Megkülönböztető jelzések

Minden amit tudni kell vagy tudni szeretnél a tűzoltóautókról és a tűzoltók által használt eszközökről, felszerelésekről.
Válasz küldése
nighthawk
vízpocsékoló

Hozzászólás Szerző: nighthawk » 2004. máj. 17. 15:53

Üdv!
Én csak arról szeretnék érdeklődni, hogy tudja-e valaki a következőket:
Néha a magyar rendőrautókon, és néhány személygépkocsin, amin persze fel van tüntetve, hogy tűzoltóság stb, látok egy kék-vörös fényhidat.
Ez nagyon ritka, hiszen nálunk nem divat egy kocsit teleaggatni mindenféle figyelmeztető fényekkel, nem úgy mint pl az USA-ban.
Ilyen fényhíddal ellátott rendőrautó álatlában helyszínelő, vagy konvojt kísérő feladatokat lát el, legalábbis így gondolom.
De hogy a tűzoltóságnál miben különbözik egy ilyen villogó a hagyományos "kékfénytől", azt nem tudom.
Valaki el tudná mondani, hogy ezek a ( Magyarországon ) ritka, speciális fényhidak mire szolgálnak a magyar kocsikon?
Előre is köszönöm!
fireman
Szent Tömlő őrzője

Hozzászólás Szerző: fireman » 2004. máj. 14. 21:18

DÖTE kihagytad a katasztrófavédelmet és a újáépítési? biztost (Bakondi volt)
Nekik katasztrófa esetén engedi a rendelet a kék+hang használatát. Érdekelne, hogy egy katasztrófára hány megkülönböztető jelzés jut 10 évente.
Irányelvnek kellene lennie, hogy csak az életmentére vagy annak megelőzésére kötelezett közvetlen beavatkozók kapjanak kéklámpát meg, pirosat meg ... + PÁV I. A többiek érjék be a sárgával és tartsák be a KRESZT.
masodperc
tömlőszállító

Hozzászólás Szerző: masodperc » 2004. máj. 14. 18:26

Az is elég durva, mikor a gyalogosok kényelmesen átsétálnak a zebrán, miközben jön a mentő - megkülönböztető jelzéssel - abszulút nem zavarja őket, de még nem is gyorsítják fel a tempót, így a mentőnek nemhogy lassítania kell, de szinte már meg is áll. Pesten napi eset. :cry:
Petra
vízpocsékoló

Hozzászólás Szerző: Petra » 2004. máj. 14. 17:42

Akkor is igaz, hogy a kék jelzést tényleg csak a sürgős esetekre kellene használni...
Royal
tűzokádó sárkány legszörnyűbb rémálma
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Royal » 2004. máj. 14. 17:19

van 1 kis ketyere a federalsignálnak, amit ha bekötsz a rendszerbe, stabilan müködik, s oda kapcsolod ahova akarod, persze lehet házilag is késziteni. érdemesebb a fényszóró szálakat villogtatni, az nappal is hatásos.
Barni

Hozzászólás Szerző: Barni » 2004. máj. 14. 16:28

Persze, hogy van, csak nálunk a ködlámpa villog felváltva. A tompított nem.
backdraft
slagmester

Hozzászólás Szerző: backdraft » 2004. máj. 14. 16:09

8)
Úgylátom nagyon izgat ez a téma. :)

Kérdeznék Tőletek mégegyet.

Láttam mentőautón nappal, hogy az orrmányán(hűtőrácson) lévő villogóval (nem a forgó lámpa) együtt villogott a fényszóró is.

Gondolom magamban, ejj ez éjjel milyen rossz lehet.

De este a sötétben nem láttam. Hisz úgy nem is lehetne közlekedni.

Nos kérdésem: ez kapcsolgatható ugye?

Gondolom, hogy jól gondolom, de erősítsetek már meg! :?

Üdv: Backdraft.

Ja, van ilyen tűzoltón?
Böte
pernyekergető

Tekintélytelenség a "kékfény iránt!

Hozzászólás Szerző: Böte » 2004. máj. 14. 7:13

Gondolatok:

Jogszabályt változtatni? Most? Minek? Felesleges! Manapság dícsőség a törvényszegés itt is(nem hallotam, nem láttam, egyszerűen nem akartam a "kékfény" tova haladását segíteni, mert esetleg nekem menő autóm van). Lakosság nevelése, tájékoztatása, irányítása, oktatása. Hol? A gépjármű vezetői tanfolyamokon (nem két óra keretében), iskolákban a gyerekeket (van rá legalább 12 évnyi idő), média,...
Utána lehet változtatni. Lesz fogadóképes, segítőkész közönség.

Üdv!
Böte
DÖTE
Szent Tömlő őrzője

Hozzászólás Szerző: DÖTE » 2004. máj. 13. 20:58

Meg a határőrség, meg a honvédség, meg még egy rakat ember akinek semmi szüksége rá!
Együtt a sárba, együtt a sírba!
backdraft
slagmester

Hozzászólás Szerző: backdraft » 2004. máj. 13. 19:10

Kedves Petra!

Ezt picit ki kell egészítsem. Az nem a megkülönböztető jelzés, és amúgy tényleg van pár cég akinek van kéklámpája.

Pl: kormány bizonyos tagjainak, a vízmű hibaelhárítóinak, a FCSM-nek, a BKV forgalomirányítóknak, a BKV szerelőknek, a gázosoknak, és a klassziusok, a Mentők (meg orvosi ügyelet, meg vérellátó), Tűzoltók, a polgári védelemnek, valamint a rend őrei(itt van még pl a VPOP-nak is kéklámpása).

Aztán van egy rakat narancssárgás, de van sok-sok, néha túl sok kék.

Üdv Backdraft. 8)
Petra
vízpocsékoló

Hozzászólás Szerző: Petra » 2004. máj. 13. 18:50

A csatornaművek, kukások NARANCSSÁRGA lámpákkal szaladgálnak.Mentők,tűzoltók,rendőrség,sürgősségi betegszállítás,speciális mentők ők a KÉKek.
slider
szikracsapkodó

Hozzászólás Szerző: slider » 2004. máj. 13. 15:46

Igen, teljsen igaz, hogy önmagában a technika kevés, ha nincs mögötte jogszabály!!
Valóban így van, mégis, ha kellően hangos és látványos vagy le lehet "túrni" a forgalmat.......
Ami a jogszabályt illeti! Tenni kéne valamit, merthát ha koccanunk, nem éppen mi vagyunk azok akiket véd a jog!! ERGO:: a kék lámpa és szíréna presztizsét egy két keményebb paragrafussal vissza lehetne hozni.
Az is igaz hogy sokan rohangálnak kék lámpával: pl csatornaművek.... mi a francnak?????? Kárelháratásra ott a tűzoltóság, betegellátásra az omsz vagy más mentő, mentésre meg közösek vagyunk......akkor???????????
Harley
Szent Tömlő őrzője

Hozzászólás Szerző: Harley » 2004. máj. 13. 9:42

Nagyon egyetértek azzal, hogy nem tisztelik. De ehhez talán az is hozzájárul, hogy sokan rohangálnak kéklámpával, akiknek nem kéne.
árnyék
szikracsapkodó

Hozzászólás Szerző: árnyék » 2004. máj. 13. 8:48

Üdv mindenkinek.
Kéklámpával az a baj hogy nem tisztelik. Változtatni kellene a rendszeren, hogy az autósoknak eszükbe jusson, lehet hogy legközelebb ő érte megy a mentő, vagy az ő házát kell oltani. Mindaddig amíg ilyen balkánias a közlekedés szerelhetünk mi akármit az autókra. Talán a kresszen kellene változtatni, hogy aki jogosultan használja a megkülönböztetett jelzését védve legyen.
A láthatóság és a hallhatóság a legfontosabb, egy pár plusz villogóval is lehet javítani már ezen.
Kellene egy kis plusz propaganda a médiákban ezzel kapcsolatban, lehet hogy ez is segíten valamit. Sok szálon futó dolog ez.
Petra
vízpocsékoló

Hozzászólás Szerző: Petra » 2004. máj. 12. 20:09

Nagyon jók a szirénák nekem nagyon tetszenek sokkal jobb a kék, mint a narancssárga :lol:
backdraft
slagmester

Hozzászólás Szerző: backdraft » 2004. máj. 12. 14:39

Van nekem egy szupi kis helyem.
8-ik emeleti kilátás, ami az Irinyi útra néz, a XI. ker.ben.

Innen jó kis mentő, rendőr, BKV (szerelő, forgalomirányító) és néha Tűzoltó! forgalom figyelhető meg!

Véleményem, hogy ami van GYENGUS! :?

Elég jól kell figyulni szegény sofőrnek ott lenn a talajon, hogy észrevegye honnan jön a szirénázás.

Pedig én rálátok, no meg a szemem is jó, és hallásom is tökéletes még.

Azt gondolom, hogy nem kielégítő ami van.
Gondolok itt a hagyományos forgó lámpákra.

Azok fényereje, mérete nappal nem épp kielégítő, véleményem szerint. Sötétben még elmegy, de nappal.

Ugyan titeket, "nagy pirosakat" 8) , meg a BKV Csepel műhelykocsiját még könnyebb észrevenni, de mi van a kisebbekkel?

Ezért nem feszegettek rossz kérdést!

Remélhetőleg születnek jó ötletek.
Talán utána senki sem akar tűzoltót, vagy mentőt felöklelni.

Üdv: Backdraft
slider
szikracsapkodó

Hozzászólás Szerző: slider » 2004. máj. 12. 14:10

Sziasztok!

Ami engem illet én biztonság-mániás vagyok, pl nem csípem ha koszosak a kék lámpák, mert ha tök tiszta akkor sem lehet némelyiket látni.....
Szerencsére azért vannak jó cuccok elérhető áron már nálunk is.... nem a Code3-ra gondolok.
Ha érdekel valakit lesse meg a www.whelen.hu oldalt.
Én is próbálom presszionálni a főnököt egy kis nyugati, olcsóbb, de kiváló technika bevezetésére...... ha a szart meg tudjuk venni drágán akkor a valamivel olcsóbb jóra is van lóvénk.
Vagy nem így van????
fireman
Szent Tömlő őrzője

Hozzászólás Szerző: fireman » 2004. máj. 11. 20:11

Látszani!

A legtöbb országban minden féle színű és fényerősségű villanó, forgó és amit el lehet képzelni típusú lámpát használnak a jármű minden oldalán.
Gondolom tapasztalatuk vezette erre Őket. Nem szégyen másoktól tanulni, vagy a saját kárunkból sem tanulunk.

Látszani!
gyurma
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: gyurma » 2004. máj. 10. 20:00

Erős színes és fehér fényű strobikra lenne szükség, úgy ahogy ez tőlünk nyugatra működik!
és a légkürtök használata sem ártana!
A közelmúltban egy felvonulás alkalmával a dombóvári I.-es szer vonult mögöttünk és ment a légkürtje, hát majdnem kifújt az Opel Blitzből!Amúgy az I-es egy Csepel Metz!
Azt hiszem az elevenre tapintott ez a topic, sokan sok félét tudnának írni!
A TOLERANCIA EGYENESEN ARÁNYOS AZ INTELIGENCIA HÁNYADOSSAL!
slider
szikracsapkodó

Megkülönböztető jelzések

Hozzászólás Szerző: slider » 2004. máj. 10. 19:40

Üdv !

Azt hiszem erről is beszélni kéne..... Sok a baleset és 1000-szeresen több a balesetveszélyes helyzet. Sok a vasárnapi gyakorlatlan vezető aki nem tudja hogy mit tegyen ha lát egy villogó kék lámpát vagy meghallja a szirénát.......ha meghallja, ha meglátja.......
Hát éppen erről lenne szó!!!! Risztásoknál a kivonulók egyik védelme és a közlekedésben való biztonságosabb részvételt jelentené ha végre normális , megfelelően agresszív hang és fényjelzéseink lennének - ls tőlünk nyugatabbra ezt már felfedezték.
Főleg a régebbi szereken fontos lenne cserélni ezeket, de sok esetben az újabb járműveken sem ártana cserélni.

A másik: jogszabály!!!(?) Miért nem ad kellő védettséget a KRESZ a megkülönböztető jelzéseit használó járműveknek??? Miért nem a hívatásos "nénós" autót 20 éve vezető hívatásosnak adnak igazat, miért 50-50% a felelősség megállapítás sok esetben egy -egy karambol esetén???????????????

Mikor tesz már valaki valamit, hogy végre védve legyünk?????
Válasz küldése