek mennyi esély lenne arra,hogy akár csak egy nő is bekerüljön a vonulós állományba?De ne a megszokott dolgokkal gyertek,hogy nincs megfelelő kialakítás egy őrön a nők számára vagy a többivel.Hol lehetne jelentkezni????????

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2015. jan. 24. 14:56 
szikracsapkodó

Egyáltalán nem értek azzal egyet,hogy a nőknek(akik vonulósok akarnak lenni)könnyebb legyen bármilyen gyakorlati vagy elméleti felmérés!!!!Aki ezt szeretné csinálni és lehet jobb egy-két férfinál is miért ne csinálhatná!!!!Az meg,hogy nem megoldott azuhanyzás vagy a féltékeny feleség az csak egy jó kifogás!!Esélyt kell adni a nőknek is!!!!

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2015. jan. 24. 14:41 
szikracsapkodó

Csak egy kérdésem lenne:nők miért nem vonulhatnak ki eseményhez?

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2015. jan. 24. 14:02 
Szerkesztő

antikrisztus78 írta:
Köszönöm,elolvastam.Ha nem kivezényelt munkakörben akkor milyen formában dolgozhatnak nők?

Kérlek ezt olvasd át, és utána itt tett fel a kérdéseid:
viewtopic.php?f=2&t=91

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2015. jan. 24. 13:47 
szikracsapkodó

Köszönöm,elolvastam.Ha nem kivezényelt munkakörben akkor milyen formában dolgozhatnak nők?

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2015. jan. 24. 13:35 
szikracsapkodó

Köszönöm a választ.Az ezek szerin probléma lenne ha csak szakmunkás végzettségem van?Azért kérdezem mert,hogy női tűzoltót még nem láttam.

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2015. jan. 24. 12:47 
szikracsapkodó

Sziasztok.Érdeklődni szeretnék,hogy nők lehetnek-e Tűzoltók?Megnéztem pár megosztó oldalon videókat de csak férfiakat láttam bevetésen.Nagyon foglalkoztat engem ez a hívatás!!!!Előre is köszönöm a választ Üdv:Kriszta

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2015. jan. 24. 9:46 
szikracsapkodó

Sziasztok!Érdeklődnék,hogy nők is lehetnek tűzoltók?Igaz 36 múltam de nagyon érdekelne ez a Hívatás!!!!!Előre is köszönöm a választ. Üdv:Kriszta :-)

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2014. okt. 16. 8:15 
Szent Tömlő őrzője

Letta írta:
Nők miért nem lehetnek tűzoltók? :(

Néhány hónapja egy másik topikban írtam le, én úgy tudom, hogy az alábbi szabályzók foglalkoznak ezzel a témával.

- A TANÁCS 1976. február 9-i IRÁNYELVE
a férfiak és a nők közötti egyenlő bánásmód elvének a munkavállalás, a szakképzés, az előmenetel és a munkakörülmények terén történő végrehajtásáról (76/207/EGK)
http://eur-lex.europa.eu/legal-content/ ... 43&from=HU

- A TANÁCS 1978. december 19-i IRÁNYELVE
a férfiak és a nők közötti egyenlő bánásmód elvének a szociális biztonság területén történő fokozatos megvalósításáról(79/7/EGK)

http://eur-lex.europa.eu/legal-content/ ... 50&from=HU

- TANÁCS 1986. július 24-i IRÁNYELVE
a férfiak és a nők közti egyenlő bánásmód elvének a foglalkoztatási szociális biztonsági rendszerekben történő megvalósításáról
(86/378/EGK)
http://eur-lex.europa.eu/legal-content/ ... 08&from=HU

A TANÁCS IRÁNYELVEIN kívül, ma is hatályos a

- 33/1998. (VI. 24.) NM rendelet
a munkaköri, szakmai, illetve személyi higiénés alkalmasság orvosi vizsgálatáról és véleményezéséről
http://www.njt.hu/cgi_bin/njt_doc.cgi?d ... 692.261144

Nő foglalkoztatása
10. §47 (1) A munkaköri alkalmasság vizsgálatánál és véleményezésénél figyelembe kell venni, hogy a nők (különös tekintettel a fogamzóképes korúakra és a terhesekre – ezen belül a terhesség korai szakaszában lévőkre –, a nemrégen szült, a szoptató anyákra, az anyatejet adókra) alkalmatlanok vagy csak bizonyos feltételekkel alkalmasak a 8. számú mellékletben felsorolt egészségkárosító kockázatot jelentő vagy veszélyes megterhelésekkel járó munkakörülmények közötti munkavégzésre.

(2) A 9. számú melléklet szerinti, a munkakörnyezetben jelen lévő kóroki tényezők esetében a jelen rendeletben foglaltak végrehajtása érdekében a munkáltató köteles kockázatbecslést végezni és megállapítani azokat az intézkedéseket, amelyekkel az (1) bekezdés szerinti személyek egészségét és biztonságát garantálni kell.”

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2014. okt. 14. 18:37 
vízpocsékoló

Nők miért nem lehetnek tűzoltók? :(

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 447 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4, 5 ... 18  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]