Megkülönböztető jelzések

Minden amit tudni kell vagy tudni szeretnél a tűzoltóautókról és a tűzoltók által használt eszközökről, felszerelésekről.
Válasz küldése
elemigolyo
tűzokádó sárkány legszörnyűbb rémálma

Re: Megkülönböztető jelzések

Hozzászólás Szerző: elemigolyo » 2010. jún. 13. 21:56

ADLERM írta:Sziasztok! az oldal neve conrad.hu ott meg ugy kell rákeresni hogy villogtató, amugy pontositok 18wattos izzokat lehet vele villogtatni.
Amugy nem nehéz ilyen elektronikát épiteni és ott nincs megkötés hogy mekkora fogyasztót használj mert 2 relé végzi a villogtatást plussz az elektronika.
Ha jól emlékszem akkor valahol még van is nekem ilyenem mert apám csinált ilyet...
Na igen, nem nehéz csak én spec. semmit nem értek az elektronikához, egyenlőre saját magam tapsolom :tapsolo: amikor egy égőt kitudok cserélni!
:-D
Ha haragszol is rá, de bajban van, akkor is segíteni fogsz rajta. by:elemigolyo...
ADLERM
kapacsmester

Hozzászólás Szerző: ADLERM » 2010. jún. 11. 22:22

Sziasztok! az oldal neve conrad.hu ott meg ugy kell rákeresni hogy villogtató, amugy pontositok 18wattos izzokat lehet vele villogtatni.
Amugy nem nehéz ilyen elektronikát épiteni és ott nincs megkötés hogy mekkora fogyasztót használj mert 2 relé végzi a villogtatást plussz az elektronika.
Ha jól emlékszem akkor valahol még van is nekem ilyenem mert apám csinált ilyet...
elemigolyo

Hozzászólás Szerző: elemigolyo » 2010. jún. 11. 21:02

bigi-boy írta:Tiszteletem!
Segitség mi a neve a relének?
Esetleg egy tipus szám?
Jöhet ha esetleg tudod! :-D
Az oldalt megnézem egyébként kösz Adlerm.
Ha haragszol is rá, de bajban van, akkor is segíteni fogsz rajta. by:elemigolyo...
bigi-boy
szikracsapkodó

Hozzászólás Szerző: bigi-boy » 2010. jún. 10. 21:32

Tiszteletem!
Segitség mi a neve a relének?
Esetleg egy tipus szám?
ADLERM
kapacsmester

Hozzászólás Szerző: ADLERM » 2010. jún. 10. 18:46

sziasztok srácok!

Nem akarok beleszólni de én a conrad.hu-n láttam ilyen elektronikát annó kb féléve , ami 50-60 wattos fogyasztót vilogtat
szemlits

Hozzászólás Szerző: szemlits » 2010. jún. 10. 17:47

Léteznek vezérlők hozzá amivel lehet villogatni halogén lámpákat, minden nagyobb gyártó (Federal Signal, Csode3 és Whelen) gyárt ilyen cuccot.
Kép
Az általam képviselt vélemény, magánvélemény, nem tükrözi annak a szervezetnek a hivatalos álláspontját, aminek a tagja vagyok!
elemigolyo

Hozzászólás Szerző: elemigolyo » 2010. jún. 09. 21:29

szemlits írta:Egy ideje már mondogatom, hogy kellene velemi lépni az ügyben, a jelek szerint "példának" tekintett Német-Osztrák szabályozás is lassan lép felfelé. Mesélték, hogy a '90-es évek közepéig, kint nem volt engedélyezve a kiegészítő jelzés a jármű elejére, felszerelték és lassan általános lett, aztán jött terelőfény, most már kötelező némely olyan szeren, ami az autópályára vonul. Most talán a fényszóró villogtatás jön...
Egy szép példa: http://www.youtube.com/watch?v=bKGft5RI ... re=related
Talán majd egyszer...
Na ez az!!Ilyen kellene nekem, de nem csak ez, hanem amelyik felváltva villogtatja a fényszórókat. Nem tudtok esetleg valami ilyesmi vezérlőt vagy mi a rosseb az? :-D
Mike30
pernyekergető

Hozzászólás Szerző: Mike30 » 2010. jún. 07. 19:57

Helló.
Érdeklődnék elég sok fajta sziréna vezérlő speaker kimenetére rá lehet kötni 2 tölcsért premier hazard 7109 esre miért nem lehet?? illetve a kibeszélő miért nem működik ? külön kéne valamit rákötnöm?
Még egy kérdés minnél nagyobb a tölcsér Ohm száma annál öblösebben szól?
Pozsár
Szent Tömlő őrzője
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Pozsár » 2010. máj. 29. 21:04

szemlits írta:...Talán majd egyszer...
Lehet, hogy nem is olyan sokára... ;-)
Handbauer Péter
szemlits

Hozzászólás Szerző: szemlits » 2010. máj. 28. 11:18

Egy ideje már mondogatom, hogy kellene velemi lépni az ügyben, a jelek szerint "példának" tekintett Német-Osztrák szabályozás is lassan lép felfelé. Mesélték, hogy a '90-es évek közepéig, kint nem volt engedélyezve a kiegészítő jelzés a jármű elejére, felszerelték és lassan általános lett, aztán jött terelőfény, most már kötelező némely olyan szeren, ami az autópályára vonul. Most talán a fényszóró villogtatás jön...
Egy szép példa: http://www.youtube.com/watch?v=bKGft5RI ... re=related
Talán majd egyszer...
Az általam képviselt vélemény, magánvélemény, nem tükrözi annak a szervezetnek a hivatalos álláspontját, aminek a tagja vagyok!
one

Hozzászólás Szerző: one » 2010. máj. 27. 21:37

Hah, ez is megérne egy felújítást. Idestova közel 20 éves paragrafus, viszont a járműpark és a közlekedés fejlődése nem állt meg. Itt lenne az ideje újragondolni, átértelmezni a paragrafusokat, és a mai kor követelményeinek megfelelően módosítani azokat.
szemlits

Hozzászólás Szerző: szemlits » 2010. máj. 27. 21:23

A vonatkozó rendelet a 6/1990. (IV. 12.) KöHÉM rendelet a közúti járművek forgalomba helyezésének és forgalomban tartásának műszaki feltételeiről.

Vonatkozó rész:
Megkülönböztető lámpára és figyelmeztető lámpára vonatkozó üzemeltetési műszaki feltételek
66. § (1) A megkülönböztető és figyelmeztető jelzést adó készülékek felszerelésének és használatának szabályairól szóló miniszteri rendelet alapján a megkülönböztető fény- és hangjelző berendezés használatára jogosult gépjárművet megkülönböztető lámpával szabad felszerelni. A gépjárműre annyi megkülönböztető lámpát kell felszerelni, hogy a (3) bekezdésben meghatározott követelmények teljesüljenek.
(2) A megkülönböztető lámpa fényének nappal, a ráeső napfényben legalább 150 méterről, sötétben, tiszta időben pedig - a jármű távolsági fényszórójának bekapcsolt állapotában is - legalább 300 méterről határozottan felismerhetőnek kell lennie. A megkülönböztető lámpa kék, vagy kizárólag egyidejűleg bekapcsolható kék és piros villogó fényt bocsáthat ki.
(3) A megkülönböztető lámpát a járművön a lehető legmagasabban és úgy kell elhelyezni, hogy annak fénye minden irányban látható legyen.
(4) A megkülönböztető fény- és hangjelzés használatára jogosult jármű elején 1 vagy 2 db kiegészítő megkülönböztető lámpát is el lehet helyezni. Ezek átvilágított felületének felső széle 1,50 méternél magasabban nem lehet.
(5) A megkülönböztető lámpa elektromos kapcsolásának olyannak kell lennie, hogy e lámpa a vezetőülésből minden más világító és fényjelző berendezéstől függetlenül - és a járművön lévő összes megkülönböztető lámpa csak együtt - legyen bekapcsolható.
(6) A megkülönböztető és figyelmeztető jelzést adó készülékek felszerelésének és használatának szabályairól szóló miniszteri rendelet alapján a figyelmeztető jelzést adó berendezés használatára jogosult járművet figyelmeztető lámpával szabad felszerelni. Az olyan járműre, amelyen megkülönböztető lámpa van, figyelmeztető lámpát felszerelni nem szabad.
(7) A figyelmeztető lámpára a megkülönböztető lámpára vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmazni azzal az eltéréssel, hogy a figyelmeztető lámpa csak borostyánsárga fényt bocsáthat ki.
Teamweb
kapacsmester

Hozzászólás Szerző: Teamweb » 2010. máj. 27. 16:52

megtudná nekem mondani vki ,hol találom azt a jogszabályt melyben leírják milyen, illetve mennyi megkülönböztető jelzéssel lehet ellátni egy gépjármüvet?:)

Előre is kösz :)
tonsil
hamutipró

Hozzászólás Szerző: tonsil » 2010. máj. 26. 20:50

Mike30 írta:Üdv. Kérdés Premier hazard 7109 mekkora Ohm számú tölcsért kell rátegyek hogy szép hangja legyen??
A "szép hang" nem a hangszóró impedanciájával van összefüggésben.
Ahhoz a szirénához 1db 11 Ohm/ 100W-os hangsugárzó való.

Több infó: http://www.premierhazard.co.uk/download ... sirens.pdf
Mike30
pernyekergető

Hozzászólás Szerző: Mike30 » 2010. máj. 26. 20:33

Üdv. Kérdés Premier hazard 7109 mekkora Ohm számú tölcsért kell rátegyek hogy szép hangja legyen??
tonsil
hamutipró

Hozzászólás Szerző: tonsil » 2010. máj. 24. 23:38

Pirinyó írta: ..jó,hogy már nem az a gagyi volt fenn.
Hát, azt a riasztó hangszórót nem hívták semminek.
(Gratula egyébként)
Pirinyó
slagmester

Hozzászólás Szerző: Pirinyó » 2010. máj. 24. 19:01

tonsil írta:Örülök neki,hogy még időben felkerült.
A frontálishoz vonultatok vele?
Igen és most tényleg nagy szükség volt rá jó,hogy már nem az a gagyi volt fenn.
A Pannonhalmi mentők előtt ott voltunk,Győr HÖT pedig -20 perc
"Ne sírj azért, mert valami véget ért, mosolyogj, hogy részese lehettél."
tonsil
hamutipró

Hozzászólás Szerző: tonsil » 2010. máj. 24. 11:57

Örülök neki,hogy még időben felkerült.
A frontálishoz vonultatok vele?
Pirinyó
slagmester

Hozzászólás Szerző: Pirinyó » 2010. máj. 24. 11:52

Tonsil!

Köszi az Eriston 150-est.
Pénteken bizonyított,nyílt szét előttünk a forgalom.
Képet küldöm róla.
"Ne sírj azért, mert valami véget ért, mosolyogj, hogy részese lehettél."
tonsil
hamutipró

Hozzászólás Szerző: tonsil » 2010. máj. 24. 10:44

BenceKékFényes írta:110 W-nak hallod ??
Háááát, nagyon jó füled lehet, az biztos....
Sok? Jó szakmai érvekkel mindig meggyőzhető vagyok..
tonsil
hamutipró

Hozzászólás Szerző: tonsil » 2010. máj. 24. 9:57

BenceKékFényes írta: Kedves Tonsil, én se úgy gondoltam h egy váltókapcsolóvakl átállítjuk ( :-D )
A dupla kapcsolós Eriston/Szirotonoknál pedig pontosan ez történik.
BenceKékFényes írta: Na mindegy, a többibe bele se megyek.
Kár,pedig az lett volna a lényegi (műszaki) rész..
BenceKékFényes

Hozzászólás Szerző: BenceKékFényes » 2010. máj. 24. 7:34

110 W-nak hallod ??
Háááát, nagyon jó füled lehet, az biztos....
Minden jót: Bence
Vigyázat! Hazudok!
Ha pedig nem, akkor sok esetben az általam leírtak a képzelet szüleménye!
BenceKékFényes

Hozzászólás Szerző: BenceKékFényes » 2010. máj. 24. 7:32

"""11 ohmos tölcsérre véletlen sem lehet az Eristont állítani.Az "állítás" meg egy vezeték átforrasztása.És nem az Ohmot állítják benne,hanem a trafó másik feszültségű kivezetését kötik a kimenetre.""""

Kedves Tonsil, én se úgy gondoltam h egy váltókapcsolóvakl átállítjuk ( :-D ), hanem ahogy mondod, átforrasztják a vezetéket, ennyi .... ahogy látom sikerült minden szót kiforgatni, pedig egy az egyben úgy gondoltam ahogy írtad Te is ..... nem egyszer szaladtam be hozzájuk, hogy kössék már át a vezetéket amikor voltak a hsz-cserék.

Na mindegy, a többibe bele se megyek.

üdv
Bence
Minden jót: Bence
Vigyázat! Hazudok!
Ha pedig nem, akkor sok esetben az általam leírtak a képzelet szüleménye!
Cruise
slagmester

Hozzászólás Szerző: Cruise » 2010. máj. 18. 20:44

http://kitekinto.hu/europa/2010/05/17/e ... bl#komment" onclick="window.open(this.href);return false;
A leírtak az én véleményemet tükrözik, nem kapcsolhatóak és nem tükrözik sem a langlovagok.hu sem más szervezet vagy személy véleményét! További közlésükhöz nem járulok hozzá!

Cruise
tonsil
hamutipró

Hozzászólás Szerző: tonsil » 2010. máj. 17. 10:58

Az hallomásból meg tapasztalatból származó információidra nem tudok mit mondani,csak annyit,hogy én 110W-nak hallom.
BenceKékFényes írta: Na most én tapasztalatilag ennyit tudok mondani, de soha nem mértem, mondjuk az tény, hogy 3 tölcsérrel se volt nagyobb a hangereje semmivel, mint 2-vel (úgy, hogy ők maguk kötötték be, tehát mondhatni szakszerűnek ...).

Három párhuzamosan kapcsolt tölcsérnek értelem szerűen kisebb lesz az eredő impedanciája mint kettőnek,tehát ha az állandó kimenőfeszültségű generátort (szirénát) kisebb impedanciával terheled,akkor a tekercseken nagyobb teljesítmény fog eldisszipálódni,magyarul hanggá alakulni. Talán egy áramfelvételt kellett volna mérni a szirénán,ebből rögtön kiderült volna,hogy 3 tölcsérrel nagyobb áramot vesz fel,tehát az a felvett többlet vill.teljesítmény valahova átalakul. Fizika.
BenceKékFényes írta: Aztán meg lebeszéltek róla, mondván, nagyobb a légellenállása mint amennyivel nagyobbat szólna, azaz semmivel, tehát abszolút felesleges a 3 db.

Ez egy mélyen szakmai érv volt részükről.
BenceKékFényes írta: Miki Te vagy bárki mérte ezt valaha műszerrel?

Nem kell ezt a mérést túllihegni.Adott a sziréna kimenő feszültsége,papír szerint 25V,tényleg annyi,de általában több.Adott a hangszórók impedanciája.
Ezekből pedig P = UeffxUeff/ Z -vel a hangszórókon eldisszipált közelítő teljesítményt ki lehet számolni. P=25x25/6.25 = 100 (W) 2 tölcsér esetén.
P=25x25/4.16666.= 150 (w) 4.16666 Ohm a 3 tölcsér párh.imp.ja.
Ezek azért nem teljesen állnak egyenes arányban a hangnyomással,mivel az a hangszórótól is függ,de ez a teljesítmény hanggá alakul..az,hogy hogy jön ki a tekervényes hangszóró házból,az megint más.

Csak érdekesség képpen az amerikai szirénák teljesítménye közelítőleg P =34x34 / 11=105.09 W
(Az eriston kisebb feszültséget ad le kisebb impedanciára,az amerikaiak meg nagyobb feszültséget nagyobb impedanciára.)
BenceKékFényes írta: Én csak azért hiszek nekik, mert hát mégis ők gyártják, csak tudják mit beszélnek ....

No comment. (illetve annyi,hogy nem azok gyártják akik tervezték,az összeszerelésnek ez nem feltétele.)
BenceKékFényes írta: azt hiszem 4, 11 és 12,5 Ohmra lehet, úgy tudom, jó ideje ez az állítási lehetőség meg van mindegyikben.

11 ohmos tölcsérre véletlen sem lehet az Eristont állítani.Az "állítás" meg egy vezeték átforrasztása.És nem az Ohmot állítják benne,hanem a trafó másik feszültségű kivezetését kötik a kimenetre.

üdv
Válasz küldése