Nők a hivatásos állományban

A katasztrófavédelmi rendszer felépítése, szervezeti egységek, általános témakörök.
Válasz küldése
útkereső
hamutipró

Hozzászólás Szerző: útkereső » 2003. nov. 09. 16:53

Bár nem ismerlek, de szerintem ilyen megszállottakra lenne szükség a tűzvédelemben. Abban ugyan nem tudok segíteni, hogy bekerülj, de ha ez sikerül és a tüzmegelőzéssel kapcsolatban problémád akad, akkor küldj egy e-mailt, s megpróbálok segíteni.
Mariann
csizmás kandúr

Hozzászólás Szerző: Mariann » 2003. nov. 08. 22:08

Sziasztok

Én abba már kezdek beletörődni (bár megérteni nem tudom), hogy a nők hazánkban nem lehetnek vonulós tűzoltók. De sajnos a tűzmegelőzési vonalon is nagyon nagyon nagy ellenállások tapasztalhatók. Ehhez pedig nem kell olyan nagy terheket emelni (pl. egy nagy lakópark tervdokumentációja tűzvédelmi fejezettel sem éri el a 20 kg-ot), a szaktudás megszerzése nők számára is ugyanúgy működik, mint a férfiaknak. A különbség csak annyi, hogy a férfiak a szaktudás mellé tudnak tapasztalatot szerezni (mert hagyják őket), a nők pedig nem, mert hozzá sem férhetnek ilyen munkákhoz a tűzoltóságoknál. Persze TISZTELET A KIVÉTELNEK.

Mariann
Pozsárka
tűzokádó sárkány legszörnyűbb rémálma

Hozzászólás Szerző: Pozsárka » 2003. nov. 07. 15:17

Én 37 kg-mal jártam így...

Az történt, hogy lemázsáltuk az egyéni védőfelszerelésünket (bevet. ruha+csizma+mászóőv+sisak) meg a légzőnket (AGA S316) és két tekercstömlőt meg egy sugárcsövet... kicsit kerekítve 23 kg volt a cucc.

No. Lehet, hogy csalt a mérleg. Az a tuti, hogy én csak egy gyermek méretű felnőttre vagyok hitelesítve?

Ez egy nagy nagy vicc!!! :?
Keleti front
slagmester

Hozzászólás Szerző: Keleti front » 2003. nov. 07. 14:24

Én egyszer majdnem felemeltem 53 kg-t, de szóltak hogy nem szabad. :lol: . Otthagytuk, hívtunk darut. A munkavédelem fontos, a törvény az törvény (rendelet).
eszt

Hozzászólás Szerző: eszt » 2003. nov. 07. 13:04

Sziasztok!
No, itt a cikk (illetve annak egy részlete) : "Magyarországon hivatásos női tűzoltók vonulós szolgálatot (ma) nem láthatnak el. Az egyes parancsnokságok munkavédelmi szabályzatai ezt egy 1972- es rendelet már hatályon kívül helyezett mellékletére alapozzák. Ezek szerint a nők 20 kilogrammnál, a férfiak 50 kilogrammnál többet nem emelhetnek. A tűzoltók naponta kerülnek olyan helyzetbe, hogy ennél nagyobb súlyú, magatehetetlen embert kell felemelniük, így a nők egyedül legfeljebb egy kisgyermeket hozhatnának ki a tűzből- szembesítik a puszta tényekkel az egyre nagyobb számban jelentkező hölgyeket a humánosztályokon. Ha valaki mégis elgondolkozik azon, hogy egy felnőtt ember 50 kilónál nehezebb, így valójában egy férfi tűzoltó sem emelhet fel egyedül csak egy gyermeket, akkor válaszul egy sor jogszabályt tolnak a jelentkező orra elé, amely szerintük azt bizonyítja, hogy egy nő márpedig nem láthat el vonulós szolgálatot. A jelenleg érvényben lévő törvények azonban világosak: férfi és nő között nem lehet különbséget tenni, minden embernek külön kell vizsgálni a fizikai alakalmasságát."

Hát ehhez nem sok hozzáfűznivalóm van...
Illetve egy kérdésem lenne: Van közöttetek olyan, aki a munkája során nem emelt még többet 50 kilónál???
Dánfok-22
tűzkakas-idomár
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Dánfok-22 » 2003. nov. 07. 10:54

"A munkavédelem

A Fővárosi Tűzoltóparancsnokságnál végzett munkavédelmi tevékenységnek a legkritikusabb területét jelenti a tűz- és káresetek során végrehajtott beavatkozások viszonylag biztonságos feltételeinek megteremtése.
A tűzoltói kárelhárítási feladatok végrehajtása közben a személyi állomány tagjai gyakran saját testi épségüket és életüket is kockáztatják, hogy megmentsék a veszélybe került személyeket, illetve hogy minél kisebb legyen a kár.

A rendvédelmi szerveknél, és így a Fővárosi Tűzoltóparancsnokságnál is, 1994-ig a vonatkozó kormányrendeleten alapuló BM-paranccsal kiadott Munkavédelmi Szabályzat alapján folyt a munkavédelmi tevékenység. A szabályzók szerint a technikai eszközök és az egyéni védőeszközök beszerzése és rendszerbe állítása központilag történt, míg a végrehajtói területen csak a szolgálati- (munka) balesetek kivizsgálása és adminisztrálása történt.
Az 1994. január 1-én hatályba lépett a munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvényben meghatározott általános érvényű munkavédelmi követelményeket a tűzoltóság tevékenységében teljes mértékben érvényre juttatni nem lehet, mert ez a tűzoltói munka ellehetetlenüléséhez vezetne. Ezért a törvény felhatalmazta a belügyminisztert, hogy eltérő követelményeket, eljárási szabályokat állapítson meg..."

A munkavédelmi szabályokra hivatkotzva utasítják el a női jelentkezőket, ugyanakkor beismerik, hogy a férfiak esetében sem tarthatók be maradéktalanul a szabályok.

...érdekes :)
DÖTE
Szent Tömlő őrzője

Hozzászólás Szerző: DÖTE » 2003. nov. 06. 15:31

Ez igaz! Az esküben elég sok olyan dolgot megfogadunk amit ép ésszel nem tenne az ember. De az a szép benne! :lol:
Az biztos, hogy diszkrimináció a cégnél van bőven! De hol nincs!
Dánfok-22
tűzkakas-idomár
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Dánfok-22 » 2003. nov. 06. 15:23

:D Ez az előírás nem tartható be pl. az esküben vállaltak miatt.
eszt

Hozzászólás Szerző: eszt » 2003. nov. 06. 14:54

Hát, diszkrimináció az tényleg van. Persze belátom, hogy a nők fizikailag nem úgy vannak összerakva, mint a fiúk, de ez nem lehet kizáró ok. Menjen tűzoltónak aki akar, aztán ha nem alkalmas rá, vagy nem gondolja komolyan a dolgot, úgyis kihullik a rostán. Számtalanszor találkozom személyesen is diszkriminációval: minthogy most fogok érettségizni, senki nem hagyja ki a kérdést: "És, mi leszel, ha nagy leszel?". Mikor mondom, hogy mentőorvos és tűzoltó, akkor meg jön a duma, hogy " De hát az férfimunka! ", vagy hogy " Majd kinövi!"... Állítólag a fűnyírás vagy a sövénynyírás is az, mégis szoktam csinálni.
Ja, és pont az elmúlt hetekben olvastam (azt hiszem a Tűzvonalban- ban), hogy a munkavédelmi jogszabályok (nyilván) a férfiakra is vonatkoznak: ők sem emelhetnek bizonyos kilónál többet. Sajna most nincs nálam az újság, így nem tudom pontosan, hány kilót, de majd megnézem. A cikk írója meg is jegyzi, hogy nem hiszi, a vonulós ffi tűzoltók nem emelnek ennél többet- akkor mi nők miért ne tehetnénk, ha képesek vagyunk rá?
Dánfok-22
tűzkakas-idomár
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Dánfok-22 » 2003. nov. 06. 11:50

FTP Humán Főosztály 2003. szeptember 18. hétfő 09:02

"Tisztelt Hölgyem!

Köszönjük érdeklődését fórumunk iránt. Egyben kérdésére tájékoztatom, hogy a Fővárosi Tűzoltóparancsnokság állományában hölgyek részére beosztott vonulós tűzoltói szolgálatra nincs lehetőség a vonatkozó munkavédelmi jogszabályok miatt (nők 20 kg-nál nagyobb súlyt nem emelhetnek).

További kérdésére tájékoztatom, hogy ügyviteli munkakörben közalkalmazottként lenne lehetőség foglalkoztatására – több munkafolyamatot ellátó ügyviteli alkalmazott, illetve ügykezelő – a szükséges iskolai végzettségek (érettségi, gyors- és gépíró, számítógépes szövegszerkesztő) megszerzését követően.

Érettségi és a fent megjelölt végzettségek megszerzését követően amennyiben jelentkezik, önéletrajzát, illetve kérelmét nyilvántartásunkban rögzítjük, és amennyiben az Ön részére beosztást tudunk felajánlani, értesíteni fogjuk.

Kérem tájékoztatásom szíves tudomásulvételét.

Budapest, 2003. szeptember 16.

Ü d v ö z l e t t e l :

M o l n á r Z s u z s a n n a tű. alezredes

tűzoltósági tanácsos

főosztályvezető "

Ez diszkrimináció.

Idézet szolgálati viszony létesítésének feltételeiből:

"...elfogadja egyes alkotmányos jogainak e törvény szerinti korlátozását..."

A nőknek is lehetőséget kell adni, hogy bizonyos jogaikról lemondjanak annak érdekében hogy vonulós tűzoltók lehessenek.
eszt

Hozzászólás Szerző: eszt » 2003. nov. 04. 17:40

Sziasztok!
Keleti front, sokmindenre rátapintottál, mert szerintem egy nő nyugodtan lehetne híradós, ehhez nem kell fizikai adottság! Én szívesen lennék az! Vagy például fotós, vagy kamerás (most lehet beégek, mert nem tudom, van-e valami speciális nevük... :) ). ÖTE- knél is van/ lehet ilyen? Szóval minden érdekel, ami a tűzoltósággal kapcsolatos!
ÜDV!
Keleti front
slagmester

esetleg nem lehetne-e...

Hozzászólás Szerző: Keleti front » 2003. nov. 03. 16:40

Úgy tartjuk, hogy aki híradós nálunk (HÖT), azért nem árt, ha előtte vonul legalább egy évet, hogy jobban tudja, miről is kell kifaggatni a segélykérőt. Ezt (a vonulást) leszámítva mit gondoltok, lehetnének női híradósok akár hivatásosként? :?:
Talán a kommunikációs készségük is jobb lehet, és a hangjuk is megnyugtatóbb...Vagy nem? Valahol volt már ilyen próbálkozás? ÖTÉ-nél tudom hogy vannak.
DÖTE
Szent Tömlő őrzője

Hozzászólás Szerző: DÖTE » 2003. okt. 31. 13:39

Szia Eszter!

A honlapon megadott elérhetőség, név és a jelenlegi DÖTE ugyanaz. Hozd nyugodtan a barátodat is. Belépő van: mindenki hozzon italt! Hölgyeknek javaslom olyat hozzanak, amit szeretnek. Urakra meszler tömegpusztító fegyvere vár!

Üdv!

DÖTE
eszt

Hozzászólás Szerző: eszt » 2003. okt. 31. 13:00

Hello Kedves DÖTE!
Úgy néz ki, tudok menni a Találkozóra, de gyorsan le is kopogom, nehogy aztán mégse... :) Jönne egy kedves barátom is, vele mennék, ha nem gond. Ő sem tűzoltó, borász, de majd mondom neki, hogy hozzon finom borokat. :lol: Belépő, vagy valami hasonló akad? És nov. 5ig majd még ponosítom a dolgokat, hogy akkor biztosan jövünk-e, ez sajnos a kedves barátomtól függ, ugyanis egy hét múlva műtik, és ha nem lesz gond, akkor tudunk csatlakozni a díszes társasághoz.
És elég, ha Neked mondom, hogy jövünk, vagy jelezzem a honlapon megadott tel.számon is? Vagy netán a kettő egy és ugyanaz?
Megpróbáltam felvenni a kapcsolatot a tolnaiakkal, de sajnos az "emberem" aki tudott volna segíteni, csak polgári szolgálaton volt ott, és elég rossz emlékei lehettek, vagy csak ő volt nem odavaló, mert elég ellenséges volt az egész témával kapcsolatban... így nem nagyon firtattam a dolgot, de most megpróbálok valami másik szálat felgöngyölíteni.
Addig is ÜDV: Eszter
DÖTE
Szent Tömlő őrzője

Hozzászólás Szerző: DÖTE » 2003. okt. 25. 16:14

Eszt

Legkésőbb november 5-ig ráérsz biztosat mondani. Dunaföldvár pedig nem egy nagy távolság Szekszárdtól. Sőt, ha gyurmával beszélsz, ők el is tudnak hozni, mert Kurdról jönnek. De lehet, hogy jönnek Szekszárdról mások is.

Üdv!

DÖTE
eszt

Hozzászólás Szerző: eszt » 2003. okt. 25. 11:29

Hello Mindenki!
Nagyon jól esik, hogy Ti, "pernyetiprók" ilyen toleránsok vagytok! :) De tényleg! Remélem, a környékbeli önkéntesek is hasonlóan gondolkodnak!Otthon mindig bolondnak néznek, mikor szóba kerül a tűzoltóság vagy a mentőszolgálat, mint lehetséges leendő munkahely. Pedig már mondom egy pár éve, megszokhatták volna! És nem én vagyok a világon az első nő, akit ez érdekel.
Nagyon szeretnék menni a találkozóra, de még nem tudom, hogyan leszek akkortájt. Az nagy baj, ha azt mondom, jövök, és aztán mégsem tudok jönni? (Mármint szervezés szempontjából baj-e.) Mert sajna biztosat nem tudok mondani.
Addig is ÜDV mindenkinek: Eszter :lol:
gyurma
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: gyurma » 2003. okt. 20. 19:59

DÖTE nemcsak Tolnán, Bátaszéken van ám női csapat, sőt merem állítani, hogy Nálunk(KURD ÖTE) van a környéken az egyetlen olyan tüó. Hölgy akinak meg van a 40 órása! Szívesen látunk Eszt, sőt talán jövőre sort tudunk keríteni a Flórián napi rendezvényre is, lehet , hogy itt is össze kéne hozni egy következő találkozót., nem is rossz ötlet.Eszt Én is csak bátorítani tudlak, mi "pernyetiprók" rettentő toleránsak vagyunk!
DÖTE
Szent Tömlő őrzője

Hozzászólás Szerző: DÖTE » 2003. okt. 20. 13:51

Persze! Gyere nyugodtan! Mindenkit várunk akit érdekel a tűzoltóság és ismeri a langlovagok.hu-t!
Ha jössz jelezd minél előbb a Találkozó topicban!

Üdv!

DÖTE
eszt

Hozzászólás Szerző: eszt » 2003. okt. 20. 12:45

Kedves DÖTE!

Sajnos tényleg tájékozatlan vagyok :oops: , ezt szeretném a továbbiakban kiküszöbölni, ezért is kezdtem el itt a honlapon tájékozódni. Köszönöm a tanácsokat, megpróbálok majd valamit összehozni!
A Tűzvonalban- ban olvastam, hogy mentőorvosként is lehet valamiféle tűzoltói tevékenységet folytatni- ez hogy működik? Mert igazából ez lenne a "testhezálló".
A Dunaföldvári találkozóra egy ilyen tájékozatlan leányzó is mehet? :) Mindenféle tűzoltói kapcsolat nélkül?
Üdv és mégegyszer köszönet! :lol:
DÖTE
Szent Tömlő őrzője

Hozzászólás Szerző: DÖTE » 2003. okt. 16. 19:38

Roland: Írj a fireman@enternet.hu címre Kiss A. János az úr. Ő a főszerkesztő. Kérdezd meg hogyan tudsz hozzájutni! Javaslom fizess elő a postán!

Üdv!

DÖTE
Roland
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Roland » 2003. okt. 16. 19:35

Dunaföldvár ÖTE írta:Rolnad: Ha elolvasod a Tűzvonalban című lap írását, azok a lányok csak 24 órát kaptak. Jelenlegi szabályozás szerint esélyük nincs arra, hogy vonulós beosztást kapjanak!

Üdv!

DÖTE
Értem DÖTE! Én kb a városban 3 ujságársunál jártam egynél sem volt tűzvonalban, mondjuk hozattam. De majd ha tudok megrendelem, eddig csak 1db-hoz sikerült sajnálatos módon hozzájutnom :cry:
DÖTE
Szent Tömlő őrzője

Hozzászólás Szerző: DÖTE » 2003. okt. 16. 18:31

Kedves eszt!

Akkor nagyon tájékozatlan vagy! :roll: Menj át Bátaszékre, vagy esetleg nézz ki Tolnára. Ott mondjuk köztestületiek vannak, de ha jól emlékszem van egy lány rajuk versenyekre meg hasonlóra.
Beszélj velük! A tolnai parancsnok fiatal, vele könnyebben dűlőre jutsz!

Üdv!

DÖTE
eszt

Hozzászólás Szerző: eszt » 2003. okt. 16. 15:17

Kedves DÖTE és L_Jani!
Köszönöm a tanácsokat, sajna ettől tartottam, hogy csak papírmunkára alkalmaznának... Pedig csak a vonulós tevékenység érdekelne, esetleg szolgálatvezetés. Igaziból mentőorvosnak készülök, de nagyon- nagyon szívesen lennék mellette tűzoltó is. Önkénteseknél erre hogy van lehetőség? És ha náluk lehet vonulós nő, hivatásosoknál miért nem? (Szekszárdi vagyok, nem tudok róla, hogy errefelé lennének önkéntesek.)
ÜDV! :lol:
DÖTE
Szent Tömlő őrzője

Hozzászólás Szerző: DÖTE » 2003. okt. 15. 19:48

Rolnad: Ha elolvasod a Tűzvonalban című lap írását, azok a lányok csak 24 órát kaptak. Jelenlegi szabályozás szerint esélyük nincs arra, hogy vonulós beosztást kapjanak!

Üdv!

DÖTE
Roland
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Roland » 2003. okt. 15. 19:45

L_Jani írta:eszt: Ha nem a papírmunka vonz, és inkább vonulni akarsz, akkor csak az önkénteseknél van erre lehetőség. Járj utána, hogy a lakóhelyedhez közel hol van ilyen tűzoltóság, és beszéld meg a dolgot a parancsnokkal.
Engem ez érdekelne János, hogy nők miért nem vonulhatnak?
Ezek a képek arról árulkodnak, hogy vonulós lányok léteznek : http://langlovagok.hu/kepek2003/langlov ... yraj.shtml
Válasz küldése