* Belépés   * Regisztráció * GyIK    * Keresés
Pontos idő: 2017. nov. 18. 8:30

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]

Hozzászólás a témához  [ 168 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Menekülési útvonalak
HozzászólásElküldve: 2014. feb. 26. 17:53 
vízpocsékoló

Harley írta:
Sajnos nem először hallok és tapasztalok ilyet, hogy a közös képviselet nem végzi rendesen a munkáját. Ha tűzvédelmi szabálytalanság gyanúja van, bejelentést lehet tenni az illetékes katasztrófavédelmi kirendeltségen. Elvégzik az ellenőrzést, megállapítják a problémát, és büntetnek. Igen, a házat. Ezért érdemes előbb a közgyűlésnek vagy legalább írásban a Számvizsgálói Bizottságnak felszólítani a közös képviseletet a tűzvédelmi szabályok betartására, és akkor tiszta ügy lesz a fizetésükből levonni a büntetést. S nyilván, miután ezt a saját bőrökön megérezték, intézkedni fognak.

Sajnos a lakók mint birkák nem mernek szólni, a számvizsgáló bizottság elnöke a rokona. Azért furcsa, hogy a lakókat büntetik, nem azt aki felelős.

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2014. feb. 26. 17:48 
Szent Tömlő őrzője

Sajnos nem először hallok és tapasztalok ilyet, hogy a közös képviselet nem végzi rendesen a munkáját. Ha tűzvédelmi szabálytalanság gyanúja van, bejelentést lehet tenni az illetékes katasztrófavédelmi kirendeltségen. Elvégzik az ellenőrzést, megállapítják a problémát, és büntetnek. Igen, a házat. Ezért érdemes előbb a közgyűlésnek vagy legalább írásban a Számvizsgálói Bizottságnak felszólítani a közös képviseletet a tűzvédelmi szabályok betartására, és akkor tiszta ügy lesz a fizetésükből levonni a büntetést. S nyilván, miután ezt a saját bőrökön megérezték, intézkedni fognak.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2014. feb. 26. 17:31 
vízpocsékoló

Mint szakemberekhez fordulok a fórumon lévőkhöz, az alábbi üggyel kapcsolatosan. Egy 10 emeletes panelházban lakunk. A Közös képviselő, jól látható helyre kihelyeztette a táblát, mely szerint a lépcsőházban és közös helyiségekben tilos a dohányzás. A gond nem itt kezdődik!
- Tudomásom szerint a "Száraz tűzívíz" hálózatot 6 havonta ellenőrizni kellene
A legutolsó ellenőrzés 2012 júniusában volt, a decemberi és az azt követő már nem lett végrehajtva!
- Három menekülési lehetőség van elméletben.
Valóságban csak a ház első front oldalán lévő bejárati ajtó az ami mindenki által nyitható. A földszinti hátsó ajtó / képviselő szerint nem szükséges / a kapukulccsal nem nyitható, egy - két lakó rendelkezik csak kulccsal, még a ház gondnoka sem. Az ajtó mellett nincs elhelyezve kulcs.
A tetőn való menekülés szintén nem lehetséges, mert a kapukulcs nem nyitja a rácsos vasajtót. / Képviselő szerint füstérzékelő működteti / viszont az a gázt nem érzékeli. megjegyzés, az ajtóhoz menő vezetéket sehol nem látni, ami elektromosan nyitná.
Vajon ezek szabályosak, vagy ha nem kihez lehet fordulni? -mert a Közös képviselőhöz nem!
Köszönöm a válaszokat és tanácsokat!

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2014. jan. 09. 11:25 
szikracsapkodó

Üdvözletem, és BÚÉK!
Véleményt szeretnék kérni: oktatási intézmény, adva van egy pinceszint. Természetesen lépcsősor köti össze a földszinttel, ahol a vészkijárat található. A lépcsősor tetején, így már a földszinten van a pince kijárati ajtaja. E fölé az ajtó fölé (a pince felől) olyan menekülési utat mutató táblát raktam, amit a lépcsősor aljáról is lehet látni, hogy: balról jobbra sorrendben a jelzések a következők: kijárat jele (fehér téglalap); lefefé nyíl; futó ember. Az előadóterem ajtaja felett is ilyen van. Önök szerint maradhat tábla? Mert a tűzvédelmi megbízott kifogásolta, hogy ez azt mutatja, hogy a kijárat lefelé van. Azért nem értem a kifogását, mert az OTSZ 21. mellékletében is, az ajtó fölött ugyan ilyen piktogram van. Tisztelettel:
Legoza G.

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2013. máj. 18. 10:48 
vízpocsékoló

Kedves Krisztina!

Kérem, hogy privát üzenetben küldött elérhetőségünkön keressen meg bennünket, hogy szakmai segítséget tudjunk adni.

Üdv!

F.Zsolt

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2013. máj. 15. 12:38 
vízpocsékoló

Szép jó napot, Sziasztok!

Bajban vagyok, a segítségüket szeretném kérni!
Takács Krisztina vagyok 1973 július 7.-én születtem Marcaliban.
A PTE általános ápolói szakán végeztem, majd SOTE-n aneszteziológus-intenzív szakaszisztensi diplomát szereztem. Pécsett vállaltam munkát. A munkám egyben a hobbim volt, ennek szenteltem az életem Évek múlva alagút szindrómát diagnosztizáltak nálam,tolókocsiba kerültem ami miatt fel kellett adnom a munkámat, fel kellett adnom az álmaimat. Betegségem miatt haza kényszerültem szülővárosomba, Marcaliba ahol a nagymamámhoz költöztem. E közben leszázalékoltak, nehezen fogadtam,hogy rokkantnyugdíjas lettem. Édesanyám újra házasodott, az új férje nem fogadott el, így édesanyám nem tartja már velem a kapcsolatot, tehát az ő segítségére nem számíthattam, nem számíthatok. Mire már kezdtem volna elfogadni a betegségemet,mire kezdtem beletörődni abba,hogy soha többé nem élhetek teljes,akadályok nélküli életet, addigra sajnos elvesztettem a nagymamám,2011 január 16.-án. Ettől a perctől még nehezebbre fordult az életem, ugyanis mivel a nagymamám vasutas szolgálati lakásban lakott, halálával megszűnt a lakhatás, így nekem 72 órát adtak a költözésre. Megoldásként a Városi Önkormányzat egy Önkormányzati bérlakást adott, azzal a feltétellel, ha csináltatok egy mobil rámpát. Mivel teljesen kiszolgáltatott helyzetben voltam, megijedtem a hajléktalanságtól,nem volt más választásom, alá írtam a papírt, különben az utcára kerültem volna. Ezzel bevállaltam,hogy csináltatok egy elektromos mobil rámpát. E közben, hogy tudjak közlekedni, csináltattam egy ideiglenes rámpát amit néhány lakó nem nézett jó szemmel, így folyamatosan támadtak miatta. Idő közben érdeklődtem mobil rámpákat kiépítő cégeknél, ár ajánlatokat kértem stb..
A legolcsóbb ár ajánlat is 475.000-500.000 forint volt. Kölcsönt nem tudtam felvenni, mivel annak idején édesanyám saját céljára vetetett velem egy gépkocsit, de egy idő után nem fizette a részletet, így rám hárultak ezek a költségek a mai napig, BÁR listára kerültem. Tehát így egyik hitelező cégnél sem tudtam kölcsönhöz jutni. A nyugdíjam teljes egészében el megy a rezsire, illetve a gyógyszereimre, marad a fogyatékossági segélyem, ami 22.800 forint, ebből sajnos nem tudtam félre tenni a rámpa megvételére, így maradt az ideiglenes mobil rámpa. Az önkormányzat többször felszólított, hogy nem teljesítettem a szerződésben foglaltakat, nem alakítottam ki magamnak az akadálymentesítést.Akkoriban még nem volt szabvány az 1,10m menekülési útvonal,tehát megcsináltattam egy 70cm-es fix rámpát. De időközben törvénybe jött az 1,10m menekülési útvonal, így az Önkormányzat el akarta bontatni velem a rámpát,amit nem tettem meg,mert akkor végképp be lennék zárva a lakásba, ugyanis a Mopedemmel nem tudok a lépcsőn lemenni, illetve négykézláb megemelni sem tudom,minek után 90kg, illetve az egyik kezem teljesen bénult. Mivel nem bontattam el a rámpát, az Önkormányzat ki akar lakoltatni a lakásból, de nincs hova menjek,egyedül vagyok, senkire sem számíthatok, mobil rámpára sincs pénzem, rokkant nyugdíjból örülök ha a csekkjeimet fel tudom adni és a gyógyszereimet kiváltani! Segítsenek kérem! Mit tudnék tenni? Hova tudnék fordulni? Nem akarok az utcára kerülni,de a lakásban sem szeretnék egész életemre bezárva lenni 39 évesen!Nagyon el vagyok keseredve! Előre is köszönöm! Takács Krisztina

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2013. ápr. 09. 17:24 
vörös kakas réme

maa írta:
Lakásszövetkezetünk az Országos Tűzvédelmi Szabályzatot módosító BM rendeletre hivatkozva tájékoztatót adott ki, melynek egy pontja igen furcsa számomra.
"Nem tárolható éghető anyag (pl. kartondoboz, újságpapír, ruhanemű, faanyag, fa szekrény stb) a pince (alagsori) szinteken sem... Nem éghető anyag tárolására (konzerv, befőtt, savanyúság stb) csak nem éghető polcot szabad használni, azaz fapolcot nem!"
Egy 9 emeletes panelépület menekülésre nem használható pincéjéről van szó, ahonnan elvileg a lakók által használt zárt pincerészekből is el kéne távolítani még a fa polcokat is.
Mi erről a véleményetek? Nem értelmezték kicsit félre a rendeletet?

De igen! Ez az úgynevezett "ló másik oldala" lehet, de azért kíváncsi lennék, hogy a ... pontok helyén milyen szöveg van. Ha már idézet, akkor legyen pontos és hiánytalan.

maa írta:
Van még egy érdekes pont, de ez azért annyira nem zavar mint az előző.
A menekülési útvonalon 110cm szélesség felett éghető anyag (szőnyeg, lábtörlő...) a közlekedő felületének legfeljebb 15%-án helyezhető el. Van értelme az éghetőség miatt egy linóleum burkolatú lépcsőházból száműzni a lábtörlőket?

Van értelme. Valahol korlátot kellett szabni a burkolatok mennyiségének. Viszont a "A menekülési útvonalon 110cm szélesség felett éghető anyag (szőnyeg, lábtörlő...) a közlekedő felületének legfeljebb 15%-án helyezhető el." szabály számomra értelmezhetetlen. A linóleum tűzterjedési sebessége egyébként jelentéktelen, nem éghető aljzaton igen korlátozott mértékben tud csak égni.

Az OTSZ vonatkozó része így szól:
575/A. § (1) Az épületek menekülésre számításba vett közlekedőin, lépcsőházaiban éghető anyagú
installációk, dekorációk, szőnyegek, falikárpitok, továbbá egyéb éghető anyagok – az építési termékek
és biztonsági jelek kivételével – az elhelyezéssel érintett fal vagy a padló felületének legfeljebb 15%-
áig helyezhetők el.
(2) Füstmentes lépcsőházban – a biztonsági jelek kivételével – nem helyezhető el éghető anyag,
installáció, dekoráció, szőnyeg, falikárpit.
(3) A menekülésre számításba vett közlekedőkben, lépcsőházakban és a pinceszinti helyiségekben
elhelyezett installációk, dekorációk, anyagok a hő- és füstelvezetés hatékonyságát nem ronthatják.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2013. ápr. 05. 7:35 
kapocspárkulcs tekergető

Lakásszövetkezetünk az Országos Tűzvédelmi Szabályzatot módosító BM rendeletre hivatkozva tájékoztatót adott ki, melynek egy pontja igen furcsa számomra.
"Nem tárolható éghető anyag (pl. kartondoboz, újságpapír, ruhanemű, faanyag, fa szekrény stb) a pince (alagsori) szinteken sem... Nem éghető anyag tárolására (konzerv, befőtt, savanyúság stb) csak nem éghető polcot szabad használni, azaz fapolcot nem!"
Egy 9 emeletes panelépület menekülésre nem használható pincéjéről van szó, ahonnan elvileg a lakók által használt zárt pincerészekből is el kéne távolítani még a fa polcokat is.
Mi erről a véleményetek? Nem értelmezték kicsit félre a rendeletet?

Van még egy érdekes pont, de ez azért annyira nem zavar mint az előző.
A menekülési útvonalon 110cm szélesség felett éghető anyag (szőnyeg, lábtörlő...) a közlekedő felületének legfeljebb 15%-án helyezhető el. Van értelme az éghetőség miatt egy linóleum burkolatú lépcsőházból száműzni a lábtörlőket?

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2013. márc. 07. 0:00 
vörös kakas réme

tetőkérdés írta:
Üdv!

Nemrég észleltem, hogy a társasházunkban a tetőtérre felvezető létrát valaki eltávolította a helyéről, és lelakatolta egy csőhöz, ezáltal a tetőre való kijutást lehetetlenné tette. Érdeklődi szeretnék, hogy ez tűzvédelmi szempontból nem problémás-e?

Köszönöm

Egy hasonló esetről készült dokumentum:

OBH 4866/1999.
Az állampolgári jogok országgyűlési biztosának jelentése
Ügyintéző: Nagy Tiborné

A vizsgálat megindulása:
A panaszos azért fordult az országgyűlési biztoshoz, mert szomszédja a lépcsőházukban a VIII. emeleti folyosót elzáró rácsot helyezett el. Véleménye szerint ezzel tűz esetén a menekülésben gátolják a lakókat. Megítélése szerint a hatóságok nem kellően jártak el az állampolgárok biztonsága érdekében.
Vizsgálatomat az Alkotmány 54. §-ában foglalt az élethez, a 13. §-ában foglalt a tulajdonhoz, a 2. §-ban deklarált jogállamiság részét képező jogbiztonsághoz, a tisztességes eljáráshoz való jog sérelmének gyanúja miatt indítottam.
Felkértem a IX. kerületi jegyzőt, a Fővárosi Közigazgatási Hivatal vezetőjét és a BM országos katasztrófavédelmi főigazgatót saját vizsgálata lefolytatására.

Alkalmazott jogszabályok:
 1997. évi LXXVIII. törvény az épített környezet alakításáról (Étv.)
 253/1997. (XII.20.) Korm. rendelet az országos településrendezési és építési
követelményekről (OTÉK)
 2/1986. (II.27.) ÉVM rendelet az Országos Építésügyi Szabályzat (OÉSZ)
közzétételéről - már nem hatályos -
 6/1997. (XII.29.) KTM rendelet az egyes építményekkel, építési munkákkal és építési
tevékenységekkel kapcsolatos építésügyi hatósági engedélyezési eljárásokról
 35/1996. (XII.29.) BM számú rendelettel hatályba léptetett Országos Tűzvédelmi Szabályzat MSZ 595-4.-5.-6.
 1957. évi IV. törvény az államigazgatási eljárás általános szabályairól (Áe.)

A megállapított tényállás:
A panaszos a IX. kerület egyik középmagas panel épületének VII. emeletén lakik. A házban a VIII. (legfelső) emeleten lakók vagyonvédelmi céllal rácsot szereltek fel, amely a VIII. emeletre való feljutást akadályozza meg. Ez ellen a panaszos a kerületi tűzoltó-parancsnoksághoz fordult.
A panaszos fellépése nyomán a rácshoz minden lakónak zárt borítékban kulcsot biztosítottak, a tetőre vezető ajtó kulcsát a VIII. emeleten a hő- és füstelvezető nyitószerkezetét tartalmazó üvegszekrényben helyezték el. A szükséges tájékoztató feliratozást szintén elhelyezték.
A panaszos a tűzvédelmi hatóság állásfoglalását nem fogadta el, amely szerint az elhelyezett rács (az ismertetett biztonsági intézkedésekkel) tűzvédelmi szabályt nem sért és nem veszélyezteti a tűz esetén való menekülést.
Ezért mind a helyszínen eljáró tűzoltóhadnagy személye, mind az eljárás, mind az állásfoglalás ellen a tűzoltóság különböző szerveihez, a BM-hez, a rendőrséghez, ügyészséghez, a kerületi polgármesteri hivatalhoz fordult. Az állásfoglalás, a tűzvédelmi-biztonsági helyzet megítélése azonos volt, ezért azt a panaszos nem fogadta el, és az országgyűlési biztoshoz fordult.

A vizsgálat megállapításai:
A tűzvédelmi biztonság kérdésében a BM országos katasztrófavédelmi főigazgatója szakmai állásfoglalásában közölte:
"A panaszolt lakóépület ... úgynevezett "pontház", kizárólag egy lépcsőházzal rendelkezik, amelyben a tetőre való kijutás tűzvédelmi szempontból történő biztosítása nem előírás, amelyet egyébként a VIII. emeleti tetőre vezető útvonal kialakítása (90 cm-es parapeten való átmászás és a 60 cm széles útvonalon beton járó lapokkal tagolt felületen történő közlekedés) is alátámaszt. Ebből adódóan ezen épület létesítésekor az illetékes tűzoltóság sem minősíthette kiürítés szempontjából átmenetileg védett térként a tetőt, valamint a lakóház lépcsőházán, mint előírt kiürítési útvonalon keresztül történő épületelhagyás helyett a tetőre való kiürítéshez sem járulhatott hozzá."

"A hatályos tűzvédelmi rendelkezések (MSZ 595-4.) a lépcsőházi kiürítési útvonalon kívül a középmagas és magas épületeknél meghatározzák, hogy a tűzoltási felvonulási terület felé eső homlokzaton szintenként legalább kettő, mentésre alkalmas legfeljebb 1,0 méter mellvédmagasságú ablakot, loggiát vagy erkélyt kell létesíteni a mentés feltételeinek biztosítására. Ez a követelmény is azt támasztja alá, hogy tűz esetén a magasból mentő eszközökkel történő mentéshez a tűzoltóságnak nincs alapvetően szüksége a tetőfödém figyelembevételére."

"A hatályos OTÉK nem rendelkezik arról, hogy a tetőre való kijutást biztosítani szükséges és azt más előírás, így tűzvédelmi szabály sem követeli meg. A már nem kötelező érvényű OÉSZ-nek a tetőre való kijutásra vonatkozó előírása az adott épületnél biztosított, amely a már említettek szerint nem tűzvédelmi követelmény, ezért tűzvédelmi szempontból sem felmentési, sem szakhatósági eljárásra nem volt és jelenleg sincs szükség."

"... a rácsszerkezet ügyének rendezése során semmilyen egyedi elbírálás nem történt, valamennyi hasonló vagy azonos kialakítású középmagas lakóépületben létesített biztonsági rácsot a leírtak alapján bírálnak el a tűzoltóság szakemberei, ezen területen a BM TOP útmutatása alapján az országos gyakorlat egységes."

A katasztrófavédelmi főigazgató állásfoglalását elfogadtam. Megállapítottam, hogy a vagyonvédelmi rács elhelyezésével (a leírt biztonsági intézkedések mellett) és az azzal kapcsolatos hatósági eljárással a panaszosnak az élethez és a tulajdonhoz való jogával kapcsolatban visszásság nem keletkezett.
A hatóságok eljárásával kapcsolatosan megállapítottam, hogy a tűzoltóság (és a szolgálati, szakmai felettesek) a panaszos beadványait érdemében megvizsgálták, és választ adtak. A többi megkeresett szerv a tűzoltósághoz (és felettes szerveihez) azért tette át a panaszokat, mert azok kivizsgálásában és érdemi megítélésében tűzvédelmi szakismeretek voltak szükségesek. Az áttételről a panaszost értesítették, az áttett beadványokra a tűzoltóság a választ megadta.
Ezért a hatóságok eljárásával kapcsolatban sem állapítottam meg a panaszos állampolgári jogaival összefüggő visszásságot. Vizsgálatomat lezártam, intézkedést nem kezdeményezek.

Budapest, 2001. április 10.

Gönczöl Katalin

forrás: http://www.obh.hu/allam/jelentes/199904866.rtf

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája: tető mint menekülési útvonal
HozzászólásElküldve: 2013. márc. 02. 19:54 
vízpocsékoló

Üdv!

Nemrég észleltem, hogy a társasházunkban a tetőtérre felvezető létrát valaki eltávolította a helyéről, és lelakatolta egy csőhöz, ezáltal a tetőre való kijutást lehetetlenné tette. Érdeklődi szeretnék, hogy ez tűzvédelmi szempontból nem problémás-e?

Köszönöm

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2013. feb. 28. 14:36 
vörös kakas réme

zizike írta:
Kedves BimmBamm,
Köszönöm a választ, a ráccsal kapcsolatban mi is bizakodunk, hogy rendben lesz - tudom, hogy nem jelent olyan nagy akadályt egy esetleges betörésnél, de valahogy a tudat, hogy van, az nekem számít...
A vasajtós rész nekem is erősen kérdéses, ismerve a mentalitást, erősen kétlem, hogy bárhol hivatalossá volna téve - azért megpróbálok utána nézni...
Azzal nincs is probléma, hogy a közösen használt folyosószakasz szabályai vonatkoznak rá, azt meg tudjuk oldani (bár nem volt rossz, hogy télen nem kellett a lakásba bejönni a havas csizmával :) ), a kérdés másik része aggaszt továbbra is - a jogszabályokban, a leírásokban mindenhol ráccsal lezárható részeket említenek, hogy engedélyezett bizonyos feltételek mellett - teli, nem átlátható ajtóval lezárt részről nincs információ... Erre vonatkozóan esetleg egy tipp? :)
Köszönöm, Zizi

Hogy teli ajtóról vagy rácsról van-e szó, annak a "bizonyos feltételek melletti engedélyezés" szempontjából nincs jelentősége.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2013. feb. 20. 15:40 
vízpocsékoló

béresék írta:
Baján a Wimpy lakótelepen 8 épületben most csinálják a fűtéskorszerűsítést. a lépcsőházak PVC burkolatúak ennek ellenére a mai nap a legfelső emeleten a kazánokat ráccsal úgy zárták le, hogy a tetőkibúvó feljáró a rácson van. A virágokat ellenőrizték nem régen , jó lenne ha ezt is megnéznék

Természetesen a rácson belül van a feljáró

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2013. feb. 20. 15:37 
vízpocsékoló

Baján a Wimpy lakótelepen 8 épületben most csinálják a fűtéskorszerűsítést. a lépcsőházak PVC burkolatúak ennek ellenére a mai nap a legfelső emeleten a kazánokat ráccsal úgy zárták le, hogy a tetőkibúvó feljáró a rácson van. A virágokat ellenőrizték nem régen , jó lenne ha ezt is megnéznék

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2013. feb. 18. 14:27 
vízpocsékoló

Kedves BimmBamm,
Köszönöm a választ, a ráccsal kapcsolatban mi is bizakodunk, hogy rendben lesz - tudom, hogy nem jelent olyan nagy akadályt egy esetleges betörésnél, de valahogy a tudat, hogy van, az nekem számít...
A vasajtós rész nekem is erősen kérdéses, ismerve a mentalitást, erősen kétlem, hogy bárhol hivatalossá volna téve - azért megpróbálok utána nézni...
Azzal nincs is probléma, hogy a közösen használt folyosószakasz szabályai vonatkoznak rá, azt meg tudjuk oldani (bár nem volt rossz, hogy télen nem kellett a lakásba bejönni a havas csizmával :) ), a kérdés másik része aggaszt továbbra is - a jogszabályokban, a leírásokban mindenhol ráccsal lezárható részeket említenek, hogy engedélyezett bizonyos feltételek mellett - teli, nem átlátható ajtóval lezárt részről nincs információ... Erre vonatkozóan esetleg egy tipp? :)
Köszönöm, Zizi

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2013. feb. 17. 21:37 
vörös kakas réme

zizike írta:
Minden lakástulajdonosnak van kulcsa a rácshoz, a rács tűz esetén a lépcsőházat így nem zárja el, hiszen nem a lépcsőre nyílik, ergo az én értelmezésem szerint a menekülési útvonalat sem, ezért szerintünk a rács maradhat... Szerintetek?
A másik kérdés: a mi lakásunk a ráccsal lezárt folyosó zsákfolyosó végén van. Vásárláskor a rács mellett adott volt még egy vagyonvédelmi beépítés: az ajtónk előtti folyosószakaszt a kb. 3-al ezelőtti tulajdonos egy vasajtóval zárta le, ezzel nyerve egy kb. egy méretes tárolórészt a bejárati ajtó előtt. Értelemszerűen nekünk van kulcsunk az ajtóhoz :)
Kérdés, hogy erre a csak általunk használt, vasajtóval elzárt szakaszra is a többi, mindenki által használt folyosóra vonatkozó előírások vonatkoznak-e, vagy erre már nem, mivel ez már a lakáshoz tartozó részként funkcionál?
Bármilyen infót, észrevételt, választ előre is köszönök! :)
Zizi

1.ezért szerintünk a rács maradhat... Szerintetek?
Szerintem is igen, de így látatlanban felelős döntés nem hozható. Szemlét követőn, tűzvédelmi szakember mondhat erre áment.
2.a csak általunk használt, vasajtóval elzárt szakaszra is a többi, mindenki által használt folyosóra vonatkozó előírások vonatkoznak-e, vagy erre már nem, mivel ez már a lakáshoz tartozó részként funkcionál?
Miért funkcionálna a lakáshoz tartozó térrészként? Mert valaki elfoglalta? Évekkel ezelőtt? Szerintem a mindenki által használt folyosószakaszra vonatkozó előírások érvényesek itt is. Ha csak nem áll rendelkezésre a lakóközösség és a tűzvédelmi (esetleg építésügyi hatóság) által kiadott pecsétes papír arra vonatkozóan, hogy az elfoglalt folyosószakasz a lakáshoz tartozik, és ez földhivatalnál is bejegyezésre került.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2013. feb. 15. 22:30 
vízpocsékoló

Sziasztok,
Kicsit hosszú lett az előző hozzászólásom, mégis kimaradt belőle egy talán fontos rész: a vasajtó teli ajtó, azaz nem átlátható - ez lehet gond?
Köszönöm, Zizi

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2013. feb. 15. 22:21 
vízpocsékoló

Sziasztok,
A társasházakra is vonatkozó tűzvédelmi szabályokkal kapcsolatban volna néhány kérdésem, remélem tudtok segíteni...
A társasházban, ahol lakunk, a közös képviselő kitette a hatályos tűzvédelmi szabályokat, melyben olvasható, hogy a közös folyosói szakaszokon mi és hogyan helyezhető el, vagyonvédelmi rács milyen esetben és hogyan helyezhető el.
A mi lakásunk egy olyan folyosószakaszról nyílik, ahol nincs tűzcsap, és az elektromos főkapcsoló sem itt található. Két másik lakás nyílik erről a folyosóról, és mi már úgy vettük a lakást (és az előző tulajdonos is már így vette), hogy ennek a folyosószakasznak az elején felszerelésre került egy rács, ami a lezárt folyosószakasz irányából nézve kifele nyílik a lift ajtajára. Minden lakástulajdonosnak van kulcsa a rácshoz, a rács tűz esetén a lépcsőházat így nem zárja el, hiszen nem a lépcsőre nyílik, ergo az én értelmezésem szerint a menekülési útvonalat sem, ezért szerintünk a rács maradhat... Szerintetek?
A másik kérdés: a mi lakásunk a ráccsal lezárt folyosó zsákfolyosó végén van. Vásárláskor a rács mellett adott volt még egy vagyonvédelmi beépítés: az ajtónk előtti folyosószakaszt a kb. 3-al ezelőtti tulajdonos egy vasajtóval zárta le, ezzel nyerve egy kb. egy méretes tárolórészt a bejárati ajtó előtt. Értelemszerűen nekünk van kulcsunk az ajtóhoz :)
Kérdés, hogy erre a csak általunk használt, vasajtóval elzárt szakaszra is a többi, mindenki által használt folyosóra vonatkozó előírások vonatkoznak-e, vagy erre már nem, mivel ez már a lakáshoz tartozó részként funkcionál?
Bármilyen infót, észrevételt, választ előre is köszönök! :)
Zizi

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2013. jan. 27. 22:12 
kapacsmester

http://www.hir24.hu/kulfold/2013/01/27/ ... k/~~fokusz

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2013. jan. 27. 19:29 
vízpocsékoló

Harley írta:
Ruckoj írta:
Sziasztok, régóta olvasgatom a fórumot, de csak most határoztam el, hogy regelek. Rögtön lenne is egy kérdésem. :) Jelenleg egy társasházban élek BP-n. A társasház ahol élek, annak a főbejárata kapukóddal nyitható, ennek ellenére néhányan a házból kitalálták, hogy a vagyonbiztonsági okokból kulccsal is bezárják... Ez szerintem szabálytalan, de hiába kerestem a tűzvédelmi jogszabályok között, nem találtam erre vonatkozó passzust.
A kérdésem arra irányulna, hogy valóban szabálytalan ez a megoldás, illetőleg mely jogszabályban van ez pontosan leszabályozva? Ha tudnátok ebben segíteni azt megköszönném.

Bentről is csak kulccsal lehet kijönni?

Igen. :/

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2013. jan. 27. 19:11 
Szent Tömlő őrzője

Ruckoj írta:
Sziasztok, régóta olvasgatom a fórumot, de csak most határoztam el, hogy regelek. Rögtön lenne is egy kérdésem. :) Jelenleg egy társasházban élek BP-n. A társasház ahol élek, annak a főbejárata kapukóddal nyitható, ennek ellenére néhányan a házból kitalálták, hogy a vagyonbiztonsági okokból kulccsal is bezárják... Ez szerintem szabálytalan, de hiába kerestem a tűzvédelmi jogszabályok között, nem találtam erre vonatkozó passzust.
A kérdésem arra irányulna, hogy valóban szabálytalan ez a megoldás, illetőleg mely jogszabályban van ez pontosan leszabályozva? Ha tudnátok ebben segíteni azt megköszönném.

Bentről is csak kulccsal lehet kijönni?

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2013. jan. 27. 18:53 
vízpocsékoló

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2012. nov. 14. 19:25 
pernyekergető

nzse75 írta:
Kedves Lovagok!
Az OTÉK megkülönbözteti a lakáson (rendeltetési egységen) belüli lépcsőt, és 80 cm minimum szélességet vár el, vagyis kevesebbet, mint amennyit az OTSZ elvár egy menekülési útvonali lépcsőtől.
Viszont az OTSZ ezt a lépcsőt is menekülési útvonal részének tartja, így kötelező a tűzállósági fokozatnak és szintszámnak megfelelő tűzállósági határérték.

Egy átlagos, sőt átlagon felüli lakáson belül nincs menekülési útvonal, mert az OTSZ 6. § 22. Menekülési útvonal: a veszélyeztetett tűzszakasz elhagyásának útvonala, a kiürítés második szakasza.
Jellemzően az első szakaszban el lehet hagyni a lakásokat!

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2012. nov. 14. 12:18 
vízpocsékoló

Kedves Lovagok!
Az OTÉK megkülönbözteti a lakáson (rendeltetési egységen) belüli lépcsőt, és 80 cm minimum szélességet vár el, vagyis kevesebbet, mint amennyit az OTSZ elvár egy menekülési útvonali lépcsőtől.
Viszont az OTSZ ezt a lépcsőt is menekülési útvonal részének tartja, így kötelező a tűzállósági fokozatnak és szintszámnak megfelelő tűzállósági határérték.
Pontosítok, az én olvasatomban nem különbözteti meg ezt a lépcsőt a lépcsőháztól.

Nem ellentmondó ez így?
Ha a mérete okán nem menekülési útvonal, akkor műszaki megoldása alapján miért kell annak lennie?

Épp egy A1 REI 90-es, belsőépítészetileg "dizájnolt" lépcsőt kellene megálmodnom...
Nem egyszerű...

Üdvözlettel:
egy kétkedő építész

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2012. nov. 06. 20:50 
Szerkesztő

Ez nem egészen így van! A (2) bekezdés sokkal fontosabb!

"485. § (1) Abban az esetben, ha nem áll rendelkezésre egyértelmű alapadat (az ülőhelyek elrendezését és darabszámát feltüntető alaprajz, szállodáknál ágyszám és kiszolgáló személyzet létszáma, ipari vagy mezőgazdasági üzemeknél az üzemeléstechnológiai leírás létszámadatai), akkor a létesítmény sajátosságait figyelembe véve a 22. melléklet 3. táblázatában foglalt adatokból kell kiindulni.
(2) A számításba vett személyek számának megállapításánál a rendeltetésszerű üzemeltetés során előforduló, tűzvédelmi szempontból legkedvezőtlenebb állapotot kell feltételezni. Abban az esetben, ha az így megállapított létszám kisebb, mint a 22. melléklet 3. táblázatában foglaltak szerinti létszám, akkor az utóbbit kell számításba venni."

Magyarul van két adatod:
1. Az egyiket az alapterületből (78 m2) és a 22. melléklet 3. táblázatából (1,5 m2 / 1 fő) számítható ki, ez ugye 52 fő.
2. A másik meg az a létszám, ami a valóságban bent szokott lenni rendezvény esetén. Legyen mondjuk 100 fő.

Mivel a tűzvédelmi szempontból legkedvezőtlenebb állapotot kell feltételezni, így a 100 fővel számolsz.

Ennek a logikának például egy 100 m2-es tánctérrel rendelkező diszkó esetében van szerepe, ahol hiába mondja a tulajdonos, hogy oda csak 250 ember szokott bemenni, mert a táblázatos értékkel kell számolni, ugyanis az 4 fő / m2, vagyis 400 fő + ülőhelyek + egyéb terek.

De visszatérve az alap problémára, a zeneiskolához:

Ilyen esetben a legcélszerűbb visszafelé számolni - vagyis megnézed, hogy a megengedett idők, az útvonalak és az ajtók átbocsátóképessége alapján mennyi a maximum létszám, ami bent lehet.

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2012. nov. 06. 20:34 
pernyekergető

Kedves Legoooo!
Igen leegyszerűsítve: Ahány főre igazolni lehet a normaidőn belüli kiürítést, annyian lehetnek a helyiségben egy időben.
A kiürítés számítás során ne törődj az 1,5 m2/ 1 fővel, mert azt az OTSZ 485. § (1) szerint abban az esetben kell alkalmazni, ha nem áll rendelkezésre egyértelmű alapadat. posting.php?mode=reply&f=1&t=1370#

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 168 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]