Menekülési útvonalak

Tűzmegelőzéssel és balesetmegelőzéssel kapcsolatos témák.
Válasz küldése
zizike
vízpocsékoló

Re: Menekülési útvonalak

Hozzászólás Szerző: zizike » 2013. feb. 18. 13:27

Kedves BimmBamm,
Köszönöm a választ, a ráccsal kapcsolatban mi is bizakodunk, hogy rendben lesz - tudom, hogy nem jelent olyan nagy akadályt egy esetleges betörésnél, de valahogy a tudat, hogy van, az nekem számít...
A vasajtós rész nekem is erősen kérdéses, ismerve a mentalitást, erősen kétlem, hogy bárhol hivatalossá volna téve - azért megpróbálok utána nézni...
Azzal nincs is probléma, hogy a közösen használt folyosószakasz szabályai vonatkoznak rá, azt meg tudjuk oldani (bár nem volt rossz, hogy télen nem kellett a lakásba bejönni a havas csizmával :) ), a kérdés másik része aggaszt továbbra is - a jogszabályokban, a leírásokban mindenhol ráccsal lezárható részeket említenek, hogy engedélyezett bizonyos feltételek mellett - teli, nem átlátható ajtóval lezárt részről nincs információ... Erre vonatkozóan esetleg egy tipp? :)
Köszönöm, Zizi
BimmBamm
vörös kakas réme

Hozzászólás Szerző: BimmBamm » 2013. feb. 17. 20:37

zizike írta: Minden lakástulajdonosnak van kulcsa a rácshoz, a rács tűz esetén a lépcsőházat így nem zárja el, hiszen nem a lépcsőre nyílik, ergo az én értelmezésem szerint a menekülési útvonalat sem, ezért szerintünk a rács maradhat... Szerintetek?
A másik kérdés: a mi lakásunk a ráccsal lezárt folyosó zsákfolyosó végén van. Vásárláskor a rács mellett adott volt még egy vagyonvédelmi beépítés: az ajtónk előtti folyosószakaszt a kb. 3-al ezelőtti tulajdonos egy vasajtóval zárta le, ezzel nyerve egy kb. egy méretes tárolórészt a bejárati ajtó előtt. Értelemszerűen nekünk van kulcsunk az ajtóhoz :)
Kérdés, hogy erre a csak általunk használt, vasajtóval elzárt szakaszra is a többi, mindenki által használt folyosóra vonatkozó előírások vonatkoznak-e, vagy erre már nem, mivel ez már a lakáshoz tartozó részként funkcionál?
Bármilyen infót, észrevételt, választ előre is köszönök! :)
Zizi
1.ezért szerintünk a rács maradhat... Szerintetek?
Szerintem is igen, de így látatlanban felelős döntés nem hozható. Szemlét követőn, tűzvédelmi szakember mondhat erre áment.
2.a csak általunk használt, vasajtóval elzárt szakaszra is a többi, mindenki által használt folyosóra vonatkozó előírások vonatkoznak-e, vagy erre már nem, mivel ez már a lakáshoz tartozó részként funkcionál?
Miért funkcionálna a lakáshoz tartozó térrészként? Mert valaki elfoglalta? Évekkel ezelőtt? Szerintem a mindenki által használt folyosószakaszra vonatkozó előírások érvényesek itt is. Ha csak nem áll rendelkezésre a lakóközösség és a tűzvédelmi (esetleg építésügyi hatóság) által kiadott pecsétes papír arra vonatkozóan, hogy az elfoglalt folyosószakasz a lakáshoz tartozik, és ez földhivatalnál is bejegyezésre került.
Vizsgáljuk a múltat, fürkésszük a jövőt. Ki törődik a jelennel?
zizike
vízpocsékoló

Hozzászólás Szerző: zizike » 2013. feb. 15. 21:30

Sziasztok,
Kicsit hosszú lett az előző hozzászólásom, mégis kimaradt belőle egy talán fontos rész: a vasajtó teli ajtó, azaz nem átlátható - ez lehet gond?
Köszönöm, Zizi
zizike
vízpocsékoló

Hozzászólás Szerző: zizike » 2013. feb. 15. 21:21

Sziasztok,
A társasházakra is vonatkozó tűzvédelmi szabályokkal kapcsolatban volna néhány kérdésem, remélem tudtok segíteni...
A társasházban, ahol lakunk, a közös képviselő kitette a hatályos tűzvédelmi szabályokat, melyben olvasható, hogy a közös folyosói szakaszokon mi és hogyan helyezhető el, vagyonvédelmi rács milyen esetben és hogyan helyezhető el.
A mi lakásunk egy olyan folyosószakaszról nyílik, ahol nincs tűzcsap, és az elektromos főkapcsoló sem itt található. Két másik lakás nyílik erről a folyosóról, és mi már úgy vettük a lakást (és az előző tulajdonos is már így vette), hogy ennek a folyosószakasznak az elején felszerelésre került egy rács, ami a lezárt folyosószakasz irányából nézve kifele nyílik a lift ajtajára. Minden lakástulajdonosnak van kulcsa a rácshoz, a rács tűz esetén a lépcsőházat így nem zárja el, hiszen nem a lépcsőre nyílik, ergo az én értelmezésem szerint a menekülési útvonalat sem, ezért szerintünk a rács maradhat... Szerintetek?
A másik kérdés: a mi lakásunk a ráccsal lezárt folyosó zsákfolyosó végén van. Vásárláskor a rács mellett adott volt még egy vagyonvédelmi beépítés: az ajtónk előtti folyosószakaszt a kb. 3-al ezelőtti tulajdonos egy vasajtóval zárta le, ezzel nyerve egy kb. egy méretes tárolórészt a bejárati ajtó előtt. Értelemszerűen nekünk van kulcsunk az ajtóhoz :)
Kérdés, hogy erre a csak általunk használt, vasajtóval elzárt szakaszra is a többi, mindenki által használt folyosóra vonatkozó előírások vonatkoznak-e, vagy erre már nem, mivel ez már a lakáshoz tartozó részként funkcionál?
Bármilyen infót, észrevételt, választ előre is köszönök! :)
Zizi
oooooo
kapacsmester

Hozzászólás Szerző: oooooo » 2013. jan. 27. 21:12

http://www.hir24.hu/kulfold/2013/01/27/ ... k/~~fokusz" onclick="window.open(this.href);return false;
Ruckoj
vízpocsékoló

Hozzászólás Szerző: Ruckoj » 2013. jan. 27. 18:29

Harley írta:
Ruckoj írta:Sziasztok, régóta olvasgatom a fórumot, de csak most határoztam el, hogy regelek. Rögtön lenne is egy kérdésem. :) Jelenleg egy társasházban élek BP-n. A társasház ahol élek, annak a főbejárata kapukóddal nyitható, ennek ellenére néhányan a házból kitalálták, hogy a vagyonbiztonsági okokból kulccsal is bezárják... Ez szerintem szabálytalan, de hiába kerestem a tűzvédelmi jogszabályok között, nem találtam erre vonatkozó passzust.
A kérdésem arra irányulna, hogy valóban szabálytalan ez a megoldás, illetőleg mely jogszabályban van ez pontosan leszabályozva? Ha tudnátok ebben segíteni azt megköszönném.
Bentről is csak kulccsal lehet kijönni?
Igen. :/
Harley
Szent Tömlő őrzője

Hozzászólás Szerző: Harley » 2013. jan. 27. 18:11

Ruckoj írta:Sziasztok, régóta olvasgatom a fórumot, de csak most határoztam el, hogy regelek. Rögtön lenne is egy kérdésem. :) Jelenleg egy társasházban élek BP-n. A társasház ahol élek, annak a főbejárata kapukóddal nyitható, ennek ellenére néhányan a házból kitalálták, hogy a vagyonbiztonsági okokból kulccsal is bezárják... Ez szerintem szabálytalan, de hiába kerestem a tűzvédelmi jogszabályok között, nem találtam erre vonatkozó passzust.
A kérdésem arra irányulna, hogy valóban szabálytalan ez a megoldás, illetőleg mely jogszabályban van ez pontosan leszabályozva? Ha tudnátok ebben segíteni azt megköszönném.
Bentről is csak kulccsal lehet kijönni?
Ruckoj
vízpocsékoló

Hozzászólás Szerző: Ruckoj » 2013. jan. 27. 17:53

Sziasztok, régóta olvasgatom a fórumot, de csak most határoztam el, hogy regelek. Rögtön lenne is egy kérdésem. :) Jelenleg egy társasházban élek BP-n. A társasház ahol élek, annak a főbejárata kapukóddal nyitható, ennek ellenére néhányan a házból kitalálták, hogy a vagyonbiztonsági okokból kulccsal is bezárják... Ez szerintem szabálytalan, de hiába kerestem a tűzvédelmi jogszabályok között, nem találtam erre vonatkozó passzust.
Fire Feri
pernyekergető

Hozzászólás Szerző: Fire Feri » 2012. nov. 14. 18:25

nzse75 írta:Kedves Lovagok!
Az OTÉK megkülönbözteti a lakáson (rendeltetési egységen) belüli lépcsőt, és 80 cm minimum szélességet vár el, vagyis kevesebbet, mint amennyit az OTSZ elvár egy menekülési útvonali lépcsőtől.
Viszont az OTSZ ezt a lépcsőt is menekülési útvonal részének tartja, így kötelező a tűzállósági fokozatnak és szintszámnak megfelelő tűzállósági határérték.
Egy átlagos, sőt átlagon felüli lakáson belül nincs menekülési útvonal, mert az OTSZ 6. § 22. Menekülési útvonal: a veszélyeztetett tűzszakasz elhagyásának útvonala, a kiürítés második szakasza.
Jellemzően az első szakaszban el lehet hagyni a lakásokat!
nzse75
vízpocsékoló

Hozzászólás Szerző: nzse75 » 2012. nov. 14. 11:18

Kedves Lovagok!
Az OTÉK megkülönbözteti a lakáson (rendeltetési egységen) belüli lépcsőt, és 80 cm minimum szélességet vár el, vagyis kevesebbet, mint amennyit az OTSZ elvár egy menekülési útvonali lépcsőtől.
Viszont az OTSZ ezt a lépcsőt is menekülési útvonal részének tartja, így kötelező a tűzállósági fokozatnak és szintszámnak megfelelő tűzállósági határérték.
Pontosítok, az én olvasatomban nem különbözteti meg ezt a lépcsőt a lépcsőháztól.

Nem ellentmondó ez így?
Ha a mérete okán nem menekülési útvonal, akkor műszaki megoldása alapján miért kell annak lennie?

Épp egy A1 REI 90-es, belsőépítészetileg "dizájnolt" lépcsőt kellene megálmodnom...
Nem egyszerű...

Üdvözlettel:
egy kétkedő építész
L_Jani
Szerkesztő
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: L_Jani » 2012. nov. 06. 19:50

Ez nem egészen így van! A (2) bekezdés sokkal fontosabb!

"485. § (1) Abban az esetben, ha nem áll rendelkezésre egyértelmű alapadat (az ülőhelyek elrendezését és darabszámát feltüntető alaprajz, szállodáknál ágyszám és kiszolgáló személyzet létszáma, ipari vagy mezőgazdasági üzemeknél az üzemeléstechnológiai leírás létszámadatai), akkor a létesítmény sajátosságait figyelembe véve a 22. melléklet 3. táblázatában foglalt adatokból kell kiindulni.
(2) A számításba vett személyek számának megállapításánál a rendeltetésszerű üzemeltetés során előforduló, tűzvédelmi szempontból legkedvezőtlenebb állapotot kell feltételezni. Abban az esetben, ha az így megállapított létszám kisebb, mint a 22. melléklet 3. táblázatában foglaltak szerinti létszám, akkor az utóbbit kell számításba venni."

Magyarul van két adatod:
1. Az egyiket az alapterületből (78 m2) és a 22. melléklet 3. táblázatából (1,5 m2 / 1 fő) számítható ki, ez ugye 52 fő.
2. A másik meg az a létszám, ami a valóságban bent szokott lenni rendezvény esetén. Legyen mondjuk 100 fő.

Mivel a tűzvédelmi szempontból legkedvezőtlenebb állapotot kell feltételezni, így a 100 fővel számolsz.

Ennek a logikának például egy 100 m2-es tánctérrel rendelkező diszkó esetében van szerepe, ahol hiába mondja a tulajdonos, hogy oda csak 250 ember szokott bemenni, mert a táblázatos értékkel kell számolni, ugyanis az 4 fő / m2, vagyis 400 fő + ülőhelyek + egyéb terek.

De visszatérve az alap problémára, a zeneiskolához:

Ilyen esetben a legcélszerűbb visszafelé számolni - vagyis megnézed, hogy a megengedett idők, az útvonalak és az ajtók átbocsátóképessége alapján mennyi a maximum létszám, ami bent lehet.
Fire Feri
pernyekergető

Hozzászólás Szerző: Fire Feri » 2012. nov. 06. 19:34

Kedves Legoooo!
Igen leegyszerűsítve: Ahány főre igazolni lehet a normaidőn belüli kiürítést, annyian lehetnek a helyiségben egy időben.
A kiürítés számítás során ne törődj az 1,5 m2/ 1 fővel, mert azt az OTSZ 485. § (1) szerint abban az esetben kell alkalmazni, ha nem áll rendelkezésre egyértelmű alapadat. http://forum.langlovagok.hu/posting.php ... f=1&t=1370#" onclick="window.open(this.href);return false;
Legoooo
szikracsapkodó

Hozzászólás Szerző: Legoooo » 2012. nov. 06. 0:32

Üdvözletem!
A következő kérdésre szeretnék választ kapni: Zeneiskola, 78 m2-es hangversenyterem. Nem rögzített székekkel. Jól olvasom az OTSZ-ben, hogy egyrészt (mint általános rendeltetésű helyiség) a kiürítés számításnál 1,5 m2/ 1 fővel kell számolni? Mivel az értekezletek is ebben a helyiségben vannak tartva, és a tantestületlétszáma több, mint 78/1,5=52 fő, akkor nem is lehetne szabályosan értekezletet tartani? És olyan hangversenyt sem, ahol többen vannak bent, mint 52 fő? (szereplők +közönség)
Köszönöm:
Legoooo
gizi39
vízpocsékoló

Hozzászólás Szerző: gizi39 » 2012. okt. 30. 19:00

Harley írta:Annak a neve nem világítóudvar, és a funkciója, hogy fény jöjjön be?

Kedves Harley!:)

Megpróbálom vázolni a lakás szerkezetét. Belépsz a lakásba, szemben az előszoba. Balra a fürdőszoba légudvarra néző ablakkal.
A bejárati ajtótól jobbra a kamra légudvarra néző ablakkal.

Az előszoba a bejáratól induló előszobából derékszögben jobbra folytatódik, ahol is az első helyiség a wc légudvarra néző ablakkal. Így a kamra és a wc ugyanarra a légudvarra nyitott, a két ablak egymással szemben helyezkedik el. A wc után a "cselédszoba, majd az előszoba végén (derékszögben a cselédszoba ajtajával,) a konyhaajtó, melynek ablaka a körfolyosóra nyíllik.

Egyszóval menekülési útvonalak hivatalosan: A három szoba ablaka. A konyha ablaka a körfolyósóra. A bejárati ajtó.

Ezért nem értem, hogy a lakásban lévő két légudvar miért nem stratégiai szempont.

A bejárati ajtótól induló előszobából szemben nyílik a nappali, melyből jobbra és balra egy -egy szoba van. A három szoba tehát egymás mellett van, mindhárom az utcára néz.

Ha a körfolyosó felé és az utca felé nem lehet menekülni, marad a légudvar. Az is egy esély lehet talán.
gizi39
vízpocsékoló

Hozzászólás Szerző: gizi39 » 2012. okt. 30. 18:35

Tűzvédelem írta:Kedves Gizi39!
Elhanyagolható az esélye, hogy a légudvart mentésre használják a tűzoltók. A hő- és füstelvezetés szerepét se nagyon lehetne ráerőltetni. Én ezt nem tűzvédelmi, hanem elsősorban építészeti problémának érzem, amin az illetékes építésügyi hatóság tudna segíteni.

Kedves Tűzvédelem!
Köszönöm szépen a választ. Tehát az illetékes hatóságnál kell érdeklődnöm.
Amúgy engedd meg, hogy vitatkozzam: ha valaki a fürdőszobába menekül az égő lakásában, oxigénhez is juthat, s a kimentésére is van esély.

Egyébként valóban a szellőzés miatt építették az úgynevezett légudvarokat, melyek nem azonosak a világítóudvarokkal. Fény nemigen jön be, legfeljebb a legfelső emeleten. Bizony, a körfolyosós régi házakban ez praktikus megoldás volt, mivel úgy 110 éve nem volt légkondicionáló berendezés. :)

A panel lakások általában két irányból kapják a levegőt és a fényt. Attól függ, hogy milyen szerkezetű a panelház. A fürfőszoba és a wc a földszinttől a legfelső emeletig egy közös csatornán "szellőzik", ami inkább azt jelenti, hogy ott cirkulál egyik lakásból a másikba a nemkívánatos szag. Laktam lakótelepen is, személyes tapasztalatomat osztom meg.

A tűzoltó hatóságok helyében én komolyan venném ezeket a közel 2 nm-es menekülésre is alkalmas csatornákat is. Ha csak egyetlen életet tundak megmenteni általuk, az már megérte.
öregember
tömlőszállító

Hozzászólás Szerző: öregember » 2012. okt. 30. 9:29

Nem Harley!
Nem láttál még régi emeletes házat! A fény csak akkor jönne be (cik-cakkban), ha tükörből lenne a burkolata. A szarszag elvezetésére viszont kiválóan alkalmas!
Öreg
Harley
Szent Tömlő őrzője

Hozzászólás Szerző: Harley » 2012. okt. 29. 6:34

Annak a neve nem világítóudvar, és a funkciója, hogy fény jöjjön be?
Tűzvédelem
kapocspárkulcs tekergető
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Tűzvédelem » 2012. okt. 29. 5:50

gizi39 írta:Tisztelt Szakértők!

A 20. század elején épült házban lakom.

Az úgynevezett "polgári" lakások szellőzését a tervezők-építők úgy oldották meg, hogy a fürdőszoba, a kamra, a wc felől légudvart építettek.

Ezek általában két-három lakáshoz tartozó mellékhelyiségek szellőzését biztosítják.
Kb 1,5-2 nm területűek, s a tetőtér felől a négyzetméter területük nagyságában nyitottak.

Kérdésem: megengedi-e a Tűzoltóság, hogy ezeket a léghudvarokat a tető felől lezárják?
Mint laikusnak az a feltételezésem, hogy ezeknek a légudvaroknak nem csak szellőzést biztosító funkciójuk van, hanem a gázszivárgás, tűz esetén a mentést is szolgálják.

Sajnos egy új lakó, aki a legfelső emelten lakik, önkényesen lezárta ezt a területet egy tányérantennát tartó szerkezettel, mely tartószerkezet teljesen lezárja a felsőrész.

Köszönettel: gizi39

Kedves Gizi39!

Elhanyagolható az esélye, hogy a légudvart mentésre használják a tűzoltók. A hő- és füstelvezetés szerepét se nagyon lehetne ráerőltetni. Én ezt nem tűzvédelmi, hanem elsősorban építészeti problémának érzem, amin az illetékes építésügyi hatóság tudna segíteni.
Honlap: http://www.tuzvedelem.hu" onclick="window.open(this.href);return false;
Twitter: @tuzvedelem
Tűzvédelem
kapocspárkulcs tekergető
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Tűzvédelem » 2012. okt. 29. 5:45

tibcsó írta:A következő konkrét témában szeretném kérdezni egy tűzvédelemben jártas szakértőt:
11 lakásos társasházban lakom (3 emelet, 3 félemelet), melyben lift is található.
2 emeleten lakom, ahol a folyósószélesség 180 cm és két lakás van, ablakkal a folyósó egyik végén, a lifttel a másik végén. A lépcsőház a folyósóra merölegesen a folyósó közepén található. A lift melletti lakás az enyém és a lift és a lakásajtó között van egy a faltól 35 cm-re kiálló préselt lemez szekrény, amely az ajóig tart, tehét a menekülési utvonalra semmilyen módon nincs hatással.

Kérdésem az hogy egy tűzvédelmi szempontból megmaradhat-e ez a szekrény a folyósón, vagy vissza kell bontani?

Előre is nagyon köszönöm a szakmai segítséget.
Tibcsó
Kedves Tibcsó!

A 28/2011. (IX.6.) BM rendelettel kiadott Országos Tűzvédelmi Szabályzat 575. § (4) bekezdése alapján "A menekülési útvonal leszűkítése - a kiürítéshez szükséges átbocsátóképesség méretéig -, továbbá ott éghető anyag tárolása, burkolat elhelyezése a tűzvédelmi hatóság engedélyével történhet."

A hatósági osztályok rengeteg olyan eltérési engedély kérelmet kapnak, amely szekrény(ek) folyosói tárolására vonatkozik. Azonban az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szakmai iránymutatása alapján mindet el kell utasítani. Ne kérdezd miért, nincs rá jogszabályi hivatkozás...
gizi39
vízpocsékoló

Hozzászólás Szerző: gizi39 » 2012. okt. 21. 10:28

Tisztelt Szakértők!

A 20. század elején épült házban lakom.

Az úgynevezett "polgári" lakások szellőzését a tervezők-építők úgy oldották meg, hogy a fürdőszoba, a kamra, a wc felől légudvart építettek.

Ezek általában két-három lakáshoz tartozó mellékhelyiségek szellőzését biztosítják.
Kb 1,5-2 nm területűek, s a tetőtér felől a négyzetméter területük nagyságában nyitottak.

Kérdésem: megengedi-e a Tűzoltóság, hogy ezeket a léghudvarokat a tető felől lezárják?
Mint laikusnak az a feltételezésem, hogy ezeknek a légudvaroknak nem csak szellőzést biztosító funkciójuk van, hanem a gázszivárgás, tűz esetén a mentést is szolgálják.

Sajnos egy új lakó, aki a legfelső emelten lakik, önkényesen lezárta ezt a területet egy tányérantennát tartó szerkezettel, mely tartószerkezet teljesen lezárja a felsőrész.

Köszönettel: gizi39
BimmBamm
vörös kakas réme

Hozzászólás Szerző: BimmBamm » 2012. okt. 19. 17:41

tibcsó írta:A következő konkrét témában szeretném kérdezni egy tűzvédelemben jártas szakértőt:
11 lakásos társasházban lakom (3 emelet, 3 félemelet), melyben lift is található.
2 emeleten lakom, ahol a folyósószélesség 180 cm és két lakás van, ablakkal a folyósó egyik végén, a lifttel a másik végén. A lépcsőház a folyósóra merölegesen a folyósó közepén található. A lift melletti lakás az enyém és a lift és a lakásajtó között van egy a faltól 35 cm-re kiálló préselt lemez szekrény, amely az ajóig tart, tehét a menekülési utvonalra semmilyen módon nincs hatással.

Kérdésem az hogy egy tűzvédelmi szempontból megmaradhat-e ez a szekrény a folyósón, vagy vissza kell bontani?

Tibcsó

Röviden. Megmaradhat, ha engedélyezik.

OTSZ 575. § (4) A menekülési útvonal leszűkítése – a kiürítéshez szükséges átbocsátóképesség méretéig –, továbbá ott éghető anyag tárolása, burkolat elhelyezése a tűzvédelmi hatóság engedélyével történhet.

A menekülési útvonalra hatással lehet, - ha pl. ég, vagy füstöl.

Üdvözlettel: BimmBamm
Vizsgáljuk a múltat, fürkésszük a jövőt. Ki törődik a jelennel?
tibcsó
vízpocsékoló

Hozzászólás Szerző: tibcsó » 2012. okt. 19. 11:14

A következő konkrét témában szeretném kérdezni egy tűzvédelemben jártas szakértőt:

Tibcsó
Tűzvédelem
kapocspárkulcs tekergető
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Tűzvédelem » 2012. jún. 26. 21:01

laji-kuss írta:Kérdés: lezárható-e jogszerűen 300 fölötti vagy alatti létszám esetén a hátsó lépcsőház? (kulcs nem az ajtó mellett, hanem portásnál a földszinten...)
A lezárt hátsó lépcsőház esetén szintenként a kulcs elhelyezésnek milyen előírásai vannak? (az ajtón kívül elhelyezett kulcsnál, hogy oldják meg a lépcsőházból kijutást egy másik szinten, tolakodás miatt lehetetlenül el a kijutás például. tűzoltó, hogyan jut ki a hátsó lépcsőházból a kívánt szintre, ha a kulcs a lépcsőházi oldalon nincs, hanem a belső térben van - esetleg- vagy ott sem?)

Pincei tárolók szintjén a menekülési utvonalat jelezni kell-e?

Kérem válaszotokat, főként arra, hogy bármi okkal, okoskodó számítással kizárható-e a hátsó lépcsőház a menekülés lehetőségéből 300 fölötti létszámű köz, vagy oktatási intézménynél!

Röviden a válaszom: Ha a kiürítés számítás alapján megfelel a követelményeknek és a tűzriadó terv, illetve a tűzvédelmi szabályzat nem veszi számításba a másodlagos lépcsőházat, akkor elegendő a fő közlekedést lebonyolító lépcsőházat nyitva tartani.

Még az lehet a kérdés, hogy van-e olyan helyiség, aminek 300 fő fölötti a befogadóképessége? Ha igen, akkor az tömegtartózkodásra szolgál és szigorúbbak a kiürítési idő követelményei.

A pincei tárolókkal kapcsolatban:
Meglévő épület esetében a tűzvédelmi hatóság csak akkor követelheti meg utólag a biztonsági világítás és a menekülési útirányt jelző rendszer létesítését, ha olyan építészeti átalakításra kerül sor, aminek köre és mértéke érinti a menekülési útvonalakat, illetve az építési engedély köteles, továbbá szakhatóságként jár el a katasztrófavédelmi kirendeltség.
Tűzvédelem
kapocspárkulcs tekergető
Kapcsolat:

Re: Fővárosi tűzoltóság

Hozzászólás Szerző: Tűzvédelem » 2012. jún. 26. 20:44

háztartási robotgép írta:Kedves Lánglovagok!

Talán Ti pontos választ tudtok adni egy laikus kérdésére.
Ügy: lakótelepi lépcsőházi növények kontra tűzbiztonság.

Adva van egy panel szalagház. (Bp. XI. ker, Albert utca) Két szélén egy-egy lift (egy kicsi, egy nagy), középen lépcsőház, folyosókon jobbra-balra 5-5 lakás. A folyosók végén, a liftekkel szemben vastag üvegfal, kis beugrók, alapvetően nincs funkciójuk, de ezek az úgy nevezett menekülési útvonalak - ha jól írom. Gondolom, ezen keresztül jutnak be a tűzoltók baj esetén.
Kérdésem a következő lenne: ezeken a durván 8-9 nm-es beugrókban az üvegfalra merőleges falak mentén tárolhatunk-e nagyméretű szobanövényeket (fikuszfák)? Összességében kb fél-egymétert vesznek el a térből, a velük szemben lévő falig durván 2 méter marad még tisztán. Tehát a jogszabály az éghetőség vagy a szabad út biztosítása miatt rendelkezik a növényekről?

Másik kérdésem, hogy valaki vizsgálta, vizsgálja-e, hogy tűz esetén a panelházak folyosóit burkoló linóleum vajon nem veszélyesebb, mérgezőbb-e, mint a kint tárolt növények? Lehet, hogy ezek valamiféle különleges anyagból vannak, és tévesen gondolom, hogy sűrű, fekete, mérgező füsttel égnek?

Szeretnék a törvény betűjének és szellemének is megfelelni, valamint a büntetést is elkerülném, de ha nem muszáj, nem szívesen dobom ki a növényeket, amik eddig (10 évig) senkit sem zavartak.

Nagyon várom a választ, esetleg azt, hogy hová forduljak kérdésemmel, mert sem magamnak, sem másnak nem szeretnék bajt okozni.

Köszönöm!

Dóra

Kedves Dóra!

A növények nem fognak meggyulladni, nem emiatt jelentenek veszélyt. Gondolj bele: ha éjszaka tűz keletkezik, akkor a vízzel oltás érdekében az lesz az első dolguk a tűzoltóknak, hogy áramtalanítsák az épületet, így megszűnik a mesterséges világítás. Sötétségbe borul minden. Ezt bonyolítja, hogy füstben - még világosban is - kb 10-15 cm (!) a látótávolság. Tehát nem csak a menekülést, de a mentést és a tűzoltói munkát is nagyban megnehezítik a folyosón elhelyezett tárgyak és nagy méretű növények, mivel az idegen környezetnek számító füsttel telített folyosón a tűzoltók (sőt, az ott lakók is) csak a fal menték tapogatózva - gyakorlatilag vakon - tudnak közlekedni. Elég kellemetlen és veszélyes, ha ilyenkor az ember átesik egy virágállványon, vagy csak egyszerűen felborítja azt.

De ez nem jelenti azt, hogy sehol sem lehet virágokat elhelyezni! Ajánlom az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság által közzétett lakossági tájékoztató anyag áttanulmányozását:
http://www.langlovagok.hu/tuzor/51_lako ... rtelmezese

A linóleum padlóburkolat valóban veszélyes, hiszen tűz esetén mérgező gázokat fejleszt. Emiatt az új építésű épületeknél ilyen burkolatot már régóta nem lehet alkalmazni menekülési útvonalon. Nálatok viszont szerzett jog, hogy ott ilyen burkolat van beépítve - így a tűzvédelmi hatóság nem kötelezheti rá a lakóközösséget, hogy cseréljék ki. Viszont ha olyan építési munkálatokra kerül sor, ami a folyosót (is) érinti, akkor a jogszabályok alapján el kell távolítani a linóleumot.
laji-kuss
csizmás kandúr

Hozzászólás Szerző: laji-kuss » 2012. jún. 24. 11:49

Kérdés: lezárható-e jogszerűen 300 fölötti vagy alatti létszám esetén a hátsó lépcsőház? (kulcs nem az ajtó mellett, hanem portásnál a földszinten...)
A lezárt hátsó lépcsőház esetén szintenként a kulcs elhelyezésnek milyen előírásai vannak? (az ajtón kívül elhelyezett kulcsnál, hogy oldják meg a lépcsőházból kijutást egy másik szinten, tolakodás miatt lehetetlenül el a kijutás például. tűzoltó, hogyan jut ki a hátsó lépcsőházból a kívánt szintre, ha a kulcs a lépcsőházi oldalon nincs, hanem a belső térben van - esetleg- vagy ott sem?)

Pincei tárolók szintjén a menekülési utvonalat jelezni kell-e?

Kérem válaszotokat, főként arra, hogy bármi okkal, okoskodó számítással kizárható-e a hátsó lépcsőház a menekülés lehetőségéből 300 fölötti létszámű köz, vagy oktatási intézménynél!
Válasz küldése