* Belépés   * Regisztráció * GyIK    * Keresés
Pontos idő: 2017. jún. 22. 16:16

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]

Hozzászólás a témához  [ 26 hozzászólás ]  Oldal 1, 2  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Tűzoltók és az iparialpin
HozzászólásElküldve: 2012. feb. 13. 23:23 
parázspörgető

Kötéltechnikát alkalmazó különleges mentők tanácskozása

http://www.katasztrofavedelem.hu/index2 ... &hirid=947

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2011. dec. 26. 14:31 
parázspörgető

Elég e 300e Ft?
Mire? Hogy?
Nem lehet így megfogalmazni szerintem.
Épp mivel a tűzoltó munkája s az élet általában felülírja a szabályokat, bármit lehet? Már hogyne, mert "save the life", nem?

Mégis milyen kötéltechnikai irányzatokra alapozzunk - ha már egyszer a tűzoltó számára ez nincs konkretizálva? Arra amit itt Európában, vagy arra amit Amerikában használnak? Már ennek az eldöntése is fontos az árak megállapításánál.

Vannak olyan holmik amiket cserélni kell... a százméteres kötelek nem olcsóságok, meg a karabinerek is mindig lepotyognak.

Vannak azért amik bírják néhány évig a strapát, mint a teljes testhevederzet, viszont persze egyszer azt is meg kell venni... de ebből biztos, hogy kell mindenkinek a fecskendőn?

A 300e kapásból el lehet lőni egy hordágyra - ki sem futja belőle, de egy háromlábú sem, ami ugye nagyon jól jönne kútból mentéshez.

Kellenek a klasszikusok, jó öreg stopcsiga, mászógép, ereszkedőeszközök, meg miegymás. Ezekből is mennyi? Mert miért ne tehetnék pruszikot egy húzórendszerbe?

Teherelosztóval és kipörgőszemmel, vagy éppen tandemcsigával is össze lehet rakni egy húzórendszert, akár előre csomagolva a bag-be.
De persze nem kell megvenni a tandemcsigát -, de akkor kapásból több csiga kell amik egyszer szintén elfogynak (egy rendes húzórendszer csak úgy falja őket) és ismét körülményessé válik a kiszerelés karabinerrel helyettesíteni a csigát már sokkal nehezebb... mindez persze az oly drága idő rovására.

No meg a képzés. Elvégre ez is költség, nem? Az oktatásra szánt kötelek is használódnak.

Mindenkinek alapfokún? Vagy senkinek? Valamit csak kell, nem?
Mennyit? Mire elég a tanóra és az órai gyakorlatra szánt idő?
Egy nyolcast kötni, netán standot összerakni - mentésvezető mellett - lehet jó lenne ha mindenki tudna, mint ahogy a beülő felvételével együtt illik ismerni az önmentést is és valakinek le kell tudnia menni a kútba és a pelenkát vagy miegymást rá kell tudnia adni a sérültre és akasztani a kötélre.

300e? Az elég egy alap ipari alpintechnikai motyó összeállítására, még az OKJ-s tanfolyam költsége is bele fér talán.

:radobbent:

Na de, hogy
-mi lenne a legjobb
-mire van lehetőség
-és mi van felmálházva egy tűzoltónak, na ez már más kérdés, bár javul a helyzet, ez kétségtelen!

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2011. máj. 11. 20:16 
vízpocsékoló

Sziasztok én nem vagyok tűzoltó ipari alpinistaként dolgozom ha tudok segíteni felszerkóban vagy képzés árakban akkor keressetek bármikor nekem meg van a középfoku ipari alpinom és most szeretnék menni rescue képzésre.
vagy ha van kedvetek gyakorolni bp környékén én mindíg vevő vagyok rá

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2011. máj. 02. 22:07 
parázspörgető

60+áfáért, vizsga és tanfolyam.
Akár még egy kis csoportos kedvezmény ha többen jöttök, na meg a kéklámpa :)

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2011. ápr. 07. 21:51 
vízpocsékoló

Képzést is tartasz hozzá? :-)

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2011. ápr. 07. 20:43 
tűzokádó sárkány legszörnyűbb rémálma

Lejárt 8-as kötélllel, saját készítésú szilofonnal, lábkantyúval megfelel? (nagyon ócsó) :-D

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2011. ápr. 07. 19:20 
vízpocsékoló

Sziasztok!

Nem tudtok véletlenül egy nagyon olcsó alap ipari alpin tanfolyamot szegény mentősöknek? :-)

Üdv.
Gábor

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2010. máj. 02. 22:17 
szikracsapkodó

umbravir írta:
két tűzoltó kolléga

bocsánat három, de úgy kiakadtam, nem vettem elsőre észre...

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2010. máj. 02. 22:09 
szikracsapkodó

http://www.langlovagok.hu/kepek/2010/ok ... ato_08.jpg

Állat durva!!!

Tisztelt illetékesek! Valaki kérem árulja már el nekem, hogy ezeket a komoly "gyakorlatokat" és specmentőket miért nem zavarják/tiltják el a picsbe???

Ha én meló közben egy hasonló mutatványt megengedek magamnak, kb milliós munkavédelmi büntit kapnék alapból! Sőt! Ha nevesíteni akarnám a dolgot, ami a képen látszik az simán az "előre megfontolt szándékkal elkövetett veszélyeztetés" kategóriája (vagy valami hasonló)
Arról nem is beszélve, hogy az alapvető biztonsági normáknak se a felszerelésük, se a módszerük, se semmi nem felel meg a képen! Komolyan elgondolkodtam azon, hogy a két tűzoltó kolléga vajon azért van ott, hogy "felnézzen" rájuk, és tanuljon vmit avagy, hogy ha leesnek elkapják őket...

És akkor ez most komolyan egy országos tűzoltórendezvény kiemelt programja volt? Ne mááár...

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2010. ápr. 04. 9:26 
Szent Tömlő őrzője

igor24 írta:
Sziasztok!
...Sokszor jól jön favágáskor is, mert ahova létrával emelővel nem lehet bejutni ott simán megoldjuk alpin technikával lehet...

Nagyon érdekelne, hogy ezt bérmunka keretében, vagy műszaki mentés során, tehát bevetésen teszitek-e.

Írd meg lécci...

Üdv:

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2010. ápr. 02. 0:48 
szikracsapkodó

igor24 írta:
A rescue 2 alpin technikával (magasból és mélyből) végzett mentés pl.: amit a fényképen láttál.
Képzés az tarthat akinek megvan a megfelelő képzettsége és jogosultsága az oktatáshoz, vizsgáztatáshoz, (Mountex,Alpindustry).

Izgi téma. Voltaképp még mindig érdekelne, ha egy illetékes nyilatkozna, - akár olyan aki részt vett ilyen nevű képzésen - hogy konkrétan mit tartalmaz a "rescue" kitétel. Ugyanis a jogi helyzetet tekintve tudtommal ilyen kategorizálás abszolúte nem létezik. Sőt továbbmegyek a képzési jogkör, és tananyag is kérdéses.
Amúgy ha belegondolok már egy egyszerű "haladó, munkavezetői" elnevezésű tanfolyásnak alapja és jelentős része a kötéltechnikai mentés, tehermozgatás (akár sérült, kísérővel), összetett kötélpályákon is. Akkor hol a különbség?
Az emlegetett hordágyemelést kísérettel, ha így találtam volna ki, ahogy a gyakszi képein látszik, akkor azonnal kivágtak volna vizsgáról, mint a macskát...

Szóval leginkább ez a "rescue" kitétel érdekelne, tanagyagügyileg. Most attól persze tekintsünk el, hogy az iparialpin évek óta OKJ is meg, nem is.
igor24 írta:
A felszerelés sem olcsó egy alap készlet alaphangon is 300 eft. de ez tényleg csak a legszükségesebb dolgokat tartalmazza, utána már saját berkekben is lehet, sőt kell gyakorolni.

Ennek így nemnagyon van értelme... egyrészt kifejthetnéd mit is értesz "alap" alatt, mert az szerintem egy főre messze nem több 100nál. Másrészt igen kell gyakorolni - tudod a technika "készségszintű alkalmazása" kitétel -, hogy ez most benn laktanyán belül szervezetten, vagy kívül "saját berkekben" az megint más kérdés. Felénk pl egy rendesebb vizsgához alapfeltétel a csomón átszerelés vakon, oda vissza. Sőt, néha még azt is eljátsszuk, h a delikvensnek a cipelt bagjéből kell a kötelet ehhez betoldani lefelé. Ha benézte, akkor jó, mert az önmentést is egyből vakon gyakorolhatja...
Apróság, de ide is írtam, h lesz egy gyakszi, hátha valakit érdekel: 1 ember jelentkezett is, de nem tudta elboltolni a műszakját, így megbeszéltem vele egy privát bulit, sőt, majd ő lehet a mentésvezető :) Szívni fog, de hadd szokja! Nem árulom el, mert lehet olvassa, de olyasmi lesz a mókája, hogy aknából függőleges helyzetű hordágyemelés, ferde pályán felhúzás (persze itt már szigorúan vízbe a sérült), majd egy néhány méteres kicsit lejtős szakasz után függőleges leeresztés. Természetesen végig kísérettel, minden irányváltásnál a hordágy függesztve marad. Minderre kap mondjuk 6 embert, a minimumnál ippegtöbb cuccot. Ossza ki, be, szét, vezényelje őket, oldja meg :) Ha elfogy az ember, kötél, bármi, vagy ha nincs benne a célidőben, így járt, este fizeti a sört...
Visszatérve az elejére érdekelne, hogy egy ilyen téma kimerítené-e mondjuk egy "rescue 1 v 2" vizsgaanyagát?
Gondolom lebuktam, és látszik, hogy tanulgatom a témát :) A 300eFt-ról meg annyit, hogy csak a személyes dolgozós,összekenős, kopós motyóm közelíti ezt valamerről :) És ebben nincsenek benne a közös cuccok(kötelek, védők, standépítőcuccok, kilónyi hevedergyűrűk, csigák, teherelosztók, kipörgők, egyéb vackok, kéziszerszámok, gépek, stb), ez csak az amit rendszeresen én kötélen lógva cipelek. Persze soknak tűnhet, de kérdezzünk meg pl egy iparibúvárt...

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2010. márc. 31. 21:09 
vízpocsékoló

umbravir!
A rescue 2 alpin technikával (magasból és mélyből) végzett mentés pl.: amit a fényképen láttál.
Képzés az tarthat akinek megvan a megfelelő képzettsége és jogosultsága az oktatáshoz, vizsgáztatáshoz, (Mountex,Alpindustry).
Nem minden tűzoltóságon van ilyen jellegű képzés, ez parancsnokságfüggő mert nem része az alapképzésnek van ahol felvállalják a képzés díját , van ahol csak felét fizetik ki a másik felét a dolgozó állja. A felszerelés sem olcsó egy alap készlet alaphangon is 300 eft. de ez tényleg csak a legszükségesebb dolgokat tartalmazza, utána már saját berkekben is lehet, sőt kell gyakorolni.

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2010. márc. 31. 10:36 
szikracsapkodó

Köszönöm az eddigi hozzászólásokat.
Ezekből leszűrhető, hogy a kiképzés és továbbképzés területén még vannak
némi-nemü hiányosságok, a lépés kényszere törvényszerü. Az is vélhető, hogy a
felkészítés a beavatkozások szakszerübb végrehajtására parancsnokságonként
más és más !

bajtársi üdvözletem Pipás

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2010. márc. 30. 21:32 
szikracsapkodó

nini mi lett itt :)

Kérdésem lenne mit takar az a recue 2 vizsga? Ezekszerint van 1-es is? Ezeket ki adja ki? Az alap alpinról még van sejtésem, de hogy konkrétan a tűzoltóságnak ki tarthat és milyen tartalmú képzéseket tippem sincs. Egyszer elmennék egy ilyesmire fű alatt, szeretek újat tanulni. Hátmég ha papírt is kapok :)

Ha viszont rendszeres, és működő képzés van, akkor nem értem a helyzetet. Legalábbis ami kifele látszik. Ha képzés van, akkor van cucc is. Ha van cucc, akkor miért nem használják? Ha viszont használják, akkor miért olyan "félig-meddig" keverve a klasszikus mászóöves megszokásokkal? Valamint miért van még mindig ekkora sajtós felhajtás a téma körül, ha 10-15 éve gyakorlat?

A linkelt gyakszi képeit nézegetve szegény skac jól kifáradhatott, míg felmászott a hordágy mellett :) Úgy kell neki!

A "vankétkötelemmegereszkedtemmárezért specmentővagyok" típusú egyéneket/egyesületeket inkább hagyjuk. Ezekről is megvan a véleményem...

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2010. márc. 29. 12:24 
vízpocsékoló

Sza pipás!
Nálunk sem volt egyszerű a bevezetés 94-ben egy kollégával már futottunk egy kört, de akkor még a saját kollégák is ferde szemmel néztek ránk minek nyüzsgünk annyira! El kellett telnie 4-5 évnek mire elfogadták, hogy van más jobb, biztonságosabb technika az általuk ismerten kívül is.

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2010. márc. 28. 20:40 
szikracsapkodó

Igor 24!
Köszönöm a hozzászólásod. Én 2001-en kerülte nyugállományba - nem önszántamból-
Az általam ismert környezetben akkoriban nem volt alkalmazva és okatva az alpintech-
nika, sőt közeli ismeretségemben ma sem.
pipás

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2010. márc. 28. 12:05 
vízpocsékoló

Sziasztok!
Nálunk már 99-2000 könyékén már csoportonként 3-4 fő volt vertikális alpin technikás mentőtanfolyamon, most csoportonként 6 főnek van ipari alpin és rescue 2 vizsgája ha lessz rá pénz akkor további képzések is lesznek. :tapsolo: Sokszor jól jön favágáskor is, mert ahova létrával emelővel nem lehet bejutni ott simán megoldjuk alpin technikával lehet, hogy tovább tart 1 picit de ez nem okozott még gondot soha!

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2010. márc. 27. 22:21 
szikracsapkodó

T. Boxer !
Van akit ismerek, van akit nem, és sokan vannak akik már nyugdjba vannak,
csakúgy mint én. Van olyan parancsnok akire tisztelettel gondolok, van akit
felejtenék - lehet hogy egyedi szempontjaim miatt. Volt olyan beosztottam aki
a tűzoltóságnál alkalmazott magasból-mélyből mentési technikára kijelentette
- ez életveszélyes, behozza a sajátját. Később ez is a testülettől való távozásához
vezetett Már hogy a tárgynál maradjunk.

üvözlettel pipás

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2010. márc. 27. 19:45 
kapacsmester

Ok! Pipás..
Ezek szerint ismered mind a kilencvenvalahány "vidéki" parancsnokot, vagy azok véleményét..?
Boxer

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2010. márc. 27. 16:02 
szikracsapkodó

T.Csizmás Kandur !

Igazad van ! DE !! Nem zártam ki hogy alpinkiképzés van még máshol az ország-
ban tűzoltó egységnél. Azt akire hivatkozol ,azt hiszem 1980 óta ismerem.
Alpintechnikát még a FER egységnél oktatnak, ezt biztossan tudom.
A 26 éves tűzoltói multtal pedig tényleg nem érdemes hencegnem, szóra sem érdemes !
Bajtársi üdvözletem minden olvasónak !
Pipás

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2010. márc. 26. 23:01 
kapacsmester

Te szegény pipás..
Most mellévetődtél, még talán tűzoltó sem voltál amikor nálunk /vidéki megyeszékhely Dunántúl) már rég képeztettük s képeztük a tűzoltóink jórészét! Olyan oktatónk is volt (katonakorában ejtőernyőzött is) aki ma a tűzoltási osztály vezetője!
Boxer

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2010. márc. 26. 19:58 

Természetesen vannak olyan helyzetek, ahol a mentés csak alpintechnikával (vagy így gyorsabb és egyszerűbb) lehet. Például Paksi Atomerőmű daru, de egy lehetséges más terület:

http://www.teol.hu/tolna/kek-hirek-bulv ... tok-293810

(Ez csak gyakorlat volt.) :-)

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2010. márc. 26. 13:45 
szikracsapkodó

A magasból és mélyből való mentés technológiája kb. 1960 óta válozatlan.
1985 körül már felmerült, hogy a kiképzés során ezeket oktatni kellene, de ez mindig
elakadt főként a felsőbb vezetői állomány akadékoskodása miatt.
A fővárosnál tudomásom szerint volt /van/ ilyen jellegü törekvés, kiképzés,
ez azonban ismereteim szerint csak két szer állományára terjed ki.
Vidéki egységeknél az alpintechnikai kiképzésre nincs szükség - a parancsnokok szerint.

pipás

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2010. márc. 08. 0:07 
szikracsapkodó

tervezünk egy mentési gyakorlatot ha valakit érdekel keressen priviben.

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2010. feb. 15. 8:01 

Tűzoltós-alpin, ipari-alpin, hm, érdekes?
Elég jól vázoltad a mai helyzetet. Az én véleményem szerint szükség van erre a fajta tevékenységre is. Hiszen fejlődik a világ, ami megköveteli ezt a fajta mentési módot. Mivel a leghamarabb riasztható és helyszínre érkező egység általában a tűzoltóság. Ezért szükséges volna ezt a tevékenységet is belevenni a „munkakörbe”.
Mint minden ez is képzéshez kötött feladat. Nem bonyolultabb, mint más szakma, de itt is nagyon nagy szerepe van a gyakorlati tudásnak. Mint mindent ezt is kilehet seggelni a padban, de nagyobb részt a gyakorlat viszi a prímet. Visszatérve a tűzoltós mivoltához. Ennél a cégnél vannak esetek, amikor felül kell bírálni, felül kell írni a hivatalos szabályzókat, szabályzatot, persze ezzel nem kis rizikót vállalva. Természetesen az ésszerűség határain belül. A felszereléssel nem hiszem, hogy gond lenne, hiszen ugyan azok mint a civil életben. Inkább a „tudás” a kérdéses, mert hál, istennek vannak kollégák, akik nagyon jól „művelik” ezt a műfajt is, többségük szabadnapján is ezt csinálja, gyakorolja, így szerezve gyakorlati tapasztalatot. Csak hát kevesen vannak, van olyan aki csak itt bent foglalkozik vele, amikor kell. Na ez kevés szerintem. Itt is csak egyszer hibázik, hibázhat az ember.
A civilek bevonása természetesen jogos lehet, hiszen általában nekik sok-sok éves gyakorlatuk, és több eszközük van mint a tűzoltós alpinistának. Szerintem ezt meg is tesszük ha szükséges. Pont ezek a dolgok azok, amiket jól kell felmérni, mérlegelni, az hogy megtudjuk-e oldani mi, vagy csak a megfelelő szakemberek segítségével. Szerintem mi nem vagyunk „mindenhatóak”.
A tűzoltós alpin képzés-gyakorlati tudás csak egy bizonyos határig elégséges, szerintem. De ez természetesen városonként változhat.

Vissza a tetejére

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 26 hozzászólás ]  Oldal 1, 2  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]