Megkülönböztető jelzések

Minden amit tudni kell vagy tudni szeretnél a tűzoltóautókról és a tűzoltók által használt eszközökről, felszerelésekről.
Válasz küldése
tonsil
hamutipró

Re: Megkülönböztető jelzések

Hozzászólás Szerző: tonsil » 2013. márc. 26. 8:38

NYPD írta:Üdvözletem! Érdeklődni szeretnék, hogy egy fehér-piros kombinációjú Vector fényhíd megkülönböztető jelzésnek számít-e a mai törvények szerint?
Nem minősül megkülönböztető jelzésnek,de ettől még nem szerelhető fel jogszerűen gjmű.-re.

6/1990. (IV. 12.) KöHÉM Rendelet
37. §
(5) Előre piros, hátra fehér fényt - a hátrameneti lámpa, a munkahelymegvilágító lámpa, taxi vészjelző lámpája, továbbá a jármű belső világítására szolgáló lámpa kivételével - világító és fényjelző berendezés nem bocsáthat ki és nem verhet vissza.

(6) Villogó fényt a világító, illetőleg fényjelző berendezés - az irányjelző, a megkülönböztető lámpa, a figyelmeztető lámpa, a taxi vészjelző lámpája, továbbá a visszajelző lámpák kivételével - nem bocsáthat ki.
Z foto
tűzkakas-idomár

Hozzászólás Szerző: Z foto » 2013. márc. 25. 19:32

A 4/1990 és az 5/1990 KÖHÉM rendelet szerint fehér fényt a járműről csak előre világításképpen, hátra pedig 2* 5W tolatófényként szerelhetsz a járművedre. Ezen kívűl csak 1 db keresőfény szerelhető, de azt csak álló helyzetben üzemetetheted. Tehát forgó fehér nem lehet a kocsidon!

A pirosat pedig csak kékkel együtt lehet üzemeltetni mkj-ként.

Ha nagyon kell, előkeresem a pontos rendeleti paragrafus hivatkozást is. :-D
NYPD
vízpocsékoló

Hozzászólás Szerző: NYPD » 2013. márc. 25. 17:12

Üdvözletem! Érdeklődni szeretnék, hogy egy fehér-piros kombinációjú Vector fényhíd megkülönböztető jelzésnek számít-e a mai törvények szerint?
SzMiki
csizmás kandúr

Hozzászólás Szerző: SzMiki » 2012. okt. 03. 20:01

Elektra ez, a matrica csak valami vicceskedés rajta.
Bátor dolog engedély nélkül kéket feltenni, szerintem hamar megszívja, aki megpróbálja, amennyiben nem Audi A8-ra teszi fel :)
Egyik Telekomos kollégám fehér ledes villogókat tett az autóra hátra (figy. jelzésre jogosult). Egy baj volt csak, a hátsó üveg sötétítő fóliája miatt nem volt tökéletesen fehér. Egy utcai járókelő (szerintem színvak...) kéknek látta és feltolta egy videoval a netre.
Lett is belőle parádé, amikor a főnökei ott ültek a rendőrségi folyosón miatta :)

Szóval csak bátran a kékkel, úgysem lesz semmi, áh :)
Üdv: SzMiki
Sárgafényes
szikracsapkodó

Hozzászólás Szerző: Sárgafényes » 2012. szept. 29. 12:44

Kedves Krisztián(aki a kákán is csomót keres). A fő gonosz Polgárőrség után az autómentők következnek. Már szinte vártam hogy, mikor kezdesz el velünk is foglalkozni.Holnap majd a Vízművek vagy a Főkefe jön?Bár én még kollégát nem láttam kékkel vonulni, maximum ha kapunk felvezetést.A hídba azért van kék is belecsempészve, mert van hogy az autómentő előbb ér egy balesethez mint a hivatalos szerv és felkapcsolja a figyelmeztető jelzését a többi autós rá se ránt,de ha kéket is lát a p@raszt legalább lelassít.(nem az én autóm látható a képen) Neked bántja a szemedet a villogós autó?Ha a rendőrt vagy az Nkhst nem érdekli te miért foglalkozol vele?Lehet ,hogy valamiről lemaradtam de miért nem lehet Code3 az autón?Nekem is Elektra LPZ sorozatnak tűnik,de miért van Code3-nak álcázva?
peppino
szikracsapkodó

Hozzászólás Szerző: peppino » 2012. szept. 29. 4:21

KrisztianBp írta:Viszont, ha már itt tartunk, esetleg meg tudja mondani valaki, hogy ez pontosan milyen típus? Nagyon esztétikus, és érdekelne. Azt látom, hogy Code3 (= azaz eleve fent se lehetne még sárgában se ...), de ennél pontosabban felismeri valaki esetleg? kösz!
Elektra LPZ ha jól látom
KrisztianBp
tömlőszállító

Hozzászólás Szerző: KrisztianBp » 2012. szept. 28. 6:45

Viszont, ha már itt tartunk, esetleg meg tudja mondani valaki, hogy ez pontosan milyen típus? Nagyon esztétikus, és érdekelne. Azt látom, hogy Code3 (= azaz eleve fent se lehetne még sárgában se ...), de ennél pontosabban felismeri valaki esetleg? kösz!
KrisztianBp
tömlőszállító

Hozzászólás Szerző: KrisztianBp » 2012. szept. 28. 6:42

Igen, csak tudod, xar ügy, amikor lehazugoznak, pedig a saját szememmel láttam korábban is, csak éppen nem tudtam lefotózni. Na most végre le tudtam, úgyhogy hátha kikerülök a hazudós kategóriából. A sort pedig valóban lehetne folytatni a végtelenségig, mert hajmeresztő esetek vannak.
peppino
szikracsapkodó

Hozzászólás Szerző: peppino » 2012. szept. 27. 23:22

KrisztianBp írta:Szó volt egyszer érdekes színű autómentő-fényhidakról ....
Nos végre elkaptam egyet. Olyan tök nyugodtan villog a kékkel is a rendőrök közt, hogy az ész megáll, és nehogy azt higgyétek, hogy bárkit is érdekel.
A sárga részéről meg el se tudtam dönteni, hogy az most narancssárga inkább vagy piros .... mindenesetre szép, ez tény, csak hát .... mintha nem lenne egészen szabályos ugye :cool:

http://kepfeltoltes.hu/view/120927/auto ... es.hu_.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
Nem szabályos,dehát az életben annyi nem szabályos dolog van,hogy ha az összesről fotót csinálnál,megtelne a tárhely a fényképekkel. :-D Ha te betartod a szabályokat akkor neked nem lesz bajod,más meg majd viseli a következményeit, de azon felesleges itt rágodni.
KrisztianBp
tömlőszállító

Hozzászólás Szerző: KrisztianBp » 2012. szept. 27. 22:32

Szó volt egyszer érdekes színű autómentő-fényhidakról ....
Nos végre elkaptam egyet. Olyan tök nyugodtan villog a kékkel is a rendőrök közt, hogy az ész megáll, és nehogy azt higgyétek, hogy bárkit is érdekel.
A sárga részéről meg el se tudtam dönteni, hogy az most narancssárga inkább vagy piros .... mindenesetre szép, ez tény, csak hát .... mintha nem lenne egészen szabályos ugye :cool:

http://kepfeltoltes.hu/view/120927/auto ... es.hu_.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
KrisztianBp
tömlőszállító

Hozzászólás Szerző: KrisztianBp » 2012. szept. 02. 6:59

Igen, igen, ez tiszta, ha bentről indulnak.

Én azzal nem vagyok tisztában, hogy ha visszafele-úton kapják a riasztást egy újabb esethez, akkor is bentről döntik-e ezt el, vagy ilyenkor a fedélzeti személyzet felelőssége (azaz ezen belül a személyzet rangidőse)?

Bocs, csak ugye mentőknél másképp megy ez kicsit, és tényleg kíváncsiságból kérdezem.
puska bá'
Szent Tömlő őrzője

Hozzászólás Szerző: puska bá' » 2012. aug. 28. 6:52

Bejelentésnél rákérdezni;mit veszélyeztet? s ezt jelezni a riasztási lapon......
"lényünkbe rejtve homályosan és mélyen alszik az elmúlt veszedelmek rémülete....."
KrisztianBp
tömlőszállító

Hozzászólás Szerző: KrisztianBp » 2012. aug. 27. 23:42

Hát azért sztem ez esetfüggő. Viharkár is idézhet elő veszélyhelyzetet, vagy a vízszivatás is tud sürgősségi feladat lenni ....
Sztem ezt mindig a fedélzeten tartózkodó rangidős kompetenciája eldönteni. Vagy nem?
Persze lehet, hogy tűzoltóknál ez másképp van, nem tudom. Valaki csak tudja ... :)

Meg aztán ez is egy tök jó téma ám, hogy rendeleti szabályozás vs. ilyen-olyan belső szabályzatok ... aztán nem egyszer meg a kettő akár teljesen ellent is mond egymásnak.
ujsagos
tömlőszállító

Hozzászólás Szerző: ujsagos » 2012. aug. 27. 20:39

42/2012 sz. Tűzoltás-taktikai szakutasítás szerint az alábbi esetekben nem kell megkülönböztető jelzést használni:
kis-kiterjedésű gaz-avar tűz;
viharkár;
vízszívatás;
állatmentés.

De még mindenki kéklámpával vonul az ilyen esetekhez is.
Kinek kell eldönteni, hogy kék lámpa, sziréna nélkül vonuljunk?
BimmBamm
vörös kakas réme

Hozzászólás Szerző: BimmBamm » 2012. aug. 19. 17:47

KrisztianBp írta:Igen, teljesen egyetértek veled, csak tudod aztán jön a vizsgálat, és az meg mégis kihoz ám ilyen-olyan %-os felelősséget ...

De alapvetően igazad van, és az MKJ-t csakis úgy szabad használni, hogy mindig, minden helyzetben feltételezni kell, hogy netán mégse adják meg az elsőbbséget, mert rossz szándék nélkül is simán belehajthat bárki egy zöldbe, és ezer ok miatt nem veszi észre az MKJ-t.
Úgyhogy igen, csak éppen a jogi szabályozás egy cseppet kaotikus gyakorlatra ad okot, pontosabban az a baj vele, hogy sajnos szubjektíven és többféleképpen értelmezhető.
Őszintén örülök, hogy egyetértesz velem!
Nem ilyen reakcióra számítottam...
Sajnos a jogszabályok nem képezhetik le, nem adhatják vissza az életben előforduló helyzeteket. Hát még egy ilyen bonyolult helyzet esetében!

Üdvözlettel: BimmBamm
Vizsgáljuk a múltat, fürkésszük a jövőt. Ki törődik a jelennel?
KrisztianBp
tömlőszállító

Hozzászólás Szerző: KrisztianBp » 2012. aug. 19. 9:43

Igen, teljesen egyetértek veled, csak tudod aztán jön a vizsgálat, és az meg mégis kihoz ám ilyen-olyan %-os felelősséget ...

De alapvetően igazad van, és az MKJ-t csakis úgy szabad használni, hogy mindig, minden helyzetben feltételezni kell, hogy netán mégse adják meg az elsőbbséget, mert rossz szándék nélkül is simán belehajthat bárki egy zöldbe, és ezer ok miatt nem veszi észre az MKJ-t.
Úgyhogy igen, csak éppen a jogi szabályozás egy cseppet kaotikus gyakorlatra ad okot, pontosabban az a baj vele, hogy sajnos szubjektíven és többféleképpen értelmezhető.
BimmBamm
vörös kakas réme

Hozzászólás Szerző: BimmBamm » 2012. aug. 13. 17:44

KrisztianBp írta:
hasici írta:http://www.youtube.com/watch?v=esvTA7sALsc

Van, aki se lát se hall.
Neki tökmindegy milyen hang és fénytechnika van a kocsikon.

Szlovákiában ezért 100 Eurót fizetne az autós. Itt tettek feljelentést? Vagy legyintettek egyet a tűzoltók, milyen emberek is vannak?
Ja hát igen, ismerős, ez a teljesen tipikus töketlen fajta :D De még haragudni se lehet rá, mert annyira hülye. Egyszer egy szőkenő ismerősöm mondta, hogy hát ő ledermed, ha meghallja a szirénát, és nem tehet róla, de nem tud semmit se csinálni :cool:

Viszont itt is látszik, hogy a tőók legalább nyomják neki végig a hangot!! Azért ez hatalmas dolog, mert egy ilyen viszonylag üresebb úton egyesek hajlamosak csak fénnyel vonulni.
Egyszerűen nem hallotta merről jön a hang, - belvárosi környezetben még az atyaúristen is visszhangzik, nem lehet megállapítani a hang irányát, illetve folyamatosan változik - vagy nem vette észre időben a kék lámpát. Zöld lámpája volt ugyanis.
Nem fordulhat elő ilyen?
Mindenki tökéletes és mindenki 30 egynéhány éves? És mindenkinek PÁV I-esének kell lennie?
Meg kell győződni arról, hogy a megkülönböztető jelzéseit használó jármű részére megadták- e az elsőbbséget. Ez a sofőr nem adta meg. Ennyi. Semmilyen jogszabályt nem sértett meg, ha nem hallotta, vagy nem látta meg időben a tűzoltó fecskendőt.

Az a nagy helyzet, hogy semmit nem ér az elsőbbség, ha nem adják meg.
Vizsgáljuk a múltat, fürkésszük a jövőt. Ki törődik a jelennel?
KrisztianBp
tömlőszállító

Hozzászólás Szerző: KrisztianBp » 2012. aug. 12. 10:31

Van, aki se lát se hall.

Szlovákiában ezért 100 Eurót fizetne az autós. Itt tettek feljelentést? Vagy legyintettek egyet a tűzoltók, milyen emberek is vannak?

És ehhez még hadd tegyem hozzá, hogy még MKJ-s sofőr is mondott nekem olyat ám, hogy ő azért nem szereti a szirénát, mert idegesíti és nem tud tőle a vezetésre figyelni. Na ez milyen? Hát hajrá PÁV-I meg társai, aztán ennyi a gyakorlatban ...

Egyszerűen nem értem, miért nem lehet az MKJ-s vezetőket a gyakorlatban (!) végigküldeni szirénával mondjuk a Budaörsitől ki a a XVIII. ker. végéig, két vizsgabiztossal, aztán ez lenne a vizsga, és legalább köze is lenne a tudáshoz. Szerintem nem is kerülne többe, ennyi.
KrisztianBp
tömlőszállító

Hozzászólás Szerző: KrisztianBp » 2012. aug. 12. 10:26

Van, aki se lát se hall.

Ja hát igen, ismerős, ez a teljesen tipikus töketlen fajta :D De még haragudni se lehet rá, mert annyira hülye. Egyszer egy szőkenő ismerősöm mondta, hogy hát ő ledermed, ha meghallja a szirénát, és nem tehet róla, de nem tud semmit se csinálni :cool:

Viszont itt is látszik, hogy a tőók legalább nyomják neki végig a hangot!! Azért ez hatalmas dolog, mert egy ilyen viszonylag üresebb úton egyesek hajlamosak csak fénnyel vonulni.
KrisztianBp
tömlőszállító

Hozzászólás Szerző: KrisztianBp » 2012. aug. 12. 10:19

De figyeljetek!

Én mindent értek, meg oké, most bele lehetne menni a fénytechnikába, egyebekbe, de hagyjuk, meg azt is tudom, milyen katasztrófa a közlekedési morál ebben az országban, na de ha nem használ szirénát, akkor igazából tök jogos, hogy nem érti az egészet.

Én pont emiatt írtam ezt be, mert tényleg gyakori eset, hogy csak kéklámpával "csendben osonnak" és sziréna meg sehol. Bevallom, én se értem az ilyet, de mentőknél elég gyakori jelenség (nemrég előttem is úgy áthúzott csak kéklámpával a roko a kereszteződésen, hogy csak lestem, hang sehol), rendőröknél is megesik, és aztán valóban a tűzoltók meg ha kell ha nem, nyomják neki.
Szóval ilyen szempontból egyedül a tűzoltók tudják, hogyan kell az MKJ-vel haladni, őket nem érheti panasz.

Aztán íme az átlag autós, aki meg csak néz ki a fejéből, hogy ő ezt nem érti. Szerintem kifejezetten hasznos ilyen véleményeket is hallani, hiszen MKJ-sok azért zömében átlag autóssal találkoznak vonulás közben, és érdekes, hogy milyen gondolatok merülnek fel az emberekben. Látod, meg vannak győződve, hogy a súlyosság fokától függ a sziréna, és azt se érti, hol a villogó róla, ez kész .....
Z foto
tűzkakas-idomár

Hozzászólás Szerző: Z foto » 2012. aug. 11. 17:28

Én úgy tudom, hogy ehhez a helyszínen kéne rendőr. Tehát nálunk az ilyet megússza simán. Ha mondjuk a fecskendő mögött jön rendőr, az pedig valószínüleg úgyanúgy siet mint a tűzoltó. Nem foglalkozik vele, őrül, hogy túljutott mégegy kereszteződésen baleset nélkül.
Ilyen morál mellett ez is egy öröm......
hasici
pernyekergető

Hozzászólás Szerző: hasici » 2012. aug. 11. 17:12

http://www.youtube.com/watch?v=esvTA7sALsc" onclick="window.open(this.href);return false;

Van, aki se lát se hall.

Z foto
tűzkakas-idomár

Hozzászólás Szerző: Z foto » 2012. aug. 11. 16:47

http://www.youtube.com/watch?v=esvTA7sALsc" onclick="window.open(this.href);return false;

Van, aki se lát se hall.
KrisztianBp
tömlőszállító

Hozzászólás Szerző: KrisztianBp » 2012. aug. 10. 21:21

Örök vita az MKJ-ben: halogén avagy flash avagy LED
Na meg a hang (nem)használata …

A minap, ismerősi körben hallom a következőt, azért érdemes elgondolkodni rajta, mert egy külsős tehát így látja (én bele se szóltam ebbe, csak füleltem és hüledeztem ...):

- vaze itt jön mögöttem ez a nagy sárga mentő, jön mint az állat, érted tele az út, reflektorozik meg majdnem nekem jön, és nem tudtam már mi van.
- Hát nyilván sietett valahova.
- na de akkor miért nem használ szirénát? Én ezt sose értem, csak megy mint állat de honnan tudjam mi van most?
- és nem is villogott?
- hát izé a fene tudja, a reflektorával villogott mögöttem, de amúgy nem is láttam rajta villogót. Csak valami akármi villogott neki oldalt de azt is már csak utána hátulról láttam de olyan rendes villogó nem volt rajta.
- nem tudom akkor, de gondolom a sürgősség fokától függ nekik, hogy használhatnak-e szirénát
- a franc se tudja, de érted öcsém, ha meg nem sürgős akkor minek jön a nyakamba meg villogtatja a reflektort? Én meg nem is tudtam sehova menni, hát mellettem is voltak aztán már csak mögöttem láttam hirtelen. még jó h nem jött nekem.
- én még nem láttam ilyen mentőt, de biztos mentő volt az?
- biztos, ez a sárga új valami, rá volt írva, ez a nagyobb fajta. Meg érted, ha meg sürgős neki akkor miért nem szirénázik? Meg hol a villogó róla? Ezeken az újakon már az sincs, csak reflektorozik öregem vagy mi van már?
- hát én nem értek hozzá, de megkérdezem majd neked egy rendőr ismerősömet, én úgy tudom, hogy a súlyosságtól függ a sziréna úgyhogy biztos nem volt annyira súlyos az eset nekik
- stb stb stb stb stb

Lényeg h még 10 percig elvitáztak azon h akkor miért nincs rajta villogó, vagy ami meg van rajta az most akkor mi is, na meg most akkor siet vagy nem siet, ha egyszer megy mint az őrült, de szirénát meg nem használ. Hát igen, igazából tök mindennapos történet, csak valamiért a kékek közül se mindenki tudja normálisan használni az MKJ-t (tapasztalatom szerint).

Úgyhogy itt is sokszor vitatéma a láthatóság, hallhatóság, egyszóval az észrevehetőség. A LED-en kívül divat mindent leszólni, na de látjátok, hogy egy külsős számára meg teljesen érthetetlen, hogy hol van a kocsi tetejéről a villogó, na meg miért nem nyomja neki a szirénát?! Ehhez nem kell szakmabelinek lenni, így reagálta le az illető, és hiányolta, hogy semmit se lát, semmit se hall. Azért ez valahol tényleg nem normális…. Ráadásul még ilyen tévedésekben is vannak a „súlyossággal” kapcsolatban.

Ja, és a rosszindulatú megjegyzésektől kíméljenek is egyesek, ez igaz történet, nem magam álmodtam. Azért szó szerinti a párbeszéd(!), mert fel lett véve, rádión beszélték egymás közt, aztán mondom, érdekességképpen beteszem ide.
KrisztianBp
tömlőszállító

Hozzászólás Szerző: KrisztianBp » 2012. aug. 10. 21:17

kj2391 írta:
KrisztianBp írta:Ezt a pénzszállítós dolgot meg azóta se értem. Látom sorra a xxxx -es kocsikat a sárgával, de aztán jó kérdés, hogy esetükben mi a frász lehet a működtetés indoka.
Vannak még rejtélyek :eek:

Ha rosszidulatú akarok lenni akkor azt mondanám, hogy kibulizták maguknak,hogy parkolhassanak tilosban legálisan :):)

De,hogy bosszantsalak egy kicsit, :) az örző-védők is megkapták a sárga lámpa jogot :):)
Lásd a 10. § (1) d pont .

Nem bosszantasz, és ismerem a jogszabályt, nem ezzel van a gond. Hanem azzal, hogy az értelmét nem látom, de oké, a rendelet szerint lehet, igen. Az más kérdés, hogy így is mindig tilosban parkolnak és parkoltak is, de még soha nem láttam használni a sárgát egyiken se. Na mindegy, ez van :D
Válasz küldése