* Belépés   * Regisztráció * GyIK    * Keresés
Pontos idő: 2014. okt. 20. 19:52

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]

Hozzászólás a témához  [ 207 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Köztestületi tűzoltóságok megszüntetése
HozzászólásElküldve: 2013. szept. 11. 11:46 
slagmester

http://www.youtube.com/watch?v=wT1aSZP_LSg

13:48-tól 14:05-ig. A kiírt szöveget a Google szívesen lefordítja annak aki nem érti.

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2013. szept. 08. 10:34 
Szerkesztő

Nagykőrösön is romokban a tűzoltóság

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2013. aug. 15. 8:12 
vízpocsékoló

Debreceni kollegák van itt fent valaki tőletek? Fontos lenne a segítsége.

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2013. aug. 12. 12:42 
tömlőszállító

BociBarna helyesen hivatkozott a harmincas évek magyar jogforrására (köteles tűzoltóság), amelyet Közép -Európa nem sokkal utána átvett és a mai napig is több helyen megtalálható. A mai különbség az, hogy ott a tűzoltó szó még mindig megtalálható (Pflichtfeuerwehr).

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2013. aug. 11. 22:41 
lángterelgető

iroda írta:
Marfisz által említett "Pflichtfeuerwehr" sem az önkéntes, sem a hivatásos tűzoltósággal nem azonos.

marfisz írta:
A Pflichtfeuerwehr gyakorlatilag sorozott tűzoltóság.

Van, illetve volt ennek magyar megfelelője a régmúltban. :tilos:
Úgy hívták, hogy " köteles" tűzoltóság.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2013. aug. 11. 22:31 
lángterelgető

carman66 írta:
...Azt hiszem, hogy bátran kijelenthetjük, hogy a mostani rendszerben az önkéntes tűzoltók soha nem látott mélységbe süllyedtek vissza...

Háát... én nem tudom...
De a mút hétvégén egy IV-esnél két ÖTÉvel, másnap egy V-ösnél újra, ma szintén egy IV-esnél három ÖTÉ-vel dolgoztam együtt. Jöttek, lelkesek és hasznosak voltak. :tapsolo:
Szerintem: HAJRÁ ÖTÉ-k !!!

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2013. aug. 11. 18:13 
tűzkakas-idomár

Néhány európai tűzvédelmi rendszert ismerek, de ilyent, mint ami nálunk van, csak Szerbiában láttam. Szerintem az a megközelítés, hogy hivatásos meg köztestületi, meg egyesületi, az egy marhaság. Azért marhaság, mert ezek szervezési formák. Marfisz nagyon jól fogalmazta meg és azt hiszem, hogy ez az európai tűzvédelemnek is az alapja, hogy mennyi idő alatt tud kiérni? És ez mennyibe kerül. Ennek valahogy egyensúlyban kell lennie. Ha minden településen van hivatásos tűzoltóság és 2 percen belül elindul, akkor gyorsan ki fog érni, de iszonyú adóterhet fog jelenteni a fenntartása. Ha önkéntesekkel oldjuk meg, akkor hosszabb az idő amíg kiérkezhetnek, de nagyságrendekkel olcsóbb lesz. Teljesen egyetértek tűzimivel.
Azt hiszem, hogy bátran kijelenthetjük, hogy a mostani rendszerben az önkéntes tűzoltók soha nem látott mélységbe süllyedtek vissza. Hogy lesz-e innen elmozdulás, felállás, az a politikán múlik. Ha nem ismeri fel a társadalom ez irányú erejét és aktivitását (holott a hóhelyzetben is és az árvíznél is látszott), akkor nagyon nagy bajok vannak és lesznek.
Azt viszont sajnálom, hogy nincs aki a változások élére álljon. Csöndben van a LÖTOSZ, az MTSZ (mondjuk azon nem csodálkozom).

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2013. aug. 09. 21:45 
slagmester

iroda írta:
Marfisz által említett "Pflichtfeuerwehr" sem az önkéntes, sem a hivatásos tűzoltósággal nem azonos. Ez egy olyan intézmény jellemzően Közép-Európában, hogy a település választott vezetője - polgármester, elöljáró - jogosult meghatározott esetben (ha az önkénteseknél nincs elég jelentkezés, vagy a különleges helyzet megkívánja) tűzoltói szolgálatra rendelni arra előzőleg kiképzett, kortól függő, arra alkalmas embereket. Ez a szabályozás Németországban, Ausztriában és Svájcban volt meghatározó. Ausztriában van olyan tartomány, ahol ezt a jogszabályt hatályon kívül helyezték, mivel ilyen helyzet ott elképzelhetetlen a tűzoltói szervezet színvonalas működése miatt (2400 település és azokat összesen 4800 tűzoltóság védi).

Hát én az emlegetett magyar forrásra akartam utalni. A bejegyzésben is megemlítik Magyarországot. A Pflichtfeuerwehr gyakorlatilag sorozott tűzoltóság. A bejegyzésben is olvasható, hogy Németországban nem olyan régen több településen is bevezetésre került.
Egyébként szerintem az alapszintű tűzoltási, műszaki mentési tevékenység (hiszen nem érdemes speciális szereket tartani minden településen) helyi feladat kéne, hogy legyen (sok mással együtt). Aztán, ha nincs kedvük hozzá menjen a papír a megfelelő postaládákba. Hiszen "... ha van erő, van összefogás. Az ilyen félázsiai származékoknál, mint mi, csak így megy...".
Én nem szüntettem volna meg a sorkatonaságot sem. Nekem sem ártott egyáltalán.

De ha nekem nem hisztek:
http://jutalom.postr.hu/boldogok-a-sajtkeszitok
Pedig Pflichtfeuerwehr van meg sorkatonaság. ;-)

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2013. aug. 09. 19:45 
tömlőszállító

Marfisz által említett "Pflichtfeuerwehr" sem az önkéntes, sem a hivatásos tűzoltósággal nem azonos. Ez egy olyan intézmény jellemzően Közép-Európában, hogy a település választott vezetője - polgármester, elöljáró - jogosult meghatározott esetben (ha az önkénteseknél nincs elég jelentkezés, vagy a különleges helyzet megkívánja) tűzoltói szolgálatra rendelni arra előzőleg kiképzett, kortól függő, arra alkalmas embereket. Ez a szabályozás Németországban, Ausztriában és Svájcban volt meghatározó. Ausztriában van olyan tartomány, ahol ezt a jogszabályt hatályon kívül helyezték, mivel ilyen helyzet ott elképzelhetetlen a tűzoltói szervezet színvonalas működése miatt (2400 település és azokat összesen 4800 tűzoltóság védi).

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2013. aug. 09. 17:05 
slagmester

iroda írta:
Véleményem szerint a mai magyar katasztrófavédelmi szervezet egy átmeneti állapot, ami sok olyan elemet tartalmaz ami eddig nem tapasztalt hátrányos helyzetet okoz. A továbbiakban minden változás politikai döntést igényel. Ennél a kérdésnél a tűzoltói szervezeteknek azt a koloncot kell viselnie, hogy ez a szervezet - ellentétben más szervezetektől - mindig politikától mentes volt valódi feladatának megfelelően. És akkor lehet vitatkozni mert az én tapasztalataim szerint kialakított véleményem is vitatható.

Véleményem szerint finoman fogalmaztál!
A katasztrófavédelmi szervezetben túlontúl sok a "here" a "dolgozók" ellenében. Gyakorlatilag rátelepedtek a tűzoltóság szervezetére és szétcseszték a sok "léhűtővel"! A kommunikáció meg csodálatos, a média részérő isl, lásd szökőkút esete ahol Tűzoltó rongálta meg azt, ahol meg űberf.sza ott a katasztrófavédelmi erők oldottak meg mindent.
Ez meg az én véleményem!

szélkakas=(apu szds. 2003. aug. 27. 8:16)= Fejes József aki figyeli, figyelteti, hogy mit írok, teljesen képben legyen!

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2013. aug. 09. 16:36 
slagmester

iroda írta:
Ismerek olyan tartományt, ahol a tartományi törvény alapján minden településen tűzoltóságnak kell működnie. A tűzoltó szervezeteket a lakosság számától és több más szempontból kialakított norma (ipar, mezőgazdaság, közlekedés. nagy létszámot befogadó egészségügyi, szociális, oktatási, kereskedelmi, kulturális intézmények stb) alapján meghatározott, felkészített létszámmal, felszereléssel és elhelyezéssel az önkormányzatnak kell fenntartania. Bizonyos lakossági szám után a tűzoltóságnak hivatásosnak kell lennie. Ez az elv bizonyos vonatkozásban magyar forrással is rendelkezik. Mindkét megoldást központi támogatás illeti meg. Meggyőződtem arról hogy az önkéntes és hivatásos tűzoltóságok egymástól függetlenül és adott esetben együtt, tudnak eredményesen működni.
Véleményem szerint a mai magyar katasztrófavédelmi szervezet egy átmeneti állapot, ami sok olyan elemet tartalmaz ami eddig nem tapasztalt hátrányos helyzetet okoz. A továbbiakban minden változás politikai döntést igényel. Ennél a kérdésnél a tűzoltói szervezeteknek azt a koloncot kell viselnie, hogy ez a szervezet - ellentétben más szervezetektől - mindig politikától mentes volt valódi feladatának megfelelően. És akkor lehet vitatkozni mert az én tapasztalataim szerint kialakított véleményem is vitatható.

http://de.wikipedia.org/wiki/Pflichtfeuerwehr

Németül van de a Google szívesen lefordítja.

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2013. aug. 09. 16:23 
tömlőszállító

Ismerek olyan tartományt, ahol a tartományi törvény alapján minden településen tűzoltóságnak kell működnie. A tűzoltó szervezeteket a lakosság számától és több más szempontból kialakított norma (ipar, mezőgazdaság, közlekedés. nagy létszámot befogadó egészségügyi, szociális, oktatási, kereskedelmi, kulturális intézmények stb) alapján meghatározott, felkészített létszámmal, felszereléssel és elhelyezéssel az önkormányzatnak kell fenntartania. Bizonyos lakossági szám után a tűzoltóságnak hivatásosnak kell lennie. Ez az elv bizonyos vonatkozásban magyar forrással is rendelkezik. Mindkét megoldást központi támogatás illeti meg. Meggyőződtem arról hogy az önkéntes és hivatásos tűzoltóságok egymástól függetlenül és adott esetben együtt, tudnak eredményesen működni.

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2013. aug. 08. 11:04 
csizmás kandúr

Basszus....nem jutott eszembe. (OMG)

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2013. aug. 07. 15:34 
slagmester

tűzimi írta:
Ja, és kedves marfisz.... bocs, de mi is lenne az OMG ?

Oh My God! http://hu.wiktionary.org/wiki/OMG Akkor szoktam írni amikor lenne mondanivalóm a témában, de érzem magamban az indulatot szóval jobb ha nem írok semmit. Viszont valamit muszáj írnom a saját megnyugtatásomra.

Kicsit kiverte nálam a biztosítékot, hogy az osztrákoknak tűzoltóság ügyben valaki "beszólogat" Magyarországról. Na meg a 15 km-es őrsök.

Én 2009 óta vagyok tagja az egyesület vezetőségének. Az egyesületnek már korábban tagja voltam, de komolyabban azóta foglalkozom a témával. Az összes riasztás tőlem indul. Az azóta eltelt időben 40-nél több vonulásunk volt, lehet, hogy 50 is, utána nézhetnék, de irreleváns hiszen ez hála Istennek nem valami sok. 20 km-re vagyunk a legközelebbi hivatásos tűzoltóságtól és 15-re a legközelebbi őrstől tehát filmes logikáját követve akár még őrsöt is kéne tenni hozzánk. De tegyünk inkább a szomszéd faluba köztestületi tűzoltóságot, mert bár ott csak 300-an laknak de több mint 20 km-re van minden hivatásos katasztrófavédelmi szervezettől.

Logikus nem? Ahova lassabban ér oda a hivatásos tűzoltóság mert messzebb van oda tegyük a nem állandó készenlétet adó szolgálatot és az állandó készenlétet adót meg kicsit közelebb.

Aztán. A távolság miatt hozzánk 15-20 percnél előbb kiérni lehetetlen. De nem is várja el senki, hiszen az a fontosabb, hogy biztosan ideérjenek. Amióta én riasztok soha nem tellett el 10 percnél több, hogy minimum 4 ember fenn ne üljön az IFA-n. Én pl. gyalog 2 percre lakom de vannak akik még közelebb. Jó helyen van a szertár. Amióta a Pajzs riaszt, volt, hogy még kevesebb idő telt el. A riasztásunk körsms segítségéve történik. Azon pedig én lepődtem meg a legjobban, hogy ezt ezidáig (és ezt most lekopogtam) hétköznap 8 és 17 óra között is tartani tudtuk. Máig sem értem, hogy hogyan és biztos vagyok benn, hogy ez kivételes szerencse.

Engem (és mondhatnám, hogy minket) nem kell sajnálni, mert anyagi támogatásunk 2009 óta sokat javult (persze pályázni kell mindenre ami mozog) illetve a riasztási rendszer is pozitív irányba változott. Legalábbis számunkra. Az önkormányzat ugyanúgy támogat bennünket (sajnos gyakorlatilag mi maradtunk az egyetlen működő civil szervezet a faluban), arról, hogy miért nincs pénze az önkormányzatoknak megint meg van a véleményem de nem tartozik ide.

Hát ennyi.

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2013. aug. 07. 14:21 
vízpocsékoló

Valóban nem lehet Ausztriát velünk összehasonlítani. Még a mentő tűzvédelem terén sem. Azonban ott nagyon kevés a fizetett tűzoltó. Egyes falvak, városok, térségek, önvédelmi képessége bámulatos. És ez azért van mert az összes költségvetésük elenyésző százalékát költik hivatásosok bérére és járulékokra. Náluk a rendelkezésre álló pénzeket a mentő védelem önkéntesek magas szintű technológiával történő ellátásával biztosítják. És utánpótlás nevelésre. Ha megnézed milyen laktanyáik, eszközeik vannak egy 10-15 ezer lakosú kisvárosnak akkor hozzánk képest fényévnyi a távolság. Náluk újabban a MAN típusú járművek a nyerők, és ők válasszák meg a felszerelést hozzá. A járművek állapota, felszerelése már futurisztikus, és érdekes módon nem túlbonyolított, használható rendszerek. De hogy a fenébe olcsóbb mint nálunk? Ugyanaz az alkatrész egy Mo.-i üzemben 208 ezer Ft, ami egy osztrák kereskedőnél bruttó 299.- EUR. Na már érti valaki, miért nem kifizetődő a hazai gépjárműgyártás legyen az teherautó, autóbusz, vagy épp fecskendő? Ma hazai járművet sokkal drágább gyártani, mert a megtérüléshez a piac felvevőképessége nagyon kicsi. A honvédség, a tűzoltóságok nem tudnak annyit vásárolni, hogy megérje ezeket sorozatgyártásba fogni. Jön hát egy nagy európai gyártó, ad kevesebb pénzért egy alvázat, felépítményt gyártunk rá, és kész. Ha olcsóbb, használhatóbb, magyar munkahelyeket teremt egyelőre ezt kell elfogadni.
És kedves tűzimi az OMG: Oh, my God! (Istenem!, Úristen!, Te jó ég!), meglepettséget, hirtelen örömet vagy megrökönyödést, meghökkenést, esetleg átmeneti kétségbeesést fejez ki.

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2013. aug. 07. 11:54 
csizmás kandúr

Szerintem nincs filmes hozzászólásával semmi baj. Van az írásában nem egy olyan mondat, amiben egyetértünk. Azzal sincs semmi bajom, hogy egyes mondatai teljesen beleillenek abba a trendbe, ahol a köztestületi ( újabban önkormányzati), valamint az egyesületi tűzoltók a „ nincs is olyan nagy vízfejed Dezsőke” kategóriába vannak sorolva.
Ez a vita már nemegyszer kapott lendületet, majd halt el itt e fórum különböző témáinak bejegyzéseiben és azt gondolom, nem lesz ez most sem másként. Az eredmény is ugyan az lesz. Így megy ez jó ideje és menni is fog, még ki tudja meddig.

Ami a hozzászólás őrsöket érintő, tartalmi racionalitását illeti, hát az mindenképpen minimum érdekes. 15-20 km-en belül lehetnének az őrsök. Aha. Csak képzeljük el.
Na, nem csak azt hogy van, hanem azt is hogy mennyiért van.
Egyszer már valahol írtam arról, hogy nem elképzelhetetlen az a helyzet, amikor fél-egy milliós összegek jelennének meg a költség/ egy vonulás bekerülést illetően. Talán ezért is van az, hogy mintha fékeződne az ilyen irányú törekvés az OKF szakmai vezetésében.
Természetesen ezt lehet a másik oldalról úgy megközelíteni, hogy az állampolgárok biztonsághoz való egyenlő jog, stb, stb esetében nem merülhetnek fel költségvetési szempontok. Ebben van is valami. Egy gazdag országban. Csak éppen, hogy- hogy nem, pont ezekben az országokban gondolják másként a tűzvédelem ( és néhány más feladat ) működésének mikéntjét. Lehet hogy többek között ezért is lettek gazdagok?
Csak megjegyezni szeretném, hogy az osztrák és a magyar árvízi védekezést talán nem kellene párhuzamba állítani és főleg következtetéseket abból levonni. Az ott teljesen más földrajzi, domborzati, stb, adottságok között történik. És más a koncepció is. Vélhetően nem akarnak embereket folyamatosan azért rendszerben tartani nem kis költségen, mert 5-10 évente árvíz jöhet.
Még egyszer mondom, van amiben egyetértünk. Pl. hogy nem jó irányban halad. De a lehetséges más irányt illetően már nem biztos. És ez egyáltalán nem baj. Sőt, minél többször kellene erről pont az érintetteknek beszélni, érvelni, vitatkozni.

Ja, és kedves marfisz.... bocs, de mi is lenne az OMG ?

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2013. aug. 06. 15:37 
slagmester

filmes írta:

Köszönöm, hogy megláttad az írásom lényegét.
Még egyszer szeretném leszögezni, hogy nincs bajom az önkéntesekkel és köztestületiekkel sem. De kihangsúlyozom még egyszer, hogy hivatásos párti vagyok. A köztestületi tűzoltóságokat szerintem újra kellene osztani. Az olyanokra véleményem szerint nincs szükség amelyek 10-15 kilométerre vannak a hivatásosoktól. Azok helyére hivatásos őrsöket tennék. Persze nem a meglévő hivatásos szerekből vezényelnék át, hanem újat tennék oda. A miértje egy újabb vita témája lehetne. Azokra a településekre, amelyek 20-30 kilométerre vagy akár többre van a hivatásostól, oda tennék köztestületi tűzoltóságot.
Az önkénteseket szeretem, csodálom és egyben sajnálom is őket. Csodálom őket azért, ahogyan végzik a tevékenységüket. Sajnálom őket, mert ma Magyarországon az önkéntesség nem igazán létezik. Az önkormányzatok (tisztelet a kivételnek) nyűgnek érzik az ÖTE-ket, a vállalkozók nem igen engedik el a munkából a tűzoltókat, hiszen semmit nem kapnak cserébe, amúgy meg a katasztrófavédelem mindig megbünteti őket mérlegelés és figyelmeztetés nélkül, úgyhogy sem anyagilag sem engedményekkel nem szívesen támogatják az ÖTE-ket. Az önkormányzatoknak semmi pénzük nincs, így hát nem tehetik meg, hogy a helyi adók elengedésével segítsék az önkétességet vállaló embereket, vagy az önkéntességet támogató vállalkozásokat.
Nem gondolom, hogy az orosz példára létrehozott hivatásosokra épülő tűzvédelem rossz lenne. Talán csak a kivitelezés a rossz. Lehet, hogy nem Mercedes meg Renault fecskendőket kellett volna volna vásárolni 100 milliókért, hanem a magyar gépgyártást kellett volna fellendíteni és Rába vagy Ikarus konstrukciókat kidolgozni akár a Rendőrség és a Magyar Honvédséggel karöltve. Szerintem jóval olcsóbb lenne a beszerzés, az alkatrész gyártás és szervizelés. A Magyar Honvédség a külföldi missziók alkalmával polgári védelmi feladatokat is ellátnak. Ha ez külföldön megy, akkor idehaza miért nem ők végzik? Mindenkinek a saját feladatát kellene végezni. A Magyar Honvédség végezni a polgári védelmi feladatokat, a tűzoltóság a tűzoltást és műszaki mentést, a mentőszolgálat a betegellátást, a rendőrség pedig rendvédelmet. Lehet, hogy olcsóbb lenne.
Az osztrákok meg a "tűzoltóhadseregen" ne nagyon nevessenek, mert azért az idén elég szépen tevékenykedtek az árvíznél. Az önkénteseket nem lehet elvezényelni csak a hivatásosokat. Az osztrákoknál ha jól tudom több ezer embert ki kellett telepíteni és több tucat települést elöntött a víz. Hazánkban ha jól tudom semmi ilyen nem volt. Köszönhető természetesen az oda vezényelt hivatásosoknak és persze a rengeteg önkéntesnek.
Összefoglalva. A haza tűzvédelem sajnos nem jó irányba halad. Véleményem szerint az őrsökre szükség van a hivatásostól 10-15 kilométerre. A köztestületeket én a hivatásostól 20-30 kilométerre tenném. Ösztönözni már az általános iskolában az önkéntességet. Azokat az önkormányzatokat és vállalkozókat támogatni akik felkarolják, támogatják az ÖTE-ket. Akár a tűzvédelmi bírságtól is el lehetne tekinteni, ha a vállalkozó a bírság 50-60 %-át felajánlja egy ÖTE-nek.

OMG

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2013. aug. 06. 14:51 
pernyekergető

emberke írta:
Érdekes a filmes nevű személy hozzászólása. Eleinte sértő, mert azt hinné az ember, hogy a tűzoltók pártatlanok, vagyis egy párt,- a biztonság és a védelem - tagja valamennyi önkéntes, hivatásos tűzoltó. De a jó tűzoltó higgadt és precíz, nem hozza ki a sodrából a megosztó duma, tekintsük inkább vitaindítónak. Tehát jó dolog a 2 perces vonulás a 8-cal szembe, mert ez mégiscsak 6-tal kevesebb. De azt se felejtsük el, az önkormányzati tűzoltóságok azért jöttek létre mert a hivatásos tűzoltóság messze van. Na és sok önkormányzati tűzoltóság nem a 8. hanem éjjel is a 4-5-6. percben hagyja el a szertárat. ( akár két fecskendővel, két teljes rajjal.) Ezt hány hivatásos tűzoltóság, és milyen messziről, mennyi idő alatt tudja? :) :) :) Az osztrák tűzoltók jót szoktak nevetni a drága pénzen fenntartott magyar "tűzoltóhadseregen" ahogy ők fogalmaznak. (szerintük piszok gazdagok vagyunk ennyi fizetett hivatásost a laktanyákban tartani) Mert nem az a lényeg hány perc alatt indulsz el, hanem mennyi időbe telik míg kiérsz a kárhelyre. Képzeld el hivatásos párti barátom, egy ausztriai kárhelyre egy Magyarországon 5-ös kiemelt fokozatú erőt húsz percen belül kiállítanak az országuk bármely pontján az osztrák önkéntesek. Olyan technikával, hogy nálunk azt a hivatásos tűzoltók látva ezt, leesne az álluk. Amikor rég ide jöttek és megkérdezték annak idején egy HTP mennyi pénzből működik, és azt a választ kapták, hogy 200-220 millióból, akkor azt mondták ebből egy tűzoltóság minden évben ÚJ fecskendőt tudna magának venni, mert az csak 100 millió, a maradék 100 millióból minden évben felújíthatná a laktanyáját, és már csak a gyárakkal, üzemekkel kell megegyezni, hogy 10-15 embert akár munkaidő és adó kedvezménnyel adjon riasztás esetén éjjel nappal. Kiképzett, erős, jól felkészített 30-40 éves emberekből, nem helyenként 18-19 éves 60 kilós egészségügyi gondok miatt protekcióval felszereltetett fiúcskákból. De ez Ausztria. Valamikor Mo.-on is volt hasonló elképzelés de sajnos társadalmunk sok szinten nem érett még erre. Visszatérve arra amit írtál: van Mo.-on egy önkéntes, és hivatásos tűzoltó társadalom mellett élő olyan tűzoltó kör, akikről kevés szó esik. Ezek a főfoglalkozású önkormányzati tűzoltók. Nézzük csak kik is ezek: Jól működő köztestületeknél a szervezet gerincei ezek férfiak. Számuk, tekintve, hogy hatvan egynéhány köztestület működik, 500 körül lehet. (tipp) Ők látják el a készenlétet amikor bizony az önkéntesek főleg napközben a munkahelyükön vannak. Ők adják az ügyeletet ( sokuk profi híradós, kiváló ügyintéző, szervező képességekkel ) ők a páv-1-es gépkocsivezetők, és bizony nem sokat hallottál olyat, hogy baleseteznek, vagy 100 milliós gépeket borítottak fel. Ők bevetéseken az önkéntes állomány vezetői, kárhelyparancsnokok, akik településük megbecsült tagjai. Sok-sok tapasztalattal, mert vannak köztük aktív és gyakorlott nyugdíjas hivatásos tűzoltók is. A felkészültségükről esetenként a KOK régi és jelenlegi tanárai /mondom: esetenként :) / csak a legelismerőbb szavakkal nyilatkoztak. Tanfolyamukat (önkéntes és létesítményi parancsnoki szakot) olyan elszántsággal, elhivatottsággal végezték, hogy szakmai tudásban sokszor a hivatásos állomány képességei fölé nőttek. Tehát lehetsz akármilyen párti, a jövő fejlett társadalmai nem az orosz mintára szervezett tűzvédelem, hanem a jó technikával felszerelt, kellő sűrűséggel elhelyezett önkéntes tűzvédelem irányába tartanak. Jó pár évtized kell még Magyarországnak, hogy ennek a megfelelő alapjait létrehozza. De addig se pártoskodjunk, koncentráljunk arra amiért vagyunk: mindannyiunk közös biztonságára.

Köszönöm, hogy megláttad az írásom lényegét.
Még egyszer szeretném leszögezni, hogy nincs bajom az önkéntesekkel és köztestületiekkel sem. De kihangsúlyozom még egyszer, hogy hivatásos párti vagyok. A köztestületi tűzoltóságokat szerintem újra kellene osztani. Az olyanokra véleményem szerint nincs szükség amelyek 10-15 kilométerre vannak a hivatásosoktól. Azok helyére hivatásos őrsöket tennék. Persze nem a meglévő hivatásos szerekből vezényelnék át, hanem újat tennék oda. A miértje egy újabb vita témája lehetne. Azokra a településekre, amelyek 20-30 kilométerre vagy akár többre van a hivatásostól, oda tennék köztestületi tűzoltóságot.
Az önkénteseket szeretem, csodálom és egyben sajnálom is őket. Csodálom őket azért, ahogyan végzik a tevékenységüket. Sajnálom őket, mert ma Magyarországon az önkéntesség nem igazán létezik. Az önkormányzatok (tisztelet a kivételnek) nyűgnek érzik az ÖTE-ket, a vállalkozók nem igen engedik el a munkából a tűzoltókat, hiszen semmit nem kapnak cserébe, amúgy meg a katasztrófavédelem mindig megbünteti őket mérlegelés és figyelmeztetés nélkül, úgyhogy sem anyagilag sem engedményekkel nem szívesen támogatják az ÖTE-ket. Az önkormányzatoknak semmi pénzük nincs, így hát nem tehetik meg, hogy a helyi adók elengedésével segítsék az önkétességet vállaló embereket, vagy az önkéntességet támogató vállalkozásokat.
Nem gondolom, hogy az orosz példára létrehozott hivatásosokra épülő tűzvédelem rossz lenne. Talán csak a kivitelezés a rossz. Lehet, hogy nem Mercedes meg Renault fecskendőket kellett volna volna vásárolni 100 milliókért, hanem a magyar gépgyártást kellett volna fellendíteni és Rába vagy Ikarus konstrukciókat kidolgozni akár a Rendőrség és a Magyar Honvédséggel karöltve. Szerintem jóval olcsóbb lenne a beszerzés, az alkatrész gyártás és szervizelés. A Magyar Honvédség a külföldi missziók alkalmával polgári védelmi feladatokat is ellátnak. Ha ez külföldön megy, akkor idehaza miért nem ők végzik? Mindenkinek a saját feladatát kellene végezni. A Magyar Honvédség végezni a polgári védelmi feladatokat, a tűzoltóság a tűzoltást és műszaki mentést, a mentőszolgálat a betegellátást, a rendőrség pedig rendvédelmet. Lehet, hogy olcsóbb lenne.
Az osztrákok meg a "tűzoltóhadseregen" ne nagyon nevessenek, mert azért az idén elég szépen tevékenykedtek az árvíznél. Az önkénteseket nem lehet elvezényelni csak a hivatásosokat. Az osztrákoknál ha jól tudom több ezer embert ki kellett telepíteni és több tucat települést elöntött a víz. Hazánkban ha jól tudom semmi ilyen nem volt. Köszönhető természetesen az oda vezényelt hivatásosoknak és persze a rengeteg önkéntesnek.
Összefoglalva. A haza tűzvédelem sajnos nem jó irányba halad. Véleményem szerint az őrsökre szükség van a hivatásostól 10-15 kilométerre. A köztestületeket én a hivatásostól 20-30 kilométerre tenném. Ösztönözni már az általános iskolában az önkéntességet. Azokat az önkormányzatokat és vállalkozókat támogatni akik felkarolják, támogatják az ÖTE-ket. Akár a tűzvédelmi bírságtól is el lehetne tekinteni, ha a vállalkozó a bírság 50-60 %-át felajánlja egy ÖTE-nek.

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2013. aug. 05. 21:18 
vízpocsékoló

Érdekes a filmes nevű személy hozzászólása. Eleinte sértő, mert azt hinné az ember, hogy a tűzoltók pártatlanok, vagyis egy párt,- a biztonság és a védelem - tagja valamennyi önkéntes, hivatásos tűzoltó. De a jó tűzoltó higgadt és precíz, nem hozza ki a sodrából a megosztó duma, tekintsük inkább vitaindítónak. Tehát jó dolog a 2 perces vonulás a 8-cal szembe, mert ez mégiscsak 6-tal kevesebb. De azt se felejtsük el, az önkormányzati tűzoltóságok azért jöttek létre mert a hivatásos tűzoltóság messze van. Na és sok önkormányzati tűzoltóság nem a 8. hanem éjjel is a 4-5-6. percben hagyja el a szertárat. ( akár két fecskendővel, két teljes rajjal.) Ezt hány hivatásos tűzoltóság, és milyen messziről, mennyi idő alatt tudja? :) :) :) Az osztrák tűzoltók jót szoktak nevetni a drága pénzen fenntartott magyar "tűzoltóhadseregen" ahogy ők fogalmaznak. (szerintük piszok gazdagok vagyunk ennyi fizetett hivatásost a laktanyákban tartani) Mert nem az a lényeg hány perc alatt indulsz el, hanem mennyi időbe telik míg kiérsz a kárhelyre. Képzeld el hivatásos párti barátom, egy ausztriai kárhelyre egy Magyarországon 5-ös kiemelt fokozatú erőt húsz percen belül kiállítanak az országuk bármely pontján az osztrák önkéntesek. Olyan technikával, hogy nálunk azt a hivatásos tűzoltók látva ezt, leesne az álluk. Amikor rég ide jöttek és megkérdezték annak idején egy HTP mennyi pénzből működik, és azt a választ kapták, hogy 200-220 millióból, akkor azt mondták ebből egy tűzoltóság minden évben ÚJ fecskendőt tudna magának venni, mert az csak 100 millió, a maradék 100 millióból minden évben felújíthatná a laktanyáját, és már csak a gyárakkal, üzemekkel kell megegyezni, hogy 10-15 embert akár munkaidő és adó kedvezménnyel adjon riasztás esetén éjjel nappal. Kiképzett, erős, jól felkészített 30-40 éves emberekből, nem helyenként 18-19 éves 60 kilós egészségügyi gondok miatt protekcióval felszereltetett fiúcskákból. De ez Ausztria. Valamikor Mo.-on is volt hasonló elképzelés de sajnos társadalmunk sok szinten nem érett még erre. Visszatérve arra amit írtál: van Mo.-on egy önkéntes, és hivatásos tűzoltó társadalom mellett élő olyan tűzoltó kör, akikről kevés szó esik. Ezek a főfoglalkozású önkormányzati tűzoltók. Nézzük csak kik is ezek: Jól működő köztestületeknél a szervezet gerincei ezek férfiak. Számuk, tekintve, hogy hatvan egynéhány köztestület működik, 500 körül lehet. (tipp) Ők látják el a készenlétet amikor bizony az önkéntesek főleg napközben a munkahelyükön vannak. Ők adják az ügyeletet ( sokuk profi híradós, kiváló ügyintéző, szervező képességekkel ) ők a páv-1-es gépkocsivezetők, és bizony nem sokat hallottál olyat, hogy baleseteznek, vagy 100 milliós gépeket borítottak fel. Ők bevetéseken az önkéntes állomány vezetői, kárhelyparancsnokok, akik településük megbecsült tagjai. Sok-sok tapasztalattal, mert vannak köztük aktív és gyakorlott nyugdíjas hivatásos tűzoltók is. A felkészültségükről esetenként a KOK régi és jelenlegi tanárai /mondom: esetenként :) / csak a legelismerőbb szavakkal nyilatkoztak. Tanfolyamukat (önkéntes és létesítményi parancsnoki szakot) olyan elszántsággal, elhivatottsággal végezték, hogy szakmai tudásban sokszor a hivatásos állomány képességei fölé nőttek. Tehát lehetsz akármilyen párti, a jövő fejlett társadalmai nem az orosz mintára szervezett tűzvédelem, hanem a jó technikával felszerelt, kellő sűrűséggel elhelyezett önkéntes tűzvédelem irányába tartanak. Jó pár évtized kell még Magyarországnak, hogy ennek a megfelelő alapjait létrehozza. De addig se pártoskodjunk, koncentráljunk arra amiért vagyunk: mindannyiunk közös biztonságára.

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2013. aug. 02. 7:01 
szikracsapkodó

http://komarom.katasztrofavedelem.hu/hi ... -kisberiek

"Nyolc órakor az igazgatóság, a kirendeltségek vezetői és a tatabányai tűzoltóság állománya előtt tette le esküjét Vecsei Zsolt, Balogh Máté és Bozori Csaba tűzoltó őrmester. A három tűzoltó korábban a Kisbéri Önkormányzati Tűzoltó-parancsnokság állományában szolgálat. Annak érdekében, hogy munkájukat folytatni tudják, részt vettek a Katasztrófavédelmi Oktatási Központ modulásris tűzoltó szakképzésén, melyet sikeresen elvégeztek, így a mai napon induló Kisbéri Katasztrófavédelmi Őrs állományában folytathatják tevékenységüket."

Üdvözlettel: Roland

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2013. aug. 02. 6:48 
kapacsmester

Valószínűleg az utóbbi.....

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2013. aug. 01. 20:02 
tűzkőről pattant

Azt lehet-e tudni, hogy az új kat véd. őrsre az önkormányzati tűzoltóságból lett feltöltve a létszám? vagy mindenki mehet amerre lát?

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2013. aug. 01. 19:18 
slagmester

Még kérdőjelre sem érdemes filmes írása, annyira nincsen tisztában a dolgokkal.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2013. aug. 01. 18:51 
slagmester

filmes írta:
Dodesz írta:
http://komarom.katasztrofavedelem.hu/hirek/2367

Kisbéren is vége.

Sajnálom, hogy egy köztestületnek megint vége. Viszont hivatásos párti vagyok. Kellenek az önkéntesek, de az igazat megvallva egy hivatásos tűzoltó azért mégis hivatásos tűzoltó. A lakosság szempontjából nézve is kedvezőbb. A 8 perc 2 perc lett, a képesítések terén is pozitívabb a változás. Azok a családok, ahol most lett egy hivatásos tűzoltó, jobban megélnek. Valamivel jobban.

?

szélkakas=(apu szds. 2003. aug. 27. 8:16)= Fejes József aki figyeli, figyelteti, hogy mit írok, teljesen képben legyen!

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2013. aug. 01. 17:32 
pernyekergető

Dodesz írta:
http://komarom.katasztrofavedelem.hu/hirek/2367

Kisbéren is vége.

Sajnálom, hogy egy köztestületnek megint vége. Viszont hivatásos párti vagyok. Kellenek az önkéntesek, de az igazat megvallva egy hivatásos tűzoltó azért mégis hivatásos tűzoltó. A lakosság szempontjából nézve is kedvezőbb. A 8 perc 2 perc lett, a képesítések terén is pozitívabb a változás. Azok a családok, ahol most lett egy hivatásos tűzoltó, jobban megélnek. Valamivel jobban.

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 207 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]